Tgt Hstizsnschs Courant Zaterdag 19 Febr. 1910. No. 5420. Buitenland. Gemengde berichten. IDEIRjjDIE blad. BURGERLUKE STAND. Inzake de heffing van riviertollen door de Duitsche regeering wordt door de ,/Nordd. All"-. Ztg." verklaard, dat de rijksregeenng creen eenzijdige oplossing der kwestie nastieeft door geen rekening te houden met bestaande verdragen met\andere mogendheden. Zonder de toestemming van Oostenryk en Nederland zal Duitscbland dus geen riviertollen h'effen. Een ander blad meldt nog dat eerst onderhandelingen met bet buitenland zullen worden aangeknoopt, wanneer de regehng der kwestie in Duitschland, zelf op geen moeilijk- lieden meer stuit. Men wil eerst Saksen, Baden en een paar andere staaljes door concessies bevvegen ook bun goedkeuring aan de riviertollen te llechten. Maar in breede kringen in Duitschland en daarbuiten blijft het ontwerp-scheepvaarttollen bestrijding vinden. Dagelijks komen uit Oostenrpk bgv. protested In den Moravischen Landdag werd een motie aangenomen, waarin van de regeering geeischt werd dat zij onder geen voorwaarde de op- heffing van de vrije doorinternationale verdragen gewam-borgde Elbe-scbeepvaart zou toelaten. Onder geen voorwendsel mag de legeenng toestemmen in 't heffen van tollen op de Elbe, waardoor Duitschland Oostenrijk's industrie en handel zoekt te benadeelen. Eigenaardig is een artikel in de consei- Vatieve ,/Kreutzztg," waarin ook uiting wordt gegeven aan de groote ontevredenheid in de Ziudelijke Staten, gewekt door de nieuwe be- lasting op de handelswaren, door de Pruisische landjonkers, die huu graau willen bescheimen, voorgesteld. Het wetsontwerp der riviertollen, dat een einde wil maken aan de vrjjheid van verkeer op den Rijn en de Elbe, is een bewijs van den enormen invloed, dien de Pruisische landjonkeis in den Bondsraad bezitten, waar het ontwerp, ondanks den krkchiigen tegenstand van Saksen en Baden, de meerderheid heeft verworven. Deze wet is een oorlogsverklaring van 11 uisen aan de zuidelijke staten. In Oostenrijk en Holland is men veront- ivaardigd, zegt 't blad verder en concludeert dat het aanzien van Duitschland naar buiten er niet door zal verbeteren. De half-officieele belofte dat Duitsc'hland overleg zal plegen met zijn naaste buren en vooral 't. krachtig verzet in Oostenrijk, geeffc hoop dat de tollen nog langen tijd uitgesteld zullen worden. Is de straat vrij om een massa-optocht te houden V Deze vraag werd door de Pruisische justitie opgeworpen bij het veroordeelen van straatbetoogers, die deelnamen aan de kiesrecht- demonstratie te Berlijn. Aldaar zijn de straat- optochten Zondag kalm verloopen. De politie- prefect had, zooals men weet, een scherpe waarschuwing aan 'tpubliek gericht, dat de straat alleen voor 't verkeer diende. Betoo- gingen werdeil dus door de politie niet toege- staan. Maar nu heeft het Kammergericht", in hoogste instantie uitgemaakt, dat politieke betoogingen op den openbaren weg niet in strijd zijn met de Wet. indien zij de orde en openbare veilig- heid niet bedreigen 't Is jammer, dat de uitspraak van'tBerlijnsche gerechtshof niet een paar dagen vroeger plaats had. De ironie van iiet lot wilde dat de politie, ondanks dat de straat alleen voor t verkeer bestemd was", bijna alle straten in het centrum van Berlijn afzette en voor 't verkeer sloot. De toe'stand in Griekenland zou weer