Gemengde berichten. Laatsta berichten, H a n ci e 1 s b o r i c h t e n. Volgens de Z.z. Nb. zijn in den nacht van Donderdag op Vrijdag door verschillende per sonen te Zierikzee sehokkeu van aardbeving waargenomen. De brievenbesteller H. v. d. W., te Oost- wold (Oldambt), is Donderdag in zijn betrekking geschorst, verdacht van verduistering van brieren en poststnkken. Deze beambte, die gehuwd en vader van twee kleine kinderen is, rnaakte in den laatsten tijd veel misbruik van sterken drank. Nog altijd is de vermiste Zeister knaap Jan v. d. Wiel niet gevonden. De city-bag en gevouden jongens-kleedingstukken gaven geen enkel spoor en zelfs in Apeldoorn zijn de bosschen en heidevelden onderzocht. Wel- licht is de knaap naar Amerika vervoerd, maar men weet niet met welk oogmerk. Te Rotterdam is ingebroken in de Geref. kerk onder het Kruis aan den Boezemsingel. De dieven werden door den koster in hun misdadig plan gestoord en sloegen op de vlucht. Niets werd vermist. Verleden Vrijdag kreeg de 32jarige boot- werker R. de H. te Rotterdam den laadboom tegen de borst. De man overleed zonder bij kennis te zijn gekomen. Het blok aan 't been. Te Rotterdam is verleden week gearriveerd Karel Pieters uit Amsterdam, bijgenaamd Rooie Karel. Deze man is van de hoofdstad naar de Maasstad gewandeld met een blok aan zijn been en is nu op weg naar Parijs. Bij het natte weder is de stakker te beklagen. Zonder blok heeft men in het polderlaud reeds moeite genoeg om vooruit te komen. Wat men dezer dagen al niet verzint om aan de kost te komen De uvatersnood in Fnesiasid. Men meldt De zware boomen langs den Rijksstraatweg tusschen de Hooge Brug en Zwartewegsend (bij Tietjerk) dreigen door den harden wind om te waaien. De wortels zijn als 't ware los- gespoeld. Tal van huizen te Tietjerk loopen gevaar in te storten, daar in de rnuren gaten slaan. Nog steeds is men druk bezig met het kappen van hontgewas, wat gebruikt wordt om den golfslag- te breken. Door en om Tietjerk tus schen Zwartewegsend en Leeuwarden en tusschen Bergum en Tietjerk zijn op vele plaatsen de bermen weggeslagen. Vrijdagnamiddag was de weg te Wartena over een afstand van 300 meter overstroomd het hulppad is hier en daar weggespoeld. Zelfs een zware boom, die dienst' deed om deti golfslag te breken, was over den weg gedreven. In woeste vaart komen de golven aanrollen en beuken de dijken, aanhoudend en zeker. Op last van de regeering zijn de opzichters van den Rijks- en Provincialen Waterstaat begonnen met een locaal onderzoek naar die gedeelten van de provincie, welke ondergeloopen zijn of dreigen onder te loopen. Rijk en pro vincie gaan met elkaar te rade hoe in den treurigen toestand verbetering te brengen. JEen geheimzinnige geschiedenis. In een der beerenhuizen op de Nicolaas Witsenkade te Amsterdam, woont in het boven- huis mevrouw M. W. Omstreeks6 uurZaterdag- morgen werd de geneeskundige dienst opgebeld door eenige omwonende bureti met verzoek on- middellijk met een rij wielbrancard en verband- middelen ter hulp te komen, daar de buren van uit het bewuste perceel mevrouw W. moord hadden hooren roepen. De beambten van den geneeskundigen dienst, spoedig aanwezig, vonden boven gekomen de dame geheel verbrand door kokend water. Zij werd onmiddellijk onder geneeskundige behandeling gesteld en naar het Wiihelminagasthuis vervoerd. De inmiddels ge- waarscbuwde politie heeft ten huize van mevrouw W. gearresteerd de dienstbode en haar beminde. Het is namelijk gebleken, dat het dienstmeisje haar beminde zonder voorkennis en toestemmiug van haar mevrouw in huis had gehaald en dat de man in dit huis tot zijn arrestatie had vertoefd. Uit een mevrouw W. afgenomen verhoor valt op te maken, dat een tweetal gemaskerde per sonen (mevrouw W. wist niet te zeggen of het twee mannen, dan wel een man en een vrouw waren) haar slaapvertrek zijn binnengedrongen en haar met een ketel kokend water het ge- heele lichaam