Gemengde berichten. Handelsberichten. Laatste berichten. Her kerkbeschildering, is aangebracht buiten het priesterkoor. Deze kerkbeschildering, zal, door ■ieder, die haar nauwlettend beschouwt, geprezen worden om de wijze waarop zij is uifcgevoerd. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn op de kust van Vlieland bij //Dam 26" en op de Vliehors twee stoomschepen gestrand, die, toen het ontdekt werd, reeds onder water zaten. Een der gestrande schepen bleek te zijn de met ijzer geladen Duitsche stoomboot //Wilma", komende van Autwerpen en waarvan de equipage bestond uit 14 man. De machinist van de //Wilma" is bewusteloos aangespoeld, doch de anderen zijn verdronken. Omtrent de bemanning van het andere stoom- schip outvingen wij tot hiertoe geen nader bericht. Onder de equipage van de /Wilma" bevond zich ook een Belgische loods. Een lijk is aangespoeld, naar gissing van een jongen van 16 jaar. Zaterdag is uit Vlissingen gevankelijk naar Middelburg overgebracht A. JL, 49 jaar, book- makersklerk, geboren te Witten aan de Ruhr, wonende te Londen, verdacht van oplichting in den loop van 1909 te Vlissingen en Middelburg gepleegd. Na door den rechter-c'ommissaris te zijn ge- hoord, is de verdachte overgebracht naar het huis van bewaring. De rijwielhandelaar M. D. te Rotterdam die onlangs met zijn auto aldaar een bejaarde juffrouw overreed met doodelijken afloop, is door de Rechtbank aldaar veroordeeld tot een maand hechtenis. De man had groot berouw over zijn onvoorzichtigheid. De eisch was 9 maanden. De hevige storm van Vrijdagnacht op Zaterdag heeft hier en daar eenige ongelukken veroorzaakt. Bij de Baarsjes te Amsterdam zijn 2 werklieden bij hun arbeid op balken- duwen afgewaaid. Een hunner verdronk. Rotterdam krijgt een treurige vermaardheid door inbraken en rooverijen. IN og een brutaal staaltje is te vermelden. Mej. Hooft bevond zich alleen in haar woning aan de Jan van Vuchtstraat, toen een persoon zich aanmeldde als controleur van de gasfabriek om den munt- gasmeter na te kijken. Hij deed dit ook, rnaar stak den inhoud in zijn zak en toen de juffrouw haar verbazing hierover te kennen gaf, waar andere controleurs gewoonlijk een geldzakje meedragen, liep de kerel op haar toe en hield haar een revolver voor. Uit vrees hield zij zich bedaard en liet zij zich binden zonder eenig verweer. Nadatde roover vertrokken was, liet zij zich van de canape rollen, waarop de boef haar had neer- geworpen en het gelukte haar de keuken te bereiken, van waar men haar hulpgeroep vernam. Deze brutale roof kan tot waarschuwing dienen, om niemand toe te laten zonder be- hoorlijke volmacht of legitimate. Om reden de voorjaars- en najaars-paarden markt te Rotterdam gelijk valt met die der Goudsche, is een adres verzonden door circa 70 kooplieden in paarden te Rotterdam en omstreken aan den Raad aldaar om een anderen datum vast te stellen en door het uitloven van premies de Rotterd.