Ter Neuzensche Courant. - Zaterdag 11 December 1909^Maargang. No. 5390. Gemengde berichten. TWJE3JE1IDE] BLAD. FSUILLETOH. Predikbeurten. TER NKUZEN, 10 December 1909. Een kioeke dead. Zondag 12 Cecemisep I9Q9. fi c H T S Z a K E a. Arroiulissements-Rechtbank te Middelburg. Veen u K„ en J. oud 30 j.,. beiden 1 1 t 4- r-. *y> Woensdagavond trad voor een klein, doch aandachtig gehoor in het lokaal Bethel op, de heer H. J. Bluten van Beekbergen, die een causerie, toegelicht met eenige eenvoudige sebei- kundige proeven, hield over den invloed van den alcohol op het menschelijk gestel. Spreker begoti aan de hand van een Engelscbe plaat de waarde-vermindering aan te toonen die de voediugswaarde van het graan ondergaat door het iu plaats van in brood te verwerken het in bier om te zetten en werd de bereiding tot bier in zijn ^ehdel nagegaan, verduidelijkt door platen. Daarna besprak hij, verwijzende naar eenige Duitsche statistieken, opgemaakt in het district Heidelberg, het alcoholgebruik.in verband met de misdaad en de plaats waar deze gebenrde. Daaruit zagen wij dat de meeste gepleegd werden na het gebruik van sterken drank, op Zondagen en in de herbergen. Verder lichtte spreker toe dat alcohol geen voedsel bevatte, noch warmtegevend was en dat zij, die beweerden dat een ueutje in den winter hen wat opknapte of een borrel in den zomer tegen dorst of moeheidje ware was, dit absoluut mis hadden, daar de alcohol wel de zenuw verdooft die het een of het ander aankondigde, doch de oorzaak niet weg nam. Dat ook wijn veel alcohol bevatte liet spreker zien door een weinig aan de kook te brengen en den damp aan te steken een bewijs dat de alcohol verdampte. Tevens stelde de spreker aauschouwelijk voor den polsslag bij een nuchter en die bij een dronken mensch waaruit hij verklaarde dat iemand onder den invloed van Bacchus zijnde, des morgens nooit verkwikt kan opstaan daar het hart des nachts nog harder moet werken dan bij een nuchter mensch op den dag. Door een plaat werd ons een gezond hart getoond en een vervet hart van een bierdrinker of alcohollist, door welke vervetting het hart veel zwakker wordt en het meermalen voorkwam dat het hart in een ziekte het niet kon bolwerken en de zieke overleed aan hartverlamming, dus het hart de schuld kreeg doch de ware sehuldige de alcohol was. De vergadering, die door den heer B. N. van Dijke met gebed werd geopend, waarna hij tevens den spreker inleidde, werd met dank- zegging gesloten door den heer J. J. Kense Gisteravond gaf de Ghr. zangvereeniging z/Hosanna", directeur de heer J. de Smidt, in de Ned. Herv. kerk het aangekondigde concert, ten bate van »Kinderzorg" te Middelburg. Het was jammer voor het pogen der vereeniging, dat het publiek in niet grooteren getale aan- wezig was. Niet alleen dat alsdan het lietdadig doel van den avond meer resultant zou hebben gehad, rnaar bovendien verdient ook hetgeen de vereeniging aan de hoorders biedt, meer waardeering. De verschillende liederen voor gemengd koor, klonken welluidend door de groote ruimte en werden evenals eenige solo's, duo's enz. ver- dienstelijk gezongen, terwijl verder ook eenige nummers voor strijkinstrumenten werden uil- gevoerd. De pauze werd aangevuld door eerie rede van Ds. van Hengel, van Borssele, die daarin besprak de stichting der Ned. Herv. Kerk z/Kinderzorg" te Middelburg, welke is opgericht na invoering der Kinderwetteu. Hij schetste