A 11 e m e e n ieuws- en Advertentiebkd yoor Zeeuwsch-Vlaanderen. No £384. Gemengcde berichten. Donderdatr 25 November 1909. 49° Jaargang. Vergadering Gemeenteraad. V E R GA~DE BINGE N Burgemeester en Wethouders. Binnenland. fBONNEMENT: dvie maanden binnen Ter Neuzen j 1,Franco per post Per drie maanden binnen Ter Neuzen j 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika l,321/s en voor het overige Buitenland f 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekbande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Tel efoon No. 2 5. Inzending van advertentisn voor 3 ui'en op den dag cler uitgave. TWEEDE EC A Kll E K. Vergadering van Dinsdag. lngekomen is het overlijdensbericht van Mr. De Kidder. De Voorzitter wijdt een hoogst waardeereud woord aan Mr. De Kidder's nagedachtenis. Minister Ileemskerk sluit er zich bij aan. Bij de voortzetting van het algemeen debat wijdt ook de eerste spreker, Dr. De Visser, een woord van weemoedige hulde aan den afge- storvene. Spreker zet in de eerste plaats uiteen, dat noch de heer Drucker, noch de heer Troelstra gerechtigd zijn het tegenwoordige Kabinet te kenmerken als een conservatief Kabinet van zaken. Uit de door de Regeering in de troonrede aan- gekondigde wetsvoorstellen blijkt voldoende het tegendeel. Verder bestrijdt spreker dat het Kabinet een eenvoudig zaken-kabinet en niet een christelijk Kabinet zou zijn. Tenslotte het eedsvraagstuk besprekende, be- toogt spreker dat bij den eed tot geen prijs zou wiilen zien afgeschaft, doch tegen een regeling van den eed ernstige bezwaren heelt. Spreker wenscht een aanzienlijke beperking van den eed. De heer Bos verdedigt zich tegen Mr. Troelstra's verwijt, dat hij zijn beginsel ontrouw zou zijn geworden door zijn houding indertijd inzake de subsidieering van het bijzonder M. 0. De heer Van Doorn betoogt, dat men het kiezersvolk misleidt als men het oproept zich onder de christelijke vaan te scharen, als men zelf erkent in de Kamer, zooals Mr. Heemskerk, dat men met de christelijke beginselen niet verder komt. Wat met den heer E. A. Lehmann is geschied, verdient de voile afkeuring. Waar de Lehmann- zaak niet is opgelost, is de rechterzijde niet gerehabiliteerd. De heer De Beaufort betoogt, dat de Regeering niet verplicht is, de inzake Lehmann gevraagde inlichtingen, te beantwoorden. Intusschen is het onverantwoordelijk, zoo geen informatie is in- gewonnen naar den beer Lehmann, toen bij gedecoreerd zou worden. Spreker zou, als Minister, niet de Kamer op haar rragen ant- woord hebben gegeven, maar wel indien hij overtnigd ware dat de uitgebrachte beschuldiging lasterlijk was dit met een enkel zinnetje hebben vermeld. Ook spreker zou het verleenen van decoraties wel tot vreemde diplomaten wiilen beperken. (Bepaala is dat de stemming over het ont- werp betreffende den spoorweg Batavia Buiten- zorg, voorloopig nog niet plaats zal hebben, daar de Minister van Kolonien in Indie even- tueele verlenging van den termijn voor het sluiten der overeenkomst heeft aaugevraagd). De heer Smeeuge constateert, dat deze Re geering niet voldoende beseft het groote belang van droogmaking van de Zuiderzee. De heer Goeman Borgesius bestrijdt, dat de verkiezingen een succes zijn geweest voor de soeiaal-demokratische partij, die de wegbereid- ster is voor het conservatisme, omdat zij door haar drijven zonder eenig verantwoordelijkheids- gevoei, in een richting, die velen een schrik is, juist hervormingen tegenhoudt. Het Minis- terie De Meester heeft bezuinigd op militaire uitgaven, zooveel als