Tor NeuzsnscheOouran4 Donderdag 23 Dec. 1909. No. 5395. TWBSDB blad. Buitenland. Gemengde beriehten. Binnenland. tweede K ft i»i e s. RECHTSZfiKEM. Arroudissemeiits-Reclitbaiik te Middolburg. Gemeenteraad van Axel. VAN De geheimzinuigheid van het huwelpk van wijlen "koning Leopold bli]ft 't Belgische volk boeien, ook al is de barones Vaughan uit Belgie vertrokken. Zij is naar Parijs teruggekeerd Zii weiwde elk interview. Toen men naar te Brussel°aanspoorde otn te vertrekken, moet Z1J gezecd hebben „Wil men dat ik vertrekken zal? Maar ik ga heen, wanneer ik wil Volcens Fransche bladen is Komng Leopold zoowel burgerlijk als kerkelijk met barofle* Vaughan gehuwd te San Remo. In 1908 heeft Leopold zich naar Rome begeven om persoon- liik den Pans toesteinming te verzoeken voor 't kerkelijk hnwelijk. De Matins-correspondent te San Remo heeft den geestelpke Cocchibe- zocht, die t hnwelijk in 1908 zou voltrokken hebben, gemachtigd door den H. Stoel. hitei Cocchi loochende echter iets van het huwelflk te weten. Intusschen erkende hp dat t kerkelijk moest hebben plants gehad omdat den stervenden Koning de sacramenten waren toegediend. tip meende dat de echtverbintenis plants had tijdens een van de bezoeken van den Koning aan zijn villa te Kaap Ferratof te Monaco, waar de Koning bevriend was met den zendelingen-geestelyke San Marzano. In de kapel van bet kasteel te Kaap Ferrat werd door dezen lederen /ondag de mis oelezen. Volgens Cocchi heeft't hnwelijk dus niet. te San Remo plaats gehad. Nog een reden wordt daarvoor opgegeven. Pnnses Stephanie woonde in 1908 te San Remo, hetgeen den Koning belette. tijdens zijn verblpf in de Riviera ook maar een dag naar ban Remo te komen. Het hnwelijk werd door een Jezuietenpater inoezegend, omdat 't onder het zegel der stipte geheimhouding geschiedde. Maar waar, wanneer en door wie Leopold's tweede huwelijk gesloten werd blijft voorloopig een diep geheim. Een Italiaansch rechterlijk ambtenaar ver- klaart in de Matin" dat het kerkelijk huwe ijk sedert 187 I all een nog geldig is in het republiekje San Marino en niet in geheel Italie. Maar anderzijds wordt te Brussel de wettelijklieid van 's Konings huwelijk volgehouden. De barones Vaughan staat in de kerkelijke registers opge- schreven als mevrouw Leopold van Coburg. Volgens Parijsche bladen, die de zusters van baron el Vaughan ondervroegen, was haar vader Jules Delacroix, ingenieur-teekenaar in iistaal- fabriek van Creusot. Later werd hij zelf fabneks- eigenaar, maar de zaken verliepen en Delacroix moest zich op slot tevreden stellen met een bescheiden post. In 1901 stierf hjj in t ann- huis Hij had 13 kinderen, waarvan er nog 6 in leven zijn. Blanche-Caroline was op een na het jongste. Zij werd 5 Mei 1883 te Boecharest geboren. /Steeds heeft zij een leventje gehad als een prinses", verklaarde een harer zusters, die te Parijs bloemenverkoopster is. ,/Het laatst zag ik haarzoo vertelde zij verder, //bij de be- grafenis van mijn vader. Zij beloofde aan mi] te zullen denkeii, maar zij vergat haar beloite. Alle brieven, die ik aan haar richtte, kwamen teruf met het opschrift //Onbekend Een broeder van de barones Leopold Delacroix is kelner te Parps. Prinses Louise is gister alleen te Brussel aangekomen. Zij werd door eenige hovehngen ontvangen en door een niet talrijke memgte toegejuicht. De prinses, een kleine, gezette gestalte, is zeer verouderd en leek zeer vernioeid. Per hofrijtuig begaf zij zich naar 't paviljoen Belvedere te Laeken. Te Brussel zijn aangekomen de graat Lonyay, //mesalliance" van prinses btephanie, eu de hertog van Orleans, schoonzoon der gravm van Vlaanderen. Verwacht worden prins van Vv indischgratz, echtgenoot van aartshertogin Elisabeth van Oostenrijk, kleindochter vau Leopold 11. De Pruisische regeering wordt vertegenwoordigd door den hertog van Arenberg, ook in Belgie zeer macbtig. Het stamhuis van Saksen-Coburg- Gotha zendt baron van Eppinghove, den eigen broeder van Leopold II, als zoon van Leopold 1 en barones Mayer. De St.