Gemengde berichleo. Laatste bsrichten. Een zoeie wensch. Stoppeldijk. Uit de 10 sollicitanten naar He %atersi33ad. en dat daardoor aanvaringen zullen worden be- vorderd. her Neuzen daarentegen is van oordeel, dat een toplicht alleen niet den koers of de richting aangeeit, waarin een vaartuig zich beweesrt. Aan den heer A. S. J. Dekker, fabrikant van pijporgels te Goes, is een groot pijporgel besteld voor de Ned. flerv. gemeente te Zeven- bergen, hetwelk rein pneumatiscb wordt ver- vaaidigd, terwijl daarop de nieuwste vindingen wo' den toegepast. Dit orgel zal twee klavieren bevatten en vrij pedaal. Bovendien crescendo- kastdrukknoppen, verschillende koppelingen en combination, terwijl de rijke kast met zijne topstukken ongeveer 8 Meter koog wordt. lloezeer het fabrikaat van den beer A. S. J. Dekker wordt gezocht moge wel daaruit blijken dat aan deze fabriek thans behalve restauratie- werk en vergrootingen niet minder dan zeven nieuwe pijporgels in bestelling zijn, eene boeveelheid werk die in Nederland wel tot de zeldzaamheden gerekend mag worden. Omstreeks 1 Maart a. s. wordt het gvoene vaste licht van Heyst, op den zeedijk beO. de kerk, gebluscht en een nieuw groen vast licht (electrisch), 11,4 M. boven hoogwater, zicht- baar tot op 5 zm., ontstoken N98oO. 715 M. van het tegenwoordige licht, op ongeveer 51o 20',5 N.b. en 3o 15',2 0.1. (lo 37',9 W.l. van Amsterdam). Gebruikte varie. 15o West. Aan de boerinnen en de boerenmeisjes, die de Axelsche boerendracht dragen. Bij het tienjarig bestaan van de cooperatieve suikertabriek te Sas van Gent viel het mij op, dat de boerenvrouwen hare kleederdracht sedert eenige jaren zoo verwaarloozen en dat zij zich niet meer kleeden zooals het behoort, maar ge- woonweg in haar werkpakje uitgaan met°de zoogenaamde diolschort en gesteven muts. Is 'tgeen jammer dat de goede Axelsche dracht, die zoo eigenaardig, zoo eenig, zoo mooi is, zoo maar te niet gaat Waarom, zooals vroeger gebruikelijk was, zich op koopdagen, bruiloften, .kjwgiis.sen of audere feiten, niet behoorlijk aangekleed Dat is geen trotschheid, men is dat feitelijk aan den boerenstand verplieht. Te Sas van Gent zag ik verscheidene van onze Goesche buurtjes van over de Schelde die waren keurig netjes gekleed en waarom de Axelsche boerinnetjes nu niet Ik heb eens gelezen, dat in een graafschap in Fngeland een paar hooggeplaatste dames zelf de kleederdracht der boerinnen gingen dragen, opdat die dracht niet te niet zou gaan. Laat zulks hier toch niet noodig zijn, maar dat de boerinnen zelf hare kleeding in eere houden, door voortaan bij hooger genoemde gelegenheden flink voor den dag te komen. Dat ze met de aanstaande tentoonstelling, laat ik zeggen haar tentoonstelling, niet onder- doen voor hare Goesche zusters, maar toonen, dat ze mijn vriendelijk, maar dringend verzoek niet in den wind slaan. En hiermede doe ik een beroep op alle Axelsche boerinnen, die ongetwijfeld den land- bouw in hooge eere houden, om op de eerste Tentoonstelling van de afdeeling -Axel der Zeeuwsche Landbouwmaatschappij de fraaie, eigenaardige Axelsche dracht in al haar sierlijk- heid in eere hersteld te zien (Zeeuwsch Landbouwblad). Axel, 22 Febr. Heden had alhier ten over- staan van den heer J. A. Dregmans, plaatsver- vangend notaris en ten verzoeke van de erf- genamen van A. van der Hooft, de openbare verkoop plaats van 1 hect. 60 aren 50 centi- aren bouwland gelegen in den Noordpolder. Kooper hiervan werd de heer P. Verstraten Jz., slager alhier, voor de som van 4718,46. Sas van Gent. De uitslag van den prijskamp op het biljart, gehouden op 20 Februari, bij Th. van Vooren alhier, waaraan 38 spelers deelnamen, is als volgtle prijs L. de Caluwe van Westdorpe en Alex, de KrijgeFvan