A I g e m e e n s- en Advertentieblad Z e e u voor sch-Vlaanderen. 5413. Donderdag 3 Februari 1910. 50e Jaargang Binnenland. Buitenland. Overstroomingen in Belgie en Frankrijk. FEUILLETON. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Nenzeii j 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Arnerika 1,321/2 en voor het overige Bnitenland f 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10 Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruirate berekend. Telefoon No. '45. Inzend.ing van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Terwijl de berichten van de overstroomingen in Belgie over het algemeen op een verbetering in den toestand wijzen, moet voor Vlaanderen nog een uitzondering worden gemaakt. Daar blijft het nog treurig gesteld, vooral in de streek tusschen Brugge en Ostende, waar de toestand dreigend wordt genoemd. Tusschen deze beide steden strekt zich bijna onafgebroken een ware zee uit. De landbouw lijdt groote schade. Ook de Lys is Zaterdag en Zondag nog gestegen. Talrijke stations staan geheel on der water. In Henegouwen is daarentegen een merkbare verbetering ingetreden. Ofschoon de Sambre Zondag tot middernacht nog 2 c.M. was ge- rezen, daalde zij Maandagmorgen snel, het water keerde in de bedding terug en de wijk Provi dence te Marchienne-au-Pont werd weerdroog. De tramdienst tusschen Charleroi en Thuillies kon hervat worden. Ook het kanaal van Char leroi naar Brussel is weer in normalen toestand gekomeri. De bewoners Iangs den weg van Charleroi nag,r Bergen zijn druk bezig het water uit hun kelders te pompen. In Charleroi zelf rijden de trams nu ook weer. Het weder is mooi en droog. Te Parijs en omgeving houdt de verbetering in den toestand aan. Maandag werd een daling van 30 a 40 c.M. geconstateerd en het water is thans 1,10 M. gevallen. Sommige straten zijn reeds weder droogge- loopen, maar zij bieden thans een veel af- schu welijker aanblik dan toen het water er nog door heen stroomde. Overal gateu en kloven, losgewoeld plaveisel, modder, en slib. Maar het ergste is nu toch, naar te verwachten is, geleden. Zondag was het mooi weer en geheel Parijs was er op uitgegaan om den aftocht van den vijand te gaan zien. En er heerschte Iangs de kaden haast een vroolijke stemming. De goed- lachsche 1 arpzenaars schenen den doorgestanen angst reeds vergeten. Vooral rondom het station van Lyon, waar het water nog door de straten stroomt en op den weg naar het onderge- loopen Bercy, verdrong zich de nieuwsgierige menigte. raaskaifc", stiet zij uit. 59) //Er is geen scherp opmerben voor noodig, om terstond te zien dat er tusschen u en uw vader iets bestaat, wat voor mij verborgen oe- houden wordt. Ik weet niet welk gehe°im het is, maar het moet iets zeer belangrijk zijn. 't Gaat mij niet aan, welke gehermen gij samen verkiest te hebben, wanneer ik maar overtuigd was, dat gij mijn naam hoog houdt. En dat is het nu juist". weet niet wat ge bazelt. Ge schijnt kinder- en vaderliefde niet te vatten", zei Mag dalen, de schouders ophalende. //Bij u, neen. Want ge bezit geen greintje genegenheid in u. Luister Magdalen, ge schijnt mij moeilijk te begrijpen. Daarom zal ik dui- delijker spreken. Heeft dit geheim, of hoe ge het ook verkiest te noeinen niet iets te maken met hetgeen onlangs uw nicht Sorosis over- kwam, toen zij hier logeerde en men de eenige kamer in dit huis met gas aan haar gaf, om naar dien nacht te laten stikken Magdalen was doodelijk bleekgeworden. Ze stond op en doorkruiste de kamer, haar