A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. Prijsopgaaf No. 5390. Zaterdas 11 December 1909. 49e Jaargang. Binnenland. Gemengde berichten. 100.000 K.G. porfier Mac-adam, ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen j 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,321/a en voor het overige Buitenland f 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentieg voor 3 uren op den dag der uitgave ADVERTENTIE N: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. BBRSTB BLAD. wordt gevraagd voor de levering franco op wal gemeentehaven Kleine Huissens- polder van afmetingen 1 d 2 c.M. Opgaven met monster inleveren bij onder- geteekende voor 23 December 1309. De Burgemeester van Zaamsiag, WORTMAN. T W E E D E K A Rl E R. Vergadering van Donderdag. Op voorstel des Voorzitters wordt, na kort debat, besloten de Verzekerlngswetgeving ditmaal niet bij de verdere behandeling der begrooting van Landbouw te bespreken, doch de bespreking daarvan uit te stellen tot Februari, al dan niet in verband met het aanhangige ontwerp betref- fende dekking van het tekort der Rijksver- zekeringsbank. Bij de hervatting van de behandeling der begrooting van Landbouw enz., neemt de Minister een subsidie van 1000 terug aan de vereeniging voor weerkundige waarnemingen door middel van vliegers, nadat de heer Bolsius te kennen heeft gegeven deze subsidie niet noodig te achten orndat het Meteorologisch lnstituut te de Bilt reeds dergelijke waarnemingen doet. Bij de afdeeling arbeid dringt de heer Schaper aan op ernstige toepassing van de Arbeidswet, ook ten aanzien van den kinderarbeid. Voorts critiseert spreker het bekende Kon. besluit, door den Minister op grond van artikel 4 der Arbeidswet uitgelokt, en dat spreker van geringe beteekenis acbt. JElierin komt o. a. voor een beperking van arbeid voor beschermde personen, dat zijn de vrouwen en kinderen tot 11 uur, en zulks nadat te voren de kamer bij motie. zich reeds voor den lOurigen arbeidsdag voor volwassenen had uitgesproken. Spreker vraagt ten slotte hoe de Minister denkt te handelen met de aangenomen motie- Aalberse betreffende invoering van den lOurigen arbeidsdag, die toch niet genegeerd kan worden. De heer Treub sluit zich volkomen aan bij den heer Schaper in diens aandrang naar gevolggeven aan de motie-Aalberse nopens den lOurendag. Als het den Minister ernst was met dat votum had hij reeds daags na de aanneming der motie door de arbeidsinspectie hel onderzoek moeten doen instellen, dat hij thaus beweert nog noodig te hebben. Spreker, er op wijzende dat we nu een ontwerp- bakkerswet hebben en dat de Minister voor- nemens is een steenhouwerswet en een boot- werkerswet te ontwerpen, keurt deze partieele wijze van arbeiderswetgeving af. Men moet de hoofdregelen, die men wenseht, stellen in een algemeene wet, en daarnaast, voor enkele be drijven, die afwijkende regels behoeven. een speciale regeling treffen. Spreker meent dat de Minister nog te veel twijfelt welken weg hij eigenlijk met de arbeidswetgeving op wil. De heer Aalberse betoogt, dat, hoewel hij gaarne had gezieu dat de Minister een andere houding had aangenomen ten opzichte van den 1 Ourigen arbeidsdag, die houding volkomen consequent is. Niemand in de Kamer toch heeft, na aanneming der motie, ernstig de gedachte kunnen koesleren dat nu na 'u maand of twee, drie reeds de Regeering zou komen of kunnen komen met een wetsontwerp, waarbij de lOuren dag wordt ingevoerd. De heer Van de Velde sprak eveneens zijn vertrouwen uit in het beleid van Minister Talma op het gebied van sociale hervormingen, en betoogt voorts dat er een speciale regeling noodig is voor