deahkwetT" Ter Neuzensche Courant. - Zaterdag 1 Januari 1910. 50' Jaargang. ONDERZOEK Binrsenland. No. 5399. naar de geoefendheid van lotelingen der lichtingen 1909 en 1910, Predikbeurten. Zosndag 2 Januari 1910. Laatste berichten. Nederlandsch Tooneel te Gent. Tbeatre~~Hmard te Gent. Nienw Circus van Gent. TWBBDB BXj-AJD. Verkiezsng Wijk bij Quursiede. Bij de Donderdag gehouden stemming voor een lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal in het district Wijk bij Duurstede waren uitgebracht 6688 geldige stemmen. Gekozen Mr. J. B. L. C. C. baron de Wy- kerslooth de Weerdesteyn (r.-k.) met 3683 stemmen. De heer Mr. H. C. Dresselhuys (lib.) verwierf 3005 stemmen. Bij de stemming op 11 Juni jl. werd Mr. N. de Bidder (aftr. a.-r.) gekozen met 4409 van de 6054 geldig uitgebrachte stemmen en verkregen Mr. P. Tideman (vrij-lib.) 1403 en W. F. Dekkers (S. D. A. P.) 2*42 stemmen. TER NEUZEN, 31 December 1909. Bij Ron. besluit van 18 December j.l., gepubliceerd in bet Belgische Staatsblad van 19 dezer, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, het besluit van 22 October j.l. ingetrokken, waarbij de schepen komende van Nederlandsche havens verplicht waren de gezondheidspas over te leggen. Bij Kon. besluit van 29 dezer, is met ingang van 1 Januari benoemd tot opziener der derde klasse der visscherijen op de Scheldeen Zeeuwschestroomen, Jacobus Cornelissen, schipper der eerste klasse bij die visscherijen, te Ter Neuzen bevorderd tot opziener der tweede klasse bij gemelde visscherijen, M. J. P. Mijnsbergen, opziener der derde klasse, te Ierseke. De Donderdagavond in het n Hotel de Nederlanden" door de muziekvereeniging „De Volharding", directeur de heer F. Andrews, gegeven soiree, was druk bezocht. Voor de pauze werden door het orkest ver schillende muziekstukken uitgevoerd, waaronder niet het minst de belangstelling trok de fantasie op //Romeo et Juliet". Deze, zoowel als de zangnummers //Ring out wild Bells" en //Naza reth", het iaatste met begeleiding van het orkest, hadden veel succes. Na de pauze werd door eenige dames en heeren opgevoerd het tooneelspel in 1 bedrijf z/Een verloren zoon Dit stukje had grooten bijval, evenals de voordrachten en coupletten, die daarna op verdienstelijke wijze werden ten beste gegeven. Na afloop volgde een geanimeerd bal. Koewacht. Woensdagnamiddag had ten overstaan van notaris Dregmans te Axel en ten verzoeke van J. F. van der Goore te Cre- feld (Duitschland) in de herberg van den heer E. de Vleeschouwer de verkooping plaats van een woonhuis en aanhoorigheden met het recht van erfpacht tot 30 April 1935 op den daarbij behoorenden grond eigendom van het R. K. Parochiaal Arm bestuur van Koewacht alles t,e Koewacht (Oude Molen) groot 4 aren en 10 centiaren. Er waren weinig liefhebbers op- gekomen. Daar het hoogste bod slechts 290 gulden was, werd de verkooping uitgesteld lot over 14 dagen. Boschkapelle, 31 Dec. Bij de plechtige installatie van den ZEerw. Heer Pastoor, dezen zomer, had de feestcommissie een batig slot, dat aan ZEerw werd ter hand gesteld om het naar welgevallen te besteden. Heden had er een brooduitdeeling voor plaats aan de armen dezer gemeente. Cliuge, 30 December. Bij de heden onder deze gemeente gehouden drijfjacht in den Ko- ningin Emma- en Saeftingenpolder, zijn aldaar door den heer Hombach e. a. 143 hazen ge- schoten. Niettegenstaande 1909 een ongunstig jaar is geweest voor die beestjes is dit aantal zeker niet weinig te noemen. Middelburg- Wegens ongesteldheid van mevrouw Dijckmeester zal de avondreceptie bij den Commissaris der Koningin op Dinsdag 4 Januari a.s. niet plaats hebben. RECHTSZAKEN. Door den OfHcier van Jusritie te Middelburg is hooger beroep aangeteekend tegen het vrij- sprekend vonnis der Arrondissements-Rechtbank te Middelburg van 17 December j. 1. inzake S. T., oud 27 jaren, werkster, geboren en wonende te Graauw, beklaagd van afdrijving. Bij beschikking der Arrond.