gelaat van het zpne afgewend. ii n nu stel ik je voor om maar weer naar uis te gaan dan kan je schriftelijk je excuses aan madame Belleisle maken" Op de bruggen bivakkeerden vroolijke soldalen rondom een lustig knappend vuurtje. Overal hoorde men gelach, de Parijzenaar gevoeide zich weder gelukkig, nu hij verlost is van de drukkende nachtmerrie. Maar, de stad is op sommige puuten haast onherkenbaar veranderd. Op den boulevard Berthier en in de omge ving van de Chemperret-poort is de grond op eeu aantal plaatsen verzakt en heeft men voor de veiligheid der wandelaars versperringen moeten aanbrengen. In de laaggelegen gedeelten van het 9de arrondissement blijft de toestand nog ernstig. Het water blijft daar stijgen in de benedenver- diepingen. Een paar woningen onder de bogen van de brug van de lijn Bastille-Vincennes, zijn inge- stort en een aantal andere huisjes daar ioopt ook gevaar. Op den boulevard Diderot vertoont de straat op een aantal punten diepe spleten en kloven en heeft men een huis, dat gevaar liep in te storten, moeten ontruimen. De prefect van politie, de heer Lepine, heeft in een bootje de wijken Bercy en Quiuz Vingts bezocht en zich na afloop van zijn tocht zeer geruststellend uitgelaten. Wij zijn thans het gevaar te boven, zoo zeide hij en er valt gelukkig te constateeren, dat er geen andere dan materieele schade is geleden. Slechts twee personen zijn te Perijs tengevolge van de overstrooming om het leven gekomen en dat is bij een ramp van dezen omvang werkelijk merkwaardig te noemen." Wat vooral veel geleden heeft, is de elec- trische verlichting. Het Palais Bourbon is van gas- en electrisch licht verstoken en hetparlemeut moet bij petroleumlampen vergaderen. Ook in verscheidene wijken blijft men nog verstoken van electrisch licht. De Minister-president heeft Maandagavond met de prefecten van politie en van de Seine een conferentie gehad over de hechtheid der gebouwen, het nemen van hygienische maat- regelen en de verlichting. Het ministerie van buitenlandsche zaken is weder bijna geheel drooggeloopen. De plaatsen waar het water gestaan heeft, bieden een ellendigen aanblik, het plaveisel is losgeraakt en de gescheurde straten liggen vol modder. Ook in de omgeving van Parijs keert de normale toestand, wat het water betreft, lang- Ze nam geen notitie van zijn woorden en trad op den schelknop toe. z/Zeg aan mijn vader dat het mij spijt, Z.Ed, niet thuis getroffen te hebben," zei ze' tot den bediende. /,Zeg evenwel, dat ik morgen hoop terng te komen." De prins glimlachte. z/Kan je me een cognac geven," vroeg hij den knecht. z/Zeker, Uw Excellentie. Wilt u het hier hebben, of zal ik het in de rookkamer brengen z/Goed. In de rookkamer," zei hij. Alleen gelaten glimlachte Magdalen triom- fautelijk, Ze trad haastig op de tafel toe en greep pen en papier. Ze wierp eenige woorden op papier en legde het beschreven strookje onder de pen- dule op den schoorsteenmantel. Toen de prins weer binnentrad stond ze voor het venster, alsof er niets gebeurd was. Ze liepen naast elkander naar de vestibule, waar de portier en de bediende hen opwachtten. Zeg aan mijn vader," fluisterde zij den laatsten in het oor, /,dat ik een briefje op den schoorsteen heb achter gelaten." Ze drukte hem te gelijkertijd een fooi in de hand. z/Wat fluistert de prinses u daar in," raasde de prins. //Voor den dag er mee en lieg niet." z/Haar Excellentie drukte mij op het hart toch vooral zorg te dragen, dat mijn meester geen koude vat en toch vooral 's avonds zijn