tabletten Gemengde berichten. Advertentien. R6TTERDAMSCHE KQLQNIAALHANDEL, Noordstraat, Ter Neuzen. Laatste berichten. Kandelsberichten. Theatre Minard te Gent. Hoogwatergetij tc Ter Neuzen. beleid te verdedigen, ten aanzien van het geestelyke belang van het marinepersoneel. De Minister betoogt, dat de eerste taak van de overheid is om zooveel mogelijk het contact tusschen de schepelingen en de kerk of de kerken e bevoideren en de beletselen daartegen uit den weg te ruimen. En niets anders doet de tegen- woordige Minister van Marine. Overdeonvol- doendheid der preekenbundels behoort de Kerk zich tot de Regeering te wenden, wat tot 1 usv,eij nie^ gescbied is. De bewuste preeken bundels dateeren reeds van voor dertig jaren. De beer Duymaer van Twist brengt een wpziging aan in de motie, waardoor de wensche- lykheid van hetdoen gebruiken van de maaltijden in het gezin door de gehuwden, voor zoover de dienst het toelaat, wordt gehandhaafd, maar tevens de wensch wordt uitgesproken dat de i mister zich door de geldelijke gevolgen van f611 ,deiSellJken naatregel niet zal laten weer- houden om een desbetreffend voorstel in te dienen. De Minister van Marine zegt, dat de motie hem hoogst onaangenaam aandoet, omdat er uit spreekt het verwijt, alsof de Minister niet vo doende voor het belang der schepelingen zorgt. De Minister wil echter de motie opvatten zooals de Kamer haar klaarblijkelijk op vat, nl. als een aandrang om voedingsgeld uit te keeren. En dit nu blijft de Minister verkeerd achten, omdat daardoor de schepeling, als hjj varende is, in slechter financieele conditie komt dan aan den wal. Jva de pauze wordt het nieuw gekozen Kamer- hd voor Gulpen, de heer Ruys de Beerenbrouck, beeedigd. Na voortzetting van het debat over de rnotie- uymaer, wordt deze aangenomen met 41 tegen 34 stemmen. Hierna gaat de vergadering over in comite- generaal. I ER NEE ZEN, 8 December 1909. Heden namiddag even na hoogwater kwam alhier op de haven een sleepboot met 2 schepen. Door het^ ruwe weer kreeg gedurende de vaart op de Schelde, het jjzeren aakje „Niamor", schipper E. de Meulenaere, geladen met bieteri van Eendracht (Sluisje) voor Moerbeke, zooveel watei over, dat het begon te zinken. Juist bp het binnenkomen der haven werd het door de zware zeeen op den oostelijken havendam geworpen. Dadelijk kwamen 2 sleepbooten ter assistentie, waarvan e'e'ne, de „Juno" te vergeefs beproefde het scheepje in vlot water te trekken. Daar gevaar bestond voor omslaan, werd door onder- tusschen ter hulp gesnelde rappe handen nog reel van het tuigage afgehaald, benevens alle goederen van schipper en knecht. Op het kanaal naar Gent had hedenmiddag eene aanvaring plaats tusschen het Noorscbe stoomschip //Odd" van Swansea voor Ter Neuzen en het Russische stoomschip General Kutusow", komende van Gent. De schade is van weinig beteekems. De Eng. stoomboot /Algol' van Gent komende, liep door den hevigen wind op het binnensluishoofd aan de Westkolk, terwijl de Eng. stoomboot ,/Greysloke-Castle" van Duin- kerken voor Gent bestemd, hedenmorgen alhier aangekomen, door den hevigen wind niet kon opschutten en genoodzaakt was in de buiten- haven te blijven liggen. - In eene hedennamiddag alhier gehouden vergadering van de afd. Ter Neuzen en om- streken der vereeniging ,/Vergunning" werd o. m. besproken de verhooging van den accijns op het gedistilleerd, waardoor het niet meer mogelijk is dit per glas voor den nu geldenden pnjs te blijven verkoopen en dezelfde glazen te behouden, daar de winst dan te gerintr is Met overgroote meerderheid werd verworpen een voorstel om den prijs met 1 cent per gias te verhoogen, waarna besloten werd dat alle leden verplicht zijn een uniform glas voor den verkoop van gedistilleerd aan te schaffeu, een glas kleiner dan de nu algemeen gebruikte, waardoor weer een winst zal worden verkreaen even red lg aan die welke nu gemaakt wordh Het aftredend bestuur, de heeren A. de Vrieze J. D Thielman, Jac. J. Bliek, B. P. de Boii,' M. J. Adriaansen, Adr. van Herp en J. Blansaart, werd met ongeveer algemeene stemmen her- benoemd. W lj verwijzen onze