-Rechtbank te Middelburg is tegen den aldaar gedetineerden A. C., oud 35 jaren, ketellapper, geboren te Lokeren en wonende te Gent, beklaagd van diefstal, gepleegd op 20 dezer te Ter Neuzen, rechtsingang verleend met veiwijzing naar <e openbare terechtzitting en bevel tot gevangen- houding. Amsterdam. De heer Mr. Th. Heemskerk spreekt het bericht in de Telegraaf omtrent zijn vermoedelijk aftreden als Minister, tegen. 's Gravenhage. De Krijgsraad alhier ver- oordeelde met aanneming van verzachtende om standigheden den milicien-kanonnier P. J- b., van het garnizoen te Ter Neuzen, tot vier maanden militaire gevangenisstraf wegens het opzettelijk tegenover een korporaal de bajonet uit de schede te trekken en zijn meei- dere daarmede een stoot tegen zijn liehaam toebrengende. De beklaagde heeft tegen het vonnis appel aangeteekend. BestuurderARTHUR HENDRIKX. Zondag 2 Januari a.s., te 21/* ure, dagvoor- stelling aan verminderde prijzenopvoering van jEen Walsdroom (Ein Walzertraum), nieuw zangspel in 3 bedrijven van F. D. Did man en L. Jacobson. Muziek van Oscar btrauss. Grooten Sohouwburg te Gent. Gewijzigd programma. Zondag 2 Januari a. s., te 21/* urei galadag- voorstelling aan verminderde prijzen, met mede- werking van den heer Van Denhoek, populaire baryton te Gentopvoering van Faust, opera in 5 bedrijven en 9 tafereelen, van J. Barbier en M. Carre. Muziek van Charles Gounod. Directie EUGENE DURA^ Zondag 2 Januari a. s., te 21/s ure, dagvoor- stellng aan verminderde prijzen opvoering van La Femme X, stuk in 5 bedrijven, proloog van Alex Bisson. Zondag 2 Januari a. s., om 3 ure, dagvoor- stellingoptreden vande Chrysanthemen, dansen en zangen met hervormingen de Darios, kleine instrumentisten Pritt, den dubbelen man the Tip Top Girls, Engelsche dauseressen Redlop Tilman, jongleurs Auberti, zangeres Blazer duo, Hollandsche tweezangersEnckx, veerkracht en gymnastiekPowel Powel, excentriekenRaoult, komieke krijgsknecht benevens cinematograaf-vertooningen, w. o. de lijkplechtigheden van Leopold II en de blijde intrede van Koning Albert. fiOERS VAN HET GELD. Belgische per 100 fr. 47,oo a J 4U87-1 Engelsch per M 12,— n 12, ZEETIJDINGEN. Van 29 tot en met 30 December. Van 29 tot en met 30 December werden langs de Oostsluizen alhier 25 bionenvaartuigen op en 28 afgeschut; door de Westsl. 5 op- en 3 afgeschut. Positie der btoornschepen. S.S. HARALD -vertrok 24 dezer van Sunderland naar Algiers. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ingevolge art. 12, le lid der Drank wet ter open- bare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoeksehrift van KR1NA CORNELIA HARMS, van beroep bierhuis- houdster, wonende te Ter Neuzen, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voorgebruik ter plaatse van verkoop in het rechterlokaal van het per- ceel plaatselijk gemerkt 85 en gelegen aan de Dijkstraat. Binnen twee weken nadat deze bekendmaking is ge- schied kan ieder tegen het verleenen van de vergunning schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders bezwaren inbrengen. Ter Neuzen, 30 December '1909. Burgemeester en Wethouders van Ter Neuzen. J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. die dingen naar het bewijs voor militaire bekwaamheid of voor Ucbamelijke geoefendheid of wel voor beide en naar de geoefendheid van jongelieden, die dingen naar het Getuigschrift, vereischt tot het aangaan eener verbintenis bij het Reservekader, hetzij der Infanterie of Vesting- Artillerie, dan wel der Genie. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de lotelingen dezer gemeente van de lichtingen 1909 en 1910 die zich hebben aangemeld tot deelneming aan het onderzoek naar de geoefendheid van hen, die dingen naar het bewijs, hetzij voor militaire bekwaamheid, hetzij voor lichamelijke ge oefendheid dan wel voor beide (art. 104 der Militiewet 1901) en de jongelieden, die zich hebben aangemeld tot deelneming aan het onderzoek naar de geoefendheid van hen, die dingen naar het Getuigschrift, vereischt tot het aangaan eener verbintenis als vrijwilliger bij het Reserve kader, voor dat onderzoek zullen moeten aanwezig zijn op WOENSDAG den 12 J ANUARI 1910, des voormiddags te 9 uren, in de Java-kazerne te Ter Neuzen. Ter Neuzen, 31 December 1909. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. In de Donderdag gehouden vergadering van den ge- meenteraad alhier, waarvan wij het verslag tot het volgend nummer moeten uitstellen, werd op verzoek wegens zijne benoeming te Vlissingen, tegen 1 Maart a. s. eervol ontslag verleend aan den onderwijzer van school C de heer P. J. Dobbelaar. Van Gedep. Staten is ontvangen een van het bewijs hunner goedkeuring voorzien exemplaar der gemeente- begrootingvoor 1910, waaromtrentzij enkele opmerkingen maken. Zij geven ook in overweging de /1600 voor aankoop van den grond van school A enz., waaromtrent nog geen uitzicht bestaat dat die som in 1910 zal knnnen worden nitgegeven voor het doel waarvoor dieisgeleend, af te lossen. Een voorstel van Burg, en Weth., om aldus te handelen werd aangenomen. Naar aanleiding van den wensch van den Raad dat de Vereenigde Handwerkslieden en de Chr. Werklieden- vereeniging, die thans beiden subsidie van de gemeente hebben verkregen, voor bun vakonderwijs, voor dat doel zullen satnen werken, is die wensch door Burg, en Weth. aan die vereenigingen kenbaar gemaakt. Beide vereenigingen zonden een antwoord, waarin zij op bezwaren van samensmelting wijzen en het vermoeden uitdrukken dat dit denkbeeld moeihjk tot uitvoering zal kunnen komen, hoewel,zij in beginsel daartoe be- reid zijn. Pogingen zijn daarvoor noch van de eene, noch van de andere zijde aangewend. Op voorstel van den heer Drost werd besloten aan de beide vereenigingen te berichten dat de Raad met genoegen heeft kennis genomen van hunne bereidwilligheid om samen te werken en daarom de hoop uitdrukt dat de vereenigingen in den loop van het juar daartoe zullen geraken. Aan den heer G. van der Peijl werd voor het bon wen eener woning aan den Stationsweg vergunning verleend te bouwen in afwijking met de rooilijn. Aangehouden werd een verzoek der IJzendijksche Stoomtrammaatscfaappij tot wijziging in de voorwaarden waarop de Raad aan haar subsidie toekende voor de tram- verbinding Philippine-Hoek-Ter Neuzen-Zaamslag, nl. tot het in overeenslemming brengen van verschillende termijnen van in exploitatie brengen, met die vastgesteld door de Prov. Staten. Eveneens werd nader aangehouden de beslissing om- trent het aanwijzen van een terrein voor het bouwen eener nieuwe school, daar Burg, en Weth., in verbaud met de te verwaehten wetswijziging en vermindering van het aantal kinderen, een onderzoek wenschen in te stellen, of in het flnancieel belang der gemeente deze zaak niet is op te lossen