Ter HGUzenschG Courant Zaterdag 27 Noy. i909. No. 5384. jDZESIRJDIE BLA 3D. Binnenland FEUILLETON. TWEEDE K A IW E R. Yergadering van Donderdag. Het algemeen begrootingsdebat wordt voort- gezet. De Minister van Financien, zijn rede ver- volgende, verdedigt de drankaccijnsverhooging, waarvan hij wel degelijk vermindering van drankverbruik voorspelt. Vermeerdering van den smokkelhandel vreest de Minister niet alleen bet toezicht zal wat moeten versckerpt. Hierna vingen de replieken aan, waarbij de heer Drucker zijn standpunt inzake de Kuyper- kwestie handhaaft, zeer zeker na hetgeen Minister Heemskerk gister heeft gezegd, of: meer nog, heeft verzwegen, 't geen voor een goeden verstaander welsprekend genoeg is. Spreker doet nog eens uitkomen, dat de opdracht aan den heer Staalman, om een ouderzoek in te stellen inzake de gedwongen winkelnering, een hoogst ouaangenamen indruk heeft gemaakt, ook bij voormannen der rechter zijde, op wier oordeel het Kabinet ongetwijfeld hoogen prijs moet stellen. Tegenover het verwijt dat spreker oumeedoogend zou hebben gehaudeld, door de verkiezingskas der antire- volutionaire partij in 't debat te brengen, merkt spreker op, dat giften van 3000 a 4000 gulden aan de verkiezingskas der linkerzijde weinig voorkomen, terwijl de linkerzijde evenmin extra- londsen van li000 kent, geschonken nog wel door niet bij de partij aangeslotenen. Spreker betoogt nader uitvoerig, dat de leuze christelijke rechtsbeginselen zinledig is, alleen dient om bijeen te houden wat bijeen behoort en in de praktijk leidt tot conservatisme. Spreker constateert verder dat duidelijk ait de rede van Minister Heemskerk gebleken is, dat in het eerste vierjarige tijdperk van kiesrecht- hervorming niets komt. Ten slotte weuscht spreker aan het recht dezer Kamer om inlichtingen aan de Regeering te vragen over personen, be- noemingen enz., in vollen omvang vastgehouden te zien, onder erkenning echter tevens dat van dat recht met groote discretie moet gebruik worden gemaakt. De heer Troelstra constateert, dat dit jaar minder dan ooit de beteekenis der christelijke beginselen is gebleken. Voor praktische politiek zijn ze niet geschikt. Het kiesrecht is van de baan, hoewel zelfs antirevolutionairen en katholieken het eens zijn over bet huismans- kiesrecht met capaciteiten-kiesrecht. Men verwijt de sociaal-deraokraten dat zij hervormingen tegenwerken, tegen de leerplicht stemden Maar hebben indertijd de radicalen niet tegen de Kieswet-van Houten, tegen de tweede Ongevallenwet gestemd Al hadden de socialisten voor de Oorlogsbegrooting van Rap- pard gestemd, dan nog ware zij gevallen. De heer Borgesius, formateur van het Kabinet-de Meester, had moeten zeggen welke waarborgen hij had, dat dit Ministerie zijn program zou uitvoeren. Sabotage en vorstenmoord worden door de sociaaal-deraokratie gestreug gelaakt. Wat betrelt de Kuyper-zaak handhaaft spreker ook na de voorlezing van Dr. Kuyper's ver- klaring, zijn oorspronkelijk standpunt. Deze zaak eischt hier nadere bespreking met buiten- sluiten van persoonlijke en politieke bedoelingeu. Deze laatsten bestaan zoowel ter rechter- en ter linkerzijde. Rechts is het politieke element, 38) Amalia Violet's kamenier trad onboor- baar het vertrek binnen. Haar gelaat droeg niet de minste uitdrukking. Zij was leelijk in het zwart gekleed en zag er uit als eene gewone Duitsche vrouw uit het volk. Magdalen zag haar onderzoekend aan. V6or een van beiden sprak, zagen zij elkander in de oogen, zooals twee duellisten elkander op het laatste oogenblik, met geladen revolver ge- wapend, zouden aanzien. Magdalen, die met- den rug tegen den