Gemengde berichten. Een hoofdbestuur werd gekozen, bestaande n p ifir TJ,- C- Fabius' Dl - B. C. Goudsmit, O Pi n H' Kiersch> T. Olij, Mr. J. V; ekelhanng- A. L. W. Seijffardt, Mr. H. Verkouteren en W. van Waning. Tot voor- zitter werd gekozen prof. Dr. G. Kalff, tot secretans de kolonel (later Generaal-majoor) ai'dt en tot penningmeester Mr. Pekel- nanng. Eerstgenoemde bekleedt thans nog de func- tie, de secretans, generaal A. L. W. Seijffardt, die in de tien afgeloopen jaren tijd noch moeite spaarde om de weerbaarheidszaak te be- vorderen, ontviel de vereeniging als bestuurs- id korten tijd geleden en Mr. J. C. Pekelharing legae met 1 Januari j.l. zijn functie neder en werd vervangen door den heer A. E. Dudok van Heel, terwijl als secretaris na den dood van den heer Ruitenbach, thans fungeert de gep. overste J. M. van Gogh. lloewel het aantal afdeelingen der vereeniging, over het geheele land verspreid, aan allerlei wisselingen, soms aan geheelen ondergang heeft blootgestaan, thans is na die schommelingen, de balans blijven staan op een getal 'van pl.m. 13.000 leden. De herdenking van het lOjarig bestaan zal door de vereeniging Volksweerbaarheid" in het voorjaar plaats vinden. In de provincie Zeeland bestaan zeer vele a c eelingen, met schietvereenigingen. die o-e- zamenlijk bijna een vierde van het getal der leden uitmaken. Sluiskil, 7 Jan. Heden hield alhier ten liuize van den heer Th. Eermont de Onderl inge 1 aarden verzekerings Maatschappij ,/Sameu- werking haar gewone jaarlijksche vergadering. Lit de rekeuing eij verantwoording van den x enningmeester ble/k, dat de inkomsten be- droegen J 1028,84, het vorig jaar was er in kas gebleven 262,85, zoodat er in 't o-eheel /aSi97q«91'i9' De uitSaven beliepen "totaal i^r o,55, alzoo een batig slot van 18 14 De vereeniging bestaat uit 30 leden het aan tal verzekerde paarden bedroeg 228, met een verzekerd kapitaal van 92825. Er werd aan premie slechts 1 procent betaald. Yier verzekerde paarden waren gestorven, waarvoor betaald werd 1242.50. Zaamslng. Naar wij vernemen werden in bet atgeloopen jachtseizoen door een jao-er uit deze gemeente geschoten 200 hazen, be°nevens eene groote hoeveelheid waterwild en patrijzen. meruit blijkt dus dat bedoelde jager de kunst om het wild te bemachtigen, bijzonder verstaat. a ^XeJ', T,0t secretai'is van de Cooperatieve puikerfabnek te Sas van Gent is benoemd de beer A. E. C. Kruijsse alhier, in plaats van den heer Pollenhoven van Daalen, aan wien wegens veitiek eervol ontslag is verleend. Axel, 10 Jan. Op de alhier gehouden markt van Zeeuwsch-Belgische paarden waren ruim 50 stuks aangebracht. Vele Belgische en enkele Duitsche en Fransche kooplieden waren aanwezig. De handel was levendig. Prijzeu werden besteed van 1400 tot 1600 frs. De eerste prijs van 10 voor het grootste getal ter markt aangevoerd (minstens 5 stuks) werd toegekend aan den heer Ph. J. van Dix- hoorn te Axel. Deze verlangde echter daarvoor niet in aan- merking te komen, zoodat deze som in kas bleef, aangezien het vereischte getal door geen ander ter markt was gebracht. De tweede prijs /6 (minstens 2 stuks) werd oegekend aan den heer F. van Hoeve, laud- bouwer te Axel. 654 644 in deze De loop der bevolking in de gemeente ler JNeuzen over 1909 was als volgt 138 289 254 517 Hengstdijk. De loop der bevolking in deze gemeente over 1909 was als volgt: Geboren 13 m., 12 vr., totaal °25. Gevestigd 27 m., 16 vr., totaal 43. Overleden 7 m., 9 vr., totaal 16. Vertrokken 37 m., 25 vr., totaal 62. Bevolking op 31 Dec. 1908 317 337 h 31 1909 331 313 alzoo verminderd met 10 