-paardenmarkt te bevorderen. Thans is deze van weinig beteekenis. Er waren Vrijdag ongeveer honderd rossinanten aangevoerd. Een goedgeefsche automaat. Een stipt ambtenaar gaat toch boven een slecht werkenden automaat. Zaterdagmorgen wilde iemand uit den auto maat op den hoek van het postkantoor te Amsterdam een stadsbriefkaart hebben. Daar- voor moest bij twee centen in de gleuf werpen, maar bij den eersten cent reeds rolde de kaart uit de opening. Voor de aardigheid nam hij nog eens de proef. Hetzelfde resultaat. En dat ging nog eenige keeren zoo door. In een minimum van tijd had hij een handvol briefkaarten, voor de helft van de waarde, in zqn bezit. Aangezien deze ingezetene een eerlijk man was en hij wel begreep, dat een dergelijke royaliteit niet in de bedoeling lag, beproefde hij zoo behendig mogeiijk de ontbrekende centen naar binnen te werken, maar het eigenwijze ding bleef hem hardnekkig het dubbele terug- geven van wat hij erin stopte. Daar 't op die wijze op een staatsbankroet moest uitloopen, heeft de burger zijn edelaardig pogen ten slotte opgegeven. Het Rijk mag nu wel maatregelen nemen, voordat minder onbaatzuchtige staatsburgers die goudwinning op den hoek van de Raad- huisstraat in de gaten krijgen Tragische vergissing. In een van de nieuwe buurten 't Westen, 't Noorden, 'tOosten, wat doet het er toe,'t geval wordt er niet minder droevig om waren zij komen wonen de jonggehuwden, de gelukkigen, de verliefden. Ze beminden elkaar, ze hadden een vroolijk bovenhuisje, ze wilden slechts elkaars geluk, ze hadden een badkamer en gaslicht, zij was knap in 't huishouden, bij had een goede be- trekking en was een handig knutselaar, ze aan- baden elkaar en waren tevreden. Toen gebeurde 't, gisteravond, dat hij thuis- komend haar in tranen vond en in de keuken. Het was al laat. zeer laat. En 't was juist gebeurd. Zij had te hard aan de kraan van de waterleiding gedraaid en zie, de kraan o, die kranen in de nieuwe bovenhuisjeshad //knap" gedaan en was afgebroken. Nu gutste het water er uiten'de gootsteen was vo'.geloopen en stroomen kostelijk leidingwater gutsten over den vloer. Goddank dat je er ben, snikte zij. 0, draai toch gauw de hoofdkraan dicht. Hij vergat haar een kus op het voorhoold te drukken, zoozeer was hij ontsteld. Dat kan niet, kreet hij, de hoofdkraan is in 't benedenhuis en daar wonen nog geen menschen. Oooo, wat dan snikte zij, we loopen over Toen nam hij een kort besluiter is maar een middel, ik klop de buis plat. De hamer Hij vloog de kast in, nam den hamer en vloog verder, naar omlaag, naar den kelder. Met woedend beleid en met beleidvolle woede klopte hij daar op een buis. Dat was de eenige redding. In twee seconden was de buis plat. Toen kwam van boven de teeder beminde stem van zijn jong wijlke, dringend, angstig,Jontzet Arie, nu gaat het gas uit". (Rott. Nbld.) Madame Steinheil, die de vorige week voor de jury terecht stond wegens den moord op haren echtgenoot en op hare moeder, en die wegens hetgeen na deze moorden omtrent haar leven eene wereldberuchtheid verkreeg, is Zaterdagnacht vrijgesproken van den moord of medeplicbtigheid daaraan. Zij werd te 2 ure in vrijheid gesteld. Op het traject Cornoulles-Gardanes in Zuid-Frankrijk, dus midden in een dichtbevolkte streek, is dezer dagen een brutale treinroof gepleegd, zooals men dien eerder zou verwachten in Rusland en Amerika dan in Frankrijk. Even voorbij het station Les Censies, toen de trein nauwelijks in beweging was, kloramen twee personen van een zeerongunstig uiterlijk in den achtersten goederenwagen, waar de conducteur bezig was de collis op te schrijven. Terwijl hij voorover gebukt aan het werk was, gaf een der vreemdelingen hem een hevigen slag met een knuppel, zoodat hij omtuimelde. Toen hij daarop trachtte zich te verdedigen, kreeg hij eenige messteken, waarna de bandieten hem verder ongemoeid lieten, zoodat hij langs de loopplank kon wegkruipen. De