i emengde berichtesi. Laatste benchten, Kationale Tentooiistelling voor Muisviyt of op later door het bestuur te bepalea dag j 00 moet gestort worden. 't Bezit van een tot vier aandeelen geeft bevoegdheid om een stem uit te brengen, dat van 5-9 aandeelen op twee stem men, terwiji bezitters van 10 en meer aandeelen 3 stemmen hebben. De notarieele akte zal verleden worden voor den notaris James te Sluis en geteekend worden door de overige leden van het voorloopig Comite. r s Alle aanwezigen teekenden de gezegelde verklaring, dat zij wenschten tot deze coope- idtie toe te treden. Zoodra de akte gepasseerd is en in de Staatscourant heeft gestaan, zal een vergadenng gehouden worden van aandeelhouders en einde een beslissing te nemen over den aankoop van het terrein en verder te nemen maatregelen. De heer A. J. Erasmus te Groede, directeur van het muziekgezelschap ,0ns Genoegen" te JNieuwvliet, vierde Douderdag 1.1. zijn 70sten jaardag en herdacht ook het felt, dat bij 40 .jaren lang de leiding had van bovengenoemde vereemging. De leden van het muziekgezelschap lieten dien dag niet onopgemerkt voorbij gaan. Zij kwamen den jubilaris geluk wenschen en boden hem mt erkentelijkheid voor al wat hij voor het gezelsehap had gedaan, een metronoom aan. Te Ravenstein, een stadje van ongeveer duizend zielen, is in het geeindigde jaar geen enkel huwelijk voltrokken. In de Domaniale mijn te Kerkerade ge- laakte Maandag de ongehuwde mijnwerker O. onder afvallend gesteente en werd onmiddeliik gedood. Maandag is de ooievaar op zijn nest op de buitenplaats Ten Donck te Bolnes terucfo-e- komen. Het beest is zeker in de war. Uit Sittard meldt men, dat daar Maandag- avond een demonstratie werd gehouden, nadat het algemeen bekend was geworden, dat de 21- jarige inspecteur van politie Offermans in zijn arnbt was geschorst en Sittard verlaten had. Een jongeling, met uniformpet op gelijkend op den geschorsteu inspecteur, had men met zware touwen geboeid en werd onder gejubel van groot en klein van het stadhuis naar het station gebracht. le Ulrum wilde Maandag B. W., een lek aan een acetyleengastoestel herstellen. Toen liij ei met een brandende lucifer bij kwam, ontstond een ontploffing waardoor B. W. zoo weid verwond, dat na enkele minuten de dood intrad. 1910 to 's Gravenhage. In December werd door de Commissie voor aid. II der tentoonstelling, aan alle correspon- denten dezer a. s. tentoonstelling een circulaire gezonden, waarin de volgende vragen gesteld werden 1". Welke scholen voor huisvlijt of voor handenarbeid zijn u in uwe stad en omgeving bekend eu van welke lichamen gaan deze scholen uit 2o. Welke vakken van huisvlijt of handen- arbeid worden op de scholen onderwezen 3°. Zijn u, uevens scholen voor huisvlijt ot voor handenarbeid, in uwe stad of omgeving bekend cursussen voor diezelfde doelelnden, hetzij dat deze verbonden aan eenige inrichting van onderwijs, hetzij dat ze door particulieren geheel zelfstandig worden geleid En zoo ja, welke zijn die en onder wier leiding staan ze 4°. Zijn u ook particulieren, die als voorbeeld van een huisvlijt-beoefenaar, in de meest uit- gebreide beteekenis van dit woord, in aanmerking zouden komen om in dien trant te arbeiden in atd. II der tentoonstelling? Zooja, welke zijn deze personen en welke zijn hunne adressen Het geval kan zich echter hebben voorgedaan dat de correspondent een cursus over 't hoofd keeft gezien of dat de cursus gehouden wordt op een dorp of plaats, waar geen correspondent is. Het zou de Commissie bizonder spijten indien ze onvolledig werd ingelicht en misschien een cursus, niet zoo algemeen bekend, en misschien toch van groot