Gemengde berichteo. Hoogwatergetij te Ter Nenzeo. der Bank bijwonende, yerklaarde met het grootste J advocaat te Utrecht, die zich haastte hun f genoegen tegenwoordig te zijn gew.eest, omdat gebleken^ is, dat tusschen leden, bestuur, raad van toezicht en kassier de beste verstandhouding bestaat, wat niet anders dan den bloei der Bank kan bevorderen, welke bloei hem bijzonder inteiesseert, omdat niet alleen de geestelijke, maar ook de tijdelijke belangen der ingezetenen hem zeer ter harte gaan. ZEerw. wees in pakkende woorden op de soliditeit der instelling, op het groote nut van het sparen, op het hooge cijter der spaargelden, op de gemakkelijke wijze van voorschotten kiygen, en eindigde met de hoop uit te spieken, dat de bank steeds in bloei toeneme tot heil van Boschkapelle. Be V oorzitter dankte ZEerw. voor diens wel welwillende woorden, beval de Bank aan in zijn zeer gewaardeerden steun, dankte de leden voor hunne trouwe opkomst, en sloot de goed- geslaagde vergadering. Overslag. Dezer dagen werd door den heer C. Mattele alhier een ongekenden vogel schoten, het dier had een vlucht van M. 1,60 en bezat een prachtigen vederdos. Be mogelijkheid wordt niet uitgesloten dat hij uit een dierentuin is ontsnapt. Be vogel is naar Brussel, ter opzetting cp- gezonden. V lissingen. Bonderdag werd liier een ver gadering gehouden van het provinciaal comite van den chr. Nat. Werkmansbond, in welke vergadering door een lid een lezing werd ge houden, waarin hij een pleidooi hield voor staatspeusionneering zonder verplichte premie- betaling. RECHTSZAKEN. Arrondisscments-Rechtbank te Middelburg. Be rechtbank heeft in hare zitting van 4 lebr. de volgende vonnissen uitgesproken A. oud 45 j., ketellapper te Ter Neuzen Gent, thans gedetineerd te Middelburg, is wegens diefstal veroordeeld tot 2 maanden gevangenis- straf met aftrek van het voorarrest. C. Y„ oud 20 j., p. E. d. 0., oud 27 j., en H. d. C., oud 20 j., alien arbeiders te Aarden- burg, thans gedetineerd te Middelburg, zijn wegens diefstal veroordeeld ieder tot een maand gevang. met mindering van het voorarrest. L. d. R., oud 40 j., koopman te Retranche- ment, is wegens mishandeling van een dier, ver oordeeld tot 10 boete of 10 dagen hecht. P. d. Voud 39 j., visscher te Retranchement, beklaagd van veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld, vrijgesproken. Ter openbare terechtzitting van bovenge- noemde rechtbank van 18 Febr. a. s. zal be- handeld worden de zaak tegen A. M., oud 24 j., landbouwersknecht, geboren en wonende te Koudekerke, gedetineerd te Middelburg, beklaagd van mishandeling den dood tengevolge hebbende, gepleegd te Middelburg op 6 Jan. 1910 tegen G. V. In deze zaak zijn door het O. M. 9getuigen gedagvaard, waaronder 2 deskundigen. Mr. J. Adriaanse zal den beklaagde verdedigen. Ter plechtige openbare terechtzitting van 20 te zenden. Toen Louis B. Maandagmorgen ontwaakte, ontdekte bjj, dat zijn vriend er van door was. Behalve het geld had hij ook meegenomen de kleeren en de schoenen van U., zoodat deze zich in neglige en op bloote boeten naar het commissariaat in de Regentschapstraat begaf orn er een klaeht tegen zijn ,/vriend" in te dienen. -Te Venendaal verwijderde 'n paar weken geleden de landbouwer D. een landlooper van zijn erf. Bit ging niet gemakkelijk en B. werd zelfs door den landlooper in den duimgebeten. In bet eerst lette hij niet op de wond, doch nu hij dezer dagen geneeskundige hulp