A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaandere No. 5415. Dinsdag: 8 Febrnari 1910. 50* daargang. Binnenland. FETJILLETON. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen j 1,—. Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika l,321/„ en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, 1 ostdirecteuren en Brievenbushouders. efoou No. 2 5. Inzending vaii adverteritien voo" 3 uren op den dag der uitgave ADYERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. JJe nienwe directeur-generaal van landbouw. Den heer P. van Hoek, die zijn loopbaan bij het onderwijs is begonnen en zich later geheel aan den landbouw wijdde, heeft zich als rijks- landbouwleeraar te 's Hertogenbosch doen ken- nen als een man van veel tact en initiatief. Een grooten dienst heeft hij het landbouw- onderwys bewezen door zijn leerboek der schei- kunde en andere landbouw-werken. Als in- specteur van het landbouwonderwijs, welke be- trekking hij tot heden bekleedde, heeft hij ge- toond, een man te zijn, die een geopend oog, heeft voor de behoeften van land- en tuinbouw, en alien die hem kennen, zullen zeer zeker het Koninklijk besluit toejuichen, dat hem, als op- volger van den heer Lovink, in staat zal stellen diens werk voort te zetten, waartoe hij een zeer geschikt persoon is. Trekhonden. Blykens de memorie van antwoord van den Minister van Binnenlandsche Zaken betreffende het wetsontwerp, houdende wettelijke bepalingen inzake het gebruik van trekhonden, wenscht de Minister een volstrekt verbod om trekhonden te bezigen, ni'et aan de orde te stellen. Daar- door zou onnoodig raw worden ingegrepen in een overal gevolgde gewoonte, waartoe te minder aanleiding is, nu ook uit eeri wetenschappeiyk oogpunt tegen het oordeelkundig bezigen van den hond als trekkracht geen bezwaar zou be- staan. Dat voorts rassen, die bruikbare trek honden opleveren, in ons land niet zouden voor- komen, wordt door deskundigen ontkend, ge- tuige een schrijvenin „Nederlandsche Stemmen" van 1 December 1909, van Mr. C. Ridder van Rappard, secretaris van den Bond tot bescherming van den trekhond. Evenmin lian de Minister zich vereenigen met het denkbeeld om althans tot een plaat- selijk algeheel verbod wettelijke machtiging te veileenen. lntusschen behouden de gemeente- bestuien krachtens art. 135 der gemeentewet hun voile vrijheid om in het belang van de veiligheid van het verkeer, het gebruik van trekhonden op bepaalde wegen en op bepaalde uren te verbieden, Met den voorslag om bewyzen van inschrij- ving uit te reiken en die op eerste aanvraag te doen vertoonen, kan de Minister instemmen. Niet de houder van de hondenkar als zoo- danig, doch de geleider zal dit bewijs by zich hebben te dragen, hetzij deze zelf houder is van de kar, hetzij het geleide hem door den houder is opgedragen. 60) sLaat den man boven" zei ze na eenige aarzeling. Ze trad haar boudouir binnen en wachtte. De juwelier trad binnen. Ze zag den man aan. Ze had hem nooit tevoren gezien. //Ik kan u ma4r een minuut geven," zei ze kort. ,/En ik heb geen plan iets te koopen. Maai wanneer het werkelijk iets byzonders is, wil ik 't wel eens in overweging nemen Zehield plotseling op. De juwelier Jachte. "Myn waarde Magdalen," zei haar vader. - k maak me zelf een compliment, dat ik aie zoo goed kan voordoen als vreemdeling, tegen- over myn eigen dochter." Magdaleu bracht de vingers aan de lippen. de muren hebben ooren." Ze trad op de deur toe en keek in de gan<r. oen schoof ze het zware gordyn voor de deur ging terug naar haar