landbouwberlchten. Geinengde berichten. Voor amm.-superphosphaat, Jos. Persijn te Wachtebeke a f 6,50. Voor chilisalpeter, W. Bedet te Ter Neuzen a 11,53. Voor guano, D. Scheele Az. te Ter Neuzen a 8,19. Hontenisse, 18 Dec. Heden werd alhier door de landbouwers-vereeniging //Eigen Hulp" aan- besteed de levering van pi. m. 162,700 KG. superphosphaat 14 °/0, 26,500 KG. superphos- phaat 18 °/0 en 11,200 KG. ka'iniet. Voor superphosphaat schreven in de heeren A. Hamelink te Ter Neuzen voor f 2,30 en 2,89, G. Dees te Hoek voor 2,24en f 2,93, Alpb. Adriaansens te Walsoorden voor 2,20 en 2,99, W. Adriaansens te Groenendijk voor f 2,19 en f 3,03, D. J. Oggel te Axel voor f 2,16 en 3,01, G. H. Blondeel te Aardenburg voor 2,15 en 2,98, P. Meyers te Sckaerbeek voor 2,15 en f 2,68, De MoorVlaminck te Hulst voor f 2,14, P. J. van Ardenne te Dordrecht voor 2,14, Glerum Co. teVlake voor 2,134/10, D. Scheele te Ter Neuzen voor 2,12% en 2,90, J. F. Adriaansens te Walsoorden voor 2,12 en 2,89, P. J. Scheele te Ter Neuzen voor 2,12 en J. F. AdriaansensPolfliet te Walsoorden voor 2,08% en 2,73. Het eerste cijfer achter elken inschrijver betreft superphosphaat 14°/0, het tweede cijfer superphosphaat 18 °/0 en een cijfer enkel super phosphaat 14 °/0. Voor de ka'iniet schreven in de heeren P. J. Berger te Venlo voor 2,26, Maatschappij tot verkoop van H ulpmeststoffen te Dordrecht voor f 2,22, P. J. van Aardenne te Dordrecht voor 2,21, G. Dees te Boek voor 2,20 en J. F. de Bakker te Walsoorden voor f 2,09. De leveringen zijn gegund aan de niinste inschrijvers. De Zaterdag te Axel gehouden vergadering der afdeeling Axel Z. L. M. was druk bezocht. Na de gebruikelijke plichtsplegingen deelde de Voorzitter mede dat zich 5 nieuwe leden hebben opgegeven en een persoon wegens vertrek uit deze streek voor het lidmaatschap bedankte. Voorlezing wordt gedaan van een schrijven eener firma die de aandacht vestigt op de bij liaar in huur verkrijgbaar zijnde feesttenten er.z. in verband met de in 1910 te houden tentoon- stelling. Een schrijven van den directeur der staats- hoefsmidschool te Brussel dat dit jaar het aan- tal leerlingen voltallig is, zoodat geen buiten- landsche jongelui kunnen geplaatst worden. Bericht wordt dat de cursus in paardenkennis te Ter Neuzen niet kan doorgaan daar het aantal dergenen die de lessen wenschten bij te wonen, te gering is en bovendien de aanvrage te laat was ingekomen. De vereeniging Bidt en Werkt te Axel, afdeeling van Patrimonium, heeft een adres tot den Minister gezonden om te Axel te willen doen opricliten een Kamer van Arbeid. Burge- meester en Wethouders van Axel hierover ge- hoord, hebben gunstig geadviseerd. De heer Kakebeeke, rijkslandbouwleeraar te Goes, zal deze zaak ter hand nemen en verder uitwerken. Bij de rondvraag vestigt de heer J. van Hoeve de aandacht op het water in kreken en slooten dat op een hoog peil staat en niets of weinig zakt, daar de wegvloeiing niet behoorlijk kan geschieden. De landbouwers zullen hiervan in Maart en April nog nadeel ondervinden. Ofscboon het gedurende 8 dagen niet heeft geregend. is het water slechts 55 c.M. gezakt. De Voorzitter is het met deze goede opinerking volkomen eens en meent dat de afdeeling er zeer groot belang bij heeft wanneer zij de pogingen, om van dien overlast bevi ijd te worden, steunt. Men zal zich tot de bevoegde autori- teiten moeten wenden. Spreker vraagt of de heer Van Iioeve er mede tevreden is, wanneer deze zaak in de eerstvolgende bestuursvergadering zal worden behandeld. De heer Van Hoeve meent dat men in dit geval niet te vlug kan werken en dringt op spoed aan. De heer W. Dieleman Pz. zegt dat reeds met den heer ingenieur Van Loon over den hoogen waterstand is gesproken en dat deze, wanneer men zich tot den Minister wendt, IJaar gelaat verduisterde. //Hoe durft ge vroeg ze zacht. //Wanneer ik u aanzie," antwoordde hij,/,kan ik me niet iudenken, dat ge zoo laaghartig hebt kunnen zijn." //Spaar me uw preeken wat gedaan is, is gedaan. Toe, ga heeu Ik kon het u niet eerder iaten weten. 