inriep, is gebleken dat de duim zal moeten afgezet worden. In een trein van Amsterdam naar Rotter dam zijn Dinsdagmiddag door kaartspelers een heer uit Rotterdam vijfhonderd gulden en een gouden horloge met ketting afgewonnen. Bij aankomst te Rotterdam is een hunner gearresteerd, het gouden horloge was nog in zijn bezit en werd den geplunderde terugge- geven. Be anderen zijn met het geld verdwenen. Be gearresteerde bleek Jacob Bontekoe uit Amsterdam te zijn. Te Leek (Gron.) hebben baldadigen bij nacht een gat geboord in het schip van den heer Z. de Wit, zoodat toen het scheepsvolk ontwaakte, het vaartuig zinkende was. Met pompen en scheppen is het schip met groote moeite boven gehouden, waarna de opening werd dichtgemaakt. Woensdagmorgen te 10 uur is, zoo meldt de Br. Ct., de justitie van Breda per Zuid- Nederlandsche stoomtram vertrokken naar -Zundert, teneinde ter plaatse een onderzoek in te stellen naar een daar plaats gehad hebbende poging tot moord, in den nacht van 29 op 30 Januari. Be verdachte, een Belg, is reeds door de Belgische justitie aangehouden en zou Woensdag te Waest-Wezel worden geconfronteerd. Men (jeheimzin ni <j IncJitverschijnsel. Be N. Arnh. Ct. schrijft Binsdagavond omstreeks 8 uur werd hoog boven Arnhem een licht waargenomen als dat van een groote lantaarn, een licht, dat zich met den Oostelijken wind mede, naar het Westen verplaatste en eindelijk verdweeu in de buurt van Oosterbeek. Wat is dat licht geweest Ja, zegt de een, wat kan het anders geweest zijn, dan het zoeklicht van een luchtschip van Zeppelin b.v. Maar het luchtschip werd door niemand gezien, kon niet gezien worden, omdat het mistig weer en donkere maan was. Wij hebben hooreu spreken van een grooten rooden vuurbol, van een witte stralen werpend zoek licht, van een licht, dat zijn schijnsel weer- kaatste tegen het lichaam van een luchtballon. En ten slotte is ook de veronderstelling ge- opperd, dat een grappenmaker een papieren ballon opliet, waaronder een vuurtje gestookt wordt, zoodat de luchl van het papieren om- bovengenoemde rechtbank, werden hedenmorgen hulsel wordt verwarmd en de ballon opstijgt. ge'installeerd de nieuwbenoemde rechters-plaats- vervangers Air. A. C. A. Jacobse Boudewijnse, advocaat en procureur, Mr. A. A. de Veer, voorzitter van den Raad van beroep en Mr. G. J. feprenger, secretaris der gemeente Middelburg, alien aldaar wonende. RIJKSPQSTSPA ARB ANSI. Be Birecteur der Rijkspostspaarbank brengt ter algemeene kennis dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand Februari en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk, ter veiificatie en rentebijschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, ko-steloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt tegen bewijs van ontvang. Be hoefsmid D. Pluim, te flank, gemeente Bussen, heeft Binsdag bij het besiaan van een jong paaid een trap tegen het hoofd gekregen, tengevolge waarvan hij kort daarna is overleden. Te Ursem is het 8jarig zoontje van den heer P. E. verdronken. Te Grave is gistermiddag de 31jarige koperslager Chr. J., door het ijs der stadgrachten gezakt en verdronken. Te flerwijnen is bet hulppost- en telegraaf- kantoor met alle waarden verbrand. Van zijn vrienden moet men 't hebben Een week geleden arriveerden te Brussel twee Nederlanders, Louis B. en Victor M., om er werk te zoeken. Zij huurden samen een zuinig gemeubeld kamertje. Maar daar ze geen geld hadden, schreven ze