Tsr NeuzQnschs Courant Zaterdag 13 Nov. 1909. No. 5378. ID3DIR/ID33 B3LA.TD. rechtszake FETJILLETON. Landbouwberichten. Gemengde berichten. N. oud zgn 7 Arrondisseraents-Rechtbauk te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 12 November de volgende vonnissen uitgesproken A. P. M., oud 46 j., huisvronw van P. V., zonder vaste woonplaats, is wegens mishandeling en vernieling veroordeeld tot 14 dagen ge- vangenisstraf. C F. v. R., oud 70 j., veearts te lJzendgke, is wegens mishandeling veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hechtenis. F. R., oud 49 j., landbouwer te Clinge (B.), is wegens mishandeling veroordeeld tot 7 boete of 7 dagen hecht. L. M. 3., oud 26 j., zonder beroep te Overslag, is wegens diefstal veroordeeld tot een week gevang. F d M.,oud27j., mosselvisscher te Philippine, gedetineerd te Middelburg, is wegens pog.ng tot moord, 2 malen gepleegd, veroordeeld tot 2 jaar gevang., met aftrek van het voorarrest. E. v. B., oud 69 j., werkman te 3as van Gent, is wegens bedreiging met zware mishandeling veroord. tot 3 dagen gevang. P. F. d. S., oud 25 j., en Th. d. 1., 20 j., landbouwersknechts te lloofdplaat, wegens strooperij veroordeeld ieder tot boete of 5 dagen hecht. P. F. V., oud 19 j., klompenmaker te Glinge, is wegens wederspannigheid veroordeeld tot 14 dagen gevang. In de zitting der vorige week is veroordeeld J. C. B., oud 34 j., arts te Axel, wegens het niet voldoen aan een bevel van een ambtenaai tot 10 boete of 10 dagen hecht. Ernstige mishandeling. Voor de bovengenoeinde rechtbank stond heden terecht P. P., oud 30 j., arbeider, geboren te St. Jan in Eremo, wonende te WatervlietOudeinan (Belgie), thans gedetineerd in het huis van bewaring te Middelburg. Dezen Belg werd ten laste gelegd, dat hij in den avond van 22 September 1909 onder lJzen dgke in vereeniging met een anderen persoon, opzettelijk Cauiiel Gilles met een stuk bout zoodanig op het hoofd heeft gestagen, dat deze daardoor zwaar lichamelijk letsel heeft bekomen, daar hij bij tusschenpoozen geheel doof is, de linkerhand niet kan ophetfen, sedert de mis handeling niet heeft kunnen werken. terwijl nog niet bepaald kan worden wanneer hg weder tot werken in staat zal zijn. In deze zaak waren van wege het Opeubaar Ministerie 3 getuigen gedagvaard, waaronder een als deskundige. De eerste getuige, C. Gilles, heeft in een herberg ruzie gekregen met beklaagde en heeft hem toen een stomp gegeven. Later buiten heett beklaagde hem een vuistslag gegeven, waarop getuige het op een loopen gezet heeft hij werd echter ingehaald en toen door beklaagde en een hem onbekend persoon met een hout gestagen. Getuige heeft een maand beslist te bed gelegen ten gevolge der verwonding. schouders doen hem nog erg pijn. De beklaagde bekent Gilles gestagen te hebben. Op een vraag van den verdediger zegt getuige dat hij nog slechts weinig kan werken. De tweede getuige. de marechaussee Voogd, bevestigt slechts het door hem opgemaakt proces-verbaal. De derde getuige, Dr. L. Genbrugge, deelt mede welke wonden hij geconstateerd heeft en ook dat thans Gilles nog gevolgen van de mishandeling heeft. De doofheid zal volgens getuige niet geheel genezen, wel zal Gilles wederom het gebruik van zijn arm terug kiijgen. Het O. M. eischte tegen beklaagde een gevangenisstraf van negen maanden met aftrek van het voorarrest. De verdediger revereerde zich aan het oordeel der rechtbank. Beide Veelzeggende getallen. Bij de waar 34) XXI11 De begrafenis geschiedde met een pracht en praal, welke Eleonora's hart zeer deed. Toen de kist, die het stoifelijk overschot van Violet