Ho. 5370. Ter Neuzensohe Courant. - Zaterdag 13 November 1909. 49e Jaargang. Gemengde berichten. Binnenland. Predikbeurten. TWESDB BI MatsonaS s KuisvSijt- entoonstei- Sing w. d. \?o!ksbond. TER NEUZEN, 12 November 1909. Zondag 14 November 1909. Ongeluk of misdaad Be fraude aan de Rijks- posfspaarbank. Op bet programma der Nationale Huisvlijt- Tentoonstelling v. d. Volksbond komteenpunt. voor, dat niet alleea zeer interessant is, doch tevens teu voile doet zien hoe zeer het ernst is met den wensch om deze tentoonstelling een uitgangspunt te doen vormen voor een nieuwe ontwikkeling der Huisvlijt. De tweede afdeeling toch is geheel gewijd aan het denkbeeld der moderne Huisvlijtschool met openbare les en de nieuwste hulpmiddelen. In deze afdeeling zullen de jonge huisvlijters onder leiding van hun leerares of leeraar een aanschouwelijk beeld trachten te geven van wat de Huisvlijtschool kail en wil, met werkbanken met inscrumenten, met modellen. Cursussen van verschillenden aard zullen elkander daarbij afwisselen en tevoren worden aangekondigd. Men zal er schrijnwerk en hout- snijwerk zien, cartonage eu kleiarbeid, vlecht- arbeid en versieringskunst met waardelooze grondstof, rustiekwerk, kantwerk en kunstnaald- werk als takken van hoogere kunst; ja, zelfs het batikken en de uit Zweden hier heen ge- brachte weefarbeid zal er een plaats iunemen. Tot voorbereiding dezer afdeeling is een bijzondere eommissie ingesteld, bestaande uit den heer H. de Wilde, wethouder van's Graven- hage en lid tentoonstellingsbestuur de dames Mej. M. Pekelharing te Utrecht, M. Posthuma leerares handeuarbeid te 's Graven hage, Mevr. A. Wegeriff-Gravestein, directrice batik-atelier te Apeldoorn en Mej. Louise Wildt, leerares Zweedsche handweefkunst te Amersfoort en de heeren H. A. .J. Baanders, architect te Amster dam, G. J. Blees Kz., secretaris van de rege- lings-comm. der Tent, te Zaandam, H. Herman, leeraar handenarbeid te Gouda, H. van der Mandere, alg. secretaris tentoonstellingsbestuur te 's Gravenhage, A. J. Schreuder, directeur Med. Paedag Instituut Klein Warnsborn te Arnhem, L. P. Walburgh Schmidt, arts, lid hoofdbest. Volksbond te Hasselt (0.), J. Stam, hoofd 0. L. S. te Amsterdam, Kl. de Vries, hoofd-onderwijzer en lid gemeenteraad te Am sterdam en A. van Waart, secretaris ver. tot bev. v. d. handenarbeid te Rotterdam. Leeraresseh of leeraren, die bereid zouden zijn zich voor een dergelijken cursus voor een of meer dagen beschikbaar te stellen, worden verzocht zich te wenden tot den alg. secretaris van 't bestuur der Tentoonstelling te's Graven hage, Jan v. Nassaustraat 93. Te Venlo slaagaen voor de akte vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek de heeren D. Theri, P. de Zorner en W. J. van Nieuwen- huijzen te IJzendijke, C. J. Kotvis te Hoofd- plaat, S. E. Jolivet te Aardenburg en E. P. van der. Werf te Oostburg. Voor het gisteren te Breda gehouden examen in de vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek slaagde de heer E. G. v. d. Bent IfZ. leerling van de Rijkskweekschool v. 0. te Middelburg. De heer F. F. Winkler, klerk 3e klasse bij de Dir. Bel. enz. ter Directie te Middelburg, is met ingang van 1 Dec. a. s. benoemd tot klerk 2e klasse bij genoemde Directie. Donderdag werd aan het gebouw van het gewestelijk bestuur te Middelburg aanbesteed, het leveren en verwerken van materialen tot voorziening van de beloopen van het kaven- kanaal van Philippine, volgens bestek no. 213, dienst 1909, raming f 800. Ingeschreven werd doorde heeren J. Tholens te Hoek voor 1224, J. de