Gebrekkige Bijbelkennis. Laatste berichten. Nederlandsch Tooneel te Gent. Theatre Minardte Gent. Nieuw Circus van Gent. Handelsberichten. - Een juffrouw te Amsterdam die wegens het in betaling geven van een valschen stuiver aan een tramconducteur, naar het politiebureau moest, is van den doorgestanen schrik vrij ernstig ongesteld geworden. Zij deelde mede, dat zelfs de voering barer kleeding werd open- getornd en haar bontmutsje een overnauwkeurige inspectie onderging om te zien, of er ook valseh geld zat. Bij een der drukste bruggen te Wilder- vank is de betrekking van brugwachter reeds langer dan een jaar vacant. De schooljeugd bedient nu de brug en laat de scbepen voor 1 cent passeeren. Een politiehond, die een straat afzette Het nut van den politiehond bp het afzetten van straten bleek bij een relletje te Enschede. Een 3tal personen had onder den invloed van sterken drank een dronken vrouw met teer besmeerd, en haar vervolgens naar een pomp gesleurd om ze, op bun manier, at te wasschen. Als gewoonlijk lokte dit relletje kijkers toe over. De politie kwam opdagen, die aan bet erger- lijk tooneel een einde maakte door de vrouw, die bij de onzachte //reiniging" onder de pomp eenige bootdwonden had bekomen, mede te nemeu en te verbinden. Maar ook de schare kijklustigen volgde onder hoeiageroep, maakte het der politie soms lastig totdat bij den ingang der Windbrugsteeg de agent 1 ransen zijn hond Tommy gelastteniemand door te laten. Tommy, gehoorzaam als altijd, volgde stipt het bevel van zijn meester. Met zijn dreigend gebrom en grijnzende tanden wist hij der menigte ontzag in te boezemen, die geen stap verder deed. De straat was be- hoorlijk afgezet en de politie kon ongehinderd haar weg naar het bureau vervolgen. Opnieuw is geblekeg hoe uiterst voorzichtig men moet zijn met de verklaring dat alle opge- slotenen in een in brand geraakten mijnomge- komen moeten zijn. Hoewel van alle zijden verzekerd werd dat van de 430 mijnwerkers in de vlammende St. Paul mijn te Cherry (Illinois) geen enkele meer in leven kon zijn, heeft men Zaterdag levenden gevonden en boven ge- bracht. Zij badden zicb verscbanst toen zij zicli van bet gevaar bewust waren. Maar ze hadden vreeselijk van den bonger te lijden gehad. Het is aan enkele moedige redders, die zicb door niets lieten weerhouden, te danken ge- weest dat men die levenden nog vond. Zij waren bij bun doordringen in den mijn gestuit op een muur, dien ze omhaaldenen toen ontdekten ze daarachter een aantal op den grond uitgestrekte lichamen. Ze dachten eerst met ljjken te doen te bebben, maar bemerkten dat de mannen die daar lagen uitgestrekt, nog adem haalden. an de eersten hoorde men dat er verder op nog meer levenden waren. En zoo had men s avonds volgens de eerste bericbten 78 doch volgens latere 22 personen opgehaald, alleD zeer zwak, want ze hadden 7 dagen zonder eten doorgebracbt. Het begrip van tijd hadden ze verloren. Ze dachten nog dat het verleden week Zon3ag was. Natuurlijk worden nu de reddingspogingen met kracbt voortgezet in de hoop nog meer levenden te vinden. Dat de onverhoopte red ding van die mannen veel ontroering wekte onder de vrouwen en kinderen ligt voor de hand. Ongeveer veertien dagen geleden, zoo wordt uit Breslau aan den Lokal-Anzeiger be- richt, ontvingen baron Albert v. Rothschild te Weenen en de Rothschildscbe Giiterdirektion te Beneschau. een brief uit Boven-Silezie, waarin de baron werd bedreigd met den dood, wanneer hij niet 25000 Mk. aan een sociaal-democrati- sehen leider te