A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Zaterdag 8 Januari 1910. 50e Jaargang. Gemen^de berichten. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen j 1,Franco per post: Yoor Nederland y 1,10. Voor Belgie 1,40. Yoor Amerika l,821/g en voor het overige Buitenland J 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhanae- - laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10 Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. T I e f on No. 25. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. ZEilEilE&STIE] BLAD. Landbouwbericliten. Men schrijft ons uit Axel omtrent eene lezing aldaar voor de vereeniging van Oud-leerlingen van Landbonwcursnssen gehouden door den heer F. C. Zonnevijlle het volgende Na door den Voorzitter als oude bekende aan de vergadering te zijn voorgesteld, begon ge- noemde heer zijne lezing over vlascultuur. Spreker ving aan met te zeggen dat de vlas cultuur van zeer ouden datum is, dat zelfs in het oude testament, in Jozua reeds te lezen is over vlas. Herodotus, in de 5de eeuw voor Christus, verhaalt van een bloeiende vlasteelt in Egypte. Verder, hoe alle Germaansche stammen4 de vlascultuur uitoefenden voor de vervaardiging van eigen linnen. Tijdens de regeering van Karel de Groote stond de vlascultuur vooral in Vlaanderen op zeer hoogen trap. Brugge was in de 14de en 15de eeuw het middelpunt van handel in wol en linnen stoffen. In de 15de eeuw nam de wolbewerking af, maar de linnenindustrie nam zeer toe en in de 16e eeuw was het Vlaatnsche linnen een product met grooten uitvoerhandeh Yooval Antwerpen kwam toen sterk op den voorgrond. Zelfs tot in Australie, Perzie en Azie was het Vlaamsche linnen bekend en zeer gezocht. Engeland kocht in 1630 voor meer dan 60,000 gulden aan linnen in Vlaanderen. Van toen dateert het Vlaamsche lied Yoor 100 jaar schreef Schwertz dat in St. Nicolaas van elke 4 personen zeker 3 zich voedden van het vlas. Vooral in het eerste derde deel, bloeide in Vlaanderen de linnen- weverij als huisindustrie vooral. In 1846 echter was de huisindustrie onder gegaan, door de machinale bewerking en ont- stond in Vlaanderen een zware crisis. Bovendien werd de markt overstroomd met Amerikaansche boom wol. In weinige jaren echter, reeds in 1860, had de vlasindustrie zich aan de nieuwe omstandigheden aangepast, met roten in de Lije en in Gent de fabrieken met met hunnen grooten handel. Vooral ook de Amerikaansche oorlog, waardoor de uitvoer van boomwol ophield, werkte hier gunstig. Na 1860 zag men echter weer een teruggang, vooral daar de uit boomwol vervaardigde stoffen nauwe- lijks van linnen waren te onderscheiden. Een ding redde echter de vlascultuur van Eems tot Seine n. 1. de overal doorgevoerde arbeidsverdeeling, waardoor specialisten zijn ont- staan in de vlasculturen, dat wil zeggen mannen met bijzondere kennis van verbouwen en klaarmaken van vlas voor de markt, waar door dan ook dat vlas een zeer groote rol op de wereldmarkt speelt en het vlas dat Amerika, Oost Eurtfpa en Rusland produceert, hetwelk van niet zoo'n goede kwaliteit is, zeer op den achtergrond dringt. Werd dns vroeger vlas verbouwd voor eigen gebruik, nu als handelswaar. Van Eems tot Seine wordt het vlas verbouwd voor geheel Europa, daarom wordt de vlas cultuur een gewichtige en moeilijke cultuur die veel geld vraagt en veel risico medebrengt. Het vlas vraagt, zegt spreker, een gematigd, niet te droog, niet te nat klimaat. Vochtige lucht, veel zachte regen, sterke dauw 's morgens en 's avonds, matige warmte. dus ons klimaat, hetwelk spreker dan ook als het zoo zeer geschikte voor het vlas aan- duidt. Verder hangt het vlas veel van de