Gemengde berichten. Predikbeurten. Nier- en blaaszwakte bij kinderen. Hederlandsch Tooneel te Gent. "TLiatre~Minard te Gent Westdorpe, 17 Febr. In de heden gehouden laadsvergadering waren tegenwoordig de heer voorzitter en leden, behalve de heer De Beleir, xnet kennisgeving, en de secretaris. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd. 1. Medegedeeld wordt het verslag van de werkzaamheden der commissie tot wering van schoolverzuim over het jaar 1909. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 2. Fen voorgestelde beschikking op den post van onvoorziene uitgaven der gemeentebe- grootiug 1909 krachtens machtiging en verdere voorgestelde af- en overschrijvingen worden goedgekeurd. 3. Eveneens worden goedgekeurd de door het Burgerhjk Armbestuur verzochte af- en over schrijvingen op de begrooting van dat bestuur voor 1909. 4. Het kohier van de hondenbelasting voor 1909 wordr vastgesteld met 75 honden der le en 39 der 2e klas, tot een totaal bedrag van 189. 5. In geheime zitting wordt behandeld het kohier van den hoofdelijken omslag voor 1910. Het wordt vastgesteld met 190 aanslagen tot een bedrag van f 2911,59. Het percentage van den aanslag wordt evenals het vorig jaar bepaald op 396/J00. 0. Bij de rondvraag vraagt de heer Dellaert of het niet gewenscht zou zijn dat de grond die na de bietencampagne op de losplaats te Passluis achterblijft in voordeel der gemeente wordt verkocht, wijl het onderhoud van deze losplaats ook door de gemeente moet worden bekostigd. De Voorzitter antwoordt dat dit jaar reeds over dien grond is beschikt, vooral om deze op den opgespoten grond in Canisvliet te brengen. Daarna verklaart de heer Dellaert dat het zijne bedoeling is dezen maatregel eerst tegen een volgende campagne in overweging te geven. Hierna wordt de vergadering gesloten. Koewacht. Donderdag was er een heele drukte op het Belgische gedeelte dezer gemeente. Het parket van Gent met een aantal politie- dienaren was naar hier gekomen om een onder- zoek in te stellen. Naar men wil betrof het onderzoek een smokkelpartij, waarbij een der smokkelaars, een Nederlander, in het been ge- schoten werd. Juist op de grens moest zekere de V. een verhoor ondergaan. Bosclikapelle. Een vroeg voorjaarDeze week bracht een jongen een levenden volwassen meikever mede naar school. Stoppeldijk. Door B. en W. is tot -vvaar- nemend secretaris en gemeente-ontvanger be- noemd, de heer G. Hermans van Hontenisse. Hontenisse. Woensdag vierden de heer J. F. Adriaansens en echtgenoote te Walsoorden hun zilveren bruiloft. De heer J. F. Adriaansens, gemeente-ontvanger, kerkmeester, bestuurslid van het waterschap Walsoorden en voorzitter van de harmonie //St- Cecilia" ontving van ver- schillende zij-den tal van blijken vanbelangstelling. 1 e Walsoorden wapperde van alle huizen de nationale driekleur. s Avonds bracht de harmonie eene serenade aan haren voorzitter. Overslag. De uitslag van den 1.1. Zondag gehouden prijskamp op het biljart, bij de wed. Ad. Gijsel te Overslag, waaraan 34 personen deelnamen was als volgtle prijs Cam. Bau wens van Overslag en P. Waelput van Zuiddorpe, 2e prijs CI. Hillaert van Wachtebeke en Alph., van Laere van Zuiddorpe, 3e prijs Gust. Willems en C. de Nijs van Overslag. Zondag 20 Februari I9IO. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. De Rechtbank heeft in hare zitting van 18 Februari de volgende vonnissen uitgesproken Th. B., oud 21 j., arbeider, C. B., oud24j., arbeidster, beiden te Overslag, zijn wegens mishandeling veroordeeld ieder tot een boete van j 10 of 10 dagen hechtenis. P. F. T., oud 42 j., zonder beroep te Axel is wegens het niet voldoen aan het bevel van een ambtenaar, veroordeeld tot f 5 boete of 5 dagen hecht. C. P. M. V., oud 26 j,, slager te Zuiddorpe, is wegens beleediging van een ambtenaar, ver oordeeld tot f 5 boete of 5 dagen hecht. Mishandeling den dood tengevolge hebbende. Voor de rechtbank te Middelburg stoud heden