Ter Neuzensche Courant Donderdag 9 Dec. 1909. No. 5389. IE ZED ID III BXjA-P. Binnenland. Gemengde berichten. Predikbeurten. BURGERLIJKE STAND. De directear-generaal der posterijen en telegraphie maakt bekend, dat de post van Nederlandsch-Indie voor Nederland, welke 12 November j.l. te Batavia is ingescheept aan boord van de Fransche pakketboot la beyne, wegens het vergaan van deze boot, als verloren moet worden beschouwd. Verkiezing Wijk bij Duurstede. De R. K. kiesvereeniging Ons Recht en Ons Belang te lJselstein heeft Zondag candidaat gesteld voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer Jbr. Mr. J. B. L. 0. C. de Wijkerslooth de Weerdesteyn, lid van Gedeputeerde btaten van Utrecht, met 91 van de 96 uitgebrachte stemmen. Drie stemmen waren uitgebracht op baron van Hovel tot W esterflier, en twee op den heer H. J. Schilte. De Stichtsche Ct. meent te weten, dat het besluit van de Centrale A. R. kiesvereeniging in het district Wijk bij Duurstede, bij de ver kiezing voor een lid van de Iweede Kamer met een eigen candidaat uit te komen, een voorloopig karakter draagt. Door het bestuur van de federatie Midden- gewest der S. D. A. P. is naarHet Volk meldt, besloten geen deel te nemen aan de Kamerver- kiezing in het district Wijk bij Duurstede. TER NEUZEN, 8 December 1909. De spoorwegonderneming Mechelen—Ter Neuzen ontving over de maand Juli 1909 86,306,15 tegen 92,513,21 over die maand van 1908. Van af 1 Januari tot en met ultimo Juli 1909 werd ontvangen 548,540,13 tegen 607,304,43 over dat tijdvak van 1908. Per dag en per kilometer werd in beide laatstge- noemde tijden ontvangen resp. 38,05 en f 41,93. (St. Crt.) Tot lichtwachter bij de twee kustlichten aan den Noorddijkpolder, beoosten Walsoorden, is op eene bezoldiging van f 450 -f- f 100 voor gemis van vrije woning, benoemd de heer J. Cambeen te Walsoorden, die tot dusver deze betrekking tijdelijk bekleedde. Blijkens de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de begrooting van waterstaat, moet langer uitstel van den bouw der nieuwe schutsluizen te Hans- weert en te Wemeldinge onraadzaam worden geacht, wil men den noodigen waarborg ver krijgen dat Nederland aan zijn internationale verplichtingen kan blijven voldoen. De kosten van geheele nieuwe woningen op beide plaatsen zijn in totaal geraamd op 195,000. Omtrent den hoogen waterstand te Glinge schrijft men ons vandaar nog het volgende Wie tegenwoordig ons dorp doorgaat, staat verbaasd over den hoogen waterstand. De straatsteenen zijn hier en daar met water bedekt, zoodat men niet droogvoets passeeren kan. Verschillende woningen zijn niet te bereiken dan langs een omweg of over bruggen, tijdelijk geslagen. Diepe goten heeft men gegraven om van den overlast eenigszins bevrijd te ge- raken. 'tis werkelijk dezen winter een onhoud- baren toestand. De meeste kelders zijn vol water geloopen, en sommige schuren staan gedeeltelijk in het water. Natuurlijk wordt er veel gemopperd en zijn velen slecht te spreken over den toestand. Welke zijn nu de oorzaken 7 Men moet weten, dat het dorp Clinge in eene laagte ligt. Vroeger liep er een breeden watergang door. In de laatste 25 jaren is Clinge eigenlijk maar opgebouwd. In dien tijd zijn de waterloopen gevuld en men heeft riolen gelegd, sommige van hout, andere veel te