Bree Fz. te Ter Neuzen voor 1000, R. Verschelling te Ter Neuzen voor 914, A. Tholens Dz. te Ter Neuzen voor f 880, Th. Meertens Wz. te Hoek voor f 784 en J. Wolfert te Hoek voor 765. Maandagzonk tusschen Baarland en de Mar- garethapolder het schip van schipper F. Kamp, van Hoofdplaat. Het vaartuig was gedreven op de gasboei daar ter plaatse en bekwam daardoor zoo'n groot gat, dat de pompen het water niet konden bijhouden. De bemanning verliet het schip in de sloep en kort daarop ging het naar de diepte. Het was geladen met steen. Door bet slechte weer der laatste dagen is het nog niet gelukt het schip te lichten. Donderdag werd te Breskens telefonisch bericht ontvangen dat te Rotterdam P. Strak, knecht bij den beurtschipper P. Roest, van Breskens op Rotterdam, met het laden een balk op het hoofd heeft gekregen. De ter hulp geroepen geneeskundige constateerde schedelbreuk. De toestand van den verwonde is bedenkelijk, er moet zelfs geen hoop meer zijn. Strak is getrouwd en heeft een groot gezin. Oostburg. De tram welke hier Woensdag te half 4 naar de richting Breskens vertrekt Hep aan den wissel te Veldzicht, nabij Schoondijke, vermoedelijk door een gebrek aan den wissel op de aldaar staande waggons met suikerbieten. Een zekere P. Leenhouts, tarreerder voor een fabriek te Moerbeke, geraakte zoodanig tusschen de ineengeschoven wagens bekneld dat hij met behulp van kelderwinden uit zijn benarde positie gered moest worden. Dadelijk moest genees kundige hulp worden gehaald en de bekomen wonden worden dichtgenaaid. Zijn toestand was nog al redelijk. Het rollende materiaal bekwam belangrijke schade. De passagiers en het personeel kwamen met den schrik vrij. Hervormdq Kerk. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u Da. A. Timmerman. Sluiskil. 9i u., Ds. E. Raams. Axel. 9j u., en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Hoek. 9 u., geen dienst en 2 u., Ds. E. Raams. Sas van Gent. 9J n., dhr. H. J. v. d. Ouden. Halst. 10 u., Ds. De Boer. Gereformeerde lierlcen. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. A. Nawijn v. Oosterbierum. Na den middagdienst handelen over het beroepen van een leeraar. Axel A. 9 u. en 2 u., Ds. J. H. Lammertsma. t Bf. 9 u. en 2 u., Ds. C. W. Bruins. Zaamslag A. 9 u. en 2 u., Ds. M. Uijtenhoudt. II. 9 u. en 2 u., Ds. R. Hamming. Gereformeerde gemeente (Ylooswykstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u, leeskerk. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 51 u., leeskerk. Lokaal „Eben-IIaezer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 51 u., dhr. J. J. Kense. Donderdagavond 8 u., Evangelisatie, in de consistoriekamer achter de Pastorie. Omtrent het geheimzinnige geval aan den Kweekerij weg, onder Den Haag, waar Vrijdag- avoud 1.1. de grondwerker v. d. N. uit Scheve- veningen doodelijk gewond door een schot in de borst, werd aangetroffen, meldt het Vad. nog de volgende bijzonderheden V. d. N., volgens het zeggen zijner ver- wanten en bekenden, een zeer oppassend huis- vader, zou op den bewusten avond met een vriend gaan zien naar eenige /klemmen", welke zij daags te voren in de omgeving van den Kweekerij weg hadden uitgezet. ,/Stroopers" in de voile en vrij ongunstige beteekenis van het woord, waren v. d. N. en zijn vriend niet, daar zoo vertelde men bijna alle grondwerkers, die in de aan de duinen grenzende buitenwijken werkzaam zijn, af en toe een kansje wagen om voor //moeder de vrouw" een konijn te verschalken. Toen v. d. N.'s kameraad op de van te voren afgesproken plaats van samenkomst kwam, vond hij