-Gudule-kerk was voor de begrafems in een groote chapelle ardente berschapen. Voor de plechtige eedsaflegging van den nieuwen Koning Albert I op morgen wordt de zaal der Kamer reeds in orde gemaakt. 1 wee tronen zijn voor den Koning en de Koningin opgesteld. In de zaal is plaats voor 576 per- sonen, onder wie 110 senatoren en 16b afge- vaardigden. De gravin van Vlaanderen, de prinsessen Clementine, Louise en htephanie en de kinderen van den nieuwen Koning zullen de plechtigheid bijwonen. De vreemde vorsten en bun gevolg omvatten 150 personen. Een Vlaamsch blad dringt er op aan, dat de nieuwe Koning den eed ook in het Vlaamsch zal afleg<ren. Prins Albert spreekt uitstekend Vlaamsch en bediende zich op reis door Zuid- Afrika bij voorkeur van die taal. Het blad hoopt derhalve, dat hij in de gewichtigste om- standi'dieid van zijn leven, beide talen op ge- liiken voet zal behandelen. //Aldus zal hij be- wijzen", zoo vervolgt het blad, ,,de Vorst van alie Belgen. Walen en Vlamingen te willen zijn en doen zien dat, in het hart van bun Koning, beiden gelijke genegenheid ontmoeten, zooals de wet bun gelijke rechten toekent. De erkenning onzer taal op den troon, in het bijwezen der vertegenwoordigers van de tnogend- heden, zou ongetwijfeld de verknochtheid der Vlamingen voor den Vorstnog doen toeneinen. Zitting van Dinsdag. Na aanneming van verschillende kleinere ont- werpen, werd de behandeling van de begrooting voor Binnenl. Zaken voortgezet. De heer Oosterbaan beval verbetering van de opleiding van onderwijzers aan o. a. door uit- breiding van de Rijkskweekscholen met ln- krimping van het rijksbeurzen-stelsel, wees op de wenschelnkheid om de districtsschoolopzieners meet- zitting te geven in examen-commissies voor boofdakten dan voor bjjakten drong aan op Rijkssteun in verschillenden vorm, aan de bij- zondere kweekscholen en critiseerde ten slotte de houding van de openbare onderwijzers tegen- over onze bestaande instelliugen, een houding, die niet strookt met het voorschnlt dat de openbare school eerbied voor onze bestaande instellingen behoort aan te kweeken. In dit verband vroeg bij den Minister een onderzoek in te stellen naar een te Almelo georgamseerd anti-Koninginnefeest, onder leiding van openbare onderwijzers en onderwijzeressen. De heer Ter Laan bestreed het tegenwoordige stelsel van subsidieering van het bijzonder on derwijs, waarvan het gevolg is splitsing in alterlei standen-, gezindte- en geslachtsscholen. Parallel daarmede loopt de verwaarloozing van het openbaar onderwijs in meer dan eeu gemeente. Het door den heer Oosterbaan aangehaalde feit te Almelo was niets dan een feestje zonder eenige kleur waaraan onderwijzers en onder wijzeressen der openbare school in hun viijen tijd hebben deelgenomen. En daarmede heeft de heer Oosterbaan, ook niet als volksvertegen- Vvoordiger, niets te maken. Zijuerzijds protesteerde de beer 1 er Laan ei tegen dat op eeu Zusterschool te Maastricht de leerlingen tegen de sociaal-demoeraten schan- delijk zijn opgeruid en vroeg bij naar aan- leiding van dat feit een onderzoek van Regeenngs- wege omdat het bier gold een door bet Rijk gesubsidieerde bijzondere school. Verder behan- delde spreker nog verschillende speciale pun- ten verbetering beoogende op het gebied van het