A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Dinscte 28. December 1999 cent. gIMlMT HUTDERWET. 49e Jaargang. F E U ILL E TON. Tramaanleg in Zeeuwsch^VlaanderBn. ABONNEMENT: Telefoon Inzending van advertentien v6or 3^uren_o^ ►liseuwjaars-advertentien voor het nummer dat in den morgen van 1 Januari zal ver- schijnen, en in de kom dezer gemeente huis aan huis wordt bezorgd, worden weder geplaatst De inzendingen kunnen geschieden tot Uiterlijk Vrijdag 31 dezer, des naraiddags 3 ure. Ter Neuzen, 24 Dec. 1909. Firma P. J. VAN DE SANDE. TER NEUZEN, 27 December 1901). Per drie maanden binnen Ter Neuzen j 1,- Franco per postVoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amenka 1,32en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zieh bij alle Boekhande laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders (MRAST d- nriis sleebts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Aan ongeveer 14,000 personen die Rjjks- pensioen genieten, zal op 1 Januari a. s. door de Rijksbetaalmeesters in verschillende arron- dissementen eene circulaire worden uitgereikt, uitgaande ran de Nationale Vereeniging tot Bestrijding van den Woeker, waann het Bestuur dier Vereeniging gepensioneerden opmerkzaam tnaakt op de gelegenheid, welke er onder goe'l- I keuring van den Minister van fiuancien wordt 5 pet. per jaar. De Burgemeester dei gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat eene Openb are Ver gadering van den Gemeenteraad is belegd tegen Oonderdaar den 3€* December l»«», des voormiddags te 10 ure. Ter Neuzen, den 27 December 1909. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GE1LL. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, gezieu de artt. 6 en 7 der Hinderwet (Staatsblad no. 222 van 1896) maken bekend: dat op heden ter gemeente-secretarie ter visie is getegd een verzoek van FRANCOIS VAN DE REE, kolen- handelaar, wonende te Ter Neuzen, om vergunning tot het oprichten eener bewaarplaats van petroleum, op een gedeelte van het perceel, gelegen aan de Rosegraclit, feadastraal sectie C no. 4509; en dat op Maandag, 10 Januari 1910, des voormiddags van 10 tot 11 uren, ten raadhuize dezer gemeente, gelegen heid zal worden gegeven om tegen het maken dier inrichting bezwaren in te brengen en deze mondeling of schriftelljk toe te lichten. Ter Neuzen, 27 December 1909. Het is n.l. aan het bestuur van die vereeniging gebleken dat nog steeds door gewetenlooze personen misbruik wordt gemaakt van den tijdeljjken nood van sommige gepensioneerden, om tegen zeer booge rente voorschotten te geven op pensioenakten en daartegen wu zij waarschuwen, niet natuurlijk het leenen be- vorderen. In de op Donderdag a. s., des voormiddags te 10 uren, te houden openbare vergaderiug van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in bekandeling Ingekomen stukken treffen voorziening in gebrek aan schoolruimtelevering geneesmid- delen Diaconiekuis maken trottoir voor woning Guequierreaangaan geldleeningreelames hoofdelijken omslag. Den eersten Kerstdag was voor de leden der mannenvereeniging in hun lokaal ,/Eben- Haezer", Kerhofiaan alhier, een aangename en zeer genoegelijke ure. De zaiigvereeniging //Looft den Heer" was op hun verzoek in hun midden om eenige Christelijke liederen te zingen, wat niet alleen de leden opwekte en verkwikte, maar ook de velen die opgekomen waren, betuigden hun dank voor de genoeglijke avond, wat bewezen werd door stilte en aandacht in de overvolle zaal. Na afloop werd door de leden besloten om bun hartelijken dank te betuigen aan den Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELE41AN, Secretaris. N. B. Wij vestigen er de aandacht op, dat volgens nun narieii)Ken uamt ue ueuui^cn a»„ de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd I Directeur den WelEd. heer J. Jvan den Ouden, zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet in betrekkeliik korten tijd zangers en op den bovenbepaalden dag voor het gemeentebestuur zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. die in betrekkelijk korten tijd zangers en zangeressen leerde zingen, zooals zij dien avond tot aller genoegen hebben gezongen. De prins volgde Magdalen in huis en zei tot haar ,,Je moogt wel wat oppassen, Magdalen, 't Geeft geen pas, nu reeds in een vertrouwelijke conference te worden gezien met een jongen man. 