mi. A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad e o r sch-Vlaanderen. Zaterdaa; 4 December 1909. 49e Jaargang. Buitenland. Gemeogde berichteo. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen j 1,Franco per postYoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika l,321/s en voor het overige Buitenland f 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbusbouders. A,DYERTEH TIEN: Yan 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tw eemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Revolutionnaire lords. Zes lange dagen heeft het Engelsche Hoo gerhuis gedebatteerd over de begrooting en Djnsdag te middernacht volvoerden de lords bun revolntionnair opzet door de motie-Lands- doVne aan te nemeu met 350 tegen 75 stem- men. Dus met verpletterende meerderheid is de begrooting verworpen. De inhond van de motie was, dat het Hooger- huis de begrooting niet wilde aanvaarden al- vorens het volk zich uitgesprytfesn had. Her- haaldelijk is van liberate zijd£ in het parlement er op gewezen, dat de lordsrgeheel buiten bun boekje gingen om te willenj meespreken in de financieele zaken des lands," waarover volgens de aloude Engelsche staats^eHen alleen het Lagerhuis te beslissen heeft. A)oor hun veto willen de lords zich dus meerdere rechten ver- schaffen dan de Grondwet hen toekent en zijn dus revolutionnair in de zuivere beteekenis. De gevolgen van de verwerping zijn niet gering Alle door de regeering seder! April van dit jaar gedane uitgaven waartoe zij door be- sluiten van 't Lagerhuis pleegt te worden ge- machtigd zijn nu feitelijk van onwaarde en behooren te worden teruggegeven tenzij men er iets (niemand weet nog wat) op vindt. Het tweede gevolg is dat van de voorgenomen belastiDgeu (verhoogde vergunningsrechten, ver- hoogde successierechten en een nieuwe grond- belasting) niets komt en het tekort op de Staatsbegrooting door de ouderdomspensioenen en andere kosten van sociale wetgeving ontstaan, door een leening zal moeten worden gedekt. Het derde zeer waarschijnlijke gevolg is out- binding van het parlement met de daaruit voort- vloeiende nieuwe verkiezingen, welke dan in Januari zullen worden gehouden. Nog altijd blijft het de vraag watde Koning wiens recht van prerogatief door deze daad der lords heet te zyn aangerand, doen zal. Nu de meerderheid, die het voorstel verworpen heeft, zoo groot is, zal hij vertnoedelijk niet op dit oogenblik ingrijpen. De verwerping der begrooting zal ongeveer 600 millioen gulden kosten. Het is nu de vraag of de nieuwe verkiezingen weer den liberalen de overwinning zullen bezorgen. Indien niet, dan behoort de Engelsche vrijhandel tot 't verleden en zal in dien zin de begrootings- verwerping ook zijn nadeelen voor 't buiten land na zich slepen. Aan waarschuwingen van de zij de der regeering heeft 't niet ontbroken. De parlementaire vete- raan Morley wees de lords op het nationale gevaar dat zij in 't leven gingen roepen. Eu- ropa ziet met vrees hoe in Engeland de finan cieele en constitutioneele crisis zal eindigen. Woensdag sprak de aartsbisschop van York voor, lord Curzon, gewezen onderkoning van Indie, tegen de begrooting. Namens de regeering legde Minister Crewe de laatste loodjes. In een rede van meer dan een uur verklaarde hij, dat na Woensdagavond het Hoogerhuis en bet Lagerhuis een einde zouden zien komen aan hun jarenlange vrieud- schappelijke betrekkingen. De regeering zal belangrijke wijzigingen in de samenstelling van het Hoogerhuis voorstellen. De bevoegdheid van bet Hoogerhuis zal be- perkt wordeu. Maar Crewe's waarschuwend woord hielp niet. Toen bet tegen de stemming liep steeg de opwinding in bet Huis enorm. Alle banken waren bezetde tribunes propvol. Het slottooneel van het debat maakte grooten indruk. Crawdon