terecht A. M., 24 jaar, landbouwersknecht ge- boren en wonende te Koudekerke, thans in voor- loopige hechtenis te Middelburg, beklaagd dat hij op 6 Januari 1910 te Middelburg opzettelijk Gilles Vermeulen een zoodanige slag met een biljartqueue op het hoofd heeft toege- bracht, dat deze op 12 Januari daaraanvolgende aan de gevolgen van dien slag is overleden. In deze zaak waren gedagvaard 9 getuigen, waaronder 2 als deskundigen, terwijl als ver- dediger optrad Mr. J. Adriaanse te Middelburg. Een talrijk publiek was bij de bebandeling dezer zaak aanwezig. Behalve de door het Openbaar Ministerie gedagvaarde getuigen wer den ook nog geboord 2 getuigen a decharge. Uit de verscbillende getuigenverklaringen en de bekentenis van den beklaagde bleek, dat hij den bedoelden slag met de biljartqueue heeft toe- gebracht, maar dat L. Oosthoek te 's Heer Arendskerke daarvan de aanleidende oorzaak was. Deze had een stoel weggetrokkeu waar- op een van beklaagde's vrienden zat. Dokter Schouten verklaarde dat de dood ver- oorzaakt was door uitstorting van bloed in de hersenen, maar hij meende dat de patient bij tijdige chirurgische behandeling, behouden had kunnen blijven. Daar de andere gedagvaarde getuige-des- kundige wegens ongesteldheid niet aanwezig was, werd de behandeling der zaak geschorst tot 11 Maart a. s., om dan ook hem te hooren. Op verzoek van den verdediger werd beklaag de door de rechtbank voorloopig in vrijheid gesteld. Deze beslissing lokte een gemompel van vol- doening uit, onder het aanwezige publiek. De rechtbank te Middelburg heelt heden staande de terechtzitting J. C. S., 59 jaar, schoenmaker te Vlissingen, wegens landlooperij veroordeeld tot 2 dagen hechtenis en tot opzen- ding naar eene rijkswerkinrichting voor den tijd van 1 jaar en 3 maanden. Tegen R. d. S., 36 jaar, dienstbode te Westdorpe, werd wegens beleediging in geschrifte f 3,boete subsidiair 3 dagen hechtenisgeSischt. M. L. E., 32 jaar, zonder beroep wonende te Stoppeldijk, stond terecht wegens mishande ling. Uit de getuigenverklaring bleek, dat hier sprake is van eene in de katholieke kerk op 9 Januari j. I. aangekomen ruzie, die later op straat in een vechtpartij veranderde tusscben beklaagde en haar nicht M. B. Beklaagde hoorde f 10,boete, subsidiair 10 dagen hechtenis tegen zich eischen. De verdediger, Mr. J. Adriaanse, bepleitte verzach- tende omstandigheden. Kantongerechf te Ter [ieuzett. Op het dak van een huis te Breda is Woensdag een musschennest met 5 eit.jes ge- vonden. Een goedhartige inbreker heeft, naar de Amerikaansehe bladen verhalen, te Chicago voor ziekenverpleger gespeeld in een huis waar hij met een kameraad was ingebroken. Zij vonden den heer des huizes ziek te bed, zonder eenige oppassing, en een der inbrekers besloot, aan den patient zijn zorg te wijden, terwijl zijn makker kasten en laden doorzoeht. Hij gaf den zieke zijn medicijn in, schudde de kussens op, kortom, zorgde dat het hem aan nieta ontbrak. Hij nam zelfs temperatuur en polsslag op, en noteerde die voor de verpleegster. Hij dreef zijn goede zorgen echter niet zoo ver, van te wachten tot de verpleegster of iemand anders kwam. Zoodra zijn makker met zijn werk gereed was, gingen de dieven samen heen met hun bait, en zij zijn nog niet gevonden. Een hardhandige behandeling. Bij de politie te Petersburg kwam iemand zich beklagen over mishandeling, bij een tand- arts ondergaan. De man zag er ook dauig toegetakeld uit. Hij had zich valsche tanden laten inzetten, en toen hij niet kon of wilde betalen, trachtte de tandarts zijn onbetaalden arbeid terug te krijgen. Daar hij't alleen niet afkon, riep hij den dwornik te hulp. Een dwornik is een huisknecht, een kerel voor 't ruwe werk in een huis, die alle woningen van brandhout heeft te voorzien, de straat veegt, 't huis bewaakt, politie-diensten verricht enz. Deze man nu hield den patient bij't hoofd vast en de tandarts trok hem de ingezette tanden weer uit den mond. Na