1 AI g e m e e n Nieuws- so Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 5411. Zalerdag- 29 Januari 1910. 50e Jaargang. KIESERSLIJST. Binnenland. EBESTE BLAD. A BONNEMENT: Per dvie maanden binnen Ter Neuzen j 1,—. Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,B21/S en voor het overige Buitenland 1,G5. Men abonneert zicb bij alle Boekhande- Iaars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Tel ef oon No. 2 5. ADVERTEN TIEN: Yan 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10- Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. f%~ Aan hen, die verkeeren in het laatste onde- No. 2 vermelde geval, wordt door den Burger meester een aangifte-biljet ter iuvulling toe- gezonden. Oe Belgische misste. De Belgische missie is Woensdagavond van het Hotel den Ouden Doelen, alwaar de leden zijn afgestapt, door baron Bnouckaert van Schauburg in hofrijtuigen naar het Koninklijk Paleis geleid. H. M. de Koningin heeft Minister Beernaert en gevolg ontvangen omringd door de groot- officieren en den dienst van bet Hof. Het hoofd der missie heeft zich bij H. M. van zijn opdracht gekweten en een brief van den nienwen Koning der Belgen aan H. M. overhandigd. Na afloop dezer cereraonie werd baron Guil- laume toegelaten tot overhandiging van zijn nieuwe geloofsbrieven als gezant. Ook deze was op de gebruikelijke wijze van zijn woning in een galakoets van het Hof, naar het Paleis ge leid, vergezeld door Jhr. Van Geen, Hr. Ms. kamerheer en particulier secretaris. Na afloop der bizondere audientie, beeft er een gala-diner ten Hove plaats gebad, ter eere der Belgische missie. Het strijkorkest van de Kon. Mil. Kapel, onder directie van luit. Bouwman, gaf bet diner-concert, maar de muziek was als volledig harmonie-corps aanwezig voor het spelen van de Brabamjonne en bet Wilhelmus. H. M. de Koningin heeft het hoofd der Bel gische speciale zending, Minister van staat Beer naert, het grootkruis der Orde van den Neder- landschen Leeuw verleend, terwijl H. M. aan baron Guillaume, gezant van Belgie bij bet Nederlandsche Hof, wiens accrediteering ver- nieuwd is, het grootkruis der Orauje Nassau- orde schonk. De heeren, die met Minister Beernaert de bijzondere missie vormden, ontvingen de volgende onderseheidingen in de Oranje-Nassan-orde generaal graaf Du Chattel, hetgrootofScierskruis baron De "Franoy, het ofticierskruisbaron d' Hoogvorst en baron De Snoy beiden het ridderkruis. Na het diner ten Hove zijn de leden der Bel gische missie ter receptie verschenen, welke in de salons van den Minister van Buitenlandsche Zaken, Jhr. Mr. De Marees van Swinderen, plaats heeft gehad. Oe nieuwe burgemeester van Amsterdam. Bij Koninklijk besluit van 26 Januari 1910 n°. 41 is, met ingang van 16 Maart 1910, be- noemd tot burgemeester der gemeente Amster dam, Jhr. Mr. A. Roell, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Arnhem. TER NEUZEN, 28 Januari 1910. In de week van 19 tot en met 25 Jan. 1910 zijn in Zeeland voorgekomen4 gevallen van roodvouk, waarvan 1 te Goes, 1 teGrijps- kerke en 2 te Sluis 6 van diphtheritis, waarvan 1 te Aardenburg, 1 te Middelburg, 3 te Vlissingen en 1 te Zierikzee. Volgens mededeeling van den Inspecteur van het Loodswezen is het groenen roode vaste licht op den kop van het VV.lijke hoofd van de spoorweghaven te Vlissingen, dat tijdelijk naar binnen verplaatst was, weder op zijne vroegere plaats terugrgebracht, op ongeveer 51° 26',4 N.b. en 1° 17' W.l. (3° 36',1 O.l. van Greenwich). Zaanislag, 2i Jan. Heden werd door de vereeniging „In 't belang der landbouwers" aanbesteed de