belang, is vero-eten op te geven. Mochten er dus leidsters of leiders van zoo'n cuisuo veimoeden dat geen opgaaf ervan is gedaan, dan zou de Commissie het zeer op prijs stellen, indien zij of hij inlichtingen wilde ver- strekken volgens bovenstaande vragen aan mej uifrouwM. Pekelharing, Maliestraat 8 JJ trecht, secretaresse van afd. II der tentoonstelling. RECHTSZa Voor den Hoogen Raad werd Maandag ge- concludeerd op grond dat in het vonnis verzuimd is art. 23 Strafwetboek aan te halen tot vernietiging van het vonnis van het kan ton- gerecht te Oostburg, waarbij een veldwachter te Sint-Kruis, was veroordeeld tot f 5 boete of 3 dagen hechtenis wegens openbare dronken- schap, en tot verwijzing dezer zaak naar de rechtbank te Middelburg. Uitspraak 7 Februari. 4e s Hertogenbosch heeft zich een zeer ernstig ougeval voorgedaan, dat den dood van een neel huisgezin had kunnen tengevolge hebben h Er deed zich plotseling het verschijnsel voor, dat een in een huisgezin op kamers wonend heer ongesteld werd, zoo ernstig, dat hij uit zijn werkkring naar huis moest wordeu gebracht en doodziek te bed ging. Korten tijd daarna werden ook de kinderen en de dienstbode, de huisvrouw en, op een enkele uitzondering na, het heele gezin ongesteld. Men ontbood den dokter en deze constateerde vergiltiging, Nu bleek, dat het gezin gegeten had van een niertje, dat ondanks het gekookt en goed klaar gemaakt was, toch een menigte microben scheen te bevatten, die de heele toebereiding haddeii getrotseerd, en in de magen der huis- genooteu aangeland, daar bun verder •felijke Een landbouwer onder Kolijnspiaat had een ouden hond, dien hij aan iemand uit Wolfertsdijk gal om hem af te maken. Die persoon schonk hem echter aan een derde en vandaar wist 't dier te ontsnappen. Het duurde niet lang of de hond vertoont zich aan het V olfertsdijksche veer, nu eens springende in een roeiboot, dan weder in het water, doch als het ware bewust van zijn onmacht om den overkant te bereiken, keerde hij weder naar den wal terug. Nogmaals beproefde het dier den overtocht toen een voorbijvarend schipper het uitgeput midden in den stroom met den dood zag worstelen. Hij pikte hem op; doch tot bitteie teieurstelling voor den viervoeter werd hij aan den Zuid-Bevelandschen wal jaan land gezet. Het trouwe beest gaf echter den raoed niet op, want een paar dagen geleden verscheen hij bp zijn ouden baas, waar hij nu rustic in zijn hok ligt. De landbouwer is besloten hem nu maar tot zijn dood bij zich te houden. weiking voortzetteu Een der jongentjes vooral heeft het hard te verantwoorden gehad, doch het gevaar is op het oogenblik voor alien geweken. Een geluk is geweesl, dat de consumptie slechts in kleine hoeveelheden door elk was gebruikt, anders waren de gevolgen niet te overzien geweest. Dat het vleesch gekeurd en voor de con sumptie goedgevonden was is een omstandigheid, die er op wijst, dat bij deze keuringen nog veel is wat men ziet en ook veel wat men niet ziet. Een liefhebber van statistieken heeft uit- gerekend dat het gezamenlijk gewicht der kaarten, verzamelkaarten en registers, benoo- digd voor de plaats gehad hebbeude volkstelling bedraagt 126.230 kilogram. Hierbij wasNeder- land geschat op millioen inwoners en is bijge- rekend 1f3 millioen kaarten voor tijdelijk ergeus verblijvende personen, die dus twee kaarten hebben ingevuld. Dit vrachtje zou dus in 13 waggons van ieder ongeveer 10.000 kilogram vervoerd kunnen worden. Onze lezers herinneren zich misschien nog de afschuwelijke misdaad, die er op 1 December 1907 te Brussel gepleegd is op een meisje van zes jaar, Anna Bellot. Het kind was met haar broertje uitgegaan op