jeugdige werkkrachten in courantenbedrijf, waarvoor jongens moeten ge bezigd worden, die derhalve moeten worden beschermd. De Minister van Landbouw 'rffeelt mee dat ook de dagbladen niet alle zich strikt houden aan de bepalingen der Arbeidswet, zoodat hij in het kon. besluit de bepaling omtrent den arbeid van jeugdige personen in drukkerijen niet kan wijzigen. Ten aanzien van het loodwit deelt de Minis ter mee, dat het rapport der Loodwitcommissie niet besluit tot een algemeen verbod. Maar de zaak is in studie en voor afdoende bescher- ming der arbeiders wordt gezorgd. Een populaire uiteenzetting ten dienste van belanghebbenden van het kon. besluit tot uit- voering van art. 4 der Arbeidswet is in over- weging. De heer Schaper antwoordt spreker dat het onmogelijk zou zijn om de Veiligheidswet tot alle bedrijven uit te breiden, omdat men dan aan zooveel kleine bedrijven onoverkomelijke bezwaren in den weg zou leggen. Men moet bovendien eenige speling laten in de bepalingen en den inspecteurs een groote discretionnaire macht geven. De Zondagsrust voor dienstboden is zeer moeilijk te regelen ging men er toe over, de gansche regeling zou er door geschaad worden. Wat Mr. Treub heeft gezegd over 's Ministers beleid inzake de Arbeidswet, zal spreker niet beantwoorden, voordat de opmer- kingen hem anders dan bij wijze eener irapro- visatie worden voorgelegd. Men zal uiteraard tot een algemeene wetgeving moeten geraken, maar spreker geeft de voorkeur aan partieele regelingen. Als Kamerlid zou spreker gestemd hebben tegen de motie-Aalberse inzake den lOurigen arbeidsdag, maar het denkbeeld is hem sympa- thiek. Een enquete is reeds gaande het voi- gend jaar zal het mogelijk zijn door de arbeids inspectie te verkrijgen een volledig overzicht van den arbeidsduur in de meeste bedrijven. Bovendien zal het volgend jaar de Arbeidswet gewijzigd worden in verband met de conventie te Bern, gesloten bij het congres inzake arbeids- bescherming. In de meeste gevallen zal een lOurige arbeidsdag kunnen worden ingevoerd, maar hieromtrent valt thans nog nietstevoor- spellen. Bij de afdeeling arbeidsverzekering bespreekt de heer Duys uitvoerig de belangen van het personeel der Rijksverzekeringsbank. De Minister wijst er op dat verschillende grieven door den heer Duys in het licht gesteld in onderzoek zijn. Op voorstel van den heer Nolens is besloten, Zaterdag in geen geval te vergaderen. Het zinken der stoomboot Handelen Nijver- heid op de Zuiderzee en het omslaan van een paar booten in Friesland, waarvan vermoed wordt, dat overlading de oorzaak is, zullen door een lid van de Tweede Kamer in de volks- vertegenwoordiging ter sprake worden gebracht. Aangedrongen zal worden op het nemen van maatregeleu ter voorkoming van zulke rarapen. sen, Te Kaprycke (ten N. van Eecloo) waren ten gevolge van den regen, de watergangen sierk gewassen, en daar zoo meldt men aan het Hand v. Antw. - de lsabellasluis te Philippine, op Hollandsch grondgebied gedeeltelijk verzand is, liep het overvloedige water niet voldoende weg. Het peil der beek, waarin het water van Kaprycke uitloopt, stond veel hooger dan de waterloop van Lembeke, welke tot grens van beide gemeenten dient. Nu hebben onbekenden, gedurende den nacht aan den kant van Kaprycke, den dijk door- gestoken, wat ten gevolge heeft gehad, dat een groot deel van het grondgebied van Kaprycke overstroomde. Indien het water in gelijke mate blijtt was- zullen de boeren raad moeten schaffen om iun vee in veiligheid te brengen. Koewacht. Dinsdag werd hier eene opeubare vergadering van den gemeenteraad gehouden, waarop alle leden tegenwoordig waren, behalve de heer C. de Blieck, die wegens ziekte niet aanwezig kon zijn. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd ook werden goed- gekeurd eenige af- en overschrijvingen op de begrooting van bet jaar 1909. Met algemeene stemmen werd benoemd tot geneesheer, belast met de armenpraktijk en de vaccinatie voor het jaar 1910, de heer A. Ver- seheure, geneesheer te Stekene (Belgie). Bij Burg, en Weth. was ingekomen een schrijven van den arrondissements-schoolopziener naar aanleiding van zijn bezoek aan de beide scholen. Naar zijne meening zouden er eenige lerstellingen noedzakelijk zijn in de school aan den Ouden Molen en ook in die te St. Andnes. De Voorzitter zet nader uiteen, waarin die herstellingen bestaan. Met algemeene stemmen wordt besloten aan het verzoek van den heer schoolopziener te voldoen. Besloten wordt de voorwerpen, vervaardigd bij het onderwijs in de nuttige handwerken in de beide openbare scholen, uit te deelen aan de armen en ze daarvoor ter hand te stellen aan het Burgerlijk Armbestuur. TER NEUZEN, 19 December 1909. Victor mbron-Oberlahnstein. Wij ontvingen een exemplaar van een ver- jaardag-almanak welke de maatschappij tot exploitatie van de Victoriabron te Oberlahnstein, gevestigd te Amsterdam, heeft doen vervaardigen en verspreiden. Deze almanak, die den naam draagt van //Prinses Juliana Verjaardag- Aimanak", bevat behalve het portret van de Prinses op het titelblad ook nog op de verschillende betreffende data de portretten van H. M. de Koningin en de leden der Koninklijke familie. De almanak ziet er keurig uit en zal zeker als reclame voor het water uit de Victoriabron te Oberlahnstein zijn doel niet missen. In de week van 1 tot en met 7 Decern ber 1909 zijn in Zeeland voorgekomen 1 geva van typhus en febris typhoidea te Oud-Vosse- meer13 van roodvonk, waarvan 1 te Koude kerke, 7 te Middelburg en 5 te Sluis 5 van diphtheritis, waarvan 1 te Hengstdijk, 1 te Koudekerke, 2 te Vlissingen en 1 te Zierikzee Onze geachte lezers worden attent gemaakt op de in ons nummer van heden voorkomende advertentie der Hollandsche Credietbank, die Belgische Congo-Loten a frs. 100 aanbiedt, op maandelijksche afbetaliugen van f 1, 2, en 3. Zooals uit de advertentie blijkt, trekken deze loten 6 maal 'sjaars en zijn er hoofdprijzen aan verbonden van frs. 150,000, 100,000, 50,000 en 20,000. De eerstvolgeDde trekking heeft reeds op 20 December a. s. plaats. Een ongelukkige reis. Een juffrouw, die hare zieke moeder te Zutfen wilde bezoeken, werd op het stationsplein te Nijmegen aauge- rand door twee opgeschoten jongens die haar fluks haar handtaschje afhandig maakten waar in zich vijt gulden aan geld bevond. De juf frouw gaf van het voorgevallene kennis aan den politieagent aan 't station. Doordat zij door 't gebeurde zenuwachtig was geworden stapte ze nog in een verkeerden trein, nl. in die naar 's Hertogenbosch. Kwartjesvinders in den trein Een Berlijner, die op weg was naar Amsterdam reisde Maandag van Den Haag af samen met een drietal heeren, die in laatstgenoemde plaats waren ingestapt. Het duurde niet lang of een der drie heeren haalde 'n pak kaarten uit zijn zak en begon met de beide anderen het bekende spelletje van een, twee, drie klaverenaas te spelen. Er werd met guldens en rijksdaalders gesmeten of ze geen waarde hadden en ten slotte kwam de gebruikelijke uitnoodiging aan den Berlijner, of hij ook niet eens wilde raden. Deze bedankte echter voor de eer en bleei er bij, ondanks het aandringen der drie //heeren". Dezen veranderden nu van tactiek en poogden medereiziger bang te maken, door hem onbeschoft toe te snauwen en doordat een zich uitgaf voor geheim politieagent. Vermoedelijk