Tgt HeuzsnschG Courant Gemengde berichten. Zaterdag 11 Dec. 1909. No. 5390. JDIEjIR/PIB] BLAD. Een eeuw de Zeeland voor honderd jaar. geleden, in 1809. aldus meldt men aan N. R. Ct., maakte Koiiing Lodewijk Napoleon een reis door Zeeland en in zijne aanteekeningen daaromtrent vonden wij vermeld De landbouw bloeiende op de eilanden Wal- schout was cheren en Zuid-Beveland. De schout van Wolphaartsdijk werd van zijn post ontzet, want I gpits gaf onverwacht - politiehonden doen alleS penningen van lange jaren, voor den ouden dag met ontzaglijke inspauniug bijeengegaard, een beursje met 1,25, een gouden horloge en een dito ringetje. Vermoed wordt dat iemand, met de omstandigheden van't gezin bekend, den diefstal beging want bet slot der lade was niet beschadigd en dus waarschijnlijk geopend met den sleutel, waarvan de bergplaats alleeu aan moeder en dochter bekend was. Maandag reed onder de studenten-voorstel- lingen te Utrecht ook een wagen mede onder het motto; //De brandkastdiefstal aan het station Biltstraat". Op het voertuig zag men den eersten Utrechtschen politiehond, een navolger van Spits". Nu, Spits II is er van door Op een onbewaakt oogenblik vond bij het genoeg. Hij voldoende door het publiek aangegaapt r het was door zijn toedoen, dat de polder van Abbingen bijna geheel verloren was geraakt. De Koning zag met leedwezen en verwondering, dat zeer vele vrouwen op het land hare kinderen, in plaats van haar het eerste en natuurlijke voedsel te geven, met koemelk en pap voedden. Hij maande de leeraars van den godsdienst aan, om alle moeite aan te wenden, om dit uaisbrnik te doen ophouden. Hij ondervroeg verscheidene Zeeuwsche vrouwen wegens deze gewoonte en vernam met verwondering, dat zij bijna tot een stelsel geworden was bij een volk, waarvan de vrouwen genoegzaam alle even getrouwe echt- genooten als uitmuntende moeders zijn. De autoriteiten betuigden, dat al hun pogingen om deze gewoonte te doen ophouden, vruchteloos waren geweest. Het is het gebruik bij de Zeeuwsche vrouwen, om een soort van halven sluier van zeer hjn linnen te dragen, welke langs de slapen van het hoofd, en vervolgens achterwaarts hangt, doch het gezicht niet verder dan het voorhoold bedekt, waar hij wordt opgehouden door middel van een gouden staaf. dien de meisjes aan de eene zijde en de vrouwen aan de andere zijde van het voorhoofd dragen. Zonder dit gebruik af te schaffen, gaf de Koning bevel, dat de vrouwen, die haar kinderen zoogden. alleen het recht zouden hebben om een gouden cirkel om het voorhoofd te dragen, en dat men alle jaren drie van deze versierselen zou uitreiken aan de drie huismoeders, die de meeste kinderen hadden gezoogd. Diusdagmorgen is de 16jarige G. Enge- laar, werkzaam in de tegelfabriek van de firma S. Tjallingii te Harlingen, door een onbekende oorzaak geraakt onder een zwaar vliegwiel, dat tegen een muur stond. De jongen kwam er geheel onder. De schedel werd hem verbrijzeld. Hij werd naar het ziekenhuis gebracht, alwaar de ongelukkige overleed. De schuitevaarder H. Pinkster, van Ost- wold (Oldambt), ging Dinsdagavond te balfzes per fiets van Groningen naar Hoogezand. Nabij Waterhuizen werd P. met het een of ander voorwerp een slag op het hoofd toege- bracht, waardoor hij van de fiets viel en in den onderwal van het Wintschoterdiep tuimelde. Toen hij wilde opstaan, bemerkte hij, dat eenige personen op hem lagen. P. werd ver volgens bij de keel gegrepen en hem werd een slag toegebracht. Later, toen de personen zich verwijderd hadden, vermiste P. zijn portefeuille met 250. De zaak is ter onderzoek in handen van de marechaussee gesteld. Een St. Nicolaas-verrassing Het nieuwe gemeentehuis van Baarderadeel (Friesland) bezat