lezers te Zaaraslag en Jloek naar de advertentie in dit nummer waarbij te hunner kennis wordt gebracht wijzigin» iu den zitdag van den rijks-ontvanger, welke voor Zaamslag is verdaagd tot 21 en voor Hoek tot ^4 Dec. a. s. Aan het gebouw van het provineiaal bestuur te Middelburg werd heden aanbesteed het maken van een aanlegsteiger in het kanaal van Gent naar Ter Neuzen te Sas van Gent met bpkomende werken. Raming 17000. Minste inschrijver was de heer H. Klein te Sas van Gent. Verder werd o.a. ingeschreven door de heeren G. J. Balkenstein Sr., W. F. Staal en G. F. J. Rijnberg alien te Ter Neuzen, respectievelijk voor 16718, 16090 en 17623. Voor eene overvolle zaal werd Zaterdag te Oostburg door het Voorloopig Comite voor de oprichting eener Beetwortelsuikerfabriek doel en inrichting van zoodanige fabriek bij monde van den voorzitter, den heer G. A. Vorsterman van Oyen, breedvoerig uiteen gezet, daarbij uitgaande van een circulaire, die door een belangstellend //Opmerker" tegen zoodanige stichting aan de landbouwers was toegezonden. Nadat er op gewezen was, dat zij, die hun bediijf als landbouwer eindigen, tevens van alle verplichtingen worden ontslagen, en na stil gestaan te hebben bij stemgerechtigheid, werden er verschillende vragen gedaan en van de be- stuurstafel beantwoord. Verder werd besloten, dat belanghebbenden zich tot den 15 December per briefkaart kunnen aanmelden bij den secretaris van het comite, den heer James, notaris te Sluis, met opgave van het aantal aandeelen, waarvoor zij zouden willen toetreden. Daarna zullen alien, die zich hebben aangegeven, opgeroepen worden tot eene vergadering, om deze zaak verder te regelen. De eerste verbinding is dus slechts voorloopig. Na de definitieve regeling zal er gelegenheid gegeven worden tot blijvende aansluiting. stoppeldijk. Zaterdag- en Zondagavond heeft in de school aan de Veerstraat de eerste winter- uitvoering plaats gehad van onze fanfare //St. Cecilia", in medewerking met de tooneelclub. Zondag was de opkomst van het publiek druk den vorigen avond wegens het zeer ongunstige weder veel minder. De fanfare gaf op hare bekende corrects wijze een drietal nummers, waarop we kregen//Garrit de Stoelenmatter" en Afgeexerceerd", twee comische voordrachten, die ook bepaald op leuke wijze werden voorgedragen, en zeer in den sniaak vielen. Hierna werd gespeeld het groote drama in drie bedrijven //Op moeders graf", dat veel vergde van de uitvoerders, doch zeer goed tot zijn recht kwam, en diepen indruk maakte. Het stuk was degelijk ingestudeerd en werd met overgroote belangstelling gevolgd, eene belang- stelling wel verdiend. Na de pauze speelde de fanfare weer een drietal nummers op verdienste- lijke wijze, en werden wij daarna onthaald op z/Kobus Pik, de schoenmakersjongen" eene komische scene, die uitbundig succes behaalde. Die voordrager mag er zijn", kan men op zijn Stoppeldijksch met recht van den betrokken persoon zeggen. De twee laatste nummers van het uitgebreid programma, //Mijn haan zal koning kraaien," kluchtspel in twee bedrijven, en ,/Er is een dubbeltje verloren", groot spectacle scene, werden met gang en opgewektheid gespeeld, en deden het publiek voortdurend schudden van het lacheu. St. Cecilia en de tooneelclub mogen met voldoening op deze uitvoering terugzienze hebben eer van hun werk, en doen ons reeds verlangend naar de volgende uitzien. PRACTISCH, G0F.DK00P, GEMAKKELIJK TE BEREIDEN zijn De politie van Gravelinnes bij Duinkerke had een zwerver aangehouden, die met zijn vrouw in een woonwagen de streek aftrok. Het paar werd tot des anderendaags in den *amigo" opgesloten. s Nachts evenwel klaagde de vrouw over geweldige buikpijn, en daar men niets tegen haar in te brengen had liet men haar vertrekken. Maar, een tijdje later vond de politie in de eel de in manskleereu gehulde vrouw van den zwerver. Het paar had van kleederen gewisseld en de man was er van doorgegaan. De Fransche wet straft de vlucht noch de medeplichtigheid tot vlucbt, zoo er daartoe geen braak geschiedde, zoodat men het echtpaar niet zal kunnen straiten. Zondagochtend hebben twee