bevatte, in het graf daalde, om naast de overblijfselen van haar vader en moeder te worden bijgezet, voelde het meisje, dat haar had liefgehad en wier hart gebloed had over het onrecht haar aangedaan, een sterken over- weldigenden drang om het uit te schreeuwen, dat zij was vermoord geworden. Maar toen zij opzag, staarde de predikant Tempest, die den dienst geleid had, haar ernstig aan en uit eerbied voor zijne waardigheid en in de wetenschap, dat zij hem verdriet zou doen, hield zg hare aanklacht in. Toen alles voorbg was en men het kerkhof had verlaten, was Eleonora gedwongen met Magdalen en Richard Sorosis in een volgkoets terug te rijden. Vol afkeer, huiverig trok zij zich in een hoekje van het rijtuig terug en sloeg Magdalen's prachtig gelaat achter den dichten sluier gade. En wat niemand anders zag, zag zij achter de schijnbaar droeve uitdrukking der oogen een gloed van onmiskenbaren triomf. ,/Zjj zal nu al haar geld hebben," dacht zg, Hen daarom hielp zij haar vermoorden. politie te Leiden is door een be- woner van de Van der Werfstraat aldaar aan- gifte gedaan van een diefstal vau 1800 aan contauten en eenige gouden en zilveren voor- werpen. De verdenking rust op een farailielid. Maandagavond was te Enschede een ver- gadering belegd door de S. D. A. P., waarin mevrouw Roland Hoist zou spreken over Ferrer. Daar zg verhinderd was, sprak in haar plaats de propagandist der S. 1). A. P. Leeuwenburg. die steeds in de rede werd gevallen door een vrijeu socialist Lansink, den redacteur vau ffRecht door Zee", Leeuwenburg verzocht de politie Lansink te willeu verwijderen, waarop een algemeene vechtpartij ontstond en de politie genoodzaakt was de zaal te ontruimen, waarbij van de sabels werd gebruik gemaakt. De anarchist Horstman werd door een sabel- houw aan de hand gewond. Een reddingsboot te Katwijk aan Zee, die Woensdag namiddag om 4 uur een proef- tocht maakte, is orageslagen. De 14 personen die er iuzaten vielen alien in zee, maar werden Aan het huis gekomen, volgde zij Magdalen niet, doch keerde zich om. Magdalen achter- volgde haar en verzocht haar een oogenblik mee naar binnen te gaan naar een kleine kamer de dienstboden haar niet hooren konden. „Waar gaat gij heen, Eleonora V" vroeg zij op een toon vau verontwaardiging en voorge- wende droefheid. ,/Weet gij niet, dat het on- gepast is uit te gaan op een dag als dezen „Wat gepast of niet gepast is, komt er op dezen dag niet op aan," zei Eleonora op zachten, bitteren toon. //Ik ga naar den heer Tempest, Magdalen, om hem te zeggen, dat ik niet langer hier bij u kan blijven." ,/Gij zijt ondankbaar, styfhoofdig en slechter dan ooit," verweet hare nicht haar. //Wjj hebben u gevoed, gekleed, u zoo goed behandela als wij maar konden ffMaar nu zou uw voedsel mij in de keel bljjven steken, uwe kleeren mijne huid ver- branden En hoe zou ik het kunnen verdragen, dat gij een, een stuiver maar voor mjj uitgaaft van den rijkdom, tegen zoo'n verschrikkelgken prijs gekocht Magdalen mompelde iets tusschen de tanden, hare oogleden gleden over de gestalte van het meisje. Toen trok zij de schouders op en ver- liet het vertrek. Eleonora ging te voet naar Carfax Gardens. De predikant was nog niet teruggekeerd, ver- telde de dienstbode haar, maar wanneer zij wilde wachten, moest zij maar binnengaan. Het zou zeker niet lang meer duren. Eleonora ging naar het studeervertrek. Een groote mannengestalte in een stoel bij gered. E«n persoon was bewusteloos, doch kon door spoedige geneeskundige hulp worden bjj- gebracht. - Te Kalsdonk onder Roozendaal heeft Zondagavond een hevig gevecht plaats gehad