geen klok, doch wel was daar- voor in den voorgevel een ronde opening aan gebracht. Gemeente-financien lieten niet toe een uurwerk aan te schaffen. Wat stonden de dorpers Maandagmorgen vreemd te kijken, toen er een uurwerk in den gevel zat. Tot op heden weet men niet wie de schenker is. Yoorloopig wordt slechts St. Nicolaas genoemd. Aan boord van de sleepboot Titan, die bij het afbrengen van het nabij Terschelling gestrande stoomschip Lucy behulpzaam was, zijn bij het sleepen de holders, waaraan de sleeptros bevestigd was, gebroken, waardoor een der op- varenden gedood en een gewond werd. Dinsdagmiddag had H. v. B., loodgieters- knecht te Gorinchem, het ongeluk van het dak van De Doelen te vallen hij kwam met het hoofd op een emmer terecht. De man werd onmiddellijk per brancard naar het ziekenhuis gebracht, waar hij in bewusteloozen toestand aankwam. 's Avonds is hij overleden. Hij laat een weduwe met 3 kinderen achter. Een bewoonster van de 2e Lindendwars- straat te Amsterdam, drie boog, een weduwe, die met uit werken gaan voor zich en haar dochter den kost verdient, had in de vorige week eenige dagen achtereen werk gehad en dus kon er een St. Nicolaasverrassing voor de dochter af. Met het geschenk onder haar schort kwam ze Zaterdag tegen 6 uur thuis. De deur was als naar gewoonte gesloten en in de kamer alles in de beste ordemaar toen ze de ver- rassing wilde wegbergen in de lade, waarin alles wat achter slot behoort te zijn bewaard werd, bleek deze niet dicbt te zijn en daaruit alles wat ze aan waarde bezat ver- dwenen een portemonnaie met 42, de spaar- onverwacht een fermen ruk aan z'n ketting. de diender die'm vasthield was op zooveei valsch- heid niet bedachten Spits was de wijde wereld in. Waar hij op 't oogenblik nog in rond'boemelt. Adieu spitsboeven en dienders Er wordt naar Spits de tweede, gezocht. Hij was geleend van een groehtenvrouw. De dochier van een 50jarige bewoonsta^ der Albert Cuypstraat te Amsterdam vond toen ze Woensdagmiddag van pianoles thuis kwam, tot haar grooten schrik haar moeder, die alleen thuis was geweest, bewusteloos in de keuken liggen. Politie en geneeskundige dienst werden gewaarschu wd en uit het ingestelde onderzoe^ bleek, dat de vrouw door het inademen van gas bewusteloos was geworden. Zij had in de keuken aardappelen zitten schillen en de kraan van het gaskomfoor opengezet, met de bedoeling dit aan te steken. 't Laatste verzuimde zij, het gas ontsnapte, doch de vrouw rook niets doordat zij verkouaen was. Door het gas bedwelmd is zij toen van haar stoel op den vloer gevallen. Met behulp van het zuurstofapparaat van het bijkantoor der gasfabriek in de Albert Cuyp straat mocht het vrij spoedig gelukken de vrouw weder bij te brengen. Zij werd per rijwiel- brancard naar het binnen-gasthuis vervoerd. Door den jachtopziener H. te Zeist is Zondag waarschijnlijk een groot onheil voor- komen. Het viel hem op, dat van een goederen- treiu op de lijn Utrecht— Arnhem, even voorbij Bunnik, de laatste wagen zoozeer slingerde, dat hij bijna omviel. Toen hij zich op de lijn be- gaf, zag hij dat een vrij groot gedeelte van de rails was verplaatst, zoodat passeeren voor een trein zoo goed als onmogelijk was geworden. Zich in de richtiug van het station Driebergen begevende, wist hij een hem tegemoetkomenden personentrein doorwer.kentotstilstand tebrengen, waarna hij het personeel op 't gevaar opmerk- zaam maakte. Met eenig oponthoud kon de trein, nadat de rails waren hersteld, de reis voortzetten. Wat ze al verzinnen. Door de smok- kelaars aan onze grenzen is weder iets iiienws gevonden om de tolbeambten te verschalken, Onder hun halsdoek dragen ze een varkensblaas met bloed gevuld. Wordt de