A S g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. A ANBESTEDIN G. AANKONDIGING. <0. 5414. Zaterdae 5 Febrnari 1910. 50 Jaargang. wegen en voetpaden aan te besteden Binnenland. G R 0 NOBEL AS T I N G. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen j 1,—. Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij aile Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders ADVER TEN TIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 25. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave ,7Tw.uT...T.-;r, op ok BBBSTB BLAD. Burgemeester en Wethouders der gemeente PHILIPPINE brengen ter algeraeene kennis dat overeenkomstig 3 van art. 28 juncto art. 16 van het Reglement op de wegen en voetpaden in Zee- land, Provinciaal blad no. 2 van 188/, van 7 Februari tot en met 20 Februari SSSO dagelijks op de werkuren andermaal ten gemeen- tehuize voor ieder kosteloos ter inzage ligt een door den Gemeenteraad voorloopig vastgesteld ontwerp van wijziging van den ligger van in de voornoemde gemeente, met de kaart, alsmede dat binnen dien termijn schriftelijk be- zwaren kunnen worden ingebracht bij Gedeputeer- de Staten, zoo door hen die gereclatneerd hebben bij den Raad als door die belanghebbendeti welke zich door wijziging van het ontwerp, 't zij ambtshalve, 't zij naar aanleiding van door anderen ingediende reclames, in hunne belangen benadeeld achten. Philippine, 3 Februari 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, E. CUELENAERE, Burgemeester. A. VOETEN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van B0S0H- KAPELLE zijn voornemens op Oondardag 24 Februari a. s., in het openbaar, ten Raadhuize, onder nadere goedkeuring, Jlet vei'bouwen der O. L. School en Onderwijzerswoning te liosch- Jmpelle (dorp). De aanwijzing zal plaats hebben op Donderdag 17 Februari en op den dag van aanbesteding telkens des voorm. ora 11 uur. Inlichtingen zijn te bekomen bij den Gern.- Architect J. J. COLSEN te Ter Hole. Bestek en teekening zijn vanaf 3 Februari a.s. tegen betaling van 1,50 per stel, ter Secretarie verkrijgbaar en liggen vanaf die dagteekening aldaar van des voorm. 9 tot 12 en des nam. van 2 tot 4 uur ter inzage. Inschrijvingsbiljetten (op Zegel) moeten in gesloten omslag uitevlijk des namiddags ten 2 uur, ten gemeentehuize zijn ingeleverd. Boscbkapelle, 26 Januari 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. TRUIJMAN, Burgemeester. H. R. J. OLAEIJS, Secretaris. en Kist, een bewijs te meer voor de groote noodzakelijkheid om in de crimineele statistiek verbetering te brengen. Indien die cijfers inderdaad zoo hoog zijn als die beide laatstgenoemde heeren mededeelden (ongeveer 5000), dan is uitbreiding der politrie te Amsterdam zeer zeker gewenscht. Maar blijken spreker's veel lagere cijfers juist te zijn, dan zou, ook met 't uog op de groote kosten, politie-uitbreiding niet goed zijn. Daarna komt de Minister aan bet woord, die uitvoerig, in antwoord aan de heeren Van Leeuwen en Kist uiteenzet, dat elke gevolg- trekking ten aanzien van den omvang der cri- minaliteit uit de cijfers der crimineele statistiek gemaakt, om verschillende redenen in hooge mate onbetrouwbaar moet zijn. Intusschen zal de Regeering echter alles doen om die statistiek te verbetereu. De Justitiebegrooting wordt zonder stemming goedgekeurd. Aangevangen wordt met de bebandeling van hoofdstuk Binnenlatidsche Zaken. De heer Woltjer, bevestigt de spoedig te verwachten verschijning van het rapport der Ineenschakelingscommissie voor het Onderwijs, en