tusschen de marechaussee en de beruchte broeders Van Zuudert, die de marechaussee met messen te lijf wilden. Dezen maakte van de sabels gebruik en hebben de Van Zundert's duchtig gestagen en gewond. De marechaussee zijn er in geslaagd de verzetplegers in hechtenis te nemen. - De kapitein van Kopenick heeft te Berlijn navolgers gevonden, die zijner waardig zijn. Drie jongelieden van even twintig jaar, aan wier hoofd de mislukte tandmeestersleerling Liidtcke stond, zijn op een goeden dag na afloop van de terechtzittingen het gebouw van het eerste Berlijnsche Laudgerickt binnengedrongeD. Uit een raadkamer stalen zij baretten en toga's van rechters, dosten zich daarmee uit en bezochten in die vermomming, zonder iemands argwaan te wekken, verschillende vertrekken vau het ge- rechtsgebouw, waaruit zij de schoonmaaksters verjoegen. In een kamer braken zij een kast open en stalen een pak formulieren voor de inning van gerechtelijke kosten. Met behulp van de boeken, die zij vonden, werden die formulieren ingevuld, van den stempel van het Landgericbt, dat bij de hand lag, voorzien, en met de aldus vervalschte stukken verlieten zij het gebouw weer. Als men weet, dat er bij het eerste Land- gericht te Berlijn 350 rechters, 40 ambtenaren van het 0. M., 84 liandelsrechters en ruim 8t)0 advokaten werkzaam zijn, behoeft het niet te verwonderen, dat de als rechters verkleede boeven zoo brutaal hebben kunnen optreden. Zich uitgevende voor hulpdeurwaarders, begon- nen zij nu bij de menschen, die kosten aan het gerecht verschuldigd waren, om het geld rond te gaan, zoowel te Berlijn als te Schoneberg, Charlottenburg, Weissensee en in andere voor- steden. Ron ieniaud niet dadelijk betalen, dan zeide degeen, die zich aanmeldde, dat //zijn collega de deurwaarder" den volgenden dag zou komen. Gewoonlijk hadden de menschen dan intusschen voor het geld gezorgd. Men rekent. dat de gauwdieven in het geheel tusschen de 2000 en 3000 mk. hebben los gekregen. Nu zij zoo gemakkelijk bun eersten slag hadden geslagen, maakten zij zich gereed, om een nog grootere operatie bij het rijksgerecht te Leipzig te ondernemen. Die moest hun tusschen de 6000 en 8000 mk. opbrengen. Maar voor het zoover kwam een hunner was al in Leipzig geweest, om eens in het gerechts- gebouw rond te kijken, werd het bedrog ont- dekt. De drie jongelingen zijn reeds alien ge- pakt en opgesloten. Liidtcke, de boofdman vau de bende, was van plan geweest, om wanneer hij ook te Leipzig zijn slag had geslagen, tijdelijk in Berlijn te verdwijnen en dan voor nieuwe oplichterijen naar de Riviera te gaan. Een bende smokkelaars heeft de Honau- reesche kauonneerboot „Tatumbla" tot zinken gebracht en de bemanning vermoord. De /Tatumbla" deed wachtdienst langs de kust, om den sluikhandel tegen te gaan. Op een goeden dag nam zij een schoener met een lading rum in beslag, waarvan de bemanning zich zonder verzet overgaf. Aan boord van de Tatumbla' verbroederden de smokkelaars zich met de Hondureesche matrozeu en beloofden hun volop rum. De rum deed zgn werking op de laatsten en toen zij beschonken neerlagen, kwamen de smokkelaars, die nuchter waren gebleven, staken hen overhoop en wierpen de lijken in zee. Er waren negentien man aan boord van de kanon- neerboot, die tot den laatsten toe, met de kapitein erbij, omgebracht zijn. De smokkelaars boorden gaten in de scheeps- wand. lieten de //Tatumbla" zinken en ontsnapten daarna met hun schoener. In Bayreuth waren aardappelen van't land gestolen. Een politieagent werd er met zgn hond heengezonden, de hond liep het land af en nam een spoor op, 't welk hij met