IM A g e m e e n Adverte tijdelijk opzichter Binnenland. Geniengde berichleo. Zaterdag; 22 .Januari 1910. 30 Jaargano;, RSTB BLAD. ABONNEMENT: drie maanden binnen Ter Neuzen j 1,Franco per post Per drie maanden binnen Ter Neuzen j 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,321/JS en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zick bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbusliouders. T o 1 e f o o n No. 2 5. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer f 0,10 Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentidn voor 3 uren op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN noodigen hen, die in aanmerking wenschen te komen voor de betrek- kiug van bij den bouw eener onderwijzerswoning aldaar, uit, hunne op zegel gestelde verzoekschriften v66f 3! Jawuas0! SSiO in te zenden aan den Gemeente-bouwmeester met opgaaf der voor- waarden waaronder zij die betrekking wenschen te bekleeden en van de reeds door hen zelf of onder hun toezicht gemaakte werken. Ter Neuzen, 17 Januari 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. D1ELEMAN, Secretaris. Men schrijft uit Zeeland aan de N. R. Ct. Met vreugde is hier de tijdiug vernomen, dat door de regeering een onderzoek wordt ingesteld of het mogelijk zou zijn, dat aan onze visschers veriof gegeven worde mosselzaad te halen van de Nederlandsche kusten. Aan onze Zuid- en Noord-Hollandsche kusten zit namelijk uit- muntend mosselzaad, dat bij storm vaak weg- geslagen wordt, waarbij voor duizenden guldens verloren gaat. Daarbij is, zooals bekend is, het Zeeuwsche mosselzaad op verre na niet voldoende om de verschillende perceelen te kunnen bezaaien. Vandaar dat de pachtprijzen der mosselbanken telkenjare verminderen. Nu kan men wel zaad uit de Zuiderzee halen, maar dit is van heel wat minder kwaliteit en dus niet gescbikt voor onze banken. De Franscbe en Belgische regeering staan aan de visschers toe, tegen een kleine vergoeding mosselzaad te halen van de kustwerken. Zou dat hier ook niet kunnen 7 Niet alleen onze visschers zouden daarmee gebaat zijn, maar ook de schatkist, wijl de mosselbanken dan hooger zouden verpacht worden. In de Ooster-Schelde brachten de mosselbanken, die gedeeltelijk om de 2 jaren verpacht worden, in 1906 nog/ 11,795,17 op, in 1908 was de opbrengst slechts 6545*. De examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid als ouderwijzer of onder- wijzeres en ter verkrijging van de akte van bekwaamheid, bedoeld in artikel 87 der wet tot regeling van het lager onderwijs, tot het geven van huis- en schoolonderwijs in de vrije en orde-oefeningen der gymnastiek, zullen dit jaar 1 maal afgcnomen worden en aanvangen eerstgenoemd examen 1 April en laatstgenoemd op een nader te bepalen dag in October. TER NEUZEN, 21 Januari 1910, Dezer dagen hield de vereeniging „Onder- linge Samenwerking" uitkeeringsfonds bij het verlies van varkens, gevestigd te Driewewen eene vergadering in het lokaal van den heer P. Dieleman aldaar. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat er dit jaar geen onteigening of verlies van varkens bij de leden was voorgekomen. Door de 34 leden waren 68 varkens aan<re. geven. De ontvangsten bedroegen 143,56, de uit- gaven 62, goed slot 81,56. Met het saldo van vonge jaren is er totaal in kas 492,16. Besloten werd de leden over twee maanden vrijstelling van contributie te verleenen. De uitkeering werd bepaald op 40 cent per K.o-. Hef ledental is verminderd met 2. De aftredende bestuursleden werden herkozeu. Door den Commissaris der Koningin is met ingang van heden benoemd tot lid van de gezondheidscommissie, zetel Oostburg, de heer J. P. de Ruiter, opzichter