A I g e m e e n N i e u w s- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 5398. Donderdae 30 December 1909. 49e Jaargang. a 40 cent. Onderwijzer BEBSTE BLAD. FEUILLETON. Fredikbeurten. Vrijdag 31 December (Oudejaarsavond). Zaterdag 1 Januari (Nieuwjaar). ABONNEMENT: Tel efoon No. 25. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. .tiieuivjaae's-advertentien voor het nummer dat in den morgen van 1 Januarizal ver- schijnen, en in de kom dezer geraeente huis aan huis wordt bezorgd, worden weder geplaatst De inzendingen kunnen geschieden tot uiterlijk Vrijdag 31 dezer, des namiddags 3 ure. Ter Neuzen, 29 Deo. 1909. Firma P. J. VAN DE SANDE. TER NEUZEN, 29 December 1909. ,0 ja, nog dit," zei de prins zich naar haar toekeerende, ,/Ik zag daareven, dat je vriend die eergisteren bier was zich zelf voor den kop heeft geschoten. Hij zei wel de waarheid met z/lang op reis te gaan." Hoe toevallig he, die ontmoeting Een mooie gelegenheid om je vaarwel te zeggpn. Toevallig 1" Per drie maanden binnen Ter Neuzen j 1,Franco per post "V oor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika l,321/s en voor het overige Buitenland f 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars. Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimj;e berekend. nlK VAN UK MHWE te Ter Neuzen. Ult blurt ver.cl.ijnt -H»,tn«lat;-. NYwefd^g- en VriJdngHvon.l, n»gezonrter,l op Keeatdagen. I..J de ».rn.a Bij het opeubaar lager onderwijs in de gemeente TER NEUZEN wordt gevraagd een in het bezit der akte j. De jaarwedde bedraagt 575,— met regel- matige opklimmingen overeenkomstig de des- betreffende verordening tot 900,na 24 diensfjaren. VotTr het bezit' ""der hoofdakte wordt de jaarwedde met f 100,verhoogd. Is deze akte verplichtend dan bedraagt de verhooging der jaarwedde 200, Stukken in te zenden aan den Burgemeester voor 3 Januari 1010. Ter Neuzen, 13 December 1909. Burgemeester en Wethouders van Ter Neuzen, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. D1ELEMAN, Secretaris. Voor de vacante betrekkiDg van politie- agent alhier, hebben zich 26 sollicitanten aau- gemeld. Bij de heden gehouden verkiezing van 3 notabelen voor de Ned. Herv. kerk alhier werden uitgebracht 58 stemmen. Herkozen werden de heeren D. Tholens Az. en G. L. Deij elk met 56 en J. de Lange met 54 stemmen. Naar wij vernemen is het 1 Jan. a. s. 25 jaar geleden, dat de grafdelver Ph. Haak alhier als zoodanig voor de algemeene begraafplaats werd aangesteld en tevens belast werd met het onderhoud van de algemeene en de R. K. be graafplaats. De Kerstdagen bezorgden veel genot aan de leerlingen der verschillende Zondagsscholen. Maandagavond was het in de Ned. Herv. kerk feest van de Zondagsschool ,/Timotheus". Er prijkte een groote fraaie kerstboom, die met de vele lichtjes een fantastisch effect maakte. Het feest had het gewone verloop. Er werden liederen gezongen, er werden verhalen gedaan en aan de kinderen versnaperingen verschaft, terwijl hun een boekgeschenk werd uitgereikt. Nevens de leerlingen waren ook vele onders en belangstellenden aanwezig. Terzelfder tijd vierde de Geref. Zondagsschool wJachin" baar Kerstfeest in de Geref. kerk. Ook daar was groote belangstelling en werden de kinderen aangenaam bezig gehouden en onthaald. Dinsdagavond straalden in de Ned. Herv. kerk weer de lichtjes van den kerstboom, wed- ijverende met oogen van de enkele honderden