zekerheid volgde, zelfs over druk begane straat- en land- wegen. Het spoor leidde naar een ongeveer 500 meter verwijderd huis, waar de hond in een kamer op de eerste verdieping de plaats aan- wees, waar bij onderzoek de aardappelen bleken te zgn verborgen. Het spoor was ruim 12 uur oud. Maandag heeft in de buurt van Chicago een vreeselijk automobielongeluk plaats gehad, waarbij vgf personen jammerlijk om het leven zijn gekomen en dat te wgten is aan de onge- hoorde roekeloosheid van de slachtoffers zelven. De auto behoorde aan de millionnair W. K. Scheszlys, van Chicago. Deze reed, in gezel- schap van drie nog niet teruggevonden of ge- identificeerde kennissen, door de stad. Ondanks de bijna ondoordringbare duisternis, veroorzaakt door een dikken mist, raasde de auto met buitengewone snelheid door de buitenwijken der stad. Dieutengevolge bemerkte de chauffeur pas, toen het te laat was, dat de ophaalbrug over de Chicago-rivier was opgehaald. Hij rukte het stuurwiel weliswaar onmiddel- lijk om en rerade met alle inspanning van zijn krachten, maar de auto vloog recht op de rivier aan, sloeg over den kop en bedolf alle inzittenden, zoodat geen hunner zich kon redden. Ofschoou de rivier dadelijk werd afgedregd, he.-ft men tot dusverre slechts het lijk van den eigenaar, Scheszlys, tevoorschijnkunuenbrengen. Te Boeda Pest was in verband met een geldroof een postbode in hechtenis genomen. Daar na eenige dagen zijn onschuld bleek, werd hij weer in vrijheid gesteld. Toen be- schuldigde hij de politieautoriteiten, die hem in verhoor hadden genomen, dat zij hem ge- pijnigd hadden. En de beschuldiging is waar gebleken. De ongelukkige postbode heeft onuit- sprekelijke folteringen moeten lgden. Een onderzoek, door het hoofd der politie ingesteld, heeft de juistheid zijner verzekeringen gestaafd. Twee politiebeambten, de voornaamste schul- digen, zijn ontslagen en zullen zich voor het gerecht te verantwoorden hebben. Een kleermakersgezel Waclow Bobenski uit Kolmar in Pruisen stond dezer dagen voor de rechtbank te Schneidemiihl terecht wegens majesteitsschennis. Den len Augustus vierde men in Kolmar gymnastiekfeesten. Bij die feesten was ook deze Bobenski tegenwoordig. Bij het roepen //Leve de Keizerhad hij zijn hoofddeksel niet af- genomen. De rechtbank achtte hem schuldig aan majesteitsschennis en veroordeelde hem tot tien dagen gevangenisstraf. Misschien heeft ook de Poolsche nationaliteit van den beklaagde hierbij invloed gehad. Dakloozen. De befaamde Louis Bleriot, zou onlangs te Boekarest vliegen. Meer dan 50,000 provincialen waren naar de stad komen stroomen om dit schouwspel te zien, te meer daar de spoor een reductie van 50 pCt. op de prijzen had toegestaan. Toen de vlucht echter tot den volgenden dag werd uitgesteld, waren het vuur stond op, toen zij binnentrad en sta- melde haar een welkom toe. /,Elenora gij ik dacht, dat ik u nooit zou weerzien 1" Het was Frank Jerningham. Het was onmogelijk, nog bleeker te worden dan zij reeds was, doch in hare kwam een gloed van droefheid. Vriendelijk, oprecht, edelmoedig als hare natuur was, kon zij zich niet anders dan ge wond {revoelen door zijn gedrag. Welk meisje zou het niet Hij had hare liefde gewonnen haar die op zettelijk weer teruggegeven en in plaats daarvan vriendschap gevraagd zonder eenigen uitleg van zijn gedrag te geven. Zij kon niet ontkennen, dat er een blijde uitdrukking in zijne oogen was gekomen, zoodra hij haar zag. Zoo begroet geen man een vriedin, doch slechts de vrouw, die hij bemint. //Eleonora, waarom hebt gg nooit mijn brief beantwoord V" vroeg hij met teeder