A S g e m e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zseuwscli-Vlaasidere&i 25Q«*&es> SSsts"fe« Dinsdair 4 Januari 1910 No, 5400 50p Jaar^an^. Binnenhnd. Landbouwberichten. fiemengde berichieii. FEU IL L E T O N. ABONNEMENT: Pei- drie maanden binnen Ter Neuzen j 1,Franco per postYoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie 1,40. Yoor Amerika f l,321/2 en voor bet overige Ruitenland 1,65. Men abonneert zich bij aile Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushonders. Tel efoon No. 25. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs sleckts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzendinq van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Na de dringende vertoogen, welke ge- durende de eerste maanden van bet vorig jaar in de pers tot bet publiek werden gericht be- treffende bet hinderlijk volgen van H. M. de Koningiu op Haar wandelingen in de straten van Den Haag bad men mogen verwachten, dat het Haagsche publiek tkans aan deze wen- ken gevolg zou bebben gegeven. Bij de wandeling, die H. M. Woensdag en Donderdag in de stad maakte, bleek dat echter allerminst bet geval te zijn. Het publiek drong weder op hinderlijke wijze op en volgde H. M. aanhoudend. Men kon gisteren zelfs opmerken, dat H. M. bij den terugkeer naar bet Paleis een anders niet gebruikelijken weg volgde, n.l. door de Koninklijke Stallen. Een dergelijke onhebbelijke bouding van de wandelaars maakt bet Hare Majesteit op den duur onmogelijk Zich evenals de geringste Harer onderdanen vrij in de straten van Den Haag te bewegen. De Nederlandsche centrale vereeniging tot bestrijding der tuberculose beeft te Utrecht vergaderd. In deze bijeenkomst bracht Dr. M. W. Pijn- appel verslag uit over de achtste internationale conference te Stockholm, en hield Dr. Van Gor- kom een voordracht over de tuberculosebestrijding in Zweden en bij ons. In deze voordracht trok spr. een parallel tusschen de beweging daar te lande en hier. In beide landen dateert zij van ongeveer den- zelfden tijd, de jaren tusschen 1890 en 1900 de bevolking van beide landen is ongeveer even groot. Kenschetsend voor Zweden is de groote belangstelling, waariti zich deze strijd bij de bevolking onmiddellijk beeft mogen ver- heugen. Van den aanvang af beeft de oproep tot deelneming weerklank gevondeu in stad en land, bij de bevolking en bij de regeerende machten. Het niveau van ontvvikkelijkheid voor de werkkringen der propaganda is in Zweden aanmerkelijk hooger dan hier te lande. Uit de staatskas wordt in Zweden aan de verzorging van vergevorderde teringlijders jaar- lijks meer dan een half millioen besteed. Bijna alle steden zorgeu voor eigen tuberculose- ziekenhuizen en ziekenhuisjes. Op het platte land worden bestaande woningen en boeven voor deze bestemming omgebouwd. Overal wordt de urgentie van dit vraagstuk gevoeld, hetgeen op een booge mate van intelligentie in de beoordeeling van bet tuberculose-vraag- stuk wijst. Particulieren offeren aan dit doel tonnen gouds, die bij oris te lande zelfs niet „Ik geloof, dat u het te donker inziet," hernam Richard Sorosis. ,,Die jonge man als man van eer, zal niet langer aan een huwelijk met een rneisje als zij, denken. En wat het meisje be- trelt, wel, miju waarde heei^t ik moet bekennen, dat ik geen al te groote opinie van haar karakterdiepte beb. Na een korte kennismaking stemde zij toe Jerningham's vrouw te worden en kort daarna, toen ze zag- dat hii voor haar verloren was, accepteerde zij den hertog van Mornington. En nu, nu ze weet welk onheil haar bedreigt, zal ze alle hoop op