den arbeid der vereeniging en de stichting, waarin reeds 70 kinderen worden verpleegd, en die voor de kinderen, waarvan velen andeis voor de misdaad zouden opgroeieu, reeds zegen- rijke vruchten afwierp. Ook op ouders die zich misdroegen hebben de kinderwetten reeds een gunstigen invloed gehad, wat spreker met aan haling van feiten staafde. De subsidie die de vereeniging van de Regee- ring geniet is niet voldoende voor het onder- houd der verpleegde kinderen. De particuliere liefdadigheid moet daarvoor te hulp komen, waarom spreker dan ook een beroep deed op de Zeeuwen op het menschlievend doel dat de stichting beoogt, te steunen. In de Woensdagavond om 8 uur alhier voortgezetle vergadering der vereeniging u Ver- gunning" werd door de aanwezige slijters-ver- gunninghouders besloten, met ingang van Vrijdag 10 December de prijzen van het gedis- tilleerd te verhoogen met eene verhooging even redig aan die van den accijns. Het ijzeren aakje „Niamor",schipper E. de Meulenaere! geladen met bieten voor Muerbeke, dat Woensdag op den oostelijken havendam alhier werd geworpen en daar bleef zitten, is, nadat een deel der lading over boord was ge worpen, bij hoogwater in den nacht van Woensdag op Donderdag vlot gekomen. Te 's Gravenhage is geslaagd voor middel- baar akte a Fransch de heer M. D. Dhooge te Sluis lloek. Ds. H. van de Wal, beroepen predi kant bij de Geref. kerk alhier hoopt a.s. Zondag namiddag zijue intrede te doeu, na in den voormiddag bevestigd te zijn door zijn ambt- genoot Ds. Uitenhoudt van Zaamslag. Zaamslag, 10 Dec. Tot tijdelijk onderwijzer aan de openbare school in den Groote Huissens- polder is werkzaam gesteld, de heer J. Auema van Franekeradeel. Roschkapelle. Een onzer landbouwersleverde dezer dagen aan een koopman een wagen erwten van 26 zakken. Ze waren verkocht tegen 19,50 er werd dus weggebracht voor ruim f 500, een waarde- vol vrachtje dus, zooals niet alle dagen op een landbouwerswagen wordt vervoerd. De verkooper had, in tegenstelling met de meeste zijner collega's, dit jaar een zeer goeden erwtenoogst hij dorschte 18 a 19 zakken leverbare erwten per geniet. Stoppeldijk- Boor den heer Zonnevijlle, land'oouwouderwijzer te Axel, is Donderdag een cursus in landbouwkennis geopend, waaraan niet minder dan 23 leerlingen deelneraen. De lessen worden gegeven in de ruiine raad- zaal van het gemeentehuis, daartoe welwillend door het gemeentebestuur afgestaau. stoppeldijk. Het lijdt geen twijfel, of bij de school aan de Veerstraat zal eene Coopera- tieve weegbrug worden geplaatst door eene vereeniging van landbouwers uit deze gemeente en uit Boschkapelle. Op de laatstgehouden bijeeukomst werd reeds eene hoeveelheid opge geveg van 143 gemeten beeten, die daar ter plaatse zouden gewogen en ooir geleverd worden. Voor deze beeten was een bod ingekotnen van 13 per 1000 K.G., het vervoer der bieten vau af de weegbrug naar Kijkuit voor rekening van den kooper. Westdorpe. Ill de heden gehouden raads vergadering waren tegenwoordig de heeren voor- zitter en leden met den secretaris. Een vacature. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. Daarna wordt de geloofsbrief van den heer A. de Beleir, ter onderzoek gesteld in handen eener commissie. „Kom, Magda, aan alle geduld komt een einde. Toon nu, dat je me lief hebt, en speel ---j -J.