de verlofgangers der landweervestingartillerie, landweerpontonniers of landweergenietroepen betreft, aan den commandant van de vesting- artiJlerie, waar zij worden geoefend, den com mandant van het korps pontonniers of van het regiment genietroepen of den landweerdistricts- commandant. Blijkens mededeeling in de „St. Crt." no. 24 is het door de provineie Zeeland te dragen aandeel van het in het tijdvak van 1 tot 15 Maart af te leveren gedeelte van de ter volledige oefeniDg in te lijven lotelingen der lichting van 1910, bepaald op 279. Het totaal aantal in te lijven manschannen is 496. Wegens den hoogen waterstand op het hanaal, door den toevoer van opperwater uit Belgie, is hier Zaterdag en gisteren met alle sluizen gespuid, wat sedert eenige jaren niet meer was voorgekomen. Men bleek thans zonder over te gaan tot z.g. //tappen" (met open sluisdeuren), den grooten toevoer van water meester te kunnen blijven. Blijkens achtei-staande advertentie kunnen de liefhebbers, en die zijn er naar gewoonte velen, vanaf aanstaanden Donderdag gedurende 3 dagen profiteeren van cinematographe-ver- tooningen in het Hotel de Commerce", waar- bij een geheel nieuw programma wordt beloofd. Heden werd alhier in het //Hotel den Appel door den bouwkundige J. Scheele, namens de heeren Gebr. Hamerlinck, aanbesteed het maken van eene overkapping voor het bergen van steenkolen, bij den tfchuttershofweg alhier. V oor het eerste perceel (metselwerk) werd ingeschreven door de heeren W. P. Nieuwelink voor 493, Joris Kohjn voor 485, D. de Smidt voor f 475 en J. M. van der Velden voor f 459. Voor het tweede percel (timmerwerk) werd ingeschreven door de heeren G. J. F. Rijnberg voor j 1427, A. J. de Kort voor 1389, I. P. Casteleijn voor f 1207 en P. L. Boogaard voor 1183. Vrijdagavond trad alhier in hetHotel de Nederlanden" in eene door de Christ. Hist, kies- vereeniging (afd. TerNeuzen) belegdevergadering als spreker op, de heer Mr. H. Verkouteren uit Amsterdam, secretaris van de Christ. Hist. Unie. De vergadering was matig bezocht. Na door den Voorzitter, den heer D. J. Dees te zijn iugeleid, zeide de heer Verkouteren te zullen spreken over //de Christ. Hist, beginselen", waarvan hij echter wegens den beperkten tijd slechts enkele punten zou bespreken. Hij verklaarde te zijn tegenstander van uit- breiding van kiesrecht (wat hij bovendien geen recht noemt, daar geen enkel burger daarop aauspraak kan maken als een hem toekomend recht) en met het oog op hetgeen de praktijk leert betreffende onoordeelkundig stemmen der kiezers, inkrimping te wenschen. Men meent wel dat dit niet meer gaan zou, maar aan de hand van voorbeelden uit de historie betoogde spreker dat dit wel mogelijk is. Niettegenstaande dit zal ook de partij van spreker meewerken aan eene nieuwe kiesrecht- regeling door de anti-revolutionnairen gewild het huismanskiesrecht en zulks ter wille van de coalitie, doch hij acht het maar 't best, dat er in de eerste jaren niet over wijziging van de kieswet wordt gesproken, daar heel veel andere zaken, die nuttiger zijn, kunnen worden afgedaan. Spreker betoogt dat scheiding van kerk en staat niet mogelijk is in een Christelijken staat. Voor het behouden van de Christelijke beginselen in onze wetgeving, die door de liberalen als Mr. Goeman Boegesius, Cort van der Linden en Lely, in het ministerie-Pierson werden be- dreigd, werken de Christelijk Historischen met de anti-revolutionnairen en roomsch-katholieken. De kerkg werkt in op het zedelijk leven der natie, tot welzijn van den staat, daarom kunnen kerk en staat ook niet gescheiden worden. De partij van spreker is niet tegen sociaJe wetgeving en wil daaraan ook wel wat doen, zonder echter den werkman te vleien en hem met niet uitvoerbare beloften te paaien. Worden ouderdoms- en ziekteverzekering ingevoerd, dan zullen de arbeiders daaraan behooren te betalen, daar