hache- lijker geworden zijn, De kranten mogen alleen uitkomen, onder beding, dat leden van het militaire verbond, die op de redactie-kantoren ingekvvartierd zijn, op den inhoud toezicht oefenen. De zee-officieren hebben zich in het tuighuis van Salamis verzameld en de schepen gevechtsklaar gemaakt, om tegen Piraeus en Phaleron op te treden. Typaldos is plotseling te Athene gekomen. De gezanten van Rusland, Engeland, Frankrijk en Italie hebben zich naar Phaleron begeven, om met de kommandanten van hun daar ge- stationneerde oorlogsschepen overleg te houden. Na lang aarzelen heeft Koning George gister het besluit geteekend, waarbij alle Grieksche gezanten worden teruggeroepen, behalve die te Konstantinopel en te Washington. Er zullen nu gezanten benoemd worden die het vertrouwen van den officierenbond genieten. De Fransche koloniale troepen hebben in Wadai (Soedan) een zware nederlaag geleden. Een kolonne viel 4 Januari in een binderlaag. In de engte, waarin de Franschen zich be- vonden, maaide de vijand er velen neer. Een kapitein, twee luitenants, twee sergeanten en 101 tirailleurs sneuvelden, alsmede een onbekend aantal inlandsche volgelingen. Van de Stockholmsche vergiftigingszaak wordt nader bericht, dat Zondagmiddag na een gast- maal bij den oud-gouverneur v. Tamm, ver- scheidene gasten onwel werden. Ernstig ziek werd de hofmaarschalk Von Essen. Een onder- zoek naar de oorzaak van de vergiftiging werd in'tgeheim gevoerd. In't koninklijklaboratorium werden spijsresten onderzocht, waaruit bleek, dat ondeugdelijke leverpastei oorzaak der ver giftiging was. Er zou dus geen misdadig opzet in 't spel zijn. De zieken zijn alien aan de beferhand. Men meldt uit Leiden d.d. 15 Febr. Hedenavoud werd door den heer G. 1 imp, bauketbakker en lid van den gemeenteraad al daar een brief ontvangen, waarin onder be- dreiging, dat men hem auders van het leven zou berooven, een bedrag van 500 werd ge- vraagd, op zeker tijdstip op een aangegeven plaats te deponeeren. De onderteekemng »de hoofdman van de bende „De zwarte vlag", doet eenigszins vermoeden, dat men hier met een ongepaste grap te doen heeft. Eenige jongelui uit Dordt gingen dezer dagen met den trein naar Rotterdam. In den coupe waarin ze zaten, bevonden zich ook enkele kwartjesvinders, die al gauw de kaarten voor den dag haalden en uitnoodigden tot een spelletje. Eerst verloren de jongelui, maar al gauw lieten de kwartjesvinders hun het verlies inhalen, ja zelfs 15 winnen. Taen scheiden de Dordt- >sche' jongens emit. De kwartjesvinders woest natuurlijk. Het was flauw, gemeen, enz. talrijk waren de qualificaties, welke ze over zoo'n hau- delwyze uitten. Maar de jongelui stonden op hun stuk, de vijftien pop waren binnen, ze dachten er niet aan, die nu weer te gaan verliezeu. In Rotterdam stapten ze uit, de kwartjesvinders hun aehterna. Overal werden ze door dezen gevolgd, maar bijzonderen last hebben ze van hen niet gehad, het bleef bij ffhinderlijk volgen." Maar het verloren geld kregen de kwartjesvinders niet terug, het was nu voor hen geen voor- deelige dag. De Raadsbijeenkomst te Haarlem begon gistereu met-een algemeene lachbui, omdat een van de leden bericht had gezonden y/tot zijn leedwezen" verhinderd te zijn de vergadering bij te wonen. De auders zop gangbare term wekte daarom de vroolijkheid op, omdat iedereen wist, dat het Raadslid