idnderen, leerlingen der Zondagsschool //Samuel", die, evenals de vele belangstellenden, een aan- genamen avond badden. Daaromtrent schrijft ons //Een kindervriend" het volgende Voor de kinderen van de Zondagsschool /Samuel" was bet Dinsdag 1.1. een genoeglijken avond. -Ongeveer uur wa? "BeTreeds'een ffeffen gezicht ruim 500 kleinen in het groote kerk- gebouw bijeengebracht te zien. De opgewekte gezichten te aanschouwen, de vroolijke kout te hooren, stemde alreeds tot dankbaarbeid en veel meer dun er beschreven of besproken kau worden, voelt, men de diepe beteekenis voor het kind door den Herder der lammeren gesproken ,/Laat de kinderen tot Mij komen, en verhindert hen niet, want derzulken is het Koninkrijk Gods". 'Ms ,ppmerkelijk dat deze kleinen bijnazonder uitzondering zoo gemakkelijk te leiden, zoo ge- hoorzaam waren of dit kwam doordat zij ge- voelden de jongelingen die ons leeren, hebben ons liefof dat het de ouders waren die het werk der Zondagsschool waardeeren en mede behulpzaarn waren voor de goede orde Zeker is het, dat de arbeid onder de kleinen een waar genot is en de toekomst zal het leeren, dat hieruit vele goede vruchten zullen geoogst worden. (Mattbeus 18 14.) Alleen zou ik in alle bescheidenheid een raad yillen geven en wel dezemaakt het slot toch niet zoo iang meer, men kan vooral van het kind te veel vergen, wat bij bet einde toch duidelijk merkbaar was zoodat men ook van het goede te veel kan krijgen, jvafit ieder weet, dat waar men zoo ruim 4 *hir stil moet zitten de natuu'r zekere eischen stelt, die zich maar niet laten weg redeneeren Nadat Zondagavond de tooneelvereeniging z/Vooruitgang is ons streven" alhier in het ,zHotel de Commerce" voor eene zeer gezellig door donateurs met introducee s bezette zaal hare generate repetitie had gehouden, gal zij j Maandagavond voor eene stampvolle zaal hare openbare uitvoering. Beide avonden viel de uitvoering van het tooneelspel //Bait de Mars- kramer" te roemen en gaf het spel der op- tredenden blijk van ernstige studie, terwijl ook die van het blijspel ,/Kort van memorie" zeer bevredigend was. De opgekomenen amuseerden zich op beide avonden dan ook uitstekend en spaarden hunne bijvalsbetuigingen niet. De uitvoering was zeer zeker een waardig slot voor het 20jarig tijdperk, waarin de vei- eeniging onafgebroken op de winterfeestdagen tracbt 'den liefhebbers een gezelligen avond te bezorgen waarvoor door haar nimmei kosten noch moeite werden gespaard. De tegenwoor- dige vereeniging werd n.l. 29 Dec. 1889 op- ge'richt. Voor eene vereeniging als deze beteekent dat voor de plaats onzer inwoning een taai leven. Naar we vernemen is de vereeniging voor- neinens binnenkort met eene feestuitvoering voor leden en donateurs een nieuw tijdperk 4*.n te vangen, vertrou wende dat de steun welke haar tot hiertoe zoo ruimschoots is geschonken haar in dat nieuwe tijdperk ook weder te beurt zal vallen. Maar toen hij den volgenden morgen zijn schoonvader naar het station had gebracht, keerde hij terstond naar huis terug en zocht zijn vrouw in haar boudoir op. z/lk wilde je eens en voor altijd zeggen, Magdalen, dat ik den omgang tusschen ons en je vader niet begeer. Je bent nu niet langer zijn dochter, maar mijn vrouw." z/Goed," zei Magdalen gedwee als een lam- metje, maar met een spotlach om den trotschen hooghartigen mond. Hoe was het mogelijk, dat iemand zich tegen haar wenschen