roovers be- gonnen toen de verschillende collis op den weg te werpen. Toen de trein te Bignoles was aangekomen, sprongen zij uit den wagen, een oogenblik voor de trein stilstond en maakten zij zich uit de voeten. De ongelukkige conducteur, die op de buffers tusschen twee wagens den geheelen afstand had afgelegd, werd toen uit zijn gevaarlijke positie verlost en kon aan den chef het verhaal doen van het gebeurde. Er werd onmiddellijk een geheele politie- brigade het veld ingezonden om jacht te maken op de boeven er was echter geen spoor van hen meer te ontdekken. Natuurlijk hebben er handlangers van de dieven langs den weg gestaan om de pakken en pakjes, die deze uit den wagen wierpen, in ontvangst te nemen, en men houdt het ervoor, dat de geheele troep behoort tot de gevaarlijke bende, die onlangs de Alpenpost heeft overvallen. Voor de rechtbank te Straatsburg hebben drie opgeschoten knapen terechtgestaan, alien leden van de bende van de Roode Hand. Een goede maand geleden, werd er's avonds gescheld aan het huis van den eerzamen rente- nier Wernert en bood een jonge man een telegram aan. Wernert opende de huisdeur en liet den telegrambesteller in zijn kantoortje. Maar meteen drong een tweede jonge man in huis, werden de loopen van twee revolvers op hem gericht en haalden de twee indringers een st.uk voor den dag, waarbij zij de onmiddellijke betaling van 25,000 mk. eischten. Mevrouw Wernert, die er bij /was gekomen, zette een keel van geweld op en de twee afdreigers zetten het verschrikt op een loopen. Den volgenden dag werden zij opgepakt en met hen een mede- plichtige, die op den uitkijk had gestaan. Zoo kwamen Muller, Holzwarth en Meyer, jongelieden van 18 en 19 jaar, die vele mis- dadigersromans verslonden hadden, voor het hof der gezworfinen. Meyer is een achterneef van Wernert. Zij bekenden een vereeniging //de Roode Hand" opgericht te hebben, waarvan de statuten als volgt luidden 1°. dood en verderf aan de rijken2°. verdediging van weduwen, weezen en alle ongelukkigeu 3°. elk lid verbindt zich met lichaam en ziel aan de Roode Hand 4". alle mbreuk op dit reglement wordt met den dood gestraft. De drie kDapen hadden deze statuten met hun bloed ouderteekend, en elk hunner droeg het doodvonnis van de twee anderen in den zak. Het stuk dat zij Wernert in den hand had den geduwd, luidde//New York, 1 October. Aangeboden te Straatsburg, in den Elzas. Wernert. De Roode Hand gelast u, aan brenger dezes de som van 25,000 mk. in contant geld mee te geven, op straffe van onmiddellijke terdoodbrenging. Dit om een einde aan uw woekeraarsbestaan te maken. (Was geteekend.) De hoofdman Rigoletto". De gezyiorenen vatten het geval als een kwajongensstreek op en beantwoordden de ge- stelde vragen ontkennend, waarop vrijspraak volgde. Aan boord van het bij Vlieland gestrande Duitsche stoomschip //Wilma" bevond zich o. a. de in Vlissingen woonachtige Belgische zeeloods J. T. H. Haers, die met de 13 anderen der be manning is omgekomen. Door het hevige stormweer konderi zij niet van boord worden afgehaald. Genoemde zeeloods laat een vrouw met 7 kinderen achter. Gisteren is te Vlissingen binnengekomen het Engelsche stoomschip Ventmore, dat na kolenvoorraad te hebben ingenomen weer ver trokken is. Dat stoomschip heeft gedureude de reis vreeselijk stormweer doorstaan en op de reede van Texel veel te lgden gehad. Alleen door het \o!pompen der ruimen met water is het schip behouden kunnen worden. 