arvr(rader'- v"er- Gemengde berichten. vorige jaar bedroegen 31,75, terwijl de uit- gaven waren 25,70, zoodafc het batig slot was 6,05. 8 Alsnu kwam aan de orde bespreking van de onderlinge verzekering tegen landbouwongevallen naar aanleiding van de ingezonden staluten van den Nederlandschen Boerenbond. Na eenige bespreking werd aangenomen, dat de leden voorloopig geen verzekering zullen sluiten bij 6rn andere maatschappij en zullen afwachten o de Boerenbond eene onderlinge verzekering kan tot stand brengen. Alsdan zal medewerkino- verleend worden. Besloten wordt een onderlinge aankoop te doen van Rozendaalsch klaverzaad en mais, benevens om aan den Minister van Handel en Nyveiheid en Landbouw een adres te zenden met verzoek, of er geen verandering kan gebracht woiden in het Koninklijk Besluit, waarin ver- boden yvordt, dat Jvrouwen en meisjes behulp- zaam zijn bij het braken en zwingelen van het vlas. Bovendien zal van de zuster-afdeelingen van den Boerenbond, alsmede aan de afdeelingen Hulst en Axel van de Zeeuwsche Landbouw- roaatschappij om adhaesie verzocht worden. Zondagavond werd een buitengewone alge- meeue vergadering gehouden van de Coopera tive Boerenleenbank alhier ter voorzienimr in de vacatere in den Raad van Toezicht ontstaan door het overlijden van den beer C. A. de Blieck. Met groote meerderheid van stemmen werd gekozen de heer J. de Biieck. Op voorstel van het Bestuur en den Raad van loezicht werd aan den kassier eene gratifi- catie van 25 gulden verleend voor de vele werkzaamheden verricht in het afgeloopen jaar, eiwijl zijne jaarwedde met 25 gulden werd verhoogd. p Zaterdag herdaehtde klompenmakersknecht L. Geers den dag, waarop hij voor 25 jaar in dienst trad bij den beer fl. van Waesberghe. aai et zeer zelden in het klompenmakersvak 0lnt, dat een knecht zoolang in een dienst blijft werd die dag feestelijk herdacbt. De heer V an Waesberghe had voor zijn knecht een waren feestdag bereid. dan". dn den nacht van 13 op dezer is, terwijl de bewoners ter ruste agen by den heer burgemeester der gemeente 06 u i e grenzende aan deze gemeente, ingebroken. De dieven hadden zich toegang velschaft door een raampje, hadden reeds twee sioten der bmnendeuren geforceerd en waren aan het derde slot der deur van 't vertrek waann de brandkast stoud bezig, toen de schoon- moeder van den burgemeester, die geritsel ge- loord had en onraad vermoedde, alarm maakte. Daarop is de burgemeester opgestaan en heeft m u p e krijgen, met een revolver twee o en gelost door het bovenraam, waardoor de glasruiten werden verbrijzeld. Het behoeft nie gezegd, dat daarop de inbrekers het hazen- pad hebben gekozen. Doordat de dieven in un wei - gestoord zijn, wordt er niets vermist V olgens verklanng van den veldwachter diet p leente, zou hij reeds enkele dagen te voren die n "e.™.eeu^e en omgeving drie personen, dft Jr met vreemd zullen zm aan IS 'tJ op een afsfcand meermalen hebben gezien, doch doordat zij blijkbaar den veld wachter schuwden, heeft hij die personen niet van nabij kunnen zien, ontmoeten of kennen zoodat de daders tot nog toe niet gekend zijn. Hontenisse. Zaterdag werd alhier door het bestuur der vereeniging ,/Eigen Hulp" aanbe- steed de levering van 100,000 Kg. superphosphaat. Hiervoor werd ingeschreven door Internationale te Zwijndrecht voor 2,28, D. J. Oggel te Axel voor 2,19, W. Adriaansens te Groenendijk voor 2,17, G. Dees te Hoek voor f 2,15, P. J. van Ardenne te Dordrecht voor /2,14, L. de Feijter— Huijssen te Ter Neuzen voor 2,14, J. F. de Moor— Vlaeminck te Hulst voor /2,14, Alph. Adriaan sens— Greminck te Walsoorden voor 2,13, Glerum Co. te Ylake voor 2,12, P. J. Scheele te Ter Neuzen voor 2,12, J. F. Adi 'iaansens Polfliet te Walsoorden voor 2,11, Dordtscbe Kunstmestmaatschappij voor/2,11 en L. Eversdijk te Biezelinge voor f 2,08. Gegund aan den heer L. Eversdijk. 