loopten ze, hem door vrees geld af te persen. Maar onze Duitscher liet zich niet intimi- deeren. Hij vroeg hem eenvoudig om zijn egitimatiebewijs en toen hij dit niet kon toonen nam hij verder geen notitie meer van hun praatjes. Toen men te Amsterdam arriveerde, klampte hij echter den hoofdconductenr aan en verzocht hem den zoogenaamden geheimen politie-agent vast te houden. Inmiddels gingen eenige reizigers, die van het geval hoorden, de politie waarsehu- wen en kwamen al spoedig met een paar agenten terug. Ongelukkigerwijze echter had de hoofd- conducteur de heeren al laten loopen. - Arrne kleinen. In het kinderhuis Welkom" in de Slotlaan te Rotterdam, werden op kosten van derden verpleegd drie kinderen oud 10, 8 5 jaar van een vrouw die in de Coniman- derijstraat aldaar woonde. Toen de kinderen in Welkom werden opgenomen, begaf de vrouw zich inmiddels naar Krimpen ajd IJsel. Zoodia dit bekend werd, weigerden de instituten op wier kosten de kinderen in Welkom verpleegd worden langer te betalen, hetgeen tengevolge had dat zij naar Krimpen a/d IJsel werden gebracht en daar gesteld ter beschikking van de moeder. De moeder bracht de kinderen naar Rotterdam terug eD liet ze achter in de wachtkamer van het burgerlijk armbestuur. Yan daar bracht men de kinderen naar hun tante, een dienstbode, en deze, die er onmogelijk voor zorgen kan, bracht de kinderen weer bij de politie. 's Maan- dags gingen zij naar Krimpen a/d IJsel terug, In het kinderhuis Welkom heeft men de kleine zwervertjes voor rekening der zelfde in stituten die vroeger voor hun zorgden opgenomen. Drutaie roovers. Het //H. v. A." bevat het volgend verhaal over een buiteugewoon brutalen diefstal, die Zondagnacht in het Belgisch dorpje Oolen, nabij Turnhout, plaats vond. In het dorp Oolen, niet ver van de plaats, waar de twee steenwegen de gemeente kruisen, wonen de gezusters Verzwijvelt, landbouwsters, twee oudjes van 78 en 80 jaar. De oudste, die sedert eenigen tijd ziekelijk is, wordt verzorgd door haar zuster Rosalie. Zondagnacht. omstreeks 1 uur, zijn onbekende bandieten in deze woning gedrongen. De schel- men hadden eerst de vensterluiken geopend, daarna een der ruiten met zeep bestreken en dezelve toen verbrijzeld zij konden aldus ge- makkelijk het venster openen, en geraakten verder zonder moeite in huis. De jongste zuster, plotseling door het gerucht ontwaakt, zag twee struische kerels haar woning binnen komen. De een sprong op haar bed en vatte haar bij de keel, terwijl de ander de kamer der zieke zuster biunenging, deze msge- lijks vastgreep en haar door middel zijner handen en de beddedeken het schreeuwen belette. De zieke werd in zulk een toestand gebracht, dat zij onmogelijk eenig geluid kon geven. De ban diet bleef bij haar de wacht houden. De andere inbreker, die een groot mes in de hand hield, eischte van de jongste zuster, dat zij de plaats zou aanwijzen, waar zich het geld bevond. Indien gij niet onmiddellijk het geld aanwqst, riep hij haar toe, dan maak ik u kapot Daar het slachtoffer sprakeloos bleef, begon hij haar te mishandelen hij sloeg haar met liet lioofd tegen den muur en krabde haar geweidig in het gelaat. Ongeduldig geworden, sleepte hij zqn slacht offer "uit het bed, nam uit zijn zak een groot koord en deed haar een strop om den hals tevens bracht hij het einde van het koord aan de kram van een balk en zeide nog tot zijn slachtoffer „lndien gij nu niet gauw zegt, waar uw geld ligt, dan hang ik u aan die kram op TER SEIIZESSCRE COERAAT. I»lt IIIn<1 vergchijnt OTaandng-, Wnenidan- en nunexondenl «p Feealda^o, bij de Kirn, a P. J. te

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 1