's Gravenhage, 15 Nov. Tweede Earner. Besloten is het ingekomen bericht van het over- lijden van den staatsraad den heer ZE. Mackay, met een brief van rouwbeklag te beantwoorden. De Voorzitter huldigde de groote eigenschap- pen van hoofd en hart van den heer Mackay, die met onverdroteh ijver geruimen tijd in de Earner het voorzitterschap waarnam, als Kabinetsformateur en premier en als Minister 's lands zaken raedebeheerde en zulks niet zonder blijvende beteekenis hij was in moeilijke tijden en droeve omstandigheden de raadsman van de Eroon, met name van de Eoningin- Regentes. De Minister van Eolonien verzekerde dat ook de Regeering diep getroffen is door het bericht van het overlijden van den staatsraad den heer Mackay, wiens heengaan een groot verlies be- teekent voor het gansche land, dat hij tot zijn laatsten slond met zijn groote gaven ten dienste was. De Voorzitter deelde raede dat .Donderdag bij Nijmegen de begrafenis plaats heeft en het stoffelijk overschot dien dag om 9,48 per Staats- spoor derwaarts wordt vervoerd. Woensdagochtend behandeling van eenige ontwerpen, o. a. landweerwet en mil. onderwijs. Voortgezet werd de behandeling der lndische begrooting. De Minister verzekerde dat naast de voorgestelde uitbreiding van het meer uit- gebreid lager onderwijs, uitbreiding der Hoogere Burgerscholen niet is uitgesloten en eene nieuwe onderwijzers-salarisregeling bij de lndische re geering in overweging is. De heer Lohman betoogde, met het oog op de Chineezenquestie de noodzakelijkheid, zoo spoedig mogeiijk te zorgen voor voldoende dessascholen. 1 N G E Z 0 N D E STUKKEN. Mijnheer de Redacteur 1 Een weldenkend ingezetene van Koewacht. Rotterdam, 15 November. Binnenl Granen. Onder den invloed van het Buitenland was de stemming voor Tarwe traag. Gerst en Rogge weinig ter markt. Haver prijshoudend. Goede soorten Boonen en Erwten gevraagd. Meel. Handel iels levendiger. Amerika vaster. Men noteert: Puike jarige Tarwe per hectol. 12,50 a 13,—nieuwe goede 8,— a f 9,50 Voertarwe f 5,a f 6,50 larwe per 100 kilo 9, - a 11,—en extra hooger Rogge per hectol. 5,50 a 6, Gerst f 5,a /5.25 Zomer 4,75 a 5,— Chevalier 5,25 a 5,50 Gerst per 100 kilo 7,80 a 9,— Chevalier 9,25 a 10,50 en extra daarbovenHaver 6,75 it 7,50 en per hectol. lange f 3,50 a f 4, dikke f 4,50 a f 5,— Paardeuboonen 7,— a 8,Witte Boon en/13,—a/15,50; Bruine Boonen 10,— a f 16, Eroonerwten 12,a f 15,— Voedersoorten f 7,a f 8, Eanariezaad f 7,7b per hectol. en per 100 kilo 13,75 3i 14 Bui'tenl. Granen. Tarwe per 2400 kilo f 180 a /250 Rogge per 2100 kilo 168 a 170 Gerst Zwarte Zee f 130 a 132 Amerik. Mais /150 a /152; La I lata f 14_ grove Donau 143 per 2000 kilo Haver/6,65 a 7,per 100 kilo. M eel. Prima inlandsch en dito Belgisch f 14 50 a 14,75; le soort inlandsch en dito Belgisch 13,50 a 14,-Zeeuwsche Tarwebloem 15,— prima Duitsch j 14,-a 14,50 extra puik Hongaarsch^ 23, - a /'24 prima Amerik. patent/15,50a/16,25; le soort 14,75 a f 15,25; 2e soort Bakers 13,75 a /14.25 Ink en Duitsche Roggebloetn 9,75 a 11,— per 100 kilo Runderprijzen 58 a 70 Stieren o_ a 60 Ealveren 85 a 95; Schapen 40 it 50 VTarkens 53 a 56 cents, per kilo. M e 1 k k o e i e n /120a /265 Ealfkoeien Vergun mij a. v. p. een klein plaatsje in nw blad om het voigende tot kennis van belanghebbenden te brengeD. Het is van algemeene bekendbeid dat in deze gemeente een kerkgebouw tot het uitoefenen der