Laatste berichten. Zijn hospita, de moeder zijner verloofde, merkte niets verdachts. K. begaf zich onmiddellijk naar zijn slaap- vertrek en viel daar op de gonjezakken, die hem tot legerstede dienen, neer. Een paar uur later werd de hospita wak- ker, doordat haar commensaal op kermenden toon „moeder, moeder," riep. Ze bekommerde zich daar echter niet verder om, denkeude dat hi] gekweld werd door zijn gewone pijnen, het gevolg der vallende ziekte, waaraan hi] leed. Tegen den morgen echter hoorde ze hem op- nieuw kreunen. Toen begaf ze zich naar zijn kamer en vond den jongen badend in zijn bloed. Ze waarschuwde de politie en om half zeven werd de commensaal per brancard van den geneeskundigen dienst in bewusteloozen toestand naar bet binnengasthuis vervoerd. De eigenaar der slijterij, bij wien de jongen in dienst is, verklaarde niets l^ijzonders te heb- ben gemerkt. Volkomen normaal was hij 's avonds vertrokken. In de buurt waar hij woont, staat B. K. als een oppassend jongmensch bekend. Een verdacht geval. In de Bank van Leening in de Gerard Doustraat te Amsterdam, kwam Dinsdagavond zekere juffrouw S., uit de Rustenburgerstraat, voor een groote waarde aan juweelen en gouden "sieraden ter beleening aanbieden. Zij vertelde, desgevraagd, deze sieraden naar de bank te brengen voor een Fransche dame. Haar houding was weifelend en orudat de juffrouw kwam uit een huis, dat nog al in kwaden reuk staat, vroeg de bankhouder meer inlichtingen. Toen de vrouw in tegenspraak kwam met haar eerste mededeeling en nu bekende, dat de kostbaar- heden het eigendom waren van een Duitsche heer, die bij haar gefogeerd was, vond men 't aan de Bank raadzaam de politie te waar- schuwen. Met een en ander in kennis gesteld, trokken eenige rechercheurs naar het verdachte huis in de Rustenburgerstraat. Zij trolfen daar niemanc thuis. Evenwel vernamen de politiemannen, dat de geheele familie per automobiel naar Rotter dam vertrokken was. Het perceel werd nu onder bewaking gesteld. Ongeveer drie uur's nachts hield iemand vo'or het huis stil, een als heer gekleed persoon. Op het oogenblik dat hij naar binnen wilde gaan, kwamen de rechercheurs uit hun schuilhoeken te voorschijn en verzochten hem mede te gaan naar het politiebureau aan den Amsteldijk, tegen welk verzoek bij niet veel in te brengen had. Op het bureau werd de man, die werkelijk een Duitscher was, gefouilleerd en men vond in zijn bezit een som van ongeveer f 700 a 800. Bij een huiszoeking in het perceel in de Rustenburgerstraat kwam nog een groote partij kostbaarheden voor den dag, zooals gouden armbanden en horloges met brillanten, zeer fraaie oorbellen en ringen met edelgesteenten, enz., te zamen naar schatting voor een waarde van wel 10,000. De aangehoudene verklaarde Robert S. te beeten en te Dusseldorp woonachtig te zijn. Hij verklaarde, dat al de gevonden waarden zijn eigendom waren, maar weigerde verder elke inlichting omtrent zijn identiteit te geven. De politie twijfelt er dan ook niet aan, of de man heet anders dan hij opgaf. Bij het voortgezet onderzoek bleek nog, dat hij aan verschillende vrouwen in het huis in de Rustenburgerstraat verblijfhoudende, sieraden cadeau gedaan heeft. Al die voorwerpen werden in beslag genomen. De politie vermoedt te doen te hebben met een iuternationalen dief of inbreker. Men zal zich heriuneren, dat in den laatsten tijd uit het buitenland weder zeer brutale stalen van spoor- wegdiefstallen en inbrakenvermeldzijngetforden. De verdachte houding van den arrestant in aanmerking genomen en de schatten, in zijn bezit gevonden, maken 't niet onmogelijk, dat de zich noemende 8. tot de daders van die mis- drijven behoort, althans tot hen in betrekking staat. Het onderzoek in deze