't Zou toch van geen nut geweest zijn." z/Ik zal niet gaan, voor ik u vaarwel gezegd heb, voor het laatst. Dat kunt gij mij niet weigeren." (Wordt vervolgd). gaarne zal medewerken om dit euvel te ver- helpen. De heer Van Waes gelooft dat het beter zal zijn wanneer de polders, die hun overtollig water in de oostelijke waterleiding moeten loozen, zich er voor spannen. De Voorzitter meent dat het het best is een request op te maken en aan de verschillende belanghebbende gemeenten en polderbesturen om adbaesie te verzoeken. De heer Van Waes blijft bij zijn gedacht. De waterleiding is niet voldoende daar de afvoer te gering is. De Voorzitter vreest dat dit een lange weg zal zijn, doch samenwerking is aan te bevelen. De heer J. de Putter heeft een advertentie gelezen aangaande de markt te Axel en daaruit bemerkt, dat voor het grootste aantal door een eigenaar ter markt gebrachte paarden twee premie's worden uitgelctofd en dat deze markt uitgaat van de afdeeling. De Voorzitter zet de toedracht der overname uiteen, zooals in de vergadering van 6 October 'oesloten is de aanbieding te aanvaaraen. De heer .J. de Putter blijft niettemin de wijze van premietoekenning niet goed vinden. Naar zijn meening moeten de beste paarden een premie kunnen bekomen en niet de eigenaar van h$t grootst aantal ter markt gebrachte. De Voorzitter zegt dat de markt slechts voorloopig zoo is geregeld alle begin ismoeilijk. De heer De Putter Op deze manier krijgen wij weer hetzelfde van vroeger. De graskalvers- koopmans b.v. kunnen de handen ineen slaan en gaan dan met de premie strijken. De Voorzitter dankt den heer De Putter voor zijn wenk en zal er rekening tnee houden. De heer De Putter zou ook meer premien wenschen. De Voorzitter antwoordt dat het verlangen van de leden, het verlangen van het bestuur is. Alsnu wordt het woord gegeven aan den heer Croessen, secretaris van de Kon. Ned. Landbcuw-M'.i, over het tentoonstellingswezen. De heer Croessen begint er op te wijzen dat het de bedoeling der Kon. Ned. Laudbouw- Mii niet is om de tentoonstellingen uit te breiden. Het tegenovergestelde is eerder waar, daar er vele tentoonstellingen worden gehouden die in O het geheel geen nut afwerpen, en deze wil zq scbrappen. In dit jaar zijn er wel 24 landbouw- tentoonstellingen geweest. Een ander geval is het hier, waar men aan den vooravond staat van het houden eener tentoonstelling en daarom wil de Kon. gaarne eens het tentoonstellings wezen bespreken. Wanneer wij een of ander werk gaan ver- richten dan is het altijd gewenscht dat wij het doel, waarna wij streven, in de onderdeelen duidelijk voor oogen hebben. Het doel van een tentoonstelling moet steeds zijn de bezoekers te doen leeren van het tentoongestelde, dus door aanschouwelijk onderwijs. Wil men dit doen dan zullen van de tentoon stelling 'geweerd moeten worden allerlei vermakelijkheden en festiviteiten, en de voor- werpen die niet op landbouwgebied thuisbehooren, want hierdoor trekt men de aandacht van de bezoekers af. Het spreekt van zelf dat daardoor minder bezoekers zullen komen, dus minder inkomsten, maar het welslagen eener tentoonstelling moet niet berekend worden naar het fiuancieel eindresultaat. Er worden