A I g e m e e n Nienws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaaideren. ONDEHHOUDSam 0. 5422. Bonderdag 24 Februari 1910. 7. "Ml 180 W. zuivere Pruissische Buitenland. F E u IL IE? ON. 50 Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen j 1,Franco per post Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika l,321/2 en voor net overige Buiteulaud 1,65. Men abonneert zich bij aile Boekhande- taars, Postdirecteuren en Brieven'oushouders. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Burgemeester en Wethouders van HOEK, zullen op Si Eiaart I3I0, des namiddags twee areten raadhuize aanbesteden de levering op kenr, vrij op den wal aan den nienwen Westelijken kanaaldijk te Ter Neazen tusschen 15 Mei en 15 Juni 1910van van 'Ang I tot 4 c.EVi., onder voorwaarden, ter Secretarie ter lerfing liggende. De hoeveelbeid wordt bij waterver- plaatsing vastgesteld. De betaling geschiedt na de levering. Gezegelde inschrijvingsbiljetten kunnen tot op het uur der besteding vrachtvrij ten raadhuize worden bezorgd. Hoek, den 23 Februari 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Secretaris. Parlementsopening. Maandag heeft Koning Edward het Lager- huts met 't gebruikelijke ceremonieel geopend. Een stoet van 8 rijtuigen verliet over half twee het Buckingbam-paleis, iu het laatste rijtuig, een oude statie-koets, getrokken door 8 room- kleurige paarden, zat het Koningspaar. Te midden van een schitterenden stoet hovelingen trad de Koning oin twee uur het "Parlements- gebouw binnen. Nadat de Koning zich in een hermelijnen mantel had uitgedost, de kroon, scepter en het rijkszwaard werden voor hem uit gedragen, begaf hi) zich naar de zittingzaal van het Hoogerhuis, waar hi) op den troon plaats nam. In tegenwoordigheid van een schitterende vergadering van pairs, vrouwen van pairs en leden van het Lagerhuis, las de Koning daar- na de troonrede voor. Van de Hoogerhuis-kwestie zei de Koning o. a. het volgende Er zullen voorstellen worden ingedieud om de betrekkingen tusschen de twee Huizen zoodanig te regelen, dat aan het Lager huis het ongedeelde gezag over de financien en zijn voorrang in de algemeene wetgeving ver- zekerd is. Deze voorstellen moeten, naar de meening van 'a Konings raadslieden er toe leiden, dat het Hoogerhuis zoo wordt samengesteld en 65) Laat mi] er uit," zei het meisje bevelend. //Welk een sehandelijk misbruik is er gemaakt van de goede Margaretha's naam Hoe durft ge mij gevangen houden „Ge deedt beter, maar bedaard te gaan zitten," liep de Duitsche. //Het is van geen nut, la- waai te maken. Ik kan er u toch niet uitlaten. Ik volg slechts de instructies van mijne meeste- res." //Van wie? Van Magdalen O, wat hebben ze toch tegen my Waarom haten ze mij en zoeken ze mij kwaad te doen 0, Amalia, laat mij er uitJe zult alles hebben, wat je verlangt. Ik heb rijke vrienden, die je alles zullen willen geven." ff tls nutteloos," volhardde Amalia. Eleonora verviel in stilzwijgen, wel begrij- pende, dat verder geroep totaal nutteloos zou Z1Jn i Slag Van menschen doet niets half. e vamer, waarin zij zich bevond, was kaal en met overhelder. De weinige oogenblikken met Amalia samen, enen haar uren toe. Toen hoorde zij voet- appen op de trap. De deur werd geopend. met zo'odanige macht r.