1 A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. t No. 5393. Zaterdag; 18 December 1909. Lasidbouwberichten. (Jienien^de berichten. 49e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen j 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,321/2 en voor het overige Buitenland f 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADYERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. T e 1 e f o on No. 2 5. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgaven Bargemeester en Wethouders van AXEL, maken bekend, dat met het oog op de komende feestdagen, de wekeiijksche markt in deze gemeente zal worden gehouden respectie- velijk op Vrij dag 24 en 31 December a. s. Axel, 13 December 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HU1ZINGA. De wnd. Secretaris, P. VAN VESSEM. Z. K. tl. Prins Hendrik naar Indie Het schijnt dat men in onze Oost-Indische kolonien de plannen, om een algemeene uit- noodiging aan Prins Hendrik der Nederlanden tot een uitgebreid bezoek, geenszins heeft laten varen. Naar het Hbl. van meer dan een zijde uit Indie verneemt, heeft men, in verband met de wisseling van landvoogd, voorloopig deze plan nen laten rusteq, ojpdat men er zoo kort voor zijn aftreden moeilijk den gouverneur-generaal Van Heutsz voor kon spannen. De bedoeling schijnt evenwel te zijn, zich aanstonds de mede- werking van Z.Exc. Idenburg te verzekeren. En dan zou men het te water laten van het nieuwe slagschip ,/De Zeven Provincien" willen afwachten, ten einde Z. K. H. den Prins in de gelegenheid te stellen aan boord van dezen nieuwen bodem de reis naar Indie te onder- nemen. Het is van belang hierbij op te merken hoe Indie tot nu toe slechts eenmaal de eer genoot door een lid van het regeerend V orstenhuis te worden bezocht, en wel in het jaar 1837, toen de 17jarige Prins Willem Frederik Hendrik der Nederlanden, 3e zoon van Koning Willem II, als luitenant-ter-zee 2e klasse met het fregat Bellona" in Oost-Indie kwam en aldaar van 9 Februari tot 29 September van dat jaar ver- vertoefde. Een reis naar en door Oost-Indie met een zeilschip stelde aan beschikbaren tijd en aan het geduld van den reiziger toenmaals hooge eischen en bracbt door gemis aan comfort nadeelen mede, die, vergelekeu bij de wijze, waarop tegenwoordig gereisd kan worden, groot waren. Den 17den October 1836 met de //Bellona", commandantkapitein-ter-zee Arriens, uit Nieuwe- diep vertrokken, kwam Prins Hendrik den 9den Februari 1837 ter reede van Batavia, na ge- durende 14 dagen te Rio de Janeiro te hebben vertoefd. De reis had dus 102 zeedagen ge- duurd. De Bellona" was vergezeld van Zr. Ms. brik //Snelheid" onder bevel van den kapitein-luitenant-ter zee Ferguson. Deze brik was op reis van Rio naar Java van de Bellona" afgeraakt, doch kwam eenige dagen na het fregat ter reede van Batavia. Den 23sten Februari verliet de Prins Batavia en ving een reis aan, waarbij achtereenvolgens Makassar, Menado (Kerua), Ternate, Amboina en Banda werden aangedaan en waarna de //Bellona" 7 Juni ter reede van Soerabaja ankerde. Nu volgde, over Madoera en met oversteken van Soemanap naar Bezoeki. een landreis over Java, die met 's Prinsen terugkeer te Batavia den 21sten Augustus eiudigde. De reis door Indie bad dus zes maanden geduurd. Den 29sten September vertrokken de //Bellona" en //Snelheid" voorgoed van Batavia. De Prins bezocht nog Riouw, Singapore en Penang en vertrok van daar naar Calcutta. Na een be zoek aan Britsch-lndie werd de thuisreis aan- vaard en in Juli 1838 in het vaderland terug- gekeerd. Beg rooting van Oorlog. In zijn antwoord op het Voorloopig Verslag der Kamer over zijne begrooting merkt de Minister op, dat instemming met het beleid van zijn ambtsvoorganger, Minister Sabron, niet in zich sluit algeheele overeenstemmiug op alle puuten. In hoofdzaak kan de Minister zich echter geheel met diens plannen vereenigen. Geheel sluit bij zich aan