No. 5387. Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 4 December 1909. 49° Jaargang. Binnenland. TWBBDZl Bet Baagsche correspondeDtiebureau meldt Van bevoegde zijde wordt tnedegedeeld, dat Prinses Juliana in alle opzichten voorspoedig opgroeit. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag. Bet algemeen debat over de Justitiebegrooting wordt voortgezet. De beer De Jong vestigt de aandacht op de slappe handhaving van de Zondagswet, met welke wet verscbillende gemeentebesturen vast loopen, niet wetende hoe eigenlijk te moeten bandelen. In dat verband kritiseert spreker bet toestaan door den burgemeester van Rotter dam van het houden in 1907 van een optocht voor algemeen kiesrecht. De energie van dien burgemeester is overigens een zegen voor de gemeente. De heer Van Doorn betoont zicb voorstander van het behoud der strafminima, doch slechts voor de groote misdrijven. Spreker kwam op tegen de Koninklijke goed- keuring van statuten van de Eersce R.-K. Levensverzekeving-Maatschappij te Baarlem, welke statuten, wegens huu bepaling dat alleen Roomsch-Katholieken met haar in betrekking kunnen staan, bijdragen tot het euvel, door spreker juist dezer dagen in het licht gesteld, van aanwakkering der kerkelijke hartstochten. De heer Van Wijnbergen sluit zich aan by den aandrang naar herziening van onze burger- lijk- en strafprocedureoordeelt dat opheffing van de strafminima een schrede terug zou zijn spreker meent dat men den Minister van Justitie onrecht aandoet door te meenen dat deze, hoewel hi) zich in de gewisselde parlementaire stukken gematigd over het N.-Malthusianisme uitliet, geen tegenstander van die richting zou zijn. De heer Duynstee bestrijdt o. a. den aandrang om subalterne politie-ambtenareu, die geen hulp-officieren van justitie zijn, verhooren te laten afnemen. De heer Loeff betoogt de dringende nood- zakelijkheid van uitbreiding der crimineele statistiek ook tot misdrijven, waarbij de dader onontdekt bleef. Spreker vraagt naar's Ministers bepaalde voornemens inzake het recht van ver- eeniging en vergadering en de militaire recht- spraak, en dringt tenslotte aan op spoed met de nieuwe regeling der administratieve recht- spraak. De Minister van Justitie zegt, zich aanvan- kelijk te willen aansluiten bij hen die den ge- heelen grondslag van ons civiel proces zouden willen wijzigen. Maar alvorens de Regeering dezen omvangrijken arbeid ter hand kan nemen, moet zi] afwachten den arbeid van de commissie uit de Juristenvereeniging en van nog een andere commissie, die zich met het proces-recht-vraag stuk bezig houdt. Berziening van ons strafproces kan partieel geschieden. De Minister bestrijdt het denkbeeld om ver hooren alleen te doen afnemen door superieure ambtenaren. In vele gevalleu moeten die ver hooren door rijksveldwachters worden afgeno- men. Voor het verplichtend stellen van het verhoor in raadkamer van een verdachte voor verlenging van diens preventieve hechtenis, zou wetswijziging noodig zijn. Voor schadeloos- stelling aan preventief gevar.genen gevoelt de Minister principieel geen bezwaren, doch alleen in geval de onschuld van den verdachte onom stootelijk vaststaatwat het eedsvraagstuk be treft, betoogt de Minister dat de kwestie van den justitieelen eed afzonderlijk opgelost kan en moet worden, aangezien de algemeene rege ling van den eed te veel tijd vordert om daarop de z. i. urgente voorziening ten aanzien van den justitieelen eed te laten wachten. Behoud van de justitieele eedsaflegging is noodig, ten- einde den rechter, die toch op de beeedigde verklaringen