't Mocht eens aanleidinggeventotpraatjes." De woorden gingen vergezeld van een sarcas- tisch lachje. Magdalen ging alleen naar boven. Ze rilde over al hare leden. Had haar echtgenoot haar doorzienV Sir James nam den trein naar Londen en begaf zich naar Arnalia. n't Doet mij genoegen, sir James," sprak de gewezen vertrouwde van Magdalen, ffu hier te zien. Waarom hebt u niet naar mij geluisterd, toen ik u zeide, dat juffrouw Magdalen u be- droog Nu is ze prinses Schehersoff." z/Vertel mij alles wat ge weet," zei hi) een- voudig. z/'t Is nu te laat. Ze is immers getrouwc en 't zou niet meer baten." z/Vertel mij alles," zei sir James op ver- moeiden toon. „Ik zal je duizend pond geven. Ik zal geen gebruik maken van je mededeelingen. Ik wilde alleen maar weten." z/Wanneer ge zooveel over hebt voor uwe Wij hopen dat wij met de Paaschdagen weer 5het genoegen mogen smaken deze ereeniging in ons midden te mogen zien en hooren. Zaterdag speelde de voetbalyereeniging Hercules een wedstrijd tegen E. M. M. 11 te Vlissingen, welke eerstgenoemde verloor met 4.1 doelpunten. Bij de rust was de stand 1 0. Bij kon. besluit is benoemd tot opzichter van den rijkswaterstaat le klasse de heerJ.C. de Masier, thans opzichter van den rijkswater staat 2e klasse te Tiel, vroeger alhier. Met zeer groote blijdschap is in de j.l. Donder dag te Ter Neuzen gebouden vergadenng van het Comite voor den aanleg van stoomtram- wegen in Zeeuwsch-Vlaanderen geconstateerd dat druk wordt deelgenomen aan de vorming van het maatscbappelijk kapitaal. A oor den aanleg der ontworpen lijnen zal er ongeveer 700,000 moeten geplaatst worden daar het geheel is begroot op 2,100,000 en voor t/, door de maatschappij moet gezorgd worden. In 't bijzonder in 't 4e district is door de comiteleden een gunstig resultaat verkregen. Reeds meer dan 200,000 aan aandeelenis geplaatst, ongeacht een sora van 100,000 die in Belgie genomen is. Het Comite verklaarde zich desnoodig bereid behalve de aandeelen, die de leden reeds voor zich namen onderling nog te plaatsen J 100,OUU aan obligaties. Waar in 't 5e district nog weimg gewerkt is en daar een belangstellende en niet on^e" middelde bevolking wordt gevonden, laat het zich aanzien dat binnen zeer korten tpd het groote kapitaal geplaatst zal zijn. Het Comite hetwelk deze zaak aanpakte. kan dan bogen op schoone resultaten. Het blijkt uit de groote deelname boezeer bet tramplan noodig en gewenscbt is. Moge dat dan ook den betrokken Minister er toe bewegen zoo spoedig mogelijk een wets- voorstel in te dienen tot het geven van een renteloos voorschot, opdat binnen enkele jaren de lijn in exploitatie kan komen en hier met zoo'n lijdensgeschiedenis moet doorgemaakt worden als met sommige andere wel bet geval is geweest. (Een iiigezondeu stuk van het comite moest, wegens de late ontvangst tot het volgend nummer worden uitgesteld). In de openbare vergadering der atdeeling Zaamslag van „Volksonderwijs" sprak Donder- da*avond jl. voor een niet zeer talrijk docb dankbaar publiek de beer Klaas de Aries uit Amsterdam. Hij had zich voorgenomen aan te toonen dat de openbare school de school was voor onze kinderen. De Voorzitter, Dr. W. D. van Renesse opende de vergadering met een woord van verwelkoming tot den heer De Vries en een terugblik op de voornaamste gebeurteoissen der afdeeling in het afgeloopen jaar. De beer Klaas de Vries ving daarop zgn redevoering aan en gaf allereerst in treliende woorden zijn gevoelens van liefde tekennen voor bet kind. Men kan antipathiek gezind zgn jegens zijn buurman, maar diens kind kan men niet anders dan liefhebben, omdat bet een kind is. Het kan den toehoorders met ontgaan zqn, dat de gebeele rede van den spreker een ge- tuigenis was voor zijne genegenbeid voor bet jonge volkje. Hij vergeleek de ontwikkeling van bet kind met de ontwikkeling van bet plantje eerstde knop, waaruit langzamerhand de bloem ontluibt, later de vrucht die langzaam rijpt. En evenmin als men rijpe vruchten kan brengen aan een plant waarvan de knoppen nog niet zijn open gegaau, evenmin kan men bet kind reeds ideeen gaan geven. welke zelfs bij volwassenen nog nauwelijks gerijpt zgn. De spreker wil het kind geven wat des kinds is en bet toerusten met kennis die noodig is om zich later met succes door het leven te slaan. De nadruk wordt gelegd op art. 35 van de wet op bet L. 0., welk artikel de waarborg geeft, dat bet onderwijs in de openbare school gebaseerd is op de ethische beginselen welke het „Nieuwe Testament" bevat terwijl mets wordt onderwezen wat strgd met de godsdienstige