i A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. SCHOOLGELD. No. 5385. Dinsdag; 30 November 1909. SEMBEiTSBAAB. Gemengde berichten. 49e Jaargang. BBBSTB BXjAD. Binnenland. FEUILLETON. S 0x3.de r- Hart. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen J 1,Franco per postYoor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,321/s en voor het overige Buitenland f 1,65. Men abonneert zich bij aile Boekhande- laars, Postdirecteureu en Brievenbushouders. ADVEETENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 25. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Men meldt aan de „Tel." uit 's Graven- hageUit de meest vertrouwbare bron kun- nen wij mededeelen, dat het bericht van de „Nieuwe Courant", als zou Dr. Kuyper de benoe- ming van een eereraad in zake de decoratiekwestie hebben geweigerd, volkomen onjuist isinte- gendeel de mogelijkheid van het instellen van zulk een eereraad staat nog geheel open. Wei is ons bekend, dat, kort na het publi- ceeren van de bewuste brieven, een invloedrijk lid der coalitie langs indirecten weg Dr. Kuyper heeft doen weten, dat zijnerzijds als meest ge- wenschte oplossing werd beschouwd de samen- stelling eener eommissie van buiten de politiek staande personen. Die eommissie zou de kwestie onderzoeken en rapport van haar bevindingen uitbrengen. Ofschoon deze wenk werd gegeven, maanden voor de linljeskwestie in de afdeelingen der Kamer werd behandeld, heeft tot nu toe bet be- doelde invloedrijke coalitie-lid niet vernomen, of Dr. Kuyper al of niet op het denkbeeld inging. TER NEUZEN, 29 November 1909. In de op Donderdag a. s., des voormiddags te 10 uren te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Ingekomen stukkenbenoemen leden Bur- gerlijk Armbestuur wegens periodieke aftreding van de heeren R. J. Scheele en P. M. C. van Sprangvoorstel tarief loon ruimen privaat- 39) Haar toon was veranderd, dreigend nu. z/Het zou ook gemakkelijk zijn, er nog eenige inlichtingen bij te geven," voegde zij er aan toe. //De bijzondere manier, waarop mynheer Sorosis trachtte mejuffrouw Violet's gezondheid te verbeteren. Hypnotisme die kunst waar- voor wij den Heme! zoo dankbaar moeten zijn, omdat zij zoo weinig verstaan wordt en bet vreemde voedsel dat hij voor haar mengde, en waarvoor ik de strikste orders bad niemand anders daarvan te laten proeven Er volgde eene korte stilte, die door de Duitsche weder verbroken werd. i/Zijt gij van meening veranderd, mejuffrouw z/Stellig niet," zei Magdalen besiist. //Wij hebben uw diensten betaald. Goeden dag. Ik heb u niets meer te zeggen en ik vrees uw boosaardigheid niet Doch Amalia was niet voornemens heen te gaan, en toen Magdalen dit bemerkte stak zij de hand naar de bel uit, hetwelk de Duitsche echter verhinderde. Zij trad op haar toe. putten enz.verordening toelating schippers- kinderen op schoolbenoemen onderwijzer school C (op de voordracht komen voor J. F. Moes, H. Yermandel en D. Houtkamp); vast- stellen 2e suppletoir kohier hoofdelijken omslag. Voor eenigen tijd is alhier een comite gevormd voor het stichten eener R. K. leesbiblio- tbeek. Het comite bescbikt, naar wij vernemen thans reeds over een aantal boekwerkeu, zoodat de opening binnenkort kan worden tegemoet gezien. Alhier is een sub-comite gevormd van de vereeniging „Voor het kind", bestaande uit de dames mevr. E. J. P. HasseEijke en mej> J. T. de Kraker. Vrijdag slaagde te Breda voor het examen vrije- en orde-oefeningeu der gymnastiek de heer C. F. Eeckhout, van Koewacht, leerling der kweekschool te Oudenbosch. De St. Crt. no. 278 bevat een koninklijk goedgekeurde wijziging in de