L. 0., (uitbreiding aantal kweekscholen; tegengaan van standenscholen langeren leertijd voor de lagere school, kindervoeding en kleeding, verbod vau kinderarbeid enz.). De heer Van der Molen, toejuicbeude de toe- gezegde subsidie-regeling voor schoolbouw voor het bijzonder onderwijs, betoogde dat bij de nieuwe regeling onderscheid behoort te worden gemaakt tusschen schoolbouw ten plattelaude en in de groote steden. Verbrokkeling van het onderwijs in de kleine scholen heeft niet spreker's sympathie en hi] boopte dat kleine verschillen niet langer mocbten leiden tot oprichting van eigen scholen. Spreker wenscbte bet mogelijk gemaakt te zien dat een openbare school ge heel door een bijzondere kan worden ovei- genomen. Delintjeszaak. De Voorzitter deelde mede, dal de heei Troelstra bp hem zijn voorstel heef't ingediend tot het instellen van een parlementaire enquete naar de handelingen van den oud-Minister Kuyper in zake de decoratie van R. Lebmann in 1903 en de voorgenomen decoratie van E. A. Lebmann 1905. Deze stukken zullen worden gedrukt en rond- <redeeld en het voorstel naar de afdeeling' n worden verzondeu. Leer1ooierssc h o o1 te W a a 1 w ij k. Herstemd werd over bet amendement-Bos, waarover de vergaderiug van gisteravond de stemmen staakten en dat bedoelt te beslissen, dat de nieuwe schoenmakers- en leerlooiers- school te Waalwijk geen Rijksscbool zou zijn, maar dat bet Rijk eventueel subsidie kan verleenen. Het amendement wordt tbans met 35 tegen 33 stemmen verworpen en de be- grootingspost, waarbij f 10.000 voor de op richting en instandhouding dier school is uitge- trokken, goedgekeurd. wordt maatregelen te nemen, dat gedurende bet verbouwen van den westelijken havenmuur te Breskeus niet evenals nu bij bet verbouwen van den zuidelijken havenmuur, gebrek is aan loswal. Daar de westelijke havenmuur drie maalzoolaug is als de zuidelijke acht de afdeelitig het in bet belang der scheepvaart noodzakelijk, dat dan een andere losplaats aangewezen wordt. Clinge, 21 Dec. Heden waren de kommiezen van Hulst onder leiding van hun sectiechef hier ter plaatse, om bij de herbergiers eeu onder zoek in te stellen naar de bij lien aanwezige hoeveelheden sterken drank. Bij L. de Bruijn vonden zij een partijtje, wel geen 25 liter of meer, maar daar 't niet door eeu biljet, wasgedekt, werd het tocbprijs verklaard. Bij F. Vertenten was eene te groote hoeveel- beid aanwezig, welke werd opgezocbt tot zeif's in den turn. Van een en ander werd proces-verbaal op- gemaakt en den sterke i drank raeegenomen. Het onderzoek was zeer streng en verwekte niet weinig ontsteltenis. Clinge, 21 Dec. In den Prosperpolder onder deze gemeente zijn gisteren bp eeu gehouden tlrpfjacht, waaraan een 60tal personen deei- namen door den jacbtrechthebbende S. de la Roche en diens gevolg te zarnen met acht ge- weren, niet minder dan 226 hazen gescboten. Koewacllt. Maandag bad alhier de plechtige begrafeuis plaats van den heer C. A. V. de Blieck. Om circa half 9 waren bij den heer Cli. Swartelee vergaderd om het lijk af te wachten de leden van den gemeenteraad, van bet arm- bestuur, bet onderwijzend personeel, bet bestuur van de Boerenleenbank, de leden der vereeniging St, Sebastiaan en de werkende en eereleden der fanfaremaatschapppHet lijk werd gedragen door de onderwijzers en de leden van het R. K. arm bestuur terwijl de slippen van het lijk- kleed werden vastgehoudeu door de leden van den gemeenteraad. oor liet gemeentehuis, dat ten teeken van rouw gesloten was en waarvan de rouwvlag woei, werd eenige oogenblikken stil gehouden waarna de stoet, voorafgegaan door de fanfare, die treunnarschen uitvoerde