afloop van de behandeling werd de patient het tandheel- kundige atelier uitgegooid, en zoo kwam hij met builen en blauwe plekken in het gezicht en met bloedende kaken zijn beklag doen op het politie-bureau. De tandarts is ter verant- woording geroepen. Hij beweert slechts zijn eigendom teruggenomen te hebben, toen de patient weigerde te betalen. Te Oudenaarde sprong een soldaat, een twist hoorende op straat, uit zijn bed en opende ijlings het venster. Misschien nog slaapdronken of zich te ver voorover buigend ver lop r hij het evenwicht en vie! uit de eerste verdieping op de steenen. Hij werd zoo zwaar gewond dat men voor zijn leven vreest. Te Antwerpen dreigt een staking om een ongewoon motiefnl. om de middagrust op te heffen. De ertswerkers aan de dokken zeggen het werk te zullen neerleggen, wanneer de patroons niet toestaan, dat er weder onafge- broken gearbeid zal worden zonder middagrust. In een onderhoud tusschen arbeiders en patroons verklaarden laatstgenoemden het verzoek niet te kunnen inwilligen, daar zij van 12 uur tot 1 uur 30 niet kunnen beschikken over spoor- wagens. De arbeiders hebben Woensdag ver- klaard, dat zij hun zaak nog niet als verloren beschouwen. Een groot aantal erts-schepen zijn op weg naar Antwerpen en het is waar- schijnlijk, dat de staking afgekondigd zal worden, wanneer de haven vol schepen ligt. De eerste bezending Afrikaansehe visch is te Ostende aangebracht. De Delta O 170, een stoomvisscherssloep welke door de Ant- werpsche reederij, aan wie de 3loep behoort, naar de kusten van Marokko gezonden was, om te visschen, is verleden week te Oostende binnengeloopen, hebbende een prachtige lading visch aan boord, vooral schoone tongen en groote witte zalmenverder tal van visschen op onze kust onbekend. Een 38jarige werkvrouw te Gent was op haar binnenplaats aan het wasscben. Niet ver van haar stond een cokes-vuurtje, een //brasero", waarop een ketel, een gedeelte van den wasch bevattend. De vrouw naderde het vuurtje wat te dicht, en weldra vlamden haar rokken. Op het vreeselijk gehuil der ongelukkige kwam er weldra hulp opgedaagd. Na heel wat moeite slaagde men erin de vlammen te dooven. De ongelukkige was echter reeds afgrijslijk over gansch het lichaam verbrandhaar toestand was hopeloos. Een advocaat te Schaarbeek ontving per post een brief een testament bevattende, onder- teekend door den heer Surmont, bij zijn leven gewoond hebbende in de VAu der Lindenstraat 186. De advocaat ontbood de weduwe Surmont en de drie aangeduide erfgenamen. Die per sonen stonden alien ten zeerste verbaasd en de weduwe Surmont verklaarde dat het testament valsch was. Van de drie andere personen be- kenden er twee, dat zij nooit den heer Surmont hadden gezien noch van hem hadden hooren spreken de.derde kon ook maar niet begrijpen waarom hij in het testament zou staan. De weduwe Surmont verklaarde, dat er den 16 November laatst 's avonds in hun wouing (haar man leefde toen nog), een belangrijke diefstal gepleegd werd, tijdens hun afwezigheid. De dieven waren door middel van valsche sleu- tels binnen gekomen zij hadden de brandkast opengebroken en al de waarden, obligation, geld en juweelen, alsook het testament van den heer Surmont bait gemaakt. De heer Surmont was zoo zeer ontroerd geweest, toen hij den diefstal ontdekte, dat hij ziek werd en den 23 December stierf. Zijn weduwe ge- looft nu, dat er verband bestaat tusschen den diefstal en het valsch testament. Het parket is verwiltigd. Een der dikwijls verkeerd-begrepen verschijn- selen van zwakte der nieren bij kinderen is bedwateren. Vele ouders zijn geneigd om deze onaangename kwaal toe te schrijven aan een kwade gewoonte. Niets is echter minder waar nierzwakte komt veel voor bij kinderen en is dikwijls overerfelijk, zoodat ouders, die aan de nieren lijden, niet genoeg acht kunnen slaan, op hun kleinen. Kinderen, die met nier- of blaaszwakte aan- gedaan zijn, verschillen in vele opzichten van