Philip pine,^ 2e prijs Jan Riddering van "Sluiskil en D. Yerschraegen van Sas van Gent, 3e prijs E. Voerman en Fr. de Krijger, beiden van Philippine, 4e prijs Aug. Pauwels van Ter Neuzen en Cys Barbe van Philippine. »Neen. Toen de prinses, uw vrouw, tot mij kwam, om mij uit haar vaders naam te vragen Eleonora af te staan, gewaagde ik van dien laatsten angstkreet mijner vrouw. De prinses heeft toen niet geaarzeld het te bevestigen. Ze zeide, dat Eleonora reeds het slachtoffer was en later, toen het arme kind tot mij kwam met allerlei verschrikkelijke verhalen van griezelige gebeurtenissen in Park Lane, werd mijn overtuiging daaromtrent nog meer gevestigd." //Die verschrikkelijke verhalen moeten" op waarheid gebaseerd zijn geweest. Maar hierover later", zei de prins. ,/t Is dus een feit, dat Eleonora evenmin krankzinnig is, of voorbe- schikt, als wij." '/En dat zij u aanmoedigden en uw ongelukkig inisverstand gebruikten als dekmantel voor huu daden", zei de kolonel bitter. Johan Tempest zag naar den prins. (Wordt vervolgd). de vacante betrekking van secretaris der ge meente Stoppeldijk, is door den raad dier ge meente in deDinsdagmiddag gehouden vergadering benoemd de heer II. F. van Leeuwen, ambtenaar ter secretarie te Steenbergen. In den nacht van Zondag op Maandag zijn op den spoorwegoverweg aan de Maliebaan te Utrecht een dronken arbeider de teenen van een der voeten afgereden. Hij laveerde, zonder zulks te bemerken. kalm door, doch liet bloed- spoor, dat de gewonde voet achterliet, vond de politie verclacht. Deze ging dit na entrofden man in een portiek aan. Een kruuske te weinis In de raadsvergadering te Eeumen van Vrijdag werden de geloofsbrieven van het nieuw gekozen raadslid, dat noch lezen noch schrijven kan, op advies van de eommissie van onderzoek niet goedgekeurd. Het analphabetisch-aspirant-raadslid had ver- zuimd een ^kruuske" te zetten onder het ge3- sehrift, waarin hij te kennen geeft zijn benoe- ming aan te nemen. Gedeput. Staten zullen thans raad moeten schaffen. Een tegenvallertje voor Tieske Maandagnamiddag is nabij Verwolde aan den Liehtenvoortschen weg, het lijk gevonden van een heer. Vermoedelijk is deze van zijn fiets gevallen. Het lijk is herkend, de overledene was vertegenwoordiger van een Haarlemsche levensverzekeringmaatschappij. Maandagavond werd op den landbouwer v. Iiem pen, te Echt, met een geweer een schot gelost. De man kreeg veertig hagelkorrels in de beenen. Zijn toestand is redelijk. De dader heeft naar Duitschland de wijk genomen. jEen 14jarige jongen vermoord Het volgeude ontleenen we aan hetgeer. de verslaggever van het Handelsblad schrijft, ovdr de pijnlijke spanning, die te Zeist over de ver- dwijning van den 14jarigen Jan van der Wiel heerseht. Men heeft niet eenig houvast, niet eenig spoor, geen enkele positieve aanwijzing, schrijft hij. ,,Men" veronderstelt. En waar de knaap nu elf dagen zoek is, behoeft het geen verwon dering te baren, dat door de groote massa aan misdaad geloofd wordt. Een van de ergste vermoedens, welke ik hoorde uiten is, datont- slagen werklieden van Van der Wiel de hand in dit drama zouden hebben. Revanche dus. Maar Van der Wiel zelf, dien wij spraken, gelooft hieraan niet. Hij heeft als uitvoerder van groote werken o.m. bouwt deze-under- nemende man ook de nieuwe genie-kazerne te Utrecht zooveel werklieden aangenomen en outslagen, dat hij geen enkele aanwijzing in deze richting zou kunnen doen. Een maand geleden ongeveer vestigde de man zich aan den Dolderschenweg onder de gemeente Zeist. Als onderaannemer voert hjj het metselwerk uit van het groote krankzin- nigengesticht //Willem Arentshoeve", dat door den aannemer Witzand daar ter plaatse wordt neergezet. Een werk van zes