kerkwaarts gingen. Na afloop der kerkelpke plechtigbeden, die circa 2 uren duurden en door eene talrijke menigte werden bijgewoond, trok de stoet in dezelfde volgorde naar het kerkhof. Op het graf werd het eerst gesproken door den heer E. L. Plassehaert, wethouder, lie den overledene prees als een uitstekend raadslid, die veel gedaan heeft in bet belang der gemeente. De beer H. Bonte sprak namens to fanfare-maatschappij, waarvan de over ledene onder-voorzitter was en de heer A. Geerards voor de Boerenleenbank en als vriend. Nadat de fanfare het „Repos Eternel" bad uitgevoerd, verlieten alien diep geroerd den doodenakker. Door den heer A. IJsebaert albier is een wilde eend geschoten, die op den rechter- vleugel een stempelafdruk had, van een plaatsje uit bet Zuiden van Frankrijk. TER NEUZEN, 22 December 1909. Te 's Gravenhage is Maandag geslaagd voor de akte A, M. O. Fransch, de heer V. M. Mille te Sluis. Door de afdeeling „Breskens" van de vereeniging //Schuttevaer is aan de 1 weede Kamer een request gezonden waarin verzocht De rechtbank heeft in hare zitting van 21 Dec. de volgende vonnissen uitgesproken L. O., oud 19 j., varenfegezel te Ter Neuzen is wegens mishandeling en straatschenderij ver- oordeeld tot 7 boete of 7 dagen hecbt., en 3 boete of 3 dagen hecbt. In. A. v. O., oud 41 j., 2o. C. D. v. d. V., oud 29 j., beiden werkman te Breskeiis, zijn wegens minshandeling veroordeeld ieder tot 5 boete of 5 dagen hecbt. J. P., oud 36 j., besteller te Breskens, is wegens diefstal veroordeeld tot f 0,50 boete of 1 dag hecht. J. H., oud 34 j., veldarbeider te Zaamslag, is wegens openbare scbennis der eerbaarheid veroordeeld tot 20 boete of 20 dagen hecht. A. P. V., oud 33 j., te Cadsand en D. P. v. d. A., oud 22 j., landbouwer te Sluis, zijn wegens huisvredebreuk veroordeeld ieder tot 5 boete of 5 dagen hecbt. Voor de bovengenoemde rechtbank stond gisteren terecht J. V., wonende te Draaibrug bij Aardenburg, beschuldigd van bet veroorzaken door schuld van gevaar voor het verkeer door stoomvermogen over een spoorweg. Het betrof hierbij bet stoomtramongeluk bij Oostburg op 10 November j.l. Beklaagde zou vergeten hebben tijdi^ een wissel om te gooien, waardoor de tram op een zijspoor op eeu paar bietenwagens liep die ont- spoorden, den arbeider Leenhouts tusschen die wagens bekneld en aan bet been verwond werd. Een drietal getuigen waren verschenen. De directeur van de stoomtram Breskens Maldeghem, in wier dienst beklaagde is, wees er in zijn verklaringen op dat beklaagde reeds 23 jaren dienst heeft en steeds goed zijn plicht heeft vervuld. I Beklaagde bekende verzuim gepleegd te hebben. De ambtenaar van het O. M. eischte de ver- oordeeling van beklaagde tot een hecktenis van 1 week. [Jitspraak 4 Januari. Nog werd bebandeld de zaak tegen den 24jarigen werkman J. V., geboren en wonende te Middelbnrg, thans te Middelburg gedetineerd. Hem werd ten laste gelegd dat bij op 20 November 1909 te Vlissingen, met bet voor- nemen om opzettelijk Maria Barto van het leven te berooven, met een mes naar dat meisje heeft gestoken en haar daarmede heeft gesneden en aan de kin en den hals getroffen en verwond, terwijl de verdere uitvoering van zijn voornemeo alleen niet is voltooid tengevolge van de vau zijn wil onafhankelijke omstandigheid, dat de door het mes veroorzaakte wonden niet doodelijk zijn geweest en door bet mes geen edele lichaams- deeleu zijn geraakt. In die zaak waren drie getuigen gedagvaard, waaronder een tevens als deskundige. Omtrent de behandeling dezer zaak meldt de Midd. Ct. Getuige M. Barto verklaarde een jaarofvier verkeering met beklaagde gehad te hebben. Deze was echter