overgoten hebben. Op haar hulpgeschrei verdwenen zij. De politie-commis- saris, met de instructie belast, heeft ook ver- hoord een knaapje, dat zich des morgens aan het huis waar het drama zich afspeelde, ver- voegde. Alvorens in het huis te zijn ontvangen, werd hij door een der buren naar het burean geleid, waar het mededeelde, dat hij Vrijdags een briefje voor het dienstmeisje bezorgd had en thans het beloofde kwartje daarvoor halen kwarn. Het dienstmeisje blijft ontkennen, terwijl haar beminde bekend heeft. Ook bevestigde hij, dat zij hem tot de daad heeft opgezet en hem verweten zou hebben, dat haar vroegere vrijer flinker gehandeld zou hebben. Zij hadden het plan, wanneer mevrouw vermoord zou zijn ge weest, diefstal te plegen. Beiden zijn recidivisten. De toestand van mevrouw W. is in het gast- huis gebleken redelijk wel te zijn. In de haven van Belfast werd een bagger- molen, behoorende aan het havenbestuur door het s.s. //Copeland", dat naar Glasgow vertrok, aangevaren. De baggermolen sloeg om en zohk, zoodat de bemanning. uit 22 koppen bestaande, te water geraakte. De meesten werden ge^ed door in de nabijbeid zijnde schepen, maar 5 man verdronken 3 dekknechts, een winchman en de kok. Reeds zijn 2 lijken opgevischt. De //Copeland" bekwam slechts lichte averijen kon haar reis voortzetten. Naar de Tel. verneemt heeft de ingenieur J. Ph. S., uit Amsterdam eenige dagen geleden te Brussel geduelleerd met een cavalerie-officjier aldaar. Het duel had plaats op de sabel. Beiden werden verwond, de ingenieur licht de officier ernstig. De ingenieur wordt in een ziekenhuis te Brussel verpleegd. Onlangs is de onderwijzer te Dronnswitz in Mecklenburg, na een diensttijd van 47 jaar gepensionneerd en het bedrag van zijn pensioen op 952 mk. vastgesteld. Tegelijkertijd werd in hetzelfde dorp een brievenbesteller na 38 jaar dienst op een pensioen van 1272 mk. gesteld. De onderwijzer was als brievengaarder verscheidene jaren lang de meerdere van den brievenbesteller geweest. De vervaardiging van valsche nikkelen muntstukken heeft in Umbrie zulk een omvang aangenomen, dat zeventig procent van de thans in omloop zijnde twintig centimes-stukken valsch zijn. Violet Oharleswortb, die een jaar geleden in Engeland zooveel opspraak maakte door haar geheimzinnige verdwijning op een gevaariijk punt aan de kust, wat ten slotte een bedrieglijk verzinsel bleek te zijn, is deze week wegens oplichting veroordeeld tot vijf jaar gevangenis- straf. Hetzelfde vonnis trof haar moeder. Samen hadden zij onder valsche voorgevens van een weduwe een 400 p. s., en van een dokter, met wien Violet verloofd is geweest, een 5000 p. s. afgetroggeld. Het verhaal was, dat zij een vermogen van een klein tnillioen in handen zou krijgen, zoodra zij meerderjarig was. Be- halve deze twee personen zijn er nog een reeks van slachtoffers van de geslepen Violet. De rechter was van oordeel, dat de moeder haar dochter tot haar oplichterijen had opgevoed. Tijdens een hevig onweder, dat zich Zaterdagmiddag boven Veenendaal ontlastte, sloeg de bliksem in de woning van den winkelier G. v. Doorn aan de Kerkewijk. De bliksem verbrijzelde den schoorsteen geheel, sloeg de kachelpijp van het fornuis en nam verder zijn weg door de geleidingsbuis der pomp naar den waterput. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Voor de rechtbank te Roermond heeft terecht gestaan F. A. J. R., notaris te Echt, aaugeklaagd van op of omstreeks 19 Maart 1908 te Echt in zijn hoedanigheid van notaris, opzettelijk valschelijk in strijd met de waarheid te hebben opgemaakt en verleden een authen- tieke acte om die als echt en onvervalscht te gebruiken, uit welk gebruik eenig nadeel is ontstaan, en die acte ter registratie ten kantore van den ontvanger den registratie te hebben aangeboden. Eisch 3 maanden gevangenisstraf. In een der gehuchten van \lacbtwedde bezat een landbouwer een fraaien jachthond, waaraan hij bijzonder gehecht