klein en nota bene onder de huizen door. Dit stelsel van goten en riolen moest natuurlijk verstopt geraken, terwijl het lastig is de plaats te vinden waar het vuil zit en nog moeielijker om het er uit te halen. In den zomer wordt er niet voldoende naar gezien en 's winters komen de gevolgen. Het is te hopen, dat het gemeente-en polder- bestuur nu eens voor goed een einde zullen maken aan dezen onhoudbaren en schadelijken toestand. Cadzand. Nauwelijks hebben de Provinciate Staten een renteloos voorschot voor de electrische tram Knocke—Breskens met zijtak naar hier toegestaan, of reeds blijkt, dat deze tram voor onze badplaats van groote beteekenis zal worden. Besloten is om aan het strand twee groote naar de eischen des tijds ingerichte hotels te bouwen, zooals die in de Belgische badplaatsen gevonden worden. Donderdag 9 December 1909. De hooge waterstand in Friesland heeft dit jaar een groote opruiming onder de mollen gehouden. Een handelaar, die verleden jaar om dezen tijd ruim 30,000 mollenvelletjes had opgekocht, kon het nu nog niet tot 3000 brengen. Zondag is in bet St. Franciscus gasthuis op de Schiekade te Rotterdam een geval van pokziekte geconstateerd bij vrouw S., die daags te voren in dat ziekenhuis ter verpleging was opgenomen. Deze vrouw is naar de barak aan de Maashaven overgebracht. Daarheen is gisteren ook vervoerd haar man, die zich in zijn woning aan de Jodensteeg no. 18 alhier bevond en eveneens aan dezelfde ziekte bleek te lijden. De toestand der vrouw is ernstig. De ovenge bewoners van pand no. 18 in de Jodensteeg zijn alien naar de observatie-inrichting over gebracht, terwijl het huis in de Jodensteeg onder toezicht van den ontsmettingsdienst staat en ontsmet wordt. De oorzaak van het ontstaan der pokziekte is tot dusver niet bekend. In een huis van verkoop met recht van wederinkoop te Utrecht trof een politiebeambte onder de ter beleening ingebrachte voorwerpen aan eenkunsthand. De eigenaar van dat artikel, dat is af- en aan te scbroeven, had om aan geld te komen, z'n hand afgedraaid en die naar de bank van leening gebrachtwaar hij er 1.50 voor kreeg. De ongelukkige stakker die aldus handelde, loopt nu in de stad rond zonder hand, welk kunstwerk bij den pandjeshouder berust, totdat het wordt ingelostTot dusver kwam het te Utrecht nog niet voor, dat men ook kunst- ledematen beleendeDeze hand was de eerste De ellende moet wel tot het toppunt zijn opgevoerd als men overgaat tot zulke dingen. Een sluwe oplichter. De Amsterdamsche juweliersfirma Halberstadt en Hekker, is dezer dagen't slachtoffer geworden van de listige kunstgrepen van een lid van het internationale dievengilde. Dit heerschap gaf voor, burger der Vereenigde Staten van Noord-Amerika te zijn en Daniel Dickso'n te heeten. Nadat hij was afgestapt in het Amstel-Hotel stelde hij zich met genoemde firma in verbinding, voorgevende, dat bij de zaakgelastigde was van de Waltham Watch- Company, gevestigd te Cincinnati in Ohio (Vereenigde Staten van Noord-Amerika) en dat hij door deze maatschappij was uitgestuurd om hier ter stede diamant in te koopen. De Watham Watch-Company was nl. zoo heette het in den laatsten tijd ook begonnen met diamant te werken en zulks met succes. Meneer Dickson liet ook als legimitatie-bewijs een pas zien, uitgereikt op zijn