straat kwamen de kinderen een man tegen, die aan den kleinen jongen vroeg of hij even sigaretten voor bem wilde gaan halen. Het ventje draatde weg voor zijn boodschap toen het terugkwam was zijn zusje verdwenen. Alle nasporingen ten spijt was het meisje nergens te vinden. Den volgenden ochtend werd haar lijkje gevonden dicht bij het Zuiderstation op een braak liggend terrein. Het meisje bleek mishandeld en geworgd te zijn. Hoewel men de dader niet kon vinden was zijn signalement, daar verschillende personen hem gezien hadden, bekend. Thans komt uit Mauheuge in Frankrijk het bericht, dat de dader te Louvroil is aangehouden. Het is een man van 30 jaar, een Belg, die Ferdinand Verhoestrate beet. Dat zal hij in 't vervolg wel laten Zekere K., wonende aan de Pruisische grens die dikwijls de baldadigheid uithaalde om fiets- rijders met steenen te werpen of met knuppels te slaan, had in de duisternis niet bemerkt dat hij twee Duitsche gendarmes, uit Suderwick, j tot slachtoffer had gemaakt. Deze dienden hem i een pak Prugel toe en brachten hem geboeid j naar Bocholt. Toen hij onderweg geen lust meer had om te loopen, werd de lust tot voort- loopen er door een nieuw pak van hetzelfde laken ingebracht. Zondagmorgen is in een hotel te Brussel gearresteerd een 27jarige kaaskooper uit Rot- j terdam, die daar in gezelsehap was aangetroffen van een 17jarig meisje, dat 25 November 1.1. j ontvoerd werd uit het Moederhuis van het Leger des Heils aan de Oost-Maaslaan te Rot terdam. De uitlevering van beiden zal worden aaugevraagd. Naar het Wiener Extrablatt uit Gross- wardein in Honganje vernam, is dezer dacen te Gorbesd in het komitaat Bihar een dame van honderd en vijftien jaar gestorven. Het •S rweduw& Maria iPapp- Zij was geboren in 1795. In 1809 bezocht zij met haar rnoeder het leger der opstandelingen te Raab, waar haar vader dieude in het adellijke regiment. De gansche familie vader, rnoeder en het toen veertienjarige meisje werd door de 1 ranschen gevangen genomen, doch later weer op vrrje voet.en gesteld. Na het einde van den oorlog vestigde de familie zich in het komitaat Bihar. De thans overleden dame, die tijdens haar leven veel belangwekkende dingen uit den tijd van Napoleon wist te vertellen, was tot het eind toe kerngezond. Zij laat twee zonen na, die, hoewel ze over de negentig jaar oud zija. gezond en krachtig zijn. Parijs is weer opgeschrikt door een ellen- dige misdaad. Zaterdagavond wildeu twee politieagenten in de Andry-le-Boucher-straat een jongen van twintig jaar, die zich onhebbelijk gedroeg, meenemen naar het bureau. Op het oogenblik, dat ze hem elk aan een arm aan- pakten, stieten de agenten kreten van piju uit het individu had zijn armen, van. de polsen tot de schouders, met leeren riemen omwpiiden, waar viijmscherpe stalen punten uitstaken, die de handen der politieagenten hevig wond- den. Zoodra de bandiet zich vrij voelde tiok hp een ponjaard en viel op de agenten aan andere agenten sneldeu ter hulp, waarop de twintigjarige een pistool greep. Een der agenten, die reeds zes messteken in de borst had, kreeg twee schoteu in den buik en stierf. Drie andere agenten zijn naar het ziekenhuis gebracht moeten worden wegens ernstiwe ver- wondingen. Van een hunner is de toest-and zorgelijk. Ook de moordenaar is gewond toen hp hoorde, dat hij een agent gedood had, zeide hij, dat het hem speet, dat er maar een het leven gelaten had. De menschen op straat, die van het atschuweiijke voorval getuigen waren, wilden zich op den woestelmg werpen en hem lynchen, wat de politie niet dan met de groot- ste moeite heeft weten te beletten. Hieromtrent wordt uader gemeld De apach blijkt