A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Frijsopgaaf No. 5389 Donderdau: 9 December 1909. -adam, Z A A M SLA. Gr. 49e Jaargang. 100.000 i(.G. porfieriflac-i Binnenland. Yoor ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen j 1,Franco per post Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika l,32a/, en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie worrtt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letlers worden naar plaatsrnimte berekend. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien voor d uren op den dag der uitgave. EEBSTE ZBXj-AJD. De eerstvolgende ZfTDAG van den Ryfoi- Ontvmiger wordt gehouden KIET op 14 maar op Dinsdag 21 December a. s. De Burgemeester, WORTMAN. wordt gevraagd voor de levering franco op wal gemeentehaven K T'fe i tyP-H u i s s e n s- polder van C afmetingen 1 a 2 c.M. Opgaven met monster inleveren bij onder- geteekende vo&r> 22 December 1@09> De Burgemeester van Zaamslag, WORTMAN. - TWEEUE 3C 6k flrl E ft. Vergadering van Maandag. Marinebegrooting. De Minister van Marine kan niet inzien dat het in strijd is met de Grondwet, om de offi- cieren er aan te herinneren, dat zij zich hebben te onthouden van het publiceeren van zaken, waarvan geheimkouding in 's Lands belang is. De officieren zijn wel degelijk vrij om in andere dan marine-vergaderingen te spreken, altijd met inachtneming van gepaste discretie omtrent zaken van vertrouwelijken aard. De Voorzitter deelt mee, dat na afloop van de algemeene beraadslagingen het door den heer Thomson en 10 anderen aangevraagd comite- generaal zal worden gehouden. Hierop vangen de republieken aan, waaraan wordt deelgenomen door den heer BoS, die de volgende motie indiende de Kamer, van oordeel dat voor de Rijkswerven de commercieele boek- houding behoort te worden ingevoerd, gaat over tot de orde van den dag. Deze motie zal later worden behandeld. De beer Thomson houdt vol, dat hetonjuist is wanneer de Minister verklaart, dat aan andere firma's de gelegenheid wordt gegeven om met FEUILLETON. den hij, zijn del Krupp te concurreerenen dat de Minister weet, dat zulks onjuist is. In de avondvergadering komt de Laudbouw- begrooting aan de orde. Bij de algemeene beschouwingen hoopt de heer Sehaper, dat de opvolger van den heer Lovink de eenheid onder de landbouwvereeni- gingen zal aan wakkeren. Naar aanleiding van bet Laudbouwrapport bespreekt de redenaar toestand vau den landarbeider en vraagt hoe deze van zijn laag loon premie voor verzekering zal kunnen betalen. A Is mid- tot verbetering in dien toestand bepleit spreker o.a. grondaankoop door de gemeenten, welke dien grond in exploitatie moeten brengen door ze aan arbeiders in cultiveering te geven. Om dit eigeu stukje grond te kunnen bewer- ken, moet de arbeidstijd beperkt worden. De verstrekjring vau grond in huur, tegen lagen prijs, zal een zegen voor den arbeider zijn De heer Van Foreest buldigt den heer Lovink. De heer Vorsterman van Oyen had ook willen sprekeii over de beschermiug der vogels en daarbij willen voegen de kikvorschen. Schade- lijke vogels moeten verdelgd worden, daar heeft hij niets tegen. Maar ook de kikkers werdeu in een adem genoemd. A Is Zeeuw kenl spreker de kikkers, ook wel genoemd de Zeeuwsche nachtegalen, heel goed. Men heeft den bruinen kikker en den boomkikker, die geen kwaad doen, maar men heett den groenen kikker. Van hen. moest men, als van de candidaat-notarissen, eens den conduite-staat opmaken dan zou men eeus zien, dat die groene kikkert veel