levering van 422,000 K.G, ammoniak superpliosphaat, 251,000 K.G. super- phospbaat, 5200 K G. lijnkoek 571 K.G. klaver- zaad en 53 K.G. lucernzaad. Minste inschrijvers waren de heeren voor ammoniak superphosphaat A. Hoste te Sint Laureijns voor f 6,375/10, voor superphosphaat P. J. Scheele te Ter Neuzen voor f 2,089/]0, voor lijnkoek J. C. Meijer te Zaamslag voor j 11,64, voor klaverzaad G. Klouwers te Ter Neuzen voor f 0,93 en voor lucernzaad A. Pootman te Rotterdam voor f 1,10. De meststoffen en lijnkoek per 100 K.G. Klaver- en Lucernzaad per kilo. Gegund aan de laagste inschrijvers. Bosclikapelle. Een railde gever schonk 10 aan onze Onderlinge Varkensverzekering om hiervan een gedeelte van het entreegeld voor nieuwe leden bij te passeD, en zoo het toe- treden gemakkelijk te maken. Niet aangesloten varkenshouders hebben hier van gaarne gebruik gemaakt, en zoodoende is het aantal leden der nuttige vereeniging tot 100 geklomraen. RECHTSZAKEN. Arroudissements-Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 28 Jan. de volgende vonuissen uitgesproken P. B. C., oud 17 j., landbouwersknecht te Zuiddorpe, is wegens mishandeling veroordeeld tot f 3 boete of 1 week tuchtschool. J. S., oud 36 j., werkman te Axel, is wegens als voren veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hechtenis. J. F. d. M., oud 21 j., grondwerker te Clinge, is wegens alsvoren veroordeeld tot 3 weken gevangenisstraf. Ch. L. L., oud 46 j., landbouwer te Overslag, beklaagd van mishandeling, vrijgesproken. Door den Officier van Justitie te Mid delburg is ingetrokken het ingestelde hooger beroep tegen het vounis der rechtbank aldaar van den 17 Dec. 1909 tegen S. Fr., te Graauw, waarbij deze werd vrijgesproken van het haar bij de dagvaarding ten laste gelegde misdrijf genoemd in art. 295 van het Wetboek van Strafrecht. Door mej. E. J. F. Z., oud 50 j., kamer- verhuurster, vroeger wonende te Middelburg, thans te Sluis, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der bovengenoemde rechtbank van 14 Januari 1910, waarbij zij wegens mis handeling, zwaar lichamelijk letsel tengevolge hebbende, is veroordeeld tot 6 maanden gevange nisstraf. SCHIETOEFEHINGEN. De Majoor-Commandant van het 4e Batt«n 3e Reg. Inf. te Vlissingen, daartoe gemachtigd door Z.Exc. den Minister van Oorlog, brengt ter kennis, dat tot verhooging van 's lands weerkracht, vevmoedelijk de gelegenheid zal worden opengesteld tot beoefening van het scbieten. Aan' deze schietoeteningen kunnen deeluemen 1°. miliciens eD landweerplichtigen met groot verlof 2u. kaderreservisten met oubepaald verlof 3°. alle mannelijke ingezetenen van 16 tot 35jarigen leeftijd, die ten genoegen van den officier ter plaatse met de leiding van vorenbe- doelde oefeningen belast, bij den aanvang daarvan doen blijken van voldoende bedrevenheid in het voorbereidend schietonderricht. De oefeningen worden bij deelname van minstens 10 personen vermoedelijk gehouden elken Zaterdagnamiddag van 3 tot 5 uur nam. in Ter Neuzen en van 5 tot 7 uur nam. in Zaamslag en Axel, gedurende de maanden Mei, .Juui, Juli en Augustus. Voor zooveel het onderwijzend personeel daartoe genegen mocht zijn, kunnen vorenbedoelde oefeningen ook des Zondags gehouden worden. Zij die wenschen deel te nemen aan de onder- werpelijke schietoefeningen of inlicbtingen daar- oratrent wenschen te ontvangen, worden ver- zocht zich voor 15 Februari a. s. schriftelijk H»wail«s., Woens«l»g- en Vrijtlagavond, ai««ez»nderil <tp »e8tiis«en. I»ij de Kiruia I". J. V A OK MIBE te Ter Wenzen. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN, Gelet op de artikelen 11, 12 en 13 der KIESWET; Noodigt de mannelijke inwoners dezer Gemeente uit, om zoo zij in eene andere Gemeente over het laatst ver- loopen dienstjaar in eene der Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, wat de grondbelasting betreft in eene andere Gemeente of in meer Gemeenten te zamen, tot een bedrag van tenminste een gulden, daarvan door overlegging der overeenkomstig het bepaalde bij artikel la der Kieswet, voor voldaan geteekende aanslagbiljetten v6or den iS«>l)niari h. te doen blijken. Deze aanslagbiljetten worden na de vaststelling der kiezerslijsten aan belanghebbenden ternggegeven. Nog worden de mannelijke inwoners, die op grond van het bepaalde bij het vierde lid van artikel 2 der voormelde wet aanspraak meeuen te kunnen maken om geplaatst te worden op de kiezerslijst, uitgenoodigd daarvan voor den Februari a«, s«9 aangifte te doen. De bewijsstukken, bij zoodanige aangifte over te leggen, waartoe moeten behooren het aanslagbiljet, of een door den Ontvanger gewaarmerkt, kosteloos af te geven duplicaat daarvan, eene opgaaf van het bedrag van het aandeel in den aanslag en de noodige bercheiden ten bewijze van het gemeenschappelijk bezit, worden na de vaststelling der kiezerslijsten aan belanghebbenden teruggegeven. Tevens worden de mannelijke inwoners dezer ge meente, die krachtens artikel lb derzelfde wet aanspraak meenen te kunnen maken om geplaatst te worden op de kiezerslijst, uitgenoodigd daarvan v66r (tea i£» iebruari a. aangifte te doen. Wie tot deze aangifte bevoegd zijn, blijkt uit de artikelen 1 en 2 der Kieswet, luidende Artikel 1. De leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal worden gekozen door de mannelijke ingezetenen des Kijks, tevens Nederlanders, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, voor zoover zij over het laatstverloopen dienstjaar in eerie of meer der Rijks- directe belastingen zijn aangeslagen, het te dier zake verschuldigde voor of op den 1 Maart voldaan hebben, en a. over het laatstverloopen dienstjaar zijn aangeslagen in de grondbelasting voor een bedrag van tenminste een gulden, in de vermogensbelasting, in de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten of naar een of meer der vijf eerste grondslagen van de personeele belasting zooals die is geregeld bij de wet van 16 April 1896 (Staatsblad No. 72); of b. indien zij niet overeenkomstig het bepaalde sub a zijn aangeslagen, voldoen aan eene der volgende voorwaarden 1°. dat zij als hoofder. van gezinnen of als alleen wonende personen op den 31 Januari sedert den Augustus van het vorige jaar hebben bewoond, krachtens huur, een huis of een gedeelte van een huis, waarvoor met of zonder bijbehoorende of in huur gebruikten grond of lokalen en bijgebouwen, met ter bewoning bestemd, de werkelijk'e huurprijs, per week berekend, tenminste heeft bedragen de som, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente waar het huis gelegen is, vermeld in de bij deze §evoeSde tabel, of wel achtereenvolgens in dezelide gemeente twee zoodanige huizen ofgedeelten van huizen of krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur, eenzeifde vaartuig van ten minste 24 kubiekeMeter inhoud of 24000 kilogram laadvermogen 2°. dat zij op den 31 Januari sedert den 1 Januari van het laatstverloopen jaar achtereenvolgens bij met meer dan 2 personen, ondernemingen, open- bare of bijzondere instellingen in dienstbetrekking ot als mwonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam zijn geweest en 'als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten