Gemengde berichten. te doen ten kantore van den ontvanger der accijnzen. Ieder, die op of na 10 Dec. 1909 gedistilleerd inslaat, hetwelk voor dien dag hier te lande is verzonden, moet uiterlijk op den eerstvolgenden werkdag gelijke aangifte doen. De hiervoren bedoelde aangiften moeten onder- teekend zijn en, behalve de vermelding van den naam en de woonplaats van den aangever en van de hoeveelheid, soort en sterkte van al het gedistilleerd, eene nauwkeurige aanwijzing in- houden van de plaats waar het gedistilleerd in voorraad was of ingeslagen is. Het nalaten eener aangifte of het doen eener onjuiste of onvolledige aangifte is strafbaar. De ambtenaren der accijnzen zijn bevoegd om binnen veertien dagen na het in werking treden der wet ook de panden, die overigens niet aan hun toezicht zijn onderworpen, met inachtneming van voorgeschreven vormen tegen den wil der bewoners of gebruikers binnen te treden en er een onderzoek te doen naar de aanwezigheid van gedistilleerd. Alle gedistilleerd dat binnen dien tijd wordt aangetroffen, wordt indien niet het tegendeel aannemelijk wordt gemaakt geacht reeds bij het in werking treden der wet terzelfder plaatse aanwezig te zijn geweest. Al het vorenstaande betreft niet het gedistil leerd, dat in voorraad is of ingeslagen wordt in de entrepots en in de panden, waaraan het genot van doorloopend crediet voor den accijns is verbonden. Verdere iniichtingen kunnen worden verkregen bij de ontvangers en andere ambtenaren der accijnzen. TEIi NEUZEN, 6 December 1909. Ds. J. E. van Hulsteijn, predikant te Waarder (Z.-H.), heeft het beroep naar de Geref. kerk alhier, aangenomen. Vrijdag gaf de muziekvereeniging „De Volharding", directeur de heer F. Andrews, in het Hotel de Commerce" de aangekondigde uitvoering voor het publiek. Het was voor de vereeniging en de dames en heeren die haar terzijde stonden, jammer dat het publiek slechts matig was opgekomen, daar het programma, zoowel het muzikale deel als de tweede afdeeling toogeel, weder verdienstelijk werden uitgevoerd. Na afloop van het programma bleven de aan- wezigen nog geruimen tijd bijeen, zich amu- seerende met de leuke voordrachten die door een der medewerkers op de van hem bekende verdienstelrjke wijze werden ten beste gegeven. Wij vestigen hiermede de aandacht op het concert dat door de Chr. Zangvereeniging „Hosanna", directeur de heer J. de Smidt, blijkens achterstaande advertentie zal geven in de Ned. Herv. kerk, ten voordeele van „Kinderzorg" te Middelburg. Het programma is veel belovend. Als spreker zal bij die gelegenheid optreden Ds. Van Hengel van Borssele. In het Voorloopig Verslag der Justitie- begrooting werden aanmerkingen gemaakt op de naar het oordeel van eenige Kamerleden te hooge kosten van den bouw van een nieuw kantongerecht te Ter Neuzen en werd o. a. gewezen op het feit, dat een veel grooter kanton- gerechtsgebouw te Meppel slechts 1500 meer zou kosten. Nu wordt in de Memorie van Antwoord door den Minister van Justitie medegedeeld, dat het gebouw te Meppel inderdaad veel meer dan 1500 duurder is dan dat te Ter Neuzen het laatste wordt geheel bekostigd door het Departement van Justitie en kost 20,500 voor dat te Meppel geeft Justitie 22,000, doch, omdat ook ambtenaren van het Depar tement van Financien gebruik ervan zullen maken, betaalt ook dit laatste departement een bedrag daarenboven. Zooals reeds gezegd, zal het gebouw te Ter Neuzen met coueiergewoning 20,500 kosten, behalve het meubilair. Van weelde is geen sprake. maar wel moet de bouw solide zijn en de inrichting in overeen- stemming met de waardigheid