in de bestaande oinstan- dighnden mogelijk was. Maar dat Kabinet is mede door de sociaal-democraten verdreven. In den breede verdedigt spreker het feit dat de Liberale Unie zicli bij voorkeur voor Staats- pensionneering uitsprak. In het beleid van den Minister Talma heeft introducee's. Met ingang van 1 Dec. a. s. worden ver- plaatst de commiezen bij 's rijksbelastingeu A. Cardinaal van Ter Neuzen naar Wehl en H. de Jong van Babberik naar Ter Neuzen. Bij het laatst gehouden examen voor het postradicaal slaagde o. m. de heer A. van Dale Sr. te Watergraafsmeer, vroeger alhier. Maandagavond gaf de muziekvereeniging ,/De Volharding", directeur de heer F. Andrews, een concert in het ffHotel de Nederlanden". Dit geuoot een tamelijk bezoek van leden en spreker niet veel vertrouwen voor de sociale wetgevinjf. De tijdelijke verhooging van het tarief met 30 pCt. beschouwt spreker als een uittarting. De Regeering boede zich voorver- hooging van de subsidien voor het bijzonder onderwjjs. Inzake kiesrechthervorming is het Regeeringsantwoord der gansche Kamer een motief tot verbazing geweest. De Regeering weet nog niets van wat zjj wil, schuift allee van zich af. Een uitspraak der Kamer dat de Groudwetsherziening een beperkte zal moeten zijn, ware gewenscht. Spreker hoopt tenslotte dat bet Ministerie meer zal geven, dan men er van verwachten mag. De beer Van Nispen (Nijmegen), voor den heer Loefi, die ongesteld is, het woord voerende, sluit zich aan bij de woorden van Mr. Lohman, dat men de decoratie-zaak onbevangen most beoordeelen. Maar wie is geheel onbevooroor- deeld, vooral jegens een zoo groote politieke figuur als Dr. Kuyper. Door geen der kameraden is verband gesteld tusschen verkiezingsgelden en decoratie. Dit is ook door Dr. Kuyper op zijn eer en geweten ontkend, terwijl bet bewijs niet geleverd is van dat verband. Spreker schenkt die verklaring het voile geloot, zonder restitutie, en acbt het dus uiterst aannemelijk, dat dit verband niet heeft bestaan. Het vertrouwen van de Katholieken in dr. Kuyper is dan ook niet ge- schokt. Voor de Kamerverkiezing in bet district Gulpen zijn gisteren candidaat gesteld de beeren L. V. Hermans, te Arnhem (soc.-dem.) en Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck (r.-k.). Na een korte, doch ernstige ongesteld- heid is op 60jarigen leeftijd overleden Mr. N. de Ridder, burgemeester van Leiden, lid der Tvveede Kamer voor het district Wijk bij Duur- stede en curator der Leidsche universiteit. De overledene behoorde tot de antirevolution- naire partij en werd, ua vele jaren recbterlijke betrekkingen bekleed te hebben, in 1903 tot burgemeester van Leiden benoemd. De overledene was ridder in de orde van den //Nederlandschen Leeuw" en commandeur in de orde van „Oranje Nassau." De ,AIaatschappij van Nederlandsche Letter- kunde" telde hem onder hare leden. De bijzetting heeft Donderdagmiddag plaats op de begraat'plaats aau 't Groene kerkje, onder Oegstgeest. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de burgemeesters in de verschillende gemeenten verzocht zooveel noodig aan de politiebeambten te verbieden herbergen te be- zoeken en zoo gestreng mogelijk op de naleving van dit verbod toe te zien. De Minister meent, dat herbergbezoek door politiebeambten niet behoort plaats te hebben en dat het op den weg der burgemeesters ligt daarentegen zoo streng mogelijk te waken. Het verzoek is een gevolg van deklacht, die de Couimissie van Rapporteurs uit de Tweede Kamer, nopens Hoofdstuk V der Staatsbe- grooting voor 1910 heeft gedaan, dat