1 I i A I g e m e e n Nieuws- en Adverfeniieblad voor Zeeuwsch-V laanderen. No. 5409. Dinsdag 25 Januari 1910. tijdelijk opzichter 50e Jaargang. Binnenland. FEUXLLETON. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen j 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika l,321/2 en voor het overige Buitenland f 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- Iaars, Postdireeteuren en Brievenbushouders. Tele f o o n N o. 2 5. ADYERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer f 0,10. Bij directe. opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6 ir 3 uren op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN noodigen hen, die in aamnerking wenschen te komen voor de betrek- king van bij den bouw eener onderwijzerswoning-aldaar, uit, hurne op zegel gestelde verzoeksehriften vooe- 33 Januari I3i0 in te zenden aan den Genemte-bouwmeester met opgaaf der voor-" waarden waaronder zij die betrekking wenschen te bekleeden en van de reeds door hen zelf of onder hun toezicht gemaakte werken. Ter Neuzen, 17 Januari 1910. Burgemeester en Wethouders voornoeigd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. D1ELEMAN, Secretaris. i Rjjksbijdrage te geven, als premie, om de spoedige opneming in goede gestichten en daar- door het herstel der patienten te bevorderen. Thans geeft het Rijk eeu voortdurende bijdrage van f 40 per patient en per jaar, ook als het geldt een doorloopend verblijf van chronische krankzinnigen, die niet zelden zonder eenig bezwaar buiten de gestichten verpleegd kunnen worden. Hulde aan Jhr. Mr. De JSavornin Lohman. Jhr. Mr. A. F. de Savornifi Lohman, Mi nister van Staat, is Vrijdagavonc&in het Concert- huis te Groningen door zijn pariijgenooten een treffende hulde gebracht ter gelegenheid van zijn 70ste" verjaardag. Namens het comite ter voorbereiding der samenkomst werd hem door Jhr. Mr. O. Q. van Swinderen met een hartelijke toespraak een fauteuii aangeboden, die vergezeld ging van een prachtig album, bevattende de namen der schenkers. Achtereenvolgens drukten daarna hunne gevoelens voor den bejaarden staatsman uit,_ de heeren Ds. J. L Dippel, A.. W. Spiering, prof. Dr. 0. 11. van Rhijn, J. C. Wirtz, school- opziener te Winschoten, J. T. van Bruggen, M. Schouten, A. Zijlstra en Homau, hoofd der Christ, school te Ten Boer. De heer Lohman dankte, getroffen door de hartelijke bewijzen van toegenegenheid. Spreker zeide in alles Gods leiding te zien zoodat hij eigenlijk tegen zijn bedoeling in getrokken werd in de politiek. Hij was van oordeel dat men enkel s lands belang moet behartigen ook in veiband met de komst van Gods Koninkrijk, en raadde alien aan op God te vertrouwen en van Hem alle hulp en steun te verwachten. Hoor den Minister van Biunenlandsche Zaken is aan de colleges van Ged. Staten om advies gezonden een aan zijn departement ont- worpen nieuwe regeling der Rijksbijdrage in de kosten van verpleging van behoeftige krank zinnigen. Enkele gemeentebesturen worden hier- over mede gehoord. De bedoeling is, gedurende betrekkelijk korten •id, ten hoogste 400 dagen, een hooge (90 pCt.) Toen Johan Tempest alleen was, verborg hij het hoofd. in de handen. Gren gingen voorbij, eer hij zich bewoog. Hij streed een zware stnjd. Toen hij ten laatste het hoofd ophief, was zijn gelaat verwrongen, in weiuige uren verouderd maar zijn ziel was tot rust ge- komen en hi] stond op, om zich gereed te maken voor den avonddienst. XLII. Den volgenden namiddag kwam Eleonora terua- naar Carfax Gardens. /Wanneer u niets voor mij doen kunt," zei eenvoudig, ,,rijd ik nu terstond door naar een krankzmnigengesticht en verzoek daar om mil op te nemen." i,0, Eleonora," antwoordde