A I g e m e e n Nieuws- en AdverteMieblad voor Zeeuwsch-VIaanderen. No, 5424, Dinsdag' I Maart 1910. Binnenland. Landbouwberichten. 50* Jaar^ang. ABONNEMENT Per drie maanden binnen Ter Neuzen j 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika l,321/s en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushonders. ADTEETEK TIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte bereketid. Telefoon No. 2 5. Inzendmg van advertent!en voor 3 aren op den dag der uitgave. Bij het bestuur van het dames-comite van de Vereeniging //Ter wille van het Kind" be- staan plannen tot het houden van een collecte in verschillende plaatsen op den aanstaanden Prinsessedag. Met het bouwen van het nienwe koloniehuis is een aanvang gemaakt. De bouwsom is zeer tegengevallen. Op vernieuwde werkzaamheid wordt aangedrongen. Omtrent het in de Tweede Katner afge- loopen onderzoek van de reeks daarvoor aan- gewezen wetsontwerpen, verneemt men, dat on- gunstig ontvangen zijn het voorstel-Troelstra, betreffende de decoratiezaak de Bakkerswet en het ontwerp tot herziening van het gemeentelijk belastingstelsel. Wat iaatstgenoemd ontwerp betreft, moet vrij algemeen het gevoeleu zijn, dat de voor- gestelde verruiruing van het gemeentelijk be- lastinggebied de meeste gemeenten niet of onvol- doende in haar financieele bejioeften zou tege- moet komen. Het politieke weekblad </De Vaderlander" ver neemt zijnerzijds, dat de Bakkerswet, zelfs door besliste voorstanders van de beperking van den Zondags- en nachtarbeid in het bakkersbedrijf, slecht is ontvangen. TER NEUZEN, 28 Februaii 1910. Zooals uit de advertentie in 011s vorig nummer bleek is door de commissie uit de ingezetenen die zich alhier vormde tot het in- zamelen van gelden voor het gezin der weduwe C. M. Jansen Wisse, die bij het overlijden van haren echtgenoot met 7 jeugdige kinderen in kommervolie omstandigheden achterbleef, bijeengebracht eene som van 780,151/,;. Naar we vernemen bestaat het voornemen die som te deponeeren op de postspaarbank, om te dienen voor periodieke uitkeeringen. V erdev gaf zooals bekend detooneelvereeniging //Vooruitgang is ons streven" met veel succes eene uitvoering tot het verleenen van steun aan dat gezin. En niet alleen dat de ver- eeniging met genoegen op hare uitvoering zelve mag terugzien, ook het resultaat van haar lof- waardig streven in deze strekt tot tevredenheid, daar na altrek van de niet te vermijden onkosten, de niet onbeteekenende som van f 118 voor het beoogde doel overblijft. Naar men ons mededeelt zal dit bedrag worden aangewend om te voorzien in verschillende directe behoeften van het gezin. Na in den voormiddag bevestigd te zijn door Ds. L. Hamming van Zaamslag, die eene rede hield naar aanleiding van Hebreeen 17 17, deed Ds. J. F. van Hulsteijn van Waarde (Z.-H.) gisterennamiddag zijne intrede als predikant bij de Geref. kerk alhier, die tot tekst gekozen had 2 Corinthen 5 19 en 20. Bij beide gelegenheden was het kerkgebouw overvol. Het hoofdbestuur der schippersvereeniging „Schuttevaer" heeft de volgende adressen ver- zonden Aan den Minister van Waterstaat, met ver- zoek wel te willen bevorderen, dat aan de voet- en trambrug over de Donge bij Geertruidenberg he't remmingswerk ter wederzijden van de brug met pi. m. 30 meter worde verlengd. Aan bevoegde autoriteiten, met verzoek wel te willen bevorderen, dat vaartuigen, van tegen- overgestelde richting de brug van Sluiskil naderende, deze brug gelijktijdig mogen pas- seeren. Door de afdeeling Ter Neuzen werden te dien aanzien het vorig jaar reeds pogingen aan gewend, doch haar werd medegedeeld dat dit vooralsnog niet kan ingewilligd worden, daar voor het gelijktijdig bedienen der beide door- yaartopeningen van de brug voor gewoon ver- keer, dubbel personeel zou noodig zijndat het niet in de bedoeling lag