-ffrdt bekleed, dat het, ten aanzien van voorgestelde wetgevende maat- regelen, onpartijdig, en met behoorlijke waar- borgen voor uitstel, het recht van initiatief en revisie zal uitoefenen. De rede ko'ndigt geen ontwerpen op wetgevend gebied aan. In het Lagerhuis begon het debat over't adres van antwoord met eene rede van Balfour. Daarna zette eerste-minister Asquith in den breede de politiek der regeering uiteen. IIij deelde mee, dat bij aau den Koning geen voor- afgaand verlof zou vragen ten aanzien van een wet (tegen de lords), die nog niet aan't oordeel van het Lagerhuis werd ouderworpen.. De regeering stelde voor, in de eerste plaats een motie ten aanzien van het veto in behande- ling te nemen, die, na aanneming door het Lagerhuis, in een wet zou worden belichaamd. Na een korte Paaschvacantie zal dau de be- grooting afgedaan worden. Dan zou het Huis een langduffg verlof kunnen nemen en daarna voortgaan met het vastleggen in een wet van het genomen besluit aangaande het Hoogerhuis. Asquith legde er ten slotte den nadruk op, dat het Kabinet staat of valt met de begrooting en met de wet tegen het Hoogerhuis. De vertrouwenskwestie is dus tevens gesteld. John Redmond, de Iersche leider, verklaarde z/Indien de regeering den nationalistcn redelijke zekerheid geeft dat het veto-wetsontwerp dit jaar wet zal worden, dan zullen de nationalisten voor de begrooting stemmen. Wij zijn bereid dien prijs te betalen, maar wij zijn niet bereid dien prijs voor niets te betalen of voor een volstrekt onzeker iets. De nationalisten wenschen geen crisis te veroorzaken, maar in deze kwestie kunnen zij niet blindelings gaan." De leren willen geen „kat in den zak" koopen. Eigenaardig is, dat in de wandel- gangen van het Huis de parlementaire toestand ook na het eerste debat, als onzeker werd be- schouwd. De troonrede wordt onduidelijk genoemd. Er moet veel in zijn doorgehaald en veranderd. Redmond verlangt dus van de regeering niet alleen de belofte, dat het veto-ontwerp van 't jaar in het Lagerhuis wordt afgehandeld, maar dat het wet zal worden. Hij wil dus van Asquith hooren, dat wanneer het Hoogerhuis het wetsontwerp niet aanneemt er zekerheid is of althans een redelijke zekerheid dat de koning de regeering ter wille zal zijn en een voldoend aantal liberalen naar het Hoogerhuis zal zenden, zoodat ook hier een meerderheid voor het wetsontwerp wordt verkregen en dat nog van 'tjaar zal gebeuren. .//Magdalen", kreet het meisje. //Hoe durft ge mij hier brengen Hoe hadt je het hart zoo afschuwelijk wreed tezijn? Laat mij gaan. Ge hebt het recht niet mij hier te houden." Een glimlach krulde Magdalen's lippen. t Was de glimlach, die geen genade kent. //Wat wil je van me?" vervolgde Eleonora. //Een paar dagen geleden kwam je echtgenoot tot mij, vriendschap voorwendend. 't Moet een complot tusschen jullie beiden geweest zijn. Wat moet je toch met me „Mijn echtgenoot? Ah, nu begrijp ik alles Je hebt hem je portret gegeven Dwaas, dwaas, die je was. De gevolgen komen nu op je eigen hoofd neer z/Wat wil je met me?" vroeg het meisje angstig. //Gij, neef Richard en de prins, waarom vervolgt gij alien mij Wat heb ik je toch misdaan z/Wat dat betreft, heb je niet getracht, ons grievend leed te doen Al die verhalen over Violet t Was mijn plicht. Ge waart wreed voor het arme kind. Magdalen, laat mij gaan. Tracht niet mij aan te raken." De prinses had haar bij de polsen gegrepen. Als een tijgerin stond ze voor haar. z/Genoeg," zei Magdalen. /Amalia." De Duitsche was opgestaan en goot uit een fleschje iets op een zakdoek. Maar nu heeft Asquith gezegd, dat bij den koning zoo iets niet kan vragen voor het geval er toe ligt, n.l. voor het wetsontwerp in het Lagerhuis aangenomen of er althans bij ingediend is. Redmond eischt dus iets, waaraan de re geering niet kan voldoen. Het blijkt dat