zelf ook een leelijken stoot met een sabel opgeloopeu te hebben, die een der longen getroifen heeft. De jongen, Jean Liabeuh is zijn naam, ligt in bet ziekenhuis en mag niet vervoerd worden. Hoewel zeer zwak, gaac hij geweldig te keer tegen de politie-man- nen, die hem bewaken, en tegen den rechter van instructie, die hem kwam oudervragen, zeide hij Is het je om mijn hoofd te doen Geneer je dan maar niet eu neem het. Ik wit jouw hoofd en dat van alle klabakken. Liabeuf vertelde, dat hij al een poos loerde op twee agenteh, die hem in Juli opgepakt hadden. Het was hun schuld, zeide hp, dat hij ver oordeeld was. Daarom was hij blij, dat hij nu den agent Deray doodgeschoteu had en het speet hem, dat hij niet alle agenten had kunnen dooden. Van de armbeschermers, die Liabeuf bij zijn arrestable droeg, leeren riemen met viijmscherpe punten, zeide hij, dat hij deze prachtige vindmg in een uit het Eugelsch ver- taald boek gevonden had. De Vlaamsche Gazet van Brussel deelt omtrent de ontvluchting van Pellaert, den koning der oplichters, het volgende mede Er is eindelijk licht gekomeu in deze gehuim- zinuige zaak. De rechter van onderzoek De Vos heeft een mandaat van aanhouding afgeleverd ten iaste van een heerschap, dat wij voorloopig M. X zullen noemen en onder verdenking berust gansch de historie der ontvluchting van Pel laert uit bet gevang van St.-Gilles, op haar pooten te hebben gezet. De opsporingsbngade zocht X.... te vergeefs op eu men is dan ook overtuigd dat de kerel den ontsuapte heeft gevolgd in zijne vlucht. X.... werd i;i de gevangenis van St.-Gilles gebruikt als hulpkok en had gelegenheid met Pellaert in onderhandeling te treden. Pellaert wist dat X.... rond het einde December zou in vrij heid worden gesteld en moet hem dan ook zijn ontvluchtingsplau hebbeUjOnderworpen. Eeue aanzienlijke som moet hem als geldelijke belooning zijn voor oogen getooverd en deed dan ook zijn laatste aarzeling wijken. Het staat vast dat Pellaert, ziekelijk en kracbteloos als hij was, in de onmogelpkheid verkeerde zelf en alleen zijne ontvluchting te bewerken. Daarbij om over de muren van het gevang te klimmen eu 's nachts de eel te vinden waar Pellaert in opgesloten was, moest men goed de tigging van het gevangeuhuis kennen en zonder aarzeling te werk gaan. Het verhaal van den opgeslotene in de eel no. 261, die beweert 's nachts een man onder het venster der eel van Pellaert te hebben ge- zien, is dus zeer waarschijnlijk. Zonder de hulp van X..., die een kloek en vastberaden kerel is, zou Pellaert nooit hebben j kunnen ontsnappen. De twee mannen bevinden zich nu denkeiijk te Louden, waar het moeilijk zal gaan, in dit menscbelijk mierennest, bun spoor te ontdekken. Een maand geleden kwam iemand, die zich als dr. Reiuhard, meester in de rechten, voorstelde, den eerste-burgemeester van Essen vragen, of hij op het stadhuis werkzaam moest zijn, om zich in de gemeente-adiuinistratie in te werken. Aan zijn verzoek werd voldaan, hp kreeg een eigen kamer en hield zich vier weken lang ijverig met het behandelen van de aangelegenheden van de gemeente bezig. Daarna verdween hij met achterlatiug van groote schul- den bij hotelhouders, restaurateurs en particu lieren. Gisteren is Reinhard te Aken gevat. Hij beet inderdaad Reinhard, maar zijn docto- rale bul is zoek. Achteraf vertelt men nog allerlei van hem, waarvan de juistheid niet is na te gaan, omdat het gemeentebestuur van Essen de zaak zorg- vuldig_ geheim houdt. Zoo zou hij den titel van //juridisch adviseur" gevoeri hebben, en in die hoedanigheid reclames ten aanzien van" belastingaanslagen te behandelen gehad hebben. Vele menschen, die