smokkelaar aan- gehouden dan steekt hij zich een mes door den halsdoek, alsof hij zich wil dooden. Tegeljjk laat de scburk zich dan tegen den grond vallen. De beambten, die dit zien, haasten zich genees kundige hulp of verband te halen en ze laten den in bloed badenden smokkelaar even alleen. De gewonde springt dan op en zet er de sokken in. Dat grapje zullen de beeren wel niet dik- wijls uithalen Zaterdagmiddag heelt in het Noordeinde te 's Gravenhage een ernstig ongeluk plaats ge had. Een bejaarde man, die de straat wilde oversteken, struikelde en viel op zeer korten afstand voor een in gang zijnde automobiel. De chauffeur remde uit alle macht, maar kon niet voorkomen dat hij den man met de voor- wielen van zijn auto overreed. Inwendig ver- wond werd de ongelukkige naar het gemeente- ziekenhuis overgebracht, alwaar hij eenige uren later overleed. Een kordate juffrouw. Dezer dagen kwam een jongedochter L., van Heerlen, met kar en paard uit Aken naar huis. 't Was ongeveer half acht, toen zij in het Giesenderveld werd aange- sproken door een kerel, een Duitscher, die probeerde bij haar in het karretje te klimmen. Toen dit niet lukte, vroeg hij een mark. Maar in plaats van geld, kreeg hij van juffrouw L., die een bewondereuswaardige kordaatheid aan den dag legde, eenige rake slagen, zoodat hij van zijn poging om op het karretje te klimmen moest afzien. Een wielrijder die haar tegemoef kwam, werd door juffrouw L. om hulp aange roepen, maar haar geroep ging in den storm verloren. Spoedig had de Duitscher haar weer ingehaald en beproefde opnieuw in het karretje te klimmen. Juffrouw L. zou hem dan nu halve mark geven maar .ook dit het karretje tot stilstand te en weer kreeg hij slagen in Nu beproefde hij de teugels gelukkig te vergeefs. Intus schen was het karretje in een meer bewoond gedeelte gekomeu en onze Duitscher verwijderde zich toen vloekend in de richting van Caumer. Maandagavond, tegen 6 uur, kwam een automobiel, zonder licht uit de richting van maar een voorwendsel om krijgen mislukte plaats van geld, te grijpen, doch Gent, nabij de herberg //De Zwaan", aan de brug, op het gebied van Kluizen. In den auto waren vijf mannen gezeten. Deze lokten de 20jarige dochter van den her- bergier, die op de binnenplaats stond, buiten het hek tot bij den automobiel, grepen haar toen plotseling vast en sleepten haar in het rijtuig, waarna zjj in voile snelheid in de richting Gent wegreden. Spoedig werden allerwege opzoekingen ge- daan en trokken de ouders naar Gent, Antwerpen en Brussel om het onderzoek voort te zetten, samen met de verwittigde politie dier steden. Men vermoedt dat een der vijf schakers tijdens de groote veranderingen aan het kanaal van Ter Neuzen, in den omtrek van Terdonck heeft gewerkt. Een der overlevenden van de schipbreuk van de passagiersboot La Seyne, te Singapore vergaan na eene aanvaring met de Onda, heeft bjj zijne aankomst te Marseille het volgende verteld Het schip liep spoedig vol water. Niettegen- staande de paniek, deed de bemanning al het mogelijke om de passagiers en het deel der bemanning dat te bed lag, op het dek te krijgen maar 't was onmogelijk iedereen te redden. Twee minuten na de aanvaring stond het water reeds op het dek. Een passagier die er in geslaagd was zich vast te klampen aan een mast, die boven water uitstak, werd door een haai weggerukt. Talrijke passagiers sprongen van schrik te water, maar de meesten werden door haaien verslonden. Het was een vreeselijk schouwspel. De booten van de Onda en de Seyne waren aanstonds te water gelaten. Men rekent dat er meer dan honderd passagiers door de haaien zijn verslonden. Eenkannibalen-eiland. De New-Yorksche Tribune meldt, dat een gezelschap