men in Engeland den ernst van den toestand dadelijk heeft ingezien. Als Reuter de beschouwingen der liberale bladen juist weergeeft, vreezen ook deze dat het spaak zal loopen. In het Hoogerhuis is, gelijk in het Lager huis, het debat over het adres van antwoord op de troonrede dadelijk begonnen. Lord Lansdowne zeide, dat uit de troonrede deze volgorde viel op te merkeu eerst de financien geregeld, dan het Hoogerhuis lam geslagen en vervolgens Home Rule. Hij was verbaasd over den durf van de regeering om met zulke voor- stellen te komen na den uitslag der verkiezmg. In het Lagerhuis zei Balfour, dat er zoomin uit den uitslag van de verkieziug als uit de zinsneden van de troonrede aangaande het Hoogerhuis iets met stelligheid is te besluiten. Officieus wordt verklaard, dat 't parlement het niet lang meer zal maken. De nieuwe verkiezingen zullen op zijn laatst in Juni plaats hebben. TER NEUZEN, 23 Februari 1910. De tooneelvereenigiiig v Vooruitgang is ons streveu" alhier had groot succes met de door haar op j.l. Maandag gegeven liefdadigheids- voorstelling. De zaal van het //Hotel de Com merce" was zeer druk bezet. Zetteu de dames en heeren op het tooneel hun beste beentje voor, dat mag ook gezegd worden van den welwillenden accompagnateur en van de verdere liefhebbers-musici van het muziek- gezelschap //Be vereenigde Werklieden" die de vereeuiging terzijde stonden en o. m. met groot succes eene fantasie in dubbel kwartet uitvoerden. Het programma oogstte een groot succes. Het bal, dat na afloop der uitvoering plaats had, hield de aanwezigen nog geruimen tijd bijeen. Bij de heden gehouden inschryving voor de opbrengst van 150 .gem. beeten van den beeten- bond te Ter Neuzen was geen hooger bod in- gekomen dan aan particulieren werd besteed, waardoor de opbrengst niet is gegund. De Minister van Binneulandsche zaken heeft bepaald dat de commissie in 1910 belast met het afnemen van de examens ter ver- krijging van de akte van bekwaamheid van onderwijzer of onderwijzeres, o. m. zal zitting Ze duwden dien het meisje voor den mond en onder den neus. Bleonora deed nog een poging zich te be- vrijden, doch liet zich daarna willoos leiden Een sterke lucht van chloroform vervulde het vertrek. LI. Johan Tempest zat gebogen over een juist ontvangen brief, toen zijn studeerkamer geopend werd en twee heeren binnentraden. In den een herkende hij terstond prins Scbe- hersotf, otschoon hij hem slechts eens gezien had. De ander was ouder en had een milit.air voor- komen. Het gelaat van den prins stond diep ernstig, dat van den ander droeg sporen van hevige ontroering. ,,Dominee Tempest," zei de prius, //excuseer ons binneuvallen hier. We hebben ons niet laten aandienen, daar iedere minuut voor ons waarde heeft. U is een vrieud van de jonge dame, bekeud onder den naam van Eleonora Sorosis. Deze heer, kolonel Browne, stelt ook levendig belang in haar, en ik heb andere redenen voor mijn optreden in deze. Kunt u ons zeggen of u Eleonora Sorosis vandaag gezien hebt „Neen, in verscheiden dagen zag ik haar niet. Maar u komt juist als geroepen, kolonel Browne. Doch de prins ik vree3 uw vrouw z/Noem haar naam niet," zei de prins ge houden in Middelburg, en in de commissie aldaar benoemd tot lid en voorzitterde schoolopziener in het district Goes tot leden de schoolopzieners in het district Dordrecht en de arroudissementen Goes, Middel burg, Ter Neuzen en Utrecht I; tot leden-plaatsvervangers de schoolopzieners in de arroudissementen Tholen, Hulst en Vlis- singen. Voor de 47ste algemeene vergadering der