eindigde in een krachtige toespraak het debat voor de oppositie. Hi) zeide, dat zoolang als de pairs overtuigd waren, dat zij wel handelden, de gevolgen ook voor hun rekening konden blijven. Gejuich op alle banken, toen het pleit be- slecht was. Van de 615 lords waren 425 aanwezig, en hatiwelijks een zesde schaarde zich aan de ziji^e der regeering. Een betipging op het parlementsplein liep op niets nit, dank zij de uitgebreide politie- maatregeleaBi Het woord is nu aan de regeering. Het ondurzoek van de bedriegerijeu van Al bert!, den gewezen Minister van Justitie van Denemarken, is nagenoeg afgeloopen, maar het zal 1910 worden voor men bet geheel kau af- sluiten. Het is nu gebleken, dat Alberti tot 8 September 1908, toen hij zich bij de politie aangaf, de som van rond 10 millioen gulden heeft verduisterd. Het passief bedraagt nl. 10.230.000 gld. en het actief 122.100 gulden. Het actief wordt voornamelijk gevormd door 92.400 gld. aan goudmijnaandeelen. Het pas sief wordt o. a. gevormd door bijna 5 millioen gulden aan aandeelen van de Zeelandsche boeren- spaarbank. die Alberti heeft verkochtdan heeft hij 2.270.400 gld. verduisterd, die de vereeniging voor boteruitvoer van de spaarbank had geleend voorts 2.230.000 gld. gefingeerde inkomsten van de spaarbank, die hij geboekt had. Een groot gedeelte van het. geld heeft Alberti met speculeeren in goudmijnaandeelen verloren. Met het gebruikelijke ceremonieel is gisteren de Duitsche Rijksdag geopend. De keizerlijke familie was aanwezig en de afgevaardigden waren in grooten getale opgekomen. In de troonrede, die door den Keizer werd voorgelezen, werden verschillende wetten aangekondigd, o. a. uit- breiding der ziekteverzekering, wet op den huis- arbeid en regeling der strafprocedure. Geprezen wordt de ontwikkeling van Zuid-West-Afrika, waar het spoorwegnet zal worden uitgebreid bet aantal bezettingstroepen zal in verband hier- mee worden verminderd. Wat de buitenlandsche politiek betrof ver klaarde de Keizer, dat het Marokko-verdrag, met Frankrijk gesloten, op loyale wijze wordt uit- gevoerd en reden tot geruststelling geeft. Hulde werd gebracht aan den Driebond. De Keizer sprak zijn vertrou wen uit dat ook verder bet bijeenblijven der drie verbonden rijken de welvaart hunner volken en het behoud van den vrede bevorderen zal. De te Antwerpen aangekomen kapitein van de op den Banjaard gestrande ltaliaansche bark Maria vertelt, naar het Hand. v. Antw. meedeelt, het volgende over de wijze, waarop zijn schip verongelukte. //Toen ous schip na een mooie reis van Buenos Ayres aan Dungeness kwam, waar wij ook ge- signaleerd werden, konden we, niettegenstaande al ous zoeken, maar geen zeeloods vinden, zoo- dat wij gedwongen waren op eigen krachten de Noordzee door te varen. Zondagavond ongeveer 6 ure, kwamen we ter hoogte van het vuurschip den Noord Hinder, en, om geen gevaar te loopen, legden we de zeilen bij tot dat het dag was, en dan verder naar onze bestemming Rotterdam te varen. In den nacht zijn we door den stroom mee- gesleept geworden en geworpen op de zandplaat Noord Banjaard. Dit was tegen twee uren 's nachts. Gansch den nacht bleef de bemanning op het dek, daar het nogal geweldig stormde, en ons schip gevaar liep, elk oogenblik door de woedende zee verbrijzeld te worden". Over de redding der schipbreukelingen deelt kapitein Arfsten van de Marnix mee, dat hij Maandagmorgcn te half negen bij nog al mistig weder in de verte maar buiten koers een schaduw zag. Diehterbij gekomen bemerkte hij een bark, die seinde gestrand te zijn en dat de bemanning het schip verlangde te verlaten. De Marnix kwam zoo dicht bij als ze kon, en had reeds de booten uitgezet, toen men zag dat de bemanning van het schip zelf aanstalten maakte om met eigen eigen