pels aantrekt." z/En wat heb je gekregen z/Een kleinigheid voor mijn goede zorcren," /..mierhand terug, maar de verwoestingen, die hit heeft aangericht, zijn pijnlijk om te zien. Overal zijn huizen onbewoonbaar gemaakt, tuinen vernield, velden in modderpoelen her- scbapen. De bewoners, die geen onderdak meer hebben, vluchten naar Parijs waar het ook groote moeite oplevert hen te huisvesten. Van de Parijzenaars zelf zijn er velen, die door het water uit hun huis verdreveu zijn en in de gelukkiger stadsdeelen een onderkomen hebben gezocht. Hotels en pensions zijn dientenge- volge overvol. Te Alfortville maakt men zich ernstig onge- rust over 2 wegwerkers en 2 brandweergasten die al sedert 4 dagen verdwenen zijn. Zij gingen op een wagen, bespannen met een sterk paard, over den overstroomenden weg, maar zijn niet teruggekeerd en men vreest, dat zij met paard en wagen verzonken zijn in een kuil, die door de overstrooming was gemaakt. E E R S T E K A E R. Vergadering van Dinsdag. Wafersnood in F r a n k r ij k. Bjj den aanvang van de vergadering zegt de Voorzitter ongeveer het volgende De dagbladen deelen mede dat een ernstige .amp van watersnood Fraukrijk heeft getroffen, inzonderheid de stad Parijs. Wij, Nederlanders, weten hoe groote ellende en ontbering het ge- volg is van dergelijke rampen. Ik stel voor den Minister van Buitenlandsche Zaken uit te noodigen, nametts de Kamer aan de Fransche regeering deelneming te betuigen in de ramp, welke het Fransche volk heeft getroffen. De Minister van Buitenlandsche Zaken, zich van ganscher harte bij 's Voorzitters woorden van deelneming aansluitende, verzekert zich van den uitgesproken wensch te zullen kwijten. Goedgekeurd worden het wetsontwerp tot goedkeuring van de den 15 December 1908 met Zweden geteekende overeenkomst van handel, en het wetsontwerp tot goedkeuring van het op 8 December 1908 met Montenegro geteekende verdrag van handel en scheepvaart. Staatsbegrooting. De algemeene beschouwingen worden ge- opend door den heer Hovy, die goedkeurt de antwoordde de bediende, die in het complot was. De prins zag hem met een vernietigenden blik aan, wel wetende, dat hij voor den gek werd gehouden. Onderweg spraken geen van beiden dicht bij huis zei de prins z/Dus denk er om, Magdalen, wanneer ik je weer betrap, sluit ik je op, en dau beter dan ditmaal. 't Is niet voor den eersten keer, dat een Sehehersoff zijn vrouw op die manier tot gehoorzaamheid gebracht heeft." XLV. //Excellentie," zei Amalia den volgenden morgen, terwijl zij bezig was het haar van de prinses op te maken. //Mijn zuster gaat sterven." /,Zoo," zei Magdalen op onverschilligen toon. //Heeft zij niet alles wat ze begeert O, ja, wat het stoffeUjke aangaat, zeker," antwoordde de Duitsche, //maar sedert ik haar verlaten heb om u te gaan dienen, is zij veel erger geworden. De dokter heeft haar nu opgegeven." z/Ik hoop toch niet, dat je me wil gaan vragen vrijaf te hebben vroeg Magdalen plotseling heftig. //Want dat is onmogelijk, dat weet je wel. Ik heb je juist nu hard noodig." z/Neen, ik had u wat anders te vragen," zei Amalia. //Sedert ik mijn zuster verlaten heb, schijnt zij tot nadenken gekomen te zijn. Wroeging doorknaagt haar 't hart, dat ze haar arme kind intertijd verkocht heeft. En nu wil ze u zien en spreken, om nogmaals te hooren, dat u goed voor haar kind geweest zijt. Ze zorgwekkeud benoeming van den heer Idenburg tot Gou- verneur-generaal, en verwacht dat Minister De Waal Malefijt hoe langer hoe meer zal blijken te zijn de