Johan Tempest op (oevigeu toon, ,,twijfelt ge aan mijn bereid- wi lgheid Ik heb een tehuis voor u gevouden, 9 eene lieve wederzijdsche vriendin, Miss lwT8^' ?aar Zlllt gellllikig zjjn, ge zult ag eden hebben en je zult mij veel kunnen ps aan in mijn werk onder de gemeente." //En het onderzoek dan vroeg het meisje. TER NEUZEN, 24 Januari 1910. De St. Crt. no. 17 bevat de wetlen tot naturalisatie van Th. E. J. M Onghena, ge- boren te Zuiddorpe den 22 Augustus 1872, bierbrouwer, wonende aldaar en van G. G. Rammeloo en E. F. Rammeloo, beiden geboren te Boekhoute (Belgie) de eerste den 28 Novem ber 1875 en laatstgenoemde den 23 Juli 1874, mosselhandelaars, beiden wonende te Philippine. De heer P. A. Baart, burgemeester en secretaris te Graauw hoopt den 1 Maart a. s. zijn 40jarig jubileum in laatsgenoemde functie te herdenken V olgens mededeeling van den Inspecteur van het Loodswezen worden omstreeks 1 Febr. a.s. de beide witte vaste geleidelichten op het schor beZ. Rilland gebluschtde witte lantaarn- palen biijven voorloopig staan. Ligging voorste licht ongeveer 51° 24',2 Nb. en 0° 42' W.l. (4° 11',1 0.1. van Greenwich). Bij het binnenhalen van een schelf hooi op de hofstede van J. Oudenstein onder Groede werden in het hooi verborgen gevonden twee vrouwenrokken. Deze rokken zijn in den nacht van den lea December gestolen uit de woning bij de hofstede van J. Cornells onder dezelfde gemeente en behoorende aan een inwonende dienstbode. Den- zelfden nacht is uit den kelder aldaar een ge- slacht varken ontvreemd. Sluiskil. Bij den prijskarap op het biljart bij Alg. Begheijn alhier, op Zondag 1.1., werden de prijzen gewonnen als volgt le prijs door .Joh. lliddering en J. Riddering van 'Sluiskil, 2e prijs door P. Jacobs van West- dorpe eu A. Bouwens van Philippine, 3e prijs door P. Fermont en J. van Maele van Sluiskil en 4e prijs door J. Machiele en J. Drabbe van Sluiskil. Axel. Onder voorzitterschap van den heer C. P. Minjon werd Vrijdagavond alhier op de bovenzaal van den heer P. Koole de jaarver- gadering gehouden van u Werkmansbelang", onderlinge maatschappij tot geldelijke uitkeering bij het verliezen van varkens. Uit het jaarverslag en de rekening en ver- antwoording bleek, dat de vereeniging bestaat //Ook daar zal ik voor zorgen. Ik zal de knapste doctoren raadplegen. Van avond zal ik je er alles van vertellen." z/lk heb het hedenraorgen aan Magdalen gezegd. Ze was zeer boos en zeer onredelijk. Ze zeide dat ik reeds genoeg bewijs geleverd had. Ze was erg onvriendelijk, liefdeloos en koel." z/Denk er niet meer aan. Houdt je volmaakt kalm. Wie weet of alles nog niet terecht kornt. Ze ging naar hare kamer om hare koffers te pakken. De gedachte om naar Miss Dearwen te gaan gaf haar troost. Zij voelde zich als herboren, nu ze voorgoed het huis in Park Lane had vaarwel gezegd. Eenige uren later bracht Johan Tempest haar per rijtuig naar haar nieuw tehuis. Toen zij het huis naderdeu vond Eleonora den moed om nog eens op hefc voorval van don vorigen dag terug te komen. Ze keerde haar bleek gelaat naar het zijne en zei nauwelijks hoorbaar ,/Dominee Tempest, zeg niets van hetgeen gisteren tusschen ous gesproken werd aan Frank. Ik vreesde, dat gij het tot uw plicht zotfdt rekenen het te doen, maar doe het niet. Ik vraag er u om. Ge zijt hem zooveel en //Ge denkt, lief, edelmoedig kind, dat het mij in zijn oogen zou verlagen. Ik zal je wensch lespecteeren, Eleonora, zei hij op wonderlijk uit 120 leden en 33 donateurs. De ontvangsten bedroegen f 628,56, waaronder f 100,50 wegens opbrengst van onteigende varkens. De uitgaven bedroegen f 569,01 waaronder f 389 aan uit keering voor gestorven of onteigende varkens