vader. knll-; aChtlfr Z0°zei ze met een goedkeurend J //Maar laat ons haast maken. Uwe vermomming is meesterlijk, maar uw stem? aunt ge die veranderen Nog op eenige andere punten is het wets ontwerp gewijzigd. Eene nota van wijziging, by de memorie van antwoord gevoegd, ver- meldt deze wyzigingen. TER NEUZEN, 7 Febrnari 1910. Heden werden alhier door Burg, en Weth. inschryvingen ingewacht voor het plaatsen van een cinematograph en van een schouwburgtent, gedurende de kermis die van 19 tot en met 24 Sept. a. s. zal worden gehouden. lngeschreven werd voor eene cinematograph door Ant. Wegkamp te Apeldooru voor 200 en door Andr. Wegkamp aldaar voor /515. oor eene schouwburgtent werd ingeschreven door Fr. Hart te Beverwijk voor 30 en door de Firma Bakker voor f 35. Bovendien werd ingeschreven door C. M. V ermolen te Apeidoorn voor eene origineele Brooklyn Cake Walk, 550. lot hootd der chr. school te Grijpskerke is benoemd de heer J. van Herp te Hilversum, vroeger alhier. ,,I rov. blad no. 15 bevat een circulaire van den Commissaris der Koningin in Zeeland waarby de aflevering van de manschappen, die bestemd zijn in dit jaar ter inlyving bij de militie te worden opgeroepen, is bepaald, zoo in het tijdvak van 1—15 Maart, als in dat van 16 31 Mei en van 16 30 September. De data zyn 10 Maart, 24 Mei en 27 Sep tember te Ter Neuzen; 11 Maart, 25 Mei en 28 Sept, te Tholen 14 Maart, 27 Mei en 29 September te Middelburg, en 15 Maart, 28 Mei en 30 September te Ylissingen. De Engelsche schoener ,/Fortuna", gestrand op den Hoogen Springer is als verloren te be- schouwen. Het schip is gebrokeu, zit by hoog water geheel onder. De bemanning, die gister net schip heeft verlaten, vertrekt heden naar Engeland. De heer A. v. Dale, klerk der poste rijen le klasse, bijkantoor Watergraafsmeer, Amster dam, is met ingang van 1 Febrnari 1.1. benoemd tot commies-titulair, met behoud van stand- plaats. De uitslag van den 1.1. Zondag gehouden pryskamp op het biljart, bij den heer A. J. baas te Sluiskil, waaraan 40 personen deel- namen, was als volgtle prijs P. Fermont en F. van den Troost van Sluiskil, 2e prijs A. de Mette van Sas van Gent en C. Drabbe van Sluiskil, 3e prijs F. Jacobs Jacz. van Westdorpe en Th. Dunus vau Sluiskil, 4e prijs P. Splinter van Westdorpe en M. Broekhoven van Sluiskil. Het. Hand. v. Antw. zegt dat de bediening der loodsen aan boord van de schepen te Vlis- z/Madame kan op my rekenen," zei hij op veranderden toon. Magdalen knikte tevreden. Men zou haar vader evenmin herkeunen aan zijn voorkomen als aan zijne stem. //Ik ben voorbereid op alles," zij hij. ,1k ben juwelier, Italiaan van geboorte. En nu kom ik je dezen ring te koop aanbieden. Mane Antoinette heeft hem gedragen. Ik ben er met goedkoop aangekomen, maar je krijo-t hem van me cadeau, straks." Magdalen maande hem tot spoed aan. Hij ontdeed zich van zyn valschen snor, om gemak- kelykei met haar te kunnen spreken. Een kwartier lang spraken zij op zachter. toon tot elkaar. 't Eene plan na't andere werd opgemaakt en weer verworpen. Ten laatste werden zij eens. /'Eleonora is op het krankzinnige idee ge- komen, zich onder toezicht te stellen van eenige zenuwartsen, die haar na langer of korter tijd zullen vertellen dat ze evenmin krankziunig is als gij ot ik. Kolonel Browne heeft achterdocht wees op uw hoede. 't Onheil dreigt Met eene snelle beweging schoof Sorosis zyn snor onder den neus. Hij had een geluid opgevangen.