een huwelijk wel hebben laten varen." De predikant zuchtte, maar antwoordde niet. Hij wilde dezen koelen, onsympathieken man niet over dergelijke kiescbe dingen spreken die man voelde niet als audere menschen, kon niet begrijpen de teedere, fijngevoelige natuur van het arme meisje. Zij spraken af, dat Eleonora binnen enkele dagen haar intrek bij den predikant zou nemen. Bij het heengaan keerde Richard Sorosis zich nog eens naar den predikant. voor meer direct sprekende doeleinden van. zuiver philantropische karakter mobiel te maken zijn. De beweging in Zweden wordt geleid door een rationale vereeniging, onder beschermheerschap van den Koning. Zij is ongeveer gelijktijdig met ons centraal-comite gesticht. Vooral, dank zij een jaarlijks, om- streeks Kerstmis met rijkssteun uitgegeven tuberculose-postzegel, bescbikt zij over be langrijke kapitalen, waarmee zij belangrijke proefnemiugen op het gebied der tuberculose bestrijding heeft gedaan en die haar in staat stellen, de actie met krachtige hand te leiden en met uitnemend gevolg de volksopvoeding in hygienischen zin te bevorderen. TER NEUZEN, 3 Januari 1910, Wij maken onze lezers opmerkzaam op de in dit numtner van ons blad voorkomende adver tentie van het gezelschap Dion-Isolin, dat blijkens op a. s. Donderdag in het nerce" een interessante uit- het pr El otel dfc voering llelcgl Tijdeip^ het-op de li oostelijken k van Liverpol water reeds lanjCg stoomschip met he1 komen. iy.st is heden voormiddag bij gen omhoog gevaren op den 'in bet Eng. s.s. Fulmar" Gent bestemd. Daar het ;et vallen was, zal het stoom- olgend hoogwatergetij vlot Met den trein die bier gisteravond te 5,52 uur in de richting van Mechelen vertrok, reisde ook mede eene vrouw uit YTissingen, vergezeld van een 2jarig kind. De vrouw moest te Kijkuit uitstappen, en vergat in hare haast het kind mede te nemen. Zij merkte dit eerst toen de trein reeds weer aan het rijden was. Per telefoon werd de stationschef te Hulst van bet voorgevallene verwittigd, die daarna de kleine in ontvangst nam en zorgde dat zij met den eerstvolgenden trein naar Kijkuit mede genomen werd, waar de moeder haar in ont vangst kon nemen. De kleine had zich gedurende de onverwachte reis met de andere passagiers goed geamuseerd. Een bijvoegsel tot de St. Crt. van 30 dezer bevat de statuten van de Naaralooze Vennoot- schap Hotel der Nederlanden (Hotel des Pays- Bas) gevestigd te Ter Neuzen en ten doel hebbende de exploitatie van hotels en restaurants, in den ruimsten zin dezer woorden opgevat. De vennootschap wordt aaugegaan voor een tijd van 100 jaren. Het kapitaal bedraagt. f -35.000, verdeeld in aandeelen van f 1000, en is vol gestort. „Mijn plan was, een som gelds op het arme kind vast te zetten, miju waarde heer, waarvan de rente u ten goede zou komen." De predikant fronste de wenkbrauwen. Deze mededeeling deed hem onaangenaam aan, doch hij voelde, dat hij niet mocht weigeren. Wan- neer hij er eenmaal niet meer zou zijn en niet meer voor haar zou knnnen zorgeu, zou zij toch bezorgd zijn. Maar bij zijn leven wilde bij niet. dat zij een stuiver van bet gela, haar door Richard Sorosis gegeven, zou aanraken. 