15,000 Kg. ammoniak-superphosphaat. Hier voor schreven in Internationale voor 6,89, d' !aa ^rdenne voor f 6,56, L. Eversdijk voor 6,56, G. H. Blondeel te Aardenburg voor y6,52, M Adriaansens voor f 6,51, Alph. Adriaansens- Greminck voor /6,50, J. F. de Moor - Vlaeminck voor f 6,49%, D. J. Oggel voor 6,49, Glerum Co. voor f 6,46, D. Scheele Az. te Ter Neuzen voor f 6,45, L. de FeijterHuijssen voor /6,42, Dordtscbe Kunstmestmaatschappij voor f 6,41, P. J. Scheele voor f 6,41 en T. van der Have te Rotterdam voor f 6,40. Gegund bij loting aan den heer P. J. Scheele. 70,000 Kg. chilisalpeter. Hiervoor schreven in L. de FeijterHuijssen voor 10,62%, I. van der Have voor J 10,56, L. Eversdijk voor y 10,44. Glerum en Co. voor f 10,42, G. H. Blondeel voor f 10,37, D J. Oggel voor f 10,35, P. J. Scheele voor f 10,35, W. Bedet te Ter Neuzen voor 10,30, J. F. de Moor— Vlaeminck voor f 10,30, J. F. Adriaansenj 1 olfliet voor J 10,27, D. Scheele Az. vbor f 10,24, Alph. AdriaansensGreminck vbor 10,22, W. Adriaanssens voor 10,22. Gegund bij loting aan den heer Alph. AdriaanssensGreminck. 37jarige echtgenoote en 3 kinderen van 8 en 7 jaar, het jongste van 5 maanden, aan de Schaerweijdelaan aldaar. De man ^as Vrijdag- morgen naar zijn werk gegaan en de beide oudste kinderen naar school. Om kwart voor 12 uur Vrijdagmiddag was de vrouw bezig buiten de wasch uit te hangen en maakte zij nog een praatje met een buurvronw. Om 12 uur kwam het zevenjarig zoontje thuis en vond moeder en het kleine broertje van 5 maanden op den vloer van 't woonvertrek liggen, badende in hun bloed. Het kind liep naar de buren en toen deze kwamen consta- teerden ze, dat het kind de hals was doorge- sneden tot op de nekwervels, terwijl ook de moeder diepe sneden in den hals had. Beiden waren reeds gestorven. De vader kwam een oogenblik later van zijn werk. De moeder had een briefje achtergelaten, waarin ze van haar man en kinderen afscheid nam. Vermoedelijk is de moord en zelfmoord in een vlaag van waanzin begaan. Ook scheen de verstandhou- ding tusschen man en vrouw niet goed te zijn. Bij de lijken werd een bebloed scheermes ge- vonden. Door de zorg der politie zijn de lijken naar het lijkenhuis getransporteerd. Voor de Haagsche rechtbank ging een beklaagde, die terecht stond wegens verzet, bij zijn verdediging zoo ver, dat hij zich de uit- drukking veroorloofde, dat de officier van justitie bij het nemen van zijn vordering //doorgehold was als een ezel op het ijs." Natuuriijk werd den man daarop het woord ontnomen. Te Utrecht is op klaarlichten dag uit de etalagekast van een goudsmid een groote bak met gouden fantasieringen gestolen. Verdacht worden een tweetal personen die eenigen tijd te voren naar een zilveren dasspeldje vroegen, doch niet op him slag konden komen. Ver moedelijk hebben zij de situatie opgenomen en daar later gebruik van gemaakt om met een valschen sleutel de etalagekast te openen en den bak weg te nemen. Op noodlottige wijze zijn te Rotterdam twee menschen in de rivier verdronken. De 56jarige vrouw van een bootwerker bracht haar man eten. Toen zij hem van den wal het j eetketeltje toestak, verloor zij het evenwicht en viel tusschen schip en kade in de Maas. Haar