als voor de gemeente of het gedeelte del- gemeente waar zij wonen, is vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel of dat zij op den lsten Februari in bet genot zijn van een door eene onderueming openbare of bijzondere instelling verleend pensioen ot verleende Iijfrente van gelijk bedrag; met dien verstande dat voor hen, d'ie in beide geyallen verkeeren, zoo noodig, ter bereiking van het vereiechte bedrag, het inkomen, het pensioen en de iijfrente worden samengeteld 3°. d.at zi.i OP den 1 Februari sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van tenminste 100,- (nominaal), ingeschreven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste J o0,— l'ngelegd in de Rijkspostspaarbank, in eene gemeentelijke spaarbank of in eenespaarbank, beheerd door het bestuur van eene rechtspersoonlijk- bezittende vereeniging, van eene naamlodze vennootschap, van eene cooperatieve vereeniging of van eene stichting. Onder de bijzondere spaarbanken, bedoeld bij het VOn/em artike5 ziJn de banken, opgericht na 1 Mei 1900, alleen begrepen voor zoover en voor zoolang als zij blijkens opgave aan het bestuur der gemeente waar zijgevestigd zijn.een waarborgfonds van 25000,— bij de Nederlandsche Bank hebben gedeponeerd 4°. dat zij met goed gevolg hebben afgelegd een examen ingesteld door of krachtens de wet of aangewezen by a I go meenen maatregel van bestuur en in verband staande met de benoembaarheid tot eenig ambt de vervulling van eenige betrekking of de uitoefening van eemg bedrijf of beroep. 8 GEMEENTE of deel der GEMEENTE Neuzen (kom), Neuzen (overigdeel) Hunr- prijs. Minimum inkomen. V rije Woning Inwoning Vrije kost en inwoning HKRM>KIj» I* A iS iTE 54.KB, lb, 1°. lb, 2". 2. I 2. y 0,80 f 325,- 275,- 50,- 25,— 225,- 175,- Art. 2. .j, Onder hen die den leeftijd van vijf en twintig jaren*' hebben bereikt, verstaat deze wet hen, die dien leeftijd hebben bereikt voor of op den 15 Mei. De aanslag der vrouw in de Rijks directe belastingen geldt voor haren man; die van minderjarige kinderen wegens goederen, waarvan hun vader het vruchtgenot heeft voor hunnen vader. Aanslagen in de Rijks directe belastingen, waarvoor eerst na 31 December van het laatstverloopen jaar een aanslagbiljet is nitgereikt, blijven voor de toepassing van het bepaalde bij art. 1 buiten aanmerking. Aanslagen in de grondbelasting wegens onroerende goederen eener onverdeelde nalatenschap gelden ook voor den mede-eigenaar, wiens naam niet bij den aanslag in het kohier is vermeld, units zijn aandeel in dien aanslag ten minste een gulden bedraagt. Door den aanslag in de grondbelasting, in art. 1 ver meld, worden de hoofdsom en de Rijks opcenten verstaan. Aanslag in de vermogens-, bedrijfs- of personeele be lasting geeft geene aanspraak op kiesrecht, indien hij het gevolg is van eene met de waarheid strijdige aangifte. Bij de berekening van den werkelijken huurprijs, die ook verschuldigd kan zijn in den vorm van contribute aan eene cooperatieve bou wvereeniging wordt maandbuur tot weekhuur herleid door deeling met 4, jaarhuur door deeling met 50 en vindt geen aftrek plaats van de som, verschuldigd voor gas- of waterleiding, ingeval deze in den huurprijs is begrepen. Bij de berekening van het inkomen, bedoeld in art. 15, 2°., eerste lid, worden vrije woning of inwoning en vrije kost en inwoning gerekend op het bedrag, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zij genoten worden, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel; enkel vrije kost op het bedrag, vermeld in de laatste kolom, verminderd