'tLeek hem toe, dat de oude Sorosis daarmede wilde betalen al de zorgen, die hij, door Eleo nora tot zich te nemen, op zich laadde, en hij wilde enkel uit liefde het kind huisvesten en gelukkig trachten te maken. Met een stijve buiging dankte hij den ouden Sorosis. „U is wel vriendelijk. Ik zal't gaarne voor Eleonora accepteeren, en u moet mij goed ver- staan, ik neem haar uit liefde tot mij. Ik zal de rente niet aanraken, doch rente op rente stapelen." z/U is een edel man," zei Sorosis, met een buiging afscheid nemende. Zooals afgesproken, deed Eleonora eenige dagen later hare intrede in haar nieuw tehuis. XXXIII. Kolonel Browne was gearriveerd. De vemiootschap wordt bestuurd door een divecteur, die onder toezicht staat van ten minste 3 en ten hoogste 7 commissarissen. Het salaris van den directeur wordt bepaald door het college van commissarissen. Voor de eerste maal zijn tot commissarissen benoemd de heeren J. F. A. M. van Waesberghe te Hulst, Mr. P. Dieleman te Middelburg en Mr. J. H. M. Stieger te Goes. Aan het postkantoor te Ter Neuzen en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand December 1909 ingelegd 32866.48 terugbetaald 20471.91. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 8178. Gedurende die maand werden 25 nieuwe boekjes uitgegeven, en 17 boekjes geheel af- betaald. De bekende firma J. Lips Bzn., te Dordrecht, heeft ter gelegenheid van haar 40jarig bestaan een bijzouder artistiek uitgevoerd album uitge geven, dat rijk aan interessante kiekjes is, die een helder beeld geven van de verschillende werkzaamheden in de brandkastenfabrieken, de omvangrijkheid van het bedrijf en hoe daarin met de meest moderne werktuigen wordt gewerkt. De tekst vertelt belangrijke feiten over den bloei dezer beteekenisvoile zaak, die door den heer J. Lips Bzn. in 1870 te Dordrecht werd opgericht een kleine smederij aan de Botgens- itraat werd daar overgenomen en waar hij werkte met een voisiagen knecht en een haitwas. Steeds grooter werd het debiet en als men een blik werpt op het etablissemeut met een opper- vlak van 5400 M3, dat de firma thans te Dord recht heeft en waar 350 a 400 arbeiders werken, moet men bekennen, dat hier noeste vlijt, energie en stalen geduld een succes hebben be zorgd, waarop oprichter en firmanten trots mogen zijn. Koek. De loop der bevolking in deze ge- meente over 1909 was als volgt Geboreo 59 m., 41 vr., totaal 100. Gevestigd 38 m., 36 vr., totaal 74. Gverleden 25 m., 18 vr., totaal 43. Vertrokken 48 m., 45 vr., totaal 93. Bevolking op 31 Dec. 1908 1309 1330 2639 31 1909 1333 1344 2677 alzoo vermeerderd met 24 m., 14 vr., totaal 38. Voltrokken huwelijken 19. Levenloos aangegeven 2 m., 3 vr. Onwettig geboren 1 m., 2 vr. Axel. Met ingang van 1 Jan. zijn alhier definitief benoemd Tot bode-concierge J. Cornelisse. Tot buiten-bode A. Olijslager- Natuurlijk gold zijn eerste bezoek het huts in Park Lane en groot was zijiie verwondenng, toen hij daar Magdalen als meesteres des huizes, als prinses Schehersoff, aantroL Magdalen ontving den kolonel met de grootst mogelijke hartelijkheid, vertelde hem in de roerendste bewoordingen hoe het einde van de arme Violet was geweest en vergezelde hem zelfs naar het kerkhof. Zij was zoo bekoorlijk en lieftallig, zoo op- recht bedroefd, wanneer zij over de arme Violet sprak, dat, toen de kolonel heenging, hij het niet anders dan een groot geluk vond, dat het geld van Violet in zul ke goede handen was gekomen. Den morgen na zijn bezoek in Park Lane wandelde hij op straat en diep in gedachten, opziende, bleef zijn blik rusten op een hansom die hem passeerde en waarin hij niemand meer of minder dan zijn pleegkind Violet Thorne meende te ontwaren. Waakte of droomde hij Was hij krankzinnig, ot bedrogen zijn oogen hem. Violet Thorne was immers dood hij had bij haar graf gestaan, geluisterd naar al de bij- zonderheden, die hare nicht omtrent haar ster- vensuur hem had medegedeeld. En toch zou hij zijn hoofd er onder kunnen verwedden dat degene, die hij