^ Magdalen boog zich belangstellend ovei den ring eene correcte houdiug van be- langstelling en bewondering. singen sinds een week weer beklagenswaardig is, daar de nieuwe motorboot, nog maar kortelings in werking gebracht, reeds buiten dienst is gesteld. Naar men aan het blad meldt is het motormachine geheel ontredderd en wie weet wanneer het weer in orde zal gebracht zijn. De bediening der loodsen geschiedt nu weer zooals van ouds, met de gewone roeibooten, wat wil zeggen dat, als het weder wat slecht is, men soms een uur noodig heeft vooraleer de loods aan boord is. Dit brengt natuurlijk een groote ontevredenheid te weeg bij de verschillende kapiteins, die nu gewoon waren spoedig bediend te worden. Zaamslag, 3 Febr. Bij kon. besluit is be noemd tot mil. le luitenant de heer P. A. Galle, met verlof te Zaamslag. Stoppeldijk. In de Zaterdag j.l. gehouden zitting van den gemeenteraad is aan den heer H. IJsebaert, op diens verzoek eervol ontslag verleend als secretaris-ontvanger der gemeente. Yrijdag werd in het cafe van A. Serrarens te Rapenburg (Tol), door den architect J. Wisse Jz., namens den heer F. van Driel aanbesteed het herbouwen van de landbouwschuur, met by- levering van bouwstolfen, op het hot bewoond door E. Modde te Margret, gemeente Stoppeldijk. Inschrij vers waren de heeren A. de Kever, te Honteiiisse voor 2592,— J. Kaijser te Zaamslag voor 2157, J. Wisse te Zaamslag voor f 2015,P. Voet te Hontenisse voor 1990,L. Colsen te Ter Hole voor f 1967, K. Dieleman te Zaamslag voor f 1950, A. Millenaar te Hulst voor f 1859, J. Schopman te Hulst voor 1799, aan wien het werk is gegund. Stoppeldijk. Onze fanfare St. Cecilia gaf Zaterdag- en Zondagavond haar tweede winter- concert in de school aan de Veerstraat. De tooneelclub werkte ouder gewoonte weer mede. Het ryke, afwisselende program werd tot groote voldoening van het talrijk opgekomen publiek afgewerkt. No. 1, 2 en 3 waren mooie nummers voor fanfare, waarvan no. 2, de ouverture La Dame du Coeur voor 't eerst werd uitgevoerd en zeer in den smaak viel. Toen kregen we drie comische voordrachten en een comisch duet, die alle vier daverend applaus verwierven, vooral het leuke //'k He Peetje geweest". No. 8 was het tooneelspel in drie bedryven z/Het Loterybriefje van Baas Drilboor" dat vlot werd gespeeld en met gespannen aandacht werd gevolgd. Na de pauze speelde de fanfare weer drie nummers, waarvan no. 2 en 3 Aubepine rose, valse en Feu et Flamme, pas redouble bier ook voor 't eerst werden uitgevoerd en zeer voldeden. z/Ha, bonjour, mijn waarde. Je komt als ge- roepen. Siguor Landino hier biedt my dezen ring te koop aan. Wat denkt ge, zal ik hem nemen Prins Schehersoff nam den ring aan en wierp den juwelier een zonderlingen blik toe. Een oogenblik wijdde hij zijn belangstelling aan het kleinood. z/Mooi zeker zou ik het koopen, wanneer de prijs niet te hoog is." z/Hy vraagt vijfdnizend pond." En zich tot den juwelier wendend zei ze hoog //U kunt gaan. 't Geld zal ik u zenden." Hij boog en stiet in gebroken Engelsch eenige klanken uit. Toen wendde hi] zich naar de deur. De prins volgde hem. Bij de deur greep hij den vermomden juwe lier bij den schouder en trok de snor van zyne lippen. „Ge dacht mij te kunnen bedriegen," stiet de prins boosaardig uit, terwijl een afschuwe- lijke glimlach zijn lippen krulde. ,/Ik herkende u terstoud mijn waarde schoonvader De oude Sorosis zocht te vergeefs naar een geschikte houding. Ten laatste zei hy brutaal „Ge zult wel toestemmen, dat dit voorval alleen het gevolg van uwe harteloosheid is. Ge scheidt my op de meest wreede manier van Vervolgens kon men weer volop lachen met twee komische