schippersvereeniging //Schuttevaer" was door de afdeeling Ter Neuzen voorgesteld aan de regee ring te verzoeken een wettelijke bepaling in te voeren, waarbij binnenschepen, indien deze des nachts varen, verplicht worden behalve het toplicht een achter- of spiegellicht te voeren. Het hoofdbestuur meende echter dit voorstel niet in behandeling te moeten brengen, omdat het voeren van dergelijk achterlicht ernstige bezwaren heeft, een ernstig onderzoek nood- zakelijk is en de tijd ter vergadering te kort was om dergelijke gewichtige aangelegenheid onvoorbereid te behandelen. Intusscheu werd door den rijkswaterstaat het oordeel van het hoofdbestuur gevraagd omtrent een adres van het zeemanscollege //Groninger Eendracht", betoogende, dat het voor de vaart op de Zuiderzee, de Zeeuwsche en Zuid-Bol- landsche stroomen en den Nieuwen Waterweg wenschelijk zou zijn, dat de daar varende schepen van zijlantaarns als bij de zeevaart in gebruik en niet zooals nu vau een toplicht zijn voorzien, daar door het voeren van een toplicht niet duidelijk de richting en ligging van het schip worden bepaald en door het aanbrengen van zijlantaarns aanvaringeu kunnen worden voor- komen. Voorts drong de Vereeuiging van Nederlandsche gezagvoerders en stuurlieden ter koopvaardij bij het hoofdbestuur op het in voeren van zijliehten voor de binnenvaart aan. Het hoofdbestuur heeft nu aan de afdeelingen verzocht, voor 1 Maart te kennen te geven wat zjj het verkieslijkst achten 1. het bestaande gewone toplicht2. het gewone toplicht met bijvoeging van een achterlicht; of 3. zijde- lichten, rood en groen. Het geldt hier niet de vaart op binnenwateren, waar met het oog op de gebouwen, boomen ens., zijdelichten verscholen blijven, maar de vaart op de Zuiderzee en de wateren buiten de Dordtsche Kil. Het hoofdbestuur vreest, dat door dit achter licht verwarring met ankerlichten zal ontstaan, dat bij lange schepen de schippers van andere vaartuigen in de meening kunnen komen, wan neer zoo'n lang schip dwars wordt genaderd, dat de lichten op afzonderlijke schepen staan, streng, op ijskouden toon. //Wanneer de zaken staan zooals ik vermoed, zult ge zien h,oe een Schehersotf de vrouw, die hem bedroog, behandelt. Ga uw gang als ik u verzoeken mag." „Zooeven is mij een brief overhandigd van mijn overleden vrouw. Deze was verloren ge- raakt, men vond hem bij het opruimen van ouden rommel. Hij handeif alleen over Eleonora en daarom zal hy u belang inboezemen, kolonel Browne. Ik ben in een verschrikkelijke dwaling geweest. Toen mijn vrouw mij op haar sterf- bed tot zich riep, stierf zij met den uitroep z/krankzinnig." Ik meende dat dit betrekking moest hebben op het arme meisje dat zij mij naliet. Nu zie ik, dat ik gedwaald heb. Mijn vrouw beaoelde met dat „krankzinnig", de vrouw die het meisje steeds achtervolgde en die haar trachtte om het leven te brengen. In dezen brief smeekt zij mij Eleonora van den schaduw, die haar volgt, te bevrijden. Zij schreef dien brief, voor geval zij mij niet meer spreken mocbt. Ik kwam nog voor haar dood maar zij heeft het mij niet kunnen zeggen. Te laat is deze brief mij geworden. 't Arme kind heeft zwaar en bitter geleden." Kolonel Browne beefde van het hoofd tot de voeten. z/Maar, dominee Tempest, we tasten in het douker. Gingt u alleen af op dien laatsten uitroep van uwe vrouw jfeiMiAAaBigJHi ft W. Bit blttd verschijnt Maandag., Witeii.daK- en VrijiiagavuDd, aitgezonjtrrd FeeatdaKen. bij de Flrma I*. J. IE1C 8ASBE <e Ter Menzen. f i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 1