AAN BESTEDIN G. No. 5417. Ter Neuzensche Courant. - Zaterdag 12 Februari 1910. 50- Jaargang. aan te bested en: Buiteniand. Binnenland Gemengde berichteo. BLAD. Predikbeurten. Het ws^feouv5?eBi (lev O. L. School en Onderwijzerswoning te liosch- knpelle (dorp). Heft garr>i£oeBi te Ter Heuzen, Zondag 13 Februari ISiO. Burgemeester en Wetliouders van BOSCH- KAPELLE zijn voornemens op Dssisela8*t!«»f| 24 Feb rusts*! a. s., in het openbaar, ten Raadhuize, ondev nadere goedkeuring, De aauwijzing zal plaats hebben op Donderdag 17 Februari en op den dag van aanbesteding telkens des voorm. om 11 uur. lnlicbtingen zijn te bekomen bij den Gem.- Architect J. J. COLSEN te Ter Hole. Bestek en teekening zijn vanaf 3 Februari a.s. tegen betaling van f 1,50 per stel, ter Secreturie verkrijgbaar en liggen vanaf die dagteekening aldaar van des voorm. 9 tot 12 en des nam. van 2 tot 4 uur ter inzage. Inschrijvingsbiljetten (op Zegel) moeten in gesloten omslag uiterlijk des namiddags ten 2 uur, ten gemeentebuize zijn ingeleverd. Boschkapelle, 26 Januari 1910. Burgemeester en Wetliouders voornoerod, J. TRU1JMAN, Burgemeester. H. R. J. 0LAE1JS, Secretaris. In het nLiberal Magazine" wordt een becijfering ge- geven van de stemmen-verhouding bij de jongste ver- kiezingen. Liberalen en arbeiderspartij vereenigden in de Engelsehe distrikten 2,589,889 stemmen op zich; de unioriisteu 2,538,8-12 stemmenliberate meerderheid 51,007. Wales: liberalen en arbeiders 206,288; unionisten 97,126. Liberale meerderheid 109,162. Schotland 392.226 268,861126,365. In Ierland was de verhonding 350,000 nationalistisehe stemmen, tegen 150,000 op unionisten uitgebracht. Totaal 3,538,403 stemmen op regeeringscandidaten, tegen 3,041,869 op unionisten. Regeeriugsmeerderheid 486,534. De meerderheid is inderdaad grooter dan zij schijnt, ■want het unionistische stemmental is door de meer- voudige stemmen zoo enorm gezwollen. De partij-verhouding in het nieuwe Lagerhuis is nu Liberalen 275, leren 82, arbeiderspartij 40, unionisten 273. Regeeringsmeerderheid 124 zetels. In invloedrijke kringen meent men te weten dat het Ministerie in het Lagerhuis eerst de begrooting van ver- leden jaar zal vaststellen, daarna een besluit gericht tegen het veto van het Hoogerhuis en vervolgens de begrooting voor het volgende dienstjaar. Daarop zal het Lagerhuis een maand verdagen, in welken tusschentijd het Ministerie een wetsontwerp in zake het Hoogerhuis uitwerkt. Dit wetsontwerp zon de hoofdzaak op het regeerings- program zijn, ook bij een nieuwe verkiezing, die on- middellijk zou volgen op een waarschijnlijke verwerping van het Hoogerhuis. Sommigen beweren, dat Asquith een plan heeft mede- gebracht, waarin de Ministeries van Oorlog en Marine worden vereenigd onder een Minister van Landsver- dediging. Bij haar plannen heeft de liberale regeering den steun noodig van 't grootste deel der, leren, 'n 70 man, aan- hangers van John Redmond. Deze is thans met recht de man op de wip. Eindelijk kunnen de leren wraak nemen voor de jarenlange onder- drukking door Engeland. Hu zal er zelfbestuur komen en merkwaardig is dat Home Rule moet afgedwongen worden van een liberale regeering! Redmond heeft thans de moeilijke positie de regeering te maken en te breken. IIij is verreweg de bekwaamste lersche politicus. Zijn figuur is wel de moeite waard om iels van te vertelleu. John Redmond is 54 jaar. Hij nam na Parnell s dood (1891) de leiding Jer leren op zich. In 1881 trad hij in 't parlement en slaagde er in, door zijn maidenspeech reeds van de zitting te worden verbannen. Dat was destijds lersche eer. Redmond leerde echter, dat met tact,meer te verkrijgen is. En nu legt hij veel g'ewicht in ae parlementaire schaal. Hij is een pootige figuur, met breede sehouders, een dik hoofd, jongemans-kneveltje, haviksneus, zwarejuk- beenderen, schrandere oogen, een grove stem, rnaar een degelijk redenaarstalent. Hij zegt evenwel niet veel, denkt des te meer. Hij volgt de parlementaire debatten met lersche belangstelling en als hij spreekt slaat hij spijkers met koppen. Geen woord te veel, maar iede'r raak. Hij heeft een breeder, William Redmond. Die is zijn tegenhanger, vol guitigheden en humor, die her- haaldelijk de zittingen opvroolijken. Maar John is een en al ernst, lacht nimmer, is wel vriendelijk, maar kijkt steeds siiroei'.