er v. d. N. niet. In de meening verkeerende, dat laatstge- noemde van zijn voornemen had afgezien om naar de klemmen te gaan kijken, begaf hij zich huiswaarts, waar hij naar bed ging. lnderdaad had v. d. N. zich wat verlaat en men vermoedt nu, dat hij, denkende zijn kame raad wel bij de klemmen te vinden den Kwee kerij weg opgegaan is. Hier vond men 's avonds laat den verslagene liggen. Hij was nog in staat te zeggen //Ze hebben mij geschoten" en //Ben jij het Dorus zoo heette zijn kameraad, maar weldra verloor hij het bewustzijn. Het feit, dat. de verslagene gedeeltelijk nat was, schijnt als volgt verklaard te moeten worden. Langs den Kweekerijweg loopt een kleine sloot en vlak bij de plaats, waar v. d. N. werd gevonden, maakt deze weg een kromming. Men vermoedt nu, dat de verslagene vlak bij die kromming werd aangeschoten, in zijn verwarring van den weg raakte en langs den berm afglij- dende, in het slootje stapte. Hij moet toen nog tegen den berm opgekrabbeld en een stuk weegs doorgeloopen zijn, totdat hij, kort voor het daar aanwezige houten bruggetje, ineengezakt is. Voor deze onderstefling spreekt vooreerst, dat v. d. N.'s stok bij bedoelde kromming vau den weg in de sloot is gevonden, terwijl ook de berm zelf daar ter plaatse sporen vertoonde, dat er iemand uit de sloot op den weg was geklommen. De schotwonde in v. d. N.'s borst was uiterst klein, bloedverlies had niet plaats, daar aan de kleederen niet het geringste bloedspoor merkbaar was. Of de kogel uit een revolver dan wel uit een buks geschoten was, kon tot dusverre nog niet uitgemaakt worden. De veronderstelling, dat het schot een ver- dwaald schot van een strooper was, schijnt reeds daarom uitgesloten, omdat deze lieden bijna immer met hagel, zelden of nooit met kogek plegen te schieten. De gedane oproeping aan de personen, die zich op dien tijd met acetyleenlantaarns in de nabijheid bevonden, heeft nog geen resultaten opgeleverd. Of die personen stroopers waren, die met de z.g. ,/lichtbak" jaagden daartoe dient vaak een carbidlantaarn of wel gewone fietsrijders, kon met het oog op den vrij aan- zier.lijken afstand, niet worden uitgemaakt. Aan wraakneming schijnt in dezen niet ge- dacht te mogen worden. De verslagene stond volstrekt niet als een vechtersbaas bekend eu geen zijner kameraden herinnerde zich iets van ruzie of twist, welke v. d. N. zou gehad hebben. Het onderzoek, dat nog steeds met grooten ijver wordt voortgezet, heeft tot nu toe nog niet het rninste resultant opgeleverd. Wat de zaak nog geheimzinniger maakt, is de omstandigheid, dat de pet van den verslagene, ondanks het nauwkeurige plaatselijk onderzoek, nog steeds niet gevonden is. Naar wij vernemen, is het onderzoek, van wege de directie der Rijkspostspaarbank, ingesteld naar aanleiding van de fraude, gepleegd door een inmiddels ontslagen ambtenaar der bank, thans afgeloopen. Dat dit eerst nu het geval is, vindt zijn oorzaak bierin, dat het onderzoek zeer omvangrijk was. Zoo moesten duizenden staten, voornamelijk van de postkantoren te Amsterdam, worden nagezien, teneinde de hoe- grootheid van het gemalverseerde bedrag te kunnen vaststellen. Gebleken is, naar men verneemt, dat dit bedrag belangrijk hooger was dan men aan- vankelijk op grond vau de eigen bekentenis van den ambtenaar aannam. Intusschen lijdt de Rijkspostspaarbank geen schade, daar het bedrag reeds gedeeltelijk door de tamilie van den ontrouwen ambtenaar is terugbetaald en het overige eveneens door de familie zal worden aangezuiverd. De zaak is thans ter verder onderzoek in handen der