gezonde kinderen. Zij zijn niet opgewekt, niet sterk of levenslustig en vroolijk, maar prikkel- baar en knorrig. Het spelen vermoeit hen spoedig, op school zijn ze dikwijls niet in staat om de lessen behoorlijk te volgeu en voort- durend hebben zij last met de urine, die zij niet op kunnen houden. Foster's Rugpijn Nieren Pillen kunnen vol- komen veilig door kinderen gebruikt worden. De nieren worden spoedig geregeld en versterkt, en de zwakte der blaas verdwijnt, waardoor een einde wordt gemaakt aan hun onaangename kwaal. Hoe langer gij echter dergelijke kenteekenen verwaarloost, des te meer zal de ziekte zieh uitbreiden en gij kunt dus niet spoedig genoeg beginnen met het gebruik der echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, die aiom ten zeerste geprezen worden. Let op den juisten naamFoster's Rugpijn Nieren Pillen en weigert alle namaak. Zij zijn te Ter Neuzen verkrijgbaar bij den heer A. van Overbeeke Leunis, Westkolkstraat. Toe- zending geschiedt franco na ontvangst van post- wissel a f 1,75 voor een, of f 10. voor z^s doozen. liOERS VAN HET (1 lillT Eelgische per 100 fr. f 47,90 a 47,925. Bngelsch per M n 12,— 12, Bestuurder ARTHUR HENDRIKA. Zondag 20 Februari a.s., te 2]/4 uur, dag- voorstelling aan verminderde prijzen opvoering van Men Walsdroom (Ein Walzertraum), nieuw zangspel in 3 bedrijven van F. D. Dor- mann en L. Jacobson. Muziek van Oscar Strauss. Vertaling van A. L. van den Eeuvel. Grooten Schouwburg te Gent„ Zondag 20 Februari a. s., te 21/4. ure, dagvoor- stelliug aan verminderde prijzen opvoering van Le Voyage en Cliine, eomisebe opera in 3 bedrqven van E. Labiche en Delacour. Muziek van Francois Bazin. Directie EUGENE DURAY. Zondag 20 Febr., om 2V2 uur, dagvoorstel- ling aan verminderde prijzenopvoering van Le Volear, stuk in bedrgven van Bernstein. Hervormde Hertz. Ter Nenzen. 9 u. en 2 u., Ds. A. Timmerman. Sluiskil. Geen dienst. Axel. 9j u. en 2 u., Dg. J. B. T. Hueenholtz. Zaamsiag. 9u.en2u, Ds. G. van Dis Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams Jr. Sas van Gent. 9£ n., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Gereformeerde Kerken. Te;plNren- 9 u-' Ds. Bruins van Axel en 2 u., leeskerk. Axel A. 9 u. en 2 11., Ds. Lammertsma. Donderdag 9 u. en 2 u., Ds. Lammertsma. 9 u., leeskerk en 2 u., Ds. Bruins, nonaeruag 3 u. en 2 Ds. Bruins en 's avonds 5^ u., Ds. Netelbosch van Oost- kapelle, optreden voor de Jongelingsver- eeniging. Zaamsiag A. 9 u. en 2 u., Ds. R. Hamming. u R5. 9 u. en 2 u., Ds. M. Uijtenhoudt. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. R. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en u., Ds. A. Janse. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswfjkstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., leeskerk. Lokaal „Eben-Haeser" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5i u., dhr. J. J. Kense. Donderdagavond 8 u., Evangelisatie in de consistoriekamer achter de Pastorie. LoJcaal „Betliel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., dhr. C. de Jonge van 's Gravenhage. Gereformeerde gemeente. Axel. Donderdag 9 en 2 u., Ds. A. Janse van Ter Neuzen. Zitting van 17 Februari 1910. %'eroordeel«l zijn K. M., schipper te Rotterdam, ter zake van als schipper van een stilliggend vaartuig op een Rijkskanaal niet verhalen naar de ligplaats, die hem door de kanaalbeambten wordt aangewezen, tot eene boete van f 50, subsidiair 14 dagen hechtenis, met v r ij s p r a a k van het meerdere hem ten laste gelegde. W. B., bieihuishoudster te Ter Neuzen, ter zake van overtreding der Drankwet, tot eene boete van f 30, subs. 15 dagen hecht., met bevel tot vernietiging der in beslag genomen flesschen met inhoud. A. B., schipper te Ter Neuzen, ter zake van overtredirfg van het algemeen reglement van politie voor rivieren, kanalen, enz. tot eene boete van 5, subs. 3 dagen hecht. P. T., koehouder te Philippine, ter zake van overtreding der YVoningwet, tot eene