It i A i g e in e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaaitderen. tijdelijk opzichter No. 5407. Oonderdag 20 Januari 1910. 50e Jaargang. Buitenland. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen j 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika l,321/2 en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars. Postdirecteuren en Brievenbusbouders. Telefoon No. 2 5. ADVERTEN TIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN noodigen hen, die in aanmerkiflg wenschen te komen voor de betrek- king van bij den bouw eener onderwijzqrswoning aldaar, uit, hunne op zegel gestelde verzoeksehriften voor 31 Januari E9I0 in te zenden aan den Gemeente-bouwmeester met opgaaf der voor- waarden waaronder zij die betrekking wenschen te bekleeden en van de reeds door hen zelf of onder hun toezicht gemaakte werken. Ter Neuzen, 17 Januari 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. "J. D1ELEMAN, Secretaris. De tweede stemmingsdag in Engeland heeft voor de unionisten nieuwe overwiuningen ge- bracht, maar voorloopig is er nog een regeerings- meerderheid van 14 stemmen. Om 1 uur Maandagnacht was de stand aldus Gekozen 92 unionisten, 77 liberalen, 16 ar- beiders, 13 Ieren. De unionisten winnen 37 zetels, de liberalen 7, de arbeiders 1. Over 't algemeen acbt men deu aanwas van de unionistiscbe zetels niet groot genoeg om de meerderjjeid in het Lagerhuis te verplaatsen, maar tocb zullen de conservatieven aanzienlijk versterkt terugkeeren. Hun aangroeiend stem- mental is dan ook opmerkelijk. De opkomst der kiezers was Zaterdag al enorm groot, Gemiddeld hebben 88,3 pCt."van de kiezers gestemd. In Salisbury zelfs 97,1 pC't. Stafford en Burnley elk 96,7 pCt. Glou cester 95,8 pCt., Wolverhampton 95,1 pCt., enz. In Salisbury stemden 3288 op 3386 kiezers en bleven er dus maar 98 thuis. In Stafford bleven er op 4137 maar 138 weg en in Burnley 587 van 16,692. Een liberaal blad toont aan dat de liberale stemmen in vergelijking met 1906 ongeveer dezelfde zijn gebleven, maar dat de Tories er in geslaagd zijn, nog groote reserves uaar de stembus te brengen. Inderdaad wordt bij deze verkiezing de „stem van 't volk" gehoord. Kenschetsend was dat er Maandagavond onder 't Londenscbe publiek veel minder geestdrift heerschte. De spanning, dat de unionisten 't zonden winnen, is dus al voorbij. Maandag zijn herkozen de Ministers Birrel Macnamara, Hobbouse, Masterman en Burns onderscheidenlijk in Bristol, Camberwell, Oost- Bristol, West-Ham en Battersea. Vooral de overwinning van Burns te Battersea werd in de liberale club sterk toegejuicbt en begroet met het liedje He is a jolly good fellow^! John Burns, de werkman-Minister, kreeg slechts een meerderheid van 645 stemmen, d. n 1000 stemmen minder dan in 1906. In Londen kregen Balfour (unionist) 17 907 Banbury (unionist) 17,302 en Bell (liberaal) 4623 stemmen. In 1906 kregen Balfour en Banbury onderscheidenlijk 16,019 en 15,619 stemmen. Te Woolwich versloeg de unionist majoor Adam met 8715 stemmen den bekenden leider der arbeiderspartij Crooks, die 8420 stemmen kreeg. In 1906 kreeg Crooks 9026, zijnde een meerderheid van 2143 stemmen. le Chattbam werd de arbeider Jenkins dooi' den unionist verslagen met 280 stemmen. Te Preston zijn twee conservatieven gekozen, waarbij de liberale en arbeiderseandidaten met meer dan 2000 en een andere Liberaal met 7000 stemmen verslagen werden. Portsmouth koos conservatief, en wel Beres- tord. den voormaligen vlootvoogd, met 16,777 en Falle met 15,592 stemmen. De liberalen kregen respect. 