A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. GBffleMts-YaldwacliiBr. No. 5377. Donderdaa: 1 I November 1909. 49e Jaargans;. Binnenland. FEUILLETON. ABONNEMENT: Per dne maanden binnen Ter Neuzen J 1,Franco per postYoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,321/J en voor bet overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbusboaders. ADVERTENTIEN: Yan 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prps slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. De Burgemeester van K10E& roept sollici- tanten op naar de betrekking van Gemeente- Veldwachier. De jaarwedde bedraagt f 400 met 4 twee- jaarlijksche verhoogingen van f 25 tot f 500. Voor kleeding, bewapening en schoeisel wordt f 100 uitgekeerd en eveneeus 100 voor woninghuur en belasting. lndiensttreding 1 Januari 1910. Alleen sollicitanten, niet ouder dan 35 jaar komen in aanmerking. De vereischte stukken in te zenden voor 15 November1 IS09. Voor dien tijd is de Burgemeester voor sollicitanten te spreken des Dinsdags van 9 tot 11 ure ten raadhuize der gemeente. Hoek, 26 October 1909. De Burgemeester voornoemd, A. WOLFERT. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Dd Tweede Kamer hervat heden haar werk- zaamheden. Het nieuwe lid voor Breukelen, de heer Monte, wordt toegelaten. De heer Colijn wordt be- eedigd en neemt zitting. De Indische begrooting wordt voor bebande- ling aan de orde gesteld. De a.s. werkzaamheden worden aldns geregeld, dat van Dinsdag tot Vrijdag om 10 uur zal worden vergaderd tot Kerstmis ook's Maandags van af 's middags half 2, met zoo weinig moge- lijk avondzittingen, en bij hooge uitzondering des Zaterdags. De beer Van Veen rapporteert omtrent bet nader adres inzake de verkiezing in Gulpen. Over de conclusie der meerderheid, tot toelating van den gekozene, Jhr. Ruijs de Beerenbrouck, ontstaat discussie. De heer Jannink heeft wettige bezwaren, tegeu de toelating, wegens het gebruik z.i. van on wettige stembiljetten. Daartegenover verdedigt de heer Yan Veen het standpunt der meerderheid ook op grond van de vroegere jurisprudentie, welke afwijking van het stembiljetmodel geoorloofd dacht, mits deze zonder invloed is op den uitslag, gelijk ten deze. 33) //Wilt gij naar mij luisteren vroeg het meisje ernstig. Gij zijt een rechtvaardig man. floor mij aan. Laat mij u vertellen, hoe zij haar langzaam vermoord hebben, geestelijk en lichamelijk Maar de dokter scheen voorbereid te zijn door Magdalen, die hem met een door tranen verstikte stem had medegedeeld, dat het nichtje dat zij in hnis hadden genomen het nichtje, dat niet geheel ,/toerekenbaar" was in de meening verkeerde, dat zij de arme Violet slecht bejegend hadden gedurende haar korte leven. Dit was dus blijkbaar het meisje en niets was meer waarschijnlijk, meende hij, dan dat zij, door dezen plotselingen schrik, tot het resultaat was gekomen, dat haar doode nichtje werkelijk vermoord was geworden. Hij had haar een haastigen, onderzoekenden blik toegeworpen. Zeker hare oogen hadden eene kraukzinnige uitdrukking. Hij had geen tijd langer naar haar te luisteren, en zeide haar dit. Hij vond zich zelf nog bijzonder geduldig. ,/Mijn waarde jonge dame", zei hij haastig, //ik heb werkelijk geen tijd, nu naar u te De heer Troelstra verdedigt de minderheids- conclusie, op grond dat de stembiljetten niet voldeden aan de eischen van wet en uitvoe- ringsbesluit, en meent dat in elk gevat de