afwezig was om te trouwen Valsch bankpapier. Zaterdag hebben Mrs. Besier, substituut- oflicier van justitie te Amsterdam, en Brantjes, idem te 's Hertogenbosch, Ummels, rechter- commissaris, en Sassen, substituut-gritfier bii de Bossche recbtbank, hniszoeking gedaan bij den fotograaf' F. aldaar. Die huiszoekiug houdt verband met de aanhouding van den Bosschenaar D. te Amsterdam, die verdacht wordt valsch bankpapier te hebben uitgegeven en die daar met bedoelden fotograaf is aangetroffen. Het valsche bankpapier zou langs f'otografischen weg zijn vervaardigd. Ten postkantore te Tiel is ontvangen een valsch bankbiljet van f 60. Het was alleen van een ecbt te onderscheiden, doordat het witte lijntje aan den bovenkant ontbrak. Steeds komen uit Duitschland nog be richten over reusachtige betoogingen tegen het nieuwe kiesrecht-ootwerp. Zoo zonder slag of stoot als in Berlijn, is het echter niet overal toegegaan. Uit Plamburg komen berichten van zeer ernsfigen aard over de gevolgen der demon- straties te Neu-Miinster. 's Middags tegen 4 uur, na afloop der meetings, trokken de betoogers de straat op om daar de demonstratie voort te zetten. In het centrum der stad kwam het tot een botsing met de politie, die" gelastte dat de menigte zich zou verspreiden. Dit was echter onmogelijk, daar de menscben van achteren voortdurend opdrongen. Na nogmaals gesom- meerd te hebben, gaf de cominissaris van politie bevel om er met de blanke sabel op in te gaan. Tot overmaat van ramp waren de sabels der politie geslepen, zoodat verschillende personen zeer ernstig en zelfs doodelijke wonden opliepen. Een man werd de arm met een houw van het lichaam gescheiden, een ander de hand, een derde kreeg een slag over de borst zoodat eenige ribben braken en de longen bloot lagen. Den geheelen avond waren alle artsen der stad bezig de gewouden te verbinden. De woede van de bevolking over het optreden der politie is grenzeloos. De bevolking van Turijn leeft in schrik en angst voor een steker. Maandagavond liepen in een straat in een buitenwijk twee meisjes. Plotseling naderde een man, die de meisjes rake- lings passeerde. Beide meisjes werden door dien man met een scherp voorwerp in het onderlijf ge- stoken. De politie zoekt vergeefs naar den dader. Hij was na zijn laffe misdaad in een warnet van stegen verdwenen. De toestand der getroffen meisjes is bedenkelijk. Men wanhoopt aan hun behoud. Er beerscht in de stad een zenuwachtige opwinding, welke door de mach- teloosheid der politie verhoogd wordt. Op het groote kerkhof te Frankfort a/d M. reed Maandag een automobiel voor. Er uit stapte Fritz Binding, directeur van een bierbrouwerij, een te Frankfort zeer bekend man. In zijne handen droeg hij een grooten ruiker viooltjes. Bij het graf van zijne moeder knielde hij neer en schoot zich een kogel door het hoofd. Hij was dadelijk dood. Maandag trachtte de politie te Antwerpen een landlooper aan te houden, die zich aan diefstal van bierglazen had schuldig gemaakt. De dief ging echter op den loop en de politie moest wel een kwartier lang achter hem loopen vooraleer zij hem gevat had. Op het politiebureel verklaarde hij een Hol lander te zijn, Kosters, zonder vaste woonplaats. Wijl men van plan was hem nogmaals te ver- hooren, werd hij onder 't stadhuis opgesloten. 