Ter Neuzensche Courant. - Zaterdag 19 Februari 1909. 50" Jaargang. Binnenland. No. 5420. TYfflSmE ELAD. FEUILLETON. Uit Brussel schrijft men aan het Vad. Wanneer komt Koningin Wilhelmina Brussel met een bezoek vereeren Deze vraag wordt mij herhaaldelijk door ambtenaren, volksvertegenvvoordigers, magistra- ten, offieieren, handelslieden, in een woord door vertegenwoordigera alter klasseu der maatsehap- Ptj gesteld doch ik moet steeds 't antwoord schuldig biyven. En ouderen van dagen, die ooggetuigen waren van het bezoek door wijlen Koning Willem III en Koningin Emma in 1884 aan Brussel gebraeht, vertelden mij van de geest- driftige ontvangst, die den Vorstelijken Bezoekers ten deei was gevallen. Een ware zegetocht, verzekerden zij mij. Toen Koning Willem en Koningin Emma bet Noorderstation hadden verlaten en op de Rogierplaats aankvramen, geraakte de bevolking reeds in geestdrift en kwam aan het gejuich en gejube-1 geen einde. Dit plantte zich onafgebroken voort en een onvergetelyk schouwspel volgde, toen de twee Koningen, arm in arm op het balcon van het stadhuis verschenen. Toen werden zij door de opeengepakte me- nigte, waarbij zich de troepen en de burger- wacht voegden, zoo uitbundig toegejuicht, dat de ffGroote Markt" daverde en de kreten op verren afstand vernomen werden. Te voet verlieten de Hooge Bezoekers het stadhuis en nauwelijks waren Zij op de ,/Groote Markt" verschenen, die door zijn schilderachtig aanzien aan deze plechtigheid bijzonder luister bijzette of de geestdrift der menigte kende geen grenzen meer. Troepen en burgerwacht presenteerden het geweer, juichten luide mede en staken de schako's op de bajonetten. Dit was hun hulde. Heerlijk, indrukwekkend, aandoenlijk schijnt dit te zijn geweest en door haar eeuvoud was die betooging grootsch en Verheven en zij voor- spellen mij, dat de ontvangst van Koningin Wilhelmina Die hier in Belgie even geeerd is als in Noord-Nederland, een nog grootscheren indrukwekkender triomftocht zal worden. Hieraan valt uiet te twijfelen als men de buitengewone sympathie kent, die de Belgen Neerland's Koningin toedragen en herhaalde lijk getoond hebben. Voorgegaan door Prins Albert en Prinses Elisabeth, thans Koning en Koningin, gaven zjj verleden jaar bij de geboorte van Prinses Juliana een nieuw blijk van toegenegenheid jegens onze jeugdige Vorstin. Met het Proto- kol brekend, zonder zich te laten aanmelden was Prinses Elisabeth, thans Koningin, een der eersten, die onzen geachten gezant Jhr. Van der fetaal van Piershil de gelukwenschen kwam aanbieden en de toenmalige prinses bezegelde haar blijdschap door mevrouw Van der Staal op beide wangen te kussen, terwijl zij inoeilijk haar aandoening bedwong. Was dit nu een gewone belangstelling W as het enkel het gevoelde moedergeluk, dat zich uitte Neen, het was het moederhart, dat sprak, gevoelde en deelde in de vreugde der Koninklijke \rouw. Die eindelyk Haar vurigen wensch verwezenlijkt zag en thans ook "dit geluk kende. Waar nu iemand, als Staats-Minister Beer ■63) //Ze is niet dood'zei de prins. stak de foto bij zich, zijn handen triiden. Zyn stem klonk holler nog dan te voren. //Ze lee ft en ik zal n helpen, haar te vinden. Ik zal u vanmiddag bij haar brengen." Een zacht geruisch als van een japon ritselde langs de deur maar de beide maunen hoor- den het niet. XLIX. Magdalen Sehehershoff stond aan de deur van haar boudoir. Zij had zich zelf haastio- gekleed, nadat ze kolonel Browne