-. Minder dan ooit is hij nu tot lachen en gekschere^ geneigd. Want om eindelijk zelfbestuur te krijgen voor het Jrera zoo lieve land zijner geboorte, moet hij deze regeering op de been weten te houden, zonder zijn ongeduldige en min of meer wispelturi'ge landsheden ontevreden te maken. Hij is nu de man van het oogenblik, op wien aller oogen zijn gevestigd. In Span je is een minisfercrisis uitgebroken". Hetrechts- liberale kabinet-Moret is vervangen door een links- liberaat ministerie, onder leiding van den democraat Lanalejas. Er -schijnt 'n opschuiving naar links plaats te grijpen. Ook de liberale partijleider Romanones is in het nieuwe kabinet opgenomen als Minister van Onderwijs. EEKSTE K A M E R. Vergadering van Donderdag. De Minister van Waterstaat heeft bericht dat hi) ook heden niet ter vergadering aanwezig kon zijn wegens ongesteldheid. De Minister van Landbouw zal nu de begrooting van Water staat verdedigen. Voortgezet wordt de behandeling van de be grooting van Waterstaat, waarbij Minister Tal ma tegenover den heer Sickinga verdedigt de door hem gevolgde regeling betreifende het verleenen van buitengevvone jachtniachtigingen tot uitroeiing van schadelijk wild. De Minister houdt tegenover den heer De Jong de noodzakelijkheid eener kaascnntrole staande. De bedoeling is, in te stellen een coutrole-stempel en een herkenningsstempel, ter aanduiding van het controlestation van afkomst. Hot is een hoogst ingenieus stelsel, waardoor a!le mogeiijke bedrog voorkomen wordt. Binnen zeer korten tijd is te verwach- ten het verslag van de commissie tot herziening van de Jachtwetin verband hiermee kan op dit oogenblik nog met een Vogelwet ter hand worden genomen. Naar de vraag of op dit oogenblik indieniug van de Boschwet noodig en mogelijk is, zal de Minister een onderzoek instellen bij de inge- stelde commissie betrekkelrjk de bestrijding van de non-vlinderplaag, die binnenkort nog eenigs- zins zal worden aangevuld. Wat de Rijksverzekeringsbank betreft wordt gestreefd naar inkrimping van de uitgaven. Sedert eenigen tijd is 1 ton bezuinigd op de administratieve kosten. Dit uioge weinig schij- nen, maar men vergete niet dat de dienst nog loopende is. Uitvoerig verdedigt de Minister tegenover den heer Stork de Rijksverzekeringsbank tegen de beschuldiging dat de Bank uit concurrentie- zucht een onwelwiileude houding tegenover de particuliere risico-overdracht zou aannemen en zet hij uiteen dat de Bank, om niet. op een gegeven oogenblik machteloos te staan, vrijheid moet hebben tot verhooging of verlaging harer tarieven. De Minister bestrijdt het door den heer Stork aanbevolen stelsel van ziekteverzeke- ring, nl. den werkgever te verpiichten alleen werklieden in dienst te nemen die aangesloten zijn bij ziekenfondsen, op straffe van uitkeering, in geval van ziekte, van 70 pCt. van het loon van den werkman Invoering van Staatspensionneering zou de drang naar invaliditeits- en ouderdomspension- neering niet verminderen. Na replieken wordt de begrooting van Landbouw, Nijverheid en Handel goedgekeurd. Hierna wordt overgegaau tot vaststelling der notulen van de Woensdag gehouden vergadering met gesloten deuren. De griffier leest die notulen voor. De heer Van Heeckeren zeide o. m. dat het zijn bedoeling was in comite-generaal te vragen naar