met hem in aanraking kwamen, moeten door hem geplukt zijn, zonder dat het publiek of bet gemeentebestuur eenigen argwaan opvatte, Omtrent de ramp te Raibl in Karinthie (waar een hospitaal in den grond is gezakt) wordt nog nader gemeld, dat zich op de plek, waar het hospitaal verzonken is, een trechter van 60 meter middellijn heeft gevormd. Mili- tairen zijn bezig het water, dat er in geloopen is. met behulp van electrische pompen te ver- wijderen. Men denkt dat het ongeluk te wijten is aan de omstandigheid dat de grond was ondermijnd tengevolge van het vele werken met springstotfen daar in de buurt. Volgens des- kundigen is er op 't oogenblik geen gevaar te auchten voor andere gebouwen. Zaterdag werd bij het station Grosz- Kleidingen, in de buurt van Bruswpk, op de spoorrails het overreden lijk van een 13jarigen schooljougen gevonden. De jongen, bekend om zijn goedmoedigheid en oppassendheid, had met Kerstmis een niet zoo gunstig rapport gekregen als anders en dit met de handteekening van zijn rnoeder vervalscht. De onderwijzer ont- dekte de vervalsching en dit dreef den onge- lukkigen kuaap, die al sinds Douderdag van huis was weggeloopen, in den dood. Tegen 2 ure Maandag ochtend hadden zeven personen op den linkeroever der Schelde te Sint Anneken een bootje genomen om naar Antwerpen over te steken. Het bootje was te nauwernood midden op de Schelde geraakt, of het werd aangevaren door de sieepboot //Avenir". Het sloeg om en de inzitteuden stortten in het water. De beman- ning der sieepboot kon vier der drenkelingen redden. De overige, alle drie soidaten, ver- dronken. Zaterdagmorgen was in een huis van den Merchtemschensteenweg te Brussel een oude zieke vrouw, wonende bij haar dochter, naast de kachel gaan zitten. Een gloeieude kool moet op de kleederen der arme oude vrouw gevallen zijn en in een ommezien stond de ongelukkige in vlam. Op haar sraartkreten kwamen de buren toe- geloopen, die de vlauimen uitdoofden. Doch de hulp was te laat gekomen. De arme vrouw was reeds ten deele verkoold en is wat later onder de vreeselijkste pijnen overleden. Rotterdam. Tijdens afwezigheid van de bewoonster J. A. aan den Oppert heeft een d:ef zich tcjegaug tot hare woning verschaft en daaruit medegenomen f 1700 aan eifecten, 2 spaarbankboekjes waarop 2100 was gestort en f 100 aan specie. Gislerenavond passeerde een rijtuig den toi tusschen Deifshaven en Schiedam zonder tolgeld te betalen. De tolwachter liep het rijtuig achterna en van die geiegenheid maakte een diet gebruik om f 300, weike som in ,het huisje was, te stelen. Men denkt met een handige oplichterstruc te doen te hebben. Zaaudnm. Hedennacht ruim half een ure is er brand ontstaan op de scheepstimmerwerf Czaar Peter, van den heer C. Brouwer. Door den hevigen wind breidde het vuur zich snel uit, zoodat niets kon gered worden dan de hoofdboeken. Persuoniijke ongeiukken kwamen niet voor. Verzekei'ing dekt de schade. Utrecht. Hedennacht half drie ure, heeft er een ernstig ongeval plaats gebad nabij het stations-emplacement Oentraai (Station doordat een trein ontspoorue. 100 meters rails werden vernield. Persoonlijke ongeiukken kwamen niet voor, alleen de remmer Vermeulen werd licht gekwetst. 50 man zijn bezig om de iijn vrij te krijgen. De treinen uit alle richtingen onder- vmden vertragiug. Amsterdam. In de hedenmiddag gehouden zitting van den gemeenteraad werd op voorstel van den voorzitter aan Ged. Staten bericht dat de Raad geen bezwaar heeft tegen de ver- hooging van het salaris van den burgemeester tot 15.000, onder toezeuding van de uotuleu der gehouden raadszitting.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 2