er anders geen gelden voor be- schikbaar kunnen komen. De directe belastingen kunnen niet meer worden verhoogd, daar de vermogende ingezetenen dan het land zullen verlaten. Op de bedrijven kunnen de kosten dier sociale wetten ook niet meer worden gelegd, daar nu de te betalen premie voor de ongevallen- wet reeds oorzaak was dat vele zaken, die dit niet dragen konaen, ten gronde gingen. Het gaat niet aan om maar alle lasten op den patroon te leggen, daar ook moet gevraagd worden of die het wel betale n kan en deze moet ook rekening houden met de concurrentie. In zijne repliek op een hierna te noemen debater gaf spreker als zijne meeniDg te kennen dat de arbeiders zeer wel hun toestand kunnen verbeteren, wanneer zij bezuinigen op uitgaven voor de ondeugd, waaronder hij in de eerste plaats noemt het drankverbruik. Met de 80 millioen gulden die jaarlijks in 1 ons land aan drank worden besteed, zoude veel sociale nood gelenigd kunnen worden. De liberalen willen allerlei wetten in het belang van den werkman, zij maken er troetel- kinderen van. Als men er echter den werkman aan wil laten betalen, komen ze daar tegen op, verklarende dat deze dit niet kan. Natuurlijk zegt spreker die heeft z'n centen noodig voor zijn borrelsLaat men daarop bezuinigen en op de uitgaven voor de ijdelheid en domheid, alle uitgaven voor de ondeugd. In zijne verdere rede verklaarde spreker noodig te achten een goede inrichting van leger en vloot. Zeker, zuinigheid moet worden inaeht- genomen, men moet trachten voor het besteede geld het beste te krijgen wat er te krijgen is, maar men moet er ook voor opofferen wat er voor noodig is. De zuinigheid moet niet in schrielbeid ont- aarden, daar dit als het er op aankomt, tot groote nadeelen voor het vaderland aanleiding kan geven. Uit de historie van ons land haalt spreker voorbeelden aan dat nederlagen van de vloot waren te wij ten aan misplaatste zuinig heid der regeeriug. Ten slotte verklaarde spreker waarom zijhe partij met de andere partijen samenwerkt. Het is hun niet te doen om het veroveren van de regeering of om de baantjes te krijgen, maar wel voor het behoud van de christelijke richting in onze staatkunde. Daarvoor ijvereu alle partijen der rechterzijde en daariu staan ze sterk en zijn aaneengesloten. De coalitie staat hecht en sterk, ondanks de uitingen der linkerpariijen en hunne pers, die niet nalaat te wijzen op sommige voorvallen die al eens een breuk doen vermoeden, doch niet van veel beteekenis zijn de leiders zijn aaneengesloten. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door den heer D. Scheele, welke den spreker verzocht het principieele verschil tusschen de christ, hist, partij en de anti-rev. partij uiteen te zetten, daar de chr. hist, kies- vereeniging hier is opgericht door velen die uit de anti-rev. kiesvereeniging zijn getreden. Vervolgens vroeg de heer Nauta, een handels- reiziger van elders, die zich aanmeldde als strijder voor de rechterzijde, den spreker zich nader te willen verklaren omtrent het kiezerschap en hoe hi] als er geen kiesrecht bestaat zich de Staten-Generaal denkt, die volgens hem met de Koningin over de belangen van den Staat hebben te oordeelen, ook wie tot kiezen geroepen worden, en ook of tegenover de plichten, als betaling van belastiug, dienstplicht in het leger, enz. de ingezetenen van het Rijk niet eenig recht van meespreken hebben, of dat niet is in het belang der gemeenschap. Ook vroeg deze debater of het niet gewenscht was, wat mildere denkbeelden te hebben omtrent de behartiging van de belangen der werklieden en de sociale wetgeving. Het komt hem voor dat dit een plicht is vooral van eene Christelijke partij, waar ook Christus zich vooral de belangen der mindere menschen aantrok. Vreemd kwam hem de uiting voor, dat de directe belastingen niet zouden kunnen worden verhoogd omdat de vermogende ingezetenen dan naar het buitenland zouden verhuizen. Dat pleit niet voor het nationaliteitsgevoel van die menschen, maar bovendien hoeft men dat gevaar zoo niet te duchten, het is toch voldoende bekend dat ook in Belgie belasting en niet weinig betaald moet worden. Nog vroeg debater of een betoog als dat van spreker vooral wat den minderen man betreft geen aanleiding kon geven tot over- vleugeling van de zijde der sociaal-democratische partij en of een royalere houding tegenover de arbeidende klasse niet meer gewenscht was. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door den heer Poelman van elders die aanmerking maakte op uitlatingen van spreker in zake de ongevallenwet, het een uiting van onverdraagzaamheid noemde, dat spreker twijfel had geopperd of het wel verstandig is geweest aan de Israelieten dezelfde rechten als aan andere burgers toe te kennen, en hij betwistte ten slotte dat de Hollandsche vloot meermalen met voile zeilen op de vlucht was gegaan. Spreker beantwoordde hierna de debaters, en Iichtte het door hem gesprokene op enkele punten nader toe. Wat de verschilpunten met de antirev. aangaat gaf hij te kennen dat die verschilpunten niet zoo groot zijn, maar toch bestaan. Zijne partij denkt over verschillende vraagstukken gematigd, waar de antirev. veel verder willen gaan. Als voorbeeld noemde hij doodstraf, vaccinatie, scheiding van kerk en staat, daaromtrent zijn de denkbeelden niet gelijk. Het is echter in bet belang der rechterzijde, dat beide partijen zich elk afzonderlijk orga- niseeren en samen ter stembus optrekken, dan wanneer men een organisatie heeft, want dan stem- men al de kiezers die tot de rechterzijde be hooren reehts. Er zijn er die dit wel doen wanneer er twee organisaties zijn, maar daartoe niet zullen overgaan wanneer ze onder auti- revolutionnaire vlag ter stembus moeten trekken. Na dankbetuiging door den Voorzitter aan den spreker, voor de^ uiteenzetting van de beginselen der Christ. Hist, partij, waarmede hij zich geheel eens verklaarde, werd de ver gadering die door den spreker met gebed was geopend, door den heer H. J. van den Ouden met dankzegging gesloten. Met ingang van 1 Februari is benoemd op het post- en telegraafkantoor te Axel tot kantoorbediende, de heer C. van Vessem thans te 's Gravenhage op den cursus voor hulp- telegrafist. Bij Ron. besluit van 21 dezer is, met ingang van dien datum, aan Mr. J. J. Heyse, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als voorzitter der plaatselijke commissie voor de ongevallenverzekering te Middelburg, ingesteld bij het Kon. besl. van 26 November 1902 (Stbl. n°. 202), en benoemd tot voorzitter dier commissie, Mr. C. L. Gratama, advocaat en procureur te Middelburg. Het op de Wester-Schelde bij Hansweert gezonken motorjacht ,/Marisette" zal worden gelicht door den liehter //Redder" van de firm a Gerling te Antwerpen. Er staat 18 vadem water. Zaamslag, 31 Jan. Door het bestuur van het muziekgezelschap „De Volhardiug" alhier is in plaats van den heer A. Eeckhout te Hulst die als zoodanig ontslag vroeg, tot direeteur be noemd de heer J. Blansaart te°Axel. Nu de groepen A en B der Gereformeerde gemeenten alhier waarschijnlijk zullen ineen- smelten, worden pogingen aangewend om een geheel nieuw kerkgebouw te sticbten. Over aan- koop van den benoodigden grond wordt reeds onderhandeld. Ook wordt naar het schijnt be- sproken een plan om over te gaan tot vergrooting van kerk A. Eene beslissing wordt spoedig verwacht. Koewacht. Zondag zijn een zestal personen uit deze gemeente, uit iedere wijk een, naar de pastorie geweest, met een adres door vele ingezetenen geteekend, om den pastoor te ver- zoeken het besluit van het kerkbestuur om de kerk op Belgisch grondgebied te verbouwen, niet uit te voeren. Na een langdurige bespreking werd de aan- besteding, die op a.s. Donderdag bepaald