van 8 Amerikanen en 50 Mexikaansche soldaten, dat een tocht naar het eiland Tiburon in de Golf van California had gemaakt, al sedert een maand wordt vermist. Men vreest dat zij door de inboorlingen, die als menscheneters bekend staan, zijn gedood. Eenige jaren geleden werd professor Thomas Grindel eveneens het slacht offer van deze kannibalen, toen hij op hun eiland botanische onderzoekingen deed. In Chinatown, de Chineesche wijk van Philadelphia, bestaan 2 geheime genootsehappen die in felle vijandschap leven. De leider van een dier genootsehappen was onder vergiftigings- verschijnselen gestorven en zijn aanhangers had den zijn lijk opgeborgen om het gereehtelijk te doen schouwen. Plotseling was het lijk ver- dwenen. De aanhangers van den overledene verdachten de tegenpartij, dat deze het lijk vernietigd had en dit gaf aanleiding tot een verbitterden kamp, die even wel in de kelders en onderaardsche gangen van de Chineesche wijk werd uitgevochten, zoodat de bovenwereld er niets van bemerkte. Toch werden eenige blanke bewoners van de Chineesche wijk ge- waar wat er voorviel. Zij stelden de politie er mee in kennis, maar toen deze in de huizen der Chineezen doordrong, was het gevecht al uit. Op het slagveld waren 13 dooden achter- gebleven. Een broer nit Amerika. Het is ditmaal geen oom uit Amerika, maar een broer. Een keukenmeid te Havre, Marie Mallet, 52 jaar oud, is erfgename geworden van haar broeder, die op zijn 25e jaar Frankrijk verliet en naar Calefornie ging, in den tijd dat men daar goud- mijnen ontdekte. Met 2 kameraden vond hij een ader van buitengewone rijkdom, dien zij uitdolven. De beide kameraden stierven later, zonder dat hun familie bekend was enzoover viel alles aan Mallet, die nu eenige bezitter van de goudmiju was. Dezer dagen stierf hij en Iiet een kapitaal van verscheidene millioenen na. Hij was ongehuwd en zoodoende verviel zijn vermogen aan zijn zuster Marie zijn naaste bloedverwante. Deze ontving dezer dagen een brief uit Amerika, waarin een notaris haar meedeelde, welk fortuin haar ten deel gevallen was. De goede vrouw verschrikte daardoor zoo hevig, dat zij ziek werd en in enkele dagen stierf ondanks de zorgen die men aan haar wijdde. De erfenis vervalt thans aan een aantal neven en achterneven, die men nu druk bezig is bij elkaar te zoeken. De Sultan van Marokko, Moeley Hafid, heeft een geheel nieuw soort belasting uitge- vonden. Van meening zijnde dat een halssnoer parelen van zuiver water het schoonste sieraad is voor een Oostersche vrouw, maar niet veel lust hebbende om er diep voor in zijn brand- kast te tasten, heeft hij niets beters weten te vinden dan de ka'ids van het Haoez-gebied ten sterkste aan te raden en men weet wat dit den mond van Moeley Hafid beteekent gekregen, om twee maanden gevangenisstraf, waartoe hij veroordeeld was, te komen uit- zitten. Obst zei dat hij Quack was, werd opgenomen, totdat veertien dagen later Quack kwam en tot zijn verbazing hoorde dat hij er al zat. De zaak kwam toen uit, en Obst stond dezer dagen voor dietstal, nl. van de oproeping, terecht. De officier eischte zes maanden, in de hoop dat Obst er dan wel genoeg van zou heb ben maar de rechtbank maakte er twee maanden van. Iemand te Pepinster liet op 20 Augustus laatstleden een ballonnetje los met verlichtingsgas opgeblazen, en waaraan een kaart hing, met zjjn naam en adres op. Thans gewerd hem een brief uit Roemenie, de kaart bevattend en vermeldend dat het ballonnetje te Boecharest gevonden werd door een student. Het kleine ballonnetje zou dus twee duizend kilometers afgelegd hebben. Te Montauban, werd een 70jarige vrouw, terwijl zij door het veld ging, omvergeloopen door een ram, die zich vervolgens woedend op haar wierp en haar met zijn horens zoo zwaar verwondde, dat zij stierf, alvorens de herders haar te hulp konden komen. AANBESTEDING. Op Woensdag 22 December, des voormiddags ten 11 ure, aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, van 1. Het inrichten tot doorvaart van twee openingen van de spoorwegbrug over het kanaal door Zuid-Beveland nabij Vlake, met bijkomende werken. Raming f 116,100. 