naam, en een getypten aanbevelingsbrief van de National Bank in Cincinnati. De firma twijfelde dan ook geen oogenblik, of de man was degeen, waarvoor bij zich uitgat en zij had niet de minste reden om hem te wantrouwen. A1 spoedig werden nu de zaken besproken met het resultaat, dat meneer Dickson, namens zijn lastgeefster, voor 'n aanzienlijk bedrag, genoemd wordt een bedrag van 30,000 aan diamant kocht. Hij betaalde contant met drie cheques van de Waltham Watch-Company op de Union Smith Bank te Londen en de firma verheugde zich reeds, een goede zaak gemaakt te hebben. A1 spoedig echter kwam de ontgoocheling. Een der firmanten bood de cheques bij de Amsterdamsche Bank ter verzilvering aan, doch een paar dagen later kreeg men bericht, dat de wissels niet gehonoreerd konden worden, omdat ze, bij informatie bij de Union Smith Bank en de Waltham Watch-Company niet goed bleken te zijn. Alles wat meneer Dickson had gezegd, bleek de vrucht te zijn van diens Oostersche fantasie. Onmiddellijk deed de opgelichte firma nu aangifte bij de politie, maar de sluwe dief bleek zich reeds met de diamanten uit de voeten te hebben gemaakt, zonder een spoor achter te laten. De sluwe oplichter, die zich Dickson noemde, voorgaf vertegenwoordiger van de Waltham Watch-Company te zijn en de firma Halberstadt Hekker voor een belangrijk bedrag aan diamanten oplichtte is, naar men verneemt ook bij de Joaillerie Franfaise in de Kalverstraat geweest. Hij was zeer chique gekleed en ver- gezeld van een Hollandschen meneer. Hij bleek belust te zijn op den goudkleurigen briljant in de etalage. die ook de begeerte van den Utrechtschen oplichter had gaande gemaakt. Voor 't magazijn afgestapt hij was per rijtuig gaf hij, evenals bij de firma Halber stadt Hekker op, vertegenwoordiger van de Waltham Watch-Company te zijn. Blijkbaar heeft hij geen ernstige pogingen gedaan. Hij sprak over den prijs en zeide den volgenden dag te zullen terugkomen. De firma heeft hem echter niet weergezien. YVij lezen in de Nieuwe Gazet De eenige strijder van 1830 dien we nog te Antwerpen hadden vader Hespeel is Zaterdagnamiddag na een kortstondige ziekte overleden. Vader Hespeel woonde in de Klappeistraat. Eens per jaar zag heel de Antwerpscbe bevol- king hem nog; dat was den 21en Juli met den nationalen feesdag, als hij in open koets in den stoet reed. Tot voor korten tijd was vader Hespeel, die 96 jaar oud was, nog heel kloek. In September reisde hij zelfs nog naar Brussel om er de plechtigheden bij te wonen die er op de Martelarenplaats gehouden werden. Dat was zijn laatste tocht van belang. Papa Hespeel werd tijdens den HollaDdsch-Belgischen oor- log aan het been gekwetst. in 1905 overhandigde onze Koning hem in eigen persoon het ridder- kruis der Leopoldsorde, wat de kloeke oude als de gelukkigste gebeurtenis zjjn levens be- schouwde. Nu blijft er in Belgie nog slechts een oud- strijder, een man die te Nijvel woont. De begrafenis van vader Hespeel zal plaats hebben op Woensdag 8 dezer om 10 uren 's morgens en zal geschieden op kosten de stad. Daar men een grooten toeloop van van volk voor deze begrafenis voorziet, zoo zal het lijk van het oudje naar Stuivenberggasthuis overgebracht worden, waar de officieele plech- tigheid zal plaats hebben. De Koning en het gouvernement zullen bij de