zaak is aan het bureau Amsteldijk in vollep gang en geschiedt onder persoonlijke leiding van den commissaris der vrjfde sectie, den heer A. Rummer. (N. v. d. D.) Het wonderbare Huurkoetsier reed voor, Nieuwjaarsavond, na een drukken dag, huur koetsier was moe. Maar enfin, djt zou wel het laatste vrachtje voor heden zijn. Er moesten jongelui naar 't spoor gereden worden, die om de Nieuwjaarsvreugde ,/Over- gekomen" waren, zooals de meid huurkoetsier had verteld, toen zij de deur opengetrokken had, met de boodschap dat huurkoetsier even wachten moest. En hij zat aldus te wachten en doezelde. Doezelde dieper weg, dommelde. Dommelde dieper door, droorade. Plots schrok hij op. Zijn koetsje schokte, zakte even door: er stapte iemand in. Huur koetsier zat ijlings op daar waren zijn passagiers Er stapte er nog een in, Twee. En nog een. Drie. En nog een. Vier. Ziezoo, nu was 't koetsje vol. Neen, daar hadt je er nog een vijf. Die moest op de knieen van de anderen. Nog een, zes, Blikskater, 't werd voile bak, veel te vol Maar nog een stootte huurkoetsiers koetsje in zeven Wat had-ie nou aan de hand. Nog een: achtNog een negen Droomde die soma. Neen, hij was wakker. Klaar wakker. Dit waren zijn paarden en hij rad de leidsels en hij zat op zijn koetsje. En steeds gingen er nieuwe passagiers bij Tien, elf, twaalf, dertien. Hij wendde zich half om en riep naar links omlaagWat mot dat daar, zeg Er kwam antwoord, maar niet gauw, want 't koetsje schokte eerst nog drie keer door veertien, vijftien, zestien. Waar bleven de manden Wat doe joe see riep een meneer omlaag, Blikskater, 't is een Duitscherschrok huurkoetsier. Zeventien, achttien, negentien, twintig. Twintig menschen in een vierpersoons vigelant Toen werd het hem te bar. Hij hing de leidsels vast en klom van zijn hoogen bok. Langzaam wordt een dagje ouder. En toen hij voor 't portier kwam en binnen- keek zaten daar drie jongelui, drie niet meer, lui rustig. Wil wie koo vroeg de meneer op't achter- bankje. In verbouwereerdheid wist huurkoetsier haast geen antwoord jawoel'. seeker daalpk mosjeurs En hij klom weer omhoog. O, hij had durven zweren twintig menschen had hij geteld In zorgende augst of ie wel goed snik het nieuwe jaar begonnen was reed ie door. Dat ie ook niet begrepen heeft, de argelooze, dat de drie jongelui een grapje gemaakt hadden en stil de deur aan den anderen kant hadden geopend. Zij stapten aan deze zijde gewichtig in, gleden stil aan de overzijde er uit en liepen om Nu weet huurkoetsier er dus alles van Uit de gevangenis te Saint-Gilles bij Brussel had in een der afgeloopen nachten een sensationneele ontsnapping plaats. Zekere Pellaert, die wegens zwendelarij en verduisterin- gen tot een bedrag van 350,000 francs, tot 12 jaar gevangenisstraf was veroordeeld, is er in geslaagd, twee ijzeren staven van de eel der gevangenis-ziekenkamer, waarheen hij zich had laten overbrengen, door te zagen. De oppasser kwam Woensdagochtend tot de ontdekking, dat de kamer ledig was. Om te ontvluchten moest Pellaert twee muren van mee. dan vijf meter boogte overklimmen. Hij heeft in zijn kamer een brief achtergelaten, waarin hij den gevangenis-directeur vraagt, hem den last, dien zijn vlucht veroorzaakt, niet kwalijk te nemen. Men denkt, dat Pellaert bij zijn vlucht ge- holpen is door personen in of buiten de ge vangenis, die hem een ladder van touw ver schaft hebbeD. Pellaert was een schurk, die in 't groot stal. Bij zijn verhoor voor de rechtbank was hij naar de laatste mode gekleed. Eens is hij uit het Paleis van justitie te Brussel ontsnapt en eerst twee maanden later gelukte het, hem te Parijs weer in hechtenis te nemen. Te Brussel en te Parijs had Pellaert kantoren geopend om zaken aan de Beurs