der Justitie. Met deze eischen voor oogen is tevens zuinigheid betracht en de Minister ziet dan ook geen kans nog meer bezuiniging in de planuen aan te brengen. Naar het Huis van Bewaring te Middelburg is overgebracht de 19jarige varensgezel L. O., geboren en wonende alhier, verdacht van diefstal en diefstal met braak, gepleegd aan boord van eenige in de haven liggende aken, op den eersten en vierden December jl. Bij het gehouden examen M. O. Fransch akte A, slaagde de heer D. Galle te Amsterdam, geboren te Axel. Met 1 December is benoemd tot tijdelijk ambtenaar ter secretarie te Hontenisse de heer A. de Rijcke te Vlissingen, thans werkzaam ter secretarie te Westkapelle. Aan de weegbrug te Philippine zijn aan- gevoerd 8,070,000 K.G. suikerbieten voor de fabrieken Cooperatieve en Union te Sas van Gent, Snaeskerke, Tydgat te Selzaete, Moerbeke en Lillo, zoodat dit voor de gemeente /480,— heeft op^eleverd. x- Vrjjdagmorgen werd tijdens den storm een met beeten geladen schip op de slikken aan den Koningin Emmapolder geworpen. De beeten zijn voor een groot deel gelost, om het vaartuig weer vlot te kunnen krijgen. Vele reizigers uit Nederland naar Belgie verkeeren in de meening dat een getal van 50 stuks sigaren of een oper.gebroken kistje van dit artikel, zonder invoerrechten te betalen, in Belgie mogen worden ingevoerd. Tot nu toe schijnt de douane oogluikena dien geringen invoer kosteloos te hebben toegelaten. Het syndicaat van tabak en sigaren te Brus- sel heeft zich tot den Belgiscben Minister van financien gewend met de opmerking, dat vol- gens de wet geen enkele sigaar vrij van invoerreeht is en gevraagd om dit misbruik te doen ophouden. De Minister heeft alstoen geantwoord, dat thans de douanebeambten. waren aangeschreven om de wet stipLtoe te pasben. Dit ter waarschuwing aan de reizigers. Sluiskil. Aan den prijskamp op hetbiljart bij E. Fermont alfiier op Zondag 11., named 32 spelers deel. De prtjzen werden gewonnen als volgt le prijs P. de Ridder van Westdorpe en C. Bouwens van Philippine 2e pr., P. van Troost en J. Oostdijk te Sluiskil 3e pr., A van Looy en F. van Troost te Sluiskil; 4e pr., J. van Maele en G. Stockman te Sluiskil. Naar men uit goede bron verneemt, zal de nieuwe bijzondere school alhier nog deze maand feestelijk geopend worden. Axel, 3 Dec. Gisterenavond werd op de bovenzaal van den heer W. Dielemau alhier de jaarvergadering gehouden van de afdeeling //Axel" van den //Bond voor Staatspeusion- neering". De vergadering werd geopend met een wel- komstwoord van den voorzitter, die daarna een lezing gaf, waarin hij opkwam tegen de stelliug der anti-revolutionnairen, als zoude een pensioen van den Staat in strijd zijn met de Christelijke beginselen en toonde aan dat het vrij wat Christelijker is de schapen te scheren waarop de wol staat, dan de middenstand nog meer te drukken en premie te eischen van het loon der arbeiders, die toch al genoeg tekort hebben,! Spreker denkt, dat de Ministers, die eenmaal afgetreden een pensioen van 4 duizend guldeji ontvaugen van den Staat, weinig last hebben van de beginselen, die daar tegen zouden stuiten. Punt 2 van de agenda was jaarverslag eh rekening en verantwoording, waaruit bleek, dat de afdeeling 155 leden telt, en er een bati^ saldo is van f 9,796. De secretaris voegde daaraan toe een persoonlijke beschouwing, wij- zende op den vooruitgang van den bond en dfe afdeeling Axel. Hij spoorde alien aan tot krachtige samenwerking als het volk wil moet de regeering. Onwil berust meestal op eigen voordeel in deze. Daarom acht hij de leuze vaisch, dat een arbeider