weersge- steldheid af en is ook de bodem een groote factor. Op zandbodem, leembodem en polderland b. v. kan men fijn vlas vinden. Kalkbodems zijn absoluut ongeschikt en humus in hooge mate is zeer at te keuren. Bewerking van den bodem. Het bewerken van den bodem moet zoo zijn, dat het zaad in een diepen grondigen, water- houdenden, onkruidvrijen bodem valt. liefst, voor den winter 2 a 3 maal geploegd. Na den winter is aan te bevelen slechts met de eg te werken. Rollen na 't zaaien hleft aanbeveling door dat daardoor het zaad aau den grond wordt gebonden, de vochtigheid wordt bevorderd en het zaad tegen nachtvorst eenigszins wordt be- veiligd. Verder zegt spreker dat omtrent de bemesting vele brochuren en weterischappelijk aangelegde proeven, geen resultaat hebben opgeleverd. De bastvorming toch is afhankelijk van zeer vele tactoren waarvan weer en wind de be- langrijkste zijn. Vroeger was het bemestingvraagstuk zeer eenvoudig toen men slechts stalmest en gier had de twee vragen waren toen geeft men den mest aan de voorvrucht of aan het vlas, en hoeveel zal men geven Thans is bewezen dat de kunstmeststoffen zeer goede diensten bewijzen, hoewel in't begin wel eens overdreven, waardoor men dan een zwaardere hoeveelheid krijgt, ten koste van de kwaliteit. In 1899 werd door een Belgische handels- kamer bericht dat de kwaliteit van het vlas vermindert door den kunstmest, als hootdschul- digde de chili noemde, wat men hier eveuwel niet bij overdrijving vindt, daar de kooper het niet wenscht en het ook best zien kan. Verder raadt spreker aan geen stalmest aan vlas te geven. Stalmest maakt den bodem vuil - doet het vlas legeren en geeft grove bast, kan niet gelijkmatig worden verspreid en geeft dus ongelijk gewas. Op lichten grond in het Land van Waes wordt getniddeld per H. A., kunstmest toege- dient 600 E.G. thomasphosphaat, 400 E.G. kainiet, -f- gier. In Normandie op zandige klei 400 E.G. supherphosphaat, 100 E.G. chili -j- 100 E.G. gloeikali. In Zeeuwsch-Vlaanderen 500 E.G. Arnmo- niak-superphosphaat en 150 200 K.G. chili. In Groningen op rijke bodems gewoonlijk niets. Het is zeer zeker voor vlas verkeerd om een vaste regel als bemesting voor te stellen, daar het complex van bodem en klimaat den oogst vonnt. Wel staat vast dat zware chilibemesting slecht is voor de vezel en overmaat van kalk de vlasbrand bevorderd kali en phosphorzuur moeten in voldoende hoeveelheid in den grond aanwezig zijn. Tevens verdient het aanbeveling proefvelden aan te leggen. In sommige landen, zegt spreker, wordt het vlas voor het zaad verbouwd, t. w. in Amerika, Britsch-Indie en Oost-Kuropa. Hier zou dit volgens spreker minder rationeel zijn men verbouwe dan liever graan of ander zaad wat bij minder kosten meer zou opbrengen. Van Eems tot Seine verbouwd men twee soorten vlas, blauw en wit. Het blauwbloem vertakt zich het minst, geeft weinig bladeren en is van de fijnste kwaliteit. Witbloem geeft meer blad en meer vertak- king en wordt veel in Friesland op zeer on- doorlatende grond verbouwd waarvoor het dan ook beter is geschikt dan blauwbloem. Er is geen plant die zoo spoedig degenereert als het vlas. Het is dan ook aan te bevelen zuiver en niet ziek zaad te zaaien vooral is aan te bevelen Russisch tonzaad uit Livland Kuhland, Litarien, Uitbesk en Smolensk. Door verkeerd zaad in te voeren is in 1902 in Gro ningen alleen voor een millioen gulden schade geleden. De beste handelaar is A. Selmer te Riga, welke apart zaad levert voor Belgie en Neder land. Als bijzonderkeid deelt spreker mede dat het zaad van genoemden handelaar dit jaar 95 1/0 kiemkracht heeft. Verder beveelt spreker aan om kiemproeven