Fr waren 174 varkens verzekerd, 41 zijn er ziek geweest, waarvan 20 zijn gestorven of ont eigend tot een gezamenlijk gewicht van 9721/3 kilo Het kapitaal der vereeniging bedraagt thans 1200 de inenting tegen vlekziekte is verplicht De aftredende bestuursleden, de heeren M. Loof, F. Dieleman en A. van Meurs, werden met bijna algemeene stemmen berkozen. Het voorstel van het bestuur om de oude leden voor de maand Maart vrij te stellen van contri- butie voor 1 varken werd aangeuomen. De uitkeering bleef bepaald op 40 cent per kilo levend gewicht, het inleggeld op 1 gulden en de bezoldiging van den secretaris-penniug- meester op 25. Axel, 22 Jan. Onder voorzitterschap van den heer Ph. J. van Dixhoorn werd hedeu- middag alhier een vergadering van belang- hebbenden gehouden bij den aanleg van de tram- verbindingen IJzendijkeAxelHontenisse- Sas van Gent enz. Door den heer Mr. P. Dieleman, advocaat te Middelburg, werd als secretaris van het tram- comite de zaak in't kort uiteeugezet en gewezen op het belang dat men heeft bij spoedige vol- teekening van 't benoodigde kapitaal, zijnde f 700,000. Hiervan worden f 400,000 geplaatst als particulier kapitaal, terwijl later onder goed- keuring der regeering een leening zal gesloten worden van 300,000 in obligaties. Op't oogeu- blik kunnen nog ongeveer 100 aandeelen ge- nomen worden van f 500. Nadat nog enkele aanwezigen inlichtingen hadden ingewonnen, werd de gelegenheid tot teekenen opengesteld, Avaarvan druk gebruik werd gemaakt. Sas van Gent, 22 Jan. Was het ter viering van het tienjarig bestaan der Cooperatieve Suikerfabriek alhier op Woensdag 19 dezer feest voor de leden der fabriek met huisgenooten en genoodigdeu, heden werd den op het oogenblik aan de fabriek verbonden werklieden, ruim een honderdtal, een feestmaal aangeboden. Door eene deputatie uit het bestuur, den directeur en de beambten werden de feestgangers om 12 uur onlvangen op den versierden suiker- zolder der fabriek. Bij afwezigheid van den voorzitter, die tot zijn leedwezeu verhiuderd was, werd de feestelijke bijeeiikomst geopend door den heer A. Wolfert, teUoek, lid van het Dagelijksch Bestuur met eene toespraak, waarin hij de verhi-ndering van den voorzitter mededeelde, een korten terugblik gelaten toon. 'Ik z/We zullen die episode begraven. zal bidden, dat ge eens dat oogenblik van nnju zwakheid vergeten zult." Het meisje, dat eenige troostwoorden wilde zeggen, kon geen geluid uitbrengen. Miss Polly Dearwen verwelkomde haar zeer hartelijk. Zij voelde zich terstond thuis bij de vriendelijke dame. De predikant bleef slechts kort en kwam in den avond weer om Eleonora te vertellen, dat de t wee doctoren, die hij bezocht had, zich bereid hadden verklaard over twee dagen 's morgens vroeg, hun onderzoek te beginnen. 1 oen zij de mededeeling vernam, maakte zich een groote vreugde van haar meester. Zij zou we Id r a we ten Toen Johan Tempest thuis kwam vond hij Frank Jerningham in zijne studeerkamer. Ze hadden elkander in langen tijd niet gezien. Hij vertelde, dat hij Eleonora naar Miss Dearwen gebracht had eu dat een onderzoek naar hare geestvermogens zou worden ingesteld. O, Goddank riep Frank uit. //Ik heb daar zoo dikwijls over gedacht, maar het niet durven voorstellen. Denk eens, dat het alles een dwaling geweest is. Welk een geluk zou ons beschoren zijn Zij is mij al dien tijd trouw gebleven 1 Gelooft ge dat er meer zulke vrouwen bestaan z/Neen. Zij is u altijd trouw gebleven. Haar liefde heeft nooit gewankeld. Ge hebt den wierp op de afgeloopen tien jaar, het geheele personeel dank zegde voor hetgeen zij hebben bijgedragen aan den bloei der fabriek, en den wensch uitsprak, dat zij alien bij