Rybuik, wiens naam in het schrijven geuoemd werd, zou zenden. Uit een ingesteld onderzoek bleek dat de man, die in den brief als de ontvanger werd aangewezen, niets met de zaak te maken had. Zaterdag was de onderwijzer Strachetta uit Ludgerstgal op weg naar Schillersdorf, waar baron Rothschild op jacht was, toen een in livrei gekleede jonge man hem verzocht een brief persoonhjk aan baron Rothschild ter hand te willen stellen. De onderwijzer verklaarde zich daartoe bereid. Onderwesr echter ontplofte de brief met een hevigen knal en Strachetta werd ernstig gewond. Men vermoedt nu, dat er tusschen dezen aanslag op baron Rothschild en de poging tot afpersing verband bestaat. volge van het gebruik van melk uit tinnen bussen. Bovendien liet men de bussen open, zoodat zij ioestten en de melk volkomen onbruikbaar werd. Als oorzaak van de sterfte werden eerst verschillende kinderziekten aangegeven. Een onderzoek werd ingesteld en het bleek ook dat de keuken van dit kinderhuis zeer slecht werd onderhouden en dat de verpleegsters zeer zorge- loos waren bij bet toezieht over de haar toever- trouwde kinderen. Het jongste op het gebied van Ameri- kaansch voetbal gebeurde bij een wedstrijd, rijdag te Ashville, N. Carolina, gespeeld tus schen twee Indiaansche clubs, waarbij men zicb die Indianen natuurlijk niet moet voorstellen als Aimard-roodhuiden met beveerde hoofd- tooisels, maar als rustige, bescbaafde burgers, in wie echter bij dat spel weer de oude geest opkwam. W aut toen twee der spelers twist kregen, ontaardde dat in korten tijd in een algemeen ge- vecbt, daar de toeschouwers er zich in mengden en partij kozen. En zelfs haalden verscheidene der aanwezigen revolvers voor den dag, zoodat, toen de orde hersteld was, twee der spelers leveusgevaarlijk getroffen bleken door revolver- kogels, en dat tal van anderen ernstig gewond waren. ding. De Regeering bedoelt volstrekt niet het Kiesrechtvraagstuk daarmede op de lange baan te scbuiven, zij deed zelfs meer dan het vor'g Kabinet, dat met een bianco artikel kwam, dat niets is. Een motie voor beperking der taak van grondwetsherziening baat ni5t, alleen goede samenwerking helpt. De Minister kan niet inzien bij beantwoording der in de zaak Kuyper gestelde vraag, in zijn plicht te zijn te kort geschoten. Een leernte in de ontwikkeling der bescbaafde kringen door Dr. N. J. Singels, Rector aan bet stedelijk Gymnasium te Utrecht, (geexcerpeerd door Ds. A. Timmerman.) Een zeer zonderlinge zaak houdt de politie te Weenen bezig. Eenige officieren, onlangs bevorderd tot kapiteins bij den staf, ontvingen de vorige week, per post, een omslag, waarin pillen zaten, opgestuurd als proel-monster met een reclame-briefje er bij, bet gebruik als ver- sterkend aanbevelend. Een officier beproefde de pillen en stierf bijna plotseling. De andere officieren waren voor- zichtiger. Zij dedeu de pillen scheikundig ont- leden, en er werd bevonden, dat zij genoeg- zaam cyanuur van potassium bevatte om den dood te veroorzaken. De zaak wordt ijverig onderzocht maar de daders bebben het voordeel dat er een groote vertraging is gekomen in de bezorging. De enveloppes met pillen kwameu den 14ei) November aan. Dat was op een Zondag, oot de volgende dag was een feestdag, daarna werd de bezorging nog vertraagd doordat de adressen niet gebeel in orde waren, zoodat de brieven eerst den 19den in handen der ge- adresseerden kwamen. En de militaire autori- teiten gaven aan de politie eerst kennis van het gebeurde toen reeds een aantal officieren de pillen