12,397 en 9965 stemmen de arbeiderscandidaat 3529 stemmen. Met groote meerderheid heroverden de unio nisten Greenwich, maar verloren de twee districten van Shoreditch. Het oordeel der Engelsche bladen over den uitslag van Zaterdag is zeer uiteenloopend. De unionistische „Pall Mall Gazette" meent dat t Ministerie al dood is en dat Asqnith in 't gunstige geval een van de Ieren afhankelijke meerderheid zal krijgen. De radicale Daily News'-' acht dat de ver- kiezingen voor de liberalen goed inzetten. Van de 6 zwakke Londensche districten, die eerst in de latere jaren liberaal kozen, bleven er 4 bekouden. De hoop van de unionisten om Londen geheel te veroveren is ijdel gebleken. De liberale Daily Chron." zegt„De ver kiezing van 1906 was een grondverschuiving. Alleen een grondverschuiving van denzelfden omvang zou de liberalen kuunen verslaan. De eerste verkiezingsdag heeft reeds getoond, dat bet daar niet toe komen zal, noch tot iets. dat er op lijkt". De beursmenschen vatten Maandag den uit slag der verkiezingen van Zaterdag op als teleurstellend voor de unionisten, betgeen ten- gevolge bad een gevoelige reactie in consols, en een daling in andere eerste klas waarden, b. v. in Engelsche sporen. Aolgens de „Times" is't aantal unionistische stemmen, Zaterdag, gestegen met 60,000, dat der liberalen met 4000, dat der arbeiderspartij met enkeie honderden. Verscheidene duizenden mijnwerkers uit Dur ham maakten zich aan ergeriiike baldadigheden schuldig. Zij begaven zich naar Gateshead om te prot^teeren tegen den arbeiderscandidaat, die, voigens ben, niet krachtig genoeg voor hun belangen was opgekomen in de kwestie van den 8-uren-werkdag. Onderweg ve-rnielden zij de kantoren van een mijn, vernielden waggons en wierpen kautoor- boeken, stoelen en tafels in den mijnput. In Pruisen werden Zondag door de socialisten kiesreehtbetoogingen gehouden. In Berlijn en omgeving niet minder dun 62, 'tOnguustige weer droeg er 't zijne toe bij dat de verwachte groote volksmassa's in bescheidener aantal aau- wezig waren, maar toch rekent men dat te Berlijn een 30,000 a 40,000 menschen op de been werden gebracht. Overal werd't drieklassen-kiesrecht afgekeurd en geeiscbt 't algemeene kiesrecbt voor den Landdag. Ordeverstoring kwam nergens voor. Hongarije heeft eindelijk weer een ministerie. Giaaf Khuen Hedervary, de eenige Hongaarsche staatsman, die 't onbeperkt vertrouwen van de regeering te Weenen bezit, heeft zijn kabinet gevormd, dat door den Keizer werd goedgekeurd. Behalve Khuen, die ook Minister voor Kroatie woidt, hebben daarin zitting Lukacs, Financien Handel HieronymiLandbouw Serenyi Justitie Izekely die tevens Minister van Onderwiis wordt. Een poging tot fusie van de Justk- en de Kossuthpartijen heeft schipbreuk geieden. Gistermiddag had te Nijmegen de plecbtige eerste steenlegging plaats voor de grootsche kazerne- en hospitaalgebouwen, die daar worden opgericht ten behoeve van de koloniale reserve. Prins Hendrik kwam daarvoor omstreeks kwart voor twee van Het Loo per auto naar Npmegen en werd door de bevolking hartelijk toegejuicbt. J Om 2 uur kwam de Prius aan den ingang j**van het terrein waar de eere-compagnie der ■yob reserve met de muziek stond opgesteld, die de Prins inspecteerde. Daarna betrad hij bet terrein, begroet door de Ministers van Kolomen en Oorlog, die zich met een scbitte- renden stoet van miiitaire en burgerlijke auto i iteiten daar vereenigd badden bier waren ook Burg, en Wetb. van Nijmegen tegenwoordig, De ieiders van den bouw, de gep. luit.