Tsr Nsuzsnscho Courant Hz. Donderdag 2 Dec. 1909. No. 5386. Binnenland. FEUILLETON. T^WIBDEllDE BIjAJD- tweede kamer. Zitting van Maandagavond. Aan de orde is hoofdstuk II (Hooge Collegien van Staat enz.) De heer De Beaufort komt op tegen het ver- strekken van vrijkaarten aan de Ministers door de spoorweg-maatschappijen. Hij keurt dit af. Spreker vraagt of die vrijkaarten worden gegeven door alle maatschappijen dan wel alleen door de S.S. Op de vergoeding van reiskosten van Staats- wege hebben de afgevaardigden zeer zeker aan- spraak, en in de Grondwetscommissie, waarvan spreker deel uitmaakt, werd reeds een voorstel gedaan tot betere regeling. De heer Duymaer van Twist wijst er op dat deze zaak al jaren geleden aan de orde was. Wel staat in de wet dat de spoorwegmaat- schappijen alleen in haar belang vrijbiljetten geven, maar reeds onder het ministerie-Borgesius kwamen er alle jaren stapels vrijbiljetten, o. a. voor het leger. Waarom zijn die biljetten telkeu jare aanvaard V De vrijheid van handelen tegen- over de spoorwegmaatschappijen acht spreker door het aannemen van een vrijbiljet volstrekt, niet bedreigd. De heer Marchant bestrijdt het aannemen van vrijbiljetten. Reist men voor zijn zaken, dan is zoo'n vrijbiljet een subsidie voor de particu- liere zaken van een Kamerlid, en maakt men propaganda-reizen dan is het een subsidie voor de strijdkas van de politieke partij. Men stelle zich voor, de grootste werkgeefster in het land geeft subsidie aan de 8. D. A. P. Reeds dat de wet er zich tegen verzet is voldoende argument. De Ministers kunnen voor dienstreizen onkos- ten declareeren. Zij hebben dus geen ander belang bij een vrijkaart dan voor hun eigen particulieren zak. Ook voor de Kamerleden is het wenschelijk, dat zij met of zonder Grondwetswijziging kun nen declareeren voor reizen, in het belang van hun ambt gedaan. De heer Roodhuijzen verdedigt het vrijbil- jetten-stelsel. Het argument omtrent de propa ganda, speciaal die van de S. D. A. P. acht hij kinderachtig. Het wetteljjk argument is al door andere juristen weerlegd. De heer Schaper betoogt dat van een fooi geen sprake is. Ware er maar een schijn of schaduw van verplichting verbonden aan het aannemen van een vrijbiljet, geen Kamerlid zou er aan denken zulk een kaart aan te nemen. ..Spreker verdedigt het stelsel van vrijbiljetten omdat de socialisten wel degelijk behoefte ge- voelen om in 's lands belang te reizen, en geen millionnairs zijn zooals de heer Drucker, en misschien ook andere tegenstanders der vrij kaarten De heer Van Nispen (Nijmegen) verklaart zich mede tegen de vrijbiljetten. Argumenten voor de verstrekking heeft hij nog niet gehoord. Minister De Meester noemde het vrijbiljetten- stelsel bedenkelijk. Een spoorwegmaatschappij geeft zoo maar geen f 40,000 cadeau. Hoe wil men nog voor verbetering van het spoor- wegpersoneel vrijelijk arbeiden, wanneer men zoo'n cadeau aanneemt. De heer Van Vlijmen verklaart, dat er ook Katholieke leden zijn, die geen bezwaar hebben tegen de aanvaarding van vrijbiljetten. De heer Lohman verklaart niet te weten, wat een Minister aan zoo'n vrijbiljet heeft, daar hij toch dienstreizen kan declareeren, en geen tijd heeft voor plezierreisjes. Spreker zou //Zij komt hierheen", fluisterde Magdalen toonloos. Zij had stilzwijgend het verhaal aangehoord en staarde Amalia met oogen vol afschuw aan. Zij scheen buiten staat een protest te uiten of te ontkennen, of een leugen te bedenken, waarmede zij haar vader zoo dikwijls geholpen had. Deze vrouw icist