Tgr Hsuzsnschs Courant Zaterdag 26 Febr. 1910. No. 0423. IDimiR^DIE] ZBXj-AJD. Buitenland. (ieniengde berichten. In het Pruisische Huis van Afgevaardigden is gedebatteerd over hefc optreden del- politie, bij °de kiesrechtbetoogingen. De socialist Dr. Karl Liebknecht viel op zeer scherpe en opge- wonden wijze de politie aan. Hij zei dat de politie door haar optreden, de schuld voor het vergoten bloed op zich had geladen. De heftige spreker werd meermalen tot de orde geroepen. De Minister van Binnenlandsche Zaken, Moltke verklaarde, dat de voorvallen, na de betoogingen, de gevolgen waren van wetsschending der leiders van de sociaal-democratie, die de volksmenigte kunsthiatig tot deze stemmingen opgedreven hadden. Moltke las een bericht voor over de gebeurte- nissen te Frankfort, waaruit bleek dat de feite- lijke aanvallen met messen, schietwapens, steenen en gemalen peper op de politie, overeenkomstig het in stilte uitgegeven parool, waren voorbe- reid. Van de zijde der politie was er slechts tweemaal en wel uit tegenweer, geschoten. Volgens het getuigenis van burgemeester Adickes had de politie tot plicht, een onwettigen, ver- boden optocht, te ontbinden. De Minister sprak er zijn voldoening over uit, dat overal de politie haar plicht deed. De laatste woorden werden door de rechter- zijde met bijval, door de socialisten met gefluit begroet. De Engelsche radicalen zijn danig ontsticht over de bonding der regeering, die terugkwam op haar eigen beloften. De positie van het kabinet blijft wankel. De verhouding tot de Ieren is nog onbepaald. Bitter grievend moet 't zijn dat Asquith zoo- veel verwijten, ook van zijn eigen partijgenooten te slikken krijgt. In 't Lagerhuis zei de libe- raal Belloc *b. v., dat de regeering voistrekt geen plan had, de macht der lords te breken. Dalziel zei, dat het ministerie de trouw van zijn aanhangers op zware proef stelde. En zoo spraken er meer. Er is geen liberaal in het Huis, die zich niet schaamt voor de regee ring, riep Keir Hardie. Sir Albert Spicer, een liberale veteraan, zei, dat hij 't nu beter kon vinden met Barnes, den voorzitter van de arbeiderspartij, dan met de regeering. Hij dorst niet voor zijn kiezers verschijnen, want hij bad zich steeds op de Albert-Hall-rede beroepen en nu had iedereen die verkeerd begrepen Nog anderen spraken en voerden felle taal. Een radicaal, Wedge wood, was zelfs van oordeel, dat er voor de regeering slechts een eervolle uitweg was aftreden. De radicalen dringen er bij de regeering op aan, eerst de lordsveto-kwestie krachtig door te zetten, zonder er een Hoogerhuishervorming aan te verbinden. Die hervorming zou hierin bestaan, dat van 't Hoogerhuis een gekozen Eerste Kamer wordt gemaakt. Omtrent den nieuwen Finschen Landdag, die 1 Maart geopend wordt, lezen wij in het »Berl. Tbl." dat de deelname aan de stemming ditmaal niet zoo sterk was dan vorigemalen. 800,000 stemmen werden uitgebracht, d. i. 60 procent van de kiezers. Ook nu weer maakten de vrouwen nauwgezetter gebruik van haar kies- recht dan de mannen. 'tMeerendeel der vrouwe- kiezers stemde echter op mannelijke candidaten. Er zijn totaal 15 vrouwen gekozen op de 200 afgevaardigden. De Oud-Finnen daalden van 59 op 42, de Zweedsche partij en de Jong-Finnen wonnen elk een zetel en zijn nu 26 en 28 man sterk. De sociaal-demokraten beschikken over een onnatuurlijk groot aantal van 86 mandaten. Daarbij komt dat de boerenpartij, met 17 leden in alle vraagstukken tegen Rusland gericht, met de socialisten meestemmen. Een der bekende nieuwgekozenen van de Zweedsche partij is Leo Mechelin, die in Fin land als een volksheld