bij diens denkbeeld tot een niet onaanzienlijke uitbreiding van het tegen woordig contingent, dat gesteld dient op 23.000 man, met 6 jaar diensttijd met twee herha- lingsoefeningen bij de militie, 5 landweerjaren waarin een herhalingsoefening kan worden vol- staau. De Minister zal zich beijvereu een op die begiuselen berustend wetsontwerp in gereed- beid te brengen. Evenwel boopt hij voor het blijvend gedeelte bij de onbereden korpsen, dat volgens de plannen van zjn ambtsvoorganger op den bestaanden voet behouden zou blijven, in andere richting een bevredigende oplossir.g te vinden. De vermeerdering van kosten, die de verwe- zenlijking van deze plannen zal medebrengen, is betrekkelijk niet groot. Tot een verlaging van het budget van Oor log zal niet zijn te komen, maar de meest inogelijke zuinigheid zal worden betracht. De tegenwoordige viermaanders moeten hoe eer hoe liever uit onze organisatie verdwijnen. Van de opkomst in twee ploegen is de Minister nog een beslist voorstander. Maar vrij algemeen wordt bezwaar gezien in het betrekkelijk gering aantal manschappen bij elke liehtingshelft. In coutingentsuitbreiding en afschafiing der vier maanders ligt hier het middel tot afdoende verbetering. Voorts ligt het in de bedoeling om te komen tot vrijstelling van kostwinners en tot verplichte keuring voor de loting, beide zaken ook reeds door Minister Sabron voorgestaan. De vrijstelling zal ten goede komen aan alle lotelingen voor wier verblijt onder de wapenen vergoeding zou moeten worden toegekend boven een zeker, niet te hoog bed rag. Het onderzoek naar de lichamelijke geschiktheid der ingeschre- venen zal worden opgedragen aan keuringsraden die zitting zullen houden in alle voorname binnen de te vormen keuringsdistricten gelegen gemeenten. Kaderplicht bij de uiilitie acht de Minister evenals Minister Sabron, noodzakelijk. Bij de bereden korpsen dient die toestand niet belangrijk gewijzigd. Alleen dient een proef genomen met bekorting van het eerste verblijf onder de wapenen by de bereden artillerie. Naar de Minister nog mededeelt, zullen bij afzonderlijk wetsontwerp voorstellen worden ge- daan ten aanzien van de positie, de huisvesting en de opleiding c. a. van het personeel der koninklijke marechaussee. j 's morgens), soort. gew. 1,0333, vet 2,12, droge 'stof 11,25, vetvrije droge stof 9,13. Middag- melk (gemolken 111/2 uur 's morgens)^ soort. gew. 1,0319, vet 3,79, droge stof 12,95, vet vrije droge stof 9.17. Avondmelk (gemolken 5 uur des middags) soort. gew. 1,0316, vet 3,68. droge stof 12,8, vetvrije droge stof 9,12. Hieruit blijkt dus, dat de ochtendmelk, zoo men niets van de omstandigheden afweet, als vervalscht beschouwd kan worden, terwijl haar lage vetgehalte slechts een gevolg is der te lange pauze tusschen avondmelken en ochtend- melken. Niet genoeg kan er dan ook op ge- wezeu worden, dat het voor melkverkoopers een beslist vereischte is, tweemaal daags te laten melken en dan 's morgens op den zelfden tijd als des avonds. (N. T. v. Melkhyg.) Boscllkapelle. Een landbouwer alhier heeft nog 5 gemeten aardappelen in den grond, die men deze week begonnen is te rooien. Begrijpelijkerwijze valt dit werkje niet mede, doordat de slijkerige grond min of meer is be- vroren. De ge.-token hoeveelheid is zeer klein, in verhouding tot den arbeid, daar deze met rieken gebeurt, en niet met den ploeg. zooals men van plan was, waarbij nog komt, dat het gerooide gewas gedeeltelijk door de vorst is geraakt. Naar wij verneraen, was de landbouwer 160 per gemet geboden, toen het gewas nog groen stond, zoodat een en ander een belangrijke schadepost is. Wat ik hoorde. Twee of drie maal melken per dag De resultaten van het onderzoek, of het gewenschter is, twee dan wel driemaal daags te melken, toonden duidelijb aan, dat voor melk- inrichtingen driemaal daags melken beslist nit den booze is. Morgenmelk (gemolken 4 uur Onze geachte lezers