vele tentoonstellingen gehouden omdat, nu ja, men ook wel eens een feestje wil hebben en om dan een nuttig tintje er aan te geven, voegt men er wat paarden en werk- tuigen hij. Zulke tentoonstellingen moeten ge weerd worden daar daarvan geen opvoedende kracht kan uitgaan. Op de werktuigen komende besprak spreker uitvoerig het verkeerde van het toekennen van prijzen, daar men niet in staat is, deze naar waarde te beoordeelen, omdat men bij b.v. centrifuges niets weet omtrent seherpte van ontroomen, krachtsverbruik en slijtage. Gewoonlijk worden de werktuigen eens betast, bekeken en nog eens bekeken en dan geeft men A een eerste prijs, omdat het fabrikaat veei gebruikt wordt, B krijgt een tweede prijs daar zijn werktuigen ook bekend zijn enz. Zoodoende krijgt men natuurlijk geschrijf over de uit- reiking der prijzen. Het is dan ook niet bewezen dat de machines der niet bekroonde inzenders minder goed zijn dan die van A en B. Intnsschen prijkt de bekroning van A.enB, reeds den anderen dag op de enveloppe, brieven circulaires enz. enz. En nu gelooft spreker wel dat niet alle menschen daardoor meenen dat dit fabrikaat wel puik moet zijn, doch er zijn er toch, waardoor dus de andere fabrikanten schade lijden. Van zulk een bekroning kan geen opvoedende kracbt uitgaan, verleer het tegendeel. Wil men werkelijk een goede keuring dan dienen de machines beproefd te worden door ter zake deskundigen en technische vak- menschen. Bij de te houden tentoonstelling te Hoorn zal men b.v. de stoomdorschuiachine, die door de deskundigen met den eersten prijs wordt bekroond, tentoonstellen en zal de commis- sie daarover een rapport uitbrengen dat terlezing zal worden gelegd. Men moet niet meenen dat de inzenders thans niet zullen inzendeu, want juist een vereeniging der fabrikanten heeft verzocht om geen prijzen uit te reiken daar hun belangen door een onoordeelkundige keuring zeer worden geschaad. Men kan van het geld, dat door niet toe kennen van prijzen vrij komt, een deel geven aan de kleine fabrikanten ter tegemoetkomingin o O de kosten van inzending en tevens aan hen tegen goedkoopen prijs plaatsruimte afstaan. Wat de rubriek vee betreft kan men zeggen dat er in de laatste 10 jaren eeii nieuwe strooming is gekomen. Vroeger stelde men alleen prijs op uitwendigen bonw, langzamer- hand echter stelde men meer eischen en wel lo. behoorlijk overervingsvermogen of kracht en 2o. de melk- en boteropbrengst. Nu is het niet erg wanneer slechts weinig vee tentoongesteld wordt, als men slechts goed laat uitkomen de gebreken die aan de in de streek. bekende typen kleven, door er raszuivere dieren zonder gebreken naast te' plaatsen. Hierdoor zal men meer bereiken dan door een groote inzending vee van de streek der tentoon stelling, want dat is ons bekend. Er zijn echter streken in ons land waar men weinig of niets aan veredeling doet en daar zou men twee rubrieken kunnen stellen dieren zonder bekende afstamming en zonder bekende opbrengst, en dieren met bekende afstamming en met bekende opbrengst. Men zou, door aan de laatste dieren een hoogeren prijs toe te kennen, zeker een goede schrede doen in de richting van veeverbetering. Het zelfde kan men ongeveer zeggen van de rubriek paarden. Ook hier is het leerzaamste om paarden met bepaalde gebreken te plaatsen naast paarden die deze niet of althans in veel mindere mate hebben. Landbouwgewassen en zaaizaden is ook een belangrijk punt en men kau met genoeg waar- sehuwen om de inzendingen geen prijzen toe te kennen, daar men nimmer zal kunnen zeggen dat uit de tentoongestelde monsters die en die soortecbte varieteit zal voortkomen. Men