te nemen, welke na 5 dagen 80 a 90 zaden moeten aanwijzen die na 5 dagen niet zijn ontkiemd, komen op 't land niet op. Verder besprak spreker in den breede de verschillende ziekten, zooals vlasbrand, welke wordt toegeschreven aan een zwam in den bodem, welke daar 15 a 20 jaar kan ieven. Dus kan in een land waar zoo'n zwam leeft, lo a 20 jaar lang geen vlas met succes worden verbouwd. Vlasroest, een ziekte waar ook niets tegen is te doen. Doode Harrel wordt zeer waarschijnlijk over- geplant door zaad. Vooral zwakke plan ten 1 ijden er veel van, zoodat zaad met slechte kiemkracht er zeer vatbaar voor is (zeer ver- tropwd zaaizaad koopen is een middel om het Te moeten denken dat deze kolossale alkohol plas voor het meerendeel door de drinkencle Leidenaars in een jaar tijds moet zijn veror- berd, het is inderdaad om er van te fillem lit jaariiTEliid iden Alzoo teg*n te gaan). Verder komt nog voor, zegt spreker, een rup'sje dat de toppen der Stengels ineenspint en de toppen der plant afvreet, hier kwadp koppen genoemd (waartegen ook zeer weinig is te doen). Na nog een en ander omtrent de vlasindustrie, het roten en het vervaardigen van linnen te hebben medegedeeld, besloot spreker zijn wel- bestudeerde rede met de aanwezigen in de ge- legenheid te stellen, eenige vragen te doen wa; rvan door enkelen werd gebruik gemaakt, die daarna zooveel mogelijk door spreker werden beantwoord. Hierna bracht de Voorzitter een woord van welverdienden dank aan den spreker voor de vele moeite die hij zich had getroost.om de j vereeniging een genoeglijken en leerzainen middag te bezorgen. strikvragen De drievoudige moord te Koekange Volgens de Ass. Ct. heeft, zooals wij meldden, een veldwachter aan Klaas Bakker, die thans wederom in hechtenis werd genomen als ver- dacht van- den moord te Eoekangerveld, ge- vraagd Zeg me nou eens, wie was je mede- plichtige waarop Elaas zich liet ontvallen Geen mensch, ik heb het alleen gedaan. Art. 103 van het Wetboek van Strafvorde- ring luidt,/Geen strikvragen zullen in den loop van eenig proces aan eenige beklaag- den of getuigen mogen worden gedaan en de rechter zal geen acht mogen slaan op de ant- woorden welke op zoodanige strikvragen mogen zijn gegeven. Vragen, in welke een daadzaak, door den beklaagde of de getuigen niet beleden of opgegeven, als waarheid wordt aangenomen of verondersteld, zullen ook moeten worden beschouwd." De vraag van den veldwachter was een typische strikvraag. De veldwachter onder stelde bij het vragen naar den medeplichtige dat Bakker zelf den moord had gepleegd een daadzaak, die hij niet had beleden. In het proces mogen dergelijke vragen niet worden gedaan. Hier echter was het proces nog niet begonnen. De bekentenis, buiten het proces afgelegcl, geldt slechts als ,,aanwijzing" en kan alleen in verband met andere omstandigheden volledig bewijs van schuld opleveren. L. en V. Treurig welsprekende cijfers noemt het ,/Leidsch Dbl." die, omtrent het drankgebruik te Leiden in 1909. In Leiden zou, volgens opgaaf van een bekend drankbestrijder, in het afgeloopen jaar aan gedistilleerd jenever, brande- wijn, cognac en wat er verder toe behoort, zijn ingeslagen voor een bedrag van 750,000. Aanschouwelijk voorgesteld zouden, wanneer dit vocht was gegoten in literkruiken en deze naast elkaar waren neergelegd, zij een keten vormen ter lengte van 180 kilometers. Om den kruikenweg af te wandelen, zou een wande- laar 36 uren noodig hebben. Men zou er een kanaal van een meter breed en diep en 600 meters lang mee kunnen vullen. Aan bier en wijn werd in dit jaar uitgegeven voor origeveer f 600,000. te zamen e<^i bedrag van bijna anderhalf mil lioen