moet afgaan, in staat te stellen zich voor de juistheid van zijn vonnis te ora- ringen met een waarborg, dat de getuige de waarheid zal spreken. Echter moet eedsaf legging tegen ernstige godsdienstige overtuiging in, niet in stand worden gehouden. Tot facul- tatiefstelling van den eed mag dit echter niet leiden. Bij een voorstel van den Voorzitter, om Woensdag eenige ontwerpen in de afdeelingen te onderzoeken, dringt de heer Patijn er op aan, 't voorstel tot heffing van 30 pCt. verhoogde invoerrechten spoedig in de afdeelingen te onder zoeken, opdat de handel niet lauger het zwaard van Damocles boven het hoofd hange, en eindelijk wete waaraan zich op dat punt te houden. De Voorzitter antwoordt hierop, dat hij van den Minister van Financien bericht beeft ont vangen, dat de Regeering, met het oog op de veranderde omstandigheden, zeer ernstig over- weegt het ontwerp in de trekken. Een defini ^ieve beslissing dienaangaande zal spoedig ge- nomen worden. De sprekers verder beantwoordende, deelt de Minister het volgende mede De Regeering zal de benoeming van een Regeeringscommissaris voor de verdediging van de administratieve rechtspraak overwegen. Over strafbaarstelling en de homo-sexualiteit kan bij de stratrechtnovelle worden gesproken. Nieuwe grondea voor echtscheiding, bv. onder- ling goedvinden, kunnen van den Minister niet worden verwacht. De opsluiting van habitueele dronkaards zal mede bij de wijziging van het Wetboek van Strafrecht kunnen worden behan- deld. Candidaat-notarissen worden behandeld als alle andere ambtenaren, opheffing der ge- heime rapporten over hen is niet wel mogelijk. Strafrechterlijke repressie van oneerlijke con- currentie is niet raadzaam, alvorens een wijzi ging in het Burgerlijk Wetboek ontoereikend zal zijn gebleken. De instelling van een rech ter, alleen belast met de kinderbereehting, is nog niet mogelijk, wel echter kunnen bij groote rechtbanken alle kinderzaken, civiele en poenale, bij dezelfde kamer worden aangebracht, gelijk in Amsterdam gescliiedt. Aan de voogdijraden kan kennis worden ge- geven van de vervolgingen, tegen minderjarigen mgesteld. Met de wenschelijkheid eener her ziening van het strafrechterlijk deel der Kinder- wetten stemt de Minister in. De ondervinding toont, dat de knapen tusschen 16 en 18 jaar een zeer nadeeligen invloed oefenen op de tuchtscboolbevolking. Daarom moeten voor dezulken reeds andere bepalingen worden gemaakt. Een praktische wijze om de onderhoudskosten op de ouders te verbalen, is moeilijk te scheppen, maar de Minister wil be- proeven door aan den voogdijraad toe te voegen speciale ambtenaren, om voor het binnenkomen der onderhoudsgelden te zorgen. De Mormonen laten veelwijverij toe. De Regeering had berichten uit Araerika, dat er in het geheim vele dubbele huwelijken worden gehouden. De Regeering laat de juistheid dier berichten in het midden, maar de Mormonen erkennen de polygame huwelijken zelf. Daarom heeft de Regeering gemeend, personen, die er over dachten naar de Mormonen te trekken, naar waarheid in te lichten. Optochten met muziek op Zondagen zijn krachtens de Zondags wet niet verboden, mits zij de godsdieust- oefeningen niet belemmeren. De Regeering kan haar goedkeuring niet onthouden aan naam- looze vennootschappen, die, krachtens haar statuten, alleen Katholieke aandeelhouders mogen hebben. Bet stellen van speciale strafminima verdient geen aan beveling. Bet algemeen debat wordt gesloten. Bij het artikel rechterlijke macht klaagt de heer Duys over meten met twee maten door de rechterlijke macht. Bij brengt hulde