Godsdienst- oefeningen van de Roomsch-Kutholieke bevolking out- breekt; de kerk staat op Belgisch grondgebied onder de gemeente Moerbeke op kurten afstand van de grens dezer gemeente zoodat alle ingezetenen van de Neder- landsche gemeente Koewacht (ten getale van ruim 2700 zielen) verplicht zijn daar ter kerke te gaan, willen zij aan hunne Godsdienstplichten voldoen. Sommigen moeten daarvoor een afstand van ruim een uur gaaus ufleggen, terwijl slechts een klein gedeelte, n.T. de dorpsbewoners, op korten afstand daarvan verwijderd wonen. Hoe die kerk er uitziet zal ik maar onbesproken laten, alleen wat de orde en het gedrag van een groot aantal bezuekers betreft, vermeen ik even te mugen aanstippen. ledereen zal met mij erkennen dat dit veel te wenschen overiaat en niettettenstaande vanwege de kerkelijke overheid, alles wordt in 'twerk gesteld om de orde te handhaven, daarin meestal volkomen wanorde heerscht. Het is toch algemeen bekend dat voor den aanvang der H.H. MiSsen met stoelen wordt gesleurd en ge- smeten, gelachen en gepraat, net als men dat gewoon is in eene tapperij of koffiehuis te doen. In dezen toestand is in de bestaande kerk geene verandering te brengen, daar de Nederlandsche poll tie daarin geen toezicht mag uitoefenen, en ook de Belgische politie naar ik hoorde zich daartoe onbevoegd acht, omdat de kerk behoort onder het Bisdom van de Ned. gemeente Breda. Sinds eenigen tijd nu bestonden er plannen om op het Nederlandsch gedeelte der Parochie, dus in de gemeente Koewacht een nieuw Godshuis te krijgen het kerkbestuur had dauitoe een besluit genomen en reeds onderhandelingea aangeknoopt over het koopeu van een geschikt terrein, natuurlijk behoudens nadere goedkeuring. Dit besluit werd door alle ingezetenen met vrengde vernomen en iedereen koesterde de hoop weldra een eigen kerk te zullen bezitten waar men in staat zou zijn naar behooren zijne godienstplichten te vervnllen. Ongelukkiglijk schijnen deze plannen met in vervulling te zullen komen, want naar ik terzijde vernam zou het kerkbestuur nu weer voornemens zijn om de oude kerk te vergrooten Mocht dit werkelijk het geval zijn, dan bliiven de Nederlandsche ingezetenen dezer gemeente voor alt'jjd van eene kerk verstoken en blijft ook de onge- hoorde toestand in de oude kerk bestaan. Wi: hopen evenwel dat het nooit zoover zal komen, vertrouwende op onze leden van het kerkbestuur, die zeker wel nooit daartoe hunne medewerking zullen veileenen, aangezien zij daardoor de belaugen der in gezetenen, zoowel uit maatschappelijk als Godsdienstig oogpuut met voeten zouden treden en de aanwezige fomLen der kerk, bijna geheel afkomstig van de Nederlandsche bevolking, geheel nutteloos zouden besteden. Daarbij zal het hen toch zeker wel bekend zijn wtlke oppositie geheerscht heeft bij het begaan van den eersten misstap, n. 1. toen hunne voorgangers besloten tot het bouwen van een gedeelte aan de bestaande kerk, nu ongeveer zestig jaren geleden. En mocht ik mij in dezen bedriegen, en de leden van het kerkbestuur de belangen der Nederlandsche gemeente Koewacht geheel uit het oog verliezen, zoo verzoek ik alle inge zetenen tegen dat besluit eendrachtig te protesteeren ja desnoods een gemeenschappelijk adres te richten aan Zijne Doorluclitige Hoogwaardigheid den Bisschop van Breda, Hem eerbiedig verzoekende daaraan nooit zijne goedkeuring te verleenen. Mijnheer de Redacteur, ik dank u voor de verleende