2. Het maken van een drijvende aanleg- plaats met toeleidende brug en landhoofd in de Westbuitenhaven te Ter Neuzen en voor het maken en inhangen van twee paar vloeiijzeren ebdeuren in de Oostsluis te Ter Neuzen met bijkomende werken, in twee perceelen. Raming le perceel f 14,0002e per- ceel 25,000. Massa der perceelen 39,000. 3. Het verrichten van baggerwerk op het Nederlandsch gedeelte van het kanaal van Ter Neuzen en in de Oostbuitenhaven te Ter Neuzen, in twee perceelen. Raming: le perceel 1630; 2eperceel f 5080. Massa der perceelen 1 en 2 6710. 4. Het maken van een gewalste steenslagbaan op den berm van den oostelijken dijk van het kanaal van Ter Neuzen en van een keibestraliug op den oprit van dien berm naar den spoorweg tusschen de Hectometer- palen 83 en 94, behoorende tot de werken van het kanaal van Ter -Neuzen. Raming f 6150. Het aanbrengen en onderhouden van beplantingen langs de dijken van het kanaal van Ter Neuzen en van het zijkanaal naar de Axelsche Sassing en op den Rijksweg naar Hoek. Raming f 5000. ZEETIJDINt. KN. Van 8 tot en met 9 December. hem vier-en-twintig kilo prachtige parelen te leveren. De ongelukkige ka'ids klagen steen en been, daar zij niet weten, op welke wijze zij dezen grooten voorraad kostbare handelswaar bijeen moeten brengen. Een scharenslijper-belper in Westfalen, Obst, had genoeg van zijn vak, en als een middel om op andere manier aan de kost te komen, al was het een ongewone manier, stal hij een oproeping die zjjn baas, Quack, had Van 8 tot en met 9 December werden langs de Oostsluizen alhier 66 binnenvaartuigen op en 47 afgeschutdoor de Westsl. 4 op- en 7 afgeschut. jPositie der Stoomsehepen. VAN VLAG. NAAM Van en naar. Lading. Noor. 8.8. Eng. 8.s. idem Eng. s.8. idem Duitsch 8.8. Deen. s.s. Eng. 8.8. Vuor Tea- Keuzeni Odd 1942 Middlesbro Ronan 3391 Leith River Scheldt 2199 Londen I nil Ter Weiizen City of Hamburg 3395 Rotterdam River Lagan 2272 .Londen flier IrenM MagdnlenaFisher 1784 Rostock Eng. s.s. Zweed s.s. 9 Eng. s.a. Deen. i.e. Eng. 8.s. idem Rus8. s.s. Bogatyr Sea Serpent Gerard Aire Malcolm 3849 Riga 2554 Londen 400 Ostende 1974 Goole 2700 Wyborg 8 Eng. s.s. RU88. 8.8. Eng. s.s. idem idem Noor. s.8. Eng. 3.8. idem 9 Dnitsch s.s. Minna Cords 'Fran. sch. Pro Patria Duitsch s.s. J ulia Deen. s.s. ,Vordingborg Russ. 8.8. Nathalie Greystoke Castle 10834 Duinkerken Selandia 2953 Windau Jason 2260 Swansea VVarkworth 1862 New-Castle Gen. Gnrko 4468 Riga Inn (>enl I I 1552 Hall Algol Gen. Kutusow F olda Sea Honnd Hebble Rosk Truro Farrethill 5470 3679 3085 idem Newport Lonaen 2559 Goole 2852 Blvth 2367 Hull 1956 Amble 4576 Gothenburg 339 Devonport 3477 Dantzig 3884 Rotterdam 4955 Grimsby ljzer stukg. idem ledig stukg. graan hout stukg. ledig stukg. bout stukg. hout erts stukg. idem ledig idem idem stukg. idem ledig stukg. ledig idem phosph. idem ledig idem 1U s.s. HARALD van Algiers naar Yarrow passeerde 7 dezer des n. m. 1 uur Gibraltar, s.s. JENNY in lading te New-Castle on Tyne voor Algiers, s.s. RICHARD vertrekt beden van Sunderland naar Algiers. s.s. ELISABETH in lading te Riga voor Gent. s.s. HELENA van Algiers naar Tyne Dock passeerde 8 dezer des v. m. 9 uur Gibraltar, s.s. MAGDALEN A in lossing te Ter Neuzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 9