boete van 25, subs. 8 dagen hecht. J. D., landbouwer te Hoek en W. D., landbouwer te Zaamsiag, ter zake van een anders grond bejagende, zonder voorzien te zijn van een schriftelijk bewijs van vergunning, huur of pacht van den eigenaar of recht- hebbende, ieder tot eene boete van f 10, subs. 4 dagen hecht. voor ieder. C. M., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake van het niet aangeven van verandering van woonplaats, tot eene boete van 3, subs. 2 dagen hecht. H. d. B., werkman te Ter Neuzen, ter zake van het rapen van schelpviscb, tot eene boete van 0,50, subs. 1 dag hecht. H. R., baanwacbter te Ter Neuzen, ter zake van de sluitboomen van den spoorweg niet op tijd sluiten, tot eene boete van 15, subs. 8 dagen hecht. I. B., werkman te Hoek, ter zake van overtreding der Politieverordening te Hoek, tot eene boete van f subs. 1 dag hecht. A. d. E., koopman te Ter Neuzen, ter zake van een trekdier onbeheerd laten staan, tot eene boete van f 2, subs 2 dagen hecht. A. L., schipper te Philippine, ter zake van als schipper niet zorg dragen dat zijn vaartuig van een letterteeken en nommer is voorzien, tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. C. L. v. S., orgeldraaier te Selzaete, ter zake van het rijden met ongemuilkorfden hond, tot eene boete van /l, subs. 1 dag hecht. J. R., ^ooprnan te Clinge, ter zake van overtreding van het reglement op de trekdieren, tot 2 boeten, een van 2 en een van f 1, subs. 2 en 1 d. hecht. r. C., werkman te Zuiddorpe, ter zake van het ver- wekken van burengerucht, tot eene boete van 10, subs. 3 dagen hecht. T. P., leurder te Kieldrecht, ter zake van overtreding reglement op de trekdieren, tot 4 boeten, twee van 2 en twee van j 1, subs. 2 dagen hecht. voor elke boete van f 2 en 1 dag hecht. voor elke boete van f 1. H. A. v. d. S., stuurman te Rozenburg, ter zake van in een Rijkskanaal vaste stoffen laten vallen, tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. E. H. G., zonder beroep te Westdorpe, ter zake van het zich met wildstrikken in het veld bevinden, tot eene boete van /10, subs. 4 dagen hecht., met vernieling dei' wildstrikken. I. P. J., arbeider te Axel, ter zake van het bevisschen der Schelde, tot eene boete van f 1, subs 1 dag hecht. C. K., landbouwer te Biervliet, ter zake van het rijden met een voertuig zonder licht, tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. P. V., werkman te Ter Neuzen, ter zake van het rapen van schelpvisch, tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. B. B., visscher te Bouchaute, ter zake van het bevisschen der Schelde, tot eene boete van 1, subs. 1 week tuchtschool. A. YV., visscher te Philippine, ter zake als voren, tot eene boete van f 2, subs. 1 week tuchtschool. M. V., schippersknecht te Ter Neuzen, ter zake van Leerplichtwetovertreding, tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. A. v. T., werkman te Westdorpe, ter zake als voren, tot eene boete van f 5, subs. 3 dagen hecht. P. J. C., koopman en J. D., groentenkoopman, beiden te Ter Neuzen en T. M., werkman te Hoek, ter'zake van het fietsen zonder licht, ieder tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. voor ieder. C. I., steenhouwer te Ter Neuzen, ter zake van open- bare dronkensehap, tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. P. D., timmerman te Axel, ter zake als voren, tot eene boete van f 5, subs. 3 weken tuchtschool. C. P. M. V., koopman te Zuiddorpe en P. F. F., agent van suikerbeeten te Axel, ter zake van het fietsen zonder licht, ieder tot eene boete van f 5, subs. 3 dagen hecht. VrijsesprolienF. D., landbouwer te Hoek, ter zake van overtreding der Jachtwet. C. d. B., visscher te Philippine, ter zake van het bevisschen der Schelde, zonder consent. Rekrncli<i^il het vonnis van 21 October 1909, gewezen tegen P. O., sjouwerman te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkensehap.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 6