schippers bij de gasfabriek in de Breslauer Strasse te Berliju den romp van een vrouw opgevischt, waaraan hoofd, armen, borsten en onderlijf ontbraken. De romp moet acht tot veertien dagen in bet water gelegen hebben. Voor de inheehtenis- neming van den dader is een belooning van 3000 mk. uitgeloofd. De moordcommissie is dadelijk aan het werk getogen. Alle beambten van de zedenpolitie, die vrij van dienst waren, en alle beambten van de verschillende crimineele afdeelingen werden op het hoofdbureau van politie ontboden en trokken kort daarna in de zwarte wijken van Berlijn op onderzoek uit. Zondagmiddag zijn op een stuk bouwgrond bij de spoorbrug van Treptow eenige vrouwe- kleeren en een handtasch gevonden. Misschien bestaat er eenig verband tusschen deze vondst en de griezelige misdaad. De gruwelijke moord op het meisje te Lokeren heeft nog een droevig gevolg gehad. Ouder de personen, die in den avond van den moord een kreet hebben gehoord, waarschijlijk toen de moordenaar het meisje in het water wierp, was ook een vrouw, die daar in de buurt woont. Van dien tijd af heeft zij geen rust Zonder verdere toevoeging slechts met water te koken. h 5 cent voor 2 sorties. Verkrijgbaar bij de meer. Ze hoort aldoor hulpkreten, en dezer dagen is ze krankzinnig geworden. Het faillissement van den commissionnair in diamanten N. B. Stokvis te Amsterdam, is thans beeindigd. Het passiei in deze geruchtmakende zaak bedraagt ongeveer J 500,000. Naar wij ver- nemen, is de uitdeelingslijsfc vastgesteld en zal aan de erediteuren een half procent van hun vorderingen uitbetaald worden. -Een kinderen-rooverbende. In het West- faalsche plaatsje Horde is de politie een jeugdige rooverbende op het spoor gekomen die zich, aangespoord door het lezen van slechte en goedkoope rooververbalen a la Buffalo Bill, vereenigd hadden en een waar nomaden leven leidden. De kuapen, die met geladen revolvers waren gewapend, hadden onder aanvoering van een z/rooverhoofdman" in het bosch, nabij het stadje, een karnp opgeslagen, van waaruit zij roof- fochten ondernameu. Hoofdzakelijk kinderen kozen zij als hun siachtofiers uit, die zij van alles beroofden. Een knaapje van negeu jaar bonden zij, nadat zij hem hadden uitgepluuderd, aan een boom, en brachten hem daarna in het ontbloote lichaam diepe steken met een naald toe. He arme kleine werd eersl later in be- wusteloozen toestand gevonden en naar bet gasthuis gebracht, waar hij thans verpleegd wordt. Zijn toestand is hoogst ernstig. Bij een andere gelegenheid staken de jeug dige ellendelingen een hond dood en slachtten dien naar alle regelen der Jndianeukunst. Tot dusverre zijn twee der kleine monsters gevangen genomen, terwijl de recherche de anderen op het spoor is. 'S Gravenhage, 8 Dec. Tweede Kamer. Na nog eenig debat, waarbij de Minister beloofde de positie der binnenloodsen nog eens te zullen overwegen, is de marinebegrooting aangenomen met 50 tegen 16 stemmen. Hervat werd daarna het debat over de af- deeling Landbouw. Na een langdurig debat trok de heer Van Foreest in, zijn amendement om niet toe te staan de aangevraagde verhooging voor aankoop van drachtige koeien, voor het veeartsenijkundig onderwijs. De Minister verdedigde voorts maatregelen beperkende de overname van tuberculous vee door de Regeering. Van verschillende zij den werd aangedrongen op oplossing der kwestie op welke wijze mijn- concessies aan particulieren zullen worden ver- leend. De heer Vliegen was voor onderwerping der verleening van concessies aan wetteljjke goed- keuring. lissingen. Het Belgische stoomschip Prinses Marie Jose van Antwerpen naar ltalie is wegens den storm uit zee teruggekeerd en op de reede alhier geankerd. Middelburg. In een heden alhier gehouden vergadering van vergunnicghouders uit Middel burg en omstreken is besloten den winkelprijs op het gedistilleerd te verhoogen met 25 cents per liter en 3 cents per maatje. De prijs der likeuren zal verhoogd worden met 15 cents per flesch en 20 cents per liter. He herbergiers die 5 cents per glas rekenen, zullen dien prijs handhaven doch de glaasjes kleiner laten maken. De