aan bet militair-cbemiscb instituut hadden laten onderzoeken. Een eigenaardig middel om de verveling bij het publiek, tijdens de lange pauzen in den schouwburg, te verdrijven, heeft een directeur van een Parijsch theater bedacht. Tjjdens de pauze komt voor het scherm een wit doek voor bioscope te hangen er worden daarop echter geen levende beelden of schreeu- wende reclame vertoond, doch er verschijnen allerlei raadsels in den vorm van een rebus. Het publiek moet dan deze rebussen oplossen en de prijzen bestaan in mooi geslepen flacons met parfum, sigarettenkokers, waaiers of vrijbiljetten voor latere voorstellingen. De schouwburgbezoekers vinden deze nieuwigheid erg aardig en nu zijn de pauzen eigenlijk te kort. Henry barman en Paulban bebben een stout waagstuk volbracbt. Ze zijn satnen in een vliegtoestel omhoog gegaau en niettegen- staande een wind van 12 a 15 meters per seconde namen zij ieder op beurt het stuur- toestel in handen. 't Is de eerste maal dat zulks gebeurde. De landing was prachtig. Deze vlucht had plaats te Bouvy, waar Paulhan en Latham Vrijdag nog iets bijzonders deden door in een storm op te stijgen, eerst Paulban die 360 meters boogte bereikte en toen Latham die het tot 410 meter bracht. Donderdag j 1. is een 19jarig werkinan die per rijwiel van zijn fabriek naar zijn huis te Exel (Belg. Limburg) reed, blijkbaar over- vailen, want men vond hem den volgend<m ochtend, toen hij door zijn ongeruste ouders gezocht werd, aan den hoek van een bosch liggen, gedood naar alien schijn door een bijlslag in den hals. Het loon, dat hij den vorigen avond gebeurd had, was uit zijn zak verdwenen. In het Myrtle Baby Home te Pantucker op Rhode Island stierven 22 kinderen tenge- s Gravenhage, 24 Nov. Tweede Kamer. Algemeene beschouwingen over de Staats- begrooting. Minister Heemskerk hield eene zeer uitvoerige rede, waarin hij nadrukkelijk betoogde, dat het kabinet geen conservatief, maar een rechtsch kabinet is, opgetreden om voort te zetten het afgebroken program van het kabinet van 1901, echter eenigszins aangevuld, o. a. met voorbereiding der grondwetsherziening. De voorstelling van den heer Van Doom, dat destijds de oorlogsbegrooting van den Mi nister YTan Rappard na weloverlegd plan is verworpen om het Ministerie De Meester ten val te brengen, noemde de Minister absolute onwaarheid. Door toepassing der christelijke beginselen wordt gestreefd naar verzoening van de raaatschappelijke verhoudingen en belangen. In ernstige overweging is een ontwerp om afwijking te maken van den vaccinedwang, waar vaccine gevaarlijk voor een kind wordt geacht. De indiening van de verzekerings- wetten zal zooveel mogelijk worden bespoedigd. In den geest van Minister Sabron zal spoedig eene herziening der Militiewet worden voorcre- steld. Grondwetsherziening eischt goede voorberei- blechts zelden wisten candidaten eenige ge- ljjkenissen te vertellen, of zelfs te noemen. Lnkelen dachten dat men, stelkundige //verge- lijkingen" evenredigheden bedoelde. Len „Uria's brief" werd niet begrepen. De beteekenis van »zondebok" te begrijpen is niet ieder gegeven maar een maakte er van een bok of ram die op Zondag aan een feest- maal geslacht werd. Groote Verzoendag" de trouwdag bij de Joden. //Golgotha" had volgens een leerling iets te maken met den Groot-Mogol van Engelsch-lndie. z/De Emmausgangers" stonden volgens een gymnasiast in verband met den zwijuenhoeder Eumaeiis in de Odyssee. z/Simson" of Samson" was de ruweschoen- maker aan wien de bewaking van Marie Antoi nette