de juistheid van het gerucht dat de Duitsche Keizer aan onze Koningin had doen weten dat hij ens land zou occupeeren, indien wij ons niet in staat van verdediging tegen Engeland zouden stellen. Op voorstel van den heer Van Kierop werd hierop het debat gesloten en bij stemming uitgemaakt dat de zaak niet verder in comitie- generaal behandeld zou worden. Naar aanleiding van deze notulen vraagt en verkrijgt de Minister van Buitenlandsehe Zaken het woord en legt onder vele toejuichingen, de verklaring af, dat H. M. de Koningin nooit of nimmer van den Duitschen Keizer hetzij een brief, hetzij een telegram, hetzij een nota, hetzij op eenige andere wijze eeuig schrijven heeft ontvangen over de militaire verdedigings- middelen van ons vaderlaud dat nooit in eenig gesprek met Hare Majesteit de Koningin de Keizer dit onderwerp heeft besproken dat Hare Majesteit nooit is benaderd door eenige derde persoon met eenige opdracht om de be- wuste zaak met Haar te bespreken. De Minister vertrouwde dat deze logenstraf- fing tot in de uiterste kringen van ons land en in het buiteniand zou doordringen en de indruk van het verdachtmakende gerucht daar- door zal zijn weggevaagd. Onder luiden bijval uitte de Minister hierop hoogst waardeerende vvoorden aan den Duitschen Keizer, die steeds op ondubbelzinnige wijze blijken heeft gegeven zijner sympathie jegens Nederland, wijzende de Minister ten-slotte met voldoening op de ongestoord vriendschappelijke verhouding tusschen Nederland en Duitschland. De Minister liet aan den heer Van Heeckeren (die niet aanwezig was) over zich te veraut- woorden over het door hem beweerd consult tusschen hem en andere heeren over een brief, die nimmer heeft bestaan. De heer Van Loben Sels vroeg, bij afwezig- lieid van den heer Van Heeckeren, nadere in- lichtingen waarom, indien indeidaad in 1904 geen ptotseling gevaar voor vreemde inmenging heeft bestaan, er dan in dien tijd in de steiling Den Helder clandestiene mobilisatiemaatregelen werden genomen. Voorts kwam hij er tegen op dat, hoewel niet onderdoende voor de Re geering in ^eerbied voor den Duitschen Keizer, bier ter plaatse niet uitsluitend hulde aan Duitschland had moeten zijn gebracht, aangezien in deze zaak ook nog een ander land is genoemd. De notulen van de zitting met gesloten deuren worden hierop vastgesteld, en de ver gadering verdaagd. TER NEUZEN, 11 Februari 1910. Gisterenavond werd in het Hotel Centraal" alhier eene algemeene vergadering van de z/Oranje-vereeniging" gehouden. De aftredende bestuursleden, de heeren M. Eijke en A. Visser, werden herkozen. De rekening en verantwoording van den penningmeesfer werd goedgekeurd met een batig slot van f 18,53. Daar de geldmiddelen der vereeniging on- voldoende zijn om daaruit eene eenvoudige viering van een nationalen gedenkdag te bekostigen, werd de wenschelijkheid uitgesproken dat de reeds toegetreden leden hunne contributie zullen vcrhoogen, (deze is bepaald op mi listens 50 cent) en ook besloten elk in zijn kring pogingen aan te wenden voor vergrooting van het ledental. Na eenige discussie werd besloten den eersten jaardag van H. K. H. Prinses Juliana feestelijk te herdenken. In de eerste plaats zal dit be staan in het houden van volksspelen, opgeluisterd door muziek. Bij Koninklijk besluit zijn benoemd tot plaatsvervangend dijkgraaf van den Visart- polder, J. van Cadsand Dz. te Ter Neuzen tot plaatsvervuugend dijkgraaf van den Philip- pinepolder, L. Cornelis te Philippine: in het bestuur van den Herdijkte Zwartepolder, tot dijkgraaf, J. P. Quaak, en tot plaatsver vangend dijkgraaf P. Erasmus, beiden te Gad- sand. In de zitting der Eerste Kamen* van j.l. Dinsdag sprak de heer Staal o.m. Een volgeud punt betreft de dislocatie en in twee opzichteu wil ik daarover een korte be- schouwing houden. In de eerste