Kamer in deze de souvereiniteit van beslissing heeft. Er zijn grove ongerechtigheden door geestelijken en anderen bij de Gulpensche ver kiezing gepleegd. Zoo deelt spreker onder hilariteit mee, dat een pater te Margraten tegen een boerkiezer had gezegd //Als uw koe of varken dit jaar dood gaat, dan weet ik op wien gij gestemd hebt". Douanen zpn met mooie beloften voor hun positie, tot stemmen op Jhr. Ruijs bewogen, en zelfs een veldwachter liep op last van een burgemeester met een candi- datenlijst voor Jhr. Ruijs bij de kiezers rond, onder aanbieding van geld. Ook wraakte spreker de Regeeringsinmenging, blijkende uit het be- kende telegram van Minister Regout, wiens invloed op districtsbelangen daar niet gering is. Met het oog op de verontrustende berichten omtrent de Limburgsche verkiezingszeden, acht spreker het gehouden onderzoek ouvoldoende, en blijft hij nadere inlichtingen noodig oor- deelen. Hierbij stelt de heer Jannink als amendement op de meerderheids-conclusie voor-' den heer Ruijs niet als Kamerlid toe te-laten. Ook voor Mr. Limburg staat 't vast, daton- wettige stembiljetten zijn gebruikt, waardoor deze waardeloos werden. Zijnerzijds deed hij het. voorstel dat de Kamer afzonderlijk zal be- slissen dat de heer Ruijs niet wprdt toegelaten, maar tevens de Regeering zal uitnoodigen een onderzoek, ook door de justitie, te doen in- stellen naar de in de adressen vermelde feit.en. De heer Roodhuijzen spreekt voor een krach- tige handhaving van de Kieswetbepalingen door de Kamer. De heer Lobman meent, dat het niet aangaat eerst den heer Ruijs niet toe te laten, en daarna een onderzoek naar feiten in te ste.llen. De kiezers hebben duidelijk hun wil in deze uit- gesproken, ten gunste van den heer Ruijs. Gerepliceerd wordt door de heeren Van Veen en Jannink. De heer Limburg trekt, ter vermijding van een onzuivere stemming, zijn amendement in, na krachtig opgekomen te zijn tegen de stelling van Mr. Lohman. Desgelijks doet nog Mr. Troelstra, waarop Mr. Lohman nog antfluoordt. Het voorstel-Jannink (om Jhr. Ruijs niet als Kamerlid toe te laten), wordt aaugenomen met 39 tegen 36 stemmen, bij zeer gemengde stemming. luisteren. Ik hoop, dat gij zult onthouden wat ik gezegd heb, en er acht op slaan. Laat deze krankzinnige denkbeelden niet langer in uw hoofd huizen." Hij ging haar voorbij, de trappen at, het huis uit.. Eleonorn sleepte zich naar boven. Op hetgroote portaal ontmoette zij Magdalen. Deze was even wit als haar japon, doch zij had klaarblijkelijk geen traan vergoten. Er was geen ongewone uitdrukking op haar gelaat, doch hare groote oogen schitte&den met een vreemd, somber licht. »Gij bebt het vreeselijke nieuws vernomen vroeg zij. /,1k hoorde uwe stem en die van den dokter." „Ja ik heb het gehoord," antwoordde het meisje. „Gij hebt uw werk verricht en ik vertrouw, dat gij voldaan zijt." Magdalen wendde zich af. Zij huiverde en drukte haar zakdoek tegen de oogen. „Ik wilde u vertellen," mompelde zij zacht, als ware zij te verslagen om luid te spreken, „ik wilde u vertellen, hoe het einde was. Zij is kalm en vredig heengegaan. Ik dacht, dat gij het gaarue zoudt weten. Maar hoe kan ik tot een meisje als gjj zijt spreken. Het is afgrijselijk, dat gij zulke gevoelens jegens ons koestert „Mag ik haar zien vroeg Eleonora gejaagd. Zij sprak op vreemden toon, als raoest zij zich bovenmate inspanuen. Zij was tot in hare TER NEUZEN, 10 November 