plaatsruimte. Koewacht, 15 Nov. 1909. Mijnheer de Redacteur Mag ik voor onderstaande regelen, een plaatsje in uw blad P Bij vooi baat dank. Las ik met verbazing het raadsbesluit inzake de paarden- eD veemarkt, met klimmende verbazing las ik het ingezonden stuk in dit blad, gedateerd 10 November en geteekend K. de Koeijer Lz. Ik had evenwek ook moeten bedenken dat de heer De Koeijer, die het schier met niemand eens is, betook nu met mij niet eens zou zijn. Denkende dat ik de lolk was van ieder ice/denkend paardentokker, schreef ik het bewuste stuk, dat de beer De Koeijer nu bestrijdt. Die bestrijding braeht mij tot de conclusieof niet ieder weldenkend paardentokker is het met mij eens, of de heer De Koeijer is geen -icr/ilenkend paardenfokker Moge de Wet op de paardenfokkerij van 1901 zooals de heer oe Koeijer zegt, zich met in ieders gunst ver- heugen, en ook ik ben er van overtuigd dat zij hare ge"breken heeft, toch zal ook de heer Oe Koeijer wel erkennen dat zij reeds veel nut heeft gesticht. Ik vind het dan ook betreurenswaardig, dat iemand, en nog wel een hengstenkouder, lid van verschillende vereemgingen die na de wet van 1901 tot stand zijn gekomen, dus toch eenigszins op die wet zijn gebaseerd een laus durft te breken voor het reeds meermalen genoemd raadsbesluit. Evfenwel, zooals ik reefls in den aanvang van dit stukje opmerkte, ik had dit van den heer De Koeijer moeten verwachten. Er zal nil wel gezegd worden waarom zoo'n drukte voor een gemeentelijke paarden- en veemarkt, het is het sop van de kooi niet waurd, doch ik moet dan hen die dit zeggen opmerken, het is reeds een begin van fraude plegeu op de reeds genoemde wet en deze, n. 1. de t'raude-pleging, in de hand werken. liet verwondert mij ook niets, dat de heer De K. het betwijfelt, dat het voor beide beatuursleden der Afd. Axel geen eer is, aan zoo'n besluit te hebben medege- gewerkt en het te hebben voorgesteld, het zijn n. 1. college's en familieleder, van hem, dus de voor den kring Ter Neuzen der Afdeeliug Axe) Z. L. M.zittende bestuursleden zijn ten deze komogeen. Dat er in de bestuursvergaderingen der Afdeeling Axel wel eens wrijving is, kan ik best begrijpen, voor- namelijk omdat de heer De Koeijer er ook zitung in heeft. U schrijft datdekwestie van subsidie (ik zal schrijven premies; in deze veriichte eeuw dieut te worden afge- schaft. Ik evenwel geioof er zeker van te wezen, dat de kwestie van premies nooit zoo op den voorgrond is getreden als in deze eeuw, en dat de reusachiige vorde- ringen van de paardenfokkerij enz. juist aan die kwestie is toe te schrijven. Ovcrigeus kan ik mij met U ver- eenigen dat deze premies niet uit de gemeentekas dienden le komen, deze zouden mijns insziens op een andere manier te krijgeu zijn. U betw(jfelt het, dat door eigcnaars de medailles meer op piijs worden gesteld dan geldprijzen, ik bliji voihouuen oat zij medailles piefereereu van de geld prijzen wordt in den regel niet veel in den zak gestoken. Ik kan den heer De Koeijer misschien wel tot zijne geruslelling mededeelen, dat ik de zaak ook aan de keerzijde heb bezien, doch moet hem en dat zeker wel lot zijn spijt mededeelen dat ik liet met gene zijde houdt, omdat dat de beste zijde blijkt te zijn. Met de laatite ulineu van zijn ingezonden stuk ga ik geheel akkoord. U M. d. R., nogmaals dankend. UEd. dw. dnr A. DE NEUTER Jz. Ter Neuzen, 12 Nov. 1909.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 2