en een halve ton, dat drie a, vier jaar duren zal. Zoo ging Van der Wiel in verband met den langen duur van dit werk in de ODiniddellijke nabij heid zich vestigen in een aardig klein villatje, zooals ze zoo veelvuldig, half in het dennenhout verscholen, in Zeist te vinden zijn. De heer Van der Wiel heeft een aartsvaderlijk gezin van dertien kinderen, van wie er nog negen onder de beschermende vleugelen van vader en moeder won en. Er moet zich nog een tweede verdacht heer- schap in de omstreken van Zeist, en wel aan den Dolderschenweg (die meer dan een uur buiten de kom van het dorp ligt) hebben op- gehouden. Deze heeft o. m. een 26jarigen jongenman aangesproken op een wijze, die duidelijk op onzedelijke bedoelingen wees. Dit gebeurde in den nafniddag van dienzelfden dag, waarop Jan van der Wiel vermist werd. Dit individu moet toen op zijn aanbie- dingen niet werd ingegaan bang voor her- kenning onderw.eg van jas en hoed gewisseld hebben. Ook in deze richting zoekt de politie. De vermiste knaap had geen geld of voor- werpen van waarde bij zich. Berooving als motief is dus buitengesioten. En zoo is, ook bij de politie, het vreeselijke vermoeden opge-: komen, dat de jongen gevallen is als slacht offer van een z.g. Lustmoord", dat hij in handen van een ellendeling gevallen is, die hem van het leven beroofd en zijn lijk verborgen heeft. Een versterking voor dit vermoeden - want het is natuurlijk niet meer dan dat ligt in het volgende. Sinds den dag der vermissing is de Zeister politie in de weer. Zoo heeft zij ook met speurhonden gewerkt en getracht aldus het spoor te vinden. Drie verschillende politie- hoiiden brachten, geheel onafhankelijk van elkaar, hun geleiders bij zandafgravingen langs de spoorlijn UtrechtBaarn, voorbij de halte Dolderscheweg. Daar bleven de beesten, afge- gaan op de lucht van een paar schoenen van den knaap, waaraan men nu en dan liet ruiken, op precies dezelfde plek staan. Zij konden niet verder. Veronderstelt wordt, dat Jan van der Wiel daar gelegen heeft, dat hij daarna is opgetild en verder gedragen, tengevolge waarvau de honden zijn spoor bijster geraakten. Hij zou hier. zoo goed als ergens elders ook bij ongeluk, door een afschuiving b.v., onder het zand bedolven geraakt kunnen zijn. Met het oog hierop is de afgraving, waar de speur honden heenliepen, diep omgegraven, zonder resultaat. En overal elders in den omtrek wordt het los zand gepijld met ijzeren stangen van een weerhaak voorzien, die in den gropd gestoken alles wat geen zand is boven het maaiveld brengen. De tweede speurtocht. Maandag heeft een tweede groote speurtocht plaats gehad, wederom onder leiding van de Zeister politie-inspecteurs, schrijft de verslag gever van het Utr. Dbld. Opnieuw waren alle beschikbare mannen aanstonds bereid mede hei en bosch in te gaan de scuier bovenmensche- lijke iuspanning van den vorigeu Dmiderdag had de menschen niet afgeschrikt en zoo stonden 's morgens om 8 uur weer een 54tal ferme kerels aan den Dolderschen weg, in het voor- uitzicht. van een langen dag vol vermoeienis. A'oor ditmaal had men een plan gemaakt richting Soest en Baarn (in den morgen) en richting de Paltz en Soesterberg (in den middag). De politiemannen waren er op gekleed olie- jassen en waterlaarzen, beenbeschermers en leeren pantalons. Alvorens we de hei iugingen liet de heer De Lange (bevelvoerend inspecteur) eerst oumiddellijk achter het halte-stadon een pi. m. 60 meter lange zand vlakte afgraven, een vlakte waar men zoo nu en dan zand weghaalt en waar dientengevolge weleens grondat'schui- vingen plaats hebben. De arme vader van Jan verbeelde zich dat het toch nog wel mogelijk was, dat zijn jongen gestapt was op een overhellenden zandwal, die door de zwaarte