plaats een woord over de gar- nizoenen van de vesting-artillerie. Wij hebben in den laatsten tijd gezien, dat twee compagnieen vesting-artillerie zijn gebrachtin Geertruidenberg en een compagnie in Ter Neuzen en de Minister schijnt er over te denken om, bij wijze van vergoeding aan de burgerij voor het vertrek van het bataljon infanterie, Gouda gelukkig te maken met een of meer compagnieen vesting- artillerie. Mijuheer de VoorzitterIk wil nu wijzen op de groote nadeelen van een dergelijke dis locatie, omdat Geertruidenberg en Ter Neuzen geen plaatsen zijn waar officierea en manschappen een opgewekt leven kunnen leiden. Wanneer men slechts een of twee compagnieen met een zwak effectief, in zulke plaatsen brengt, is dit ii hooge mate drukkend voor het personeel. Bovendien, om die compagnieen vesting- crtillerie een behoorlijke oefening te geven, moet men exercitie-batterijen hebben en vuur- monden van verschillende soort. Voor derge- lijk materieel zijn Geertruidenberg en Ter Neuzen al zeer verkeerde oplegplaatsen. In oorlogstijd zal dit materieel zoo gauw mogelijk van die plaatsen moeten worden weg- gevoerd, wil men het niet geheel kwijtraken. De zware vuurmonden zal men dan echter niet zoo gauw in veiligheid kunnen brengen. In het belang van de opgewektheid van officieren en kader en van de oefening der manschappen, hoop ik, dat de Minister niet verder zal gaan op den weg dien hij is ingeslagen, maar dat hij na het medegedeelde nog zoo mogelijk van dien weg zal terugkeeren. Door den Minister van Oorlog werd daarom- trent geantwoord Mynheer de VoorzitterEen enkel woord over de kleine garnizoensplaatsen der vesting- artillerie. Daarbij beantwoord ik te gelijk den geacht.en afgevaardigde uit Gelderland, den beer Van Loben Sels, die hierover ook gesproken heeft. Ook naar mijn meening is het een groot bezwaar, dat de vesting artilierie zooveel kleine garnizoensplaatsen heeft zooals Geertruidenberg met twee compagnien, en Ter Neuzen met een compagnie. Ik moet echter rekening houden met de beschikbare kazerneruimte en met de finaneieeie zijde van dit vraagstuk. Dat te Geertruidenberg echter aan de tactische eischen niet voldaan zou zijn, kan ik niet toegeven. De communicatie tusschen het terrein, waar die vestingartillerie moet optredeu, met Goriu- chera, moge onder gewone om3taudigheden ge- makkelijker zijn dan die met Geertruidenberg, evenwel ben ik overtuigd, dat ook laatstgenoemde plaats aan de tactische eischen beantwoordt. Te Ter Neuzen moet een compagnie vesting- artillerie in garnizoen zijn, zoolang de werken bij Neuzen en Ellewoutsdijk de neutraliteit op de Schelde moeten helpen handhaven. Ik hoop echter, dat dit niet lang meer het geval zal zijn. Als het fonds voor de kustverdediging is toegestaan, zal men beginnen met het meest noodzakelijke, namelijk met hetgeen vereischt wordt voor de handhaving der neutra liteit, Ter Neuzen en Ellewoutsdijk zullen dan opgeheven kunnen worden. Omtrent Gouda is nog niets beslist. In tusschen geef ik beiden afgevaardigden de verzekering, dat mijn aandacht op dit punt ge vestigd blijfc, en dat, als ik er iets aan kan aoen, om aan de vestingartillqfie betere garui- zoenen te geven, ik dit niet zal nalaten. Maar, zooals reeds gezegd, ik moet hierbij rekening houden met de finaneieeie zijde van het vraag stuk. Den 24en Februari aanstaande zal het 50 jaren geleden zijn dat de heer Ch. F. Her mans tot secretaris en ontvanger der gemeente Hengstdijk werd benoemd. Er moeten in de laatste dagen ten nadeele van verschillende bookmakersfirma's te Middel- burg een aantal postalorders verduisterd zijn. De wijze waarop dit is geschied ligt echter nog in 't duister. Aan de politie is een groot pak dezer gelds- waurdige stukken ter hand gesteld door een der bookmakerspatroons, die deze had afgenomen van een