afgeraakt, tegen zijn zin. Be klaagde was den 20 November getuige uit haar dienst komen halen en bracht haar tegen haar wil naar huis. Op de Pottenkade pakte beklaagde getuige beet, haalde een mes te voorschijn en dreigde haar dood te steken. Hij bracht haar ook werkelijk-eenige steken toe. Bij de- Flesschenstraat verliet beklaagde ge tuige, haar toeroepende„Je zult nog wel van mij hooren." Getuige bad zich onder behandeling gesteld van Dr. Beyers. Getuige P. de Moor, agent van politie, heeft beklaagde gearresteerd 's avonds om kwart over elfhet feit gebeurde om kwart over zeven. Beklaagde was bij zijn aanhouding dronken. Ook getuige Barto verklaarde nog dat be klaagde, toen hij met haar meeging, onder den iuvloed van sterken drank verkeerde. Dr. J. Beyers, getuige-deskundige, heeft ge tuige Barto onderzocht en een bloedende wonde in den hals geconstateerd, waarschijnlpk ver- oorzaakt door een scherp voorwerp. Wanneer de wond dieper was geweest, had levensgevaar kunnen ontstaan. De wond is nu geheel genezen. Beklaagde beweerde dat de vrijage niet at was. Hij kwam toevallig in de herberg van Huser, waar getuige Barto was, en wenschte haar thuis te brengen. tlij verklaarde niet te weten wat er op de Pottekade gebeurd was. Zijn verklaringen voor den commissaris konden wel waar zijn, zeide beklaagde. Hij herinnerde zich verder niets van hetgeen op de Pottenkade voovgevallen was. Alsnu werd voorlezing gedaan van de door hem voor den commissaris van politie en den rechter-commissaris afgelegde verklaringen, waaruit blijkt dat hij voornemens was hpt meisje te dooden. Beklaagde erkende in Indie een jaar en vier maanden verpleegd te zijn geweest in een krankzinnigengesticht te Buitenzorg. De ambtenaar van bet O. M. verzocht de rechtbank een onderzoek te doen instellen naar de geestelijke vermogens .van beklaagde. De verdediger, Mr. H. J. Stieger van Goes, sloot zich hierbij aan. Na in raadkanier te zijn geweest werd door de rechtbank een onderzoek gelast. Dinsdag'morgen. geraakte te Amsterdam een werkman aan de scbeepsbouwwerf in de Conradstraat bekneld tusschen twee calliwagens, Zwaar verwond werd bij naar het O. L. Vrouw'e- gastbuis vervoerd, waar hij na eenige uren overleed. Een bekend Utrechtenaar kreeg bezoek van chanteurs, die hem dreigden met allerlei schandaal, als bij niet voldeed aan bun verlan- gen, een aanzienlijk bedrag te storten tot atkoop van de zaak. De kerels waren in het bezit van correspondenties, aan de band waarvan zij bet dezen man dreigden lastig te maken. Deze gaf onmiddellijk van het gebeurde keunis aan de justitie eu weigerde pertinent eeni'g geld af te dragen. De daders maakten bet hem ten slotte zoo lastig, dat een vaste politiepost voor de woning moest worden geplaatst om aan de scenes een einde te maken. De justitie heeft de daders op het oog, vier personen, waarvan er een heeft bekend aan de zaak medegedaan te hebben. De drie overigen zitten voor andere feiten in de gevangeuis. Vergadering van Dinsdag 21 Dec. 1909. Voorzitter de haer J. Huizinga, burgemeester. Aanwezig de heeren Lamaitre, lvruijsse, Van Driel, F. Dekker, P. Dekker, De Feijter en Wolfert. Afwezig de heeren Oggel, Dregraans, Dieleman en Smies. Na opening der vergadering worden gelezen de notulen der voorgaande, die worden goedgekeurd. Daarna stelt de Voorzitter aan de orde 1. Ingekomen stukken. Eene kennisgeving van den heer Dieleman, dat hij de -vergadering met kan bijwonen en een schrijven van den heer Dregmans, waarbij deze mededeelt daarin even- eens verhinderd te zijn, door uitstedigheid. Aangenomen voor kennisgeving.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 5