guldens. De beer van'Marwijk Eooy laat bij zijn jachthuis te Ze'ist n toren van 20 M. hoogte bouwen om zijn jachtopzieners bij nacht te laten uitzien naar stroopers met den lichtbak in het jachtveld. Bij duister w«er zal een strooper zeker op een uur afstand zijn te zien. Maar de jachtopziener heeft hem dan nog niet te pakken. Door kolendamp gestikt De familie v. Sch. in de Watermeerwijk bij Nijmegen, kwam Zaterdagmorgeu tot de treurige ontdekking, dat haar ojarig zoontje dood in bed lag. De oom, die in hetzelfde bed sliep, was be- wusteloos en 't kostte den dokter heel wat moeite om dezen tot bewustziju te breugen. Eerst 's avondsV gelukte dit. Eolendamp uit de kachel is de oorzaak van dit treurig ongeval. Wie betaalt die 25.000 lndertijd werd door den gemeenteraad van Breda besloten tot aankoop van de Baronielaan, van een particuliere bouwgrondmaatschappij. Gedeput. Staten hebben dit besluit goedge- keurd, doch de kroon heeft het vernietigd. Tusschen de goedkeuring van Gedep. Staten en de vernietiging door de kroon heefr Bieda echter de Baronielaan gekocht en betaald, ol- schoon, naar uit de Kamerdebatten is gebleken, door het departement van Binnenl. Zaken aan Breda een waarschuwing was toegezonden. De vraag was nu, of Gedeput. btaten de rekening van Breda, inhoudende de 25.000 voor den aankoop der Baronielaan, zouden goedkeuren. Sommigen meenden, dat Ged. Staten de goed keuring niet mochten onthoudenaandeuitvoeiing een door henzelf goedgekeurd raadsbesluit anderen waren van oordeel, dat Ged. Staten hun goedkeuring van het Bredasche raadbesluit vernietigd moesten achten door het Eoninkl. Besluit, dat den aankoop der Baronielaan had veroordeeld en dat goedkeuring der Bredasche rekening beteekenen zou verzet tegen het Koninklijk gezag, zooals dat gesproken had in het bekende Koninkl. Besluit. De beslissing van Ged. Staten, uitgesteld tot den laatsten dag des jaars, werd in Breda met spanning tegemoet gezien. Eindelijk is zij gevaller. de rekening van Breda is met goedgekeurd en de 25.000, uit de kas van Breda genomen ter voldoening van de koopsom zal daarin weer moeten teruggestort worden. Op dit oogenblik valt niet met zekerheid te zeggen, welke gevolgen de beslissing van Ged. Staten hebben zal. Een tram-mop. Op lijn 4 te Amsterdam stapt een juffrouw in de tram met een nog zeer klein kind op den arm en een groot pak in de hand een ond mannetje helpt haar bp het instijgen en zet het pak naast haai neei op de bank en daarnaast zichzelf. Het is druk. Op de wolgende halte loopt alles vol. Een deftig heer stapt binnen en vraagt beleefd aan hgt mannetje of hij het pak op zijn schoot wil nemen. ;/Nee meneer, dat pak o „Ja, als u zpo'n groot pak wil meenemen. dan moet u het maar op uw schoot nemen '/Maar meneer, dat pak" De juffrouw houdt zich stil. //Conducteur, wil je er dien meneer eens op attent maken, dat hij dit pak op zijn schoot dient te nemen, er is atiders geen plaats. „Maar meneer de conducteur, dat hoeft toch niet, ik wJa, dat moet, anders zal ik u er uitzetten Zuchtend berust het oudje en neemt het pak dat boven zijn hoofd uitkomt, op zijn knieed. Vooruit verder maar weer. MuntDe tram stopt. Het oudje staat op, zet zijn pak naast de juffrouw neer en stapt uit. Groote verwonde- het pak was van de juffrouw, die fijntjes SElZESSCflE (WRIYT nnvl versehUnt Woen8da|r. en VriJ,l»K,iv,.nU nitron.. er,> "up FeeS<daKen. 1»q de Hr.n» P1C T"' *e"'en- Wij boeren en boerinnen, Wij werken dag en nacht, Wij ploegen en wij spinnen En zingen uitermacht: Geef, lieve Heerons cost en kleer Het hemelrijk en dan niets meer. ME SJ ring

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 1