booten het schip te verlaten, wat in weerwil van de branding goed afliep. Alle achttien opvarenden kwamen aan boord vau de Marnix. Sommigen hunner waren btootsvoets. Het verongelukte schip is maar gedeeltelijk verzekerd. Naar uit Brouwershaven gemeld wordt kan het op den Banjaard gestrande schip „Maria", als verloren beschouwd worden. Het zit met het dek onder water. Eenige dagen geleden maakten we er melding van, dat in een bosch onder de ge- meente Woensdrecht een hoi ontdekt was, dat naar de daarin gevonden voorwerpen te oor- deeleu, een dievenhol moest zijn geweest. Wat blijkt nu Dai het eenvoudig een kamp was, dat eenige jongelui van Bergen op Zoom hebben in elkaar gevlochten, midden in het bosch, om zich te oefenen in het kampeeren. Waarschijnlijk, om tegen dat zij soldaat moeten worden aan het kampleven gewoon te zijn. Maandag vervoegde zich aan het hoofd- bureau van politie te Dordrecht de werkman M. van S., afkomstig uit Yerseke, met verzoek om voortgeholpen te worden. Bij het nazien van het Alg. Politieblad bleek de man nog 4 maanden gevangenisstraf te goed te hebben, waarom bij ter bescbikking van den officier van justitie is gesteld. In het bosch van OranjeNassauoord is een boschwachter dood gevonden zijn hond lag ook bvenloos naast hem. Eenig teeken van ver- wonding kon men niet op het lijk vinden. Een varken is geen struisvogel Te Ruinen stierf bij den landbouwer K. L. een varken. Wijl men reden had te gelooven, dat er in de rnaag het een of ander niet in orde was, werd deze geopend. Men vond nu daarin het gebeele koperen deksel van een tabaksdoos. De Gemeenteraad van Druten heeft het traktement van den gemeente-geneesheer met f 40 verminderd en dit bedrag uitgeloofd als jaarwedde voor eene vroedvrouw, met welke regeling de dokter echter begrijpelijkerwijze geen genoegeu neemt. Men meldt uit Maastricht Voor ongeveer vier weken werd er alhier inbraak gepleegd bij den heer Goudberg aan de Kleine Gracht. Ook in de omstreken werd herhaaldelijk iDgebroken. De politie is het thans gelukt, aan te houden twee gebroeders Dreesens en zekeren Fransen. Bij een onder- zoek ten hunnen huize ingesteld, werden ver schillende gestolen goederen in beslag genomen, benevens een aantal diamanten om ruiten stuk te snijden, een aantal valsche sleutels, inbrekers- werktuigen, enz. Voorwaar een mooie vangst Reeds eenigen tijd bemerkte een ploeg mijnwerkers te Heerlen (Limburg), dat er minder wagens geboekt stonden, dan zij geleverd hadden, op een week zelfs tot J 5 wagens kolen toe. VA'ijdag waren er alweer een 20tal wagens zoek nu" opgepast want er was zeker eeu dief. Het mocht gelukken, den dader aan te wijzen, die de nummers verwisselde, welke aan de kolen- wagens hingen, en die wagens op zijn naarn liet boeken. Toen de Duitscher bemerkte, dat hij betrapt was, liet hij loon en papieren in den steek en poetste de plaat. Door de politie te 's Gravenhage is, wegens poging tot moord, ter beschikking van de justitie gesteld, een zekere M., die gister- ochtend een dienstbode in de Jan Hendrikstraat door een revolverschot verwondde. Hij had gedurende eenigen tijd omgang met het meisje, en verdacht haar van ontrouw. Zoo- als hij later verklaarde, was hij daarom naar het huis gegaan, waar zij woonde, had daar aangescheld en toen het meisje de deur opende, loste hij een revolverschot, dat haar in de borst trof. De dader werd gearresteerd en zit thans in hen huis van bewaring. Het verwonde meisje werd naar het ziekenhuis overgebracht, waar bleek, dat haar toestand niet ernstig en de wond niet gevaarlijk was. - Woensdagnacht een uur kwam de 21jarige dochter van mej. de wed. De Jong te Uitwel- lingerga met een zekeren S. van 't Bneeker Sinterklaasfeest. In plaats van den veerman op te kloppen, maakte men gebruik van een bootje, waarmee men de Westerbrugsloot zou oversteken. Halverwege zonk't vaartuigje. Met de eene hand zwemmende en met de andere het meisje vasthoudende, trachtte de jonge man den oever te bereiken. 