scboor- steenmantel stond, was de eerste, die sprak. Zij bood de andere vrouw geen stoel. ffik verwonder mij over uw bezoek, Amalia," zeide zij hoog. /Toen ik u den dag najuffrouw Thome's dood zeide, dat ik uwe diensten niet langer behoefde en u uw loon en wat daar nog bij kwam, gaf, dacht ik niet, dat er eenige redeu voor u zou zijn dit huis nogmaals te betreden." „En ik dacht, dat het zeer osivriendelijk van u was, iemand, die u altgd trouw gediend heeft zoo maar zonder eenige consideratie te gebruiken, op straat te zetten. dat men zich als een man moet scharen om den man vangroote beteekenis voor de coalitie, en daarom moet de schuld van Dr. Kuyper zooveel mogelijk verkleind, al maakt men eenige persoonlijke restricties. Daartegenover spreker wilde dit loyaal erkennen maakt deze politiek het der linkerzijde niet gemakkelijk Dr. Kuyper vrij te pleiten. Maar de hooldzaak waarom het hier gaat althans voor spreker is, dat men thans alleen op het eere- woord of liever het ,/eerlijk woord" van Dr. Kuyper vrijspreekt, terwijl het bewijsmatefiaal daar nog ligt niet-onderzocht, en de waarborgen ontbreken, dat dit onderzoek zal kunnen ge- schieden. En nu moge men in intiemen of familiekring mogelijk op dit oogenblik aan dat eerewoord genoeg hebben, het land niet, waar bet hier geldt een kwestie van ons nationaal aanzien en eer. Het bewijsmateriaal moet nader onderzocht en hiervoor dient Dr. Kuyper zich zelf beschikbaar testellen. en hij dient een nader onderzoek te eischen. Een dame, die nog in 1909 met Dr. Kuyper zakeu deedWist Dr. Kuyper dan toen nog niet welk vleesch hij in de kuip had Spreker verklaart dat de heer Tideman bereid is onder eede te verklaren, dat hij zich in 1907 tegen over Dr. Kuyper over de verhouding tusschen Lehmann en "mej. Westmeijer heeit uitgelaten op een wijze, welke voor ieder fatsoeniijk man een reden moest zijn om alien omgang met beiden te mijden. (Herhaalde interrupties werden hier door den heer Oosterbaan gedaan, die o. a. zei dat der- gelijke details in het parlement niet thuis be- hooren. De heer Duys roept hem toe: ,/Ja, blijf den leider maar trouw, door dik en dun De heer Troelstra zegt den heer Oosterbaan eerst te woord te zullen staan als hij zich rechtstreeks tot spreker wendt in een eerlijk debat.) De heer Troelstra, vervolgende, betoogt dat reeds het enkele bewijsmateriaal in zake de voorgenomen decoratie van E. A. Lehmann, groud zou kunnen opleveren voor een straf- rechtelijke vervolging. Spreker wijst er verder op, dat reeds vroeger in de „Stand'aard", Dr. Kuyper zijn woord had gegeveu dat er geen verband bestaat tusschen de decoratie-Lehmann en verkiezingsgeld. Toen is het blijkbaar niet geloofd. Wordt het dan nu zoo plotseling geloofd, alleen omdat Dr. Kuyper nu zijn eerewoord heeft gegeven? En wat is het woord van een mensch Onder groote hilariteit geeft spreker eenige citaten uit het werk van Dr. Kuyper, ,.de Heilige Geest", waaruit blijkt, dat aan 't menschen- woord geen waarde is toe te kennen. (De voorzitter interrompeert den spreker, het beter oordeelende niet verder op deze wijze op de zaak in te gaan). Spreker herhaalt, dat Dr. Kuyper zelf op een onderzoek moest aaudringen om, als daar- bij zijn onschuld blijkt, zijn beschuldigers te kunnen verpletteren. Hij wijst er op, dat in Fraukrijk, bij de be- kende Wiisonzaak", de meerderheid zijner partij- genooten zelf op een euquete aandrongen. Hierna begeelt spreker zich in uitvoerige kritiek op de door Dr. Kuyper in de Kamer afgelegde verklariog, uit welker details hij tracht aan te toonen eensdeels dat de „vergis- singen", die Dr. Kuyper bij die gelegenheid herstelde, in