was, uitgesteld. Westdorpe. In de ruime herberg bij Aug. Puylaert alhier hield onze afdeeling van den Boerenbond hare gewone jaarlijksche algemeene vergadering, waarin verslag werd uitgebracht over de werkzaamheden gedurende het afge- loopen jaar en over den financieelen toestand der afdeeling, op ultimo Dec. jl. Uit een en ander bleek, dat de ontvangsten gedurende 1909 hadden bedragen 14,60 en de uitgaven f 15,05 alzoo een nadeelig saldo van 0,45, waardoor de reserve van f 10,61s werd terug- gebracht tot /10,16s. Door enkele leden was voor ondertinge rekening aangekocht 45000 Kg. superphosphaat, 48000 Kg. amm. superpb. en 36000 Kg. chili-salpeter. Het aantal leden bleef gelijk en bedroeg 52. Verder veruamen wij dat de Boerenleenbank zich in een bloeienden toestand bevindt en de stierenassociatie, hoewel met een tekort van enkele guldens sluitende, op goede resultateu van wijzen. Staande de vergadering werd het bestuur met algemeene stemmen herbenoemd. Na de vergadering hield de heer C. Zwagerman, zuivel-consulent voor Zeeland, eene lezing over de verbetering van het- melkvee en stierenvereenigingen. Hij begon met op te merken dat de melkveehouding een onderdeel van het landbouwbedrijf is in deze omgeving, maar dat zulks geen i*eden is om op dit gebied niet met nieuwere ^Dzichten rekening te houden. Evenais in het akker- bouwbedrijf doelmatige bemesting en veredeling van het zaaizaad tot hoogere productie leiden, zijn goede voeding en edel vee de voorwaarden, waaronder de veehouding slechts veel voordeel kan geven. Onder edel rutidvee moet worden verstaan melkrijk vee, dat bovendien boterrijke melk geeft, het voedsel voordeelig verwerkt en dat tenslotte bij een goede gezondheid, een mooie bouw en ontwikkeiing heeft. Het eene rund geeft bij gelijke behandeling en voeding dikwijls belangrijk meer melk dan het andere. Bij verschiilende koeien kunnen die opbrengsten zeer gemakkelijk afwisselen van 2000 tot 6000 liters melk per jaar. Bewezen is, dat melkrjjk- heid een zoowel van. vaders- als van moeders- zijde overerfelijke eigenschap is. Het gemiddeld vetgehalte der melk van ver schillende koeien loopt eveneens sterk uiteeD. Bij de controle-vereeniging te Groede waren twee koeien, waar het gemiddelde vetgehalte over het geheele jaar zoo verschilde, dat bij de eene 231/,/ en bij de andere 39 liters melk noodig was voor 1 Kg. boter. Spreker noemde voorbeelden van koeien die .1600 liters in melkopbrengst verschilden, terwijl ze toch even- veel boter gaven. Het vetgehalte wordt niet bepaald door het voedsel, maar door den aanleg en deze erft van vaders- of moederszijde over. De koeien, die de grootste boteropbrengsten per jaar leveren zijn over het algemeen om te voeren het goedkoopste. De jaarlijksche boter opbrengsten van onze koeien wisselen gemakke lijk tusschen 100 en 250 Kg. De mooist ge- bouwde en best ontwikkelde runderen hebben de hoogste marktwaarde. Een slechte kalfvaars brengt 160 op, de zeer goede worden gaarne met 225 betaald. Ook de meer of minder mooie bouw erft van vaders- en moederszijde over. De fokkerij moet volgens spreker meer dan nu wel het geval is, rekening houden met den volgenden grondregel. Melkproductie, vetgehalte .en mooie bouw worden door de koe en door den stier op den jongen overgebracht. Deze eigenschappen erven met des te meer zekerheid over, naar mate ze langer in de familie van onze vader- en moederdieren be- stoudeu. Wenschelijk is, dat van alle koeien de jaarlijksche opbrengsten aan melk en boter worden gecontroleerd, wat door middel van controle-vereenigingen kan geschieden. Vooral echter beveelt spreker aan steeds uitmuntende stieren te gebruiken. Dat wil zeggengoed gebouwde stieren van het zwartbont Hollandsche ras, afstammende van stamboekouders en met bewijzen van voldoende melk- en boteropbrengst van de moeder. Voor particuliere stierenhouders is zoo iets te duur, waarom spreker aanraadt zich in stieren-vereenigingen aaneen te sluiten. Nu worden er veel te veel en dikwijls zeer slechte stieren zonder bekende afstamming in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen gehouden. Uit een fok- kersoogpunt is het eigenlijk beneden alles dat men meestal niet meer dan een paar kwartjes dekgeld voor een goeden stier over heeft. Bijna 5000 koeien worden elk jaar in O.