te doen door zijn bedriegelijke handelingen had hij een groot aantal slachtoffers gemaakt. Darius Ogden Mills, de groote Ameri- kaansche financier, is Maandag op 84jarigen leeftijd in Californie aan een hartkwaal bezweken. Het fortuin, dat hij nalaat, wordt op 60 millioen dollars gescbat. Hij begon als winkeljongen te New-York en behoorde onder hen, die in 1849, aangetast door de goudkoorts, naar Californie trokken. Hij deed echter niet me'e aan goud delven, maar richtte met zijn broer te Sacramento een bank op. Later maakte hij voordeelige zaken met zilvermjjnen en hielp de Bank van Californie oprichten. Mettertijd werd hij in vele finan- cieele en industrieele ondernemingen betrokken. Te New-York, waar hij op later leeftijd terugkeerde, stichtfe hij kosthuizen voor de armen, de zoogenaamde Mills Hotels, en aan de hoogeschool van Californie bekostigde hij een stoel voor wijsbegeerte. Een dochter van Mills is de vrouw van den Amerikaanschen gezaut Whitelaw Reid. Dat tijgers wel vrees is in te boezemen, als men er maar flink op af gaat, bewees dezer dagen een vrouw bij Kota Tangah, in de Omme- landen van Padang, meldt de ,/Sumatrabode". Haar karbouw had zij vastgelegd, om het dier te doen grazen, toen het plotseling door een tijger besprongen werd. Verontwaardigd daarover, trok de eige'nares van den buffel een mes en ging onvervaard op het roofdier af, dat dien aanval, zoo met zelf- vertrouwen ondernomen. niet afwachtte, maar zijn buit in den steek liet en de vlucht nam. Het blad voegt aan dit bericht toe, dat in de bovenlanden meermalen door vrouwen tijgers op de vlucht zijn gejaagd door hen met spot- kreten te begroeten als ,groote kat". Zooals men zich zal herinneren werd in December nabij Brunoy op de spoorlijn tus schen Parijs en Fontainebleau het lijk gevonden van een oude dame, mevr. Gouin, weduwe van een president der Fransche Bank. Aanvanke- lijk geloofde men, dat de dame bij ongeluk uit den trein was gevallen, maar de omstan- digheid dat het lijk was ontdaan van geld en kostbaarheden, die de dame volgens verklaring der familie bij zich moest gehad hebben, gaf de justitie aanleiding tot het doen van een onderzoek. Daarbij rezen vermoedens tegen 2 soldaten, in garnizoen te Melun, dat aan dezelfde spoorlijn ligt. Zij trachtten hun alibi te be- wijzen door te beweren, dat zij op het tijdstip van de misdaad in een herberg te Melun ge- weest waren, doch dit alibi bleek valseh te zijn. Door de publiciteit, die aan het onder zoek werd gegeven, meldde zich een reiziger bij den rechter van instructie aan, die ver klaarde dat hij met denzelfden trein als mevr. Gouin gereisd had en te Parijs aangekoraen, 2 soldaten uit een waggon le en 2e klasse zag komen, waarbij hij er zich nog over ver- wonderd had, dat gewone soldaten in een hoogere klasse reisden. Met de 2 verdachten gecon- fronteerd, herkende hij in hen die soldaten. Tegenover deze getuigeuis legden de verdachten een volledige bekentenis afzij hadden biljet- ten 2e klasse genomen te Melun en waren in een doorgaanden wagen le eu 2e kl. gestapt, waar zij een oude dame, die zij niet kenden, in een coupe le klasse alleen zagen zitlen, Zoodra de trein zich weer in beweging stelde. hadden zij de oude dame geworgd en uit het portier geworpen, na haar alles wat zij aan waar de bij zich had, te hebben afgenomen. De moordenaars heeten Graby en Michel en eerst- genoemde is de zoon van een politieagent te Parijs. Behalve geld maakten zij voor een vrij belangrijke waarde aan juweelen buit. die zi] verborgen hebben en nog niet door de justitie teruggevonden zijn. De luchtschipper Delagrange is Dinsdag doodgevallen. De lijst van verongelukte aviateuis blijkt nog steeds niet voltallig te zijn. Nabij