be^rippen van andersdenkenden. De Heer De Vries haalt het gezegde van Jezus aan ,/Laat de kindertjes tot mij komen. Zoo ook vat de openbare school het op, die evenals Jezus alle kinderen tot zich roepl en niet die van een bepaalde godsdienstige sekte. Als voorbeeld van lectuur die de kinderen op de openbare school wordt gegeven leest de spreker twee zeer schoone gedichten voor „Oogstlied" en ,/Het buisje in deduinen beide ook bij de Zaamslagsche jeugd bekend. Ook vergelijkt hij de wijze waarop de geschiedems nieuwsgierigheid, goed, zeer goedWelnu, uwe verloofde, bekend onder den naam Violet Thorne, was niet Violet Thorne. Ze was de doc liter van mijne zuster, die haar kind aan den ouden Sorosis verkockt, toen de werkelijke erfgename gestolen was geworden. En daar er geen bewijs is voor den dood van de werkelijke Violet, heeft de oude Sorosis geen recht op de erfenis. De ware Violet Thome kan nog in leven zijn. Sir James stond als in steen veranderd. „En nog veel meer kan ik u vertelien. Violet Thome, die ginds begraven ligt Sir James weerde haar met de band af, Hij begon duidelijk te zien nu zag Magdalen in hare ware gedaante, en bij huiverde. Als een zinnelooze stormde hij de trappen af, sprung in een hansom en reed naar zijne kamers, Een oogenblik zat hij voor zijn lessenaar en wierp eenige woorden op papier 7/lk bad u lief, niettegenstaande ik alles wist Dan ging hij zijne slaapkamer binnen en sloot de deur. XXXI. Den volgenden avond kwam Richard Sorosis naar Highclere. Toen Magdalen vernam, dat haar vader ge- komen was, fronste ze de wenkbrauwen. Ze gaf order, hem in haar boudoir te laten, en begaf er zich terstond been. Waarom zijt ge gekomen vroeg zegestreng ffGe wist toch, dat iniju echtgenoot niet ge- stoord wilde worden en allerminst door u 1" 7/lk ben gekomen om je slecht nieuws te brengen. Je moet mijn bezoek bij den prins maar excuseeren. Je hebt zeker geen couranten gelezen." „Neen Hoe zoo „De West-End-tragedie wordt er in beschreven. James Messager heeft zich doodgeschoteu. Magdalen slaakte een gil. „Dwaas die hij was! Gisteven was hij hier. De prins sprak hem. Ik wendde voor dat bet eene toevallige ontmoeting was, maar dat ge- loofde hj) niet, dacbt mjj. Nu zal bij achter- docht krijgen, de spion „Dat kan een lastig geval worden. Er werd een strookje papier gevonden, waarop alleen deze woorden „Ik bad u lief, niettegenstaande ik alles wist ,,Wat een mirakelDwaas die hij was „Maar 'tis veiliger nu, dat bij dood is, sprak haar vader. „Er is ecbter nog iets, wat ik u heb mede te deelen, slechter nieuws nog. Kolonel Browne, Violet's gewezen voogd, komt thuis, voorgoed. Hij is ket leven ginds moe en komt hier rustig zijn ouden dag slijten. Magdaleu scbeen door dit bericht nog hevigei ontsteld. „Kolonel Browne Magdalen's bleeke lippen trilden. ,,Hi| zal hier komen en alles omtrent haar dood wenschen te vernemen. „Precies. En hij zal ook mij met zijn be zoek vereeren. En dan denk eens aan Eleonora „Ja stiet Magdalen uit. ,,Dat is bet blok aan ons been. Hij moet haar nooit zien, want dan zou hij haar ongetwijfeld herkeunen. Zij moet uit den weg geruimd worden, en wel hoe eerder hoe beter." ,/Hue vroeg haar vader vol belangstelling. ,/Ze moet verdwijnen. „Maar er zou navraag gedaan worden. Ae heeft vrieiiden, die niet rusten zouden voor ze haar weer hadden," zei haar vader. ,/Zend haar terug naar dominee lempest, wierp Magdalen na eenig nadenken op. Dat zal voor 't moment het veiligste zijn. ,/Je bent een genieuse vrouw," zei haar vader galant. ,/Dat zou nooit in mij opgekomen zijn. Maar onder welk voorwendsel knjg ik haar daar?" Wel ge breekt uw huishouding op, gaat op'reis, kortom ge kunt Eleonora niet meer tot uw last hebben. Dominee Tempest is vol medelijden voor het zoogenaamde ongelukiage kind en zal haar zeker niet verstooten. Hoe is zij tegenwoordig V" »Zij spreekt bijua niet en kail me dikwqls zoo vreemd aanzien, dat ik werkelijk begin te gelooven aan bet sprookje, dat je dieu dominee op den mouw hebt gespeld, namelijk dat ze krankzinnig wordt." «Onzin," zei Magdalen ongeduldig. Aan het dinee verwelkomde de prms zqn scboonvader schpnbaar zeer hartelijk en noodigde hem uit deu nacht te blijven logeeren. Hi) was een uitstekeud gastheer de vei- houdiug tusscben scboonzoon en scboonvader - zij scheelden maar enkele jaren in lee.- tiid liet niets te wenschen over voor bet Q] (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 1