alien geval dan toch vroeger ge diend hadden om de geloofwaardigheid van zijn beschuldigers te schokken, anderdeels dat in de nadere verklaring nieuwe onjuistheden voor komen. Vaststaat dat hier in Nederland, onder het Ministerschap van Dr. Kuyper, een centrum van corruptie geweest is. Dat centrum was mejufir. Mathilde Westmeijer. „Ik had uw diensten niet langer van noode," zei Magdalen kort. vJuffrouw Thorne was de eenige die u behoefde." ;/En zulk een trouice gedienstige herhaalde Amalia. Er lag een wereld van beteekenis in hare stem. Magdalen's oogen kregen een sombere uit drukking. ,/Gij deedt uw plicht," zeide zij.. //Verder gaat het mij niet aan." ffMaar, mejuffrouw," vervolgde Amalia, //ik vrees, dat ik niet zoo gemakkelijk eene andere betrekking zal vinden. Ik ben niet zoo jong meer, en slechts weinig menschen zijn bereid zoo goed stilzwijgen te betalen, als gij deedt Magdalen wierp haar een woedenden blik toe. De storm was ten laatste losgebarsten. „Wat wilt gij sprak zij heftig. //Spreek z/Ik vraag hulp, mejufirouw, dat is alles,' sprak de Duitsche. //Zooals ik zeide, ik ben niet jong meer, en openhartig gezegd, ook al zou ik werk kunnen vinden, ik geef de voorkeur aan „lui" zijn. Dat doen wij alien." z/Gij wildet van mijne liefdadigheid leven vroeg Magdalen. z/Dat juisj; niet, mejuffrouw. Ik heb een plannetje. Ik ben zelfs een beetje Zij glimlachte een booze glimlach. z/Gij wildet toch niet met mijn vader trouwen vroeg Magdalen met een ruwen, spottenden lach. lets in de bedaarde, nederig-spottende Spreker concludeerde dat als de politieke constellatie in deze Kamer beslist, dat de zaak- Kuyper gesloten moet worden, zonder nader bewijs of onderzoek, daarmede echter nooit bereikt zal worden dat de Kuyper-zaak in het land gesloten zal zijn. Als echter voor de rechterzijde de onschuld van Dr. Kuyper vast staat, dan zal de rechterzijde niet moeten af- wachten tot de linkerzijde het voorstel doet om een enquete in te stellen, maar zelf een derge- lijk voorstel moeten provoceeren. TER NEUZEN, 20 November 1909. Men schrijft ons Er wordt in deze streken vaak geklaagd over werkeloosheid onder de veldarbeiders eD de tijd breekt weer aan, dat een groot gedeelte onzer arbeiders gedurende verschillende weken geen cent kunnen verdienen. En toch moeten deze menschen met hun gezin leven. Van geld oversparen gedurende den zomer kon, al is het dagloon in den laatsten tijd wat verhoogd, niets kornen, want de prijzen der noodzakelijke levens- behoeften zijn ook aanmerkelijk gestegen. Nu is het algemeen bekend, dat vele landbouw- artikelen, voornamelijk in deze streken, in den zomer tot verdere bewerking naar het buiten- land worden verzonden. Men denkt maar eens aan de ontzaglijke hoeveelheden vlasdie jaarlijks groen van het land naar Belgie gaan om daar verder bewerkt te worden. Bovendien heeft voor de landbouwers die aflevering aan buitenlandsche handelaars in de laatste jaren groote moeilijkheden veroorzaakt en aan die financieele nadeelen is het wel te wijten, dat er een aanzienlijke vermindering van vlascultuur valt te constateeren iets wat, vooral voor den arbeider, te betreuren valt. Volgens matige berekening beteekent voor den laudarbeider elke H.A. vlas vervangen door een H.A. graan, peulvruchten of beetwortelen een vermindering aan arbeidsloon van f 50. In 1907 werden in ons land, volgens het regeeringsverslag, op 16818 H.A. vlas verbouwd, waarvoor ongeveer 8000 arbeiders noodig waren, aan wie te zamen 21/3 a 3 millioen gulden arbeidsloon werd uitgekeerd. Dit vlas werd hoofdzakelijk groen naar Belgie verzonden. Nu is het de meening van vele belangstellenden in