was toevertrouwd. Is het niet om te rillen en te beven en zouden zulke candidaten niet verdienen, alleen reeds om hunne onwetendheid op dit punt, om hun totaal gebrek aan ontwikkeling waar het bijbelsche geschiedenis geldt, te zakken voor hun examen Hoe kan iemand iets voelen van al hetgeeu in ons volk, in onze letterkunde leeft, wanneer hij zoo onkundig is van den Bijbel en wat daarin staat kn verder(een aanhaling uit de kansel- redenen van Busken Huet) z/De Bijbel is slechts een boek onaanzienlijk en schijnbaar samenhangloos Toch heeft van alle boeken dit eene de langste reeks van eeuwen het diepst en gevoeligst inge- grepen in het leven der ontwikkelde volkeren. Jeruzalem is gevallen, Israel verstrooid, werelds monarchieen zijn voorbijgegaan, stedeu en staten werden omgekeerd, scholen gesloten en door andere vervangen, tempels brokkelen tot puin. De Bijbel is gebleven". Ten slotte Hoe men over den Bijbel denke, dit boek is gesproten uit het krachtigst geloofsleven dat ooit op aarde bloeide, en waar zedelijke kracht is, daar is recht van spreken. Hoe zal men in de Nederlandsche litteratuur kunnen genieten van Marnix' Bijenkorf, van Vondel's Lucifer en Jephta, van de reien uit den Gijsbrechthoe van Da Costa's poezie, die over- vloeit van kernachtige Bijbelsche termen, hoe ook van Jan Luijke en Ten Kate, hoe van de Genestet Ik doe slechts enkele grepen. Nederlandsche kunst (en niet de Nederlandsche alleen), Rembrandt's doeken, zijne etsen en teekeningen, zij bleven een met zeven zegelen gesloten boek voor hem, die van de Bijbelsche geschiedenis niet op de hoogte is. De Aartsvader-verhalen,dedichterlijkepsalmen, Job en zijn lijden, het is alles voor hem, //terra incognita". Yelen van het jongere geslacht hebben ge- heel verleerd den weg te vinden door de schoone wereld van den Bijbel, waarin het zoo weldadig, zoo kalmeerend aandoet te verkeeren. De meeste jongelieden hebben dien weg nim mer gekend. Het jongere geslacht is in werkelijkheid een vreemdeling in Jeruzalem. En zoo gaan de jongelieden de wereld in, wanneer zij he.t gymnasium of de hoogere burgerschool hebben verlaten, of wanneer zij de normaalschool hebben afgeloopen, met eene groote gaping in hunne kennis, niets of na- genoeg niets wetende in hunne jammerlijke onkunde van Jezus en zijn leer en zijn leven, van de groote Profeten en Richteren van Israel. En dan ontelbare uitdrukkingen zijn in onze taal opgezogen, hebben onze schrijf- en spreek- taal in alle lagen doortrokken. Mochten deze zegswijzen en zins-wendingen verdwijnen (en bij de jongere sehrijvers is dit reeds larigzamerhand waar te nemen ze zouden onze taal onmetelijk verarmen, berooven van vele zoetvloeiende, vele krachtige, gelijnde, vele forsch geteekende termen, waardoor de talrijke nieuwgevormde wendingen en verbindingen niet altijd een gelijkwaardige vergoeding scbenken. Een schat van beelden, een reeks v-au schil- derachtige zegswijzen, werden door de spreek- en schrijftaai aan den Bijbel ontleend en door trokken ons Nederlandsch idioom met een aroma, een zoeten geur, een speeerij, die er een prikkelenden smuak aan verleent. YVat Luther deed voor de Duitsche taal, die door zijn Bijbeloverzetting een nieuwe taal schiep of althans vastlegde, deed de Statenver- taling eenigermate voor onze taal. Wij durven beweren dat Bijbelkennis voor de taalwetenschap, voor de waardeering van letterkunde en kunst onontbeerlijk is. In den Bijbel schuilt zulk een schat van blijden levenlust, van gezonde humor, van diepe wijsheid, van zedelijke