belet had gegeven. En nu wachlte ze op de dingen, die komen zouden. Ten laatste verseheen Amalia, de lano- ver- wachtte. ^Eindelijk", stiet de prinses uit. //Ik dacht, dat je nooit komeu zoudt. Heb je wat kunnen opvangen Waar spraken ze over? Wat een dwaas ben ik eigenlijk Waarom gaf ik hem belet Ik kon deze ontmoeting voorkomen hebben. Waarover spraken ze #De prins stelde veel belang in hetgeen de kolonel hem vertelde", zei Amalia, het boudoir van haar meesteres betredende. ,/Ik had een moeilijke taak ik moest zoo oppassen, dat het personeel mij niet zag. Ik heb ieder woord, dat gesproken werd, gehoord". naert gelooft, dat zoodra Koning Albert zijn bezoeken aan de Europeesche hoven aflegt, een der eerste voor Neerland's Vorstin zal zijn, zoo lean men gerust aannemen, dat dejonge Koning en de bekoorlijke Koningin der Belgen spoedi^ den Moerdijk zullen overtrekken. En als dan de //Brabatx.onne" den Hoogen Bezoekers als welkomstgroet zal tegenklinken, als dan in de straten der Residentiestad zich een opeengepakte menigte bevindt, die zich de buitengewone belangstelling zal herinneren, door deze vorstelijke personen haar Koningin betoond, dan zal het Nederlandsche volk, voor gegaan door zijn Vorstin en zijn Prins, het hoofd van den Belgischen Staat een geestdrif- tige en waardige ontvangst bereiden. Dan zal overal naast de Belgische vlag, de Qranjekleur broederlijk wapperen, waardoor- de Belgische zinspreuk //L'Union fait la force", met ons //Je Maintiendrai" opnieuw wordt ver- bonden. TER NEUZEN, 18 Februari 1910. Bij Ministerieele resolutie is de Rijksklerk 2e klasse ten ontvangkantore Ter Neuzen, de heer A. van der Bel, bevorderd tot de 1° klasse en zulks met ingang van 1 Maart a. s. De afdeeling van den Raad van State voor de geschillen van bestuur behandelde Woens- dag een verzoek van den gewezeu opziener le kl. der visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen F. Lauret te Ter Neuzen om verhoo- ging van het hem toegekende pensioen ad f 622. De koninklijke beslissing volgt later. Wij verwijzen onzen lezers naar de adver- tentie in het eerste blad, betreffende de Am- bachtsscbool te Hulst, waarbij wordt keunis gegeven van de inschrijving van leerlingen voor deze nuttige instelling. De scheikunde is al op velerlei wijzen voor practische doeleinden aangewend ook de fabrikanten van zeep of andere waschmiddelen hebben deze te baat genomen om de huisvronwen te voorzien van een steeds beter waschmiddel, om het moeizame werk, aan het behandelen der wasch verbonden, eenigermate te verlichten. In dat pogen is zeker wel geslaagd de fabri- kant van //Persil" het nieuwe waschmiddel, reeds meermalen in ons blad geannonceerd. In de etalage van de firma wed. A. II. Donze zijn thans tentoongesteld verschilleude goederen, ge- drenkt in vochten die vlekken veroorzaken welke bijna niet of niet door flink wasschen zijn te verwijderen, doch die door ze deels met //Persil", zonder groote inspanning, he behandelen. geheel werden gezuiverd. Een mooi resultaat 1 Bij de op 16 Februari j. 1. gehouden aan- besteden van de levering van pi. m. 100,000 Kg. Buhr-kachelkolen voor de vereenigingen //Onder- ling Belang" en //Vereenigd maakt sterk" alhier, werd ingeschreven als volgt: H. de Wolff en Co. te Rotterdam voor J 8,60, Carl Haasfeer8 en Co. te Utrecht voor f 8,40, F. Goyaarts en Zoou te Roosendaal voor f 8,25, C. H. Vernooy en Co. te Utrecht voor 8,10, A. R. v. d/Weg te Rotterdam voor f 