-Z. VI. door veelal slechte stieren, zonder afstam ming gedekt. Belangrijk zouden de geldelijke voordeelen van de veehouderij stijgen, iudien zulks geschiedde door een 50tal goede vereeni- gingstieren. ISpreker hoopt dat de landbouwers door de goede resultaten met het gebruik van kunstmeststoffen verkregen, geleerd zullen heb ben, dat meerdere uitgaven voor een nuttigdoel, meestal met woeker terug ontvangen worden. De voorzitter van deze afdeeling betuigde namens de aauwezigen den heer Zwagerman dank voor zijn boeiende en tevens zeer nuttige lezing. Van de gelegenheid om zich bij de reeds bestaande stierenvereeniging aan te sluiten werd door en kele landbouwers gebruik gemaakt. Verder vernamen wij, dat het voornemen bestaat een mooie jonge stier in Friesland aan te koopen en die ongeveer drie jaar aan te houden. IJzendijke. Onze zuivelconsulent in Zeeland de heer Zwagerman hield Dinsdag jl. een lezing over de rundveefokkerij. Er was zeer weinig belangstelling blijkens het min talrijk opgekomen publiek. Toch heeft het optreden van genoemden zuivel-consulent een goed resultaat gehad. Zaterdag tijdens het marktbezoek kwamen in het cafe Aerts eenige belanghebbenden samen, en is besloten om een stier van Noordhollandseh ras aan te schaffen. Deze stierenvereeniging, voorzitter de heer Wijffels, begint met een 80tal koeien. Oeverafschuiving van den West- kapelschen Zeedijk. Men schrijft ons Zondagmorgen hebben wij een bezoek gebracht aan Westkapelle, het dorp dat bij velen bekend is om zijn dijk, dat meesterstuk van onze voor- vaderen, die door het aanleggen daarvan, VValcheren hebben weten te beveiligen tegen de steeds daar met woede beukende golven der Noordzee. Aan dezen, een paar kilometer langen dijk is Zaterdagmorgen een vrij ernstige breuk ontdekt en wel dat op een plaats aan den voet eene afschuiving is ontstaan van meer dan 100 Meter lengte. Aanvankelijk was de breedte ruim 5 Meter, maar in den loop van den dag werd bij laag water steeds meer van den dijk afgenomen. Dit kon gemakkelijk geschieden daar ter plaatse der afschuiving slechts een geringe kleilaag aanwezig is. De tweede palenrij was echter in staat het woedende element althans voorloopig te keeren. Zaterdagavond bij laag water is men begonnen met het werpen van zakken, gevuld met duin- zand in het gat en men is daar ondanks den nog steeds woedenden storm mede door blijven gaan zoolang het opkomende water dit toeliet. Toen Zondagmorgen bet water weder afging bleek dat de Zaterdagavond gestorte zakken onder water gezakt waren men begon direct met er weer eenige honderden boven op te werpen, waarvan wij er echter direct bij het opkotnen van het water weder zagen wegdrijven. Het doel is een compacte wand te krijgen, die voorloopig het water belet verdere ver- woestingen aan te richten. In het geheel zijn reeds 20,000 zakken besteld. Later zal men trachten achter de eerste palenrij weder de basaltglooiing te herstellen. De groote steenen der oude glooiing zijn als kleine grintsteentjes weggespoeld. Naar we vernemen bestaat het grootste gevaar hierin, dat de zee ter plaatse zeer diep is, be- trekkelijk vlak onder den kaut niet minder dan 35 Meter. Voor de ,/dijkers" het gedeelte van de West- kappelaars, die van het werk aan den dijk leven, is het herstellen der breuk zeer welkom daar zij onder groote werkelo ^sheid te lijden hebben. x3 O O

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 2