voordrachten en een komische Potpourri. Men gierde het uit met,,Van Dam zyn vrouw is op de loop." Daarna werden de lachzenuwen weer geducht geprikkeld door het blijspel ,/Het varken met twee hammen" en de groote spectacle-scene //Isaac de Jood met zijn boertjes." Hoogst voldaan keerde men huiswaarts na den zeer genotvollen avond, die muziek- en tooneelclub had verschaft aan het groot aantal bezoekers. Koewacht. Vrydag had hier eene openbare vergadering van den gemeenteraad plaats, waarop alle leden tegenwoordig waren behalve de heer E. L. Plasschaert. De secretaris gaf lezing van de volgende ingekomen stukken a. Een brief van Gedep. Staten met goed- gekeurd raadsbesluit van 13 December j.l. tot wyziging der begrooting van 1909. b. Een brief van alsvoren met afschrift van een besluit van den gemeenteraad van Hulst houdende regeling der wekelyksche markt aldaar. Beiden worden voor kennisgeving aangenomen. Door Burg, en Weth. wordt overgelegd een proces-verbaal van de kasopneming van 22 December j.l. bij den gemeente-ontvanger. In kas bleek te zyn de som van f 516,39. Daarna gaat men over tot vaststelling van de jaarmarkt van 1910. Deze zal gehouden worden op Woensdag 6 April a. s. en zal ge- schieden als op andere jaren. Wordt vastgesteld een besluit tot at- en overschrijving van eenige posten op de begrootiDg van 1909. Ten slotte wordt overgegaan tot benoemiug van een 4tal leden der commissie tot wering van schoolverzuim. Met algemeene stemmen worden herbenoemd de heeren A. Geerards, J. A. Boddaert, Ch. Swartelee en P. van de Walle. Het bestuur van den R. K. Boerenbond heeft in zijne vergadering van verleden Zondag besloten pogingen aan te wenden om bier op te richten een geitenbond, zooals die op ver schillende andere plaatsen in Zeeland reeds bestaat. De heer J. A. Lyppens, secretaris van de vereeniging tot bevordering van de geiten- fokkerij in Zeeland heeft zich bereid verklaard a. s. Zondag alhier voor de leden van den Boeren bond en voorts voor alle geitenhouders eene lezing te houden over De verbetering van het geitenras en over geitenfokvereenigingen. Met goedkeuring van het gemeentebestuur zal de vergaderinggehouden worden in een der lokalen van de openbare school aan den Ouden Molen. RECHTSZAKEN. De rechtbank te Zierikzee heeft Vrijdag uit- spraak gedaan in de zaak van A. W., 39 jaar, vroeger evangelist, thans koopman, geboren te Brielle, wonende te Zierikzee. Beklaagde had van den Amsterdamschen koopman J. Blok goederen ter waarde van 800 gekocht en bij den koop onmiddellijk 400 betaald, waarvoor mijne dochter mijn eenig kind, mijn alles op de wereld". //Magdalen en ik hebben dat zaakje samen reeds opgeknapt", antwoordde de prins. ,/En wat ik zeggen wilde, uw vermomming was goed, uitstekend, uw stem ook, maar uw heele houding was die van Richard Sorosis. Ga nu en betreedt dit huis niet weer. Waag het niet meer onder welke vermomming ook. Dit is de laatste keer, dat ik u waarschuw. Mag daleu begrijpt mij. En als ik u was", zeide hij op sarcastischen toon, //dan ging ik naar huis en waschte mijn gezicht". Richard Sorosis verliet het vertrek en de prins wendde zich tot Magdalen z/Ik waarschuw u nog eens ge zult mij gehoorzamen. En tracht niet weer mij te be driegen. Meer vrouwen in onze familie hebben getracht haar echtgenooten te bedriegen. Zij hebben er alien voor geboet sommigen zelfs heel zwaar." Met deze woorden verliet hij haar. srzEssc Peestdagen. bij <le Flrmn 1". J. VA1 BBK Nt\HK fe Ter Wenien. (J**

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 1