dubbel personeel aan te stellen en dat het ook bij het ontwer- pen der brug niet in de bedoeiing lag beide doorvaartopeningen gelijktijdig in gebruik te stellen. Voor de binnenvaart wordt de kleine brug gedraaid, alleen als bet passeeren van groote schepen op dat tijdstip het draaien der groote brug niet noodzakelijk maakt. In eene heden te Middelburg naar aanleiding van een verzoek der afdeeling Ter Neuzen ge- houden vergadering van de afdeeling Middelburg der Schippersvereeniging „Schuttevaer" die ook werd bijgewoond door afgevaardigden der af- deelingen Ter Neuzen, Breskens en Schouwen en Duiveland, werd met nagenoeg algemeene stemmen besloten aan het Hoofdbestuur te kennen te geven dat men voor de veiligheid der binnenschepen bij het varen des nachts het meest gewenscht acht het voeren van een achter- licht, nevens een toplicht, hetwelk niet alleen eenvoudiger is in de practijk voor de schippers, maar ook meer doeltreffend, daar de veiligheid met de zijdelichten zonder tevens een toplicht of achterlicht te voeren niet afdoende ver- zekerd wordt. Aan den gisteren in het cafe van den heer Fl. de Bakker alhier gehouden biljard- wedstrijd namen 40 spelers deel. De prijzen werden behaald als volgtle prijs R. Thienpondt en A. Elzinga, 2e prijs E van de Velde en J. Kolijn, 3e prijs C. Kramers en J. van Wijck (van Hoek), 4e prijs Th. Acke en T. Romeijnsen, en 5e prijs G. 't Gilde en W. Gort. Yrijdagavond had in het Hotel de Com merce" alhier de aangekondigde debatavond plaats, belegd door het partijgewest Zeeland der Sociaal-Democratische Arbeidersparfij, waar- bij als sprekers optraden de heeren J. Huizinga, burgemeester van Axel, en de heer W. H. Vliegen, lid der Tweede Earner, te Amsterdam. Aanleiding tot dezen avond was eene belofte af- gelegd door den heer Huizinga, toen bij alhier het vorig jaar optrad in eene vergadering der Chr. Werkliedenvereeniging, waarin door het bestuur geen debat werd toegelaten, dat hij bereid was de toen door hem uitgesproken stel- lingen ook te verdedigen in eene openbare ver gadering met debat. Nadat de zeer druk bezochte vergadering door den heer Onderdijk uit Middelburg was geopend, ving de heer Huizinga zijne rede aan, waarvoor hem 1 uur werd toegestaan. Hij wees daarbij op het verschil tusschen de organisatie der christelijke arbeiders en die der sociaal-demo- craten. Beiden zijn het eens in het erkennen van het bestaan van maatschappelijke misstauden, maar in het uitgangspunt van beide organisaties is eene groote klove, die niet te overbruggen is. De sociaal-democraten hebben hun uitnanss- punt in het Erfurter program, dat berust op het historisch materialisme, terwijl de Christe lijke werklieden uitgaan van het christelijk geloof, naar wat de Heilige Schrift hun leert, naar de daarin vervatte begiftselen en naar de uitspraken van Christus. Deze leeren God te eeren bovenal en den naaste lief te hebben als zichzelven. Waar de christelijke arbeiders het bestaan van maatschappelijke toestanden erkennen, wanneer ze de meemng zijn toegedaan dat ieder recht heeft op een menschwaardig bestaan, op goed loon, voldoende voedsel en kleeding, dan aanvaarden ze de bestaande toestanden als een gevolg der zonde, dan leeren ze uit de Heilige Schrift in hetgeen Laban deed en in wat Nehemia en Jesaja staat, dat ook voor eeuwen reeds verkeerde verboudingen tusschen patroon en arbeider bestonden. Dat alles is een gevolg van den zondeval. Bij de schepping was in ieder mensch de behoefte, en daarmede het recht op voedsel geschapen maar door de overtreding van het proefgebod verloor de mensch dat recht en kwam de genade er voor in de plaats. Met de zonde kwamen zelfzucht, eigenliefde en machtsmisbruik, maar die komen voor onder alle standen, vooral de laatste, bij hen die daarvan door de positie waarin ze geplaatst zijn misbruik