rechte man op de rechte plaats. De scholen moeten zoodanig ingericht zijn dat ieder ouder met gerustheid zijn kinderen er kan heen sturen. De eed moet beperkt, doch niet afgeschaft worden. Voorts dringt spreker krachtig aan op betere bevordering van Zondagsrust, en bestrijdiug van de werkeloosheid. De heer Waller houdt uitvoerige financieele beschouwingen, waarbij hij den toestand van 's Lands financien als niet zoo beschouwt. De heer Stork verdedigt de vrij-liberale partij tegefi het verwijt, dat de toepassing harer be- ginselen tot conservatisme leidt, en komt op tegen het z. i. ongemotiveerde wantrouwen in zg. vooruitstrevende kringen, tegen de werk- gevers, terwijl hij kritiseert een laakbaren geest van lauwheid en onverschilligheid bij de jongere industrieelen, zich uitende ook in een ego'isme in dien zin, dat zij zich niet bekommeren om hoe 't anderen gaat, als het hun zelven maar goed gaat. De sociale verzekering besprekende, betoogt spreker o. a., dat ook zonder de ziektever- zekering, en in afwachting daarvan, de Regeering de Ongevallenwet in orde behoort te brengen, en kan hij zich absoluut niet vereenigen met het Regeeringsstandpunt, dat aan de uitbreiding van de ongevallenverzekering tot den landbouw en de zeevisscherij, voorloopig niets kan gedaan worden. De heer Van der Does de Willebois dringt, evenals vorige jaren, o. a. aan op de opneming van de commissarissen van politie in het Bur- gerlijk Pensioenfonds. De heer Breebaart klaagt over den tragen gang in zake het vraagstuk der drooglegging van de Zuiderzee. De heer Reekers bepleit afschaffing van den eed. De heer Van Nierop betvvijfelt ernstig, of wel de noodige zuinigheid met 's lands gelden wordt betracht. De heer Staal protesteert tegen de z. i. ge heel voorbarige en onbillijke kritiek, in het voorloopig verslag der kamer tot uiting ge komen, inzake het beleid der Ministers van Oorlog en Marine, beide uitnemende deskun- digen op hun gebied. wil u ook danken voor alles wat ge voor 't arme kind gedaan hebt. Kunt u eenige oogenblikken voor haar missen z/Neen," zei Magdalen beslist. ,,'t Spijt me, maar ik heb te veel te doen. 't Is onmogelijk wDan spijt het mij," zei Amalia. //Ik zal mijn arme zuster de boodschap overbrengen." z/Zauik nu niet meer over je zuster," ver- volgde Magdalen boos. //Ik kan niet hebben dat je zoo zanikt over ziekte en dood. Je weet, daar kan ik niet tegen dus plaag me nu niet meer". z/Goed, Uwe Excellence," hernam de Duitsche op kalmen toon, maar in haar oogen flikkerde felle haat. Misschien had Magdalen beter gedaan maar toe te geven. z/lk haat haarnu meer dan ooit," dacht Amalia bitter. /;Maar ik kan begrijpen, dat ze niet durft te staan aan het sterfbed van Violets moeder. Maar 't is dom van haar, heel dom. Ik heb haar vrijheid in mijn hand, een woord en ze is verloren Verloren Magdalen huiverde, toen ze Amalia's triom- fautelijken blik opving. Ze stond haastig op en begon het vertrek op en neer te loopen. z/Amalia, ga weg!" kreet ze. ;/Laat me alleen. Je irriteert me van morgen. Ik - ik wil alleen zijn." Juist op dat oogenblik werd haar een kaartje gebracht met een haar onbekenden naam er op. Aan de keerzijde stonden enkele regelen. De bezoekerkwam een kostbaar juweel van historischer waarde te koop aanbieden. (Wordt vervolgd.) KRAUT 8tl< bia«I verseliljnl ^Inunditg-, Woenaii»e- rn Vrij<ln|fnvnn<]. ni1(fe»oi»lr <1 PeesMftiiten. I»ij tie grirma 1*. J. Wlv SAHiHl. te Ter Semen. A ZJAJ mi/.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 1