liever premiebetaling wil voor zijn pensioen, dan dat deze zou komen uit een pensioensbelasting naar draagkracht. Jaarlijks wordt 330 millioen vererfd, en noch- tans durft men zeggen dat er geen geld is voor die 300,000 oude stumpers in ons land, die nu zoo velen tot last zijn. De bond wil hierin verandering en roept ons hulp daartoe. Zij vraagt naar geen partij maar naar recht, De verkiezing van bestuursleden had tot uitslag, dat de heeren J. A. van Hoeve, voor zitter, J. K. Vink, vice-voorzitter, J. C. Vink,' secretaris-penningmeester, A. Kolfer,2e secretaris, C. P. Gast, F. Deij en J. de Kraker alien met groote meerderheid werden herkozen. Na aan- neming van een voorstel om in het vervolg een rooster van aftreding samen te stellen, waardoor iedev bestuurslid voor 3 jaren gekozen wordt, sluit de voorzitter onder dankzegging voor de opkomst, deze vergadering. Sas vau Gent. Zaterdag werd door den notaris. Dregmans in het hotel //De Zwaan" alhier voor de Burgerlijke Godshuizen van Gent, twee per- ceelen grond gelegen aan de glasfabriek geveild. Koop 1, groot 467 M2. werd gekocht door den heer J. Y. Oole alhier voor f 2650,— en koop 2, groot 342 M2. door den heer J. Willemsen te Ter Neuzen voor 1110, Het huis bewoond door J. Carpreau werd Zaterdag in het hotel //De Zwaan" alhier her- veild, waarhi] de instelsom ad 2000.niet werd verboogd. Yoor deze som werd het huis toegewezen aan den hypothecairen schuldeischer den heer G. A. Standaert te Ter Neuzen. St. Jansteen. In den nacnt van Vrijdag op Zaterdag is bij den molenaar J. Buysrogge te Absdale, een varken uit het hok gebaald, al- daar geslacht en door de dieven meegenomen. Daders onbekend. Cliuge, 6 Dec. Dat men veel van onaange- name gevolgen der aanhoudende regens hoort, kan niet uitblijven, doch hier ondervinden we dat in het bijzonder. Enkele wegen, tot in de kom der gemeente, staan onder water, waar door het gewoon verkeer belemmerd is en vele kiuderen de school niet kunnen bezoeken. Oostburg. De Zaterdag alhier gehouden vergadering tot het oprichten eener Coopera tieve Suikerfabriek te Sluis was druk bezocht. Het doel der op te richten suikerfabriek werd op duidelijke wijze uiteengezet door het Kamerlid den heer G. A. Vorsterman van Oyen. Hoewel nog geen definitieve beslissing is genomen, laat het zich aanzien dat het plan verwezenlijkt zal worden. IJzeildijke. Een 70jarig persoon is Zaterdag op de hofstede van C. H., in een aalput ge- vallen toen men hem vond waren de levens- geesten reeds geweken. V lissiiigen. Het Eugelsche stoomschip«Swan- hilda dat Vrijdag bij Rammekens strandde, ver- loor een anker met ketting, welke reeds zijn opgevischt. SliJKSPOSTSPAAiBAHK Dd Directeur der Rijkspostspaarbank brengt ter algemeene kennis dat alle spaarbankboekjes, uifgegeven in de maand December, en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk, ter venficatie en rentebijschrijving bij hem worden ingewaeht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt tegen bewijs van ontvang. De zeedijk aan de landzijde te Baarland is tusschen het Kaaihuis en de haven over on- geveer 40 meter verzakt, waarschijnlijk door de vele regens. Het vervoer naar de haven is gestremd. Een onderzoek wordt ingesteld met het oog op mogelijke gevolgen. Men meldt aan de N. Ct. De inspecteur van politie Lokerse te Bloe- mendaal heeft onlangs een wolf gekocht, om door kruising een politiehondenras te verkrijgen. Groote schrik heerscht thans in de gemeente door het ontsnappen van het gevaarlijke dier. De Leeuw. Ct. meldt Vrijdagmorgen heeft de storm in de nabij- heid van Leeuwarden een