kunnen maken. De Christelijke arbeiders pogen de misstanden weg te nemen, verbetering te verkrijgen in limine levensvoorwaarden, maar zij houden vooral het oog op God, die de zijnen niet ver- laat, zij hebben nevens het tijdelijke, vooral het oog op het eeuwig leven. Voor dat geestelijk leven moeten de Christelijke arbeiders hun wel- zijn zoeken bij de kerken spreker wijst niet eene bepaalde kerk aan, maar noemt deze in het algemeen en voor hun maatschappelijk leven in de Chr. organisatie. Zij kunnen zich niet aansluiten bij de sociaal- democraten, omdat deze anti-schriftuurlijk is. Bij haar staat de volkssouvereiniteit, de regeering van de helft plus een bovenaan de Christelijke arbeiders daarentegen erkennen het gezag van God, dat alles door zijn almacht wordt bestuurd. Zij kunnen niet toetreden tot de soc.-dem. omdat zij dan dezen zouden steunen in het bereiken van hun ideaal, den socialistischen heil- staat, waarin spreker vreest dat de geestelijke vrijheid van handelen aan banden zou worden gelegd, daar de helft plus een, besluiten zou kunnen nemen, die het dienen van God, naar de uitspraak van het geweten, aan banden zou kunnen leggen. Ten slotte waarschuwde spreker de Christe lijke arbeiders toe te treden tot de sociaal- democratische vereenigingen. Hierna werd, mede gedurende 1 uur, het woord verleend aan den heer Yliegen, welke begon met te betoogen, dat de bijbel geen voor- scb :ften bevat. voor het maatschappelijk leven. Hij gaf toe, dat voor het geestelijk leven heil moet worden gezocht bij de kerken, maar voerde daartegen aan dat voor de maatschappelijke vraagstukken de bijbel geen voorschriften bevat en ook niet bevatten kan omdat dit boek van voor vele eeuwen onmogelijk voorschriften kan bevatten toepasselijk op de hedendaagsche maatschappij, nu deze in zoo groote mate is vervormd. Hij noodigde den spreker uit plaatsen aan te halen uit den bijbel, waarin voorschriften voor het maatschappelijk leven zouden worden gegeven. Als uit den bijbel bleek dat ook in vroeger eeuwen in de maatschappij verkeerde toestanden heersehteu, was dat nog geen reden om in het bestendigen daarvan te berusten, onder den wanhoopskreetwe kunnen er toch niets aan doen Hem is ook thans onder de rede van den heer Huizinga op geen enkel punt duidelijk geworden, waarin voor de christelijke arbeiders het bezwaar bestaat om zich bij de sociaal- democraten aan te sluiten. Om te betoogen dat de bijbel geen voorschriften voor het maatschappelijk leven bevat, wijst debater op het verschil van meening dat daar- omtrent onder de Christenen heerscht. Dit zou, wanneer die voorschriften werkelijk bestonden, niet het geval kunnen zijn. Wanneer men eenvoudig aanneemt dat de zonde oorzaak is van de misstanden, waarom dan te strijden Dan is het immers hopeloos De sociaal-democraten willen in alle vrijheid het geestelijk leven aan de kerken laten, maar komen er tegen op dat zooals men de massa poogt in te prenten ook in den maat- schappelijken strijd alles om het geestelijke gaat. De sociaal-democraten trachten de arbeiders op te heffen uit bun minderwaardig bestaan en hun betere levensvoorwaarden te verschaffen. Is dit in strijd met het Christelijk beginsel of met den bijbel? Debater vraagt om een enkele uitspraak der partij aan te halen, waaruit eene anti-godsdienstige strekking blijkt. Dit is niet raogelijk evenmin als men zooals spreker deed, de sociaal-democraten kan noemen als propagandisten voor het Neo-Malthusianisme. Het sociaal-democratisch program berust op het historisch materialisme, ontstaan uit de rede. Doch bij de laatste begrootingsdebatten is ook uit de woorden van Minister Heemskerk, en van de heereft Dr. Kuyper en De Savornin Lohman gebleken, dat men door de rede wordt geleid bij het toepassen van de christelijke be- ginselen op bet maatschappelijk