met dat, vermeld in de voor- laatste kolom dier tabel. Overigens komt alleen geld in aanmerking. Ten aanzien van vrijen kost wordt geene rekening gehouden met den Zondag ofalgemeen erkende Christelijke feestdagen, of voor zooveel Israe- iieten betreft met den Sabbath. Indien den aard der werkzaamheden in een bedrijf medebrengt dat zij in den regel een gedeelte van het jaar niet worden uitgeoefend, wordt ter berekening van den tijd, gedurende welken iernand volgens het vorig artikel in dienstbetrekking is geweest, de tijd mede- geteld, gedurende welken de werkzaamheden, waarvoor hij in dienst is, hebben stilgestaan, ook indien gedurende dien tijd de dienstbetrekking tijdelijk was opgeheven. Indien het inkomen, bedoeld'in art 16 2°., als va3t week-, veertiendaagsch-, maand- of jaarloon is genoten en dit loon wegens ziekte of verwonding gedurende ten hoogste twee maanden niet of ten voile is ontvangen, wordt het geacht tot het normale bedrag te zijn ge noten. Indien in de plaats van het inkomen, bedoeld in art. 16, 26., een tijdelijke ongevallenrente wordt genoten, wordt deze, zoolang zij wordt genoten, in rekening ge- bracht tot een bedrag, gelijk aan het normale loon. Inkomen, pensioen en Iijfrente, bedoeld in art.l6 2°., der vrouw geldt voor haren man; dat van de inwouende minderjarige kinderen voor de heift voor hunnen vader. Indien gedeelten eener gemeente in de bij deze wet gevoegde tabel afzonierlijk worden genoemd, woi'd't de giens tusschen die gedeelten door Ons, Gedeputeerde Staten gehoord, bepaald en wanneer verandering van omstandigheden daartoe aanieiding geeft, gewijzigd. Van deze besluiten wordt mededeeling gedaan in de Staatscourant, met bijvoeging van de adviezen van Gedeputeerde Staten voor zoover bij de besluiten van die adviezen is afgeweken. Volgens art. 20 der Wet is voor hen, die krachtens vroeger gedane aangifte op de loopende kiezerslijst voorkomen hernieuwde aangifte onnoodig, indien de plaatsing op die lijst berustte op: 1°. bewoning van een huis of gedeelte van een huis ot van een vaartuig, mits zij op 31 Januari alsnog hetze fde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen; 2°. genot van pensioen of Iijfrente; 3°. bezit van een inschrijvin'g in de Grootboeken der Nationale Schuld of van een inleg in eene spaarbank- 4°. atlegging van een examen. Daarentegen is hernieuwde aangifte wel noodig voor hem, wier plaatsing op de lijst berustte op 1°. bewoner van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, indien zij niet meer op 31 Januari hetze fde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzeltde vaartuig bewonen; of 2°. genot van inkomen in dienstbetrekking of als mwonende zoon, in het bedrijf of beroep de? ouders werkzaam, hetzij met of zonder genot van pensioen of iijfrente. p In de tabel, bedoeld in de artikelen 1 en 2 der Kieswet is voor zoover de Gemeente Ter Neuzen betreft, het volgende bepaald De ingevulde formulieren kunnen kosteloos per post aan den Burgemeester worden toegezonden, met inacht neming van het volgende voorschrift: dat de omslagen met aangiftm en stukken moeten dragen boven aan de voorzijde het opschrift: ,/Vrij van brief port, ingevolge art. 50 der Kieswet" en in den linkerbenedenhoek de vermelding van den naam en de woonplaats van den afzender, gewaarmerkt door zijn handteekening. Ter Neuzen, den 27 Januari 1910. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. De formulieren tot het doen van aangifte zijn kosteloos verkrijgbaar ter Secretarie der gemeente.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 1