personen. Levenloos aangegeven 1 m. Voltrokken huwelijken 3. Oterslag. De loop der bevolking gemeente over 1909 was als volgt: Geboren 5 m., 6 vr., totaal 11. Gevestigd 18 m., 13 vr., totaal 31. Overleden 5 m., 5 vr., totaal 10. Vertrokken 40 in., 20 vr., totaal 60. Bevolking op 31 Dec. 1908 250 208 31 1909 232 202 alzoo verminderd met 24 personen. Voltrokken huwelijken 7. I hilippine. De loop der bevolking gemeente over 1909 was als volgt: Geboren 20 m., 16 vr., totaal 36. Gevestigd 25 m., 29 vr., totaal 54. Overleden 12 m., 1] vr., totaal 23. Vertrokken 47 m., 47 vr., totaal 94. Bevolking op 31 Dec. 1908 612 536 31 1909 .598 523 alzoo verminderd met 27 personen. Voltrokken huwelijken 6. TV estdorpe. De loop der bevolking gemeente over 1909 was als volgt: Geboren 24 m., 17 vr., totaal 41. Gevestigd 28 m., 34 vr., totaal 62. Overleden 19 m., 9 vr., totaal 28. Vertrokken 43 m., 49 vr., totaal 92. Bevolking op 1 Jan. 1909 922 875 1797 n 1 t, 1910 912 868 1780 alzoo verminderd met 17 personen. Levenloos aangegeven 1. Voltrokken huwelijken 13. 458 434 in deze 1148 1121 in deze RECHTS2SSEH. De 72jarige man, die te Hillegom in een boomgaard op eenige jongens schoot, is door de Haarlemsche rechtbank wegens het veroor- zaken van lichamelyk letsel, veroordeeld tot een week hechtenis. - Door den kantonrechter te Roermond is beslist dat de Zondagswet van I Maart 1815 niet van toepassing is op de provincie Limburg, omdat op dat tijdstip van kracht was de Grond- wet van den Staat der Vereenigde Nederlanden afgekondigd bij proclamatie van den Souvereinen Vorst van den 29 Maart 1814, welke grondwet in de artt. 53 en 54 omschrijft dat het tegen- woordig grondgebied der Vereenigde Nederlan den in Ruropa bestaat uit de ingezetenen der daarbij genoemde negen Provincien ofLandschap- pen, en geen enkel gedeelte van het grondge bied, thans vormende de provincie Limburg, in die Grondwet wordt genoemd als behoorende tot dat grondgebied. Tengevolge van het afschaffen der kermis Geboorten 151 Gevestigd263 Overleden Vertrokken Bevolking op 31 Dec. 1908 31 .1909 alzoo verminderd met 4719 4849 4596 4768 123 81 Er werden voltrokken 63 huwelijken, als tusschen jongmans en jongedochters 55 weduw- naars en jongedochters 1 weduwnaars en weduwen 3; jongmans en weduwen 1 jong- mans en gescheiden vrouwen 1 gescheiden mannen en jongedochters 1. Er werden geboren 5 tweelingen, waaronder 7 m. en 3 vr. Onder de als levenloos aangegeven kinderen waren 8 m. en 7 vr. Hulst. De loop der bevolking in deze ce- meente over 1909 was als volgt Geboren 54 m., 39 vr., totaal 93. Gevestigd 116 m., 151 vr., totaal 267. Overleden 38 m 46 vr., totaal 84. Vertrokken 92 m., 119 vr., totaal 211. Bevolking op 31 Dec. 1908 1523 1722 3245 31 1909 1563 1747 3310 alzoo vermeerderd met 65 personen. Voltrokken huwelijken 14. radden te Bergambacht relletjes plaats. Ook Drandde door onbekende oorzaak een boerderij af, waarvan de bewoner een tegenstander van de kermis is. Thans is ieruand gearresteerd, ver- dacht dien brand gesticht te hebben. De man is onder politiegeleide naar Rotterdam overge- iracbt. Donderdagavond zijn twee mannen per Sets op weg van Vreeswijk naar Vianen, door een viertal personen aangevallen en mishandeld. Een der fietsers werd door de aanvallers in het water geworpen De aanvallers verwijderden zich in de richting van IJsselstein, welker politie door die van Jutfaas met het gebeurde ingelicht werd. De aamanders waren spoedig ingeslotep, werden gevat en geboeid naar Jutfaas gebracht. Door het breken van een gasbuis op de plaats waar als gevolg van rioleering