politie beambten in de herbergen sterken drank ge- bruiken. TER NEUZEN, 24 November 1909. Het diploma voor stenografie, stelsel-Groote, is behaald door de dames A. en J. M. van den Hoek. Door het orkest werden op bevredigende wijze een 6tal muziekstukken ten gehoore 'ge- bracht. Was eenerzijds te bemerken dat bet strijkende deel der vereeniging verschillende. te bejammeren verliezen heeft ondergaan, daar- tegenover kan worden opgemerkt dat het wel- slagen van het concert voor een groot deel berustte bij het blazende deel, dat zijn best deed. Het applaus dat aan de musikale afdeeling van bet prograrama ten deel viel, was dan ook niet onverdiend. Na de pauze werd opgevoerd het tooneelspel van Faassen ,/Manus de Snorder" en /r/De ge- dropen student", komisch terzet. De dames en heeren die hieraan huDne krach- ten wijdden, verdienen daarvoor alien lof, zij kweten zich uitnemend van hunne taak. Aan het eind der uitvoering deelde de voor zitter mede dat, tot stijving der kas, die dit zeer van noode heeft, deze uitvoering voor het publiek, tegen entree zal worden herhaald. Reeds by voorbaat kunnen wij den liefhebbers een bezoek aanbevelen. Heden werd alhier in het nHotel de Com merce" door den notaris Van der Moer ten verzoeke van den heer Mr. J. de Witt Hamer J.Gz., als curator iu bet faillissement van Jan van de Ree, molenaar te Ter Neuzen, in het openbaar verkocht 1. Een steenen windkorenmolen met erf, pakhuis, woonbuis, erf en tuin aan de De Jongestraat, groot 8 aren 02 centiaren en het recht van erfpacht tot 1 Januari 1919 op een perceel grond (tuintje voor het woonbuis) groot 71 centiaren. 2. Een perceel grond (boomgaard ofweiland) acbter vermeld perceel, groot 10 aren 40 centi aren, met recht van uitweg over perceel 1 naar de openbare straat. Perceelen 1 en 2 geeombineerd werd verkocht aan de beeren U. Ribbens e. a. voor 11,800. 3. Een woonhuis enz. aan de Lange Kerk- straat, en het recht van erfpacht op den grond, groot 81 centiaren. Hiervan werd kooper de heer A. van Haelst voor 800. 4 en 5. 2 woonbuizen enz. aan den Pel- molengang, en het recht van erfpacht op den grond, samen groot 92 centiaren. Hiervan werd kooper de heer J. P. Scheele voor f 650. 6. a. Een onverdeeld !/6 aandeel in de nalatenschap van den heer Lev. Bakker, in levenslang vruchtgebruik bezeten door diens weduwe. b. 2 vorderingen wegens geleend geld, in kapitaal groot 7500 en f 250, en C. Eenig contant geld. Hiervan werd kooper de heer P. J. Scheele voor f 5200. Naar we vernemen is de heden in ver band met het faillissement van J. van de Ree geveilde rnolen en aangrenzend terrein aange- kocht door een combinatie met het doel het grootste deel van het terrein tot een ander doel te bestemmen. Aan het gebouw van het provinciaal be st uur te Middelburg werd heden aanbesteed het maken en inhangen van een paar vloeddeuren voor het binnenhoofd van de Oostschutsluis te Ter Neuzen. Raining 6600. Minste inschrijver was de heer W. E. Penning te Kampen voor 5383. Verder werd o. a. ingeschreven door de heeren G. J. Balkenstein Sr. en W. F. Staal beiden en 0° 47'49" W.l.bijgelegd de no. 2a, op: 51° 23'39" N.b. en 0° te Ter Neuzen respectievelijk voor 6198 en 6050. Volgens mededeeling van den inspecteur van het Loodswezen is de spitse ton no. 2 van het Schaar van Waarde verlegd op 51° 23' 26" N.b. spitse ton 46' 59" W.l Sluiskil. Meermaien gebeurt het bier, dat een kraamvrouw door buren bij hare bevalling geholpen wordt. Gewoonlijk is er geen tijd om van uit Ter Neuzen verloskundige hulp te halen, wijl in de