cafe- en hotelhouders die 10 ceuts per glas rekenen, zullen zich regelen naar hetgeen door de alhier bestaande societeiten zal worden aangenomen. omgeving der ontworpen lijn wonen, ja ik zou haast zeggen een ware uitkomst is, zou het mijns inziens te bejammeren zijp, als er niet voldoende werd deelgenomen, en ik meen dat de kaus daarvoor groot is. Naar het mij voorkomt is daar een oorzaak voor. Laat ons trachten die op te sporen, wat best mogelijk is met een beetje goeden wil, n.l. als een ieder zijn grieven en wenschen kenbaar maakt, is er misschien kans dat de lijn tot stand komt. Naar het mij voorkomt, is die weinige lust om deel te nemen, toe te schrijven aan den laugen termijn die genomen is, voor de tram in exploitatie komt, nl. 1915. Ivon bet zijn dat de lijn in exploitatie kwam bijv. 1 October 1912, dan zou er zeker meer deelname zijn. Ware het dat ik groot belang- hebbende was, ik zou vooral dit als eisch stellen. Ik hoop dat die eisch door velen wordt gesteld, ofwel dat eens bij het comite wordt geinfor- meerd naar de mogelijkheid daarvan. Als het Comite er gunstig op antwoordt., en er dan door alle belanghebbenden flink wordt ingeteekend en door de belangstellenden ook wat, dan zal de tram spoedig rijden. Mocht blijken dat vorenstaande veler instem- ming kan vinden dan acht ik het 't best om den kortsten weg te kiezeti en eene vergadering uit te schrifKen, waar en Comite en belang hebbenden Jlffi direct hunne meening, ingeval er verschil fie^taat, kunnen openbaren. INGEZONDEN STUKKEN. Ter Neuzen, 8 December '09. Mynheer de Redacteur Mag ik s. v. p. een klein plaatsje in uw veelgezen blad, bij voorbaat dank. Eenigen tijd geleden ontving ik, en meer anderen met mij, per post eene circulaire afge- zonden door het Comite der ontworpen tram- lijn I.Jzendijke via Philippine enz. waarbij een biljet ora in te vullen wanneer men weuscht bij te dragen in voornoemde lijn. Ik zeg in den aanvang eenigen fijd geleden, omdat er toen met 't oog op de vele werkzaam- heden (de bieten) er door velen niet direct de noodige aandacht aan besteed werd, want bij de landbouwers geldt nog steeds de oude spreuk beter een vogel in de hand dan tien op het land. Daar ondergeteekende overtuigd is van het het groote belang, vooral voor hen, die in de Want de zaak is mijns inziens van te groot belang voor onze streek om op de lange baan geschoven te worden. U, M. de R. nogmaals dank. K. de Koeijer Lz. In 't belang der zaak worden alle redacties van de lokale bladen verzocht dit over te nemen. i3 o ii r i e. Aan het bureau van politie alhier is als ge vonden gedeponeerd een huissleutel. Reehthebbende vervoege zich aldaar. 11 ii 1st, 6 Dec. 1909. Grooten Schouwburg te Gent. Zondag 12 December a. s., te 2ure, dag- voorstelling aan verminderde prijzen opvoering van Carmen, comische opera in 3 bedrijven en 4 tafcreeleu van H. Meilhac en L. Halevy. Muziek van Georges Bizet. Directie EUGENE DURAY. Zondag 12 December a. s., te 21/3 ure, dag- voorstellinu aan verminderde prijzen opvoering van Les Maris !>e routine, comedie in Maun. Militari, vau deville in 1 bedrijfvan Paul Gavau It. DAGEN. Voorm. Nam. Donderdag 9 Dec. 11.55 V rijdag 10 j 0.13 12.33 Zaterdag 11 12.51 1.7 Zondag 12 1.24 1.42 Maandag 13 1.57 I 2.15 Dinsdag 14 2.31 I 2.50 Woensdag 15 3.8 3.27 Door Gods goedheid hopen op Donderdag 9 December a. s. onze geliefde Ouders, Behuwd-, Groot- en Overgrootouders DANIEL DE DOELDER P1ETERNELLA HAMELINK, hunne 55jarige echtvoreeniging te herdenken. Dat zij nog lang mogen gespaard blijven is de wensch van Hunne dankbare Kinderen, Behuwdkinderen, 57 Klefnkinderen en Achterkleinkind. Ter Neuzen, 8 December 1909. T Middenprijs per 100 K.G. Tarwe 9,50, Rogge f 7,50 Wintergerst f 8,75, Zomergerst /8, Haver f 1Erwten J 18,Witt© booneu f 16,Bruine boonen f 14, Duivenboouen y'll,Paardenboonen 10, Bookw©it/ Lijnzaad f Koolzaad Aardappels 2,75. Boier per kilo f 1,05. Eieren per 26 stuks f 1,45. Ter weekmarkt waren aangevoerd 30 stuks Rundree 26 varkens waarvan verkocbt 12 stuks ruudvee, 22 varkens. EN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 2