begrafenis vertegenwoordigd zijn, en aan den overledene zal een bijzondere militaire eer be- wezen worden. Verschillende maatschappij en van oud-gediendenzullen natuurlijk ook opkomen. Van een piccolo. Wij leven in een booze wereld. Maar toch soms wordt hier op aarde net als in de sprook- jesboeken de deugd beloond. Bemoedigend is, in dit verband, de geschiedenis van Michael Dumphey, een hotel-piccolo te San Francisco. Deze knaap werd, toen hij in functie trad, door zijn mede-hotel-slaafjes belast met alle onaangename werkjes, die er alzoo voorkwamen. Daaronder was ook het op haar wenken bedie- nen van een heel lastige oude juffrouw die nooit fooien gaf. Welnu, Michael Dumphey kweet zich van zijn taak met opgewektheid en vtijt. Toen de juffrouw, na maunden in het hotel te hebben vertoefd, eindelijk vertrok, kreeg de dienstvaardige en beleefde piccolo geen fooi. Groote vreugde daarover, bij de jeugdige collega's van Michael Dumphey. Maar zieteen maand daarna stuurde de lastige juf de jongen een cheque van^F 100. Dekameraden lachten nu niet meer. Zij keerden tot zichzelf in en treurden. Maar nog feller waren huu spijt en zelfverwijt, toen kort daarop de dame stierf en den piccolo 2500 legateerde. Dumphey deed toen een van de verstandigste dingen, die hij onder de omstandigheden maar had kunnen doen. Hij besteedde desg 2500 voor den aankoop van land, waarop hij een huisje liet zetten voor zijne ouders. De collega's van den piccolo waren nu groen en geel van ergernis enkelen trokken zich de zaak aan en werden ziek. Maar het zou nog mooier worden. Weer een maand later kwam de notaris, die belast was met de tenuitvoerlegging van het testament van de oude dame, den jongen opzoeken en vertelde hem, dat de over ledene nog 25,000 aan hem, Michael Dump hey, had nagelaten, welke echter enkel zouden mogen worden uitgekeerd, indien de jongen de eerste 2500 goed zou hebben besteed. Dit het geval zijnde, kreeg nu Dumphey de 25,000. De andere piccolo's van 't hotel waren door dit slot van de geschiedenis//schmerzlich geruhrt" om een woord van den Duitschen Keizer te citeeren. Een onontwikkelde stier. In de na- bijheid van Danzig, zoo bericht men aan de ,/Tagl. Rundschau", kreeg een flink bestuurder van een koninklijk domein, van een bekend Fruisisch controleur de opdracht te vermelden, hoe het kwam, dat van een rundveestapel van 80 koeien slechts 60 kalveren geboekt zijn de bestuurder, een vijand van alle overbodig bureaucratisch gedoe, nam een kort besluit en berichttefflk heb de eer u mede te deelen dat ik uw schrijven heb voorgelezen aan onzen fokstier. Hij schudde echter daarna met den kopklaarblijkelijk kan ook hij de zaak niet verklaren." Verdere inlichtingen werden daarop niet gevraagd ZEETIJDINGEN. Van 6 tot en met 7 December. Van 6 tot en met 7 December werden langs de Oostsluizen alhier 40 binnenvaartuigen op en 41 afgeschutdoor de Westsl. 7 op- en 3 afgeschut. JPositie der Stoomschepen. VAN Hervorm.de Kerk. Zaamslag. 's Avonds half zes ure, zanguitvoering. j Spreker Ds. Hij mans. Clinge. Geboorten. 22 Nov. Petrus Franciscus, z van Carolus Lndovicus van Ombergen en van Coralia Stephania Vergauwen. Overlijden. 16 Nor. Robert Walter van Puijvelde, oud 2 j., z. van Fidelia Amandus en van Ludovica Victoria Rogiers. Petrus Augustinns Verstraeten, oud 8 m., z. van Lndovicus Augustinus en van Maria Delphina Reunis. 