hoopt dat de Minister er niet toe zal over- gaan enkele onderwijsvraagstukken, in dat rap port behandeid, alvast partieel te regelen. De verhouding tusschen let openbaar en bijzouder onderwijs behooit nu niet iucidenteel, doch principieel goed geregeld te worden. De heer Van der Feltz bespreekt de kwestie der vernietignig door den Minister van het be- kende besluit van den raad van Breda, tot aan- koop van de Baronielaan, oordeelende dat die vernietiging gewettigd was, doch schorsing de voorkeur had verdiend. Vervolgens kritiseert spreker de houding van een deel der onderwijzers van de openbare school. De heer Van den Biesen komt wederom op tegen een wijze van uitvoering der Woningwet, die ontzettende scbade oplevert voor de huis- eigenaren. De heer Staal dringt er bij de Regeering op aan, maatregelen te nemen om de openbare school door de ziektecrisis te helpen, waaraan zij op het oogenblik lijdende is. Daarvoor zijn noodig krachtige maatregelen, en uitwerping van hetgeen de openbare school bederft. Morgeu 11 uur voortzetting. EEHSTE SC A M E £1= Vergadering van Donderdag. Voortgezet wordt de behandeling van de Justitiebegrooting. De heer Van Leeuwen put uit het groote verschil tusschen de cijfers, door hem genoemd van het getal misdrijven te Amsterdam, in een jaar tijds gepleegd, zonder dat de daders ontdekt werden, en de ruim 50 pCt. hoogere cijfers dienaangaande genoemd door de heeren Loeff BenUje feiten nit het leven van Generaal Booth. Den naam van Generaal Booth kent iedereen nu wel. Met zijn organisatie heett menigeen min ot meer kennis gemaakt; gedurende de bezoeken, die bij aan Nederland bracht, hebben velen hem gezien. En toch, als men vragen steltWie is Generaal Booth Hoe kwatn hij er toe om een leger te vormen en een organisatie te stichten en nog enkele andere vragen van dien aard, velen weten er geen of een zeer onvoldoend antwoord op te geven. Laten we daarom onze lezers in een paar woorden enkele feiten en data geven uit het leven van dezen bekenden en beroemden man. Den lOden April 1829 werd bij te Notting ham, in Engeland, uit eenvoudige ouders ge- boren, en groeide als een gewone jongen op, totdat hij in't jaar '44 tot bekeering kwam. Dat was voor hem het begin van eennieuw leven, een leven voor anderen. In dien zin zouden we mogen zeggen, dat vanaf dien tijd het bestaan van bet leger des Heils dateert. Want vanaf dien dag heett William Booth geen oogenblik meer opgehouden om voor anderen te doen wat hij kon. Met een vriend van hem predikte hij in de achterbuurten en hier hebt ge zijn maat- schappelijk werk al trachtte hij ook de armen praktisch te helpen. Ofschoon in de Staatskerk grootgebracht, voelde hij zich meer aangetrokken tot de Wesleyaansche Methodisten, bij welk genootscbap bij predikant werd. Als reizend evangelist trok hij toen reeds het land door, later vergezeld van de vrouw, met, wie hij in 1855 was gehuvvd, Catharina Mum- ford, niet ten onrechte de moeder van het Leger des Heils genoemd, een der edelste en moedigste vrouwen die ooit geleefd hebben. Toen het genootschap, waarbij de heer Booth werkzaam was, besloot geen evangelisten meei uit te zenden en hem een vaste predikautsplaats aanbood, besloot bij met voikomen instemming zijner vrouw, zich van dat Genootschap los te maken, om ongehiuderd den evangelisatie-arbeid te knnnen voortzetten. Dit was in 1861. In 1865 werd Londen zijn arbeidsveld, en wel het donkerste en duisterste gedeelte, in Whitechapel. Daar werd door den drang der omstandig- heden hij moest