Ter Neuzensche Courant. - Zaterdag 8 Januari 1910. 50° Jaargang. "Feu! l i, e t o n. (iemengde berichten. No. 5402. TWBBDB ZBL-A.!}. Predikbeurten. Maandag 10 en Dinsdag 11 Januari 1910. TEE NEUZEN, 7 Jauuari 1910. Tot agent van politie alhier is benoemd W. van Doom te Ellewoutsdijk. In de Woensdag alhier door aandeel- houders van de N. V. .,Werf Zeeland" te Hausweert gehoudea algemeene vergadering, werd de balans- en winst- en verliesrekening over 1908/09 goedgekeurd. Na verschillende afschrijvingen werd het divi dend vastgesteld bp 4V4 De aftredende commissarissen Mr. P. Diele- man te Middelburg en J. F. M. van Waesberghe te flulst, werden met algemeene stemmen her- kozen. Gisterenavond werd door den heer Dion en mad. Isolin eene seance gegeven in het //Hotel de Commerce". Eenekindervoorstelling ging bij gebreke aan een voldoend aantal be- zoekers niet door en ook bij de avondvoorstel- ling was de opkomst niet zeer groot. De heer Dion vertoonde verschillende goochel- toeren en was volstrekt niet geheim met zijn kunst, want en dit was wel interessant, na afloop liet hij zien hoe hij eigenlijk de toeschouwers bij den neus had genomen. Groot succes had mad. Isolin als schrijvend medium of gedachtenlezeres. De vlugheid waar- mede zij, geblinddoekt op het podium staande, een juist antwoord gat op vragen omtrent bijzonderheden van personen onder de bezoekers, wekten veler verbazing. Tot slot der voorstelling werd mad. Isolin gebonden in een kabinet geplaatst en hoewel men haar daaruit nog gebonden, zooals zij daarin geplaatst werd, zag te voorschijn komen, kwamen uit het kabinet, waarin zich niemand auders bevond, geluide.i die alleen kunnen worden voortgebracht door iemand die beide handen te zijner of te harer beschikking heeft. De liefkebbers vinden in de eerste dagen nog volop gelegenheid tot amusement. Zoo als uit advertentie's in dit nummer blijkt, wordt a.s. Maandag in het „Hotel de Com merce" eene voorstelling gegeven door een speeialiteiten gezelschap onder directie van Mad. De Jong Kinderen. Zooals vele in- gezetenen zich nog zullen herinneren hadden de voorstellingen vau genoemde directie in het theater St. Michel op de laatste kermis een voortdurend succes. Dinsdag treedt, na zpne reis naar IndiS, alhier in het //Hotel des Pays-Bas" op, de heer Van Kinsbergen met een eerste rangs-ensemble. Het program ma is veelbelovend. Op andere plaatsen had de uitvoering blijkbaar veel succes. Zoo schrijft de //Enkhuizer Ct." o.a. A1 is men zich bewust, dat al wat de heer Van Kinsbergen verricht slechts berust op handigheid, trues en trucjes, de resultaten zijn zoo verras- send dat men ze steeds met belangstelling gadeslaat. De r/Amersfoortsche Ct." zegt dat wat de heer Van Kinsbergen te zien geeft verrassend mooi is. Vooral het betooverend bruidskabinet was een heel mooi nummer en bovenal werd bewonderd de droom van den kalif. Gisteren werd alhier door den bouwkundige J. Scheele in het cafe van den heer B. Koevoets aanbesteed het verbouwen van genoemd cafe bij het Station te Ter Neuzen. Voor het eerste pereeel (metselwerk) werd ingeschreven door de heerenP. J. Rijnberg voor f 1980, D. de Smidt en J. M. van der Velden voor f 1870, W. P. Nieuwelink voor 1795 en Joris Kolijn voor 1703. Voor het tweede pereeel (timmerwerk) werd ingeschreven door de