bij den rijkswater- sfcaat te Breskens. In de week van 12 tot en met .8 Jan uari 1910 zijn in Zeeluml voorgekomen 2 ge vallen van typhus en febris typhoidea, waarvan 1 te Eede en 1 te Kapelle 12 van rondvonk, waarvan 1 te Aagtekerke, 1 te Grijpskerke, 1 te St. Maartensdijk, 8 te Middelburg, en 1 te Sluis 2 van diphtheritis, waarvan 1 te Hengstdijk en 1 te Zuiddorpe. Te Iloofdplaat is Woensdagnacht bij een petroleumhandelaar, terwijl de bewoners afwezig waren, ingebroken en 50 gestolen. Dinsdag j.l. bond zekere M. uit Sas van Gent zijn paard aan een der vensterluiken van een herberg bij 't station Philippine. Op eeus rukte het paard zich los en geraakte met rijtuig en al in de leiding. Na heel veel moeite slaagde men er in het paard er levend uit te halen, het rijtuig was stuk. Sluiskil. Het meisje L. O. alhier ging Zondagjl. des middags naarde kerk te Ter Neuzen. Onderweg woei haar hoed in het kanaal, zij wilde deze er uit halen, doch had het ongeluk er bij te valien. Weldra was zij eenige meters van den kant afgedreven. Zekere S. die haar zag spartelen, wilde haar hulp verleenen, maar kon haar niet meer grypen. Na eenig zoeken, vond hij een langen stok, waarmee het hem gelukte de drenkelinge te redden. Het meisje werd daarop per rijtuig naar haar huis gevoerd lioewacht. Porr het R. K. Kerkbestuur is in zijne vergadering van verleden Woensdag thans definitief besloten tot het vergrooten van de kerk op Belgisch grondgebied. Zoodra de goedkeuring daarvoor verkregen is, zal de aai - besteding plaats hebben. Doel is zoodra mo gelijk met de verbouwing te beginnen. Te Haarlem vulde een dame van 103 jaar, mevr. weduwe VermaasseVan der Tuuk bij de volkstelling, haar biljet nog zelf in. Het 4jarig dochtertje van de echtelieden M. te Roermond, dat door het spelen met lucifers in brand is geraakt, heeft daarbij zulke ernstige wondeii bekomen, dat het eergisteren aan de ge- volgen is bezweken. V\ oensdagmorgen te Amsterdam wilde een 14jarig meisje te Watergraafsmeer op de in b wegiug zijnde Gooische s oomtram springen. Zij viel en geraakte onder de tram. Haar beide beenen werden afgereden. In deerniswekkenden toestand werd het kind naar de ouderlijke woning in Watergraafsmeer vervoerd. Behalve ten aanzien van verdachte socie- teitenspeelhuizen wordt door de politie te 's Gravenhage thans ook het afdoond gebleken middel van het plaatsen van politieposten toe- gepast ten opzichte van perceelen, welker be woners onder sterke verdenking staan het mid- del van chantage te bezigeu om aan geld te komen. Zoo wordt thans door een politiepost bewaakt een berucht huis in de Zeekelderwijk daar ter stede, waar personen door allerlei middelen worden binnengelokt en, blijkens ingekomen k.achten, later blootstaan aan afdreio'ino- Het te Lemmer aangespoelde lijk is her- kend als dat van den machinist Cornelis Boersma, van de stoomboot Handel en Nijverheid. Woensdagavond te half zeven is aan den Noordwestbuitensingel in Den Haag een twaalf- jarige jongen spelende in het water geraakt en verdronken. Bij het afladen van spoorstaven voor de ve legging van de traralijn bij de nieuwe Willems- biug te Utrecht heeft een werkman eergisteren- middag een spoorstaaf tegen de borst gekregen, met het gevolg, dat de dood onmiddellijk intrad. Te Hengelo (O.) is de metselaar J. T. W oensdagavond onder een wagen geraakt en zoo zwaar gewond, dat hij later is overleden. Te Heurne gem. Aalten is Zondagavond het negenjarig zoontje van den landbouwer Breukelaar in den stal door een koe met de Uorens in den buik gestooten. Het knaapje is de gevolgen bezweken. Men rueldt dat de bakkersknecht W. P., wegeus moord op zijn patroon te ApeD doom