de Nederlandsche vlascultuur en vlasbewerking dat het heel goed mogelijk is dit vlas in ons land verder te bewerken. Daardoor zouden in den zomer vele arbeiders met het roten en in den winter met het vlas zwingelen een flink daggeld kunnen verdienen. In het Noorden, in de provincie Groningen, is men reeds in dieu geest werkzaam geweest. Ook is door het hoofdbestuur van de Groninger maatschap- pij van Landbouw eene commissie benoemd om een grondig onderzoek in te stellen naar de verschillende methoden van vlasbewerking in het binnen- en buitenland. Zouden onze land- bouwmaatschappijen ook niet eens dit belangrijk onderwerp aan de orde kunnen stellen Zaamslag, 26 November. Gisteren hield de vereeniging „In 't belang der landbouwers" alhier hare gewone jaarlijksche vergadering, op de bovenzaal bij den heer C. P. de Regt. Nadat rekening en verantwoording was gedaan bleek dat de inkomsteu hadden bedragen, met inbegrip van het goed slot van het vorige dienstjaar 53,20V2, 87707,95, de uitgaven 87417,20, goed slot f 290,75. Onder de ontvangsten is begrepen de contributie van 80 leden a 1, van 10 nieuwe leden a f 2,50 en 0,42 van het spaarbankboekje, sameu 114,42. Aangekocbt werd in den loop van het dienst jaar 17,900 K.G. lijnkoek, 14,000 K.G. Thornas- phosphaat, 575700 K G. superphosphaat, 13100 K.G. patentkali, 46960 K.G. ma'is, 395900 K.G. ammoniak superphosphaat, 351600 K.G. houding der vrouw scheen haar hare waardigheid te ontnemen. //Beware mij kreet Amalia. //De stief- moeder te zijn van mejuffrouw, neen, dat zou een te gevaarlijke eer zijn Neen," vervolgde zij //dit is mijn plan. Er is een mooi hotel- restaurant te koop in West End, vlak bij Picca dilly circus. Ik zou er eigenares van willen worden. Ik zou er, met een flink personeel, zelf weinig aan hoeven te doen. En ik dacht, dat mejuffrouw zoo enorm rijk nu hare getrouwe dienares nu wel als cadeautje de koop- som zou willen geven." Magdalen zag haar met opgetrokken wenk- brauwen aan. z/Van uw standpunt lijkt het een bewonderens- waardig plan," zeide zij. //En hoeveel is de koopsom //We 1... tamelijk hoog, maar de stand is ook mooi. Dames als gij kunnen er best hun lunch en diner gaan gebruiken. Men vraagt mij zestig duizend gulden." z/En gij hebt de onbeschaamdheid, hier te komen om mij zulk een enorme som te vragen Gij moet krankzinnig zijn z/Neen, mejuffrouw, gij moet krankzinnig zijn als gij ze mij weigert. Voor u en uw vader beteekent het niet veel, en wanneer gij het niet geeft, kan het beteekenen enfin, dat behoef ik niet te verklaren, wel z/Gij zijt een brutaal mensch", kreet het meisje chilisalpeter, 606 K.G. Brabantsch klaver- zaad, 153 K.G. lucerne en 3900 K.G. wikken. Tot leden van het bestuur werden herkozen de heeren D. Dekker en Jac. Verpoorte. Toen laatstgenoemde voor zijne herbenoeming be- dankte werd in diens plaats gekozen de heer Jan Verpoorte. Eveneens werden herkozen tot leden in de commissie tot het nazien der reke ning de heeren W. Scheele en Jac. Dieleman. Op feestelijke wijze werd in verschillende toespraken herdacht dat de ijverige secretaris der vereeniging de heer E. J. de Klerk voor 25 jaar zijn functie als zoodanig aanvaardde. Hem werd door de vereeniging als blijk van waardeering voor zijn goede diensten aangeboden een eikenhouten schrijftafel met inscriptie in zilver en een bureaustoel. Na afloop van den gebruikelijken maaltijd werd door een der be- stuurders van de Hollandsche een lezing gehou- den in zake verzekering tegen de geldelijke gevolgen van landbouwongevallen en in zake verzekering voor de gevolgen van het arbeids- contract. Sas van Gent, Door het breken eener