-— niet langer met me. O, wanneer ik dat wist dan dan geloof ik, dat ik je zou kpnnen neerschieten eii vervolgens mij zelf." De hartstocht in zijn toon deed haar walgen, en zij kon niet nalaten zich met eene huivering van hem af te wenden. Het volgende oogenblik sprak ze en haar toon was weer een en al liefelijks en aan- hankelijks </Ja, lieve, ik beloof het je." Toen hij vertrokken was, wijdde Magdalen zich aan hare correspoudentie. Een aantal brieven werden vlug door haar gelezen de eene op zijde gelegd, de andere verscheurd en in de papierinand geworpen. O, het verveelde haar zoo, al die nietszeggende, onbeduidende briefjes Een brief, postmerk Parijs, in onbekend handschrift, legde zij ter zijde. Een glimlaeh gleed over haar gelaat een kalfspottende uitdrukking kwam om de hoeken van haar mond. Ze opende het couvert en liet haar blik glijden over de enkele regels. Een kreet ont- snapte haar, een triomikreet zei Ze giug terstond naar haar vader en over handigde hem zonder een woord te zeggen, den brief. De brief luidde Hotel Ritz, Parijs. Waarde mejuffrouw Sorosis. Morgen moet ik voor dringende zakeu in Londen zijn en nu wilde ik, om nog dringender persoonlijke aangelegen- heden te regelen, u gaarne om vier uur in den namiddag bezoeken. Vurig bopende u aan aan te treffen, heb ik de eer te zijn, enz. //Van den prins zei Richard Sorosis verrast. z/Hij moet gehoord hebben, dat we rijk zijn geworden," zei Magdalen, niet geheel zonder bitterheid. Hij komt je ten huwelijk vragen, Sorosis. „Dat denk ik ook. Hij kan geen andere persooulijke aangelegenbeden met mij te regelen hebben. 't Heele huwelijk is iiuuiers een haudelszaak." Er lag wereldverachting in haar toon, maar Sorosis merkte het niet op of wilde het niet opmerken. z/'tls toevallig, dat wij juist van daag over hem spraken." z/Toen ik arm was, heeft hij niet over me gedacht. Wat trekt hem anders aan dan het geld z/Raadpleeg je spiegel," zei haar vader hoffelijk. „Bah Hij is nooit verliefd op me geweest." z/lk wensch je geluk. Ik ben er trotsch op, je vader te zijn." z/Niet al te haastig 1" waarschuwde ze hem. Deze bevindt hem in orde en adviseert tot toelating, waartoe wordt besloten. Als ingekotnen stukken worden medegedeenl a. Een missive van Gedep. Staten met goed gekeurd suppletoir kohier van den hooldelijken omslag over dit dienstjaar. b. Een missive van alsvoren met uittreksel uit het koninklijk besluit van 30 Oct. 1909 no. 29, houdende goedkeuring der vaststelling van de jaarwedde der Wethouders alhier op 50 elk, met ingang van 1 Januari 1910. c. Prov. blad no. 110 van 1909 betreflende toepassing van art. 4, 2e lid der Drankwet. Deze worden voor kennisgeving aangenomen. Met ingang van 5 Febr. 1910 worden met al^emeene stemmen herbenoemd tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim de heeren P. J- Boumans, J. F. Peuleman, C. J. van Waes, A. L. de Munck en C. E. Verhelst, alien alsdan periodiek aftredend. Bet suppletoir kohier der Hondenbelasting wordt vastgesteld op f 7,50. Bij de behande- hug hiervan verzoekt de heer Dellaert de hand te houden aan eene vroeger gedane toe- zegging om houders van honden van het vrouwe- lijk geslacht te verzoeken hunne honden gedu- rende zekeren tijd, zooveel mogelijk van de openbare straten te weren. Bij de rondvraag vraagt de heer Dellaert of het voor fietsrijders is toegestaan over de ver- harde voetpaden te rijden. De voorzitter wijst er op dat dit bij de algemeene politieverordening dezer gemeente is verboden voor rij- en