naar een filantropisch Wij hebben al die scherpzinnige vondsten ter verkiaring van het geheimzinnige hemellicht gehoord en gewaardeerd. Maar wat het nu eigenlijk geweest is, dat heeft niemand ons kunnen vertellen. En in een waas van geheimzinnigheid zal het licht, dat in den avond van den eersten Februari jammer dat het geen 1 April was aan den Arnhemschen hemel verscheen, wel altijd blijven gehuld. Hoewel de veldwachter, wien Maandag- middag te Utrecht door een gedetineerde, een bijtend poeder in de oogen werd geworpen, Binsdag een zeer pijnlijken nacht heeft door- gebracht, zal hij gelukkig, dank zij de spoedige geneeskundige behandeling, zijn gezichtsver- mogen niet behoeven te verliezen. Hij kon reeds weer gedeeltelijk zijn dienst waaruemen. Be poeder bestond hoofdzakelijk uit een op- lossing van kopervitriool. Levens-ellende Be losse arbeider op de mijn Oranje-Nassau, L., te Voerendaal, kreeg voor eenigen tijd een ongeluk aan den voet. Na een paar weken van de Rijksverzekerings- bank //getrokken" te hebben genas hij en ging weer werken. Nauwelijks een paar dagen werk- zaam zijnde kreeg hij aan handen en voeten een hardnekkigen uitslag en zat nu zonder werk letterlijk aan handen en voeten gebonden, nock uit ziekenkas, noch van de verzekering iets trelrkende. Boch niet genoeg, kreeg zijn vrouw, die al een jaar bedlegerig was en juist even herstellende, een beroerte, die haar tong en ledematen verlamde. Be kinderen waren aan hun lot overgelaten, maar de maat van hun ongeluk scheen nog niet vol genoeg. Hetoudste jongetje, 9 jaar, dat, nog huiswerk verrichtle, kreeg nu de vorige week door kokende koffie brandwonden aan een voet, zoodat de arme lieden nu geheel en al op de hulp der gegoede gemeentenaren zijn aangewezen. Be bejaarde trouwe huisbediende van den heer v. L., te 's Hage, is Binsdag op een treurige wijze om het leven gekomen. Hij had op weg van Voorburg naar Ben Haag een aanbod van een zijner kenissen, een chauffeur, aangenomen om met de auto mede te rijden. Ter hoogte van het HuisBeWerve botste de auto verondersteld wordt door een beweging van den medepassagier waardoor het handstuur afweek geweldig tegen een boom, waardoor den ouden man het hoofd te pletter werd geslagen. In deerniswaardigen toestand werd hij naar Voorburg teruggebracht en later naar het ge- meenteziekenhuis vervoerd, waar hij spoedig aan de gevolgen zijner ernstige verwondingeu bezweek. In de molenbeek te Weiden in de Boven- Palts zijn bij het schaatsenrijden vier kinderen, zusjes en broertjes, verdronken. Bezer dagen meldde een telegram uit Lugano, dat zeven Italiaansche smokkelaars, die over den Forcolapas trokken,door eenlawine waren overvallen en dat zes hunner het leven hadden verloren. Uit den rnond van den eenigen over- levende heeft de Corriere della Sera de volgende bijzonderheden omtrent dit ongeluk vernomen Be kolonne, bestaande uit vijf dragers en twee gidsen, was met een lading smokkelwaar uit het Mesoleintal in het kanton Graubtinden ver trokken om bij den Forcolapas. de Italiaansche grens over te trekken. Het ongeluk had plaats, toen de beide gidsen, nadat de grens was overschreden, den terug- tocht aanvaardden. Een dezer gidsen, de ge- redde Maretoii, liep ongeveer 20 meter achter de kolonne en gaf ten teeken, dat de makkers den weg naar Chiavenna hadden bereikt en dus buiten gevaar waren, een luiden gil. Be onder vinding nu heeft geleerd, dat het lichtste ge ruisch, de