aan den Minister, die in de Papendrechtsche zaak zich stelde op het standpunt van eeriijkheid. Spreker behandelt nu den vertrouwelijkeu brief, door den officier van justitie te Dordrecht aan den advocaat-generaal alhier gericht, buiten den beklaagde en diens advocaat om, en die wemelt van onjuistheden en ongemotiveerdeaantijgingen. Kan de Minister zich vereenigen met de praktijk van zulke ongecontroleerde ambtsbrieven, die den rechter onder de oogen komen Spreker vraagt den Minister nog, of een gewoon arbeider, zoo hij hadde gedraaid in zijn verklaringen als de rechter-commissaris Van Rhede van der Kloot, niet reeds wegens meineed gearresteerd zou zijn. Kan zulk een rechterlijk ambtenaar gehandhaafd blijven? Voorts be- spreekt de heer Duys de ergerlijke wijze, waarop door het hof van 's Bertogenbosch de getuigen zijn bejegend. De Voorzitter verzoekt den spreker zich in zyn uitingen te matigen. De heer Duys acht het parlementair voca- bulair niet voldoende om deze misstanden te schetsen (rumoer). De Minister van Justitie wil geen strafactie bevelen tegen een der betrokken rechterlijke ambtenaren. De heer Duys heeft het zooal vergissing plaats vond - goed gevonden alsnog ziet hij geen reden voor een extra toe- lage. Morgen 101/* uur voortzetting. Bedenavond 8 uur aanvang der behandeling hoofdstuk Marine. By de gisteren gehouden stemming voor een lid van de Tweede Kamer in het district Gulpen, werden uitgebracht 3866 geldige stem- men. (Bij deze opgave ontbreken de stemmen van twee stem bureaux). De heer L. M. flermans (soc.-dem.) verkreeg 423, en Jhr. Mr. Oh. Ruys de Beerenbrouck (r. k.) 3443 stemmen. Gekozen is dus de heer Ruys de Beerenbrouck. Een eereraad voor de decorntiekwestie. De Standaard schrijft Onder de vele onjuiste berichten, die, rakende de bekende zaak, door enkele organen der Pers versprbid werden, behoort ook het zeggen, dat Dr. Keeper het denkbeeld om zijn zaak in handen van vroede manuen te geven, zou hebben gewezen van de hand. Bet tegendeel hiervan is waar. Niet eens, maar herhaaldelijk, is door hem aan meerderen verklaard, dat hij van voornemen was dit te doen,1 maar het uitstelde tot na afloop van de Begrootingsdiscussien. Zelfs was het zijn plan geweest, zich in de Kamer van alle verklaring te onthouden, en zich geheel tot het nitlokken van zulk een uitspraak van derden te bepalen. Maar al ging hij thans, op het ad vies van vrienden, tot het afleggen van een korte ver klaring in de Kamer over, hieruit volgt in het minst niet, dat zijn oorspronkelijk voornemen zou zijn opgegeven. Veeleer hebben reeds be- sprekingen plaats gehad over de beste wijze, om tot de uitvoering er van te kunnen ge- raken. TER NEUZEN, 3 December 1909. een een rechterlijke ambtenaar van meineed te be- schuldigendaartegen komt spreker op. Een officier van justitie heeft het recht confiden- tieele brieven met den procureur-generaal te wisselen. De fout was slechts dat de brief openbaar werd. De heer Roodbuyzen acht de bewaking der Kamer door rijksveldwachters verkeerddeze beambten worden aan hun dienst onttrokken. De Minister is van oordeel, dat thans slechts veldwachters voor bewaking; kunnen worden gebezigd. De beer Belsdingen bepleit een betere dienst- regeling voor deze lieden. De Minister vindt daartoe geen aanleiding, waar deze rijksveldwachters het't gemakkelijkst hebben van al hun ambtgenooten. De heer Belsdingen wenscht aan brigadiers- titulair der Rijksveldwacht een extra toelage van f 25 te zien toegekend. De heer Smeenge vraagt ook voor deze be ambten een kleine toelage. De Minister belooft