in den hansom had gezieu, niemand anders was dan Violet Thorne. Tot vaste arbeiders en lantaarnontstekers A. P. Freckenhorst en G. W. Hottinga. Axel. De Nieuwjaarscollecte heeft dit jaar alhier opgebracht ruim 425. Het vorige jaar bedroeg de opbrengst ruim f 400. Philippine. Een voorbeeld dat navolging verdient. Den visschersknecht Franciscus Lauret alhier werd op Nieuwjaarsdag door zijn baas een spaarbankboekje met 50,ten geschenke gegeven voor zijn tienjarigen trouwen dienst. Sluis. De heer Mr. P. C. J. Hennequin, die dit jaar aan de beurt van aftreding is als lid der Prov. Staten voor dit district, wenscht, naar wij vernemen, niet voor een eventueele her- kiezing in aanmerking te komen. De heer Hennequin heeft meer dan 25 jaar zitting in de Provinciale Staten van Zeeland. In de vergadering van het Hoofdbestuur van den R. K. Boerenbond Z. VI. O. D. werden de volgende besluiten genomen Aan den Heer Inspecteur van den Landbouw te advi- seeren, dat men eene Kamer van Arbeid voor het Landbouwbedrijf in het Kanton Hulst on- noodig achtaan de Algemeene Vergadering voor te stellen eene subsidie te verleenen aan de Zeeuwsche Geitenfokvereenigingzich te verzekeren en te herverzekeren in betrekking tot de Ongevallen Verzekering. £?e mooi<d bij Sloekange. Men meldt uit Assen Klaas Bakker, de verdachte in zake den drievoudigen moord te Koekangerveld, die in 't begin dezer week in vrijbeid werd gesteld, is gisteren weer in hechtenis genomen en op- nieuw naar de gevangenis te Assen overgebracht. Aan de Ass. Ct. wordt nog nader gemeld Donderdag waren de veldwachters van Koe- kange en De Wijk ten huize van Klaas Bak ker tot nader onderzoek. Een der veldwachters vroeg aan Klaas, terwijl deze bezig was den vloer te vegen ,/zeg me nou eens, wie was je medeplichtige", waarop Klaas zich liet ontval- len ,,Geen mensch, ik heb het alleen gedaan". De veldwachters zeiden daarop, dat zij hem zouden meenemen naar den burgemeester, waarop Klaas zeide dat hij zich vergist had. K. hield zich verder daaraan en ontkent zelfs de woorden te hebben gebezigd. De 23jarige boerenknecht uit WTeesper- karspel, die met zijurijwielden 72jarigen machinist C. v. Trigt zoodanig aan reed dat deze blijvend letsel bekwam, werd door de Amsterdamsche rechtbank veroordeeld tot 6 weken gevangeuis- straf en tot betaling van een schadevergoeding van 100 gulden. Een noodlottige gebeurtenis bracht Dins- dagmorgen te Veendam groote opschuddiug te weeg. De wethouder der gemeente Sellin- gen, de heer L. ging op de jacht met zijn knecht. Bij een sloot gekomen, welke meD moest overspringen, gaf de heer L. zijn geweer aan den knecht over. Het vuurwapen ging af en trof den ongelukkigen knecht in het hoofd. De man was terstond een lijk. Hij laat een vrouw en 2 kinderen achter. Te Breugel (Noord- Brabant) is de land- bouwersknecht H. Theunissen van een roggetas zoodanig gevallen, dat hij eenige oogenblikken daarna den geest gaf. Kolonel Browne was er de man niet naar, zich lang te bedenkeu. Hij riep een hansom aan en beval, zoo bard mogelijk in de richting, die hij aanwees te rijden om den hansom te volgen en in te halen. Doch alle moeite was vergeefsch een groot aantal hansoms vlogen door elkander door Londen's straten en 't was moeilijk, of liever gezegd, ondoenlijk den eenen juisten in te halen. Hij beval dus terstond te rijden. naar Park Lane. (Wordt vervolgd). Pit ftlad verncliijnt 3aatnl»);., Woenaiifti;. en aUtrezomierd op ^eesfdaireo. bij lie Firma I*. J. VAST HE 8tAlE»*BS te Ter Semen. in. vr. totaal.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 1