slachtoffer geeischt. De raelkvaarder A. Visser, uit Hempens, keerde tusschen 10 en 11 uur van de zuivelfabriek op de Waeze naar huis terug. In de Nieuwe Greuns, voorbij de Froskepolle, moest zijn zoontje leege eminers naar een paar boeren aldaar bren gen. De vader liep in de lijn, Toen de jongen na eenige minuten terug- keerde, vond hij wel de onbeheerde schouw de vader was echter verdwenen. Radeloos liep hij terug om hulp te halen. Toen hij met deze kwam ter plaatse waar hij de schouw had verlaten, vond men spoedig daarop den melkvaarder verdronken. Een ruk- wind schijnt hem van den wal te hebben ge- sleurd. Hij laat een vrouw met een zestal kiuderen achter, Donderdagmiddag is de kanouueerboot „Bulgia" in aanvaring geweest met een uitgaand Russisch stoomschip, op de Maas bij Schiedam. De kauonneerboot is tengevolge hiervan ge- zonken, terwijl de opvarenden gered zijn. Het uitgaande schip is met averij geankerd. Het stoomschip. de viermaster Estonia, liep tengevolge van het breken van de ankerketting, nagenoeg midsscbeeps op de ,,Bulgia" in, die bijna terstond in zinkenden staat verkeerde. Toch slaagde men er in, dit vaartuig, met eigen kracht even boven Pernis op een plaat te zetten, waar het zonk. De toestand is zoo dat bij laagwater het dek daarmede nagenoeg gelxjk kornt. De commandant van een tweede kanouneerboot, die met de ,/Bulgia" de rivier opstoomde. heeft dadelijk alle mogelijke hulp verleend en de bemaniiing van de //Bulgia" alsmede eenige goederen van dezen oorlogsbodem overgenomen. Deze tweede kauonneerboot heeft daarna iig- plaats genomen bij de gezonken Bulgia." Een amateur-photograaf te Portsmouth had zich in zijn donkere kamer opgesloten en een flesch bier meegenomen. Hij schonk zich daarvan een gias in maar deed er later bij vergissing een sterk vergif bij. Toen hij ge- dronken had bemerkte hij het en begreep, dat de dood snel zou volgen. Hij greep een stuk papier en schreef er nog deze boodsohap aan zijn vrouw op (bij de lijkschouwing las de coroner het voor) „Heb in het halve donker een vreeselijk vergissing begaan. Moet cyanide in bet bier hebben gegoten. Nog maar enkele secOndea te leven. Kan niet roepen. God helpe je, Reveling. Mijn hoof'd loopt om. Zeg Na dit geschreven te hebben, is de ongelukkige nog uit het hok gekropen en tot bij de trap gekomen. Daar vond zijn vrouw hem dood liggen. De redding wan DS Fransche schipbreukeiingen. Vrijdagmiddag zijn op 18 mijl N.W. van Katwijk door de bemanning van den stoom- trawler Prima Vera (IJM 97), maatschappij Pesca, opgepikt 16 schipbreukelingen van het Fransche stoomschip Thisbe, Donderdagavond van Rotterdam naar Caen vertrokken met een lading steenkolen. Door het inslaan der luiken was het schip vol water geloopen en zinkende. 15 man verlieten in 2 booten het schip. De kapiteiu bleef nog achter. Nadat de eerste 8 man uit een boot gered waren en 5 uit de tweede boot, sloeg deze oru en werden de 2 overigen met lijneu gered. Toen het schip zonk, sprong de kapitein op een plank en werd met zeer veel moeite gered. Het schip is ge zonken in 13 vaam water. De correspondent der N. R. Ct. te IJmuiden schrijft daaromtrent Naar aanleiding van de redding van de equipage van het Fransche stoomschip Thisbe had ik een onderhoud met kapitein Pierre le Bitter, herkomstig van Caen, en den schipper vau den trawler Prima Vera, Jacob Stam van 1-lmuiden. Omtrent de ramp werd toen nog het navolgende verteld In den namiddag, toen de Prima Vera, wegens vliegend storm weer niet kunnende visschen, met den kop op zee gestoken lag, 15 mijl N.W. t. N. van Scheveningen (niet van