1909. Ds. A. Janse, predikant bij de Geret. kerk (Vlooswijkstraat alhier) heeft voor bet beroep naar Barneveld bedankt. Heden werd alhier in het //Hotel de Commerce" door den notaris Van der Moer, ten verzoeke van de hypothecate sehuldeischers van David van Wijck Hz. te Ter Neuzen, in staat van faillisseroent, in het openbaar ver- kbcht a. Een woonbuis (waarin winkel) met toe- behooren en erf, aan de Donze- Visserstraat te Ter Neuzen, groot 56 centiaren. Hiervan werd kooper de heer A. de Jonge voor f 1330. b. Een schuur en erf, naast het vorige per- ceel, groot 20 centiaren. iliervan werd kooper de heer Corn, van Dijke voor 310. Bij de heden alhier door den garnizoens- commandant, gehouden onderhandsche aanbe- steding voor de levering van levensmiddelen, ten behoeve der soldaten-menage gedurende het Iste halfjaar 1910, schreven in de heeren D. C. lJsebaert, alhier, voor rundvleesch f 0,65, rundvet f 0,40, gerookt spek f 0,70 en pekel- spek 0,65H. Hartog, alhier, voor rund vleesch 0,62, rundvet 0,50 gerookt spek 0,84, alles per K.G. De zeelieden die Maandag naar het huis van bewaring zijn overgebracht, ter zake van de ernstige mishandeling van 2 matrozen van de Deensche stoomboot //Norman' zpn na ver- hoor door den rechter-commissaris weer in vrqheid gesteld. Door Gedeputeerde Staten zijn in den raad van beroep (Ongevallenverzekering) be- noemd tot lid-werkman L. Rodrigo, huisschilder te Hulst, en tot plaatsvervangend lid-werkman J. W. den Hollander, bankwerker te Middel- burg. De vorige week werd melding gemaakt van een diefstai van het versch gebakken brood bij den landbouwer C. te St. Kruis, thans is die zaak opgehelderd. De vermiste brooden zijn namelijk gevonden in den oven, waaruit men ze had vergeten weg te nemen. In de //St. Ct." no. 262 is opgenomen de koninklijke goedgekeurde wijziging in de statu ten van de N. V. //Zelandia," tabriek van Melkproducten te Sluis. ziel geroerd. Zij kon nauwelijks vatten, dat Violet werkelijk dood was. z/Natuurlijk," zei Magdalen verwijtend. //Kom mede. Amalia zou er u anders niet inlaten." Bij de deur der sterfkamer gekomen, keerde Eleonora zich tot Magdalen. //Blijf!" zei zij met iets krachtigs, bevelends in haar toon. //Ga niet mee naar binnen ik zou het niet kunnen verdragen." Magdalen trok de schouders op en keerde zich, met een beteekenisvollen blik op Amalia, die de deuren der sterfkamer bewaakte, om. Violet lag op haar bed niet Violet, maar haar omhulsel. Zij was mooi. Ophaartenger gelaat lag een glimlach als van een vermoeiden wandelaar, die ten laatste rust gevonden Leeft. Ofschoon zij nog slecbts een uur dood en het midden in den winter was, lag het bed bedol- ven onder witte bloemen. Een geur als van oranjebloesems bezwangerde de atmosfeer in het doodenvertrek. Oranjebloesems als voor een bruid Eleonora zonk naast de prachtige gestalte, onder de met bloemen bedolven wit zijden deken, op de knieen. Arme VioletZij had ten laatste rust ge vonden. Zij dacht aan hetgeen juffrouw Folly haar gezegd had gelooven dat de goede God op zijn manier, te zijner tijd het onrecht zou her- stellen Provinciale Staten van Zeeland. De najaarsvergadering van de Provinciale Staten werd gisterenavond half acht door den Commissaris der Koningin, den heer Mr. H.J. Dijckmeester, in naam der Koningin geopend. Tegenwoordig waren 39 leden. Afwezig waren de heeren Hocke Hoogenboom en Mulder met kennisgeving en verder de heer Hennequin. Mededeeling