vereerd wordt. Hoe eigenaardig de Russische regeering te werk gaat, blijkt wel hieruit, dat zonder kennis- geving aan de Finsche overheid te Hellingsfors aankwam de Russische staatsraad Kriiger, belast met de inspectie der Finsche spoorlijnen, die pasklaar moeten gemaakt worden voor de Russische waggons. Er is een commissie benoemd inzake de directe plaatsing van Finland onder de Rijks- wetten. In die commissie zijn benoemd gouver- neur Seyn, de Ministers KokofsefF, Sjtsjeglo- witow, senator Garin, rijkscontroleur Charito- now, geheimraad Deutrich en generaal Borodkin. Behalve Garin, alien reactionnairen. Dat belooft niet veel goeds voor Finland. Het binnenrukken van Tibet door een Chi- neesch leger, wijst er op, dat de Dalai Lama het vertrouwen van de mandarijnen te Peking verbeurd heeft. De Chineesche rijksgrooten deelen ook in Tibet de lakens uit. Nu heeft de opper-Lama, de ,/allerkostbaarste" (gyal-va- rin-po-tsje), zooals de titel in de Tibetaansche taal luidt), de wedergeboren Boeddha, zijn hoogheilige biezen gepakt en is naar Britsch- Indie gevlucht. Mogelijk geeft deze kwestie verwikkelingen tusschen Engeland en China. De arrestatie van den stakingsleider Pratt heeft den toestand te Philadelphia verergerd. Dagelijks worden straatgevechten geleverd. Tot-nog-toe zijn 3 personer, gedood en velen zwaar gewond. 800 tramwagens zijn vernield, zoo wordt aan de „Frankf. Ztg." geseind. Andere berichten spreken van ffbeschadigd". De tramstal werd met dynamiet verwoest. Woensdag is een urenlang gevecht geleverd tusschen politie, soldaten en wel 10,000 stakers. De troepen kwamen er al heel slecht af. Bij de botsing werden vele soldaten door 't volk aangegrepen, de geweren afgenomen en zelfs van hun uniformjassen beroofd. De burgemeester heeft 10,000 soldaten aan- gevraagd. Uit Athene wordt gemeld dat generaal Smo- lenski, een bekend figuur uit den oorlog met Turkije, 't initiatief nam tot een actie tegen den officierenbond. Zelfs een gewapend op treden ligt in het plan. Twee anderegeneraals en vooral de vlootofficieren, hebben Smolenski steun beloofd. In de provincie stijgt de onte- vredenheid. Te Athene heerscht een drukken- de stemming, alsof men een uitbarsting ver- wacht. Een merkwaardige onthulling heeft de directeur van den Gemeentelijken Gezondheids- dienst te Amsterdam, Dr. H. G. Ringeling, op de vergadering van de Gezondheidscommissie gedaan. Een bekend ingezetene van Baarn, die in Amsterdam zijn zaken heeft, vertoonde reeds sedert een aantal maanden verschillende ver- schijnselen van storing van het zenuwstelsel. Langen tijd werd naar de oorzaak gezocht, totdat een lOtal dagen geleden uit een schei- kunditr onderzoek bleek, dat men liier met een effistige arsenikvergiftiging te doen had. Het kwam er nu op aan te weten, waardoor deze vergifdging ontstaan was. Bij nadere inforuiatie bij de echtgenoote van den patient, bij wie, evenais haar kinderen, zich eenige verdachte verschijnselen voordeden, vertelde deze, dat er door een zuiveringsfirma uit Amsterdam indertijd een groote hoeveelbeid van een roodbruin ,/iiauizenpoeder" achter het behang in haar woning was gebracht. Deze hoeveelheid was zoo groot, dat de wand, na verwijdering van het behang, geheel roodbruin gekleurd bleek te zijn. Hoe kwistig men met dit poeder was om- gegaan, bleek uit het feit, dat het in hoopjes op kasten en boeken gevonden werd en bij het openen van een tusschendeur wolken ervan werden opgejaagd. Dit roodbruine muizenpoeder bleek bij onder zoek te bestaan hoofdzakelijk uit ijzeroxyde en verder uit een beetje peper en voor ongeveer 30 pCt. uit rattekruid. Op