zijner klerken, De coilectie vertegen- woordigde een aardig bedrag en was blijkens de data in de eerste dagen dezer en in de vorige maand gestempeld. De bedoelde klerk had, onder een valsch voorgeven, verlof gevraagd en was met de orders naar Ter Neuzen geweest om te pogen ze daar te verzilveren. Dit was hem echter niet gelukt. Naar hij beweert, had hij dit gedaan op ver- zoek van een heui bekenden en door hem ge- noemden bookmaker, die ze hem zou gegeven hebben om ze te wisselen. Die bookmaker heeft zich echter verwijderd. De orders waren bestemd voor een vijftal Engelsehe firma's te Middelburg die ze echter niet in haar bezit hebben gehad. Verschillende personen, op wie verdeuking lag dat zij in dezen dader of medeplichtig waren, zijn gehoord bij enkelen is liuiszoeking gedaan, doch zonder resultaat. Of de brieven, waarin de postalorders zich bevonden, zijn achtergehouden door de bedienden die met het afhalen ervan ten postkantore zijn belast, dan wel of zij op het postkantoor zelve zijn weggenomen tijdens hetsorteeren is nog niet uitgemaakt kunnen worden. In het eerste geval zouden natuurlijk ver schillende personen er in moeten betrokken zijn. Het onderzoek wordt zeer belemmerd door- dat de persoon, die in het bezit was van de bewuste stukken, naar het buiteniand is ver- trokken. (Midd. Ct.) Zaamslag, 10 Februari. Het bouwen van een nieuwe gereformeerde kerk, is door de in- eensmelting van de groepen A en B verzekerd. Het buis en erf vroeger behoorende aan wijlen de weduwe A. Dieleman, bij den Ter Neuzenschen weg, is voor dat doel aangekocht. De kerken A en B zullen nu worden ver- kocht. Ilervormde Kerk. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. A. Timraerman. "s Avonds 6 u., Ds. Van Dis en Ds. Raams. Opwekkende rede voor de Zending. Sluiskil. 9? u., Us. Hugenholtz van Axel. Axel. 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u. en 2 u Ds. G. van Dis. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams Jr. Sas van Gent. 9J u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Dinsdagavond 15 Februari hopen Ds. Van Dis en Ds. Hugenholtz te Hoek Donderdagavond 17 Februari hopen Ds. Raams en Ds. Timmerman te Zaamslag en Vrijdagavond 18 Februari hopen Ds. Raams en Ds. Timmerman te Axel een opwekkende rede voor de Zending te honderf, telkens te 5£ u. .v-Bawct'ilUVjeTr"I - gr.- Gereformeerde Kerken. Ter"Neuze'n™""*9"*77T7 Ds M. (Jijtenhoudt van Zaamslag en en 2 u., leeskerk. Woensdag 16 Februari, 's avonds 6 u., Ds. J. v. d. Velden van Kralingen, Rede in het belang van de Zending onder de Joden. Axel Jk. 9 u. en 2 n., Ds. I.ammertsma. Si. 9 u. en 2 u., Ds. Bruins. Zaamslag A. 9 u. en 2 n., Ds. R. Hamming. u Si. 9 u, leeskerk en 2 u.. Ds. M. Uijtenhoudt. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. Gereformeerde Gemeente (Vlooswjjkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5V u Ds. A. Janse. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., leeskerk. Kokuul ,,Eben-llaezer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. Geen dienst. Donderdagavond 8 u., Evangelisatie in de consistoriekamer achter de Pastorie. Gereformeerde gemeente. Axel. Dinsdagavond 6 u., Ds. A. Janse van Ter Neuzen. DinsdagnamidJag is het 9jarig zoontje van P. Steiling te Nes, op weg van school naar de ouderlijke wooing, te water geraakt en ver- drottken. Een kind van den heer R. M., in De Wilp (Gr.), dat de vorige week in een pot met heete brij viel en zich ernstig brandde, is Maandag- avond aan de gevolgeti ervan overleden. Het toppunt van vraatzucht bij een snoek is bij een viscbhandelaar te Gorinchem gecon- stateerd, toen daar twee snoeken werden aige- leverd, waarvan de een een zeskante ijzeren raoer, de andere de daarbij behoorende schroel- bout in had

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 5