man sprong te water. De vrouw werd op het droge gebracht, maar de levensgeesten waren reeds geweken. Een 40jarige bootsman die zich naar zijn schip liet roeien, stapte mis en viel te water. Ook deze man verdronk. Een oplichter. Een familie, wonende in de Cronjestraat te Sehoten, zou haar nieuwen commensaal ontvangen, een netten Amster- damschen jongen, reiziger in een tot dusverre onbekende brancke. In den morgen kwam bij, had een heel mooi praatje, zoodat hij spoedig het vertrouwen won, zoo zelfs dat hij des middags met zijn a. s. verzorgers reeds bij eene keunis visite maakte. Ook bij de gastvrouw en gast- heer maakte hij een goeden indruk. Na adoop der visite ging men huiswaarts en gaf hij te kennen dat hij zijn patroon die te Groningen woonde, even zijn nieuw adres moest telegra- pheeren. In plaats van zulks te doen ging hij langs een omweg naar het adres waar zooeven de visite was afgelegd. Tijdens het gesprek aldaar, had onze belovende commensaal klaar- biijkelijk opgevangen, dat de man in den middag niet thuis zoude zijn. Hij belt dus aan, 't was in het Julianapark, de juffrouw herkent hem onmiddellijk, en vraagt wat hij wenscht. Hij kwam even een horloge vragen, want bij hem thuis, zijn a. s. verzorgers, waren de uurwerken blijven stilstaan en wist men van tijd noch uur. De klokken moesten dus worden opgewouden en gelijk gezet. De juffrouw niets kwaads vermoedende geeft vol vertrouwen het gevraagde horloge, blij dat ze dien netten mynheer van dienst kan zijn. Dat van horloge noch van den mijnheer sinds dien iets meer gezien is behoeft niet meer gezpgd. Biervliet. Aan den Angelinapolder is een oeveiafschuiving ontdekt, welke ontstaan is even bezuidwesten het in 1903 geplaatste kraag- stuk. De afschuiving bleef ongeveer 35 M. uit den dijksteen. Ooslburg. C rijdag overleed te Winsehoten plotseling, de heer J. A.van Rossenberg, directeur dei cell, strafgevangenis aldaar en voordien ge- vangenisbewaarder alhier, na gepensionneerd te zyu als wachtmeester bij de marechaussee's, in welke functie hij te Sluis woonde. Uit de verschillende rangsverhoogingen blijbt, hoe zeer de overledene bij zijn superieuren lioog stond aangeschreven. "Zij ..WegV^8'" antwoordde de Buitsche. Ze'"t'i t™8-11?' dJ°minee Tempeat, denk ik. teruo-wino- 1Tf?nS I'11 z,e naar ^aar vnenden deren 7ii M"" het haar niet verhin- komen." J at Z1J D'et dacht terug sch^hftafel" "u 1 gWg daa naar baar scnryrtafel. Vlug schreef ze eenige rebels on papier en sloot het in een couverf g P anders eb bet aan lemand vade hi T maa1' §e het aan mijn vaaei biengen, begrepen?" fOm u te dienen." aelfte banSOm C" hei» XL. Dominee Tempest was reeds lang begonnen toen Eleonora binnentrad. Zij werd getroffeu door zijn slecht uitzicht. Zijn oogen lagen diep en zijn gelaat zag vaal bleek. Zij vroeg zich af of hij in zijn weldoend opofferend leven, evenals Magdalen in haar luxe rijkdom, wel bevredimne- vond. 8 8 Na de preek wandelde zij naar de pastorie en wachtte den predikant op. „Hoe komt ge hier, Eleonora," vroeg hij. „W aarom niet gebleven in Park Lane „Daaroyer juist wilde ik u spreken. Mag ik met u dineeren en wilt ge mij dan een paar minuten te woord staan V" ,,Met genoegen," antwoorde hij. ,,Is er zwarigheid „Geweest", antwoordde Eleonora kalm. „Nu niet meer. Alle bezwaren hebben zich opge- Het drama ie Zeist, Omtrent het drama, dat zich Vrydagmiddao1 te Zeist heeft afgespeeld, wordt nog het volo-eude gemeld De opperman M. van de K. woonde met zijn lost. Ik heb een besluit genomen. Maar wat ziet u