A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaandsren. Paarden- en Yeemarkt Jaarlijksclie Veemarkt No. 5378. Zaterdas: 13 November 1909. 49e Jaargan^. op Maandag 29 November 1909, Binnenland. Landbouwberichten. Gemengde berichten. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen j 1,Franco Yoor Nederland 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Amerika en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zieh bij aJlii^joekbande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushonders. Telefoon No. 2 5. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts t w e e m a a 1 berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. EERSTS "BT, A T) te AXEL. Burgemeester en Wethouders van AXEL, maken bekend, dat de in die geraeente zal worden gehouden zooals breeder bij aanplakbiljetten is omschreven. Axel, den 25 October 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HU1ZINGA, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag. De heer Delink neemt zitting. Onderzoek naar het vaderschap. Aan de orde is bet wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van enkele artikelen van het Burgerlijk Wetboek, ter ophefHng van de be- zwaren, waartoe het bestaande voorschrift be- treffende het onderzoek naar het vaderschap aanleiding geeft. De heer Hovy meent, dat de verwerping van dit ontwerp een schok door het land zou doen gaan. De heer Aan den Biesen vraagt o.m. welke reden is er zieh tot alimentatie te bepalen, en niet verder te gaan Als men het vaderschap aanvaardt dit werd reeds bij het tot stand komen van den //Code Napoleon" door Cam- baceres verklaard dan rnoet men er toe komen het onechte kind ten slotte volkomen dezelfde rechten te geven als het echte kind. Spreker geeft vervolgens den weg aan, waar- langs z. i. het onechte kind dient geholpen aan de moeder moet een actie gegeven worden tot schadevergoeding tegen den man, die het kwasi-delict pleegde baar te onteeren en een kind te bezorgen. Sterft de moeder, dan erft het kind die actie. In dit stelsel is er geen sprake van dat het kind den naam van den vader draagtbloedverwant is van dieus wet- tige kinderen, van hem erft, of bij hem in- woont. Het wettig huwelijk wordt zoodoende gerespecteerd, aan de vrije liefde de breidel aangelegd, en het onderscheid gehandhaafd tusschen de wettige vrouw en de bijzit. Door dit wetsontwerp te verwerpen is dus niets over- stuur, maar is men op een zekeren weg. De heer Van Lamsweerde komt tegen het gelijkstellen van buiten-echtelijke kinderen en in huwelijk geborenen beslist op. De heer Franssen is wel niet in elk opzicht door dit ontwerp voldaan, maar hij zal er voor stemmen, omdat stuitend onrecht en ergerlijke zonde er door zal kunnen worden bestreden. De heer Havelaar bestrijdt het ontwerp. Het is z. i. niet in 't belang van land en volk. Als men eenigen tijd, jaren geleden met een vrouw alleen is geweest in een kamer of een spoor- wegcoupe, zal dit wellieht later tot veroor- deeling kunnen leiden, al is men aan elke ge- meenschap met een vrouw volkomenonschuldig. De heer Rahnsen onderschrijft volkomen, dat ieder verautwoordelijk is voor zijn daden. Maar dan mag ook niemand aansprakelijk zijn voor de gevolgen van daden van een ander. Hij zal dus ook tegen stemmen. De heer Van Waterschoot van der Gracht heeft lang geaarzeld, in welke richting zijn stem te bepalen. Hij zal echter voor stemmen, omdat de voordeelen de nadeelen van't ontwerp overtreffen. De heer Van der Does de Willebois ver- klaart, dat het hoofdbeginsel der