toch zorgen voor zijn be- keerlingen,'die, omdat zij te arm en te onbeschaatd waren, men nergens hebben wou de Oost- Londenscbe Zending geboren. Doordat de bekeerlingen zich ook naar elders verspreidden, werd onwillekeurig het arbeids- terrein grooter en grooter. Tot in 1877, nadat de Oost-Londensche reeds de Christelijke Zending geworden was, de organisatie, die zich in verscheidene opzichten in militairiatischen geest ontwikkeld had, den naam Leger des Heils kreeg. Maar reeds voor dien tijd hadden helpers van den heer Booth hem vol bewondering bun generaal genoemd en zichzelf zijn Untenant. De verdere ontwikkeling maakte het rangen- stelsel noodzakelijk, en met den dag breidde bet Leger zich uit. Dit alles geschiedde onder ontzettend veel vervolging. Het leven van den generaal en zijn echtgenoote liep meermalen gevaar, en dagelijks stonden de Heilssoldaten bloot aan slagen en gevangenisstraf. Doch het Leger groeide tegen de verdruk king in. in 1879 werd het eerste numrner der Strijdkreet uitgegeven. Een numrner viel een rechter in Engelsch-lndie in handen het won hem voor 't Leger, en hij begou het werk in Engelsch-lndie. Een Londensch gezin, dat naar de Vereenigde Staten verhuisde, legde daar den grondslag van een machtig Leger. Een in Londen bekeerde melkboer introdu- ceerde het Leger in Australie, waar het thans een reusachtige organisatie is. De oudste zoon van den Generaal ging eeni- gen tijd in Zweden doorbrengen voor zijn ge- zondheid. Gevolg de komst van het Legei, dat zich zoo over heel Scandinavie verspreidde. in denzelfden tijd zag ook Parijs de eerste Ileilsofficieren en een jaar daarna Zwitseriar.d. Kortom, het Leger brak zich van jaar tot jaar verder baan. In Mei 87 hegon het zijn werk in Nederland. En nog is die opmarsch niet gestuit. Nadat het reeds jaren in Japan werkte, begon het verleden jaar in Korea, terwijl ook Peru en Chili onlangs zijn „aangevallen", en nog andere uitbreidingsplannen zijn in voorbereiding. Maar niets heeft den Generaal zoo hekend gemaakt als het in 189 L verschenen boek In En ^elands donkerste Wildernissen en de Weg ter Ontkoming. Vanaf dien tijd dagteekent het z.g. Maat- scbappelijk Werk van het Leger des Heils, zijn Toevluehteu voor Dakloozen, Werkplaatsen, Landkolonies, Achterbuurtsposten, Reddings-, Moeder- en Kinderhuizen, zijn Arbeids- en Anti- zelfmoord-bureau, zijn Emigratiedepartement, enz. enz. In 1890 overleed Mevrouw Generaal Booth, wat voor het Leger een zware slag was. Maar en de universiteit van Oxford vereerde hem den dokterstitel. Ofschoon reeds in zijn eenentachtigste jaar werkt en reist hij nog steeds als een jonge man, vurig en welsprekend als de profeten van ouds, met slechts dit verlangen te helpen en te redden wat te redden is. Op dien hoogen leeftijd komt hij nu naar Nederland. Zal het zijn laatste bezoek zijn Zeker zou het een wonder wezen, zoo hij nog weer een volgende maal Nederland kwam be zoeken. Waarom we iedereen zeker wel mogen opwekken dezen merkwaardigen man te gaan hooren. Zoowel zijn Evangelieprediking op Zondag 13 Februari in Rotterdam en op Zondag 20 in Amsterdam als de lezingen die hij op 14 Febr. in Groningen, 15 in Assen, 16 in Zwolle, 17 in Nijmegen, 18 in Arnhem, 21 in Hilversum en 22 in den Haag houdt. Men zal zich zijn gang naar Generaal Booth niet beklagen. met nog grooter energie ging de Generaal voort, telkens en telkens de wereld rondreizend, en onderwijl het Leger steeds heckter en sterker make'nd. Hij is een der weinige groote mannen, die reeds