worden attent gemaakt, op de in ons nummer van heden voorkomende advertentie der Hollandsche Credietbank, die Origineele Premie-Loteu aanbiedt op maandelijk- sche aflossing van 1,2,en 3, Zooals uit de advertentie blijkt, hebben er bij die loten bijua elke maand een of eenige trekkingen, met vele hooge prijzen plaats op 31 December en op 15 Januari a. s. vinden er 2 trekkingen plants" met tezamen 29598 prijzeu waaronder hoofdprijzen van Frs. 100,000 en Lire 30,000. Met den sneltrein, die Maandagavond 6 uur aan het Weesperpoortstation te Amsterdam aankomt, werd door de marechaussee uit Nij- megen geconstateerd, dat enkele minuten voor aankomst hun arrestant was ontvlucht. Zij waren belast met de overbrenging van een 19jarig jongmensch, J. M'., die indertijd ten nadeele van zijn patroon valschelijk 2150 in gezelschap van zijn meisje had geind en daarmede naar het buitenland gevlucht was. Op verzoek onzer regeering was de uitlevering aan Zwitserland gevraagd en waren genoemde marechaussees met de overbrenging belast. In de nabijheid van Abkoude deed hetjong- mensch voorkomen, alsof hij plotseling aan hevige brakingen leed en spoedde zich naar de ietirade, in het 3e klasse spoorwegrijtuig aanwezig. De begeleiders, geen kwaad vermoedende, lieten hem begaan. Toen hij echter niet spoe- dig terugkeerde, zouden zij eens onderzoeken en bevonden dat de vogel gevlogen was Langs het raampje in de retirade had hij zijn uitweg gevonden en geen spoor was meer van hem te zien. Naar alle politieposten en naar alle plaatsen in de omgeving werd on- middellijk van het feit met opgaaf van signale- ment kennis gegeven, tot heden zonder resultaat. lntusschen is gebleken, dat het jongmensch nog Maandag den weg naar Amsterdam heeft genomen. Laat in den avond werd er bij de moeder van het meisje, die sedert de vlucht van het paar nooit meer direct iets van haar dochter iiad vernomen, gebeld. Ze deed open en zag tot haar groote ont- zetting J. W. voor zich staan, van onder tot boven met modder bedekt. Hij was krankzinnig van angstin 't eene oogeublik huilde hij als een kind, dan weer begon hij te razen en te tieren, bezwoer haar hem toch te redden, jammerde om zijn meisjii en verklaarde onder suikken niet te weten wat hij zou moeten beginnen, wanneer zijn naaste familie hem thans in den steek liet. Hortend en stootend vertelde hij, uit den trein te zijn gesprongen. Hij had in een sloot gelegen en was met ontzaglijk veel moeite weer aan land geklauterd. Over de manier, waarop hij te Amsterdam was aangekomen, zweeg hij. De vrouw liet zich echter door het gejam- mer niet verteederen en hield wijselijk de deur voor hem gesloten ja, zelfs drong ze er op aan, dat hij zich in handen der justitie zou stellen, hem belovend dat ze, wanneer hij zijn straf had uitgezeten, voor hem zou doen wat ze kon. Het slot der historie was dan ook, dat hij heenging. Een half uurtje later kwarnen rechercheurs huiszoeking doen bij de moeder van het meisje. Ook bij de ouders van den jongen man deed de politie een inval eveneens echter zonder resultaat. De nasporingen worden ijverig voort- gezet. Het nut van het scheren. //The Lancet" merkt op, dat //dean chaving", zooals het in Engeland veelal geschiedt, een zekere onvat- baarheid schijnt te geven tegen verkoudheid en mogelijk ook tegen andere ziekten, die door besmettingskiemen worden overgebracht. De snor vooral zou tot infectie aanleiding kunnen geven, omdat zulke kiemen er licht in achter kunnen blijven en een afdoende reiniging niet zoo gemakkelijk is. Naar het schijnt, zijn sommige personen, die veel last van verkoud- heden hadden, door het wegscheren van hun snor daarvan inderdaad voor goed bevrijd. De Erie Pennsylvania en New-York express, bekend als ,20e Eeuw een trein, die met een snelheid van 62 mijlen per uur van Ohicago naar New-York rijdt, kwam nabij het dorp Northeast in Pennsylvania in botsiug met het achtergedeelte