18 Nov. Emelinde Constantia Melsen, oud 8 m., d. van Theodorus Eduardus en van Leonie Puy- laert. 19 Nov. Maria Germania de Roeck, oud 4 m., d. van Johannes Baptista en van Catharina Mathilda Tock. 20 Nov. Louisa Maria Pelagia Staes, oud 3 j., d. van Eduardus en van Carolina Clementina Lockefeer. 21 Nov. Elodie Florentine van Poele, oud 7 m., d. van Charles Louis en van Marie Ludovica van Can. Bertha Vermeerssen, oud 20 m., d. van Joanna Catharina. 27 Nov. Maria Cecilia Deckers, oud 3 j., d. van Hen- ricus (overleden) en van Isabella fladaen. 29 Nov. Jolanda Maria Plasschaert, oud 5 m., d. van Augustus Matheus en van Celina Meersschaert. Emilianns Mathil das Maiie Lockefeer, oud lj.,z. van Ludovicus Josephus en van Pelagia Schuddings. Jan Rene van den Bossche, oud 4 w., z van Edmonu en van Maria Lucia van der Heijden. 30 Nov. Natalia Mariman, oud 31 j., d. van Fidelus Henricus (overleden) en van Maria Rape. Uraauw. Geboorten. 4 Nov. Florida Mathilda d. van Marinus Everaard en van Maria Coleta Smits. 11 Nov. Rene Ludovicus Johannes, z. van Johannes Francies Delforge en van Amelia van Iteghem. Philo- mena, d. van Petrus Eijsackers en van Louisa ILoole. 15 Nov. Maria Isabella, d. van Ludovicus Franciscus Daalman en van Anna Maria de Bilde. 21 Nov. Alphon- stis, z. van Alouisius Penquet en van Louisa Cornelia van Daalen. 27 Nov. Aloisius Petrus, z. van Petrus van Campen en van Maria Louisa (1e Rooij. Overlijden. 2 Nov. Emerance Louisa van Daalen, oud 3 vv., d. van Alphonsus en van Mathilda Mattheijssen. 11 Nor. Christina Faber, oud 89 j., wed. uit het eerste huwelijk van Albertus Dingeman en uit het tweede huwelijk van Jan Francies de Feber. 25 Nov. Jan Francies Harends, oud 71 j., echtg. van Maria Anna Bouchout. Ile»s<*t<lijl<. Geboorten. 19 Nov. Leonardus Franciscus, z. van Theodorus de Rijk en van Cornelia de Maagd. Overlijden. 16 Nov. Regina Kouijzer, oud 85 j., wed. van Adriaan Poltliet. Ilontenisse. Huwelijks-aangiften. 5 Nov. Josephus Eggermont, oud 34 j., jm. en Paulina van Houdt, oud 35 j., jd. Eduardus Franciscus van Leuven (van Stop- peldijk), oud 36 j., jm. Clementina Amelia Francisca de Waul, oud 26 j., jd. Iluwelijks-voltrekkingcn. 20 Nov. Josephus Egger mont, oud 34 j., jm. en Paulina van Houdt, oud 35 j., jd. Eduardus Franciscus van Leuven (van Stoppeldijk), oud 36 j., jm. en Clementina Amelia Francisca de Waal, oud 26 j., jd. Geboorten. 6 Nov. Aloijsins Eduardus, z. van Cor nelia Pauwels en van Dorethea Pauwels. 8 Nov. An dreas Ludovicus, z. van Andries Ludovicus Strobbe en van Anna Maria Baart. Christina, d. van Jan Francies Berting en van Anna Catharina Ferket. 9Nov. Jacobus Bernardus Johannes, z. van Jacobus Deurinck en van Anna Margrietha Kragten. 11 Nov. Irma Maria, d. van Petrus Eligius Neve en van Leonie Bogaert. Anna Maria, d. van Alphonsus Roctus en van Anna Maria Asselraan. 12 Nov. Gusta Paulina, d. van Jan Francies Pardon en van Maria Magdalena Deurinck. 14 Nov. Wilhelmina Adrians, d. van Ary Millenaar en van Helena Catharina Overhoff. Emma Rosalia, d. van Jan Francies Maas en van Anna Catharina Cambeen. 15 Nov. Leonardus Jacobus, t. van Jan Baptist van Puijvelde en van Amelia de Bruijn. 16 Nov. Maria Johanna, d. van Constantinus Jansen en van Rosalia Haulez. 