kracht. Is het niet te bejammeren dat tal van gym- nasiasten en hoogere burgerscholieren, overigens jongelieden van goede ontwikkeling, op dit punt geheel onwetend staan V Was dit vroeger niet geheel anders Yergezelde niet het boek der boeken ont- dekkingsreizigers op hunne tochten Bezielde het de kunstenaars niet bij het scheppen huuner kunstgewrochten Verschafte het geen troost aan martelaars in hunnen kerker, aan lijdenden in hun nood Zijn ouders niet verplicht, zoowel van een moreel, als van een practisch wetenschappelijk standpunt bezien, hunne kinderen den Bijbel te doen kennen Als Lubbock de honderd z. i. beste boeken opsomt, stelt hij den Bijbel bovenaan. Toen Walter Scot op zijn sterfbed lag zeide hij //Geef mij het boek". Op de vraag Welk boek gaf hij met zwakke lippen //Er is maar een boek, de Bijbel". Mag zulk een boek terzjj worden gelegd, met een medeljjdend lachje Werden maar stukken uit den Bijbel in bloemlezingen opgenomen Het heeft mij ver- wonderd nimmer in anthologieen geschikte passages uit den Bijbel te hebben aangetroffen. Hoe wordt het beter Wij gingen in onze jeugd ter kerkwij hoorden thuis uit den Bijbel lezen, wij gingen ter catechisatie, wij hoorden op wandelingen en in schemeravonden uit de heilige geschiedenis vertellen. Welk een opbouwende kracht ging uit van die leerrijke uren Maar in hoe weinige gezinnen der zooge- naamd beschaafden wordt nog uit den Bijbel voorgelezen. Wat is het getal gering der intellectueelen, die nog de fcerk bezoeken En de catechisatie Vele leerlingen der middelbare scholen gaan niet meer ter cate chisatie. Wij zouden de ouders vau zulke kinderen willen toeroepen ,/keert terug van die dwaling laat uwe kinderen leeren wat zij zoo broodnoodig hebben De kennis van den inhoud des Bijbels". En dan bulp in het hnisgezin. Door het huisgezin moet de hoofdtaak ver- vuld worden. De ouders moeten het inzien. dat het niet aangaat hunne kinderen de wereld in te zenden met een treurig deficit in hunne beschaving. Bestuurder: ARTHUR HENDRIKX. Zondag 28 November a. s., te 2V4 ure, dag- voorstelling opvoering van l)e Ivnstige Doer (Der Fidele Bauer), nieuw zangspel in 3 bedrijven van Victor Leon. Vertaling van A. L. van den Heuvel. Muziek van Leo Fall. Grooten Schouwburg te Gent, Directie R. RAFFIT. Zondag 28 November a s., te 21/4 ure, gala- dagvoorstelling opvoering van All Pays Du TAn, lyrisch drama in 3 bedrijven en 4 tafe- reelen van Rene de Clercq, Alphonse Sevens en Gustave Lacrye. Muziek van Joseph van der Meulen. Directie EUGENE DURAY. Zondag 28 November a. s., te 21/2 ure, dag- voorstelling aan verminderde prijzen opvoering van Droit Droitstuk in 5 bedrijven van H. Meilhac en Lud. Halevy. Zondag 28 November a. s., te 3 ure, dagvoor- stelling aan verminderde prijzen optreden van de troep Lepicq, 10 personen, het grootste ingewikkelde lucbt-gymnastiek der wereld Maud Lordys' gedresseerde honden Fornax, zanger De Dorando, goochelaarster Novelli, zangeres Yost, komische boetseerder Pipo en zijn stoker, excentrieken. Hulst, 22 Nov. 1909. V E R V O L G. Middenprijs per lflO K.G. Tarwe 10,Rogge/7,50 Wintergerst f 8,75, Zomergerat 8,—Haver 7,—Erwten f 18,—Witte booneo 16,—, Bruine boonen /15,— Duivenboonen/ll,—,Paardenboonen /"10,-,Boekweit_/ Lijnzaad A—,— Koolzaad Aardappels 8, Boter per kilo 1,10. Eieren per 26 atukg f 1,50. Ter weekmarkt waren aangevoerd 27 stuks Rundvee, 23 varken8, 4 Paarden waarvan verkocht 10 staks rundvee, 18 varkuns, en 2 paarden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 2