meeste gevallen de verlossing achter den rug is, als er bulp komt opdagen. A1 meer en meer wordt de behoefte om eene verlos kundige alhier te hebben, gevoeld en is't niet te verwonderen, dat men al meer en meer begint te klagen. Zoo was eene kraamvrouw de vorige week gebeel aan haar lot overgelaten. Haar man was niet thuis, de buurvrouwen durfden geen hulp verleenen. Om hulp in Ter Neuzen te gaan balen, daartoe was er geen tijd. t Gevolg was, dat de vrouw zich zelf gedeeltelijk heeft moeten helpen. Men is thans van plan om een verzoekschrift aan den Gemeenteraad te zenden, otu weer, zooals voorheen, eene vroed- vrouw alhier te krijgen. Zaamslag, 23 Nov. Gisteren reed de 52- jarige koopman I. de Jonge van Zaamslag naar het land van Hulst, om aldaar voor een slager uit Ter Neuzen varkens te halen. In het terug- keeren toen zijn kar met 2 varkens was be- laden, werd hij door meuscben gezien op den weg eveD achter de buurtschap Kampen. Toen de man met zijn kar door die buurt schap reed trok het de aandacht dat hij in een vreemde houding in die kar zat. Nadat het paard aldaar was aangehouden, bleek dat De Jonge dood was, vermoedelijk overleden aan een hartverlamming en werd hij in een huis binnen gedragen. Verder op den dag werd zijn lijk naar hier overgebracht. - St. Kicolaasfeest. De waarn. Directeur van het Postkantoor. vestigt, ter bevordering van een goede over- komst der postpakketten, tijdens de a. s. St. Nicolaasdrukte van 2 tot en met 6 Dec. de aandacht op het volgende Stevige en doelmatige verpakking, gebruik van sterk pakpapier en sterk touw wordt drin- gend aanbevolen. Het adres is bij voorkeur op den omslag te schrijven insluiting van een tweede, los adres is gewenscht. Vasthechting van adressen met lak is niet toegelaten. De logementhouder H. Sterk te Draehten was Zaterdag met zijn zoon aan het jagen. De zoon schoot op een kouijn, terwijl de heer Sterk zich dicht in de uabijheid van het konijn bevond. Ofschoon het sehot goed raak was bet konijn werd dood gescboten werd ook de heer Sterk getroffen, en in een zijner oogen en in de lip. Er bestaat groot gevaar, dat de heer Sterk bet getroffen oog wel zal moeten missen. Om aan drankzucht te voldoen De politie trot te Winschoten Zaterdagavond aan de arbeiders Karsien L. uit Zuidbroek en Steven K. uit Muntendam. De eerste was tot op zijn hemd ontkleed, terwijl de tweede zijn hoofddeksel kwijt was. Hoe bet kwam Karsien bad evenals Steven een slechten dag gebad. Ze beslote.u daarom hun kleeren te ver- koopen, ffwant meesters", aldus tegen de dienaren van politie, »wie harren trek, aau een goud zeupie." De kleeren waren in een herberg voor jenever verkochtTernauwernood bleef er over voor nachtlogies. N. W. Ct. l»it hind verseIiljnt VfnandnK-. l*«ensd»«- en Vrydnuavoml, iii1Ke»onderil up Feeddageii. bij de Firma 1*. J. »A!»WF. <e^erj»?en«e^_ De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend dat de vergadering van den Gemeenteraad belegd tegen Donderdag 25 November 1909, niet op (lien dag doch op Ilonderilag S Oecember 19119 zal worden gehouden. Ter Neuzen, 23 November 1909. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GE1LL. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt ter alge- meene kennis dat de vergaderingen van Burgemeester en Wethouders diergemeente voortaan gewoonlijk zulien worden gehouden des JUaandays aanvangenae te 10 wur des voormiddags. Ter Neuzen, 24 November 1909. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. O 1 1

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 1