werd gedaan van verschillende Koninklijke besluiten welke voor kennisgeving werden aangenomen. Door Gedep. Staten werd mededeeling gedaan dat over de post voorkomende onder Hoofdstuk IV der uitgaven van de provinciale begrootingen voor 1908 en 1909 ter bestrijding van behoeften, welke haar omschrijving niet vinden in de artikelen der begrooting, niet is beschikt. Overeenkomstig de voorstellen van Gedep. Staten werd besloten tot aanhouding van een verzoek van het bestuur van den calamiteuzen polder Borssele om vrijverklaring en een verzoek van het bestuur van den Schengepolder om wijziging van het reglement op het beheer der uitwatering door de sluis in de Piet. De voorstellen van Gedep. Staten werden naar de atdeelingen verzonden. Naar aanleiding van het voorstel van Gedep. Staten tot toekenning van een renteloosvoorschot voor den aanleg van een electrischen tramweg van Knocke naar Breskens met zijtak Oostburg Cadzand (haven) en tot afwijzing van een aan- vraag van de stoomtram-maatschappij Breskens— Maldeghem om renteloos voorschot voor den aanleg van een stoomtramweg Oostburg—Cad- sand waren nog de volgende adressen ingekomen Van den gemeenteraad van Oostburg om het voorstel van Gedep. Staten, voor zooveel betreft de zijlijn OostburgZuidzande—Cadzand van de hand te wijzen en te besluiten, aan de stoom- trammaatschappij BreskensMaldeghem het gevraagde renteloos voorschot toe te kennen. Voorts een adres van J. Cappon en 40 anderen te Cadzand, 1. van Houte en 81 anderen te Oostburg, J. Ph. Salome en 69 anderen te Zuidzande, tot ondersteuning van het verzoek van de stoomtram BreskensMaldeghem. Van de stoomtram BreskensMaldeghem nadere ondersteuning van haar verzoek tot toekeDning van het gevraagde renteloos voor schot voor den aanleg van een stoomtramweg OostburgCadzand. Voorts zijn nog ingekomen adressen van den raad der gemeenten Groede, Nieuwvliet en Retranchement, Abr. Risseeuw en 5 anderen te Cadzand, Joh. Risseeuw en 69 anderen te Cadzand, A. Luteijn Fz. en 85 anderen te Nieuwvliet en Zuidzande, A. A. Mol en 52 anderen te Retranchement, J. Luteijn Pz. en Op Zpn manierte Zijner tijd God was dat recht Het zij zoo En Violet was wreed vermoord geworden Maar het was niet rechtvaardig, dat de zondaar ongestraft zijn weg zou gaan en eeuwig in weelde baden. Dit jonge leven was in zijn bloei geknakt, afgesneden geworden om den dorst naar goud te bevredigen Daar lag zij, kalm, bleek, met haar door- schijnende handen op de borst gevouwen, de ringen om de marmeren vingers. Zij moest weten dat baar onrecht. was geschied, en zij kon niet meer schreien, hare stem niet ver- heffen om wraak te roepen over het leed haar aan gedaan. Hare lippen waren voor eeuwig verstomd. z/Maar ikik ben hier Violet!" kreet zij in een vlaag van harstochtelijke wanhoop. //Ik zal u wrekeu O, Violet zij hebben u vermoord, toen ik weg was. Ik had u niet moeten ver- laten, zelfs voor geen minunt. Ik zou u kun nen gered hebben wellichtMaar wanneer er recht is in de wereld bij God, indien het kwaad dat de menschen doen, hun wordt ver- golden dan dan zullen uw moor- denaars niet ongestraft hun weg vervolgen (Wordt vervolgd.) TER SEUZESSCHE C0URA5T Dlt bled verscliijnt Maandaii-, Woeasdag. en Vrijdagavond, nitwezonderd op lCeeatdn^en. bij de flrma 1*. J, CAM UK 8AABE ie Ter Weazen. Qggfc.llTWririfflWi^Mi'Tr.NBS. hi ISHEEBRnUl

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 1