as der broedbakken in de Cooperatieve Suiker- fabriek moest Donderdagavond deze stop zetten, wat wel een paar dagen zal duren. Stoppeldijk. Een vijf en twintigtal land bouwers uit deze gemeente en het naburige Boschkapelle hielden in het cafe van den heer A. Serrarens eene vergadering ter bespreking van het plaatsen eener weegbrug nabij de school aan de Veerstraat. De bijeenkomst had een zeer gewenscht verloop, daar tot het plaatsen is besloten, als men voor de komende campagne gezamenlijk beeten kan verkoopen, die door de koopers aan de brug zouden ontvaugen worden, waarvoor geen vrees behoeft te bestaan. Staande de vergadering werden reeds 150 gemeten voor dien verkoop opgegeven, welk bedrag nog zeer zal stijgen. Er werd besloten eene brug te plaatsen, die tot 10000 Kg. kan wegen en zal werken met een zoogenaamd kaarten-apparaat. De kosten der brug werden geraamd op circa 1250, te bekostigen door aandeelen van f 25 welke alle zijn geplaatstdoch van de geplaatste kunnen door nieuwe deelnemers aandeelen worden overgenomen. Het doel is eene vennootschap aan te gaan voor den tijd van 20 jaar. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren E. Staal, J. de MaatStaal en C. Vereecken. Koewaclit. Vele huismoeders geven aan hunne kleine kinderen, als ze lastig zijn, veel schreien en slecht slapeD, in plaats van den geneesheer te raadplegen, een drankje, dat zij slaaprozen noemen. Het is een aftreksel van het zaad der maankoppen. Deze slaaprozen, bevatten een soort van opium, een langzaam vergift, dat allerverderfelijkst werkt op de ver- standelijke vermogens der kinderen. Kinderen, die in hun eerste levensjaren van dien nood- lottigen drank gebruikt hebben, leeren moeilijk, blijven dom en ondervinden geheel hun leven de gevolgen van hun „slaapdrankje". Vele huismoeders meenen, dat het voldoende is als hunne kinderen slapen. „lk moet den heelen dag hard werken en ik zou niet graag 's nachts wakker liggen om op de kleinen te passen. Ik geef ze een goede dosis slaaprozen en zjj slapen toch zoo lekker." Doch de moeders weten niet, dat zij hunne lievelingen lichamelijk en geestelijk vermoorden. Willen zij het niet gelooven, zij vragen het maar eens aan de geneesheeren of aan de onder- wijzers. Deze laatsten kunnen in hunne school met den vinger de kinderen aanwijzen, die in hunne eerste levensjaren „slaaproosjes" ge- dronken hebben. trotsch. //Hoe durft gij hier komen Ga uit mijn oogen, onmiddellijk Doch Amalia naderde haar een paar passen. z/Ik geloof, mejuffrouw, dat, wanneer gij een oogenblik nadenkt, gij het beter zult oordeelen mij te geven, wat ik vraag." z/Brr ik ken u en uw soortDit is slechts het begin. Sluw schepsel, er zal altijd een kleinigheid noodig zijn. Wanneer ik eens toegeef, is er geen eind aan het vragen. Ik weiger absoluut." z/En is mejuffrouw voorbereid op de gevolgen Hare woorden klonken als een dreigement. z/Wat kunt gij tegen mij inbrengen vroeg Magdalen, niet meer op haar hoede. //Niemand zou u gelooven." z/Aha, dus mejuffrouw stemt toe, dat er iets tegen haar in te brengen is. Mejuffrouw moest beter overdenken. Het zou zoo gemakkelijk zijn, hier en daar het gerucht te verspreiden, in het rechte kwartier natuurlijk, dat er geen lijkschomcing op de arme juffrouw Violet gedaan is." z/Wees niet dwaas", zei Magdalen smalend. z/Gij weet zeer goed dat een van de eerste doctoren in Londen het bewijs teekende. Ik begrijp zelf niet, hoe ik er toe kom mij te verlagen mij tegenover u te verdedigeu." Omdat gij zeer goed weet, dat gij niet anders durft," zei de Duitsche zacht. tWordt vervolgd). VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 5