's Avonds bleek het echter, dat de Hollander ontvlucht was. Hij had de ruitjes, die tusschen de barren der vensters staan, weggenomen en ze heel voorzichtig in het gemak neergelegd. Daarna is hi] op het venster geklommen en kon door eigen kracht, zonder gereedschap, een der staven krom duwen. Door de opening, die nauweiijks 20 cM. breed was, is de behendige dief, die zeer mager was, kunnen ontsnappen. Doch duarmee was hij nog niet op straat, maar enkel binnen het stadhuis. Langs welken weg hij van daar is kunnen ontsnappen weet men niet. De concierge heeft niets gehoord of gezien. Men denkt met een gevaarlijken kerel te doen te hebben, die gezocht wordt voor ergere feiten. Alle moeite om hem te vatten is vruchteloos gebleven. Yijf torpedobooten zijn thans op de kust van Minorca bezig met het visschen naar lijken uit de schipbreuk van de //General Chanzy" en tot dusver zijn 40 slachtotfers opgevischt. De zee is nu kalm en men heeft reeds peilingen kunnen doen. Dat er nog niet meer lijken zijn opgehaald, schrijft men aan de omstan- digheid toe, dat de zeeramp bij nacht geb'eurde en dus de meeste passagiers in hun hutten waren toen het schip zonk. De ontploffing moet vreeselijk zijn geweest, wat merkbaar is aan de vele kleine stukken wrakhout, die op de zee drijven. Ook heeft men overblijfselen van het schip gevonden, die hoog op de rotsen aan de kust geslingerd waren. De twee ltalianen, die in een ton de wereld rondreizen, maar te Munchen-Gladbach don'de politie niet verder mochten, hebben nu toch verlof gekregen, om de reis door Duitschland voort te zetten. Gisterenmiddag zouden zij naar Dusseldorp opbreken. De overstroomingen in de omgeving van Parijs hebben aanleiding gegeven tot een tragi- comische geschiedenis, waarvan een brave oud- militair de dupe is geworden. Te Neuilly-sur- Seine woont een gepensionneerde generaal van het koloniale leger die, om aan het overstroo- mingsgevaar te ontkomen, met zijn gezin vertrok en ZLjn villa overliet aan de bewaking van zijn ouden oppasser, eveueens gepensionneerd mili- tair. Toen de generaal weg was, begon in den oud-soldaat het heldenvuur weer te gloeieu en, terwijl in den omtrek reeds al het land onder water stond, voer bij met een vlet uit om menscben te redden. Zoo bracht hij er een 30tal mee, die hij inkwartierde op de villa van den generaal, welke nog door het water gespaard was geworden. Hij zorgde dat het hen aan niets ontbrak, deed zelfs op rekening van den generaal iukoopen voor hen en sprak ook terdege den wijukelder aan. Natuurlijk dweepten de geredden met huu gullen gastheer en zagen er volstrekt geen bezwaar in een ver- klaring te onderteekenen, dat de oppasser hun het leveu had gered. Met deze verklaring hoopte onze oud-soldaat, bij de medailles in de koloniale oorlogen verdiend nu ook nog een medaille voor het redden van menschenlevens te kunnen voegeu, maar dat kwam eenigszins anders uit. De generaal was bij zijn thuiskomst niets gesticht over de wijze waarop zijn oppasser maar over het huis en den wijnkelder had beschikt en toen hij boven- dien nog rekeningen te betalen kreeg van inge- slagen levenstniddelen voor de geredden, diende hij een aanklacht tegen den oppasser in, die in plaats van een medaille voor het redden van menschenlevens, een week gevangenisstraf kreeg wegens misbruik van vertrouwen. Het nieuwe ondergroudsche net voor electrische treinen onder New-York zal 