overweging, maar voor- Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen Nieuw Neuzenpolder, de heer A. Bareman Wz. te floek. Bet zware stormweer brengt groote strem- ming teweeg in de scheepvaart. Schepen die naar zee moeten, blijven op het kanaal liggen of ankeren op de reede aldaar. Des nachts worden vanwege het loodswezen geen schepen bemand. Te Vlissingen geschiedt dit, naar men ons vandaar seint, niet meev sedert vannacht 2 uur. be uit zee komende schepen ankeren meest alien ter reede. Gisteren is alhier bij hoogwater op het Westelijk havenhoofd vastgeloopen het Eng. stoomschip //The Monarch", van Millom met ruw ijzer, voor Ter Neuzen. Terstond is aangevangen om een deel der lading over te laden in een lichter. Bij het volgend hoogwatertij des avonds, kwam //The Monarch" vlot, In ons nummer van Dinsdag plaatsten wy een bericht omtrent eene vechtpartij te Selzaete, waarbij een Ter Neuzensche schipper met een revolver zou hebben geschoten. Men deelt ons mede dat dit bericht, ontleend aan een Belgisch blad, geheel onjuist is. De toedracht is aldus Toen de Ter Neuzensche schipper 18 Nov. met zijn schip het grenskantoor te Selzaete passeerde, ontstond een woordenwisseling tus schen zijn personeel en dat van den Belgischen schipper K. De schipper, later voor zaken aan wal komende, werd daar aangevallen door een knecht van K., waarna ook K. zelf aan wal sprong om aan de mishandeling te helpen. Andere schippers kwamen nu te hulp om den aangevallene te ontzetten, waarop de knecht van K. eenige revolverschoten loste, gelukkig zonder iemand te treffen. Op het gerucht van het schieten kwamen meerdere personen toegeloopen, waarop de knecht van K. aan boord vluchtte. De strijd was toen uit, doch van het voor- gevallene is proces-verbaal opgemaakt. Voor de akte middelbaar aardrijkskunde slaagde Dinsdag te 's Gravenhage de heer J. F. van Wall van iJzendijke. Gisteren is naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht G. L., oud 20 j., veld- arbeider, geboren en wonende te Eecloo (Belgie), gedomicilieerd te Valkenswaard, beklaagd van diefstal te IJzendijke. In de week van 24 tot en met 30 Novem ber 1909 zijn in Zeeland voorgekomen 1 geval van typhus en febris typhoidea te 's Beer Arendskerke 5 gevallen van roodvonk, waar- van 1 te Middelburg, 1 te Serooskerke (W.) en 3 te Sluis en 1 van diphtheritis te Middelburg. Toen Zondagmorgen de gemeente-veld- wachter J. B. de Wispelaere te Sluis op sur veillance in het veld was, betrapte hij een gezelschap stroopers, dat hij achtervolgde. De stroopers losten toen op den politieman een drietal schoten, waarvan er echter geen trof, ofschoon de kogels hem om de ooren vlogen. De stroopers ontvluchtten op Belgisch grond- gebied. Donderdag morgen omstreeks hall negen uur is te Breskens aan paalhoofd no. 2 het lyk gevonden van I. P., ploegbaas bij het laden en lessen van suikerbieten aan de haven aldaar. Te Cadzand is een lyk aangespoeld. Daarop gevonden papieren wijzeu aan dat het is Jean Baptiste Adam Visser aan boord van de //Martha no. 6" uit Coxyde. Zaamslag, 3 Dec. Beden werd alhier door het bestuur van den Zaamslagpolder aanbesteed de levering van 115.000 K.G. Mac-adam me- tende van 46 c.M. levering voor 10 Januari 1910. Daarna werd aanbesteed het vervoer voornoemde Mac-adam vanaf de lossings- plaats naar den dijk bij Reuzenhoek, de Groen- straat en naar den weg bezuiden het Veer. Voor de levering was het minsc ingeschreven door den heer J. B. Schalk te Ter Neuzen voor 2.976 per 1000 K.G. Bet vervoer naar voormelde wegen werd aangenomen door den