voertuigen en honden- karren, doch niet voor wielrijders. -Hierna gaat de vergadering over in eene met gesloten deuren. Na heropening niets meer te verhandelen zijnde, wordt deze door den Voorzitter gesloten. Dezer dagen bemerkte de herbergier Aug. Ysebaert dat de biljartballen van het biljart waren weggekaapt. De eigenaar is terstond op onderzoek uit geweest en denkt den dader gevonden te hebben, doch zal door omstandig- heden nog een heelen tijd moeteu wachten eer hij ze terug hebben zal, hetgeen hem een taruelijk schadepostje oplevert. Ylissingen. Op de Schelde heeft gisteren een aanvaring plaats gehad tusschen het Duit sche stoomschip //Werdenfels" en het Deensche stoomschip //1'regei". Beide schepen bekwamen ernstige averij. De //Werdenfels' keerde naar Antwerpen terug terwijl de //Pregel" om zinken te voorkomen aan den grond moest worden gezet, Middelburg. Hedenmorgen is uit de vest achter den Seismolen alhier opgevischt het lijk van den 72jarigen J. O., een verpleegde uit het oude mannen en vrouwenhuis. V ermoede- lijk is de ongelukkige gisterenavond bij het naar huis gaan door de duisternis misleid en te water geloopen. Toen gisterenmiddag de trein, die tevijfuur van Middelburg moet vertrekken voor het tweede perron van het station aldaar stond, moest tege- lijkertijd een goederentrein voor Vlissingen langs het eerste perron passeeren. Ondanks de waar- schuwingen van het stationspersoneel wilde een persoon een marktreiziger uit Goes, nog de lijn, waarop de goederentrein aankwam oversteken. Deze persoon zou zeker door den trein ver- morzeld zijn als niet de juist daar aanwezige brigadier der rijksveldwacht, de heer A. Hoekstra, hem gegrepen en op het perron geworpen had. De locomotief raakte de jas van den politiemau, die dus zelf maar nauwelijks aan een groot ge- vaar is ontsnapt. Ze dacht dat oogenblik aan sir James. Wie Mervormde Kerk. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u Db. A. Timmerman. m niski2 u Ds. De Boer van Hulst. Axel. 94 u. en 2 u„ Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Die. sS'v.n Gen, Hulst. 10 u., Da. De Boer. Gereformeerde Kerken. Ter Neuzen. 9 u„ Ds. G. P. Oberman, van Arnhem Bediening II. Avondm. en 2 u., Ds. U. r Oberman van Arnhem, Dankzeggmg. i„l q u IJs. A. Bruins en 2 u., leeskerk. A? II. 9 m, leeskerk en 2 u„ Ds. C W. Brums. Zaamslag A. 9 u„ ^eskerk en 2 u., Ds. R. Hamming. 61. 9 u„ Ds. R. Hamming en 2 u., leesherK. Hoek. 9 u., Ds. M. Uijtenhoudt van Zaamslag Bevestiging van Ds. H. v. d. Wai 2 u., Ds. H. v. d. Wal, Intreerede. Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 54 n„ leeskerk. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 54 u., leeskerk. Lokaal „Eben-Haeser" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 54 u., dhr. J. J. Kense. Donderdagavond 8 u., Evangelisatie, in de consistoriekamer achter de Pastorie. De rechtbank heeft in hare zitting van 10 December de volgende vonnissen uitgesproken A. J. A. d. M., oud 26 j., mosselvisscber te Philippine is wegens mishaiideling en weder- spannigheid veroordeeld tot 1 maand gevange- nisstrsi M. L., oud 33 j., huisvrouw van E. G., bier- huishoudster te Stoppeldijk is wegens beleediging van een ambtenaar veroordeeld tot o boete of 5 dagen hechtenis. F N. D., oud 13 j., J. d. M., oud 14 j,; S. d. M., oud 12 j., M. J. V., oud 12 j., alien zonder beroep wonende te Ter Neuzen, zyn wegens diefstal veroordeeld