onverantwoordelijke wijze waren derhalve groote hoeveelheden eener zwaar vergiftige stof in een woning gebracht. Het doel de verdrijving der muizen is waarschijnlijk bereikt, maar daar staat tegen- over, afgezien nog van het lichamelijk lijden, dat duizenden guldens betaald moeten worden voor geneeskundige behandeling en verpleging en aan kosten, om het huis radicaal te doen zuiveren van het zuiveringsmiddel en weer in bewoonbaren staat te brengen. Voorzeker is dat, gelijk de heer Ringeling opmerkte, een waarschuwing om ook bij de keuze van een zuiveraar voorzichtig te zijn en den man maar niet zijn gang te laten gaan. Oplichting. Uit Steenwijk wordt aan de Tel. gemeld Een zekere juffrouw, die uit den aard barer betrekking zich in alle kringen bewoog en aller achting en vertrouwen genoot, voor nau- welijks een jaar tot die betrekking der dienende liefde benoemd, heeft op schandelijke wijze de haar toegedragen achting en het in haar zoo ruimschoots gestelde vertrouwen zich onwaardig getoond. Zoo goed als al onze voornaamste nering- doenden, zeker 25 of meer, heeft ze er in doen vliegen. En dat niet voor een beetje. Som- migen voor tientallen, anderen voor honderden guldens. Wist zij bij den een met mooie woorden en schoone beloften aanzienlijke be- dragen ter leen te ontvangen, bij 'n ander weer wist zij voor groote sommen aan winkel- goederen of kunstproducten los te krijgen. Over de aanschaffing van sommige ervan moet men zich eenvoudig verbazen. Manufaeturiers, meubelmakers, galanterie- zaken, goudsmeden, schoenmakers, boekhande- laren, rijwielhandelaren, alien en alles, tot zelfs fotografen en wijnhandelaren, ontvingen van de geachte dame bezoeken, kregen voor en na flinke bestellingen en lieten zich beetnemen. En geen wonder, men was toch in de vaste overtuiging, te doen te hebben met iemand, die het volste vertrouwen waardig was. Men verdiept zich in gissingen over de vraag, waar zij al die goederen heeft gelaten en wat zij er mee wilde doen. Wij vernemen nog, dat zij bij enkelen, waar zij geld leende, moet gezegd hebben een erfenis wachtende te zijn. De gewone true dns. J.l. Donderdag is zij des nachts of den vol- genden morgen zeer vroeg, naar Meppel vertrokken, om van daar de reis per trein naar Utrecht te vervolgen. Voegen wij hier nog aan toe, dat haar be trekking uitstekend gesalarieerd werd, zoodat geldnood in geen geval de drijfveer kan ge- weest zijn. De twintigjarige docnter van den brouwer Yerheyen te Rillaar was Zondag na het Lof met haar hondje gaan wandelen. Daar zij niet thuis kwam, gingen de huisgenooten op zoek en in een bosch, tien minuten van het dorp, zag men het hondje aan den rand eener sloot, wakend bij het lijk van het meisje. Het slachtoffer dat, alvorens vermoord te zijn, het voorwerp was geweesl van een eer- loozen aanslag, had een diepe wonde aan de keel. Men kon goed zien dat de ongelukkige een twintigtal meters ver gesleept was tot aan 't water. De vermoorde was iemand van een onberis- pelijk gedrag. Te Madelsheim, in Beieren geraakte bij een kinematograaf vertooning een film in brand hetgeen een paniek deed ontstaan waarbij vele kinderen, die het meerendeel van de toeschou- wers vormden, werden verwond. Te Patten in de Amerikaanschen staat Pensyl- vanie, ontstor.d eveneens brand in een kinemato- graaf-theater. Vrouwen en kinderen vluchtten in alle baast naar den uitgang waar een ge- drang ontstond. Verscheidene kinderen zijn daarbij zoo zwaar gewond, dat zij naar het hospitaal vervoerd moesten worden. Te Leipzig is een gevaarlijk sujet gear- resteerd, de chemicus Homrighausen, die er zijn werk van maakte in D treinen