geringste luchttrilling, voldoende zijn om de losse sneeuwmassa's, die aan de naakte sleile rotswanden hangen, in bewegin te brengen. Bit bleek ook thans weder. Nauwelijks was de kreet in de eenzaamheid van het dal weg- gestorven, of een zware sneeuwmassa raakte los van den rotswand en rolde met de snelheic van den bliksem neer op de smokkelaarskolonne Maretoii had op dit critieke oogenblik een ge- voel, alsof hij neerplofte en zag niets anders dan ter rechterzijde van bet pad den gapenden afgrond, waaruit een dof geloei als van een storm, opsteeg. Toen hij weder tot bewustzijn was gekomen, waren zijn makkers spoorloos verdwenen. Be sneeuwlast bad hen neergesmakt in den diepen afgrond, waaruit een dunue stof- nevel omhoog steeg. In een meisjesschool van de Berlijnsche wijk Schoneberg, was Binsdagmorgen de 36jarige leeraar Schmidt bezig met het nemen van een scheikundige proef, toen een mortier ontplofte, waardoor de ongelukkige vreeselijk werd ver- wond. Be rechterhand is geheel van den arm, gerukt, de linker zoo ernstig gekwetst dat zij in het Schoneberger ziekenhuis moest worden afgezet. Be ontploffing werd buiten gehoord en van alle kanten snelden angstige moeders naar het schoolgebouw, maar het bleek dat geen der leerlingen gedeerd was, ofschoon in het lokaal waar de ontploffing plaats bad een ernstige verwoesting werd aangericht. Semeenterasd wan Zaamsiag. Oemeenfer'aad van PhsSippine. Voorm D A G E N. 11.13 Zaterdag Zondag Maandag Binsdag Woensdag Bonderdag Vrijdag 0.40 1.24 2.5 2.45 10 37 11.46 12.13 1.3 1.45 2.25 3.5 ITCH oeorpn f.porpn wnnrri rr i. J x I i rn J - w X fm, .—XX 1xvwxxi. MIXX UOU UUI- CGinStH.! I PPrrl Ha TllPll roKnrmnm/l A vnnli Inun 1l I \A71 -I h«kL„1 J I "iii Vergadering van Dinsdag 1 Februari 1910. Tegenwoordig ai de leden behalve de heer F. de Kuijter. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige goedgekeurd. 1. Ingekomen stukken a. Circulaire van Gedep. Staten, verzetting der vveek- markt te Hnlst op feestdagen. b. Koninklijk besluit totgoedkeuring heffing hoofde- lijken oinslag en opcenten personeele belasting. c. Besluit Gedep. Staten, verdaging der beslissing omtrent de gemeentebegrooting voor 1910. d. Brief van kerkvoogden der Herv. gemeente, verzoek om de ruine, ontstaan door den omgevallen mnur van den brandput, op te ruimen. Naar aanleiding hiervan ontstond een korte discussie omtrent de beste wijze van een nieuwe afsluiting en waarbij demping van den brandput ter sprake kwam. Een besluit omtrent een en ander zal in een volgende vergadering genomen wordeu. 2. Goedgekeurd werden staten van oninbare posten over 1909 en betreffende alleen noodzakelijke afschrij- vingen aan hoofdelijken omslag, schoolgeldeu en be lasting op het houden van honden. 3. Goedgevonden werden eenige wijzigingen in de gemeentebegrootingen voor 1909 en 1910. 4. Eveneens werden goedgekeurd wijzigingen in de begrooting van het algemeen burgerlijk armbestuur over 1909. 5. Een verzoek van den klokluider om verhooging van jaarwedde vond een gunstig onthaal en de wedde gebracht van f 10 op /15. 6. De verplichte bijdrage van J. van Fraeijenhove Cz. in de verplegingskosten te Ermelo van zijn zoontje werd met de helft verminderd. 7. Tel kens met algemeene stem men werden herbe- noemd in de commissie tot wering van schoolverzuim de heeren P. C. de Moor, E. J. de Klerk, a. Hoste en J. P. Geelboedt. 