statuten van de N. Y. ,,ZelaDdia, Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeland" te Hulst. Art. 2 luidt thans als volgtHaar doel is het uitgeven van eene courant, genaamd „Ze- landia" gewijd aan de verdediging en verbrei- ding der Katholieke staatkundige beginseien, benevens het exploiteeren eener drukkerij. Op het land van den heer Cornelis Haak te Axel, ongeveer ter plaatse van het voor- malige hoenderpark is Vrijdag in den polder Beoosten en Bewestenblij Benoorden door een jager de heer Pierre de Smet te Zele (Belgie) een haas geschoten met twee pooten, alleen de achterpooten waren aanwezig en een heel kort stompje van voren. Het dier was goed ont- wikkeld, het woog 4 K. G. Donderdagmiddag werd op de bovenzaal van de societeit, ,,De Vergenoeging" te Middel- burg, in een vergadering van het Hoofdbestuur der Provinciale Zeeuwsche Vereeniging „Het Groene Krnis" de eommissie geinstalleerd, welke rapport zal hebben uit te brengen omtrent de beste wijze, waarop de bestrijding ter tuber- culose in de provincie Zeeland kan worden ter hand genomen. In de eommissie hebben zitting genomen de heeren Jhr. Mr. W. H. Snouck Hurgrouje, voorzitter der gezondheidscommissie te Middel- burg, N. M. de Ligt, Ned. Herv. predikant, voor zitter der Zeeuwsche Diakonessen-VereenigiDg te Middelburg, Dr. Duijvis, arts, voorzitter der gezondheidscommissie te Vlissingen, Mr. Polvliet, Zierikzee, secretaris der gezondheidscommissie te Zierikzee, A. J. Hoorweg, arts te Heinkens- zand, Siemelink, Doopsgez. predikant te Goes, Dr. Dooijer, arts te Aardenburg, P. Dikkenberg, arts te Zuidzande, J. C. v. d. Harst J.Jz., apo- z/Gij vreest mijne zoogenaauide boosaardigheid niet, zegt gij," zeide zij. „\k heb slechts miju eigeu belangen op het oog. Maar wellicht mejuffrouw, vreest gij de waarheid. Dat doen wij bijna alien en gij hebt daar de meeste reden toe. Misschien geeft gij er niet om, wanneer ik de wereld een feit vertel, waarvoor gij altijd uw uitersten best gedaan hebt, bet te verbergen dat het arme meisje, dat stierf ik wil het wat beleefd zeggen evenmin als ik Violet Thorne heette, maar een kind was, dat uw vader ver- kreeg om de plaats in te nemen der erfgename, die gestolen was. Ah, mejuffrouw dat treft u, he Wij hebben aldoor nog geschermd, maar nu komen wij tot feiten!" 1 Magdalen was met een flauwen uitroep in een stoel gezonken. Zij staarde met trillende lippen de Duitsche aan, maar kon geen woord uiten. Ten laatste slaagde zij er in, hare lippen te bevochtigen en uitte, bijna onhoorbaar z/Hoe wist gij dat? Hoe vondt gij dat uit ,.Ik heb het altijd geweten, al den tijd dat ik hier was om te onderzoeken wat gij met het kind mijner zuster deedt." „Het kind uwer zuster „Ja, de moeder van het meisje, dat gij liet doorgaan voor Violet Thorne, was mijne zuster. En uw vader na de plotselinge verdwijning theker te Middelburg, Dr. B.M.Vaandrager,arts te Domburg, M. Noordijke, notaris te Colijnsplaat, Dr. Liesker, arts te Hontenisse, 0. E. Plugge, arts te 0. en W. Souburg, Mr. Dr. F. S. Witceveen, te Vlissingen, de beide laatsten leden van het hoofdbestuur der provinciale Zeeuwsche Groene Kruisvereeniging, terwijl de heer De Graaf, burgemeester van Oud-Vossemeer, zijn medewerking heeft toegezegd. De eommissie koos uit haar midden een be- stuur, bestaande uit de heeren C. E. Plugge, voorzitter, A. J. Hoorweg en Mr. Dr. F. S. Witteveen. Te Hoofdplaat is de inning der tolgelden op den straatweg naar den Nieu wlandschen molen, gemeente Biervliet, in het openbaar verpacht aan E. de Scheppere te Groede, voor een termijn van drie jaar, iugaande 1 Januari 