handbagage te stelen. Met behulp van daarbij gevonden brieven poogde hij de belanghebbenden geld af te persen. Sedert jaren pleegde hij treindief- sfallen en hij maakte ook valsche bankbiljetten van 100 mark. Een pleizferreis met hindernissen. Zij was een stevige Duitsche boerin, hoorde in Rheinbergen bij Xanten thuis. Aan het loket te Wesel vroeg zij een kaartje naar den Boxteler Bahnhof, hiermede waarschijnlijk Xanten N. B. D. S. ter onderscheiding van Xanten Staatsbahnhof bedoelende. Men gaf haar echter een kaartje naar Boxteltoen de trein te Xanten arriveerde en het station werd afgeroepen bleef zij stilletjes zitten, ka;de steeds verder van huis en arriveerde ten slotte te Gennep. Uitstappen, visitatie, Zollrevision riepen de conducteurs. Brauch nicht auszusteigen, hab' damit nichts zu schaffen. Men maakte onze passagier intusschen dui- delijk dat zij de visitatiezaal moest passeeren toen een der dienstdoende kommiezen haar vroeg of zij niets aan te geven had, klonk hetNein nichts zu verzollen En dit dan, vroeg de beambte op een flink stuk kaas in haren korf wijzende Alles frei, brauch nicht zu zahlen. Tegenspartelen mocht niet baten, na lang stribbelen werden de invoerrechten op het altaar des vaderlands geofferd. Weer snorde de trein verder, tot haar aan de Maas een licht opging. Das war der schone blaue Rhein nicht. Te Oeffelt werd uitgestapt en per eerstvolgenden trein de terugreis aan- vaard. Te Goch, nieuwe ellende, de Duitsche kaas was in echte fijue Hollandsche omgetooverd en weer eischte de fiscus zijn aandeel. Tot overmaat van ramp kon de vrouw dien- zelfden avond hare bestemming niet meer be- reiken en zag zich genoodzaakt aldaar een onderkomen te zoeken. Wanneer dat nu geen pleizierreis met hin dernissen is, dan weet ik er niets meer van, besluit de corr. der Geld, zijn verhaal. Een vreemd lichaam in het oog. Zoo heet de doktersterm in het algemeen voor allerlei vuiltjes, die een menschelijk oog wel eens treffenlocomotiefsintels, splinters van gloeiend smeedijzer en t. q. Maar stellig is er, vertelt het Soer. Hbl., nog nooit een ge- neesheer geweest, die een zoo geweldig n vreemd lichaam" uit het oog heeft moeten verwijderen, als een onzer chirurgen dezer dagen tot taak werd gesteld. Hij werd 's nachts uit zijn bed geroepen ,/tot verwijdering van een vreemd lichaam uit het oog van een inlander", zooals hem door de telephoon werd gemeld. Den chirurg bevreemde het, dat daar. zoo'n haast bij was, maar kwam toch direct. En wat zag hij? Een inlander, die door een geweerloop keek, met dien verstande, dat die loop met het achter- eind 12 centimeter in de oogholte zat in schuin- sche richting naar beneden, zonder dat dus de hersens geraakt waren. De ongelukkige had een voorlaadgeweer, of liever, alleen de loop er van, geladen en de lading met een lucifertje bij het zundgat ontstoken. De linkerhand, waarmee hij den loop voor zijn rechteroog richtte, kon den terugstoot niet bedwingen en de loop, het oog verbrijzelend, drong in het iioofd door. De familieleden vau den dommen schutter trachtten den loop uit de wond te halen, draai- den en keerden het ding, totdat de haken, waarmee het oud-roest vroeger aan de kolf had gezeten, net dwars achter de verbrijzelde been- deren kwamen en toen was 't uit. De arme kerel liep met den loop in zijn oog, en deze steunende in de hand, naar Soera- baja, naar 't stadsverband. Een taaie, dat moet gezegd De operateur zaagde met veel moeite het z/vreemde lichaam" uit, dat een belangwekkend toevoegsel is geworden van zijn chirurgische verzameling. De staart van de komeet van Halley op flesschen getrokken