8. Na mededeeling van een schrijven van het ge- meentebestuur van Axel, meldende, dat de Raad hunner gemeente een bijdrage van f 250 heeft toegezegd in de kosten van verharding van den Pouckepolderschendijk, ontspon zich een langdnrige discussie over de vraag of tot de voorgenomeu verbetering zal worden overgegaan en waartoe indertijd in beginsel was besloten in de ver- wuchting, dat de belanghebbende'2 poldersde Beoosten- bltjbenoorden en de Zaamslagpolder en de gemeente Axel elk i deel der kosten begroot op 3800 (voor een macadamweg) zouden dragen. Nu werd de bijdrage van de gemeente Axel geheel onvoldoende genoemd daar de belangen dier gemeente in de verbetering minstens even groot zijn als die van Zaamslag. Aan den anderen kant werd er op gewezen, dat de weg de eenige is, bij de gemeente in onderhoud, en die niet is verhard, dat de weinige bewoners van Zaamslag, die er belang bij hebben, toch ook aanspraak hebben op een in goeden staat zijnden weg en eindelijk, dat wel- licht in het vervolg geen voor de gemeente gunstiger omstandigheden zullen voorkomen. Ten slotte werd met algemeene stemmen tot verharding met macadam besloten. 9. Op haar verzoek wordt eervol ontslagen als onder- wijzeres aan de school te Othcne, mej. J. F. Moens en de datum van ingang van het ontslag bepaald op 1 Maart a. s. 10. Benoemd werd in de vacature ontstaan door het verleend eervol ontslag, evengemeld mej. M. R. Bourdrez te Middelburg, met wie op de voordracht nog stond mej. H. Prins te Yerseke. 11. Vastgesteld werden suppletoire iiohieren wegens hoofdelijken omslag en belasting op het houden van honden over 1909. 12. Nog werd vastgesteld het kohier wegens de school- gelden over 1910. 13. Aanmerking werd gemaakt op de orioordeelkundige wijze van plaatsing van de nieuwe lantaarns op het gehucht Spui, waarna werd medegedeeld dat dit is gescliied door het gemeentebestuur van Axel zonder voorkennis var: het bestuur van Zaamslag. Betere verdeeling zal voorgesteld worden. 14. Verbetering werd gevraagd in den toegangsweg naar het terrein voor slachtplaats te Othene. 15. Gewezen werd op den zeer onvoldoenden toestand waarin zoo goed als al de voetpaden zich bevinden en 1 waarop onderhoudsplichtigen dienen attent gemaakt te worden. 16. De toestand van den lteitWg over de Kraag, welke weg in onderhoud is bij den Zaamslagpolder, vond afkeuring waarom het gemeentebestuur wordt uitgenoodigd het bestuur van den polder te verzoeken de weg of de zijkanten begaanbaar te maken voor voet- gangers en berijdbaar voor rijvvielen en om de bestaande putten te doen aanvullen. 17. Nadat nog op een tweetal te verbeteren zaken van ondergeschikt belang was gewezen, werd nog verharding gevraagd van den weg langs de huizen in den Kamperschen hoek. Later zal hierover worden beslist. De vergadering werd hierna gesloten. Vergadering van 1 Februari. Tegenwoordig de burgemeester en al de raadsleden behalve de wethouder A. Minnebo. - De secretaris leest de notulen der vorige vergadering, welke worden goedbevonden. Aan de orde Ingekomen een schrijven van den heer lnspecteur der posterijen met vermel'ding, dat het telephoonkantoor alhier voortaan zal opengesteld worden van voorm. 