onlangs tot 20 jaren gevangenisstraf ver- oordeeld, thans aan de rijksveldwachters, die hem tot het ondergaan van zijn straf naar de gevangems te Leeuwarden transporteerden, bekend heeft, werkelijk de misdaad te hebben begaan. P. heeft tot nu toe tot in de hoogste instantie steeds ontkend aan het feit schuldig te zijn. Te Utrecht is Woensdagochtend in een hotel Dr. W. uit Hasselt (O.) dood op zijn kamer gevonden. Vermoetjelijk is diens dood een gevolg van gasverstikking, daar de gaskraan openstond, terwijld zijn slaapkamer geheel metgasgevuld was. Evenals indertijd te Dinxperloo en andere plaatsen is er thans een volksstemming over drankgelegenheden gehouden aan den Lange- dijk, zich uitstrekkende over de dorpen Oud- karspel, Noord-Scharwoude, Zuid-Scharwoude en Broek op Langedijk. De uilslag was dat er 3653 stem men werden uifgebracht. Hiervan waren er 63 van onwaarde en 574 bianco, zoodat het aan tal geldige stem men 3016 be- droeg. Yan deze verklaarden zich 112 voor onbeperkten drankverkoop, 766 wilden den toestand zoo laten als deze was, 815 wilden vermindering, terwijl 1323 de drankgelegen heden .geheel wilden laten verdwijnen. Uit het Rijksopvoedingsgesticht te Zeist zijn wederom twee meisjes ont.vluchtdoor uitklimming hebben zij zich uit het gebonw verwijderd. Ze heetten J. C. M., oud 17 jaar, en M. B. v. S,, oud 18 jaar. Ze zijn gekleed in blauw katoenen japon met hooge schort, zonder hoofddeksel. De eerste is het vorige jaar ook al eeri keer ontvlucht, de ander is een meisje uit een woonwagen. De politie doet ijverig nasporingen. Nader wordt gemeld dat de meisjes te Water graafsmeer zijn aangehouden. Te Nistelrode hebben dieven bezoek ge- bracht. In niet minder dan 5 huizen hebben zij deuren. geforceerd of kelderramen uitgebroken met het gevolg, dat slechts een bewoner, het ougeval bemerkende, de dieven heeft verjaagd, die 11 kippen hebben meegenomen doch vermoe- delijk zijn verstoord om het vet varken van f 100 waarde ook mee te sleuren. In een ander huis werd de kelder gezuiverd en eenig linnengoed ontvreemd, terwijl het bij de andere drie woningeu bleef bij het open- breken van deur- of kelderraam. Dit alles gebeurde in de onmiddellijke om- geving der woning van den nachtwaker Diogenes in de ton. Men schrijft uit Bergen op Zoom van 19 Januari Woensdag kwamen uit Antwerpen de twee globetrotters Zanardi Attiluis en Vianello Engeen onze stad binnenrollen. Per ton den 20ste" Juni uit Venetie vertrokken, bebben zij aclitereenvolgens het. Noorden van Italie, Zwit- serland, Frankri]k, Engelaud en Belgie bezocht en stellen zij zich thans voor door het Zuiden van ous land naar Roermond te rollen en van daar Duitschland in te gaan om op die inanier in twaalf jaar de reis te rnaken rond de wereld. In hun vrij groote, door henzelf vervaardigde ton, die met twee zware ijzeren hoepels beslagen is, is eeu horizontale as aangebracht waaraan een soort van zwevende zitplaats hangt. Is een van beiden vermoeid, dan gaat hij daarop zitten terwijl de ander de ton ondertusschen voortrolt. Natuurlijk hadden ze bij hun tocht door de stad veel bekijk en werden ze voortdurend door een groote menigte gevolgd terwijl ze door het verkoopen van prentbriefkaarten met hun portret, in hun onderhoud zoeken te voorzien. t Schijnt dat ze anders geen haast hebben. lenminste in plaats van Woensdagavond, zoo als het plan was, naar Rozendaal te rollen, wandelden ze Donderdagmorgen met hun witte wollen mutsjes op, nog door de stad. Woensdagavond tusschen zes en zeven uur, hoorde een politieagent op zijn ronde in den omtrek van de Rijksverzekeringsbank, aan de Hobbemakade te Amsterdam, schieten. Hij spoedde er zich heen en