240,000,000 pd. st. kosten. D. w. z., indien de plannen, die nu nog bij het departement van publieke werken van Grooter New-York in studie zijn, worden goedgekeurd. De lengte van het tunnelnet, dat zoo fabelachtig duur zal komen, bedraagt volgeus de plannen slechts 41 a 42 K. M. Maar het boren van zulke tunnels door den rotsbodem onder New-York brengt natuurlijk enorme kosten mee, en de outillage van de centrales, het electrische net en het rollend materieel niet minder. Maar is eenmaal het nieuwe tunnelnet aan- gelegd dan is Grooter New-York indien de bevolking en het verkeer in die stad zich nor- maal blijven uitbreiden weer voor een jaar of tien klaar. ZKETUDINGEN. Van 15 tot en met 17 Febr. Van en naar. I^ositie der btooinschepen. VAN Axel. Huwelijks-voltrekkingen. 10 Febr. Jacobus de Feijter, oud 41 j., jm. en Ebrina van Dixhoorn, oud 37 j., jd Geboorten. 1 Febr. Jan, z. van Abraham Koster en van Geertrui Schieman. 3 Febr. Jan, z. van Marinus Oppeneer en van Dina Moes. Jan, z van Pieter Koekkoek en van Jacomina van Hermon. 6 Febr. Christina YVil- helmina Jacoba, d. van Jacob Penne en van Wilkelmina Verhelst. 7 Febr. Adriana, d. van Simon biiijze en van Aartje Lensen. Maatje Adriana, d. van Adriaan Wiemes en van Magdalena Schijve. 8 Febr. Reinier, z. van Karel Marinus Seheele en van Christina Maria Martin. 11 Febr. Maria Hortensia, d. van Ludovicus Fi-anciscus Baert en van Josephina Maria Hamerlinck. Overlijden. 1 Febr. Dirk Faas, oud 43 j., echtg. van Willemina Schieman. 4 Febr. Johannes Jacobus Claes- sens, oud 64 j echtg. van Agnes Catharina van Spanje. 13 Febr. Adriaan Jansen, oud 55 j., weduwffc van Elisa beth Maria van den Bergh. Hontenisse. IIuwelijks-voltrekkingen. 5 Febr. Petrus van Goethem, oud 29 j., jm. en Judoca van Swaal, oud 30 j., jd. Gebuorten. 1 Febr. Rene Joseph, z. van Petrus Augustus Colpaart en van Louisa de Booy. 3 Febr. Ludovicus Anthonius Servaus, z. van Eduardde Wilde en van Angela Paulina Elisabeth vanLeuven. Rend, z. van Johannes Francies Krieckaarten van Catharina Duerinck. 4 Febr. Martha Catharina, d. van Maria Catharina Bisschop. Leon, z. van Livinus Culle en van Elisabeth Moorthamer. 5 Febr. Philomena Maria, d. van Alo3rsius Adriaansens en van Maria Buijsrogge. 8 Febr. Alina Paulina, d. van Adriaan van _Dorsselaer en van Maria Anna van Waterschoot. 9Febr. Arthur Petrus Aloysius, z. van Alouisius Josephus de Nijs en van Bertha Augusta Pharailda van de Vijver. 10 F'ebr Elisa Apoloma, d. van Alphonsus Josephus van Esbrock en van Maria Louisa van Troost. 11 Febr. Theodoor Clemens Mattheus, z. van Ludovicus Joseph Colsen en van Leonie Hono- rine Vereecken. 13 Febr. Christina, d. van Hypo- litus Mahu en van Louisa Eggermont. Josephus, z. van Jan Francies Duvivier en van Louisa Apolonia Fruijtier. Overlijden. 5 Febr. Josephus van Jole, aui 70 j., z. van Jan Baptist en van Maria Pelronella Taalman. Johanna Kouijzer, oud 66 j., echtg. van Petrus Poltliet. 10 Febr. Een als levenloos aangegeven kind van het vr. geslacht van Petrus Francies Burm en van Maria Elisabeth Bun. 11 Febr. Anna Christina Mahu, oud 2 m., d. van Judocus Mahu en var; Monica Louisa Boone. Si. •vn-.rerii. Huwelijks-voltrekkingen. 4 Febr. Leopyldus Stanislaus van Vlierberghe, oud 23 j., jm. en Julia Coleta de Letter, oud 18 j., jd. Geboorten. 6 Febr. Germania Maria, d. van Augus- tinus Augustus Rombout en van Emelia Gijsel. 