verzette De laatste woordeu werden met nadruk geuit. Een rilling voer de jonge echtgenoote door de leden. En de blik, dien zij haar echtgenoot van vijf dagen nawierp getuigde allesbehalve Aan het gebouw van het provinciaal be- stuur van Zeeland te Middelburg werd heden (Woensdag) aanbesteed 1. Voorziening der boorden van het kanaal van Ter Neuzen. Raming 5000. Hiervoor werd ingeschreven door de heeien W. F. Staal voor 4999, A. Tholens Dz. vdor 4663, J. de Bree Fz. voor /4488, R. Versehel- ling voor 4479 en G. J. Balkenstein voor 4465. Allen te Ter Neuzen. 2. Het opruimen en vernieuwen val) de jukken en de remmingswerken ter weerszijden van de draaipijlers van de Schorebrug en van de Bonzijbrug, beboorende tot de werken van heckanaai door Ztiid-Beveland. Raming 40600. Minste inschrijver de heer J. B. Kok te Hans- weert voor 29987. 3." Het bouwen van een dienstwoning bp de oostsluis te Sas van Gent. Raming J 4275. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren G. J. Balkenstein Sr. en J. van de Velde voor 4480, A. Verlinde en J. Kolijn voor 4129, G. F. J. Rijnberg voor 4098, H. Everaart rur i voor 4040 en de Wed. B. Pauwels-de Meijer voor 3900. De drie eersten wonen te Ter Neuzen, de beide laatsten te Sas van Gent. Hoek. De Nieuwjaars-collecte alhier heelt dit jaar opgebracht 254,75, zijnde 8,25 meer als het voorgaande jaar. Hoek. J. 1. Maandagavond gaf de muziek - vereeniging //Elk naar zijn krachteu" haar jaarlijksch winterconcert. Even als vorige jaren ontbrak het niet aan bezoekers, die de ruime zaal van mej. de Wed. Drabbe overvulden. Nadat de voorzitter, de heer van Acker, met een hartelijk woord van welkom het concert had geopend, gaf de fanfare een paar stukjes ten beste. De muziek zoowel als blijspelen en voordrachten werden degelijk uitgevoerd, vooral het kluchtspel »Op het politiebureau viel in den smaak der hoorders. Verdersprak de voorzitter zijn dank uit over de goede orde die er zich bevondt, waarna men zich kon amuseeren bij het bal wat eveneens goed slaagde. Wij mogen hopen dat de muziek later dergelijke concerten ons ten beste zal geven. Zaamslag, 29 Dec. Gisteren werd albier door de vereeniging //In het belang der land- bouwers" aanbesteed: delevering van 248,600 Kg. superphosphaat, 68,300 Kg. chilisalpeter. te leveren tusschen 15 Feb. en 1 Maart, 48.100 Kg. chilisalpeter te leveren tusschen 1 en lo April en 44,100 Kg. chilisalpeter, te leveren tusschen 15 Mei en 1 Juni, benevens 7600 Kg. ma'is. Voor de superphosphaat werd aanneraer F. Hoste te St. Laureins voor 2,04. Voor de chilisalpeter in zijn geheel voor de sommen van 10,38, 10,39' en 10,36, P. J. Scheele te Ter Neuzen en voor de mais J. de Feijter aldaar voor J 7,87. Alles per 100 Kg. Uervormde Kerk. Ter Nenzen. 's Avonds 51 u., Ds. A. Timmerman. Sluiskil. 's Avonds 51 u., dhr. H. J. v. d. Ouden. Zaamslag. 's Avonds 5 u., Ds. G. van Dis. Sas van Gent, 's Avonds6u.,Ds. Akersloot v.HoutenRoos. Gereformeerde Kerken. Ter Neuzen. '9 Avonds 5J u., dhr. J. Jansen, cand. te Amsterdam. Zaamslag A. 's Avonds 5 u. Ds. R. Hamming. B. 's Avonds 5 u„ Ds. M. Uijtenhoudt. Hoek. 's Avonds 51 u., Ds. H. v. d. Wat. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 's Avonds 51 u., Ds. A. Janse. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen. 