justitie. Deze heeft nog geen ter- men gevonden om den ambtenaar in voorloopige bewaring te nemen. Een tweetal verdachte individuen zwierven Dinsdas; in den vooravond te 's Gravenhage o c> rond in de Korte Hoogstraat en aangrenzende straten. Hun manier van doen was zoo op- vallend, dat een bewoner dier straat, de heer Vollenbregt, hen een paar malen nakeek, om het doel van hun ronddolen te raden. Dit doel ried hij weldra de inbrekers hadden het gemunt op het pakhuis van den heer A. van de Waal, magazijn //De Werkman" in de Korte Hoog straat. De heer V. wilde daar meer van weten en stelde zich, uadat zijn zaak gesloten was, ver- dekt op. Hij moest echter langen tijd geduld oefenen, eer het inbrekerstweetal aan het werk toog. Doch zijn wachteu werd beloondon- geveer halfvier kwamen de twee verdachte mannen terug en trachtten met valsche sleutels het genoemde pakhuis te openen. Van uit een in duisternis gehulden hoek van zijn winkel zag de heer V. hun bewegingen hij sloop nu omzichtig naar de telefoon wijl het straat- licht in den winkel schijnt en hij dus licht gezien kon worden - en belde de politie op, die dadelijk met 8 a 10 man van beide zijden de Korte Hoogstraat inrukte. Inmiddels was het den inbrekers gelukt, de deur van het pakhuis open te krijgen, en waren zij binnen bezig den buit te bemachtigen. Dra was het gedaan met die voor hen aangenaine bezigbeid. Een paar agenten drongen het pak huis binnen en arresteerden het tweetal in- brdkers dat naar het politiebureau aan de Groenmarkt werd gebracht. Door de oplettendheid en de activiteit van den heer V. is een voor den heer De Waal wellicht vrij aanzieniijke schade voorkomen en zullen de twee inbrekers, die oude bekenden der justitie bleken, hun verdiende straf niet ontgaan. Dinsdagmiddag is in de Westerhaven te Groningen de stoomboot ,/Achtkarspelen," varend op Surhuisterveen. kapitein J. B. Hulshof, bij het afvaren van den wal omgekanteld en wel zoo, dat het dek naar den walkant gekeerd was. De boot had een deklast van 6000 K.G., 7000 K.G. goederen en 8000 K.G. steenkolen geladen en meet 30 ton. Bovendien waren een 7tal passagiers aan boord in de le klasse kajuit. Deze was aan- vankelijk afgesloten. Nadat in de wanden een gat gemaakt was, werden na eindelooze minuten de passagiers uit hun benarde positie verlost. Het eerst werd de oudste door het gat gehaald, een oude vrouw, rillend van het koude water en den doorgestanen angst trok men haar over den drijvenden last naar boven op de kade, en bracht haar naar het daartegenover gelegen leegstaande benedenhuis. Enkele minuten later werd de zuster van het oudje met een rooden zakdoek om het hoofd, daarna een meisje van een jaar of 10, vervolgens een gezette boerin met een zilveren oorijzer, dat door het ongeluk vol deuken was geraakt, naar buiten gebracht. Vervolgens verschijnt een boerenvrouwtje met een nog kraakhelder Drentsch mutsje op, daarna de man van de vrouw met het oorijzer en eindelijk de bewustelooze vrouw. Allen werden ze naar de overzijde gebracht en daar in de leegstaande woning voorloopig verpleegd. De geredden werden alien met den zieken- transportwagen naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Doctoren met zuurstofapparaten waren op de plaats des onheils aanwezig. Er waren behalve de aangegeven ziekenwagens 2 brancards en een gewoon rijtuig voor het vervoer besteind. In het ziekenhuis werd den geredden dadeiijk een warm bad gegeven en schoon goed aan- getrokken, terwijl zij met cognac inwendig verwarmd werden, waarna zij te bed zijn gebracht. Allen