er vermoeid en slecht uit. Nog nooit is het mij zoo opgevallen als van morgen." Jokan Tempest maakte een afwerende beweirino- met de hand. Hy hoorde niet gaarne over zich zeive spreken. Na het diner, toen de tafel afgenomen was zette Eleonora zich bij den haard en wachtte, tot de predikant het sein zou geven, dat zi? begmnen kon. Zij behoefde niet lang te wachten. Vol liefde rustte ziju oog op haar mooi gezichtje, terwijl zy begon an nacht had het mijn laatste nacht kunnen zyn. Ik werd wakker hoe laat het was weet ik niet met een gevoel alsof ik mijn leven verdedigen moest. Ik traehtte mij uit bed te sleepen en de deur te vinden wat mij na veel moeite en angst gelukte. Van morgen in de vroegte, yonden ze mij bewusteloos in de gang hadden vannacht het gaskraantje op mijn kamer opengezet en de deur gesloten." Eleonora," kreet Johan Tempest verschrikt. Maar weldra maakte de verschrikte uitdrukbiug plaats voor een van groot medelijden. Eleonora bemerkte deze verandering en baalde verdrietig de schouders op. "Dat voorval beeft mij vreeselijk geschokt. Ik kan er nog niet goed bij, hoewel 't alles zoo lielder als kristal is. Dominee Tempest, iemand moet het voornemen gehad hebben mij te doen stikken ofof ik moet niet toereken- baar zijn. Ik word gevaarlijk voor niijzelf, voor mijne omgeving De dominee haalde diep adem. Hij was opgestaan, maar weer terstond gaan zitten. ol aandacht luisterde hij naar 't geen ze verder zeide. (Wordt vervolgdj. Een sehoenmaker verzocht een juffrouw, die hij te Haarlem op straat tegenkwam, om betaling- van geleverd werk. De juffrouw ant woordde, dat zij het geld reeds aan een van zijn huisgenooten had afgedragen. Toen de sehoen maker be weerde, dat dit on waar was, ontstak de jut- fi'ouw derraate in woede, dat zij hem bij de keel greep en tegen den grond slingerde, waardoor de sehoenmaker een bloedende wonde aan het hoofd bekwam. Met de verzekering, dat bij het geval bij de politie zou aangeven, verwijderde de man zich. Er was een groote toeloop van nieuwsgierigen. Te Tilburg is by een goudsmid een poging tot opliebting gepleegd. Een heer, zich uit- geveude als jonkheer, bestelde aan goudwerk voor ruim f 1000, met verzoek dit aan zijn hotel te bezorgen. De juffrouw ging met den jonkheer mede, die intusschen voorgaf nog eeus met eenige bekenden te willen raadplegeu, bij een waarvan hii zich aanmeidde. De juffrouw wachtte aan de deur en na het lang uitblijven belde zij aan, juist toen mevrouw den jonker wilde uitlaten. Deze bleek bij de familie on- bekend, waarop de juffrouw de hulp inriep van een voorbijganger, met het gevolg dat dejonk- heer spoedig gearresteerd was. Een jongmeuseh, werkzaasn op 'sRijks Mariuewerf te Amsterdam, datomgang had met jongelni die meer te verteren hadden dan hij, vergreep zich, om aan geld te komen, aati 18 stukjes koper, vergooide daardoor zijn carri^re aan den werf en stond Vrijdag bovendien nog wegens diefstal terecht voor de 5e Kamer der Rechtbank aldaar. Het G>. M. eischte zijn ver- oordeeling tot twee maandeii gevangenisstraf. Op> Rijsdorp te Waeasenaar is Dinsdag- niorgen de tuinarbeider V.. D. S. onder een omstortenden mtiur geraakt. Hij werd naar het ziekenliuis te Leiden gebrachS, waar hij korb na aankomst overleden is. De gemeente Rotterdam is in 1909 toege- nomen met 6148 zielen bedraagt thans 417,78'3; terwijl 17,887 personen er zicb vestigden, ver- trokken er 19,369. Het aautal geboorten was even wel 12,699 en de sterfgevalien 5069. In weinige steden worden zeovele kinderen. geboren als-in