't Kwam zoover echter niet kort bij den wal moest hij, van vermoeienis uitgeput, 't meisje loslaten, dat terstond daarop in de diepte verdween. De gebroeders M. te Hulsel waren Zondag uitgegaan om een haasje te verschalken. Ge- ritsel hoorende en onraad vermoedende, ver- borg een der twee zijn geweer in het kreupel- hout. Eenigen tijd daarna wilde hij het weer te voorsehijn halen eu trok het met den loop naar zich toegekeerd uit den heg. Daardoor haakte de haan van het geweer achter een takje en eensklaps ging het schot af en kreeg de ongelukkige de voile lading in de borst. Hij zeeg neer en baadde weldra in zijn bloed. Zijn broeder, die op het hooren van het schot was komen toeloopen, vond den ongelukkige ster- vendegeen woord kon hij meer uitbrengen. Op de plek waar het ongeluk voorviel, gaf de ongelukkige weldra den geest. Het slachtoffer was een oppassend arbeiderszoon. Drank-ellende. In een logement in Wijk C te Utrecht kwamen Dinsdagavond eenige bezoekers heel laat thuis, ze waren tezamen uitgeweest en hadden meer gedronken dan goed en verstandig was. Een der mannen was zoo onder den invloed. dat hij bij het opklimmen van de trap mistastte en naar beneden viel. De huisgenooten hoorden het wel, maar dachten hij zal wel weer opstaan en naar boven gaan. Toen men des morgens in het trapportaaltje kwam, lag de logeergast dood in den gang. Hij moest kort na den val zijn overleden. Per brancard werd het lijk door de politie naar het hoofdbureau gebracht, waar de dokter bij de doodschouw constateerde, dat de man was gestorven tengevolge van misbruik van sterken- drank. Dicht bij Wimmelburg (Pruisen) merkte een baanwachter Zondagnaeht dat twee on- bekende mannen, waarschijnlijk stroopers, een eveneens onbekend, ongeveer 25jarige man even voor het voorbijkomen van den trein op de rails legden. De misdadigers bleven op eenigen afstand den afloop bespieden. De ongelukkige werd verpletterd, waarna de stroopers vluchtten. Men weet nog niet wie zij zijn, noch wie de doode is. Het geheim van den kinderroof te I hi- rimont is nog steeds onopgelost. Voortdurend komen er bij het parket nog naamlooze beschul- digingen toe, de eene tegenstrijdig, de andere in verband met vroeger gedane verklaringen of beschuldigingen. Maar alien leiden tot niets. Nu heeft het parket eeuen vij ver laten leegpompen, omdat een der brieven beweerde dat het lijkje van het kind daar op den bodem zou worden gevonden alles was even wel vruchteloos. In alle geval schijnt de misdaad eene uiting van wraak te zijn geweest, om den ontvanger te treffen in het dierbaarste wat hij bezat, zijn kleiukind. Geen siaarien meer in China. Toen de Mandschoe-dynastie in China aan de regeering kwam-, moesten de Chineezen zich het haar tot een staart laten groeien thans bericht de North China Herald zal deze haar- dracht, die vele eeuwen gebruikelijk was in China, 'n einde nemeu de regeering heeft besloten tot afschafiing van den staart. Zij wil echter niet alle staarten met een slag afsnijden, doch den maatregel geleidelijk invoeren. Men zal be- ginnen met de militairen, daarna komen de studenten, vervolgens de politie en dan alle staatsdienaren aan de beurt enz. Men is er evenwel nog niet gerust op, hoe de bewoners van het „Hemelsche Rijk" dat afsnijden van hun staart zullen verdragen. Eeuwenlang toch is deze haartooi als een soort van heiligdom beschouwd. IRH hind vrrscliijnt Worg»il«(:. en Vrijdagavond, j> Oe»tdai;en. toi| de Plrnm .81.1 W B»K MNHE »e Ter Wenien. D O O

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 1