alles, kende het geheim, dat zij begraven waande, want de moeder van de zoogenaamde Violet Thorne had op haar sterfbed aan den heer Sorosis geschreven, en daar zij na dien tijd nooit meer van haar ge hoord hadden, geloofden zij dat zij dood en begraven was en hen nooit meer zou kunnen lastig vallen. ,/Ja, zij komt hierheen", zei Amalia. „Zij komt deze week te Liverpool aan. En zij zal uw vader komen bezoeken en van hem hooren dat haar kind dood is." Dood herhaalde Magdalen. Vermoord," zei Amalia kalmer doch met nadruk. dus zeggenneemt zoo'n kaart niet aan. 't Verwondert spreker, dat ook de heer Troelstra voor het aannemen van een vrijbiljet is. Spreker acht de zaak van belang voor de waardigheid der Kamer. De zaak moet worden uitgemaakt. Kan dit nu niet reeds, dan zal spreker later een motie voorstellen, opdat men wete hoe de Kamerleden oordeelen. De Minister van Binnenlandsche Zaken ver klaart dat de Ministers inderdaad van de H. 1J. S., van de S. S. en van de N. C. S. M. een vrijbiljet hebben aangenomen. Zij zagen daarin geen schijn van bezwaar. Noodig heeft men die kaart niet. Een Minister kan ook zonder kaart zijn werk doen, maar de Minister begrijpt niet hoe iemand het in zijn hoofd haalt, dat een Minister door het aannemen van een kaart in andere conditie tegenover een spoorwegmaatschappij komt te staan. De Minister van Waterstaat sluit zich hierbij aan, en voegt er aan toe, dat men hier niet te doen heeft met een novum, en wijst op de moeilijkheid voor de Ministers om zich drie maal in de week op audientie naar t Loo te begeven, en daarbij van de route via Amers- foort— Amsterdam gebruik maken. Aan die moeilijkheid kan worden tegemoetgekomen, wanneer de vaak aangeboden vrijkaart woidt aangenomen. De spoorwegovereenkomsten ver- zetten zich niet daartegen, en er was geen enkel moreel bezwaar tegen. De debatten worden gesloten en de verscbil- lende artikelen tot en met "25 aangenomen. Bij art. 26 (ridderorden) verdedigt de heer Duys het bekende amendement tot balveering van den post (van 8000 op 4000). Nadat de Minister van Binnenlandsche Zaken en de eommissie van rapporteurs, bij monde van den heer Lohman, het amendement hebben ontraden, wordt dit verworpen met 55 tegen 5 stemmen. Hoofdstuk II wordt daarna aangenomen. Aan de orde is daarna de voortzetting van de beraadslaging over hoofdstuk ill (Buiten- landsche Zaken). De Minister van Buitenlandsche Zaken dankt, na opmerkingen van de heeren Yisser en Van Veen, voor het in hem uitgesproken vertrouwen. Het ontslag van den gezant Van Heeckeren van Kell geschiedde alleen om gezondbeidsre- denen, en nergens anders om. Van eenig ge heim dossier is nooit sprake geweest. De opvatting van den heer Van Vuuren omtrent den journalist-ambtenaar is verkeerd. Er is geen sprake van een lijf-journalist. De Minister voelt zooveel voor het pacificisme als een verantwoordelijk Minister daarvoor voelen mag. Alle moeilijkheden omtrent de Brusselsche tentoonstelling zijn thans opgelost. Te middernacht wordt de vergadering verdaagd, Vergadering van Dinsdag. Het algemeen debat over hoofdstuk Buiten landsche Zaken wordt voortgezet. De Minister van Buitenlandsche Zaken, zijn rede van gisteravond vervolgende, ontkent ten stelligste, dat de Noordzee-overeenkomst ons ooit zou kunnen dwingen, om tegen onzen wil met andere mogendheden samen te werken, en begeeft zich verder in een uitvoerig betoog, dat die Noordzee-entente zich juist van alle andere etentes, of allianties, tot dusver gesloten, hierin onderscheidt, dat zij elk agressief