zou echter als eisch kunnen stellen dat van de tentoongestelde monsters een voldoende hoeveelheid op het terrein aanwezig was om aan de aanvraag te kunnen voldoen en deze tegen niet al te hoogen prijs verkrijgbaar te stellen. Men kan wel prachtig zaad krijgen door een bemesting en stand te geven die in de practijk niet vooi komt, waardoor men dus niets gebaat is. Nog een belangrijk punt is het benoemen van keurmeesters daar men dit als een eere- baantje beschouwt waardoor het wel eens voorkomt dat een keurmeester wel geen verstand heeft van datgene waarover hij een oordeel moet uitspreken, maar anders toch zoo'n goeden man is. Het zou ons te ver voeren otn al het door spreker behandelde in zijn geheel weer te geven. Wij meenen hiermede te kunnen volstaan. De Voorzitter dankte den heer Croesse voor zijne lezing en hoopte dat hij hem op de te houden tentoonstelling zou mogen weerzien. Vervolgens hield de heer Teunissen uit Amster dam een inleiding over de vrijwillige onderlinge landbouw-ongevallen verzekering, de Zeeuwsche Landhouw-Onderlinge. Met bet oog op den beperkten tijd bepaalde spreker zich tot enkele hoofdpunten. Zoo is het sprekers vaste overtuiging, dat als de landbouwers niet zelf de Ongevallenver- zekering ter hand nemen, de regeering de zaak zal aanvatten. En zoodra deze met een wet komt, komen ook de honderden ambtenaren, wier tractement bijna geheel door den landbouw zal moeten worden betaald. Aan tractementen dezer ambtenaren zal zeer zeker minstens een millioen gulden heengaan. De uitvoering dier wet zal dus worden duur, terwijl de landbouwers zelf geen letter bebben in te brengen, bij die uitvoering. Vervolgens toonde spreker aan, dat de land bouwers heel best zelf de ongevallenregeling kunnen iter hand nemen en uitvoeren de tuin- bouwers, die 1 Juli 1909 de Tuinbouw-Onder- linge in werking hebben gesteld, waardoor de tuinbouwongevallen worden geregeld, hebben reeds bewezen dat de vaklieden het wel kunnen. Hierna haalde spreker de woorden van Minister Talma aan, die verklaard heeft, dat de regeering de pogingen, die uit het land- en tuinbouw- bedrijf opkomen om de werklieden te verzekereu tegen bedrijfsongevallen, moeten worden ge- steund Bij 't debat vroeg een der landbouwers naar het oordeel van den spreker over eenige uit- latingen in een brochure door de Verzekerings- maatschappij ,/Het Roode Kruis" verspreid. De heer Teunissen wees in zijn antwoord op eenige onwaarheden in die brochure, welke onjuistheden een verkeerd licht werpen op de onderlinge landbouwongevallenverzekering. De heer A.- Gelnk, vertegenwoordiger van z/Het Roode Kruis" verlangde nu bet woord, doch de heer Teunissen meende, dat eerst de landbouwers zich moesten uitspreken daarna zou liij gaarne met den heer Geluk debatteeren. Alzoo gescbiedde. Intusschen was het tijd voor den trein ge- worden, en de helft der vergadering ging heen ook de heer Geluk vertrok, deelde evenwel mede, dat hij een nieuwe brochure zou schrijven en op ruime schaal verspreiden. De heer Teunissen bleef met de aanwezigen nog langen tijd over het onderwerp spreken. j Het bestuur zegde toe, de propaganda voor de Zeeuwsche Landbouw-Onderlinge zelf ter hand j te zullen nemen. Hierna werd de vergadering gesloten. De Rotterdamsehe Raad heeft eindelijk na zes zittingen de verordening goedgekeurd om steun te verleenen aan werkloosheids-kassen. Dure huishouding. Te Rotterdam heeft het sneeuwruimen dit jaar 31000 gekostde bestrijding der cholera 25000, de Juliana- feesten 18000, het meerder waterverbruik op de scholen 15100 enz alle buitengewone uitgaven. Duur gelag. Een Rotterdammer verloor in