17 Nov. Mathilda Apolonia, d. van Petrus van Water- schoot en van Cecilia Bogaart. Margaretha Mathilde Marie, d. van Jacobus Constantinus Franciscus Vereecken en van Mana Isabella Michielsen. 19 Nov. Rozalia Louisa, d. van Jan Francies Maas en van Maria Louisa Delforge. Augustinus Florentinus, z. van Adriaan d Hont en van Anna Catharina de Ktippelaar 24Nov. Josephina Marie, d. van Desiderius van Bunderen en van Maria de Wilte. 27 Nov. Albert August Octavus, z. van Josephus Schillemans en van Mathilda Dorothea van Campen. 28 Nov. Louisa Elisabeth, d. van Jan Francies de Bruijn en van Leonie van Ombergen. Martha Maria, d. van Eduard Andreas van Waterschoot en van Anna Maria Pouwels. Overlijden. 15 Nov. Philippe Engelbert de Buck, oud 57 j., echtg. van Rozalia Rossier. 18 Nov. Alphonsus Pieters, oud 54 j., echtg. van Maria Cornelia de Zeeuw. 24 Nov. Theopbile van Riet, oud 1 m z. van Bernardus en van Elisabeth Goossen. 25 Nov. Rosalia Haulez, oud 29 j., echtg. van Constantinus Jansen. Alouisius Alphonsus Theophile van Kerkhoven, oud 1 m., z. van Pieter Augustinus en van Seraphina Baart. 29 Nov. Wilhelmus Staal, oud 75 j echtg. van Paulina Maria Magdalena van Waterschoot. Jan Francies Andriessen, oud 78 j., ecbtg. van Anna Catharina Heije. Fliilippi lie. Geboorten. 15 Nov. Margaretha Jose phina, d. van Johanni8 Adolf de Mul en van Elodia Maria Rammeloo. 20 Nov. Madeleine Sophie Juli, d. van Eduard van Hecke en van Regina Ludovica de Mul. 29 Nov. Madeleine Johanna, d. van Honore Joseph de Smet en van Maria Louise van Heesvelde. Overlijden. 7 Nov. Melani Wauters, oud 83 j echtg. van Johannis Franciscus van Hijfte. 17 Nov. Susanna Catharina Kusse, oud 70 j., echtg. van Norbertus Rammeloo. Zuiililorpe. Geboorten. 29 Nov. Josephus Aloy- sius, z. van Benignus Jacobus Belaerrt en van Maria Louisa de Groene. Overlijden. 19 Nov. Christina Sophia de - Caluw4, oud 2 j., d. van Antonius Franciscus en van Maria Sophia Migom. 22 Nov. Joannes Franciscus van der Goore, oud 58 j., z. van Pieter Josephus en van Fran cisca Bogaert (beiden over!.). VLAG. NAAM MS. Van en naar- Lading. Voor Ter Neuieul 6 Eng. s.s. idem 6 Eng. s s. idem idem 6 Eng. s.s. idem idem RllSS. 8.8. Deen. s.s. Noor. 8.8. idem Ousel Fulmar 3633 Liverpool 3593 Manchester Van Ter Xenien i Ralph Creyke 1796 Gcole Catteritv River Thames 1390 Middlesbro 2242 Lbnden Voor Went i Eng. s.s. idem llg. 8.8. Fran. s.s. Noor. s.s. Eng. s.s. Algol Hebble Farrethill Vera Vordingborg Alt Hard Van Sea Gull Margaret Bruxellia Quistreham Ronnaug Mag. Warringt. 1552 Goole 2559 idem 196 Amble 4080 Riga 3884 idem 3194 Christians. 2485 Riga Went 2763 Londen 6)7 Berwick 5338 Pillau 1331 Granville 3767 Blvth 4627 Rotterdam stukg. idem ledig idem stukg. kolen stukg. kolen hoot vl. stukg. hout stukg. stukg. ■phosph. idem idem ledig idem Voor Selzuete t Eng. barge 'Sunbeam 216 |Londen soda s.s. HARALD van Algiers naar Yarrow passeerde 7 dezer des n. m. 1 uur Gibraltar. 8.8. JENNY in tossing te Middlesbro on Tees. s.s. RICHARD in lading te Sunderland voor Algiers, s.s. ELISABETH in lading te Riga voor Gent, s.s. HELENA van Algiers naar Tyne Dock passeerde 8 dezer des v. m. 9 uur Gibraltar, ss.. MAGDALENA in loseing te Ter Neuzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 5