Rotterdam. Het sterftecijfer was< 12.22 per maille. Veiled en jaar heeft de Rotterd. Raad voor f 1,756,747 aan bouwterreinen verkocht. Op- gericht werden 1820 gebouwen. De Scheepvaart is in Rotterdam in 1909 gestegen. Het aantal zeescbepen was 8774, de binnenvaartuigen 143,211. Aan bavengeld werd ontvangen circa 2miliioen gulden. Een mooi cadeau. Aan het Museum Bojtnans te Rotterdam is geschonken een fraaie verzameling van porselein. glaswerk en bewerkt bergkristal, welke in fraaie vitrines zal worden geplaatst. De bestryding der tuberculosa levert in Pruisen bijzonder gunstige uitkomsten op. De geduchte ziekte vermindert van jaar tot jaar en professor B. Fraenkej voorspelt op grond van statistieken, die hij mededeelt, dat in het jaar 1950 nog slechts enkele gevallen van tuberculose zullen voorkomen. Van 1875 tot 1886 kwamen er op elke tien- duizend inwoners 31 of 32 sterfgevalien van long- tering voor. Van 1887 af verminderde die verhouding en in 1900 teide men 21 gevallen op de tienduizend inwoners. Tot 1905 bleef dat cyfers nagenoeg onveranderd maar in 1906 werd het 17.26 en in 1908 16.46. Die verbetering wordt door prof. Fraenkel toegeschreven aan het ontdekken van de tuber- culosebacil door prof. Koch, aan de invoering van verplichte verzekering tegen tuberculose in Duitsclrland en aan de iurichting (sinds 1906) van volkssanatoria van longlijders. Een bediende van de maatschappij der Brusselsche Haveninricbtingen raugschikte een paar dagen geleden de obligatien van deze maatschappij, en zag dat een nummer, met 100 frank uitbetaald, uitkeerbaar was met 100,000 frank. Hij verwittigde onmiddellijk zijn chef. De bank, belast met den financiefelen dienst der maatschappij, werd verwittigd en opende een onderzock. Uit de boeken der bank bleek dat een wisselagent van Brussel de obJigatie ter uitbetaiing aangebodeti had. Men gebruikteeenlisf om den oorspronkelijkeneigenaar der obligatie te ontdekken. Den wisselagent werd verzocht den eigenaar op te zotken van de obligatie die //bij onacbtzaamheid uitbelaald was, daar er beslag op gelegd was". De op- zoekingen werden zeer spoedig met den ge- wenschten nitslag bekroond en de bauk betaalde aan een gewezen meid, wo-nende in den Birussel- schen" omtrek, de 99,90# frank die haar nog toekwamen. De gewezen meid had een getneu- beld kosthuis voor kleine bedienden en rustige lieden ingericht en daarvoor al haar spaargeld u.itgegeven. En zoo kwam het dat zij ook haar loten verkocht had. De somberste vonnissen kunnen nog be- laebelijk zijn. Te Berlijn is de kajiper Hans- Jiiaemann wegens moord op een 22jarige koop- vrouw en diefstal veroordeeld tot de doodstrafi, negen maanden gevangenisstraf en verlies van- eer. Het openbaar ministerie had den mis- dadiger de eer gelaten, en zich bepaald tot den eisch van de doodstraf en S1/^ jaar gevangenis straf. Te Hamburg heeft men Weensdagavond laat Louise Erkli, de houdster van een pandjesbuis^ met verpletterden schedel en afgesnedeD hals voor baar geopende brandkast gevonden. Toen men de misdaad ontdekte, stond de winkeldeur open. De moordenaar moet ongeveer 70 gouden hor- loges, 100 gouden ringen, armbanden, spelden en ruim 1000 mk. aan kontanten gestolen. hebben. Een hamer, een kolenschop en een scheermes scbijnen zijne wapens te zijn geweest. in de hand van de verinoorde heeft men een pluk haar gevonden, wat doet vennoeden dat zij tegenstand heeft geboden. De politie looft 1000 mk. voor de ontdekking van den dader uit.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 2