8 tot 's avonds 8i ure. Een schrijven van het bestuur der Ambachtsschool (e Hulst met beleefdelijk verzoek van de gemeente Philippine evenals van zoovele andere gemeenten in dit gewest op eene jaarlijksche bijdrage te mogen rekenen van minstens 25, teneinde deze zoo nuttige.inrichting steun te verleenen. Aangezien de fiuancieele toestand in deze gemeente op bet oogeriblik ven e van rooskleurig is, wordt besloten in eene der volgende vergaderingeri daarover te bandelen. Een schrijven van den heer Gustaaf D- A. Voerman alhier, met verzoek, om het voetpad tangs het Weste- lijke haventerrein, van den kruin van den dijk te mogen afvoeren en daarvoor een voetpad in de plaats te mogen leggen beneden den dijk langs het haventerrein. De heer Wijne vraagt en verkrijgt hierover het woord. Mijn beer de VoorzitterWat daar Voerman vraagt kunnen en mogen wij volstrekt niet toestaan. Zulk een voetpad zou het drukke verkeer in den zomer zeer to- lemmeren en tevens bij een hoog tij water zou het voetpad onderloopen en het Noordwestelijk deel der haven niet te bereiken zijn. Wordt met algemeene stemmen be sloten dit verzoek van de hand te wijzen. (In denzelfden zin heeft Voerman nog al eens een verzoek aan den Raad gericht.) Door het overlijden van den Weled. heer Dr. Haers van Boekhoute, aan wien de praktijk als gemeente- geneeshfter was opgedragen wordt besloten zijn opvolger als zoodanig te benoemen. Verder wordt behandeld een verzoek van den gemeente- veidwachter P. J. van den Hemel om eene gratificatie voor bijzondere diensten aan de gemeente bewezen. Met algemeene stemmen wordt besloten hem y 25 toe te kennen. Een verzoek van den Secretaris dezer gemeente, door Gedep. Staten aan het gemeentebestuur teruggezondon om udvies. Adressant vraagt iti dat request beleefdelijk de medewerking van Gedep Staten om den Raad dezer gemeente te bewegen, zijn salaris als Secretaris te willen verhoogen, aangezien van hem, als eersten ambtenaar, veel gevorderd wordt, terwijl zijn traktement als zoodanig slechts 450 bedraagt. De heer Wijne zegt, dat het hem al menigmaal ge- hinderd heeft, nademaal andeie amhtenaren in deze gemeente 1 nogal redelijk betaald worden, dat juist de Secretaris zulk een klein salaris geniet. Hij wil er gaarne zijne stem aan geven, dat het salaris van dien ambtenaar op minstens 600 'sjaars worde gebracht en zou er zelfs niet tegen zijn, evenals bij de onderwijzers in deze gemeente met vijfjaarlijksche verhoogingen van een zeker bedrag door den Raad nader te bepalen. De secretaris gehuwd zijnde, kan toch niet in zijne positie met gescheurde kleeren loopen en h t moet voorzeker den ijver op de secretaire doen verminderen, als de boofdman steeds met fiuancieele zorgen te kampen heeft. Alle raadsleden beamen volkomen het gezegde van den heer Wijne, waarom met algemeene stemmen wordt besloten, Gedep. Staten te berichten, dat de Raad in zijne zitting van heien gaarne wil besluiten, het salaris van den secretaris op 600 te brengen, mits ingeval de gemeeute-flnancien daarin te kort mogen schieten, d« Raad moge rekenen op de hulp van den Staat Verder hebben de leden nog een persoonlijfc onder houd met het bestuur der zaugvereeniging jOefening haart Kunst" te behandelen. Dit bestuur weuscht ver- andering in art. 10 van hunne overeenkomst, waarbij het gemeentebestuur bet recht bchoudt van het lokaal aan die vereeniging verhuurd. Wordt besloten daarin geene verandering te brengen, aangezien er niet aan gedacht wordt dit lokaal aan die vereeniging te ont- nemen. Hierop gaat men over tot eene gesloten vergadering. Bij de opening verzoekt een der leden aan den Voor zitter het verdere in eene andere vergadering te behandelen. Sluiting. A ilDl.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 2