8,10 en J. A. v. Rompu te Ter Neuzen voor f 7,95., alles per 1000 Kg., franco voor den wal. Gegund aan den heer J. A. van Rompu. Hedenmiddag voer over de eb de sleep- boot „Vlissingen" met een bak, behoorende z/Om Godswil", riep Magdalen uit, zich in een stoel werpende, ,/martel mij niet! Sta daar nu geen praatjes te verkoopen, maar veitel. Wat is er gesproken? Waarom noo- digde de prins den kolonel in zijn studeer- veitiek Wat kon hij hem te zeggen of te vragen hebben z/Er werden dingen gezegd, die ik, hoewel ik ze verstond, niet begreep," zei Amalia met tartende kalmte. ,/Er schijnt iets te zijn, wat ik niet weet. Misschien dacht ge u zelf ge- rechtvaardigd, met het voor mij te verbergen. Kolonel Browne vertelde den prins een lan<*8 geschiedenis over Violet Thorne het meisje, dat, zooals u en ik weten, niet Violet Thorne was. Hij zeide zoo iets van haar eens gezien te hebben, den dag voor hij naar Indie terug- ging. I oen vertelde hij, dat hij haar nu weer- gezien had, dat hij het a gezegd had en dat u ook veel belang daarin stelde. De prins was e'en en al belangstelling. Hij verzocht den kolonel, Violet eens te beschrij ven. Deze scheen zeer bewogen. Maar voor hij met zijn beschrij ving gereed was, toonde de prins hem een portret, waarop de kolonel opsprong en uitstiet, dat het Violet was, dezelfde die hij gezien had dezer dagen. Toen zei de prins iets vreemds. Zijn stem kloukhol en onaangenaam. Hij zeide uOm Godswil, meid, tart mij niet //Hij zeide, dat ze niet dood was, het origineel van het portret. En dat hij hem helpen zou, haar te vinden." Magdalen was met een kreet opgevlogen. Ze zag doodsbleek, tot hare lippen toe. //Mijn hoed, AmaliaIk ga terstond naar tot de baggermachine, die de West- en Oost- haven op diepte brengt, op den Westhavendam der onde haven omhoog. De sleepboot ,,Mars" mocht het gelukken spoedig alles weer vlot te brengen. De Vlis- singen" bleek eenige schade ook aan de schroef te hebben opgeloopen, waarom ze op de slikken in de haven werd omhoog gezet. Dezer dagen heeft zich alhier een persoon uit Gent opgehouden, die blijkbaar velen aardig heeft beetgenomen. Hij was voor een paar weken in een logement alhier aangekomen, zeggende trappenmaker te zijn en bij een baas alhier te moeten gaan werken, die hem nog niet terstond kon gebruiken. Er werd daarom genoegen mede genomen dat hij pas kostgeld zou betalen, nadat hij aan het werk was ge- gaan. J.l. Maandag zou hij met zijn werk beginnen en ging op weg. Zooals later bleek, vervoegde hij zich toen bij een anderen dan den door hem genoemden timmermansbaas en vroeg dezen of hij voor eenige weken, tegen een rede- li]ke huur van diens werkplaats mocht gebruik maken, daar hij twee trappen moest maken voor den heer M. f). de Putter te Vlissingen. De timmermansbaas ging op het voorstel in, waarna de huuider bij een houthandel alhier het be- noodigde hout aankocht. Aangezien hij goed op de hoogte bleek te zijn met verschilleude betrouwbare adresseii te Gent, die bij deu houthandelaar ook goed be- kend waren, had men niet het minste wan- trouwen, en werd aan den tirrinurmanswinkel het hout bezorgd. De trappenmaker ging toen onderhatidelen met een zagerij alhier, om het hout voor hem op maat te zagen, doch daar kon men hem niet terstond helpen, waarom hij het dan bij eene andere zagerij zou beproeven. Op een wagen vervoerde hij het hout daarheen, waarbij de baas van de door hem gehuurde werkplaats op zijn verzoek