wet zijn syin- pathie heeft. De heer Van Nierop heeft geen oogenblik geaarzeld, in welke richting zijn stem te bepalen. De hoogheid van het huwelijk wordt niet onder- mijnd door de verplichting om een onecht kind te onderhouden. Tegen de prostituees waakt de exeeptio plurium concumbentium. De heer, Keekers motiveert zijn stem voor het wetsontwerp. De heer Van Asch van Wijck motiveert zijn stem voor. Morgen 11 uur voortzetting. TWEEOE A E R. Vergadering van Donderdag. Indische begrooting. De Minister van Kolonien dankt voor het vertrouwen, door de heeren De Visser, Van de Velde eu.Bogaardt in hem gesteld en verklaart ook te waardeeren de kritiek van den heer Bos. Den heer Troelstra verzoekt de Minister wel te bedenken dat de beweging, welke bij het houden van redevoeringen gemaakt wordt, niet altijd verband houdt men den inhoud. De rede van den heer Troelstra acht de Minister overdreven. Die rede leverde proefondervinde- lijk het bewijs hoe groot het verlies is dat de sociaal-demokratische fractie geleden heeft. Aangenaam was het den Minister dat de be- noeming van den heer Idenburg tot Gouverneur- geueraal, afgescheiden van de daaraan vastge- knoopte beschouwingen, instemming heeft ge- vonden. Gelet zal worden op de gegeven wenken betreffende decentralisatie, onderwijs, financieele politiek, economische ODtwikkeling, enz., enz. De Minister stelt er prijs op te constateeren, dat, volgens de rapporten der welstands-commissie, op vele punten vooruit- gang in den welstand is te bespeuren. Lot" brengt de Minister aan het corps ambtenaren in Indie, dat zrjn plicht doet op een wijze, boven 's Ministers lof verheven. De Indische begrooting wil de Minister voor- alsnog door de Staten-Generaal doen behande- len. Er blijft gestreefd naar zelfbestuur, maar onder het organisch geheel. Het departement van Landbouw in Indie zal een wetenschappe- lijk karakter blijven hehouden. Met decentralisatie wordt geleidelijk voortge- gaan. Gaarne sluit de Minister zieh aan bij de hulde aan den Gouverneur-generaal van Heutsz ge- bracht. Tot volledige publicatie van het rap- port-Liefrinck is de Minister bereid. Naar afschafBng der heerediensteu wordt gestreefd. In het stelsel van de onderwerping der inland- sche hoofden is geen verandering gebracht. De zendingsparagraaf neemt de Minister ge heel voor zijn rekening. Geen blaam kan en mag zijn ambtenaren treflen. De Minister ver- wijst voor de door hem te volgen politiek naar de lijnen, verleden jaar door zijn voorganger aangegeven. Van hem heeft men geen agres- sieve houding tegenover den Islam te wachten. Met al de kracht welke in hem is, zal de Minister zieh, al heeft hij Indie liimmer met eigen oogen aanschouwd, met Gods hulp wijden aan de schoone taak, om het doel te bereiken dat men zieh in Indie en bier voorstelt. De Minister is en blijft trouw aan de cb.risceli.jke beginselen, door hem steeds bier beleden. Als hij geeu christen meer was, zou hij ook als Minister beengaan. (Bravo's). Na replieken worlen de algemeene beschou wingen gesloten. Bij de onderafdeelingen bepleit de heer Schaper vermindering van het traktement van den Gouverneur-generaal tot 100,000. De Minister betoogt, dat dit niet gaat. De Gouverneur-generaal heeft een hoogeu staat en prestige op te houden. Bij de afdeeling ,/Justitie" komt de heer Schaper terug op de reeds vele jaren bier be- sproken koeliebehandeling, welke z.i. nog veel te wenscken overlaat. Wederom worden door spreker eenige koelieschandalen geschetst, en aangedrongen op verbetering en toezicht. Goede