8 Febr. Maria Sophia, d. van Carolus Ludovicus de Smidt en van Anna Maria van Eck 11 Febr Amelia Maria, d. van Vitalis de Block en van Seraphina Slock. Overlijden. 2 Febr. Petrus Fianciscus Stevens, oud 3 d., z. van Carolus Ludovicus en van Joanna Seraphina Triest. 11 Febr. Een als^levenloos aangegeven kind van het mann. geslacht van Petrus Franciscus de Block en van Maria Ludovica Thuye. 14 Febr. Josephus Gerardus Verdurmen, oud 6 m., z. van Ludovicus en van Leonia Maria de Munter: liiieivarlii, Geboorten. 9 Febr Joseph, z. van Seraphinus de Vleeschauwer en van Joanna van Mullem. 12 F'ebr. Veneranda Maria, d. van Alphonsius de Puysselaere en van Emma M. Michiels. 13 Febr. Irma Leonia, d van Emerie E. Wijnacker en van Huberta M. Suy. Over.vlag. Geboorten. 3Eebr. Laurentius Johannes Coralie, z. van Cerilus August de Moor en van Maria Ludovica Marquenie. 8 Febr. Prosper, z. van Edmondus Willcms en van Maria Catharina Wuijtinck. Kaainsln^. Geboorten. 7 Febr," Jan Abraham z. van Jan Abraham Seheele en van Elizabeth Catharina Dekker. 9 F'ebr. Catharina Maria, d. van Pieter den Ilamer en van Helena Rijkwel. Catharina Adriana, d. van Jacobus Levinus van de Ree en van Adriana de Putter. 11 Febr. Adriaan Abraham, z. van Krijn Dieleman er. van Cornelia Adriana van de Velde. 14 F'ebr. Cornelis, z. van Jozias Koster en van Cornelia van Tatenhove. Overlijden. 5 Febr. Hubrecht Casteleijn, oud 58 j., z. van Michiel en van Neeltje Huijssen. 12 F'ebr. Jan Schieman, oud 55 j., weduwn. van Catharina Cornelia IJsebaart. 26»iitili>rjie. Huwelijks-voltrekkingen. 2 Feb:-. Do minions Franciscus Belaert, oud 22 j., jm. en Elisabeth Maria Lansen, oud 22 j., jd. Geboorten. 13 Febr. Valerie Maria, d. van Alphon sus Thiron en van Coralia Maria Aerts. VLAG. a NAAM MS. uading. 16 Eng. s.9. idem Ball 15 Belg. s.9. 16 Ned. s.8. Eng. s.8. idem 16 Eng. s.8. Noor. s.s. Eng. 8.8. idem 17 RU33. 8.3. Eng. s.s. idem Noor. 8.8. 15 Noor. s.s 16 Eng. s.s. idem idem idem idem idem Belg. s.8, Eng. 8.8. Russ. s.s 17 Voor fer Keuzen River Thames j 2241 Londea I 3435 Boness Van Ter Lenten v. Dyck i 3202 Swansea Nicolaas 3118 jNew-Castle River Scheldt 219'J Londeu The March. 1660 I Vlisdngen Voor Uent i Saltmarshe Hard Spen Sea Serpent Dagmar Nautilus Wark worth Rescue Tanke 2633 Goole 2485 DSinkerken 2548 Goole 2554 Londen 6620 Riga 728 Ostende 1852 New-Castle 2011 Goole 2122 Rotterdam V«« Gent Anna 3487 New Castle Traro 2367 Hull Mersey 3075 G^ole Lucerna 9175 ,Novoros!xk Arizona 1704 Grangem. Sea Houud 3085 Londen F'ulmar 3593 Manchester Zelandia 304 5 Stettin Ousel 3613 Duinkerken stukg. kolen ledig idem stukg. ledig stukg. ledig stukg. idem idem ledig stukg. kolen ledig ledig stukg. idem ledig idem stukg. idem phosph. stukg. ledig Gen. Kutusow i 5469 Blyth an 15 tot en met It Febr. werden langs de Oostsluizen alhier 15 binnenvaartnigen op en 24 afgeschutdoor de Westsl. 5 op- en 6 algeschut. HARALD in lossing te Algiers. JENNY in lading te Algiers voor Tyne Dock. RICHARD van Algiers naar Stockton on Tees pas seerde 18 dezer des v. m. 10 uurBeacky Head. J ELISABETH van Seaham Harbour naar Cette pas seerde 12 dezer Dover. HELENA in lading te Hull voor Algiers. MAGDELENA in lading te Algiers voor Middlesbro on Tees. s.s. s.s, s.s, s.s s.s.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 9