1910, tegen ben pachtsom van f 1045 per jaar. De tegenwoordige pachter is Th. Rijckaert, landbouwer, die tegenover het ledig staande tolhuis woont. St. Jausteen. Zaterdagmorgen bemerkte de wed. De Potter, dat twee jonge varkens, wel ke den vorigen dag waren gekocht, in den beer- put den dood gevonden hadden. Daar de planken alien waren weggenomen vermoedt men, dat dit door kwaadwilligen is geschied. Van het gebeurde is bij de politie aangifte gedaan. Axel, 29 Nov. Op de heden alhier ge- .liouden veemarkt waren aangebracht 9 paarden, 161 stuks hoornvee, 40 varkens en 1 schaap. Premien werden uitgereikt als volgt Voor het sc'noonste paard van 3 tot 7 jaar oud, le prijs 5, aan C. Haak, landbouwer te Axel2e prijs 3, niet uitgereikt. Voor het schoonste hengst- of merrieveulen, beneden het jaar oud, een prijs van 2, aan L. Faas, landbouwer te Axel. Voor het schoonste veulen van 1 tot 3 jaren oud, le prijs 4, aan D. Verpoorte, landbouwer te Philippine2e prijs 2,50, aan C. Haak voornoemd. Voor den schoonsten dekhengst van 2 tot 7 jaren oud een prijs van f 5, aan de vereeniging z/De Toekomst".. Voor de schoonste baatgevende of kalfdra- gende koe le prijs 5, aan A. de Feijter Cz., landbouwer te Koewacht2e prijs f 3, aan lz. de Feijter Wz., landbouwer te Axel. Voor de schoonste kalfdragende vaars, le prijs 4, aan J. de Putter Jz., laudbouwer te Axel 2e prijs /2,50, aan Dan. van Cadsaud, landbouwer te Axel. Voor het schoonste 2jarig ruud een prijs van 3, aan A. de Feijter Cz. voornoemd. Voor den schoonsten hokkeling een prijs van f 2, aan J. de Putter Jz., voornoemd. Voor deu schoonsten springstier een prijs van de werkelijke Violet Thorne, die toen vier jaar oud was, en wie men dacht, dat gestolen werd wenschte niet gaarne het genot van haar geld te missen en slaagde er in een ander kind te verkrijgen van den zelfden leeftijd, het kind van eene Duitsche vrouw, die op het punt stond naar Canada te verhuizen. Alies was prachtig geschikt niemand zou er de neus aan stooten. Die Duitsche vrouw, mejuffrouw, was mijn zuster. Jaren daarna, toen zy op haar sterfbed lag deed zij mij de schrifteiijke bekentenis en smeekte mij het kind op te sporen het moest toen een volwassen meisje zijn en mij te overtuigen dat zij gezond en gelukkig was. Het scheen, dat mijne zuster wist, dat haar kind als //erfgename" moest fungeeren. Uw vader had het haar ingefluisterd, niet zeer verstandig van een gladden vogel als hij, niet waar Het zou veel beter voor hem geweest zijn, wanneer hij haar in onwetendheid had gebonden. Maar ik veronderstel, dat zij de redenen, waarom hij haar kind kocht, weten wilde. En uw vader was in nood, geen wonder dus, dat hij het zich liet ontvallen. Toen ik nu de bekentenis mijner stervende zuster ver- nam, ging ik hierheen en gij steldet mij als kamenier van mijn nichtje aanIk schreef mijn zuster, maar kreeg geen antwoord. Ik veronderstelde dns, dat zij dood was. En zie, van 5, aan J. de Patter Jz. voornoemd; en voor het vetste stuks hoornvee een prijs van f 5, aan R. Blankert slager te Axel. De handel was zeer levendig. Vlissingen. Tussehen de stoomschepen Presto" en „Brabant" heeft op de Noordzee bij Westkapelle een aanvaring plaats gehad. De „Presto" liep belangrijke averij op en moest naar Antwerpen terugkeeren. De Brabant" zette de reis voort. Goes, 26 Nov. Door den heer B. Huyghebaert, te Assebrouck, bij Brugge is aan de ingenieurs Cramers en Polano te's Gravenhage opgedragen gedetaileerde plannen op te maken voor een tramwegnet op Zuid-Beveland, teneinde deze over te leggen bij de aanvrage om concessie en renteloos voorschot aan rijk en