had losgelaten en was omlaag gestort, .Jan met zich medesleepende. Dus zou de knaap onder het zand bedolven kunnen liggen. De politie ving daarom aan, om aan die ongerustheid een einde te maken en spitte de geheele vlakte af, waar Jan's vader meende dat een ongeluk zou kunnen hebben plaats gehad. Dertig man groeven het zand weg todat men op harden bodem stuitte, dieper behoefde men niet te gaan. De omgegraven massa werd ten over- vioede nog eens gepeild met lange voelhaken (men kent die van de vorigen keer) om alge- heele zekerheid te hebben, dat er heusch niets in verborgen lag. Toen men aldus ruini 60 meter had omwoeld en doorzocht, was de oude Van der Wiel voldaan Jan lag niet onder zand bedbiven. En troosteloos liep de' grijze vader verder de hei in, zwijgende, met beide banden in de broekzakken, hoofdschuddend. Waar dan wel Wij lieten hem stil voor- uitloopen, ongestoord. Somwijlen richtte hij het moede hoofd omhoog, als beluisterde hij een stem in het dennenruischeti rondom. ,l)e ochtend was frisch, nu en dan voile zon dan ging de wind spelevarend door de sparren en was het als liepen wij in hooge duinen met deinende zee er achter, waarvan de golf'zaug kwam overgewaaid als zong er in verre verte een orgel. Verder en verder trok men de heide en bosschen door, helaas zonder eenig resultaat. Eenige gegevens zijn de politie in handen gegeven. Eerst heeft de familie Van der Wiel een brief gekregen van een pensionhouder uit Hil- versum. Die vertelt dat bij hem een mill of meer vreemde mijnheer in huis is geweest, 2 a 3 weken, beantwoordende aan het siguale- mentgrijze jas, groote haviksneus, zwarte hoed enz. Deze persoon was veel afwezig^ en sedert korten tijd vertrokken naar Driebergen of Doorn, zooals hij tenminste opgaf. De Zeister-politie heeft van dezen brief kennis ge nomen en zich in verbinding gesteld met de Hilversumsche politie. In de tweede plaats is er Zondag aan eenige boerenworiingen te Soest een mau geweest, wederom geheel overeenkomende met het sig- nalemeht. Die man droeg 3 of 4 jassen over elkaar en vroeg in een der woningen of men hem in de gelegenheid wilde stellen van klee ding te verwisselen. Dit werd hem geweigerd. De bewuste persoon stelde zich ongewoon aan, deed alsof hij niet wel bij het hoofd was en sprak o. a. over schieten met een revolver, zoodat de bewoners blij waren, dat de man zonder spectakel weer vertrok. In een der woningen heeft hij twee jassen achtergelaten, zeggende die morgen terug te zullen halen. In die jassen bevonden zich ook brieven met eenige adressen. De politie heeft er beslag op gelegd en een rijksveldwachter was Dinsdag verdekt opgesteld in de woning, om den man te arres- teeren, als deze de twee jassen zou komen terughalen. Maar hij is er niet geweest. In den omtrek is druk gesurveilleerd om den vreemdeliug te vinden, maar nergens zag men hem. In de geweldig dichte bosschen rondom Soesterberg en de Paltz is het speuren ook niet gemakkelijk. Het zijn heele wouden die daar liggen. In de derde plaats heeft iemand van Soester berg de vorige week gekerm gehoord nabij z/de Hoogt' in het bosch. Hij heeft er aan- vankelijk geen acht op geslagen, denkende dat t misschien spelende of vechtende kinderen waren, maar in verband met de vermissing van den jongen, heeft de man 't geval zich herin- nerd en er aangifte van gedaan. Dit alles combineert de politie nu en aan de hand van al deze bijzonderheden zet zij haar onderzoek krachtig voort. Zij zal natuurlijk trachten den gesignaleerden vreemdeliug aan te houden. Vermoedelijk zwerft hij rond in de nabij heid van Soest, Soesterberg of de Paltz. Men schrijft uit Sueek: De storm van Zondag op Maandag heeft den toestand in het waterland tusschen Heerenveen en Sneek