het trot- toir verzakt was, kwam in den kelder van een onbewoonde villa aan den Velperweg te Arnhem gas. Vrijdagavond half vijf, toen° er eenige werklieden bezig waren, had reeds een kleine ontploffing pfaats, waarop de gasfabrieh gewaar- schuwd werd. Toen volgde te 6 uur een tweede ontploffing,' waardoor eenige ruiten verbrijzeld werden en een werkman der gasfabriek bedwelmd ter aarde viel. Doordat het donker was, merkte men hern eerst na eenigen tijd op. Gelukkig kon bij nog worden bijgebracht. Eeu bruidegom, die Zaterdag te Apeldoorn in het buwelijk zou treden, was zoo beschonken, dat hij, na uit het rijtuig geholpen te zijn, de trappen van het gemeentehuis moest worden opgedragen. De wethouder weigerde het buwe lijk te voltrekken. Men meldt uit Arnhem In de zaak der gearresteerde dievenbende onder de bewoners der woonwagens valt nog let volgende te melden De bende bestaa't uit drie mannen, waaronder vermoedelijk Bel gische deserteurs en drie vrouwen. Zij roofden wat zij konden in de plaatsen, waar zij door- trokken. Twee der vrouwen hebben nog een gevangenisstraf van elk vijf maanden tegoed. In de wagens werd gevonden ongeveer 1000 aan 1 ransch, Duitsch en Hollandsch geld, gouden ringen met en zonder steenen, broches, armbanden, revolvers, een gev^eer en ammunitie. Gebleken is, dat een gedeelte der gouden sieraden gestolen is bij de juweliersfirma Manikus alhier. Het onderzoek in Rotterdam, Breda, Gorkum en den Haag heeft aangetoond, dat niets van diefstallen daar ter plaatse atkomstig was. De photo s der aangehoudenen zijn in verband met het onderzoek naar Brussel gezonden. De nieuwe Graanbeurs te Rotterdam, is gereed, maar wordt voor dit doel nog niet in gebiuik gesteld, om reden de monstertafels, welke van kostbaar teakhout zullen zijn, no^ met zijn gearriveerd. In alle opzichten zal den Graanhandeldeze Beurs medevallen. Door het oude gedeelte komt men in eene ruirne vestibule, die ook door de Beurs- steeg te bereiken is en vervolgens in de groote zaal welke door hooge ramen goed verlicht is.' De VVereld Kroniek geeft deze week tal van plaatjes dezer Beurs te zien met beschrijving. De voormalige Remonstr. kerk is vroeger ge- deeltelijk daar ter plaatse geweest. Zooals men weet wordt ook de oude Beurs binnenkort ver- bouwd en zal het geheel goed bij elkander passen. De Paaschvee-tentoonstelling der Holl. Mij van Landbouw wordt Dinsdag 15 Maart te Rotterdam gehouden. Vrijdagmiddag tusschen twaalf en half drie heeft de 19jarige bakkersknecht P. v. d. M. wonende te Menaldum, de 32jarige Anna An- dringa, te Beetgum, vermoord. Toen de moeder, voor wie de vermoorde den kost moest winnen en wier eenig kind zij nog was, van een bezoek thuis kwam, vond zij haar dochter metafgesneden hals in het portaal liggen. De moordenaar 'neett bekend en is reeds naar het huis van bewaring te Leeuwarden over- gebracht. De L. Ct. meldt, dat de misuadiger volgens ge- loofwaardige getuigen hoogst onverschiliig moet zijn. Bij confrontatie zoowel als bij zijn verhoor moet hij daarvan de ondubbelzinmge bewijzen hebben geleverd en toen hij in het rijtuig stapte, dat hem naar Leeuwarden zou vervoeren lachte hij. Algemeen is men in het dorp van gevoelen, dat hij- zijn meisje oneerlijke voorstellen heeft gedaan, dat deze met beslistheid werden afge- wezen en dat toen door hem het feit werd gepleegd. Te 's Gravenhage is naar het huis van bewaring overgebracht een persoon, die zich in den Jaatsten tijd herhaaldelijk aan verduiste- ring heett schuldig gemaakt. Door jongens. die hij op hij op straat aansprak, liet hij bij verschiilende