heeren F. C. Herrebout De Duitsche zweeg een korle poos, enkele seconden, die Magdalen uren vau pijn toe- schenen. Ten laatste vroeg zij met nadruk ,,Wenscbt u mij medeplichtig te maken aan verdere misdaden Magdalen bloosde niet, noch verbleekte. Hier ten minste behoefde ze geen masker te dragen. „Onze belangen zijn de uwe," was haar veelzeggend antwoord. Amalia schudde het hoofd. //Ik vrees, dat ik wat te hoog in mijn eischen zou zijn. En buitendien, mijn zuster is zwaar ziek. Zij zou onder dak gebracht moeten worden en uitstekend verpleegd. Ze zal 't niet lang mecr nmken. Ze zal spoedig hare dochter gaan opzoeken." Magdalen rilde. //'t Zal mij benieuwen, wat die twee elkander te zeggen zullen hebben, moeder en dochter," vervolgde Amalia onbarmhartig. v., //Houd op, vrouw kreet de prinses. //Heb ik u niet verbodeu indertijd. voor f 1990, G. J. F. Rijnberg voor f 1944, P. L. Boogaard voor i878J. A. Rijnberg voor f 1854, I. P. Casteleijn voor 1842, H. Kaijser voor f 1085 en A. de Kort voor /'1674. Voor het derde pereeel (schilderwerk) werd ingeschreven door de heeren J. R. Platteeuw voor f 390, O. F. C. de Pauw voor 374 en A. Casteleijn voor f 235. Het werk is gegund aan de laagste inschrijvers. In de week van 29 December 1909 tot en met 4 Januari 1910 zijn in Zeeland voor- gekomen 17 gevallen van roodvonk, waarvan 7 te Grijpskerke, 1 te Kloetinge, 4 te Middelburg, 1 te Ovezande en 4 te Sluis 5 aan diphtheritus, waarvan 4 te Vlissingen en 1 te Zuiddorpe. Door Burg, en Weth. van Hontenisse is aangesteld tot waarnemend hoofd aan de School in de Molenstraat, wegens ziekte van het hoofd en een onderwijzer dezer school, de heer W. Cremer, hoofdonderwijzer te Lamswaarde. Uit Hoedekenskerke meldt men dat het vaartuig //Maria" Donderdagmorgen gelicht is, naar Hansweert gesleept en daar op de slikken gezet werd. Sluiski!. Als onderwijzer aan de bijzondere school alhier, is benoemd de heer Ploos van Amstel te Sloterdijk. ffoewacht. Door het R. K. kerkbestuur is thans definitief besloten tot aanleg van een nieuw kerk- hof op Nederlandsch grondgebied. De daarvoor benoodigde grond is reeds aangekocht; zoodat spoedig tot deri aanleg zal worden overgegaan. Boscllkupello. Donderdagnamiddag werd in de bewaarschool een druk bezochte vergadering gehoudeu, waarin eene Maria-vereeniging defi nitief werd gesticht, waardoor de 27ste in het bisdom Breda is tot stand gekomen. Door den Z.Eerw. heer Pastoor werd mede- gedeeld, dat zich een veertigtal leden hadden opgegeven en dat de vereeniging reeds een twintigtal donateurs en begunstigers telt, zoodat zeker niet over belangstelling kan worden geklaagd. Nadat Z.Eerw. nog eeus duidelijk had uitgelegd, welke verplichting de leden o.p zich nemen en het goede doel der vereeniginsr, tegen gaan van het gebruik vau gestookte al- coholische dranken en het aanschaffen van ver- plegingsmiddelen, nog eens heider had in het licht gesteld, werden de volgende dames, waar van er jaarlijks 3 aftreden, tot bestuur be noemd. H. de Gier-Snels, presidente, N. v. Eerdenb'ufg, secretaresse, M. Verbist, penning- meesteresse, M. Mattens-v. d. Wielen, Ch. v. Damme, R. Roovers, O. Verdurmen, M. Onge- nae, R. v. Trappen, leden. Adviseur is de Z.Eerw. heer Pastoor. Met de gemeente-geueesbeer, dokter Fruytier, zal overleg worden gepleegd bij het aanschaf fen der verplegingsmiddelen, die zullen worden bewaard in de bewaarschool. Moge de vereeniging bloeien tot heil der gemeente. Boschkapelle. Donderdagavond hield de on- derlinge varkensverzekering //Helpt elkander" hare jaarvergadering. Het bleek, dat de vereeniging 66 leden telt. die 104 varkens hebben verzekerd. 