gedurende zijn leven zijn arbeid erkend zag. De Koning van Engeland en daarna de vorsten der Scandinavische rijken, de Keizer van Japan en de President der Vereenigde Staten verleenden hem audientieen zij en nog vele anderen steunden zijn arbeid op praktisjfte wijze. Lon den en Nottingham maakten hem eereburger, TER NEUZEN, 4 Februari 1910, In de week van 26 Januari tot en met 1 Februari 1910 zijn in Zeeland voorgekomen 1 geval van typhus en febris typhoidea te Tholen; 3 o-evallen van roodvouk, waarvan 1 te Grijps- kerke, 1 te Middelburg en 1 te Stavenisse 10 van diphtheritis, waarvan 1 te Hoek, 1 te Hontenisse, 1 te Hulst, 1 te St. Jansteen, 1 te Middelburg, 3 te Vlissingen en 2 te Zierikzee. Hulst. Daau uit de officieele volkstelling is. gebleken dat het aantal inwoners meer dan 3000 bedraagt, zal in 1911 het aantal raads- leden van 7 op 11 vermeerderd moet woiden. Bosclikapelle. Onder Voorzittersckap van den EdelAchtb. heer J. Truijman, in plaats van den heer P. A. Stallaert, die verhinderd was, kield Woensdagavond onze boerenleenbank hare jaarvergadering in het lokaal van mej. wed. P. v. d. Veeken. Na opening, en lezing en goedkeuring der notulen, werd mededeeling gedaan van het rapport van den heer Inspecteur, waaruit bleek, dat de administrate in alle opzichten geheel in orde was. Vervolgens werd verslag gegeven van den toestand der Bank over 1909, waaraan het volgende is ontleendHet ledental klom van 58 °tot 61het aantal uitgegeven spaarboekjes van 105 tot 128, en het saldo der spaargelden van f 32844.78 tot /39318.925. Het jaar begon met 17 loopende voorschotten tot een bedrag van 7938,5 nieuwe werden verleend tot een bedrag van 46<5. Op die voorschotten werd f 6871.50 terugbetaald, ter wijl er 3 geheel werden afgelost. 'Door 12 leden werd 18032.40 verhandeld in loopende rekening. Ook in 1909 deed zich hoegenaamd geen enkele moeilijkheid voor in de zaken der Bank. Hierna werden rekening ^ii balaus goed gekeurd. k j De heer J. Sponselee vroeg hierna hst woord, en richtte namens alle leden een woord van dank tot den kassier voor de koogst accurate wijze, waarop deze van af de oprichting der Bank zijn taak had vervuld, en voor de groote voorkouiendheid, die steeds alle leden van hem mochten ondervinden. Spreker drukte de hoop uit, dat hij nog lange jaren zijne taak moge vervullen. De kassier dankte, maar merkte op, dat zijne accuratesse niets was dan zijn gewone plichten wat zijne voorkomendheid betrof, deze was slechts de terugslag van de vriende- lijkheid, welke hem door alle leden, het geheele Bestuur en den ganschen Raad van Toezicht was betoond. J Hierna werden bij acclamatie de heeren J. A. Kox, P. A. deMaat en G. J. de Gier herkozen respectievelijk als lid van het Bestum, lid van den Raad van toezicht en kassier, Het entreegeld bleef bepaald op 1 Bij de rondvraag vroeg de ZEerw. beer pastoor het woord. ZEerw. voor de eerste maal de vergadering SEIMSCHE C0ERA1T. De Bureemeester van TER NEUZEN, Gelet op art. 15 der wet van 26 Mei 1870 CStaatablad no. 82) tot regeling der Grondbelasling Brengt ter kenma, dat de door hem ontvangen staten van de uitkomsten der meting en sehatting enz. in bovengemeld artikel bedoeld, gedurende 30 dagen, op de secretarie der gemeente ter inzage zijn nedergelegd en dat aan ieder, wiens eigendommen in die staten vermeld zijn, eene kennisgeving zal worden gezonden. Ter Neuzen, den 2 Februari 1910. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. o rJ O

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 1