karak- ter mist. Het is noch een offensief, noch een defensief verbond. De entente is niets dan een pacifieke verklaring der zes mogendheden, die grondgebied aan of om de Noordzee bezitten, om den status quo te handhaven d. w. z. er tegen te waken dat zonder onderlinge goedkeuring dat grondgebied kan verbrokkeld worden. De verbintenis bevat dan niets anders dan dat de verbonden mogendheden hun souvereine rechten over het de Noordzee begrenzeude territoiron- geschonden zullen bewaren. Voor Nederland, - de Minister kan het niet nadrukkelijk ge- Magdalen sprong met een wilden kreet overeind. ,Zwijg, vrouw Hoe durft gij „Het is de waarheid," zei de Duitsche. ,,Gij weet het evenals ik. Gij kent de waarheid. Ik moet u wel zeer harteloos toescbijnen, ik, die er kalm bij stond terwijl uw vader mijn eigen nicht ter dood bracht maar ik be- schouwde haar slechts als een bloedverwante en gij betaaldet mij goed en ten slotte zijn wij alien ego'isten. Ik zweeg, ziende dat gij bezig waart haar het leven te ontnemen om haar geld ik wist, dat ik er voordeel van zou hebben, evenals gijGij en ik wij bezitten geen van beiden een hart, mejuffrouw." Magdalen kromp ineen bij het hooren dezer cynische woorden, welke zooveel waarheid be- vatten. Zij staarde de Duitsche aan, wier ge- laat zonder uitdrukking, voor haar het aanzien van een kruipend dier had. //Wilt gij mij de zestig duizend geven En wat zal ik aan mijn zuster zeggen, wanneer ik haar in Liverpool begroet Haar zeggen, dat haar kind een natuurlijken dood stierf of dat zij vermoord is V" z/Gij kunt niet bewijzen, dat zij vermoord werd." //Misschien niet, maar wanneer haar ljjk wordt noeg zeggen vloeit uit de Noordzee-entente geen enkele militaire verplichting voort. De entente sluit geen handhaving van neutraliteit uit, maar voor dat bewaren van die onzijdig- heid dient Nederland zelf te zorgen. En het- geen door de Regeering van Denemarken gezegd is over de entente, en als een afwijking is aan- gemerkt geworden van 't geen omtrent het wer- kelijke doel der Noordzee-overeenkomst is be- schouwd geworden, tast in geenen deele de kern aan van de uiteenzetting, welke spreker zoo- even namens de Nederlandsche Regeering ten aanzien van de entente heeft gegeven. Van een voorbehoud tot handhaving van de neutra liteit in geval van oorlog, is op het laatste oogenblik afgezien, doch bij de onderteekening werd door alle gevolmachtigden uitdrukkelijk elks recht erkend om in geval van oorlog neutraal te blijven. Het algemeen debat wordt na korte replieken gesloten. Bij de artikelsgewijze behandeling worden door de heeren flubrecht en Van Karnebeek aan kritiek onderworpen de hooge kosten van de Nederlandsche diplomatieke vertegenwoordi- ging in China, waar het traktement van den nieuw-benoemden titulair aanvankelijk uitge- tittkken op 15,000, nu wordt voorgesteld op 29,000, waarin wel-is-waar 4 mille voor be- waking van het gezantschapsgebouw, maar dat toch dezen Minister-resident een zeer bijzondere financieele positie heeft boven zijn ambtge- nooten. De heer Van Karnebeek berekende zelfs het totaal der kosten van de legatie te Peking, door meubileering enz. op 47,000. De heer Hugenholtz bepleit met den heer Hubrecht splitsing van salaris en dienst- uitgaven, omdat, als de laatste in de eerste begrepen zijn, de salarissen buitensporig ver- hoogd kunnen worden met een niet altijd con- troleerbaar beroep op noodzakelijkheid van stjjging der dienstuitgaven. Spreker kondigt een amendement aan, dat echter niet noodig zal worden indien