12 donateurs verleenden geldelijken steun. De inkomsten hebben bedragen 217,94 en de uitgaven f 26,78, zoodat de kas steeg van f 314,165 tot 505,32°. Tot commissaris van orde en tot ondervoor- zitter werden respectievelijk gekozen de heeren P. Lambert en .1. Gelderland. Het nieuwe reglemeut werd goedgekeurd. In 1909 zijn 2 verzekerde varkens gestorven. 6 Jan. In 't begin dezer maand den wagenmaker Poppe in den Clinge, werden bij z/Maar ik heb nooit iets beloofd, uwe Excellentie En indien ik het beloofd had, ge- loott ge dan, dat er tusschen u en mij sprake kan zijn van iets eerlijk houden Magdalen wierp haar een vernietigenden blik toe. z/Ge zoudt me gaarne dood aan uwe voeten zien, niet?" tartte Amalia. ,/Dat kan ik be- grijpen. Maar ik ben nog niet dood. Ik hoop nog een flink tijdje te ieveu en u te dieuen, dltijd wanneer de betaling er naar is en ik mijn volkomen vrijheid behoud. Op die voorwaarde zal ik naar Park Lane komen." Magdalen zuchtte diep een zucht van groote verlichting. Ze spraken samen over de verdiensten. Amalia was hoog in haar eisch, maar Magdalen willig- de terstond in. Zij kon die vrouw niet inissen. Zij spraken af dat Amalia den volgenden dag reeds zou komen. Toen Magdalen haar sleep opuam en het vertrek wilde verlaten, hield de Duitsche haar nog even staande. ,,Weet uwe Excellentie, dat sir James Mas- sager's laatste bezoek mij gold Magdalen schrikte hevig. ,,Wat bedoelt ge ,,Misschien zal het u interesseeren te weten dat, toen Violet vermoord was, eu u rijk ge- worden waart, hij bij mij kwam om mij te ver- Prosperpolder onder deze gemeente door den aldaar wonenden onbezoldigd rijksveldwachter C. VVouters drie vreemdelingen hedelende aan- getroffen. Wouters, die met de handelingen dier vreem delingen niet gediend scheeu, wilde zulks tegen gaan door die personen in de richting van hun vaderland weg te sturen of te verwijderen. De bij dien wagenmaker vertoevende landbouwer G. v. B.r in voormelden polder woonachtig, be- moeide zich met deze zaak, kwam tegen het optreden van Wouters op en dulde zulks niet, waarop hij den onbezoldigd rijksveldwachter met een biljartstok een slag tegen zijn oog toebracbt, waardoor deze bloedend ver- wond werd. Bij procesverbaal zal de justitie dien landbouwer wel aan het verstand weten te brengen en af leeren, zich voortaan in politiezaken te mengen. Men schrijft ons uit Gent Vogelteelt Maatschappij Het Neerhof", Gent. Meeting der jongen gekweekt in 1909. Deze belangrijke tentoonstelling die in de groote zaal der Van Eykplaats plaats heeft zal niet minder dan duizend diereu bevatten, waaronder 200 konijnen, het grootste getal Gentsche reuzen- konijnen. 