was. Op 'n morgen, toeu hij in 't veld dwaalde en de hond hem vergezelde, werd het trouwe, edele dier plotseling ziek. Deze ziekte verergerde zoo snel dat de landbouwer het beest op den arm moest uemen en naar huis dragen. Spoedig stierf het. Men vroeg zich af, wat de oorzaak kon zijn. Er wordt het volgende genoemd. Er komen in Westerwolde een enkele maal vossen voor, en nu heet het, dat om deze te dooden, hier en daar op brood en vleesch strychnine wordt neergelegd. Hiervan zou de hond hebben ge- snoept. Strychnine behoort, zooals bekend is tot de zeer zware vergiften. Op een der laatst gehouden af braakveilin- gen aan den Ringdijk te Lisse, enkele weken geleden, kocht de voerman De Bidder aan den Ringdijk o. a. een eikenhouten deur, die naar het uiterlijk te oordeelen, zooals het ijzeren roosterpaneel, brievenbus, enz., afkomstig was van een royale behuizing uit vroeger dagen. Tegen den binnenkant van de deur was op het onderste paneel een ijzeren plaat bevestigd, die l)e Ridder, om het doel waarvoor hij die deur wilde gebruiken, er heeft afgesloopt. Toen hij deze plaat had weggenomen kwamen er te voorschijn een achttal briefkaarten en een postwissel, welke alien geadresseerd waren aan den heer H. Frankfort, Prins-Hendrikkade te Amsterdam. Deze postwissel, groot 12, was reeds op 11 Augustus 1897 uit 's Hertogenbosch ver- zonden en is daar dus ruim 12 jaren verscholen geweest. De briefkaarten dateerden uit verschillende jaren en waren respectievelijk 5, 4, 3 en 2 jaren geleden verzonden en behelsden alle be- stellingen van grutterswaren. Toen deze vondst was gedaan bleek, dat de bovengenoemde ijzeren plaat ter plaatse van de gleuf van de brievenbus eenigszins afweek, waardoor deze stukken in plaats van in de bus tusschen deze plaat en de deur zijn geraakt. Deze poststukken zijn opgezonden naar het postkantoor te Amsterdam. Een zware beschuldiging is uitgebracht tegen Dr. Bennet Clarke Hj'de, te New-York, huisarts van den millionnair Swope. Deze overleed in September van het vorige jaar en 2 maanden later stierf zijn neef en erfgenaam, beiden aan de typhus, terwijl nog verscheidene leden der familie door dezelfde ziekte werden aangetast. Dit deed verdenking ontstaan tegen den dokter, die gehuwd is met een nicht van den ouden millionnair en alle leden der familie als patienten heeft. Door de gezamenltjke familieleden werd een aanklacht ingediend tegen Dr. Hyde, als zou hij Swope en zijn neef ver- giftigd en de overige leden met typhus-bacillen besmet hebben. De voornaamste getuige tegen den dokter is de verpleegster zuster Keller. Deze heeft den ouden Swope verpleegd en be- weert, dat Dr. Hyde haar verzocht had haar invloed te doen gelden op den zieke, dat deze hem tot administratenr van zijn goederen zou benoemen. De zuster weigerde. Eenige dagen later gaf de dokter haar een tablet, dat zij den patient na het ontbijt moest iugeven. Toen Swope dat tablet inhad, kreeg hy hevige krampeu-en 's avonds stierf hij. Dr. Hyde was bij het sterven tegenwoordig evenals zijn vrouw. Nadat zuster Keller deze verklariug voor de instructie had afgelegd, werd het lijk van den eerst overledene opgegraven en onder zocht. Dit onderzoek leidde tot bet resultant, dat als oorzaak van deu dood vergiftiging met strychnine werd vastgesteld. Daarmee was echter de schuld van Dr. Hyde niet te bewijzen, want Swope was gewoon, ter bevordering van de spijsvertering tabletten in te nemen, die een geringe dosis strychnine bevatten. Hoogstens zou men Dr. Hyde kunnen vervolgen wegens zorgeloosheid, doordat hij de dosis te sterk gemaakt had. Intusschen wordt het onderzoek met alle kracht voortgezet. De Gljarige priester, abbe Bresset, uitde provincie te Parijs gekomen voor de begrafenis van een bloedverwant, die in 't hospitaal Lari- boissiere was overleden, werd in dat hospitaal aangevallen door Gaston Renaud, een zoon van den overledene, die den abt 3 gelukkig niet levensgevaarlyke