Katwijk als ons vroeger in den haast was medegedeeld) zag men van N.W. een diepgaand stoomschip naderen met zware bakboordsslagzijde. Dat was de Thisbe van Rotterdam naar Caen. Toen de Thisbe voor den trawler was over- gegaan het gezicht op zee was slecht zag men in den voortop een vlag hijschen, wit met zwart blok, en even later aan den achter- mast twee vlaggen, een witte met blauwe blokken en een gele met rooden bal. De schipper van den trawler begreep daaruit, dat de bemanning in nood verkeerde en stoorade spoedig op. Toen hij de Thisbe genaderd was, die hard doorstoomde om onmiddellijk zinken te voorkomen, wist hij de bemanning te be- duiden dat zij de sloepen moest strijken. Daaraan werd gevolg gegeven en spoedig verliet een boot het zinkende schip met acht man, die met veel moeite gered werden, daar de boot vol water gestagen was. Een matroos vau den trawler, Pieter Wannier van Nieuwe- sluis, beguf zich met een lijn om het lijf in de boot om die leeg te hoozen, want de scheepsboot van de Prima Vera was door den storm onklaar geraakt. Daarmede bezig, zag men een tweede kleinere boot naderen met zeve.n menschen volgeladen. Nadat ook hiervan vijf met groote moeite gered waren, sloeg de boot om. De twee overigen konden bijtijds een hun toegeworpen lijn grijpen en werden ook binnen boord van den trawler gebaald. De Thisbe zonder vaart zonk nu spoedig in de diepte weg en men zag den eenig achterge- bleven persoon, den kapitein, met een stuk plank gewapend zich uit het want in de brullende zee storten. Vreeselijk moet het schouwspel geweest zijn, die man, schrijlings op een stuk plank gezeteti, met de woeste golven op en neder gesmeten. Met ontzaglijke moeite wist men hem eindelijk onder lij van den trawler te krijgen en een lijn met redding- boei toe te werpen, die hij gelukkig kon grijpen. Geheel uitgeput werd hij toen aan boord van den trawler geheschen, waar hem alle noodige zorgen werden gegeven, waardoor hij behouden bieef. Op onze vraag, waarom ook hij niet in de boot gegaan was, omdat 't toch roekeloos was alleen achter te blijven, gaf hij eenvoudig ten antwoord//Er was geen plaats meer, er konden ternauwernood zeven man in. Om zijn zeven menschen kans van redden te geven, ging hij eigen leven offeren, ofsehoon thuis vrouw en kind op hem wachtten. Stellen we ons het weer van Vrijdagmiddag voor, dan kan men zich eenigszins inden- ken, wat drama daar zou afgespeeld zijn als niet toevallig de Prima Vera in de nabijheid was geweest. Van eenig ander schip was geen spoor te zien. Hier mag pog wel herinnerd worden dat door denzelfden trawler met gedeeltelijk dezelfde equipage in Februari van dit jaar 21 menschen zijn gered van het Deensche stoomschip Stanton dat ook tijdens hevigen storm verloren ging. De schipper van den trawler deelde nog mede dat de Tfiisbe bij het zinken omsloeg, zoodat het wrak voor de groote vaart geen gevaar zal opleveren, doch voor de visscherij des te meer. De eigendommeu van Koning Leopold behooren voortaan aan naamlooze vennootschap- pen. De Koning heeft zijn bezittingen te Brussel en te Laeken n.l. ingebracht in de, emd Novem ber te Brussel opgerichte, Compygnie fonciere, industrielle et commerciale pour la conservation et Tembellisseraent des sites. Zijn eigendommen in de Midi had Leopold reeds vroeger ingebracht in de Societe de la Cote d'Azur, andere bezit tingen in de maatschappij Nieder-Fullbach. De oprichting van de vennootschap nu pas te Brussel wordt door de Temps hieruit ver- klaard, dat de Koning reeds vroeger, voor de O

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 2