hielp, doch toen zij nabij de bedoelde zagerij waren gekomen, zond hij zijn helper weg, voorgevende zonder hem de zaak beter tot een goed einde te kunnen brengen. Zoo arriveerde hij met zijn wagen hout aan de zagerij, en presenteerde daar den wagen hout ten verkoop, voorgevende met zijn last- gever te Vlissingen ongenoegen te hebben ge- kregen, en er op wijzende dat net voor hem nadeelig was den medegebrachten voorraad hout weer te moeten mee teruomemen. De eigenaar der zagerij kocht de partij hout, voor ongeveer den kostenden prijs, en betaalde het bedrag aan den verkooper, die toen niets vlugger te doen wist, dan den trein naar Belgie te nemen en af te reizen, zonder eerst met den logementhouder of deu houthandelaar af te rekenen. Te betwijfelen is, of deze ooit iets van het hun verschuldigde bedrag zullen zien, terwijl ook de geschiedenis voor den kooper van het hout minder aangenaam is. Mej. Marie Borm, leerlinge van de R. K. normaalschool te Etten, slaagde Woensdag te Breda voor de akte Nuttige Handwerken. Gisteren is te Middelhurg gevankelijk binnengebracht en ter heschikking van den offi- cier van Justitie aldaar gesteld, D. J., 28 jaar, koopman, geboren en wonende te Eecloo, ver- dacht van frauduleuzen invoer van meubelen. Gedurende de week van 9 tot en met 15 Feb ruari zijn in Zeeland voorgekomen 3 g vallen van roodvenk, 2 te Middelhurg en 1 te mijn vader. Ik tart mijn echtgenoot, de heele wereld. Ik moet hem spreken Zy sprak ak iemand, die al hare zelfbe- heersebing verloren heeft. z/Ik moet naar mijn vader z/Geiooft u niet, dat het wijzer zou zijn," ze. Amalia, //mij dat mysterie te verklaren U is het schynbaar geen mysterie, wie die dubbel- gangster van Violet is. Dat portret //Later zal je het weten," zei Magdalen gejaagd. -/Nu niet, ik heb geen tijd. Je zult het wel dienen te weten. 't Is het einde. O, neeti, neen, niet het einde. De prins zal zoo hardvochtig niet zijn. Zijn naam is er mee gemoeid. Ik moet naar mijn vaderik moet hem spreken." Ze had hare zelfbeheersching gedeeltelijk herkregeu. Ze stond reeht op en dacht na. //Amalia, geef mij papier en inkt zonder kroonfje een bianco vel en enveJoppe." Ze schreef met veranderde hand eenige woorden en adresseerde het couvert //Mej. Eleonora Sorosis. p. a. Mejuffrouw Dearwen, 36 Grosvenor Squarefe W. Dringend spoed." Ze overhandigde het briefje aan Amalia. Hier, terstond. Laat iemand in een hansom er heen gaan, een vreemde op straat roep je maar aan. Beloof een mime belooning. Hij mag niet zeggen, van wie hij komt." I oen fluisterde ze Amalia nog eenige woorden in het oor. Beiden verlieten gelijktijdig het huis. De prins zat nog met den kolonel boven. Oost- en West-Souburg, en 6 van diphtheritis, 3 te Goes en 1 te Hontenisse, Vlissingen en Zuiddorpe. Zaamslag, 17 Febr. Heden werd alhier door de notarissen Van der Moer en Dregmans, voor de erfgenamen van den heer Pieter van Tatenhove in het openbaar verkocht 1. Een hoefje, bestaande uit woonhuis, schuur, boomgaard of weiland, tuin, bouwland, enz., saraen groot 3 hectaren 13 aren 14 centiaren of 7 gemeten 8 roeden. Kooper werd de heer Abr. Dees Jacz., land- bouwer te Zaamslag voor f 1340 per 44 aren 56 centiaren of in massa 9416,68. 2. Een perceel bouwland, zijkant dijk en weg, samen groot 95 aren 05 centiaren of 2 gemeten 40 roeden. Kooper werd de heer Joz. Koster, voerman en klein landbouwer te Zaamslag, voor f 1270 per 44 a. 56 c.a. of in massa 2709. 