de Minister tot splitsing of uitstel geneigd blijkt. Ook de heer Van Idsinga sluit zich bij den aandrang naar uitstel aan, doch alleen in geval de Minister geen bepaalde toezegging aan den Minister-resident heeft gedaan. In ieder ge val is splitsing tusschen vaste som en toelage noodzakelijk volgens de meening van de eom missie van rapporteurs, in wier naam spr. spreekt. De Minister van Buitenlandsche Zaken ver dedigt de salarisregeling van onzen gezant te Pekiug, omdat hij de krachtige overtuiging bezit, dat de heer Beelaerts aldaar niet toe kan met 15,000. Maar met de toelage zal in geen enkel opzicht vooruitgeloopen worden op de beslissingen, welke de eommissie voor den diplomatieken dienst zal nemen. In het Oosten speelt uiterlijk vertoon een bijzonder groote rol, en de Minister heeft goede grondeu voor zijn vast oordeel, dat wij in China met onze diplomatieke vertegenwoordiging in niets mogen achteruitgaan. De Minister heeft echter geen bezwaar tegen splitsing in dien zin10,000 toelage aan den heer Beelaerts en 4000 voor het gezant- schapsescorte. De Commissie van Rapporteurs kan die wijziging aanbrengen, dan zal de Minister haar overnemen. In dien zin gewijzigd komt de post nu verder in behandeling. Het amendement-Hugenholtz wordt tenslotte verworpen met 58 tegen 9 stemmen. Bij de verdere behandeling van Buitenlandsche Zaken stelt de heer Hubrecht een amendement voor om de 600, die bij het tractement van den consul-generaal te Pretoria meer zijn aangevraagd, te schrappen. Het amendement wordt zonder stemming aangenomen. De begrooting van Buitenlandsche Zaken wordt tenslotte aangenomen zonder stemming. Daarna wordt het tusschen Nederland en Mon tenegro gesloten handelsverdrag goedgekeurd. opgegraven en er een iijkschouwing plaats heeft, dan zou die knappe dokter waarschijnlijk tot de conclusie komen, dat hij zich vergist heeft en. dat er een vloeistof bestaat, welke uw vader bekend is en waarvan de werking in het menschelijk lichaam den knapsten professor bedriegen kan tenzij hij een nauwkeurige analyse maakt." z/Stzei Magdalen. //Ja gij zult uwe zestig duizend gulden hebben. Wij zijn in uw handen. Ik beken het." Ze had zich hersteld. Deze vrouw moest omgekocht worden en wat beteekende zestig duizend gulden, nu Violet Thome's nalatenschap de hunne was? Niets! z/Het is veel verstandiger," zei Amalia. //Gij ziet ik kan uw vijandin, maar ook uw vriendin zijn. Ik bewonder u. Ik bewonder uw zenuw- gestel het werkt prachtig. Ja, ik wil uw vriendin zijn alleen, gij moet het waardig blijven." z/Ik zal mijn vader zeggen u een cheque te geven. Of misschien is geld beter." z/Ja, veiliger," stemde de Duitsche toe. ffEn ik verouderstel, dat, wanneer gij meer geld noodig hebt, gij tot ons zult komen en wij het u zullen moeten geven," voegde Magdalen er met een treurigen glimlach aan toe. TER NEUZEN, 1 December 1909. Volgens mededeeling van den lnspecteur van het Loodswezen in het 6de District is de stompe ton No. 52, Schelde, op ongeveer 51® 19',6 N.b. en 0° 36',8 W,l. (4° 16',3 O.l. van Greenwich), vervangen door eene zwarte licht- boeq toonende een rood vast licht met ver- duisteringen, elke 10 sec. zichtbaar gedurende 3 sec. Maandag slaagde te 's Gravenhage voor akte A Middelbaar Fransch, de heer L. F. J. Mann te Sluis. Zaamslag, 30 Nov. in eene gehouden vol- tallige vergadering van ingelandeu van den Aan- en Genderdijkepolder, staakten de stemmen over een voorstel tot verbetering door begrinding van 4270 M. lengte weg, waarna de dijkgraaf van zijn recht