door het tocvoegen van mcer- dere klassen aan school B. Van het Comitd voor den bouw eener R. It. school is bericht ontvangen dat dit met het bouwen nog geen voortgang kan maken daar om financieele redenen gewacht wordt op wetswijziging die gelijkstelling van openbare en bijzondere scholen beoogt. Een voorstel van Burg, en Weth. om de verpleegden in het Diaconiehuis in het vervolg van gemeentewege niet meer van geneesmiddelen te voorzien, gaf aanleiding tot uitvoerige bespreking en tot een voorstel van den heer Van de Ree om de verschaffing zoowel van genees- kundige hulp als van medieijnen voor de armen over te laten aan de armbesturen van de gezindten of ver eenigingen waartoe die menschen behooi'en, en alleen daarvoor van gemeentewege te zorgen voor hen waarin daarvoor niet op andere wijze behoort te worden voorzien of kan worden voorzien. Ten slotte werd de zaak tot de volgende vergadering aangehouden. Door Bnrg. en Welh. werd ter tafel gebracbt een plan en begrooting tot verbetering van den toestand voor de woning van de wed Guequierre en van beklin- kering van het daarnaast liggend nog onverharde terrein voor de woning van J A. Meertens, geraamd op J 117,10. De Commissie van Pabricage stelt voor tot uitvoering van dat werk over te gaan. Dit voorstel ondervond bestrijding, doch werd aangenomen met 8 tegen 4 stemmen. Nog werd besloten voor het dekken van de kosten der procedure tegen de gemeente Westdorpe eene geld- leening aan te gaan van /1200, tegen eene rente van ten hoogste 4 pCt. en te beginnen met 1 Jan. 1911 elk jaar f "200 af te lossen. In besloten vergadering werden daarna behandeld zes reclames tegen den koofdelijken omslag. In de Woensdagavond in het logement *'8 Lands Welvaren" gehouden vergadering van de afdeeling Ter Neuzen, der Schippersvereeniging „Schuttevaer" werd de rekening over het jaar 1909 goedgekeurd op een bedrag in ontvangsten van f 177,871, in uitgaven f 78,601, alzoo met een goed slot van 99,27. De heer M. J. Adriaansen, aftredend bestuurslid, werd als zoodanig herkozen. Vervolgens werd door het bestuur verslag uitgebracht omtrent de verschillende zaken die door haar ingevolge opdracht der vovige algemeene vergadering zijn behandeld en de daardoor verkregen resultaten. In verband daarmede werd besloten een verzoek te richten tot den Minister van Waterstaat, om uan het buitensluishoofd der Oostsluis alhier een toeieidend remmingwerk aan te brengen, en het plaatsen van een dukdalf in het kanaal rechthoekig op de doorvaart opening van de brug over het zijkanaal naar de Axel- sche Sussing, ten gerieve van-de daar in of uitvarende schepen, daar thans elke gelegenheid outbreekt om een lijn uit te brengen te bevestigen voor het uitdraaien der schepen of wel, bij het binnenvaren deze recht voor de opening te trekken. Die gelegenheid is dringend noodig, wanneer men nagaat, dat aldaar zelfs schepen binnenvaren van zoodamge breedte, dat de zwaarden moeten worden afgenomen. Wederom werd geklaagd over de klos, aangebracht ter beveiliging van de ebdeuren der Oostsluis te Ter Neuzen. Deze wordt herhaaldelijk stuk gevaren, tengevolge waarvan de schippers schade- vergoeding moeten betalen. Van wege het bestuur werd te kennen gegeven, dat door den waterstaat bezwaren worden geopperd tegen het vervangen van de houteu klossen door ijzeren. Blijkens eene ofiicieuse mededeeling wordt echter ge- tracht alsnog verbetering in den toestand aan te brengen. In elk geval zal wanneer het mogelijk is, getraeht worden hierin verandering te verkrijgen. Gewezen werd op onvoldoende en