arbeidsvoorwaarden moeten ingevoerd worden met vrijkeid van werkstaking. De heer Hugenholtz komt er tegen op, dat de Chineezen in Indie nog altijd onderworpen ;,ijn aan de uitzonderings-rechtsbepalingen, en over een kam geschoren worden met vreemde oosterlingen. Spreker dringt aan op opheffing van het passenstelsel, opheffing van het gebod voor de Chineezen om in een wijk te wonen op beter onderwijs voor de Chineezen, op subsidieering van de bijzondere Chineescke scholen. De Minister antwoordt, dat de Regeering levendig er van doordrongen is, dat de tegen- woordige koelieoraonnanties onvoldoende be- seherming bieden. Vandaar de voorstellen tot een verbeterde arbeidswetgevinor. De Chiueescke ouderdanen worden op gelijken voet behandeld als anderen, wanneer zij zieh daartoe aanmelden. Afschaffing van het passenstelsel wordt over- wogen eveneens of voor de Chineezen een andere rechtspraak kan worden ingevoerd. Bij de afdeeling //Binnenlandsch Bestuur" wijst de heer Duys op de toenemende winsten, welke in de suiker-industrie worden gemaakt, terwjil de inlander, die zijn grond heeft afgestaan aan de suikerplanters, er niets op vooruit gaat. TER NEUZEN, 12 November 1909. In de week van 3 tot en met 9 Novem ber 1909 zijn in Zeeland voorgekomen 1 geval van typhus en febris typhoidea te 's Heer- Arendskerke 5 gevallen van roodvonk, waar- van 2 te Goes, 1 te Koudekerke, 1 te Middel- burg en 1 te Sluis3 gevallen van diphthe- ritis, waarvan 1 te Middelburg en 2 te Vlis- singen. In de maand October 1909 zijn in Zeeland voorgekomen 2 gevallen van besmettelijke vee- ziekten en wel van miltvuur bij 2 stuks vee van een landbouwer te Oosterland. Koewacht. Men zal zieh herinneren, dat voor eenigen tijd door de Nederlandsche politie in vereeniging met de Belgische aan de grenzen alhier een klopjacht gehouden werd op een drietal personen, die onze grensstreken onveilig maakten. Twee werden toen gearresteerd, doch de derde wist, door over eene gracht te zwem- men, te ontsnappen. Deze week nu is ook dit persoonaadje juist op de grens door de Belgische politie gevangen genomen. Het is zekere C. v. G. bijgenaamd //De Baas." Stoppoldijk. In de zoogenaamde //Grafe- lijkheid" gaat het beetenvervoer uiterst lastig, doordat de grond en ook de uitwegen totaal tot modder zijn gereden. Men heeft het al gehad, dat wagens kantelden in de kuilen, en de paarden omsloegen, met groot gevaar van de pooten te breken. Het paard van den voerman S. viel van den weg in een slootzeveu menschen waren noodig, om het beest voor verdrinken te behoeden, en het weer op het droge, of liever op den modder te halen. In deze geraeente komen den laatsten tijd nog al eens diefstallen voor niettegenstaande seherp politie-toezicht. Deze week heeft men des nackts in de wijk Pauluspolder uit een gesloten schuurtje wasch- goed gestolen, en bij een landbouwer op Ra- penburg niet minder dan een konderdtal jonge kippen gekaapt. Het schijnt, dat aan deze diefstallen geen vreemdelingen schuldig zijn. Honteuisse. In deze en omliggende plaatsen is in de laatste dagen buitengewoou veel paling gevangen men schrijft dit toe aan den hoogen waterstand, waardoor de visch uit den slijkerigen bodem omhoog komt. Er wordt druk mede geleurdvoor 50 tot 60 c. kan men een KG. tamelijk dikke paling koopendunnere is naar evenredigheid goed- kooper. Begrijpelijkerwijze profiteert menigeen van deze geiegenheid en goedkoope prijzen want op gewone tijden is bier moeilijk aan paling te geraken, en dan nog tegen zeer hoogen prijs, omdat hij dan naar