leven. Debater vraagt daarom bewijzen voor het herhaalde beweren dat de sociaaldemocraten anti-schriftuurlijk zijn. Hij wil de menschen vrijlaten in het geestelijke, maar vraagt hem dan ook vrij te laten in het maatschappelijke. Voor de arbeiders is eene krachtige, algemeene organisatie noodig. De christelijke organisatie is verdeelend opgetreden. De sociaal-democraten wekken op tot een krachtig maatschappelijk leven, terwijl van de christelijke organisatie geen kracht is uitgegaan. Er is een tijd ge- weest dat men rekening hield, met die orga nisatie, met Patromonium, maar thans hoort men daarvan niets meer. Men durft niets doen en krijgt de orders van boven af. Nog vraagt spreker naar het practisch verschil tusschen de volkssouvereiniteit, de regeering van de helft plus een, en het door spreker besproken Godsbestuur. Nu regeert immers onder de Christelijke regeering ook de helft plus een Hoe zou men ook anders willen regeeren in welke democratische staat is dit anders Tegenover de waarschuwing van spreker plaatst debater eene krachtige opwekking tot aansluiting bij de sociaal-democraten, die de arbeiders willen opheffen uit hun minderwaardig bestaan. Daarna lichtte de heer Huizinga enkele punten nader toe en besprak het betoog van den heer Vliegen, waarvoor hij 45 minuten noodig had. Een gelijk tijdsverloop werd door den heer Yliegen gebruikt voor een nader beautwoorden, waarna de heer Huizinga nog enkele minuten het woord voerde voor toelicbting van eenige door debater aangeroerde punten. Het was inmiddels half 12. Ondanks het vergevorderd uur werden de sprekers tot het laatste toe met voile aandacht gevolgd. Men kreeg den indruk dat hier tegenstanders waren opgetreden, beiden ten voile in staat hun standpunt te verdedigen. 't Was een belang- wekkende avond, niet sensationeel, wat misschien door velen was verwacht. Voor de aanbieding der opbrengst van ongeveer 150 gemeten suikerbieten, j.l. Zaterdag aangeboden door den beetenbond //Axel-Station werd het hoogst ingeschreven door den heer A. Hamelink te Ter Neuzen, voor f 13,55 per 1000 Kg. De gunning is aangehouden tot aanstaanden Zaterdag. Bij Kon. besluit van 26 dezer is F. H. van Vessem benoemd tot burgemeester der gemeente Zuidzande. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken is bepaald dat de rijksnormaallessen te Oostburg met ingang van 1 Mei een klasse worden verhoogd en het dan een rijksnormaalschool A zal worden. Tot onderwijzeres aan school A te Bier- vliet werd Vrijdag met algemeene stemmen be noemd mej. C. D. Dekker van Westkapelle, tijdelijk te Veere. Ylissingen, 25 Febr. Met ingang van 1 Maart a. s. worden verplaatst De marechaussee Van de Velde van Nieuw- Namen naar Gemert de marechaussees Dane van Vlissingen en Van llanegem van Gemert naar Nieuw-Namen. RECHTSZAKEfH. De diefstal van postal-orders. Bij beschikking van de rechtbank te Middel burg is rechtsingang verleend met last tot in- structie der zaak en bevel tot gevangenhouding van den beklaagde in de zaak tegen L. A. S., 32 jaar, assuradeur, geboren en wonende te Vlissingen, thans gedetineerd in het huis van bewaring te Middelburg, beklaagd van diefstal of verduistering van postal-orders. Colsper>afieve s9ach$erijen in Denemarken. SECZESSCHE 01 R UT. Uii blad vergehijn> Maanditn., Wuensdag. eo VrijdBgavnnd, nitRnnnde; op Feestda^eD. 1»ij de flrrnn 1". J. VAX »K IASBE «e Ter Aeiizen. o o De cooperatie op landbouwgebied heeft vooral in Dene marken eene hooge vlucht genomen en het is vooral aan de samenwerking der landbouwers te danken, dat Denemarken zich op de Engelsche markt een eerste plaats heeft veroverd. In 1894 bedroeg de uitvoer van Dene marken naar Engeland, wat het spek betreft 78 millioen pond en in 1903 was dit geklomnien tot 152 millioen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 1