-kol. der Genie N. 1. Proper en de eiviel-ingenieur Limburg werden o. a. aan Z. K. H. voorgesteld. Daarna sprak de Minister van Kolonien den Prins toe. Hij dankte hem voor bet blijlc van belangstelling in bet korps en in bet gebeele ludische leger en wees op de hervormingen, die in den laatsten tijd in bet beheer der kolo niale reserve gebracht zijn. Hij stelde in het licht dat, wanneer de voorgenomen bouw vol- tqoid is, de voor den kolonialen dienst aange- nomen miiitairen zoowel als de uit Indie terug- keerenden een verblijf zullen vinden, waarin met zorg in al datgene is voorzien, wat tot veraangenaming en ontspanning en tot iustand- bouding der gezondbeid naar lichaam en geest kau bijdragen. Prins Hendrik antwoordde en verklaarde bet zeer op prijs te stellen, door deze eerste steen- legging een bewijs tekunnengeven vanzijnegroote belangstelling in bet dappere lndiscbe leger, een belangstelling die, naar hij vertrouwt, in den lande algemeen wordt gedeeld en waarop d.,t leger- terecht aanspraak maken mag. Hij herinnerde daarbij aan de krijgsverrich- tingen in Indie en aan de krachtsinspanning, nog steeds in Atjeh van dat leger gevorderd. En dit herdenkende past niet slechts een woord van hulde aan die dapperen, maar wordt on- willekeurig de behoefte gevoeld om nog op andere wijze uiting te geven aan de gevoelens van waardeering. Hij wees er op dat dit gebouw daaraau zal herinneren. Met een zilveren truffel werd daarna door deu Prins de gedenksteen ingemetseld, onder bet spelen van bet volkslied door de muziek. Na afloop der plechtigheid begaf zich de Prins met de genoodigde autoriteiten naar de sierlijk gemeubeide directiekeet, waar alle plan- nen van bet gebouw waren geexposeerd en tevens in duplo een oorkonde gereed lag, die door den Prins, de Ministers en verdere daarvoor uitgenoodigde autoriteiten werd ge- teekend. Een exemplaar werd ingemetseld onder den gedenksteen, het andere den Prins in een sierlijk album overhandigd, evenals de zilveren truffel met ivoren heft, door den Prins bij de eerste-steenlegging gebruikt. Korten tijd daarna verliet de Prins het terrein om naar Het Loo terug te keereu. TER NEUZEN, 19 Januari 1910, Naar we vernemen is Maandag j. 1. in de eonsistoriekamer der Hervormde gemeente alhier, eene vergaderiug gehouden van predikanten en kerkeraudsleden der Hervormde gemeenten van Ter Neuzen, Axel, Zaamslag, Hoek en Sas van Gent, om te bespreken op welke wijze de zending onder de beidenen, overeenkomstig bet zendings- bevel van den Heiland, door deze gemeenten het best bebartigd en bevorderd kan worden. Na broederlijke bespreking werd besloteu, dat in elk der genoemde gemeenten in de maand I ebruari eene opwekkende zendingsrede zou ge houden worden oiti liefde en belangstelling voor de zending bij de gemeente te verwekken en te versterken. Daarna zal iedere kerkeraad in zij a e gemeente trachten eene zendingsafdeeling op te richten, terwijl dan de verschillende afdeelingen, met elkander vereenigd, zullen samenwerken voor eene zendingsvereetiiging of voor eene zendingspost, ten einde versnippering te voorkomen. Als voorloopig bestuur, om de ioopende zaken te regelen, totdat de plaatselijke afdeelingen zijn gevormd, zijn voor Z.-Vlaanderen O. D. be- noemd Ds. A. Timmerman te Ter Neuzen en Ds. E. Raams te Hoek. Het ligt in het voornemen van bet bestuur der afdeeling Ter Neuzen van //Volksweerbaar- heid" om het lOjarig bestaau der vereeniging te herdenken in een de volgende maand, met rnede- werking van de Scherpschuttersvereeniging Voor Vaderland en Koning", te houden propaganda- avond. Eenige dames en heeren hebben bereids hunne medewerking toegezegd om dien avond aangenaam door te brengen. Bij de Maandag albier in bet cafe „La belle vue" door bet Hollandsch tooneelgezelscbap onder directie van den beer Job. Bakker gegeven voorsteiling, was de zaal tamelijk bezet. Het tooneelspel „De Orgeldraaier en zijn pleegkind" werd zeer goed gespeeld, de rollen bleken in goede banden. Bij deze verdienstelijke uitvoering was bet voor de spelers en voor de bezoekers die gekomen