ondoelmatige ver- lichting van de sluishoofden der Oostsluis, waarom be sloten werd zich tot de bevoegde autoriteit te wenden, met verzoek daarin de noodig geachte verandering aan te brengen. Geklaagd werd over het ontbreken van verlichting langs de vluchthaven, waar tbans zoovele schippers gemeerd liggen. De palen met lantaarns staau er, doch deze worden niet ontstoken. De Voorzitter zeide toe, zich ten spoedigste te zullen wenden tot den ingenieur van 's Rijkswaierstaat alhier, met verzoek, met het oog op de veiligheid van het verkeer, verlichting van den wal langs de vluchthaven te willen bevorderen. Door een der ieden werd gewezen op de regeling der betaling van havengeld in den haven van den Paulinapoider. Aldaar moet betaald worden naar den geheelen inhoud van het schip, terwijl een groot schip er niet kan alladen. Hij acht dat onbillijk en zou wen schen te verzoeken, dat voor het vervolg alleen zou moeten worden betaald voor de werkelijke ingenomert. lading. Hierover ontstond eene breedvoerige discussie. Ver schillende leden maakten bezwaar tegen het doen uitgaan van een dergelijk verzoek, de bestuande regeling bitlijk achtende, daar een schip naar zijne grootte ruimte in eene haven inneemt, en, wanneer zij slechts haven geld zouden moeten betalen naar de werkelijke inge- nomen vracht, voor de groote schepen ook de concurrentie tegen de kleinere schepen weer gemakkelijker zou worden gemaakt, daar zij dan ook naar die havens zouden varen voor het laden van kleine vrachten, waarmede zij niet geheel kunnen afladen, wat zij nu, met het oog op het voile havengeld dat betaald moet worden, nalaten. Ten slotte werd met 15 tegen 14 stemmen, en 1 onthouding besloten, in deze geen verzoek te doen. Volgens eene mededeeling zou te Hoofdplaat haven geld verschuldigd zijn voor het geheele vaartuig, ook al blijft men daarmede op de rivier, wanneer men met de roeiboot in de haven komt, om iets in te nemen of naar boord te vervoeren. Een proces is hangende tegen een schipper die onder die omstandigheden weigerde havengeld te betalen. Besloten werd hieromtrent-nader te informeeren, en, wanneer mocht blijken dat de mede deeling juist is, bij het gemeentebestuur van Hoofdplaat aan te dringen op intrekking dezer onbillijke bepaling. Nog werd besloten te wijzen op het minder goede licht van de gasboei no. 5 in het Fas van Ter Neuzen dat het blijkens ervaring van verschillende schippers voorkomt dat het licht op het hoofd van het haven- kanaal van Philippine niet brand, terwijl zal worden verzocht betonning en bebakening van het vaarwater naar dat havenkanaal, en wijziging van het reglement van dat kanaal, om dit nl. ook toegankelijk te stelleu voor schepen breeder dan 6 M, welke schepen thans eerst na verkregen bijzondere vergunning dat kanaal mogen binnenvaren. Op de agenda voor de algemeene vergadering te Hoogeveen zal plaatsing worden verzocht voor een voor stel om pogingen aan te wenden tot het verkrijgen eener wettelijke verplichting voor de binnenschepen, tot het des nachts voeren van een top- en tevens een achterlicht, voor meerdere veiligheid der schepen. Ver schillende schippers nemen reeds uit eigen beweging de voorzorg om het manoeuvreeren van hun schip door een achterlicht kenbaar te maken. Aan het gemeentebestuur van Ellewoutsdijk zal worden verzocht verbetering der zaten in de haven. De toestand waarin die thans verkeeren, gaf reeds aanleiding tot schade aan schepen. Daar het voorkomt dat aan de Westslnis alhier binnen schepen geweigerd worden, werd de wenschelijkheid uitgesproken, dat de