zijn min of meer zenuwachtig. Yer- schillende patienten wenschten gaarne dadelijk naar huis te gaan, maar de doctoren achtten het gewenscht, dat zij den nacht in hit zieken huis bleven. Hun families werden telegrafisch verwittigd van het gebeurde. Men zal de boot, die vlak tegen de W ester- kade ligt, kantelen en dan de gezonken goederen lossen. Het ongeluk is te wijten aan het verschuiven der deklading. Om de dubbeltjes Te Varseveld werd verleden jaar door de aan- deelhouders der eooperatieve boterfabrieken be- sloten een boete van 10 cent per koe te heften van alle aandeelhouders, die op de algemeene vergadering zouden afwezig blijven, zonder ken- nisgeving. Men wilde daardoor een betere op- komst der vergadering verkrijgen. Toen ten dezer dagen de algemeene verga dering plaats had, was de opkomst werkelijk schitterend, want 541 personen hadden de pre- sentielijst geteekend. Maar velen van dezen gingen terst.ond weer weg, in de meening dat zij hun plic'nt gedaan hadden. Men zal nu deze leden toch de boete laten betalen, door dit te korten op hun te goed geleverde melk. In verband met den diefstal bij de juweliers Schreuder en Bakstein te Rotterdam gepleegd, werd een der verdachten, zekere Vos, die eerst was vrijgelaten, Woensdagmorgen door eenige rechercheurs aan hetcentraal-station opnieuw ge- arresteerd, toen hij op het punt stond met eenige familieleden naar Parijs te vertrekken. Deze arrestatie staat echter in verband met de vier weken geleden gepleegde inbraak bij den juwelier Murk in de Weezenstraat te Rot terdam. In verband met die inbraak is ook een inspecteur van politie naar Parijs vertrokken. In zake de inbraak in het cafe van de Elec- trische Spoor, te Rotterdam is zekere V\ ijnen naar het huis van bewaring overgebracht en is zijn metgezel vrijgelaten. De dierentemmer Henricksen vond Dinsdagavond bijna den dood. Hij is werkzaam in het „Palais d'Ete", te Brussel. Op het oogenblik dat hij de oefeningen begon, werd hij omgeworpen door een tijger, welke hem met zijn machtige klauwen, den arm open reet. Men achte den dierentemmer verloren en angst- kreten stegen aan alle kanten op. Maar Henricksen kon spoedig overeind sprin- gen en zich verwijderen. Het bloed stroorade uit verscheidene groote wonden. Hij deed zich den arm omwinden, kwam weer in de kooi, hernam zijn oefeningen en voerde ze uit tot het einde niettegenstaande er geroepen werd //Genoeg, Genoeg Na zijn werkzaatnheden juichte de zaal hem uitbundig toe. Burgemeester Giiniher te Traumbergaan het Starnberger Meer bij Munchen kreeg Dinsdagavond bericht, dat twee opgeschoten knapen" die uit een opvoedingsgesticht ont- snapt waren, een inbraak gepleegd hadden. Hij o-ing er met den veldwachter op uit en kwam° bij den rand van een bosch, waar de inbrekers naar hij dacht langs zouden komen. Tegelijkertijd had zich de bestolene, een bouw- der nemer Knitl met zijn knecht op zoek begeven. Toen dezen langs het bosch kwamen, sprongen de burgemeester en de veldwachter, die hen in mist en duisternis voor de dieven hielden, te voorschijn." Knitl, die van zijn kant de aan- vallers voor de dieven aanzag, gaf vuur. Met twee kogels in het lijf viel de burgemeester morsdood neer. Hij is gehuwd en laat acht onverzorgde kinderen achter. Knitl, een alge- meen geacht en bemind man, is niet in hech- tenis genomen. Een schoenmaker te Berlijn heeft voor de rechtbank aldaar, zich wegens ,/lichaamsvermin- king" te verantwoorden gehad. Hij had bij een twist zijn vrouw den neus afgebeten. De

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 5