gebruik maakte om te verklaren dat het voorstel is aangenomen. Op een zeer klein gedeelte na (nabij de buurt Poonhaven), dat alleen in het belang wordt geacht van na- burige polders, zullen nu in den loop van het volgende jaar, de noodige verbindingen over harde wegen worden aangebracht, in en om den polder. Vooral de aanstaande kunstwegen tusschen de buurtsehappen Veer en Reuzenhoek en in de richting Poonhaven, zullen ook uit een algemeen oogpunt, van groot belang zijn. Zaamslag. Dit jaar is in het Hellegat weer een vaargeul gedolven geweest naar den dijk van den Van Lijndenpolder, om er beeten te laden voor de Cooperatieve Suikerfabriek te Sas van Gent, welke fabriek daar bieten ontvangt van aandeelhouders uit den omtrek. Sinds eenige jaren staat hier eene weegbrug. Er werden voor de cooperatieve geleverd 823670 K.G. Jaarlijks wordt het moeilijker en kostbaarder de vaargeul te delven, omdat daar ter plaatse het Hellegat steeds meer opslibt, zoodat er sinds geruimen tijd plannen tot inpoldering bestaan. Een Eiontierdjarige. Op het vriendelijk Walchersche dorp Souburg gelegen tusschen Middelburg en Vlissingen, wordt heden een zeldzaam feest herdacht. De oudste inwoonster, de weduwe Johanna Dom- misse-Bosschaert, beter bekend als .,Oude Janna" viert heden haren 100sten geboortedag. Ofschoon de herdenking van dit feest grootendeels in huiselijken kring plaats heeft, waar alle kinderen, kleinkinderen, achterkleinkinderen en achter- achterkleinkinderen zich rond bet lichamelijk krasse, doch geestelijk zwakke oudje hebben vereenigd, wilden toch ook de gemeentenaren zich niet onbetuigd laten. Door eene commissie uit de ingezetenen is een som geld bij elkaar gebracht om de jubelaresse in staat te stellen den dag feestelijk te vieren. Voor de woning van de lOOjarige is een eerepoort opgericht en hedenavond brengt het fanfaregezelscbap haar een serenade. Dat van vele zijden felicitaties en geschenken ontvangen werden, behoeft nauwelijks vermelding. POSTER I JEN. St. Nicolaasfeest. De waarn. Directeur van het Postkantoor, vestigt, ter bevordering van een goede over- komst der postpakketten, tijdens de a. s. St. Nicolaasdrukte van 2 tot en met 6 Dec. de aandacht op het volgende Stevige en doelmatige verpakking, gebruik van sterk pakpapier en sterk touw wordt drin- gend aanbevolen. Het adres is bij voorkeur op den omslag te schrijven insluiting van een tweede, los adres is gewenscht. Vasthechting van adressen met lak is niet toegelaten. z/Zeker,' stemde Amalia toe. //Tusschen twee haakjes, is het u nooit in de gedachten gekomen, mejuffrouw, dat de werkelijke Violet Thorne nog in leven zou kunnen zijn Met een harden, onnatuurlijken lach sprong Magdalen vooruit. z/Wat bedoelt gij Zij staarde Amalia aan, als een wild dier, dat op zijn prooi loert. z/Niet lang nadat het kind verdween, kregen zij bericht dat het dood was." vAha zei Amalia. //Maar het kan onwaar geweest zijn. Werd het kind niet gestolen //Dat dacht mijn vader. Hij kon niet anders denken. De brief, die haar dood meldde, was ongeteekend. Weetgij dat zij nog leeft vroeg Magdalen. i,0heer, neen," zei Amalia luchtig. //Ik dacht alleen, dat het zeerzeer vervelend voor u zou zijn." z/Zeer vervelend," stemde Magdalen toe. Zij stak de hand uit naar de bel, om de Duitsche uit te laten. Een diepe zucht ont- snapte haar. z/Ik zal u morgen het geld zenden en ik hoop, dat gij in de toekomst zoo redelijk mogelijk zult zijn." j,Wordt vervolgd). VAN Mm—maagan^ranaww

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 5