rijwielhandelaren tietsen huren, welke tietsen daarna door hem werden te gelde gemaakt. Niet minder dan 9 rijwielen, welke op deze wijze door hem waren verduisterd, zijn reeds door de politie opgespoord. De aangehoudene heeft bekend. Zaterdagmorgen is een werkmanstram van Zandvliet naar Antwerpen (lijn Bergen op Zoom- Antwerpen) bij het station Eekeren (op llelgisch gebied) ontspoord. Zeven werklieden werden gekwetst van wie twee ernstig. Reuter meldde Vrijdag uit Lissabon, dat er te Espinho hij Porto een visschersboot om- geslagen is. Negen menschen zijn verdronken. Tusschen de stations Pludy en Jablonna van den Weichselspoorweg zijn de spoorwegwachter Martin Kurk, zijne vrouw en drie kleine kinde ren vmunoord. De dader, een soldaat, is gevlucht. Twee mannen, die men van medepliehtigheid verdenkt, zijn in hechtenis genomen. Donderdagavond is nabij Foggia een trein, komende van Rome, op een goederentrein ge- botst. De schok was vreeselijk de beide locomo- tieven en tien wagons van iedereu trien werden tot splinters geslagen. Het personeel van het station, geholpen door soldaten van het garnizoen, richtten dadelijk de eerste hulp in, wat niet gemakkelijk was. De eerste dooden die opgehaald werden, waren de twee machinisten en de twee stokers een uur later werden nog vier vreeslijk verminkte reizigers gevonden. Intusschen werden niet minder dan 25 zwaar gekwetsten dadelijk zoo goed mogelijk onder- gebracht in het gasthuis van Foggia. M,en ruimt nog steeds de puinen met voorzichtigheid op, want men vreest, dat er nog slachtoffers onder liggen. De oorzaak der botsing is niet bekend. Kate Eastman, een 28 jarig meisje uit Londen, was op Nieuwjaarsdag in een hotel te Chesieris, in Zwitserland, aangekotnen. Zondagmorgen ging zij alleen de bergen in om de zon te zien opgaan. Zij schijnt toen verdwaald geraakt fe zijn. Dinsdagavond heeft men haar bevroren ljjk gevonden, op nog geen 20 minuten van de eerste huizen van het dorp. Karl Hau, de Amerikaansche advokaat, die voor den moord op zijne schoonmoeder mevrouw Molitor, te Bruchsal levenslang ge- vangen zit, heeft Donderdagavond een poging tot ontvluchting gedaan. Het was hem gelukt, zijne eel onopgemerkt uit te draaien en, met een ander gevangene, achter een groote mand weg te kruipen. Een politiehond, die den cipier op zijne ronde door de gevangenis vergezelde, ondekte Hau in zijne schuilplaats. De kinderen van een schrijnwerker te Iieynier, een jongetje en 'een meisje, van 5 en 7 jaar, speelden, tijdens de afwezigheid hunner moeder met een geweer, dat, zonder dat zij't wisten, geladen was. //Ga daar staan, wij gaan jagertje spelen." Het meisje gehoorzaamde en bleef roerloos staan het knaapje ging twee stappen achteruit, legde aan, schoot en het meisje stortte dood ten gronde. Men vreest voor het verstand van het jongetje. le Bergen in Henegouwen is een man gearresteerd, verdacht van moord op zijn vrouw en die zijn misdaad terstond bekende. Hij heet Louis Rottenburgeris 37 jaar oud en letter- zetter van beroep. Zijn vrouw, die Marie Legrand heette, was 4 jaren ouder dan hij en van haar eersten echigenoot gescheiden. Uit haar eerste huwelijk had de vrouw 2 kinderen een dochter van 23 jaar, die getrouwd is en te Antwerpen woont en een zoon van 11, die bij zijn zuster woont. Uit het huwelijk met Rottenburger had zij een dochtertje van 4 jaar. Het gezin woonde te Antwerpen, waar de man geregeld werk had en 5 francs daggeld verdiende. Naar hij in zijne bekentenis meedeelde achtte de vrouw dit inkomen te weinig en zij verweet haar man voortdurend, dat hij niet meer ver