schippers door de antoriteiten te Hansweert er mede in kennis zouden gesteld worden, dat zij, als ze met hunne schepen door de Oostsluis kunnen passeeren, alhier ook langs die sluis moeten schutten. Daar het reglement dit niet voorschrijft varen de schippers meermalen de Westelijke haven in, omdat het schutten aldaar hen gemakkelijker voorkomt, en worden dan soma door den sluismeester, die daartoe de bevoegdheid schijnt te hebben, geweigerd waarna het voor de schippers veel oponthoud en moeite veroorzaakt, om weer naar de Oostsluis te varen. Naar aanleiding daarvan werd opgemerkt dat alsdan een vaste regeling daaromtrent in het reglement ge- wenscht was, daar de schippers dan vooruit weten, waaraan ze zich moeten houden. Tot een beslnit gaf deze bespreking geen aanleiding. Nog werd besloten te trachten van de spoorweg maatschappij vergunning te verkrijgen, dat aan de 8poorbrug mag gelost worden. Onder dankzegging voor de opkorast en de bij de besprekingen betoonde belangstelling, sloot de Voorzitter, de heer Tollenaar Sr., de vergadering, onder het uiten van de beste wenschen voor de schipperij in het aan- staande jaar. Ter Neuzen. Sluiskil. Axel. Zaamslag. Hoek. Sas van Gent. Hulst. Hervormde Kerk. 9 u., Ds. A. Timmerman en 2 u., Ds. A. Timmerman, Voorb. v. h. H. Avondm. 9£ u., Ds. G. van Dis van Zaamslag. 9i u. en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenkoltz. 2 u., Ds. G. van Dis. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams Jr. 9f u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. 10 u., Ds. De Boer. Gereformeerde Kerken. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., dhr. H. Jansen v. Amsterdam. Axel A. 9 u., Ds. J. H. Lammertsma, Nieuwjaai4- predikatie en 2 u., Ds. J. H. Lammertsma. u B. 9 u. en 2 u., Ds. C. W. Bruins. Zaamslag A. 9 u. en 2 u., Ds. M. Uijtenhoudt. B. 9 u. en 2 n., Ds. R. Hamming. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 n. en u., Ds. A. Janse. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., Ds. M. Ruben. liOkaal „Eben-Haeeer" (.Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5£ n., dhr. J. J. Kense. Donderdagavond 8 u., Evangelisatie, in de consistoriekamer achter de Pastorie. Van en naar. Lading NAAM VLAG. Eng. s.s. idem 3lg. S.S. Eng. s.s. Eng. s.s. Voor Ter Sense" Ronan Ranzani Belgica River Scheldt 29 30 30 Bel^. s.s. Deen. s.s. Noor. s.s. Belg.s.traw. Eng. s.s. Belg. s.s. Noor. s.s. Eng. s.s. Deen. s.s. Eng. s.s. Eng. s.s, idem idem Noor. s.s. Eng. s.s. Duitsch s.s. Deen. s.s Eng. s.s. idem Eng. s.s. La Flandre Amalienborg Agga Fecheries a Va Sea Hound Namiior Dag Ralph Creyke Dora W arkworth Van Truro Dearne Sea Gull Fulton F. D. Lambert Dusseldorf Fredensborg Avocet Serula 3391 Leith stnkg. 3780 New-Castle kolen 2773 Middlesbro ijzer 2199 Londen stukg. r ll'euzen i 2242|Londen stukg. S 1980 Blvth kolen j 3803 Riga stukg. 3126 New-Castle kolen 400 Ostende ledig 3085 Londen stukg. 658 Ostende ledig 1787 Goole kolen 1796 idem idem 4270 Riga stukg. 1 i &62 New-Castle idem i.eni i 2367 Hull stukg. 2784 Goole idem 2763 Londen idem 2917 New-Castle ledig 6211 idem idem 2553 Bremen idem 4437 Blyth idem 39S 5 Liverpool stukg. 3927 Manchester idem ielzaete 722 IHelsiugor creosoot Alembic s.s. JENNY in lossing te Algiers. s s RICHARD van Algiers naar West-Hartlepoolpasseerde 28 dezer des n. m. 6 uur Gibraltar, s.s. ELISABETH wordt heden te Barry verwacht. s.s. HELENA vertrok 30 dezer van New-Castle on lyne naar Marseilles, ss. MAGDALEN A in lossing te Algiers.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 5