Prof. H. H. Turner, van de universiteit van Oxford, die den leerstoel bezet, dien Halley innam toen hij de naar hem genoemde komeet wetenschappelijk ontdekte", hield in de Royal Institution in Albemarle-street te Londen een voordracht over de komeet met name over den doorgang van haar staart door den aardsehen dampkring. Prof. Turner verklaarde met groote beslistheid, dat wij ons den 18en Mei in den staart der komeet zullen bevinden. n Wanneer gij aldus sprak hij tot zijn auditorium in den nacht van 18 Mei een vat gereed houdt en daarmee naar buiten gaat om een hoeveelheid atmosfeer van dien nacht er in op te vangen en luchtdicht te bewaren, zult gij in dat vat nog aan uw kleinkinderen een deel van den staart van de Halleysche komeet van 1910 kunnen nalaten. Ik hoop zoo ging prof. Turner voort dat de Royal Institution het'-zich als plicht zal rekenen, in dien nacht een zoo groot mogelijk kwantum van de atmosfeer in flesschen te verzamelen, waardoor nauwkeurig onderzocht zal kunnen worden uit welke bestanddeelen de groote nevel- staart van de komeet bestaat." Prof. Turner verklaarde, dat voor de aarde geenerlei gevaar bij 't passeeren van den staart bestaat, daar 100,000 deelen van onze aardsche atmosfeer in den nacht van 18 Mei slechts een deel van het gas van den kometenstaart zullen bevatten. Het is derhalve uitgesloten, dat wij eenig nadeel van deze aanraking met de komeet zullen ondervinden. De wetenschappelijke medewerker van Ham burger Nachrichten teekent hierbij aan, dat de berekening van 1 100.000 niet juist kan zijn en men bij de 100.000 gerust nog een paar dozijn nullen kan bijvoegen. Bovendien driugt de staart slechts in de buitenste lagen van onze atmosfeer door, zoodat prof. Turner zich met zijn vat in den nacht van 18 Mei op den top van den hoogsten berg zou moeten begeven en dan wellicht nog on- verrichterzake in zijn iaboratorium zou terug- keeren. In Venetie wordt tegenwoordig veel ge- sproken over een spookhuis. Onophoudelijk wordt er geklopt, zonder dat men kan nagaan, waardoor het geluid veroorzaakt wordt. De politie is er bij te pas gekomen, maar heeft niets kunnen ontdekken. ZEETIJDINGEN. Van 23 tot en met 24 Febr. Van 23 tot en met 24 Febr. werden langs de Oostsluizen alhier 37 binnenvaartuigen op en 19 afgeschutdoor de Westsl. 13 op- en 2 atgeschut. Positie der Stoomschepen. VAN O g VLAG. NAAM MS. Van en naar. Lading. 24 Eng. 8.8. 23 Eng. 8.8. idem 23 24 V nor Ter Veazeti i River Thames 2242 |Londen Van Ter Weazen River Scheldt 2199 Londen Deon. s.s, Fran. s.s. Noor. s.s. Ned. s.s. Eng. s.s. Deen. s.s. Eng. s.s, idem idem 23 Russ. 8 8. Eng. s.s. idem idem Fran. s.s. Eng. s.s. idem idem 24 Airdale [2979 New-Castle Voor l>enl Vordingsborg Ville de Caen Barbro Nicolaas Warkworth Hans Tavsen The Emperor Ranzani Sea Serpent Vnn Laponnia Truro Mersey Sea Hound Quistreham Skerne Saltmarshe Serula 3884 1106 2572 3118 1862 4824 1822 3780 2554 Windau Caen Arendal New Castle idem Hango Fleetwood New-Castle Londen Kent t 3666 2367 8075 3085 1331 2276 2633 3927 Stettin Hall Goole Londen Caen Goole idem Manchester stukg. stukg. ledig itukg. Iedig papierp. kolen stukg. hout zout kolen stukg. phosph. stukg. idem idem phosph. Iedig idem slukg. s.s. HARALD vertrok 24 dezer van Algiers naar Tyne Dock. s.s. JENNY vertrok 21 dezer van Algiers naar Tyne Dock. (.8. RICHARD in lossing te Stockton on Tees. s.8. ELISABETH in lossing te Cette. s.s. HELENA van Hull naar Algiers passeerde 23 dezer des v.m. 10 uur Dungeness. ms. MAGDELENA vertrok 21 dezer var. Algiers naar Middlesbro on Tees.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 9