diende. Op een avond in October, toen zij weer twist met hem maakte werd Rottenburger zoo woedend, dat hij zijn vrouw bij de keel greep, evenwel niet met de bedoeling om haar te dooden, doch toen hij haar losliet, zakte zij ineen en bemerkte hij, dat zij dood was. De man trachtte het lijk te verbergen, waartoehij het in een koffer duwde, maar het was te groot, zoodat hij er eerst het hoofd en de beenen moest afsnijden. Met dien koffer vertrok hij den volgenden morgen, vergezeld van zijn dochtertje, naar Luik, waar hij een zolderkamertje huurde en een week vooruit betaalde. Hij zette op dat kamertje zijn koffer neer en vertrok zonder terug te keeren. Eerst een week later, toen de huisheer om zijn huur kwam, werd de misdaad ontdekt door de vreeselijke lucht, die uit den koffer kwam. De man, die het kamertje onder zijn waren naam gehuurd had, was spoorloos verdwenen en de nasporingen van de politie bleven vruchteloos, totdat zij veruamen dat in een klein logement te Bergen een man met een kind zijn intrek had genomen, welke man den naam Louis Rottenburger in het nachtboek had geschreven. Bij zijn arrestatie bekende hij de voortvluchtige te zijn. Hi] had de wijk naar Frankrijk genomen en te Roubaix geweikt, maar het berouw over zijn daad had hem naar Belgie teruggedreven en hij was voornemeus zich vrijwiilig gevangen te geven. Men schrijft den dood van Delagrange toe aan de onvoorzichtigheid dat hij op zijn ffBleriot" een veel te sterken en te zwaren motor had geplaatst. In Engeland was hi] er dikwijls mee gesiaagd, doch telkens bij kalmweer; Dinsdag was echter de wind sterk en daar Delagrange met een snelheid van 80 kilometers tegen wind in vloog, was de ramp onvermijdelijk. De weer- stand, aan de vleugels gevraagd, was te groot en deze hebben dan ook zich geplooid onder den geweldigen druk. Blerot, die het toestel aan Delagrange ge leverd had, verklaarde, dat hij niets geen schuld had aan het gebeurde, want dat Delagrange, die een wroeter en een zoeker was. zijn toestel totaal veranderd had, zoodat het meer een Dela grange was geworden dan een Bleriot. Ook het ongeval, dat denzelfden dag bijna het leven aan Santos Dumont kostte, heeft dezelfde oorzaak. Santos had een veel te sterken motor in zijn licht gebouwde Demoiselle ge plaatst. Dit zal ongetwijfeld tot les dienen aan vele andere vliegers. De Spaansche schatgravers, tegen wie al zoo dikwijls gewaarschuwd is en die al hon- derden, misschien duizenden menschen tot hun slachtoffers gemaakt hebben, hebben weer een paar te goeder trouw zijnde Hannoveranen op- gelicht. In den bekenden brief uit Spanje was hun een som van 98,000 A! beloofd, en, om die in handen te krijgen, hadden zij gaarne de ge- vraagde kosten, 2000 frs., vooruitgezonden. Daarop gingen zij zelven naar Madrid om den schat in ontvaugst te nemen. Zij waren op het punt om nog 3500 frs. aan de lasthebbers van de schatgravers uit te betalen, toen zij nog net bijtijds gewaarschuwd werden. En schijnen nog altijd menschen te zijn, die geen kranten lezen. Te Velm bij Landen kregen twee inwoners twist in een herberg. De een, Boonen genaamd, liep naar huis en haalde een jachtgeweer. Op het oogenblik dat hij op zijn tegenstander mikte, liet deze laatste zich vallen, zoodat het schot niet hem maar den muur trof, De aanwezigen, denkende dat de andere getroffen was, vielen Boonen te lijf en sloegen hem, tot hij stervend in elkaar zakte. totaal. vr. totaal. m. vr. n m- vr- r> i. m- vr- D m. vr. totaal. totaal. totaal. mann. r> n m- vr- totaal. U «vi UVl 1UIO o

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 2