Bordeaux deed hij Dinsdag met zijn vliegtuig een vlucht, toen plots een heftige wind kwam opzetten en voor er nog gelegenheid was tot vrijwillige landing, werd Delegrange's toestel gegrepen door een stormwind en tegen den grond geslingerd, van ongeveer 20 meters hoogte. De ongelukkige kwam terecht op den rug en op 't hoof'd. Hij kreeg schedelbreuk en later bleek ook, dat de wervelkolom gebroken was. Hij was op slag dood. Het toestel was een monoplan type-Bleriot, waarvan de vleugels door den steiken wind gebroken sehijnen te zijn. Leon Delagrange was oorspronkelijk beeld- houwer van talent, maar geprikkeld door dt tochten van Santos Dumont werd hij aviateur. Hij behoorde weldra tot de beste Fransche vliegers. Oorspronkelijk bestuurde hij tweedek- kers, maar werkte later met Llenot samen. le Rome, Spa en Kopenhagen deed hij het vorig jaar succesvolle tochten. Aan prijzen heeft hij dat jaar ruirn een ton verdiend. Er was indertijd ook sprake van dat Delegrange in ons laud vliegtochten zou houden. Hij stond bekend als een voorzichtig aviateur. Toen hij in September te Spa een ongevaarhjke tuimelitig maakte, wilde zijn vrouw dat hij van verdere vliegtochten zou afzien. Hij beloofde creen groote tochten meer te maken en richtte Te Croix d'llins bij Bordeaux, een vliegterrein in. Juist op een van de kleine vluchten voor zijn leerlingen aldaar, is hij verongelukt. Delagrange was 36 jaar oud. Bijna tegelijkertijd gebeurde in het aerodroom te Chalons een ernstig ongeluk. De vrou welijke luchtschipper mme. Delaroche, die met een biplan opsteeg, kwam in de boomen terecht. Het vliegtoestel sloeg tegen den grond stuk en de aviatrice werd zwaar gewond en bewuste- loos naar't ziekenhuis gebracht. Santos Dumont is op denzelfden dag. dat Delagrange den dood vond, eveneens met zijn vliegmachine gevallen en wel van een boogte van 31 yards. De machine was totaal vernield. De aviateur kwam er met eenige lichte kneu- zingen af. De vliegproef werd gehouden te Saint-Cyr. Santos Dumont vloog met een nieuwe ma chine; de motor van 40 P. K. was zeer krachtig voor de kleine monoplan. Ook in verband met de machine van i ela- grange wordt thans dezelfde opmerking gemaakt. Men is er tot dusver op uit geweest steeds krachtiger motoren aan te wenden. Thans bli]kt dat men dus ook rekening heeft te houden met een maximum-motorkracht De eerste vlucht van Santos Dumont met het nieuwe toestel slaagde uitstekend. De »'a- chine steeg op na een afloop van 150 M. De aviateur beschreef een graoten cirkel op een hoogte van 18 yards en -keerde naar de plants van opstijging terug om een ijzerdraad te be- vestigen en een vleugel te reguleeren Na zijn petroleum-reservoir gevuld te hebben steeg Santos Dumont opnieuw op en verdween in den mist. De toeschouw.ers wacbtten op zpn terugkomst, doch de minuten verstreken en hi] kwam niet. Ongerust geworden ging men hem zoeken en ontmoettetoen een auto die den aviateur medebracht. Zijn gelaat was met bloed bedekt. Santos Dumont verklaarde, dat toen hij op een hoogte van 31 yards over eenige boomen vloog, eenige draden braken, de monoplan kan- telde, neerstortte en verbrijzeld werd. De draden en touwen vormden een soort bescher- mende kooi om hem en hoewel hij gewond werd, hoopt hij binnen eenige dagen weder hersteld te zijn. Een zware slag heeft den grijzen Ameri kaanschen humorist Mark Twain getroifen. Zijn jongste dochter Jane, de eenige die nog met hem samenleefde op zijn villa te Redding in Connecticut en hem als secretaresse diende, is op noodlottige wijze om het leven gekomen. Zij leed aan vallende ziekte en een aanval daarvan schijnt haar verrast te hebben teivvi]! zi] een bad nam, want de ongelukkige vader vond zijn kind in de badkuip