waren om aandacbtig te luisteren zeer te be- treuren, dat een deel der in de zaal aanwezigen blijk gaf niet naar de zaal te zijn gekomen om van het tooneelspel te genieten en door zijn gedragingen zeer hinderlijk was. Niet alleen dat deze zelf weinig aandacht schonken aan het spel, maar zij waren veeltijds oorzaak dat degenen die wilden luisteren, en daarvoor entree betaald hadden, niets konden hooren. Bestaan er geen middelen om tegen zulke gedragingen op te treden Het verstoren van openbare bijeenkomsten is immers ook wettelijk niet geoorloofd Na de uitvoering had een bal plaats, dat tot in de kleine uurtjes duurde. Door het bestuur der gezondheidscom- missie met zetel Oostburg is eene circulaire rondgezonden, waarin gewezen wordt op de middelen, die aangewend kunnen worden om minder vatbaar te zijn voor de typhus, die zich in enkeie plaatsen spovadisch heeft vertoond. Vooral wordt de nadruk gelegd, op bet gebruik van ongekookt water voor het gebruik en voor bet reinigen der dagelijksche voorwerpen. Dinsdag is naar bet huis van bewaring te Middelburg overgebracht P. v. R., oud 21 jaar, landbouwersknecht geboren en wonende te Eede tegen wien als verdacht van diefstal recbtsingang met bevel tot zijn gevangenneming was verleend en die deswege gesignaieerd stond in bet Algemeen Politieblad. Hoek, 18 Jan. De maatschappij ,.Steunt Elkander" alhier bield j.l. Zaterdag bij den beer C. Bakker hare jaarvergadering. De vergaderiug was goed bezocht. Onder de begunstigers die ter vergadering waren merkten we ook op den burgemeester dezer ge meente. Uit het verslag van den secretaris- penningmeester bleek dat de inkomsten over 190,9 beliepen de som van f 820,95 en de uitgaven 231.85. Er was alzoo een goed slot van f 589.10. De contribuiien der leden beliepen over het verloopen jaar f 411.50. Er waren 6 varkens onteigend waarvoor uitgekeerd was f 97.05. Gedurende de vergadering traden 10 nieuwe leden toe en Maandag nog een, waardoor het ledental is geklommen rot 131. De wegers Meertens en Klaassen werden herkozen met 60 en 62 van de 69 stemmen. De berbenoeming werd door hen aanvaard. Axel. Zaterdagavond hield de kolenver- eeniging ,,de Herieving" haar jaarvergadering, waarin rekening en verantwoording werd gedaan. De ontvangsten bedroegen 6290,35, de uit gaven f 6254,67, saldo f 35,68. Het aantal leden was circa 280, terwijl de hoeveelkeid gekocbte kolen 650,000 K.G. beliep. De aftredende bestuursleden werden met groote meerderheid herkozen. Besproken werd nog een plan om hier in de gemeente een kolenstal te doen bouwen, waar de leden dan geregeld bun kolen konden afhalen; in eeu volgende vergadering zal daaromtrent een beslissing worden genomen. Door een contract met de verzekeringsbank „De Nieuwe Eerste Nederlandsche zijn de lossers voor ongelukken verzekerd en de vereeniging tegen bet financieel risico. mm 111 COURAAT. 89il verscliijnt Waanilm;., Woensilag. en VrijtlaRavond, nHgezonderd Feesfdagen. bij de Firms P. J. VAW UK SAH'BE te Ter Nemen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ingevolge art. 12, le lid der Drankwet ter openbare kennis dat bi] hen is ingekomen een verzoek- schrift van SOPHIA MARIA DE PAUW, van beroep bierhuishoudster, wonende te Ter Neuzen, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het kiein voor gebruik ter plaatse van verkoop in het rechterlokaai van het perceel plaatselijk gemerkt 4 en gelegen aan de Zandstraat. Binnen twee weken nadat deze bekendmaking is ge- sehied kan ieder tegen het verleenen van de vergunning schi iftelijk bij Burgemeester en Wethouders bezwareu inbrengen. Ter Neuzen, 18 Januari 1910. Burgemeester en Wethouders van Ter Neuzen, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 1