kwaad doet. Van de kikkers komt spreker tot den vee- artsenijkundigen dienst. Hij is tegen de aan- stelling van een inspecteur voor den veeartsenij- kundigen dienst, wiens taak te omvattend zou worden. Een derde aanteekening op zijn lijstje zijn de land- en tuinbouw-wintercursussen. De Voorzitter verzoekt spreker die punten later bij de desbetreffende hoofdstukken te be- handelen. De heer Vorsterman van Oyen zal dien wenk volgen. De heer Van Vliet dringt aan op spoedige uitgifte van grond aan arbeiders, een zaak van groot nationaal belang. Had deze spreker hulde gebracht aan den heer Lovink, ook de heer Van Wjjnbergen uit zijn sympathie voor den belangrijken arbeid, door den afgetredene volbracht. Ook deze spreker bepleit verstrekking van grond aan arbeiders. De heer Bos ontraadt voortgaau met subsi- dieering van vereenigingen, geheel gebaseerd op coufessionneelen grondslag en steunt ook zijnerzijds den aandrang op den Minister ge- oefend cot bevordering van het klein grond- bezit. De Minister van Landbouw belooft spoedige indiening van ontwerpen tot uitgifte van gronden. De Vogelwet is in vergevorderden staat van voovbereiding. Bij de bescherming van kikkers wordt tusschen schadelijken en niet schadelijken onderscheid gemaakt. Overwogen wordt het zeer moeilijke vraagstuk der ontwatering van gronden. De commissie voor de kwestie der nonvlinders blijft diligent. Subsidies voor bevloeiingswerken acht de Minister ongewenscht. De Minister heeft subsidie voorgesteld ter bevordering van de geitenfokkerij. Met het confessionneel karakter der betrokken vereeni- ging heeft dat niets uitstaan. De hoofdvraag is of zij het gestelde doel zal bevorderen en dat bleek het geval te zijn. Toen was tegen subsidie geen bezwaar. De Minister constateert zijnerzijds, onder huldebetuiging aan den heer Lovink, met ge- noegen dat men de praatjes over een slechte verstandhouding tusschen hem en den afge- treden directeur-general, hier had laten rusten. Hij durft gerust verklaren dat de heer Lovink een groot politiek man is en met diens politiek had de Minister zich vereenigd. De keuze van een opvolger aeht de Minister zeer moeilijk. Zijnerzijds zal hy streven naar bevordering van de belangen van het geheele land. Vergadering van Dinsdag. Hervat worden de republieken bij't algemeen debat over de Marinebegrooting. De heer Duymaer van Twist betreurt, dat de Minister niet krachtig genoeg ingrypt om verkeerde toestanden bij het personeel te ver- beteren. Mede namens de heeren Van der Voort van Zijp, Ankerman, Oosterbaan en Colijn stelt spreker een motie voor, waarbij de Kamer de wenschelykheid uitspreekt dat aan de onder- officieren en mindere schepeliugen, voor zoover de eischen van den dienst zich daavtegen niet verzetten. gelegenheid dient te worden gegeven de maaltijden in het gezin te gebruiken, en dat hen in die gevallen een toeiage behoort te worden verleend. Besloten wordt die motie dadelijk in be handeling te nemen. X) XXV. Een maand na Violet Thome's dood waren er reeds groote veranderingen gemaakt in het huis in Park Lane. Richard Sorosis was, als eenige erfgenaam van de arme Violet, eigenaar geworden van het kolossale fortuin en de uit- gestrekte bezittiugen. Op een morgen liet de beer Sorosis zijne dochter bij zich komen. ,/Ga een oogenblik zitten, Magda. Ik wilde u over een zeer belangrijke zaak spreken. Ge moet u van sir James ontdoen." //Dat weet ik. Maar hoe?" Haar gelaat verduisterde plotseling. z/Dat kan het best aan je zelf worden over- gelaten. Je moet