heer S. J. de Braal e.a. aldaar voor f 0.90 per 1000 K.G. Gisteren werd alhier, ten overstaan van den notaris Dregmans te Axel, verkocht een huis met bakkerij op het gehucht Reuzenhoek bewoond door den heer J. Sturm. Kooper werd de heer P. Risseeuw te Re- tranchement voor f 1600. stoppeldijk, 2 Dec. Beden middag was er in deze gemeente, niettegeustaande het slechte weder zeer veel drukte. Wat was het geval Onverwacht verscheen St. Nicolaas met zijn zwarten knecht in de kom van Rapenburg, beiden te paard. Zij deden een tochtje tot den Margretschen dijk en reden vervolgens naar de bewaarschool. Boe het bij de kleinen toeging kan men zich voorstellen, doch de talrijke versnaperingen waren welkom, dat is te begrypen. Toen ging het in draf naar de school aan de Veerstraat. waar ook talrijke leerlingen van de school te Pauluspolder aanwezig waren. Ook hier heerschte natuurlijk heel wat pret werden door de leerlingen de verrassingen en en wijze lessen van den heiligen man met even veel iiefde in ontvangst genomen. Vervolgens ging het terug naar Rapenburg, waar beiden spoorloos verdwenen. Een woord van dank aan de milde gevers, die den bisschop in staat stelden zoo royaal uit te deelen. Iloewacht. Deze week is hier door de smeden en de wagenmakers het feest van Sint Eloy gevierd. In de middeleeuwen en ook later werd deze feestdag in hooge eere gehouden. Lang- zamerhand ontaardde deze feestviering, die oorspronkelijk een kerkelijk karakter droeg, in drink- en smulpartijen. In onze streken is men nog verder van de oorspronkelijke feestviering afgedwaald. Op dien dag of omtrent dien feestdag onthalen de smeden en ook de wagen makers hunne klanten op bier, koffie, brood en kaas in sommige gemeenten wordt zelfs waren eten opgediend niet om hun patroonheillge te eeren, maar om op dien dag huDne rekeningen betaald te krijgen. Bet is naraelijk gewoonte, dat hij, die „naar St. Eloy komt" tegelijk zijne jaarrekening voldoet. Terwijl dus andere ambachtslieden en ook de winkeliers na het indienen van hun jaar rekening soms weken en maanden op hun geld moeten wachten komt bij de smeden en wagen makers, als alles goed gaat, hun geld op een dag binnen. Zij moeten daarvoor hunne klanten wel onthalen, maar het is duideiijk, dat dit onthaal grootendeels wel betaald zal worden door den persoon, die er van geniet. St. Jansteen. Door een Duitscher, WStappen uit Viersen, die zich alhier tijdelijk gevestigd heeft, zijn nabij de Paal (Belgie) alhier grond- boormaterialen aangebracht, om te onderzoeken of de ondergrond steenkool bevat. Door den Minister van Waterstaat is, naar wij uit goede bron vernomen hebben, de vesti- giug van een spreekcel in het telefoonkantoor alhier verzekerd, zoo de kosten van inrichting van het kantoor de gemeente op zich neemt. Daar de telefooukantoorhouder reeds plaats voor een telefoon (spreekcel) bezit, zal deze inrich ting, aan kosten wel zeer dragelijk zijn en hopen we hiermede onze gemeente te zien verrykt. Men meldt ons uit Vlissingen In het „Bbl. van Antwerpen" is een be- scbryving opgenomen betreffende de redding van de equipage van het op den Banjaard ge- strande Italiaansche driemastschip Maria" door het Belgisch stoomschip „Marnix". Deze beschrijviug is in zoover onvolledig dat niet geme'ld wordt dat de redding voor een groot deel is te danken aan het beleidvol optreden van den Vlissingschen zeeloods W. Vader, die zich aan boord van de ,,Marnix" bevond en door handig manoeuvreereu het gestrande schip zoo dicht mogelijk wist te naderen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 5