'tis eenen bijval zonder voorgaande en wij raden de liefhebbers aan een bezoek te brengen aan de zaal. Axel. De loop der bevolking in deze ge meente over 1909 was als volgt Geboreu 85 m., 86 vr., totaal 171. Gevestigd 121 m., -92 vr., totaal 213. Overleden 40 m., 36 vr., totaal 76. Vertrokken 112 m., 73 vr., totaal 185. m. vr. totaal. Bevolking op 31 Dec. 1908 2428 2376 4804 31 1909 2482 2445 4927 alzoo vermeerderd met 123 personen. Voltrokkeu huwelijken 32. Levenloos aangegeven 2 m. en 2 vr. totaal 4, Erkeuning 1. Sas van Gent. De loop der bevolking in deze gemeente over 1909 was als volgt Geboren 30 m., 22 vr., totaal 52. Gevestigd 104 m., 112 vr., totaal 216. Overleden 8 m., 8 vr., totaal 16. Vertrokken 114 m, 118 vr., totaal 232. m. vr. totaal. Bevolking op 1 Jan. 1909 1059 1047 2106 31 Dec. 1909 1071 1055 2126 alzoo vermeerderd met 20 personen. Voltrokken huwelijken 6. Zaamslag. De loop der bevolking in deze gemeente over 1909 was als volgt Geboren 50 m 62 vr., totaal 112. Gevestigd 37 m., 52 vr., totaal 125. Overleden 26 m., 26 vr., totaal 52. Vertrokken 68 m., 73 vr., totaal 141. m. vr. totaal. Bevolking op 1 Jan. 1909 1684 1710 3894 1 1910 1713 1725 3438 Alzoo vermeerderd met 44 personen. Levenloos aangegeven 1 m. Van de over- ledenen waren 23 personen ongehuwd, 20 ge- huwd en 9 in weduwenstaat. Aantal gesloten huwelijken 37. Echtsckeidingen 1 Zuiddorpe. De loop der bevolking in deze gemeente over 1909 was als volgt Geboren 16 in., 20 vr., totaal 36. Gevestigd 27 m., 20 vr., totaal 47. Overleden 7 m., 11 vr., totaal 18. Vertrokken 25 tn., 25 vr., totaal 50. m. vr. totaal. Bevolking op 31 Dec. 1908 566 531 1097 31 1909 577 535 1112 alzoo vermeerderd met 15 personen. Voltrokken huwelijken 7. tellen, dat hij in stilte met u verloofd was. Ik heb hem toen een en under verteld in ver- band met Violet Tborne. Waarom Ach dat weet ik zelf niet. Misschien om hem te troosteu." Zij lachte spottend, luid, onaangenaam. ,,Dat gesprek schijnt hem zeer aangegrepen te hebben. Hij ging been en schoot zich- zelf dood." Zij trad nog een paar passen naar de prinses en tluisterde half luid .,Maar ik vertelde hem niet de rnanier icaarop zij gedood werd." Magdalen maakte eene dreigende beweging met de hand. Zij was buiten zichzelf van woede. Zij had die vrouw wel te lijf gewild, maar zij hield zich in. Zij had haar noodig. Een woord van deze zou voldoende zijn om haar en haar vader aan de galg te brengen Zij was in haar rnacht, aan hauden en voeten gebonden Amalia stiet een dear open en duwde Mag dalen vooruit, een soort alcoof binnen, waar op een bed een magere gestalte lag uitge- strekt. Magdalen herkende in haar Amalia's zuster hetzelfde gezicht ongeveer. ,,Deze dame, vroeger mejuffrouw Sorosis is prinses Schehersoff/' zei Amalia voorstellender wijs. Zondag 9 Januari I3IO. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9 u., Ds. A. Tiramerinen, viering van het II. Avondm. en 2 u., Ds. A. Tinnnerman. Sluiskil. Geen dienst. Axel. 9J u. en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u., Ds. G. van Dis en 2 u., Ds. G. van Dis, Voorb. JH. Avondm. Hoeb. 9 ii. en 2 u., Ds. E. Raams Jr. Sas van Gent. 9j u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Gereformeevde Kerken. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. L. van Loon van Koude- kerke (W.) Axel A. 9 u. en 2 u., Ds. Knol van Zwijndrecht. II. 9 u. en 2 u., Ds. C. W. Bruins. Zaamslag A. 9 u. en 2 u., Ds. R. Hamming. H. 9 u. en 2 u., Ds. M. Uijtenhoudt. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., leeskerk. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u„ Ds. M. Ruben. Lokaal „Eben-Haeser" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5£ u., dhr. J. J. Kense. Donderdagavond 8 u., Evangelisatie, in de consistorieliamer achter de Pastorie. Lokaal „liethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 5£ u., Ds. L Boone v. St. Philipsland De Zigeuners, die eerst te 's Hage ver- blijf gehoudeu bebbeu en daarna te Teteringen zich opkielden eu die, zooals gemeld, een depu- tatie riaar den Minister van Justitie afvaardigden, zijn thans als zonder middel van bestaan, over de grenzen gezet. Het heele gezelschap, 40 personen sterk, werd door de marechaussee op den trein naar Antwerpen gezet. Eer men zoover was heeft het echter wel eenige moeite gekost, want het hootd der bende heeft de hulp van zijn consul telegraphiseh inge- roepen. Daarna is nog de bemiddeling van d-en Minister van Buitenlandsche Zaken en den procureur-generaal in Den Bosch gevraagd, doch niets hielp. Ook gelukte het niet een stukje grond binnen Breda te huren. Te Groesbeek hebben de marechaussee ook een troep Zigeuners buiten ons land gezet. Na te Beek eu Berg en Dal vergeefs getracht te hebben op Hollandsch gebied te komen, was hun dit Maaudagavond te Wijler gelukt. 's Nachts kampeerden zij in de buurt van Groesbeek. Dat ook een eend aan hare omgeving ge- hecht kan zijn, ondervond dezer dagen een land bouwer te Groede. Deze verkocht nl. een eend aan een poelier. die het op de markt te Brugge in andere handen deed overgaau. Vandaar ging het dier naar Brussel, waar het door een particulier werd aangekocht. Na verloop van tien dagen kwam de eend, terwijl men bezig was met het pluimvee te voederen, weer op de hofstede te Groede aangevlogen, waar het dier zich blijk baar weer spoedig thuis gevoelde. Donderdagnacht is de 23jarige Bernard K., wonende Egelantiersgracht, te Amsterdam, de dupe gewoiden van een laaghartigen moord- aanslag De jongeman, bediende in een slijterij, ver- liet dit cafe omstreeks 12 uur. Op straat zwervende, schijnt hij twee voormalige vrien- den een porder en een loodgieter, ontmoet te hebben. 'n Week ot vier geleden had hij, waarschijnlijk onder den invloed van sterken drank een nQgal hoogloopeuden twist met dit twee- tal gehad en reeds toen dreigden ,,ze hem later wel te zullen vinden." Of bij de cacbtelijke ontmoeting de twist opnieuw werd aangewakkerd, of dat men ter stond over de onde veete begon, is op't oogen- blik nog niet duidelijk. Vast staat echter dat K. in een donkere gang werd gesleept, waar hem een diepe dolksteek in het linker schouder- blad "werd toegebracht. Tegen kwart over tweeen kwam de jongen thuis. Mijn zuster, de moeder van mijn arme nicht Violet." De zieke zij scheen Magdalen reeds ster- vende toe, richtte zich een weinig op en stamelde ,,U waart goed voor mijn arm kind. Ik weet het, u waart goed voor haar. U maakte haar gelukkig En toen Magdalen niet antwoordde, herhaal- de de zieke op augstigen toon „Ge waart goed voor haar, niet waar „.!a," zei Magdalen. De sterveude stak haar hand uit en greep die der prinses. Zij drukte er een brandende kus op. ,',Dank Dank God zegene u. Ik ga naar mijn kind. Ik was slecht om haar alleen bij vreemden achter te laten, zij zal mij vergeven. Ik heb er zoo zwaar voor geboet. Eu zij was gelukkig (Wordt vervolgd). i i D O o

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 5