provincie. Deze plannen zijn vastgesteld in een ver gadering van eenige invloedrijke personen op dat deel van Zeeland, die op daartoe gedane uitnoodiging een comite tot ondersteuning en bevordering der plannen vormen. Het zijn de heeren M. de Jonge Jzn., lid van Gedeputeerde Staten, Mr. C. Lucasse, J. A. van Heel, I. D. Fransen van de Putte, W. Kakebeeke, J. C. H. Hollman, alien te Goes W. F. Lans- hoek te Kloetinge, C. Koert te Wolsfaartsdijk, D. Meulenberg te Oudelande, Iz. Willemse Jzn. te Yerseke, D. Mulder te Ovezande. De heer Jonge neemt de functie van voorzitter waar, terwijl Mr. P. Dieleman te Middelburg met het secretariaat is belast. In een Donderdag door hen gehouden ver gadering stelden deze heeren in overleg met den heer Huyghebaert de projecten aldus vast Baarland, Oudelande, Driewegen, steiger Bors- sele, Borssele 's Heerenhoek, Heinkenszand, 's Heer Arendskerke, 's Heer Hendrikskinderen en Goes Goes, Wolfaarsdijk, Veer; Goes, Kloetinge, Kapelle, Wemeldinge, Y er- seke, Kruiuingeu en Hansweert. Daar echter een provinciale dienst in uitzicht is gesteld tussehen Hansweert en VTake, is het laatste deel van het traject slechts voorloopig vastgesteld en zal daaromtrent nader overleg met betrokken autoriteiten gepleegd worden. Aanstonds zal met ijver aan het werk gegaan worden opdat nog in den loop van het voor- jaar bij betrokken gemeenten en polders de noodige subsidien kunnen aangevraagd en in de a. s. zomervergadering der otaten het verzoek om een renteloos voorschot kan behandeld worden. (M. Ct.) Omtrent het vinden van de vermiste stoom- boot //Handel en Nijverheid" in het vaar- water EnkhuizenStavoreu schrijft men aan de L. Ct. nader uit Stavoreu d.d. 26 dezev Twee visschersvaartuigen van hier kruisten al peilende hedenniorgen in genoemd vaarwater. A. de Jong, E. Visser en G. Yisser, die te zamen een jol bemanden, werden, dank zij de kalme zee, opmerkzaam op een draaikolkje in 't water, wat wijst op een onderbreken van den stroom. Nadere peilingen ter plaatse bevestigden bun vermoeden, dat de boot daar zou zijn te vinden. Geen enkel deel steekt boven het water, dat daar plm. 30 voet diep is, uit. Ondertusschen was ook het vaartuig van Van Randen nader gekomen en gezamenlijk ge- lukte het allengs met zekerheid vast te stellen, dat het de boot in quaestie moest zijn. Ze ligt op zij en zit volkomen in de vaarrichting, zoodat gedacht moet worden aan een plotseling ongeluk. Misschien dat bij het lichteD der van morgen kreeg ik een brief van haar. Zij leeft dus, mejuffrouw, zij heeft genoeg geld overgelegd en zij komt hierheen om haar kind te zien. Gij ziet, mejuffrouw, ouderliefde kan niet geheel sterven. Mijne zuster gaf haar kind op, maar nu, na vijltien jaren, is het verlangen in haar opgewekt, haar kind weer te zien. (Wordt vervolgd). COIIRMT Wit bind vermrhijnt MhhimIrs;-, WoenHdn^- en Vrijdnfgnvond, nit^ezonderd op JFeeatdni^en* bij de ITinvm IB. VAM DK 8AMDK te Ter Weazen* Do Burgemeester der gemeente TP^R NEUZEN maakt bekend, dat eene Openbare V ergadering van den Gomeenteraad is belegd tegen Won<1 erring den 2 Wecember 1IKK9, des voormiddags te 10 ure. Ter Neuzen, den 29 November 1909. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter kennis dat het kohier van het schoolgeld voor het openbaar lager onderwija in deze gemeeDte over het 4e kwartaal 1909 in afachrift, gedurende vijf maanden op de Secretarie der gemeente voor een ieiler ter lezing is nedergelegd. Ter Neuzen, 29 November 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeeetei. W. S. J. DiELEMAN, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 1