's Avonds 51 u., Ds. M. Ruben. van genegenheid er sprak haat uit, ont- zettende haat. XXXII. Groot was Johan Tempest's verwondering toen hij den volgenden dag een bezoek ontving van Richard Sorosis, ten doel hebbende hem te verzoeken Eleonora weer tot zich te nemen. z/De oorzaak is deze, mijn waarde doniinee," vervolgde Richard Sorosis. //Ik ga mijn huis- houden opbreken. Mijne dochter prinses Sche- hersoff, heeft het huis in Park Lane overgenomen en gaat er met haar echtgenoot wonen. Ik ga mijn oude liefhebberij opnemen reizen en mijn kennis trachten te verraeerderen. Natuurlijk kan ik Eleonora niet aanbieden mij in dat on- geregeld leven te volgen. En dan wilde ik liever de groote verantwoordelijkheid van mij afschuiven."' z/En ge wilt die op mijn schouders laden," zei de predikant met een ondeugende flikkering in de oogen. //Ik dacht, dat uw dochter de aangewezen persoon was. Zij heeft tact en kent Eleonora's karakter zoo langzamerhand." z/U begrijpt zelf wel, dat daar geeu sprake van kan zijn. De prinses heeft thans andere plichten, en ook al zou de prins toestemmen een vreemde onder zijn dak te huisvesten, dan be grijpt u toch wel, dat dit geen ideale verhou- ding zou geven." ,U vergeet, dat gij en uw dochter de eenige bloedverwanten zijt, die't arme kind nog heeft.' ,/En gij dan, mijn waarde heer Gij zijt de oprechtste vriend," die ooit iemand ter wereld had. Eleonora bouwt op u, als op een rots Weer kwam er eene spottende uitdrukking in Johan Tempest's oogen. ,/Ge hebt gelijk, misschien ben ik wel de 'eenige, die 't ooit oprecht met het arme kind gemeend heeft. Ik zal voor haar doen wat in mijn vermogen is. Mijn goede oude vriendin Dearwen, ook Eleonora's vriendin zal niet aar- zelen haar een thuis bij baar aan te bieden. Zij is de liefdadigheid in eigen persoon." //Mijn waarde dominee, ik zag't allerliefst, dat Eleonara onder uw hoede kwam in uw huis." 't Ging feitelijk Richard Sorosis niet aan, waar Eleonora zou gehuisvesd worden in een vriendelijke of niet vriendelijke omgeving alleen wilde hij zeker zijn, dat kolonel Browne bet meisje niet kon bereiken. Johan Tempest aarzelde. ,/Ik smeek u, in naam van uw overleden echtgenoote, dominee. ik smeek u, haar weik van barmhartigheid voort te zetten en Eleonora gelukkig te maken wij konden er nooit in slagen 't Arme kind zag in ons hare vijanden." "Goed dan. Eleonora zal hier onder mijn dak komen," zei hij beslist. Hij werd altijd terstond verteederd, wanneer de arme Margaretha werd genoemd. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9 u., Ds. A. Timmerman. Sluiskil. Geen dienst. Zaamslag. 9 u., Ds. G. van Dis. Gereformeerde Kerken. Ter Neuzen. 9 u., dhr. ,T. Jansen, cand. te Amsterdam. Zaamslag A. Geen dienst. B. 9 u., Ds. M. Uijtenhoudt. Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., Ds. A. Janse. Oud-Geref ormeerde gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u., Ds. M. Ruben. Gereformeerde gemeente. Hoek. Donderdagavond 6 u., Ds. A. Janse van Ter Neuzen. ,/lk heb een goede, verstaudige huishoudster die haar kan leiden: alleen ligt de moeilijkheid in het aanwezig zijn van Frank Jermngham. Ge weet dat hij Eleonora liefheeft. ,/Woont hij bij u vroeg Richard Sorosis. „Neen, maar hij gaat hier in en uit. Hij is een trouwe hulp in mijn werk onder de ge- meenteleden. Vindt ge het niet w reed, hen telkens samen te brengeu, wanneer er toch nooit iets komen kan van een huwelijk tusschen hen9" (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 1