zelf handelen, we moeten voor onze veiligheid waken't kan op den duur gevaarlijk voor ons worden. Daar heb jeEleonora, die ook niet van gisteren is en ons verdenkt en last not least Arnalia. Dat moeten we niet uitvlakken. We hebben ons voor drie lui te wachten, en denk ook eens aan Amalia's zuster, Tata. Sir James is geen party voor je. Je kunt meer eischen nu, als toekomstige erfge- name van zoo'n fortuin. Op geLd behoeven we niet zoozeer te letten, hoewel dat natuurlijk ook niet te versmaden zal zijn. Maar bovenal moet hij van hooge atkorast zijn bij voorbeeld een prins Schehersoff, die misscbien met uit- zondering van een Romanoffs wel tot de grootste Russische lamilie behoort." Bij het noemen van Schehersofl's naam kwam er een toornige flikkering in hare prachtige oogen. t Was jammer," vervolgde haar vader, /,d^t' je twee jaar geleden niet met hem klaar kondt komen. Dat zou de ideale man voor je zijn. Nog beter dan een groot Engelsch edelman. Je zoudt aan het hof verkeeren als een gevierde koningin bijna. Achter zoo'n naam zouden we absoluut veilig zijn. Prinses Schehersoff!" z/Welk nut heeft het, daarop te doelen zei Magdalen ongeduldig. Ik heb nooit eenige kans gehad, prinses Schehersoff te worden." Hij was toch zeer hoffelijk tegen je maar je paktet hem niet goed aan." z, U vergist u. Hij heeft nooit het minste plan gehad mij ten huwelijk te vragen. Rijk als hij is, zou hij nooit een arm meisje getrouwd hebben." z/'tls wel jammer," zei Richard Sorosis. »Maar nu over James Messager. Hoe kan ik me van hem ontdoen Hij verveelt mij boven- mate. Hij vergalt mij het leven. Toen Violet leefde, was het iets anders. 't Trok zijn aan- dacht vau haar af, en ik had toen altijd nog een excuus voor mijne teruggetrokkeuheid. Ik ben in een lastig parket. Wat nu te doen Ik kan nu toch niet tot hem zeggen Sir James, toen ik arm was, waart ge goed genoeg De heer De Visser geeft bij zijn repliek in overweging zich, wat het prediken aan boord betreft, om advies te wenden tot de erkende christelijke genootschappen, die dan erkende predikbundels kunnen aanwijzen, waarop de kommandant van het schip zich bij ontevreden- leid over den iuhoud der preeken kan oeroepen. De heer Lohman sluit zich bij dit advies n. De motie-Duymaer van Twist besprekende, bestrijdt hij deze als onoprecht, orndat de motie niet den moed heeft, de Kamer te doen uit- spreken dat de gehuwde onderofficieren en mindere schepelingen thuis moeten eten. En terecht, want de Kamer kan zich niet uitspreken over den inweudigen dienst der zeemacht. Spreker zal tegen stem men. De Minister van Marine acht het vrucbteloos, op dit oogenblik de zoo bij uitstek technische kwestie van de verwapening der Kortenaer s met den heer Thomson verder te bespreken. De firma is niet om advies gevraagd inzake de verwapening van de Kortenaer s. Het denkbeeld van den heer De Visser om trent de advieken van kerkgenootschappen, lacht den Minister niet toe. omdat de adviezen niet een- stemmig zullen luiden, en hij blijft het beter oordeelen dat deskundigen, zooals de heer Van der Voort van Zyp, in's Ministers Kabinet deze aangelegenheid eens komen bespreken. Te zijner tijd zal de Minister overwegen er aanleiding bestaat tot wyziging in den zin van verduideiijking der voorschriften betreffende het schrijven van artikelen, spreken op ver- gaderingen enz., door het marinepersoneel, zoo, dat verkeerde opvattingen in de toekomst buitengesloten zijn. De noodzakelijkheid van bonden als de Marine- bond, ontkent de Minister