vaste afnemers wordt ver- zonden. Middelburg. Naar wij vernemen heeft het voorstel van Gedep. Staten betreffende reuteloos voorsehot voor tramwegen in WestelijkZeeuwsch- Vlaanderen, in de afdeelingen der Provinciale Staten tot breedvoerige discussie aanleiding gegeven en is het te voorzien dat daarover in de openbare zitting ook een geanimeerde discussie zal worden gevoerd. In Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen gaat de beetenoogst niet snel vooruit, zoodat het zeker nog wel eene groote maand zal aanloopen, al- vorens hij zal zijn geeindigd, wel te ver'staan, indien het weder eenigszins gunstig blijft. Er is gebrek aan arbeidskrachten, om reden het rooien en het vervoer van het land zoo moei lijk is, wegens de weekheid van den bodem. Zeer vele akkers zijn totaal stuk gereden, zoodat men met kleine vrachtjes er af moet, en dan dikwijls met 4 tot 6 paarden voor den wagen gespannen 't is al meermalen gebeurd, dat men een leegen wagen, waarvoor 2 tot 4 paarden stonden, niet verder kon krijgen, en moest laten staan. Op een andere plaats kon- den 6 paarden een tamelijk geladen wagen niet meer voorttrekken, zoodat men gedeeltelijk moest ontladen soms moest een paard letterlijk worden uitgegraven omdat het tot den buik in den modder was gezakt. Op de zwaarste en laagstgelegen gronden laat men daarom de beeten van het land naar den harden weg dragen, waarvoor tot 1 per 1000 K. G. moet betaald worden. 1909 zal als een slecht beeten jaar staan aangeschreven Slechts een gemiddelde opbrengst van circa 36000 K. G. per H. A., dure arbeidskrachten, zeer veel stukgereden paardentuig en wagens, stukgereden land, afgebeulde paarden, uiterst afmattend werk voor boer en arbeider. Prius Hendrik als Doolhofgids. Op den eersten Zondag van elke maand hebben de employes aan het Kon. Paleis en Staldepartement verlof, om met hun gezin in het Koninklijk Park op 't Loo te gaan wan- delen. Geen wonder, dat met het prachtige najaars- weer van Zondag velen van dit voorrecht ge- bruik maakten. 't Was ongeveer 5 uur in den middag, toen een tweetal koetsiers, de een van zijn echtge- noote vergezeld, alvorens het Park te verlaten, nog even een bezoek aan den //Doolhof" bracht. Er in te gaan, ging gemakkelijk genoeg, doch er weer uit te komen bleek met geen praatje gedaan. Inmiddels begon het te sche- meren en reeds maakte men zieh ongerust, toen, tot aller verademing, een wielrijder naderde. De redding was nabij Dichterbij gekomen, bleek het Z. K. H. de Prins te zijn, die zieh niet weinig verkneukel- de in de verlegenheid, waarin zieh het drietal bevond. De Prins, die den Doolhof op een prikje kent, wees zeer goedmoedig een richting, die men kon inslaan. z/Maar, Koninklijke Hoogheid," was 't ant- woord, //dien kant zijn we al vijfmaal uitge- weest." i/O, dat is nog lang geen tienmaal," was 's Prinsen wederwoord //hebben de heeren nog dienst vanavond z/Ja, K. H., om 7 uur is het paardenvoederen. z/Nu, dan heb jullie nog wel anderhalf uur tijd te wandelen," antwoordde de Prins en ver- wijderde zieh lachende. Een eindje verder ontmoette Z. K. H. een n collega van de doolhofbezoekers. De Prins gaf dezen in overweging, zijn vrienden uit den nood se helpen. Gaarne had de Prins zeker gezien, dat de laatst aangesprokene ook in den val was geloopen deze was eehter zoo verstandig den buitenkant te houden. t'/'pt hi Tit veirmihijnt TlfiitinlWneoMdti^- en Vrijdtig'iivond, niiffezouil re? op l»ij de Firma P. VAIf 15E IASiIIE te Ter Neuzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 1