zeer verergerd. Niet alleen, dat veel schade is aangericht aan huizen en boomen, doch ook eenige poider- dijken zijn weer doorgebroken. Bij Oppen- huizen is de dijk aan de Broeresloot doorgebroken. Weer op andere piaatsen staat het water tot boven den oorsproukelijken kruin vandedijken, slechts kielzoden beletten nog de overstrooming. Bij Westerbrug kunnen elk oogenblik drie boerenplaatsen onbewoonbaar worden. Het water staat er gelijk met den voet der muren. De polder tusschen Westerbrug en Uitwel- lingerga is ondergeloopen. Het water is er nog niet met het buitenwater gelijk. Voorbij Uit- wellingerga staat de polder gelijk met het buitenwater. Zuidwestelijk van den grintweg staat het dorp er geheel onder. Boerenplaatsen en burgerhuizen staan een kniehoog in het water de bewoners zijn er uit verdreven. De golfslag slaat reeds over den tramweg. De polder zuidwestelijk van Oppenhuizen staat blank. Er is een gat van een meter in den dijk geslagen, waardoor het water met geweld binneustorf. Daar is de lang gevreesde door- braak .geschied. Wordt het gat niet spoedig gestopt, dan zullen zuidelijk Oppenhuizen en de tramweg onderloopen. Te Sueek tracht men met de brandspuiten het water uit straat en huizen te houden. Te Uitwellingerga zijn vijf woningen ondergeloopen. Een der woningen wordt nog bewoond. De bewoners hebben een noodvloer gelegd en wonen daarop. Het water slaat met geweld over den weg, breekt daar de dijk door dan geraakt ge- hppl OpponVuiv/pn pr onrlpiv Aan de Hallumervaart, in het noorden van Friesland, is de Zuidermiedpolder ondergeloopen. Een arbeidersgeziu, in dien polder wouende, kon zich nauwelijks redden door naar den zolder te vluchten. Men mejdt uit Tiel Bange uren brengen de inwoners van Maas en Waal door. Met man en macht tracht men het water bij den Ruffelschen dijk (tusschen Wychen en Batenburg) te keeren, vrachter. nood- hout zijn van de Maasdijken aangevoerd, maar mHi' Vfbest, dat het niet zal baten. De boeren staan -met hun vee gereed om de vloedvrge piaatsen op te vluchten. Uit Grave, d d. 22 dezer De toestand in het naburige Balgooi wordt er niet beter op. Steeds nog wast het kwel- water, zoodat de school nu slechts bezocht wordt door een derde der ingeschreven kinderen. De kinderen uit Keent (behoorende tot Balgooi) kunnen de school niet meer bereiken. In plaats van tweemalen, wordt de post nu een keer .daags besteld, wat met groote moeite per roeiboot, of waar minder water is, met waterlaarzen aan, geschiedt. Dagelijks ziet men de kerkgangers per roeiboot. en per kar naar de R. K. kerk gaan, terwijl de klokkenist in een koebak vaart om de klok te gaan luiden. De Maas wast weer, zoodat heden de Veer- straat, de verbindingsweg van het Graafsche veer naar den Neer-Asselschen dijk voor de vijfde maal dezen winter is ondergeloopen, en de dienst per pont gestaakt is moeten worden. Personen worden per roeiboot en voertuigen per aak overgezet. De Hamburg-Amerika-lijn beeft met de werf Vulkan een overeenkomst aangegaan voor het bouwen van een nieuw reusachtig stoom- schip. Het zal een stoomschip van de buiten- gewone grootte van 45,000 registerton worden. Op het Meeklenburgsche landgoed Zehna zijn twee groote schaapskooien afgebrand. Er zijn in het geheel 1600 schapen in de vlammen omgekomen. Middelburg, 23 Febr. Door de gemeente- politie te Vlissingen is gearresteerd L. A. o., oud 32 jaar, assuradeur alhier, in verband met den diefstal of de vroeger vermelde verduistering van postalorders van Engelsche kantoren. De verdachte is naar hier overgebracht en op last van den officier van justitie in voorloopige hechtenis gesteld. Deze zaak verwekt in V lis- singen groot opzien.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 2