tegenover den heer flugenholtz. Zij, die meenen verongelijkt te zijn, kunnen zich steeds tot den Minister per- soonlijk wenden. De kwestie van het gebruiken van den maaltijd in het gezin, is moeilijk overeen te brengen met de belangen van den dienst, en de Minister vreest ook uitgebreide administratieve be- slommeringen van dien maatregel. De motie ontmoet in haar tegenwoordige redactie met zoo heel veel bezwaar bij den Minister.. (Hier interrumpeert de Voorzitter, dat in- middels bij hem een gewijzigde redactie der motie is ingekomen, waarna de Minister de verdere bespreking der motie uitstelt.) Inmiddels vraagt de Minister van binnen- landsche zaken (tijdelijk voorzitter van den ministerraad) het woord om het Regeerings- of voor me. Maar nu ik rijk ben, zoek ik een ander. Dat gaat toch niet? Hoe moet ik er uitkomen V Hij drong gisteren er op aan, dat ik den dag van het huwelijk zou vaststellen De man is tot over de ooren verliefd en ver- srnaadt met mij ook het geld niet „Ja, 'tis een zeer lastig geval, ik stem het toe. Maar je bent zoo knap, je zult je er wel doorheen slaan." Magdalen trappelde ongeduldig met de voeten en haar humeur werd er ook niet beter op toen een bezoek van Sir James werd aange- kondigd. Met loomen tred ging zij naar haar boudoir, waar sir James haar tegemoet trad. „0, lieveling, ik kon niet langer wegblij ven," zei hij op innigen toon. Magdalen glimlachte haar liefsten glimlach. „Maar Jimlief, wees toch wat voorzichtiger Je zult me koel noemen, maar werkelijk, we moeten ons in acht nemen voor de buitenwereld. We zijn nog niet openlijk verloofd de wereld zou het beneden alles vinden, zoo spoedig na die arme Vi's dood." „0, kind, wat gaat ons de wereld aan Immers niets. Ik heb je lief. Jij bemint mij, waarom zouden we wachten lief? Je wantrouwt me toch Natuurlijk niet, lieve Jim waarheid maar zeggen. We het beter dat je niet zoo dikwijls hier komt. O, Jim, 'tis wel hard om het je te zeggen, maar vader Hij is hooghartig. Hij wil hij dat ik een aanzienlijker huwelijk zal Je hebt me toch niet Laat me je de Vader vindt wVindt me niet goed genoeg, nu hij zoo rijk is „Zoo gaat het in de wereld," zei sir James bitter. //Wanneer ik een ziertje trots bezat, zou ik dadelijk het veld ruimen voor een ander, maar het ougeluk is, of liever gezegd het geluk dat we elkander liefhebben Ik kan je niet opgeven. En bovendien lieve, ik heb geld, we hebben je vaders rijkdom niet van noode z/Maar voor het oogenblik weigert bij toe te stemmen in een verloving z/Maar je bent meerderjarig z/Ja, maar ik ben totaal afhankelijk van hem. Dat moet je bedenken," loog ze met hare liefste stem. Maar nu heb ik een plannetje bedaeht, liefste. We gaan naar de Riviera. Kom dan naar Monte Carlo, we kunnen elkander heime- lijk ontmoeten en dan zal ik onder de hand trachten mijn vader over te halenJ ,,Beloof nve dan, dat, wanneer je terugkomt, ons engagement publiek zal worden gemaakt. Je vader is zoo kwaad niet. llij zal je niet op het altaar van zijn trots offeren hij houdt te veel van je. Ik heb nu al zoo lang geduldig gewacht, lieveling, en 't is toch al een maand geleden, dat Violet gestorven is. Ik smeek je. ,,Maar wierp zij tegen. Hij sloot haar den mond met een kus. Zij moest moeite doen haar afkeer voor hem te verbergen. (Wordt vervolgd) VKI ZRSSCHE COliRAST. Bit blacl venchllnt n.wtml«i{-. Woenwrt^ir- Wrijilngftvonrt, op K ee»<<l»gen. hij <le K ir.nw J. 1 V -giV-M-pi '-tin* rfi'B Ja. wil doen."

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 1