verdronken. Miss Jane, die 28 jaar oud was, werkte aan een biografie van haar vader. Men vreest dat de 74jarige schrijver, wiens gezondheidstoestand in de laatste jaren toch reeds veel geleden had, dezen slag niet Ye boven zal komen. Een jonge man van Ruddervoorde (West- Vlaanderen) ging dezer dagen 's avonds te 9 uur naar huis, toen hij naast de spoorlijn van de stoomtram een schoen vond. Een stap verder lag een andere schoen en daarnevens een menschenvoet met een stuk van het been, waar nog vezels vleesch aan hingen. Yerschrikt, wilde hij de buren roepen, doch deze waren in hun eersten slaap, en hij liep weg. Under het loopen vond hij een tweeden voet en andere lichaamsdeelen en eindelijk een hoofd, stukken vleesch en verder overal bloed. Een vreeselijke schrik overmeeslerde licrn en als door een spook vervolgd, snelde hij naar de politie. Een onderzoek heeft doen vaststellen dat de schrikkelijke overblijfsels die moeten zijn van een jongeling, welke men smoordronken in de nabijheid van 't tramstation had gezien, en dien men in eene naburige herberg drank ge weigerd en buiten de deur gezet had. Een andere jongeling had hem zelfs willen meeleiden. Hij moet daar nu ouderweg, men weet niet hoe, onder de tram geraakt zijnde machi- nisten hebben niets gezien. Te Geinsheim, een dorp tusschen Darm- stad en Mainz, verscheen deze week tegen den avond een man van tusschen de 20 en 25 jaren bij den gemeente-ontvanger, stelde zich voor als ambteuaar van de rekenkamer te Darmstadt en verklaarde, ingevolge een bij de kamer ont- vangen naamloozen brief, de kas te moeten opnemen. Hij trad zoo handig en oordeel- kundig op, dat de goede ontvanger het weder- varen van zijn Kopenickschen ambtgenoot niet indachtig was. De bezoeker nam de kas geheel naar den eisch op en ging toen heen, kwansuis om een tweeden ambtenaar tegemoet te gaan, die met een automobiel zou komen. Erkwam echter niemand terug, en toen de ontvanger zijne kas nog eens uatelde, bleken hem 500 mk. ontfutseld te zijn. Over heel het midden en een aanmeike- lijk deel van het zuiden van Zweden heeft er in den nacht van Maandag op Dinsdag een oeweldigen orkaan gewoed, vergezeld van zwaar onweder". Er is veel verwoest en men vreest voor ram pen op de kust. Bij Stockholm zijn nieuwe tramstallen omgewaaid. Bij het lossen van klosseu met electnsche kabels op het stationsterrein alhier, viel een dier zware voorwerpen en trof den stations- arbeider Camile Maufart, waardoor zijn linker- been vermoedelijk brak. Hij werd in de wachtkamer door de heeren Spruitenburg en Van de Ree voorlo.opig verbonden en daarna per brancard naar het ziekenhuis overgebracht. Hoek van Holland. De stoomreddingsboot heeft hedenmorgen benoorden den Waterweg de overblijfselen gevonden van den sckokker bch. 169, welke ycraioedeli]k overstoouna is. I li]Ken zijn reeds aangespoeld. Athene. Gisterenavond te half elf lire was het dak van het Paleis plotseling in een vuur- zee herschapen. De Koning werd telefonisch gewaarschuwd. De Koninklijke familie en het personeel waren afwezig. Het dak van het middengebouw is ingestort. De brandweer was den brand om 1 uur meester. Persoonlijke ongelukken kwamen met voor Het Paleis is niet verzekerd, bet meubiian wel. Oorzaak onbekend. I N G eToT DEN S T U K K E N. MijnJieer de Redadeur Gaarne zag ik mij plaatsing gegnnd voor het volgende in Uw geeerd blad. Bp vooibaa Tj'tlezing van het gemeenteraadsverslag werd mijn aandacht getrokken door de inge- komen adressen van de „Vereenig werkslieden" en de Christelpke werklieden- vereeniging, die beide een vakcursus in de winlermaanden geven. opn(, Nu was in eene vorige vergadenng bij eene i i J. 1J TPrt

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 6