een cafe aan de Veerlaan een portefeuille met 65. Toen hij buiten kwam, bemerkte hij het verlies. Vlug ging hij weder het cafe binnen, maar daar vernam hij dat een onbekende zich met de portefeuille uit de voeten had gemaakt. Een man te Gennep, die voor enkele dagen naar de gevangenis te 's Hertogenbosch werd gebracht, doch zich thans weder op vrije voeten bevond, zou Woensaagavond weder gearresteerd worden. Toen de rijks- en gemeentepolitie zich te zijnen huize vervoegde, nam hij de wijk op het dak en wandelde zoo van het eene huis op het andere. Het mocht de poiitie niet gelukken hem gevangen te nemen. Men meldt d.d. 17 Dec. uit 's Graven- hage De bankier H., van de Heerengracht, die sedert eenigen tijd voortvluchtig was, is gister- avond door twee Haagsche rechercheurs aan het spoorstation te Dordrecht gearresteerd en naar hier overgebracht, waar hij thans ter beschikking van de justitie is gesteld en in het Huis van Bewaring opgesloten. Het is thans gebleken, dat H. den laatsten tijd te Antwerpen verbiyf hield. Zijn aanstaan- de, die te Dordrecht woonachtig was, had hem te Antwerpen een bezoek gebracht. Toen ze naar huis terugkeerde, vergezelde H. haar tot Dordrecht, met bet plan met een volgenden trein naar Belgie terug te keeren. De beide rechercheurs herkenden den voortvluchtige toen hi] den voet op het perron zette en hielden hem toen aan. De drank. Door de Groensteegte Zutphen reed een kar, voortgeduwd door een zwervend echtpaar. Man en vrouw waren beiden zoo beschouken dat ze de kar niet behoorlijk konden besturen, zoodat die opeens kantelde. i oen viel hun jongste kind, een stumper van een half jaar, gewikkeld in wat lompen, op de straatkeien, en de menschen die zich „vader" en //moeder" noemen, vielen eveneens. Dadelijk bemoeiden een paar daar wonende vrouwen zich met t geval. Bewogen door medelijden namen ze het kind op, en brachten het naar het 't politiebureau. Dadelijk werden er een paar agenten uitgezonden om de dronken zwervers naar 't bureau te brengen waar ze hun roes konden uitstapen. De twee vrouwen namen het kind voorloopig mee naar huis, verpleegden het liefderijk en voorzagen het van sehoone kleerljes. Den volgenden ochtend werden man en vrouw weer vrijgelaten. Uit de ouderljjke macht over hun andere kinderen zijn ze reeds outzet, maar deze zuigeling kon nog niet buiten de „moeder" en was hun dus gelaten. Zij kregen 't stumpertje dus weer mee, en ze trokken er mee verder, de wereld in (Z. Ct.) Prosit. Als historisch wordt aan de Geld, uit Gennep geschreven Hij had een paar uur tegen den fellen wind ingeloopen. Ha, eindelijk in de verte ontwaait hij een kroegje laugs den weg, waar hij zijn dorst kan lesschen. Ter plaatse gekomen vraagt hjj een glas bier. S^dens mijnheer 1'antwoord liet inoedertje en een oogenblik later: esteblieft mijnheer! De dorstige gast maakt intusschen de be- merkiug dat het glas er niet al te proper uit- ziet. D'as niks meent het moedertje, geef t mer efkens hier. Zij pakt haar vaalbiauwen boeze- laar en wil juist de operatie beginnen als de gast eensklaps opvliegt en uitroepl Maai mensch met je schort. O des niks, mynheer! z^t mar nie bezorgt, m'er moet mien schort toch in de wusch. Uit een aangeteekenden brief, van Amster dam naar Franeker verzonden met 600 aan bankpapier, werden bij aankomst een biljet van 100, een van 60 en een van 40 vermist. De brief kwam geschonden aan, waarotn de geadresseerde hem in het bijzijn van getuigen Ten postkantore opende. Direct werd de justitie met het geval in kennis gesteld, die haar onder- zoek begonnen is.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 2