3. Een perceel bouw- en weiland. groot 2 hectaren 81 aren 07 centiaren of 6 gemeten 92 roeden. Koopers werden de heeren Joz. Koster, voor- noemd en Adr. Koster, voerman en klein land bouwer te Zaamslag voor 1010 per 44 a. 56 c.a. of in massa f 6370,75. 4. Een perceel bouwland, groot 2 hectaren 61 aren 59 centiaren' of 5 gemeten 261 roeden. Kooper werd de heer Jan Klaassen Abrz., tuinier te Ter Neuzen voor 1110 per 44 a. 56 c.a. of in massa f 6516,26. 5. Een woonhuis met toebehooren, tuin, bouwland, zijkant dijk en weg, groot 36 aren 36 centiaren of 245 roeden. Kooper werd de heer K. Dees Mz., melkslijter te Ter Neuzen voor 1720. 6. Een perceeltje zijkant dijk en weg, groot 4 aren of 27 roeden. Koopster werd mej. de wed. A. Frederiksen voor 26. Perceelen 16 zijn gelegen in den Zeven Triniteitpolder, nabij Driewegen, gemeente Ter Neuzen. 7. Eene partij bouwland, groot 5 hectaren 24 aren 50 centiaren of 11 gemeten 231 roeden en eene strook (dienende en blijvende dienen voor uitweg ook voor perceel 9) groot 8 aren 91 centiaren of 60 roeden. 8. Een perceel bouw- en weiland, groot 1 hectare 26 aren 51 centiaren of 2 gemeten 251 roeden. Van deze perceelen werdeu koopers de heeren P. J. Wortman en C. A. Wisse, beiden te Zaamslag, en J. Vermeulen te Sluiskil, f 1310 per 44 a. 56 c.a. of in massa 19387,76. 9. Eene party bouwland en tuingrond, groot 83 aren 17 centiaren of l gemet 259 roeden. Dit perceel werd niet geveild. Perceelen 79 zijn gelegen in den Zaamslag- polder nabij het dorp Zaamslag. Nog werd geveild eene vrouwenzitplaats in de Hervormde kerk te Ter Neuzen. Hiervan werd kooper de heer J. P. ercouteren te Tei Neuzen voor 26. A lie koopsommen behoudens de bedongen overnemingsvoorwaarden en onkosten. Hulst. Donderdagmiddag kwam de knechfc van den landbouwer P. Vael te Absdale, nabij Tivoli in aanraking met de tram waardoor de man ernstig werd verwond. In een rijtuig van. de tram werd de man meegenomen naar Hulst en aldaar geneeskundige hulp ingeroepen en verleend. Door de politie is een onderzoek ingesteld. Magdalen liet zich, in een cab( naar het huis van haar vader brengen. z/Wat is er, Magdalen?" vroeg de oude Sorosis op matten toon. Hij wees haar een stoel aan. z/Neen, neen, schaf raadWe staan aan den rand van den afgrond. Ik heb belangrijk nieuws We moeten terstond handelen, anders zijn we verloren. We moeten niet terugdeinzen ook niet voor het ergste- Mijn echtgenoot heeft alles ontdekt. Door mijn eigen domheid heeft hij eenonderhoud metolonel Brownegehad. Amalia heeft hetafgeluisterd. Kolonel Browne is vol achterdocht. Hij beschreef Violet aan mijn echtgenoot. Deze toonde hem toen een foto van Eleonora, waarop hij verklaarde, dat het Violet Thorne was. Mijn echtgenoot be- ioofde hem te helpen, haar te vinden. Hij weet alles, God mag weten hoe. Ze zullen naar miss Polly's huis gaan en dan is dat het einde. Maar dat heb ik verhinderd. En nu moet er gehandeld worden Maar Richard Sorosis maakte geen aanstalten om te handelen. Hij zat daar, passieloos willoos. Er was een onverklaarbare verandering over hem gekomen. De heele morgen was reeds nutteloos voorbijgegaan. Zijn handen rustten bewegingloos op de armen van zijn stoel, zijn oogen waren half gesloten vroeger placht hij nooit lui of werkeloos te zijn. Magdalen zag deze verandering terstond, maar zij was niet in eene stemming er veel aandacht aan te schenken. ledere zeuuw trilde in haar. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 5