verwijt. Hij poogde zelfs niet hare hand tevatten, en zij, bood hem die ook niet aan. Hij staarde haar aan met oogen, waarin beurtelings ellende en verrukking zich afspiegelden. z/Ik kon hem niet beantwoorden,'" zei ze z/er was niets te zeggen, ik begreep het niet." z/En gij kunt mij niet vertrouwen ,/Gelooft gij niet," vroeg zij ernstig droef, z/dat gij te veel van mij vraagt Zulk geloof in den blinde, zonder eenig uitzicht op licht bezit ik niet." z/En gij wilt zelfs mijne vriendin niet zgn z/O, ja," zei ze met een flanwen glimlach, wik benuw vriendin. Ik zou het altijd geweest zijn. Maar hebt gij mij als een vriendin bejegend V Ik zal altijd blijde zgn uw vreugde en verdriet te deelen, u helpen wanneer ik maar kan. Ik stel belang in alles wat u belang inboezemt. Is dat geen vriendschap Bedoeld gij dat z/Neen," zei hij heftig tusschen de tanden. Zij schrikte van den blik waarmede hij haar aanzag. ,/Ik kan hier niet blijven," voegde hij er aan toe. //Ik kan het niet verdragen bij u te zijn nu nog niet. Ik zou dingen zeggen, die ik later zou betreuren." Hij verliet het vertrek zonder om te zein. Zij stond als aan den grond genageld diep ellendig, nadenkend over het groote mysterie, hetwelk haar en Frank Jerningham gescheiden hield. In de dagen van droefheid toen zij met hart en ziel zich aan hem had vastgeklampt had hij haar verlaten, haar in haar bittersten nood om veArouwen gevraagd, maar het haar niet ge- schonken. Maar haar bitterste uur had nog niet geslagen, want toen verliet hij haar niet. Na eenige minuten trad Johan Tempest binnen. z/Miju lieve kind, het is goed dat gij gekomen zijt. Ik wilde u zeggen, hoezeer ik met u lijd Zij was u zoo dierbaar en gij deedt zooveel voor haar wNiet daarvoor ben ik gekomen," zei zij en hare stem klonk hard, nu zij het onderwerp naderde, waarover zg hem wenschte spreken. (Wordt vervolgd.) VAN In 'tjongste .verslag over den Landbouw in Neder- land" vinden we een heel leerzaam overzicht van den toegenomen aankoop, wat betreft eenige der belangrijke meststoffen. In 1904 werd aangekocht 17,830,412 K.G. Chilisalpeter 294,776 Zwavelz. amm. 6,518,740 Amm. Superph. 2,013,694 Guano en kunstguano. 698,900 j Beendermeel. 34,351,980 Superpho9phaat. 42,375,285 Thomasslakkenmeel. 46,838,542 Kainiet. 4,925,221 Paten (kali. 1,563,790 Chloorkali. In 1907 waren de hoeveelheden. 24,287,996 K.G. Chilisalpeter. 2,724,302 w Zwavelz. amm. 8,889,902 Amm. Superph. 2,079,102 r Guano en kunstguano. 435,344 Beendermeel. 43,212,752 Superphosphaat. 65.524,462 Thomasslakkenmeel. 74,488,972 Kainiet. 7,637,615 Patentkali. 10.61,712 Choorkali. Wat al een toenarae I Met zulke cijfers voor oogen behoeft men ook heusch te vragen, welke meststoffen in de praktijk goed slen, welke minder goed en welke best. En dan kan 'tzeker niet ontgaan, hoe het om z'n kali gegeven kainiet in 1904 bovenaan staat wat de hoeveelheid aan- gaat en in 1907 eveneens. De toename, in percenten uitgedrukt, beloopt niet minder dan 59,3 ten honderd. Voor patentkali is het betreffende getal 55,1 percent. Wanneer we zwavelzure amm. nitzonderen dat men door de hooge prijzen van chilisalpeter gewis veel meer is gaan gebruiken en waarvan de verhooging van t verbruikingscijfer dus eigenlijk wat abnormaal mag heeten dan is de toename bij kainiet en patentkali stellig de kalime9tstoffen voor ons land 't hoogst. Daarna volgen Thomasslakkenmeel en eindelijk amm super en chilisalpeter. Voor hen, die tot heden weinig of geen kalihoudende meststoffen bezigden, stille wenk ook eens de proef te nemen. wel een

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 9