ieder tot 1 week tucbtschool. Inzake A. B. S„ oud 21 j. en J. F. B„ oud 22 j., arbeiders te Koewacht, beklaagd van mishandeling, is de officier van Justitie met ontvankelijk verklaard in ZLjn vordenng. Bij beschikking der bovengenoemde recht- bank is verwezen naar de openbare terecht- zitting met bevel tot gevangenhouding L. 0., oud 19 j., varensgezel te Ter Neuzen, gedetineerd te Middelburg beklaagd van diefstal en diefstal met braak, gepleegd te Ter Neuzen-op 1 en 4 December j.l. Voor bovengenoemde rechtbank werd heden behandeld de zaak tegen E. v. d. M., oud 30 j., A. v. d. S., oud 27 j., H. P., oud 17 p, en A. J. K., oud 16 j., alien wonende te Rotterdam, beklaagd van mishandeling van 2 Denen, ge pleegd te Ter Neuzen. Tegen beide eersten werd 1 jaar, tegen de twee laatstgenoemden 2 maanden geeiseht. Tegen M. S., oud 22 j., wonende te Axel, eveneens wegens mishandeling, werd geeiscbt f to.— boete, sub. 10 dagen hechtenis. M. V. oud 19 j-, wonende te Westdorpe, zelfde feit f 15 of 15 dagen hechtenis. wonende te Ierseke, wegens verduistering van mosselen, gepleegd te Ter Neuzen, su s. 20 dagen hechtenis. weet, welke moeilijkheden zich nog zouden voordoen. Haar vader scheen in haar hart te lezen. „En hoe deedt je met Messager Ben je :ham kwijt Zij schudde het hoofd ontkennend. z/Hij wil me niet opgeven. De domoor is tot over de ooren verliefd en denkt, dat ik hem ook liefheb. Ik heb hem moeten be- loven, dat wanneer we van de Riviera terug- komen, ons engagement publiek mag worden." z/Dat is een goed idee. Zend hem naar de Riviera. Wend voor, dat we volgen met den volgenden trein. Schrijf hem dan, dat we op- gebouden zijn, en verzoek hem je af te wachten daaro-inds. We knnnen daarmee een week alvast winnen. In dien tijd ben je met den prins verloofd." Ze stemde toe, maar had ze alles vooruit geweten, ze zou zeker niet toegestemd hebben de vrouw van den prins te worden. XXVI. Iutusschen stak Sir James de straat over en wandelde het Park door, waar lijj een vrouw ontmoette, in wie hij terstond Amalia herkende, de gewezen kamenier van de arme Violet. Zij bleef staan, groette en vertelde hem, dat ze juist op weg was naar juilrouw Sorosis. ,/U komt van haar vandaan, sir Jnmes vroeg Amalia. Te Rotterdam lijden thans zeven persouen aan pokken sterfgevallen deden zich nog met Hij knikte van ja. „U hebt juffrouw Magdalen lief, met. 't Spreekt vanzelf bijna, zij is zoo'11 mooie vrouw en de arme Violet was altijd invalide. ,/'tIs een geheim, Amalia," zei dejonknian, die wist hoe vertrouwelijk de omgang tusschen haar en hare meesteres altijd was geweest. Ja, juffrouw Magdalen heeft mil de groote eer aangedaan mij te beloven mijne vrouw te worden." ,/En. weet niemand er nog van t ,/Neen, wanneer wij van de Riviera terug zijn, wordt ons engagement publiek.' ,/lk wensch u geluk, sir James, zei Amalia langzaam. Zij zag hem medelijdend aan en vervolgde ,/Zou het u veel verdriet doen. sir James, wanneer ik u zeide,^dat juffrouw Magdalen u voor den gek hield „Wat bedoel je Zwijg, leelijkertsnauwde hij als 't ware. Wees niet boos," zei ze, als sprak ze tot een klein kind. ,/Ik vind bet zoo jammer van u, ik zeg het om uw bestwilWanneer ze u de bons geeft, kom dan bij me en^ik zal u helpeu. Vergeet dat niet, sir James. Zij liet hem versuft alleen staan. Was die vrouw krankzinnig 't Had er veel van. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 5