messteken toebracht. Men vermoedt, dat de dader, die terstond gegrepen werd, in een aanval van waanzin handelde. De abt wordt in het hospitaal verpleegd. In den schouwburg te Rzeszow in Galicie zijn gistereu tengevolge van uitstrooming van gas 32 personen bewusteloos geworden. Er ontstond een paniek. Toen de gaskraan werd afgedraaid, waardoor de menschen in het donker kwamen te zitten, nam de verwarring nog toe. Donderdagochtend vertrok van Aarhus, in Denemarken, een sneltrein naar het Noorden bij vergissing vier minuten te vroeg. Eenige reizigers, die daardoor te laat kwamen, ver- langden een extra-trein en de spoor een Staatsspoor gaf toe. Er werd naar den gewonen trein geseind te Hiunprup op den extratrein te wachten, en de reizigers kwamen zoo nog mede. Het hoofdbestuur der .Zoologische V er- eeniging in lerland gaf te Dublin een lunch, waarop als curiositeit eieren werden gediend, die sir Charles Bull uit China had meegebracht en die 40 jaren geleden gelegd moeten zijn. Ofscboon het bekend is dat zeer oude eieren door de Chineezen als een bijzondere lekkernij bescbouwd worden, bedankten toch de meeste dischgenooten voor dat lekkers. Zij, die er zich evenwel aan waagden, verklaarden dat de eieren voortreffelijk smaakten ofschoon de smaak ge heel verschillend was van een gewoon ei. De correspondent der N. R. Ct. te Parijs seint Onder het opschrift: „Spaansch-HollaDdsch Incident" publiceert de Temps een telegram van haar correspondent te Tandzjer, iuhoudende dat het Nederlandsche, van Amsterdam komen- de zeilschijD Lorbygreen, dat reeds voor de derde maal wapens en munitie in Marokko binnen- smokkelde, op de Marokkaansche kust schipbreuk geleden heeft. De vooruitbetaalde lading van 8000 geweren 10,000 revolvers en een millioen patronen, was reeds uitgeladen, maar bij het vluchten voor een tegen smokkelarij wakende Spaansche kanonneerboot, liep het zeilschip op een zand- bank. Van de 26 opvarenden verdronken er 5. Hoek, 28 Febr. Heden werd alhier door Burg, en Weth. aanbesteedhet verbouwen der openbare lagere school te Hoek. Ingeschreven werd als volgt Voor de massa door: G. J. Balkenstein J. van der Velden te Ter Neuzen voor 6073, C. H. H. Wisse te Zaamslag voor f 6073 en G. Verlinde te Ter Neuzen voor 5264. Voor het metselwerk door Jac. Meertens voor f 1838 en Gebr. Nieuwelink voor 1694, beiden te Hoek. Voor het timmerwerk door G. Verlinde te Ter Neuzen voor 1841 en 1. P. Casteleijn te Ter Neuzen voor f 1574. Voor het zinkwerk door wed. D. J. Guequ'.erre te Ter Neuzen voor 250 en J. Knijffte Zaam slag voor 232. Voor het ijzerwerk door J. Verhage te Hoek voor 728. Voor het verfwerk door A. van der VV elle te Hoek voor 280 en L. Kiel te Hoek voor In perceehm gegund aan de minsteinschrijvers. Hontenlsse. De jaarwedde van het hoofd der school aan de Molenstraat is van y 1175 gebracht op 1275. viissingen. Het Duitsche stoomschip Hugo en Clara heeft op zee in ontredderden toestand aangetroffen het Engelsche stoomschip Peceril. De Hugo en Clara heeft het naar Antwerpen opgesleept. Aardenbnrg. Voor het bouwen van een open- bare lagere school is het minst ingeschreven door den heer W. J. Taansen te Oostburg voor de som van 19.900. Het werk is ge- gund. Rotterdam, 28 Februari. B'innenl. Grane n. Tarwe stil en min- dere soorten lager. Rogge en Gerst niet ruim ter markt. Haver alsvoren. Boonen en Erwten iets lager. Meel flauw gestemd, vooral buiten- landsch, waarvan de aanvoer ruim is. Rogge- bloem op aflevering 1/8 lager. Men noteert: Tarwe per hectol. goede 8, a 9,50 mindere f6,— a/7,25 Tarwe per 100 kilo 7,75 a 10,25; Rogge per hectol. f 5,75 a f 6,— en per 100 kilo 7,— a 7,25j Wintergerst per hectol. y4,80 a /5,20 Zomer f 4,50 a 5,— Chevalier 5,— a /5,50 Gerst per 100 kilo f 7,80 a f 9, C hevalier f 9,25 a 10,50 en extra daarboven Haver f 5 50 a f 7,20 en per hectol. lange 3,50 f 4,_; dikke 4,50 a /5,Paardenboonen fl _1 a /'7,75; Witte Boonen /12,a /15, Bruine Boonen /10,-a/15,—Kookerwten f<d,— a /14,Voedersoorten /6,50 a 7 Kanariezaad f 7,25 per hectol. en per 100 kilo f 13,a f 13,50. Buitenl. Granen. Tarwe per 2400 kilo f 175 a 260 Rogge per 2100 kilo 166 a /172Gerst Zwarte Zee /135 a 137 Amenk. Mais mixed 142 "a 145; Donau 140 per 2000 kiloBoekweitgrutten Russisch /236 per 2100 kilo; Haver 6,40 per 100 kilo. pond. Deze toename is in hoofdzaak te danken aan de oooperatie en daarom willen wij eens nagaan, hoe de cooperatieve varkensslachterijen in Denemarken werken. Wij ontleenen daarvoor het onderstaande aan een opstel van den heer Wibbens, rijks-landbouwleeraar in Overijsel, welk opstel opgenomen is in de verslagen en mededeelingen van bet Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel. Misschien kan de leziug strekken, oin ook onze land- bouwers, de kleine vooral, de oogen te openen voor hetgeen de Jandbouvvcooperatie vermag. Ter zake dan. In nauw verband met de varkensfokkerij staan de cooperatieve varkensslachterijen, daar zij er veel toe hebben bijgedragen, dat de verbetering van het varkensras zoo algemeen heeft plaats gevonden. In het kort worde hier omtrent die slachterijen het volgende medegedeeld. 1'oen in 1877 de Duitsche grenzen werden gesloten voor levende varkens, waren de Denen genoodzaakt de varkens zolf te slachten en gingen ze over tot het oprichten van cooperatieve slachterijen. Niettegenstaande de boeren een fellen strijd hadden te voeren tegen particuliere exporteurs, zijn zij schitterend geslaagd en hebben ze thans den varkens-export in handen. Wat de particuliere slagers tot dusver nog niet hadden kunnen bereiken, gelukte de cooperatieve slachterijen van den beginne af, n. 1. het betalen der varkens naar slacht- gewicht en kwaliteit. Het doorvoeren van dit beginsel is de grootste over- winning welke de cooperatieve slachterijen hebben behaald. Door de betaling naar kwaliteit werd een zeer groote invloed uitgeoefend op de verbetering der varkens. In hoofdzaak bevatten de statuten der cooperatieve.slachterijen de bepaling dat de aandeelhouders verplicht zijn hunne ge- meste varkens aan de slachterijen te leveren en dat de varkens betaald worden naar slaehtgewicht en kwaliteit. Daar voor het oprichten eener cooperatieve slachterij geld moet worden geleend, moeten de leden voor een bepaalde som borg zijn, b.v. 10 kronen per geleverd varken en zijn ze aansprakelijk voor de schulden van de vereeniging. De varkens moeten bruto ongeveer 90 Kg. wegen. De leverancier kan bij het leveren der varkens een voorschot krijgen, terwijl het overige geld wordt uitbetaald, zoodra het netto gewicht en de kwaliteit zijn vastgesteld. Het jaarlijksche overschot wordt onder de aandeelhouders verdeeld in verhouding tot het geleverde aantal varkens. De leden verbinden zich voor den tijd van 5 jaar en degenen die binnen een bepaalden tijd zijn leveringsplicht niet heeft opgezegd, wordt ook voor de daarop volgende vijf jaren als lid beschouwd. Bij het begin van 1904 bestonden er 29 cooperatieve varkensslachterijen met 67200 leden. Deze slachterijen hebben zich vereenigd tot een algemeenen bond, waarvan het kantoor in Kopenhagen is gevestigd. Het aantal leden en het aantal geslachte varkens loopt bij de verschillende slachterijen nogal sterk uiteen. Het is altijd het streven van de cooperatieve slachterijen geweest, een zoo gelijkmatig mogelijk product voor te brengen, wat zeer goed is gelukt en veel heeft bijgedragen tot het" slagen van den exporthandel. Voor een niet gering deel moet dit succes ook worden toegeschreven aan het feit dat de slachterijen evenals de eieren-export-ver- eeniging en boterfabrieken, zich alleen bemoeien met den groothandel. Hunne taak beperkt zich tot het brengen van groote hoeveelheden der producten op de markt terwijl de verzorging der consumenten aan particuliere personen wordt overgelaten. 254- i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 2