een volgend jubileum weder tegenwoordig zouden zijn, ten bewijze dat zij steeds de hun opgelegde taak tot tevredenheid van den directeur hebben verricht. Hierna begon de maaltijd, geleverd door het //hotel Rotterdam" van den heer Aernaudts, alhier. De opgediende gerecbten waren de groote eer, die hun aangedaan werd, werkelijk ook waard. Bij het dessert werd in de eerste plaats door den heer Wolfert een dronk ingesteld op ons Vorstelijk Huis, dat door de aangezetenen met een driewerf herhaald hoera en het aan- heffen van het volkslied gehuldigd werd. Daarna nam de directeur het woord om zijn personeel te bedanken voor de trouwe plichts- betrachting, die door hen steeds werd betoond. Met verschillende cijfers toonde hij aan, hoe groote welvaart door de stichting van de Coope ratieve Suikerfabriek in deze streek gebracht is hoe grooten dank men dus verschuldigd is aan het voorloopig comite, dat niet opzag tegen de moeite en opoSeringen van een zevenjarig tijdperk, om de oprichting der fabriek mogelijk te makenen aan de bestuurs- en gewone leden, die onder de uitnemende en standvastige leiding van den voorzitter hier eene instelling hebben doen verrijzen, welke aan zoovelen een bestaan geeft voor zich en bunne gezinnen. Bleek reeds uit het daverend applaus en het hartelijk //lang zullen zij leven op deze rede volgende, hoezeer de werklieden het door den directeur gememoreerde op prijs stellen, het werd nog bevestigd door de spontane instem- ming, waarmede werd aangenomen een voorstel, om aan den voorzitter een telegram van hulde en dank te zenden voor hetgeen onder zijne leiding in het tienjarig bestaan der fabriek voor den bloei van deze en dus ook voor bet welzijn van alien gedaan is. De boekhouder, de heer Neeteson, daarna het woord voerende op verzoek van en namens alle genoodigden op dit feest, schetste, hoe de directeur zijne groote en bekwame werkkracht gekeel gesteld heeft in dienst van de fabriek. Hoewel erkend moet worden en gaarne erkend wordt, dat de fabriek niet zou geworden zijn wat zij nu is, zonder den ruimen blik, dien het bestuur en de aandeelhouders steeds getoond hebben, het is niet minder een feit, dat de belangrijke uitbreidingen en voorbeeldige in- ichting er niet zouden gekomen zijn, wanneer niet aan het hoofd van het bedrijf gestaan had een man, die door zijne bekwaamheid dejuiste adviezen wist te geven, en de besluiten van bestuur en aandeelhouders op de meest practisehe grootsten sehat gewonnen, die een man ver- overen kan." i/O, wanneer de scheidsmnur omver geworpen kon worden kreet de jonge man. //Johan, gij zult ous huwelijk inzegenen, niet waar z/Ja," zei de predikant, zoo flink mogelijk. //God geve dat het spoedig moge zijn." XLIII. Den volgenden avond omstreeks zcs uur, terwijl Magdalen voor het diner gekleed werd, bracht men haar de boodschap, dat kolonel Browne haar in haar boudoir met eene dringende mededeeling wachtte. Eerst was zij voornemens belet te geven, doch na eenig nadenken, oordeelde zij het veiliger lem even te woord te staan. Zij voltooide zoo spoedig mogelijk haar toilet en zocht den lolonel op. Hij guude zich nauwelijks den tijd haar te groeten en viel terstond met de deur in huis. z/Ik heb haar weer gezien, Violets dubbel- gangster 1" Waar vroeg Magdalen deelnemend. //In eeu hansom. Ik was te voet. Ik zou er een eed op doen, dat zij't zelf was. Ze zag zeer bleek en scheen erg gejaagd, te oordeelen naar de uitdrukking op haar gelaat." (Wordt vervolgd.) mmaauammam hisnl verachijn< Maanilag., Wiienmlag- en Vrijilafe-aviind, nitgezond«r<l op feealilaKeD. bij de Finna S*. J. VAS UK RASOK te Tr.r Seuien.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 1