van een trein van den Lake- Shore-railway, welke geheel uit Pullman-cars bestaat. De machine van de ,20e Eeuw", viel om en verscheidene wagens zijn ineengeschoven. Het reddingswerk is zeer moeilijk en zal wel verscheidene uren vorderen. Reeds zijn 6 vreese- lijk verminkte lijken gevonden en men vreest, dat er nog een 20tal menscheu onder de ver- nielde wagens liggen. Bovendien zijn 60 pas- sagiers van dezen trein min of meer ernstig gewond. Van den Lake-Shore-trein zijn 4 reizigers gedood en 9 zwaar gewond. De oor- zaak van het ongeluk is nog onbekend, meu vermoedt, dat het moet worden toegeschreveu aan de vergissing van een wisselwachter. rajSEUOSAStlOllBWBMlMWa ZE5SC Oil bind verscliljnt naandat;-. Woeuadky. en l rljilB|[iivon<l, nitjfeznnderd up yee.alayeH. bij de i irii.t* I WAW OK SAMBB «e Ter leuien. In mijne stukjes over ,,Wat ik zag," heb ik den lezers verteld, wat ik in Walcheren heb opgemerkt op de proefvelden. Het is natuurlijk dat ik op mijn tochtje lueennalen in aanraking kwam met landbouwers, die uit tni'ine ervaring mij heel wat meedeelden. Mag ik u, lezers, op mijn heart bet een en ander meedeelen, van wat ik hoorde Komaan, dat vind ik goed. Op bedoeld tocbtje dan, kwam ik in aanraking met den beer J. Gideonse te Sint Laurens, een zeer ontwikkeld landbouwer. One gesprek kwam ook op de teeli der erwten en toen vertelde G. mij het volgeude: Zijn vader, die voor hem de boeve bewoonde, kon nooit erwten verbouwen, zij werden steeds geel en ook G. zelf bad aanvankelijk met dezelfde kwaal te kampen. Nu ging hij zeif proeven nemet. Eerst probeerde bij bet met eene kalkbemesting doch zonder resultaat. Toen nam hij zijn toevlucht tot superphosphaat en kalk, doch de uitslag was ook nog met voldoende Nu probeerde bij het met kalk, slakkenmeel en kai'niet en toen was bet resultaat goed. Sinds dien tijd gebruikt hij 2500 E.G. kalk, 500 E.G. slakkenmeel en 500 E.G kaimet per H.A en heeft doorgaans een goed gewas; bet zooge- naamde Sint Jansvuur ontdekt bij bijna niet meer. Hij durfde natuurlijk niet vaststellen of dit nu komt door bet kali alleen, dan wel of alle drie de meststoffen er bun deel aan bebben. G. vertelde mij ook nog, dat bij bij den verbouw van paardenboonen eene kalibe- mesting toepast en dat deze goed rendeert. Ook op mangels, suikerbieten en aardappelen had bij goede resultaten ondervonden van eene kalibemesting en dit was eveneens bij anderen in zijne omgeving het geval en bij vertelde mij, dat in zijne uabuurschap, de meening, alsof licbte kleigronden geen kali behoeven, vrij wel verdwenen is. Gaarne bad ik met hem nog een poosje voortgekeuveld, maar mijn pb.cbt riep mij naar elders en wel naar den heer L. Melse, ook landbouwer te Sint Laurens. Daar zou ik een paar proefvelden bezichtigen ik kwam evenwel eensdeels te laat, want een dei proefvelden was reeds afgeoogst en wel een proefveid met gerst. De gerst was reeds gedorscben en nu deelde de beer M. mij deu uitslag mede. Gerst, bemest met ammoniak-superphosphaat, bad opgeleverd 8 H.L. per 18 aren en gerst, die bovendien nog kainiet ontvangen bad, 10 H.L. per 20 aren, zoodat de kai'niet per ll.A. meer had opgeleverd 5$ H.L. Mijn zegsman vertelde mij verder dat gerst, bemest met kainiet veel zwaarder woog en blanker van korrel was dan de andere, zoodat de marktwaarde per H.L. ongeveer J 1 booger was. Het andere proefveid kon ik nog wel bezichtigen: het gold hier een vergelijkende proef met slakkenmeel en agricultuur-phosphaat op paardenboonen. Eerlijk gezegd bad ik van de laatste meststof weinig verwachting, doch op bet gezicht viel bet mij mee. De boonen met deze meststof bemest, stouden rnim zoo mooi als die met slakkenmeel. Met dit bezoek was mijn tocbtje door Walcheren afgeloopen en nu heb ik eerlijk opgebiecht, wat ik hoorde en zag. llisschien kan deze of gene er zijn voordeel mee doen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 1