vond bij het gebouw een meisje van 17 jaar en een 22jarigen jonge man op het gras uitgestrekt liggen. Beiden waren met revolverschoten gewond, het meisje had twee wonden in het hoofd, een aan den onderkaak en een aan het voorhoofd, benevens een wonde in de borst. Zij was spoedig dood. De jongeman had slechts een vleeschwond aan een der schouders, maar was bewusteloos. Wat er gebeurd was, viel slechts tevermoeden, daar de jongeman geene inlichtingen kon of wilde geven. Waarschijnlijk is, dat er hier een lieidesdrama is afgespeeld en dat de jonge man eerst het meisje gedood heeft en daarna de hand aan zich zelf heeft seslagren. De doode en de verwonde werden naar de aangrenzende brandweerkazerne aan de Hobbe makade gebracht, waar den jongeman ook voor- loopige geneeskundige hulp werd geboden. Hij kwam spoedig weer bij. Smart over het ge beurde of ontroering toonde hij nietop geen enkele wijze bleek wat er in hem omging. Hij en het lijk van het meisje werden per rij wielbrancard naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. De geneesheer achtte den toestand van den jongenman, hoewel niet leveusgevaarlijk, toch van dien aard, dat het eerste verhoor eenige uren moest worden uitgesteld. Hare Generaliteit de Koningin. In zeker straatje, ergens achteraf in Utrecht, woont een familie die 't niet al te breed heeft. Er is een zoontje, dreumes van elf jaar, dat op een goeien dag dorst thuis komen met een hondje, vonde- lingetje uit de buurt. Vader en moeder wilden er eerst niet van hooren, maar na lang bidden en smeeken van 'tjongske, werd 't hondje in huis geduld. De jongen overgelukkig. Komt de vorige week een aanslagbiljet voor de hundenbelasting thuis. Moet pi. m. 4 be- taald worden voor den kleinen huisgenoot. Vader en moeder wilden er niets van hooren, hadden ook trouwens geen geld voor f 4 extra belasting. Er hielp niets aan, Fanny werd het lauger verblijf in huis opgezegd. Kleine Jan radeloos. Hoe kwam hij aan vier guldens? Fanny missen Nooit. Jan wist raad. Nam papier en pen en schreef //Aan Hare Generaliteit de Koningin Jan had wel iets gehoord van Hare Majes- teit, wist 't zich niet precies te herinneren en dichtte in zijn jeugdige onwetendheid „Hare Generaliteit", die allervriendelijkst werd ver- zocht om Jan z'n hondenbelasting kwjt te schelden. Jan wachtte sedert met kloppend hart op antwoord. Er kwam antwoord. Het geval kwam ter kermis van de Utrecktsche Dierenbeschenning. En die heeft aan Jan 4 gegeven. Voor z'n hondenbelasting. Jan in de wolken. Fanny en hij worden niet gescheiden. Vader en moeder hebben voor een jaar de'gastvrijheid veriengd. Jan is „Hare Generaliteit" zielsdankbaar. (U. D.) Een warm stoftbad. Een bootwerker te Rotterdam was in een cafe op het Hofplein met eeu paar kennissen aan het kaarten. Wel- gemoed zat hij daar, heel zijn aandacht wijdend aan het spel, totdat een straal kokend water, die in zijn hals gegoten werd, den man van zijn stoei deed springen het uitschreeuwende van de pijn. Een vrouw, met wie hij samenwoont, was het cafe binnengekonren en waarschijnlijk ver stoord, omdat zrj hem zoo geraoedeiijk zag zitten, greep zij den met heet water op de kachel staandeu ketel en liet een straal van dit water in den hals van den bootwerker loopen. Met hevige brandwonden in den hals en op den rug is de man naar het Ziekenhuis gebracht. Nu de winter en dus ook het ijs op zich laat wachten, beginnen de ijsclubs te vreezen, dat er geen penning zal behoeven uitgegeven Pit bind verschijnt Maaadag-, Woensdag- en I rijilagavond, nHgezonderd op ITeestdageii. I»ij de Finna I*. J. (IS DE SilBE te Ter Neuzen. n f on

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 1